Esileht Pereelu ja suhted Mis kell lapsed õhtul tuppa

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: Mis kell lapsed õhtul tuppa

Postitas:

Mis kell teie puberteedieas lapsed õhtul tuppa tulevad? Mõtlen selliseid 14+ aastaseid. Eriti huvitab just väikelinnade laste õues olemise aeg.
Mul on päris kõrini juba tuppa ajamisest ja kell on juba nii palju. Laps räägib, et ma olen ainus vanem, kes muudkui helistab ja tuppa ajab, et teistel keegi ei helista ja suisa jutt, et võivad hommikuni ka õues olla kui soovivad. Raske oli seda juttu esialgu uskuda, aga tundub, et nii ongi. Kusjuures tema sõpradel ja sõbrannadel on korralikud pered , vanemad haritud, kõrgematel töökohtadel jne ja mulle ei mahu pähe, et kuidas nii lõdva kasvatus on, et tehku laps, mida tahab ja tulgu kui ise tahab. Ma ei ole ka karm ema, otse vastupidi tegelikult, aga mingid piirid ja reeglid peavad siiski olema. Muidugi olen öelnud, et mind ei huvita, et kuidas teistel on, et meil on nii, aga samas saan temast ka aru, et ta võib tunda end tõesti oma sõprade seas minu poolt kiusatuna, kui ma ainus helistaja ja reeglite seadja olen ja eks raskem on tuppa tulla ka, kui teised kõik on alles õues.

+11
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.09 00:17; 14.09 21:22; 14.09 21:31; 18.09 09:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen siiani lähtunud lastekaitseseadusest, mis ütleb, et alla 16-aastane ei või kooli ajal pärast kl 23 täiskasvanud saatjata õues viibida, suvel pärast kl 00.

+24
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kooliajal on nad kell 9 toas, mingit soovigi ei ole kauem väljas olla. Vaheajal luban olla kauem, jääda ööseks sõprade juurde jne. Kõik on kokkulepete küsimus.

+10
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.09 07:57; 15.09 17:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kell 22.00 peab kodus olema, kui pole mingit eriüritust. Teinekord on siis helistanud, et buss tuleb näiteks 21.50, et ta jõuab veidi hiljem. Kui on kellegi sünnipäev, mõni muu üritus või kontsert, mis lõppeb hiljem, siis võib ka kauem olla – läheme siis ise järele või tuleb taksoga koju. Ööseks võib ka jääda sõbrannade poole, aga eelistab omas kodus ikka magada – pigem on sõbrannad meil ööbinud. Ehk eesmärgitut öist jõlkumist, kus midagi ei toimu ja midagi teha nagu pole, ei ole soosinud. Praeguseks on tüdruk 16-aastane ja samad reeglid on ikka kehtivad – kui midagi põnevat ei toimu, siis tuleb hilisõhtul kodus olla.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nädala sees kell 20, nv Kell 21. Mul savi, mida teised lubavad.

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No aga ära helista ja “ahista”. Pane enda arust mõistlik aeg paika, kui raatsid, tee kompromiss. Mõtle välja preemia/karistus, kui jõuab/ei jõua õigel ajal, ja räägi see muidugi lapsega enne läbi.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Issand. Nii nagu mu 16 ja 18 koolist tulid, nii otse tuppa arvuti taha (tõsi, nende kool on suures linnas, sõpradega saavadki pigem arvutis kokku). Ahjaa, ajasin nad hiljem käsukorras pooleks tunniks õue. Ma saan täitsa aru, miks su lapse sõprade vanemad neid ei raatsi koju ajada. 😀

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Issand. Nii nagu mu 16 ja 18 koolist tulid, nii otse tuppa arvuti taha (tõsi, nende kool on suures linnas, sõpradega saavadki pigem arvutis kokku). Ahjaa, ajasin nad hiljem käsukorras pooleks tunniks õue. Ma saan täitsa aru, miks su lapse sõprade vanemad neid ei raatsi koju ajada. ????

Mul pole ta arvutis istuja olnudki, õues põnevam elu. Pole tal aega õppida ka, kui tagant ei torgi. Suvel oli õues järjest 6 tundi peaaegu iga päev ja kauem ka. Pole ju arvutit vaja ka, telefonis saab netis olla ja seda ka õues. Õues ongi enamasti nende samade lastega, keda ka vanemad näevad nagu kuuvarjutust juba.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.09 00:17; 14.09 21:22; 14.09 21:31; 18.09 09:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Raske oli seda juttu esialgu uskuda, aga tundub, et nii ongi.

Millest sa järeldad et ongi nii? Eluaeg on kõik lapsed seda rääkinud, mina kaasaarvatud, et teistel on lubatud kauem olla kui minul ja sina oled ainuke kes niimoodi ahistab.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.09 21:29; 15.09 10:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Raske oli seda juttu esialgu uskuda, aga tundub, et nii ongi.

Millest sa järeldad et ongi nii? Eluaeg on kõik lapsed seda rääkinud, mina kaasaarvatud et teistel on lubatud kauem olla kui minul ja sina oled ainuke kes niimoodi ahistab.

Võimalik muidugi, et hämab selle kohta. Tean seltskonnast kahe poisi ema ka ja raske uskuda, et ta vabalt laseb kasvõi hommikuni õues olla, aga mine sa tea, sest olevat vahest poole ööni tööl.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.09 00:17; 14.09 21:22; 14.09 21:31; 18.09 09:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Raske oli seda juttu esialgu uskuda, aga tundub, et nii ongi.

Millest sa järeldad et ongi nii? Eluaeg on kõik lapsed seda rääkinud, mina kaasaarvatud, et teistel on lubatud kauem olla kui minul ja sina oled ainuke kes niimoodi ahistab.

Ja sa arvad, et kõnealune teismeline on siis üksi väljas? Mis ta küll teeb seal üksi? Mina ka väitsin nii, kui pidin enne teisi koju minema. Kas sina jäid üksi välja?

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Raske oli seda juttu esialgu uskuda, aga tundub, et nii ongi.

Millest sa järeldad et ongi nii? Eluaeg on kõik lapsed seda rääkinud, mina kaasaarvatud, et teistel on lubatud kauem olla kui minul ja sina oled ainuke kes niimoodi ahistab.

Ja sa arvad, et kõnealune teismeline on siis üksi väljas? Mis ta küll teeb seal üksi? Mina ka väitsin nii, kui pidin enne teisi koju minema. Kas sina jäid üksi välja?

Ei, sest ka mina olin see kes varem läks. Pärast sain teada, et välja jäädi 2-kesi. Nad olid meist aasta vanemad, neil oli lubatud kauem olla ja ka nemad läksid ca poole tunni pärast koju, igav hakkas. Ja noh, see oli juba mõnda aega tagasi(nooremate arvates umbes sajand) kah, siis polnud arvuti ja telefoniteemat veel olemaski.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.09 21:29; 15.09 10:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No oleneb, mida see “õues” tähendab või millega tiinekad oma vaba aega sisustavad.
Koolipäevadel minu omad muidugi väljas ei käigi. Peale trenni on vaja õppida ja lihtsalt aega ei jää. Hea, kui tunnikesegi jõuab õhtul telekat vaadata-telefonis olla. Suvel on see nagu rohkem teemaks, siis pikalt valge ja järve ääres mängitakse pimedani võrkpalli ja korvpalli. Mida nad praegusel ajal kl 23 teekski väljas?

Vahel käiakse üksteise juures ööbimas ja koduaias olgu üleval kaua tahavad. Aga muidu peame ka kinni seadusest, alla 16-aastane ei tohi olla väljas ilma täiskasvanuta peale 23.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elame linnas, mu 13a tütar peab kell 21.00 kodus olema. Eriüritused on kokkuleppel. Kusjuures meil pole sellega probleeme olnud, aga sõbrannasid olen näinud väljas ka peale 23. Pidevalt mõtlen, et miks lapsed nii hilja peavad väljas olema. Pered tunduvad korralikud, aga piirid on erinevad.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu teismelised pidid kooliajal P-N olema toas kell 21. Muidugi välja arvatud teater ja sünnipäevad jms. R-L kell 21.30
Suvevaheajal jne kell 21.30, kui just polnud enne kokku lepitud, et lähevad kalale, istuvad kellegi juures õues vms. Juhtudel, kui neil olid meie juures küalised, oli lubatud kuni misiganes kellaeg neil meie õuel istuda ja oma jutte rääkida. Kasvõi hommikuni. Sellised lõkkeõhtud ja magamiskottides murul magamine oli linnast tulnud sõprade seal meie juures väga popp. Mõne ustavamad sõbra juures lubasime kasvõi hommikuni ka, kelle vanematest oli teada, et nad on kodus samal ajal.

Miks nii vara tavaliselt tuppa, kl 21? Lihtne. Sest me mehega oleme vara magama minejad. Me soovime juba kell 21.30 voodis olla. Lapse saabumises sooviks aga enne veenduda, et mitte hommikul avastada, et teismelisega on öösel kuskil õnnetus juhtunud vms.

+5
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.09 12:33; 17.09 11:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elame linnas, mu 13a tütar peab kell 21.00 kodus olema. Eriüritused on kokkuleppel. Kusjuures meil pole sellega probleeme olnud, aga sõbrannasid olen näinud väljas ka peale 23. Pidevalt mõtlen, et miks lapsed nii hilja peavad väljas olema. Pered tunduvad korralikud, aga piirid on erinevad.

Minu sõbranna pidi kooliajal veel 4, 5 klassis iga õhtu kell 21.00 olema voodis, meie samal ajal mängisime tänaval palli, sõitsime jalgratastega ringi, kuna käisime õhtupoolses vahetuses ja sis oli õhtune aeg vaba.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.09 07:57; 15.09 17:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jääb mulje nagu teil poleks kindlat kokkulepet ja siis sa muudkui helistad ja “näägutad”. Oma teismeeast mäletan, et see õues kokku saamine oli nii oluline ja põnev. Ajasime lihtsalt juttu, käisime ratastega sõitmas, midagi kahtlast ei toimunud. Tol ajal telefone polnud, aga minu ema oli ka see, kes alati näägutas kui koju jõudsin, kellaajast olenemata isegi.

Vaatan, et siin mitmed tahavad, et lapse kaheksa-üheksa paiku toas oleks. Mida nad õhtul toas teevad? Arvutis passimine ja telekavaatamine pole värskes õhus viibimisele parem alternatiiv ja õppimiseks on sel kellaajal juba hiljavõitu.

Vastates küsimusele – minu teismelised peavad enne koolipäeva kell 23 kodus olema, aga enamasti tulevad varem, reedel-laupäeval hiljemalt keskööl.

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vaatan, et siin mitmed tahavad, et lapse kaheksa-üheksa paiku toas oleks. Mida nad õhtul toas teevad? Arvutis passimine ja telekavaatamine pole värskes õhus viibimisele parem alternatiiv ja õppimiseks on sel kellaajal juba hiljavõitu.

Minu omad lugesid või mängisid lauamänge, näppisid pilli (eramu rõõmud), kes joonistas, kes triikis oma riideid või mängis koer-kassiga. Üks tütardest võimles iga päev enne magamaminekut 30 minutit lahtise akna all, iga ilmaga. Või ajasime perega koos juttu. Või tegime järgmise päeva sööke valmis. Telekat vaatasime muidugi ka teinekord, aga tekelas meil kogu aeg ei mängi.

Ja kui sinu lapsed tulevad südaöö paiku, kas sa arvad, et nad senikaua spordivad vabas õhus? Usutavasti pigem istuvad kuskil, sageli mitte vabas õhus, ajavad juttu, võibolla isegi vaatavad nutitelefonist filmi või niisama vaatavad üksteise telefonidest midagi. Mitte ei saavuta innukalt igal õhtul pimedas kaugushüpet ja 5000-meetri jooksu harjutades head füüsilist vormi 🙂

+5
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.09 12:33; 17.09 11:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vaatan, et siin mitmed tahavad, et lapse kaheksa-üheksa paiku toas oleks. Mida nad õhtul toas teevad? Arvutis passimine ja telekavaatamine pole värskes õhus viibimisele parem alternatiiv ja õppimiseks on sel kellaajal juba hiljavõitu.

Vastates küsimusele – minu teismelised peavad enne koolipäeva kell 23 kodus olema, aga enamasti tulevad varem, reedel-laupäeval hiljemalt keskööl.

Mina jällegi imestan, kuidas need 23 tuppa tulijad oma unetunnid täis saavad.
Kui laps tuleb kell 21 koju, siis ei ole tal mingit pikka vaba õhtut enam sisustada. Sööb, räägib veidi perega juttu, käib pesemas ja kell ongi juba kümme läbi. Sealt edasi läheb veel natuke aega, et end magama sättida ja üsna napilt saab 8 tundi ööund täis.
Samas vajavad sageli noored rohkemat, kui ainult 8-tunnist und.
Seega koolipäevadel kell 23 tuppatulijad on pidevas unepuuduses, mis mõjub nende arenevale ajule väga halvasti.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vaatan, et siin mitmed tahavad, et lapse kaheksa-üheksa paiku toas oleks. Mida nad õhtul toas teevad? Arvutis passimine ja telekavaatamine pole värskes õhus viibimisele parem alternatiiv ja õppimiseks on sel kellaajal juba hiljavõitu.

Vastates küsimusele – minu teismelised peavad enne koolipäeva kell 23 kodus olema, aga enamasti tulevad varem, reedel-laupäeval hiljemalt keskööl.

Mina jällegi imestan, kuidas need 23 tuppa tulijad oma unetunnid täis saavad.

Kui laps tuleb kell 21 koju, siis ei ole tal mingit pikka vaba õhtut enam sisustada. Sööb, räägib veidi perega juttu, käib pesemas ja kell ongi juba kümme läbi. Sealt edasi läheb veel natuke aega, et end magama sättida ja üsna napilt saab 8 tundi ööund täis.

Samas vajavad sageli noored rohkemat, kui ainult 8-tunnist und.

Seega koolipäevadel kell 23 tuppatulijad on pidevas unepuuduses, mis mõjub nende arenevale ajule väga halvasti.

See noori paraku ei huvita. Kui koolipäev saab läbi, tahab vabal ajal toimetada. Vahest harva siiski teeb mu laps peale koolipäeva päeval väikese uinaku. Õhtuks on ta jälle triksis-traksis ja siis vaja õue minna. Õpib kiirkorras ära ja õue.

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.09 00:17; 14.09 21:22; 14.09 21:31; 18.09 09:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu peagi 14 saav tütar peaks tavaliselt kl 8-9 vahel koju jõudma. Elame Tallinnas ja siin on vahemaad suuremad ning kesklinn ei ole praegu 13aastasele kesköösiti hulkumiseks just parim koht. Kui viibib naabritüdruku pool, st kodukandis, siis võib olla kuni kl 21-ni.

Tegelikult ongi siin põhiküsimus (peale juba mainitud turvalisuse) selles, et noor saaks oma unetunnid täis. Kui laps tahab näiteks kolmapäeval kuni kella 22-23-ni kesklinnas sõbrannaga hängida, siis jõuab ta koju pisut enne südaööd. Nüüd on vaja natuke süüa, homsed kooliasjad üle vaadata/kokku pakkida, mobiil laadima panna, perega olulisemad jutud ära rääkida, seejärel pesemine jne. Meie lapsel kulub pesemise ja vannitoas enese korrastamise protseduuride peale igal õhtul vähemalt pool tundi. Paratamatult pääseb laps sel juhul voodisse alles kell üks öösel. Hommikul kl 6 aga peaks ta juba üles tõusma, ees ootab mata kontrolltöö… Kui laps on magamata, siis ei tööta tema pea pooltki sama tõhusalt kui normaalses puhanud olekus.

Mis puutub nädalavahetustel keskööni üleval olemisse, siis see kipub saama kahjuks väga ruttu harjumuseks – aju õpib ruttu, et voodisse minnakse alles öösel, ning keeldub magama jäämast varem (ütleme kl 22-23 paiku). Siis laps väidab, et tema ei suudagi uinuda enne südaööd – tekib nõiaring. Nädalavahetusel magab see laps siis kuni kl ühe-kaheni lõunal, mistõttu ei saa pere nt väljasõidule minna.

Normaalne toit ja piisav uni on iga inimese põhivajadused, neist ei saa üle ega ümber. Paraku on just need asjad, mille tähtsusele üks teismeline enamasti pihta ei saa. Selleks ongi olemas vanemad. Lubades lapsel koju tulla alles südaöö paiku, tähendab see enamasti seda, et lapsel jäävad vajalikud unetunnid täitmata.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.09 09:41; 19.09 09:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Omaette teema on, et mida laps seal “õues” teeb? Kui taob sõpradega palli või rulatab või sõidab jalgrattaga, siis ju väga tore. Aga kui see “õues” olemine tähendab hängimist kaubanduskeskuses, kaljapurk käes ja nina nutikas, siis ma seda küll väga asjalikuks ei pea.

Ja ikkagi ei saa üle ega ümber küsimusest, et miks siis noored päevasel ajal oma sotsiaalse elu normi täis ei saa? Päris palju on meil neid laupäevi-pühapäevi, mil 13a laps vedeleb kogu päeva kodus, ja siis äkitselt õhtul kl 20 ajal järsku telo heliseb ja sõbranna helistab – läheme linna peale hulkuma! Sel juhul minult luba ei tule, sest reaalselt peaksid tüdrukud bussiga sõites kesklinna jõudma peale kl 21, aga kl 23 algab juba alaealiste liikumiskeeld.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.09 09:41; 19.09 09:47;
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Pereelu ja suhted Mis kell lapsed õhtul tuppa