Esileht Ajaviite- ja muud jutud Mis asi on unenäopüüdja?

Näitan 11 postitust - vahemik 31 kuni 41 (kokku 41 )

Teema: Mis asi on unenäopüüdja?

Postitas:
Kägu

Eks seda unepüüdjat või võtta ka sisedekoori osana. Kellele meeldib natüürmort, kellele makramee, kelle unepüüdja, kellele telliskivivuuk.

Lapsele võib see rahustavalt küll mõjuda, noh, nagu mõni kaisukarugi, kui ema ütleb, et halvad uned sinna kinni jäävad. Miks mitte. Enamik lapsi on ka veendunud, et kui tekk üle pea tõmmata, ei saa pätt ega deemon teda sealt kätte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tänapäevase nimega unenäopüüdjad pärinevad Põlis-Ameerika Ojibwe kultuurist. Algselt oli tegemist pajuoksast keeratud ringiga, mille keskele punuti kas taimsest nöörist või ka kõõlustest (pole tõlkes päris kindel, inglise keeles sinew) ämblikuvõrgusarnane võrk, mida võidi kaunistada helmeste ja sulgedega. See riputati lastele hälli kohale, et neid halva eest kaitsta. Objibwe kultuuris on levinud arusaam kaitsvast ämblikuvõrgust, nende mütoloogias on esindatud ka nn Ämblik-Naine või Ämblik-Vanaema, kelle kaitset loodeti läbi selle nn unenäopüüdja saada.

Internetis levib palju kirjeldusi selle kohta, kuidas need unenäopüüdjad on mõeldud halbade unenägude püüdmiseks – arvatakse, et halvad unenäod jäävad sinna kinni ning põlevad hommikul päikese tõustes ära. Unenäopüüdja ringjas kujus nähakse eluringi sümbolit, kasutatud helmed peaks kujutama ämblikku kui kaitsva võrgu loojat ning rippuvad suled peaks suunama head unenäod magajani. Samas ma ei ole leidnud ühtegi konkreetset allikakriitikat kannatavat viidet sellele, et oma originaalvormis oleks neid tänapäevase nimega unenäopüüdjaid otseselt unenägudega seostatud (aga ma ei ole ka väga tugevalt teemasse süüvinud).

Igal juhul jõudsid need esemed laiemasse kasutusse 1960-70tel aastatel, kui seda hakati kasutama põhimõtteliselt kõigi Ameerika põlisrahvaste sümbolina. Nimetus “unenäopüüdja” anti sellele 1970tel, mitte põliselanike poolt. Tänapäevaks ongi sellest saanud populaarne “Põlis-Ameerika asi”, mida müüvad nii Põlis-Ameeriklased ise, kuid mida võib saada ka igalt poolt mujalt. Kasutatakse seda nii vaimsel eesmärgil (peamiselt siis lootes, et see hoiab eemale halbu unenägusid) või lihtsalt dekoratsioonina/sisustuselemendina.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Puhastanud täiskuu valguses või nö laadinud ma seda kunagi ei ole.

Jeerum! Mida veel?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et need on kasulikud vidinad neile, kes tõesti vajavad unenäoabi. Mina lapsena oleksin seda vajanud, mul olid ikka kohutavad painajad, ööde kaupa ei saanud üldse magada, kartsin seda juba ette, korduvad samasugused õudusunenäod, hirmuhigi, südamepekslemine, lihtsalt kohutav.

Ööde kaupa magamata? Lapsena? Elad veel?

No ok, sina oled siis see tänulik sihtrühm, kellele uuga-tuugat pähe saab määrida 😂

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
kirilind2

see on püünis- raha püütakse sellega, loll viskab sinna raha ja tark püüab kinni. see võib ka unenägu olla, aga reeglina siiski ilmsi.
ja kui sa loll oma raha sellega ära viskasid,siis on sul kodus üks tolmukoguja rohkem.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No palju õnne, kui sul ei ole iial unehäireid ega õudusunenägusid olnud, sa ei kujuta ette, mida see tähendab.

Muidugi ei ole see nii, et üldse ei maga, sekunditki. Aga magad mingi tunni või poole tunni kaupa, vahepeal passid üleval, värised, kokku tuleb öö peale ehk neli-viis unetundi, mis on ilmselgelt liiga vähe. Niimoodi mitmeid öid järjest, minul oli kõige pikem järjestikune periood kaks nädalat. Siis vahepeal on jälle rahulik, kui jälle kordub.

Ma siiamaani ärkan öö jooksul vähemalt korra üles ja siis võtab aega, enne kui taas magama saan jääda, aga vähemasti ei ole see ärkamine alati suure ehmatusega enam.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Väikesi lapsi ei tohi enne magamaminekut üle väsitada, siis võivad neil tulla rahutud unenäod.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Uhhuu müüb

Unenäopüüdja = lollidepüüdja.

Ma tõesti ei mõista, kes on need inimesed, kes selle jampsi eest raha välja käivad. See läheb ju samasse klassi kõigi nende imekristallide ja pendlitega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No palju õnne, kui sul ei ole iial unehäireid ega õudusunenägusid olnud, sa ei kujuta ette, mida see tähendab.

Muidugi ei ole see nii, et üldse ei maga, sekunditki. Aga magad mingi tunni või poole tunni kaupa, vahepeal passid üleval, värised, kokku tuleb öö peale ehk neli-viis unetundi, mis on ilmselgelt liiga vähe. Niimoodi mitmeid öid järjest, minul oli kõige pikem järjestikune periood kaks nädalat. Siis vahepeal on jälle rahulik, kui jälle kordub.

Ma siiamaani ärkan öö jooksul vähemalt korra üles ja siis võtab aega, enne kui taas magama saan jääda, aga vähemasti ei ole see ärkamine alati suure ehmatusega enam.

Kas sul unehalvatust ka on olnud? See on täiesti kohutav, ma vaevlesin selle käes mingi pool aastat. Pea igaöö.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
talent

Unenäopüüdja = lollidepüüdja.

Ma tõesti ei mõista, kes on need inimesed, kes selle jampsi eest raha välja käivad. See läheb ju samasse klassi kõigi nende imekristallide ja pendlitega.

Nad usuvad ka, et peegel talletab mingeid energiaid ja eelmisi elusid 😂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on nii unenäopüüdja kui tiigrisilm. olen need reisilt toonud. on veel mõne maa suveniire, mis on iseloomulik või tähendusega seal maal.
aga Tallinnas tekiks mul turistina küll segadus, kui ma teaks Eestimaa kohta vähe. terve vanalinn on täis suveniiripoode kus müüakse matroskasid ja merevaiku. nagu need oleks mingi eesti asi.

Please wait...
Näitan 11 postitust - vahemik 31 kuni 41 (kokku 41 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Mis asi on unenäopüüdja?