Esileht Ajaviite- ja muud jutud Mis on see kuulus ‘haritus’?

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 64 )

Teema: Mis on see kuulus ‘haritus’?

Postitas:
timberland

RE: Mis on see kuulus ‘haritus’?

vot ei oskagi seda nii täpselt tõlgendada, aga mõnest inimesest kohe õhkub seda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]timberland kirjutas:[/small]
[tsitaat]mina tõlegendan seda nii, et hariduse saab omandada, aga haritus antakse sünniga kaasa. Kellel seda on, sellel on. Kellel pole, sellel pole. Harituse alla panen nii käitumise, mõtlemise, enese väljenduse oskuse jne.[/tsitaat]
Ei ole päris nõus.
Ma siiski pigem pakuks, et kodust, millises keskkonnas, milliste väärtushinnangutega kodust tuled.
Kas kodust, kus hinnati raamatuid, loeti neid, õpetati lapsi raamatuid lugema maast madalast, tundma huvi asjade vastu, arendama ennast (ei, mitte laptop’i ja iPodi ostmise näol!) jne.
Või on kogu pere samasugune, et raamatuid nähti viimati poes letil saia ostes, otsiguportaalina on kasutuses perekool.ee ja uudiseid ammutatakse reporterist…
Paljuski algab kõik sealt. Ja sõbrad, muidugi ka sõbrad ja inimesed, kellega igapäevaselt lävid koolis/trennis/tööl, kes on su ümber ja mida mõtlevad, kuidas mõtlevad…

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Käggu

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Jääb mulje, nagu teeks sulle nalja need, kes kirjutada ei oska aga end harituks peavad… Las arvavad, mida tahavad, no mis sul sellest!
Lihtsalt sinu harimiseks teadmine, et \”kas või\” kirjutatakse lahku.[/tsitaat]

ja sinu harimiseks teadmine, et \”kas vôi\” tohib teatud tingimustel ka kokku kirjutada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Lambad ja kitsed omavahel ? Saage kõigepealt inimesteks ja siis alles diskuteerime hariduse ja harituse teemal.[/tsitaat]

Aga õpeta meid, oo Inimene, kuidas saada sinutaoliseks?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 21 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

[small]Käggu kirjutas:[/small]

ja sinu harimiseks teadmine, et \”kas vôi\” tohib teatud tingimustel ka kokku kirjutada.
[/tsitaat]

Üldtunnustatult on hetkel õige \”kas või\”, ehkki mõne keeleteadlase arvates peaks olema lubatud või koguni eelistatud variandiks \”kasvõi\”, kuna tegu on tervikmõistega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Haritus ei ole seotud ametiga. Nii et ei ole tegelikult nii, et ehitaja või küünetehnik ei või haritud olla, sest lugemine ja teatris käimine ei ole keelatud neilegi. Küsimus on selles, kas seda tehakse. Ka ülikooli professor võib olla täiesti mitteharitud, kui ta muidu on kitsarinnaline, ei tea muust ümbritsevast suurt midagi, puudub lastetuba. On täiesti võimalik ühesõnaga. Ja tänapäeva ülikoolist pudeneb hulganisti haridusega inimesi, kes igapäevaselt raamatuid ei loe, ümbritseva elu vastu huvi ei tunne, lastetuba on puudulik – siis ei ole ka neil haritust.
No toome näite. Vanasti lugesid traktoristid ja lüpsjad raamatuid sama usinalt kui linnainimesed, lihtsalt oli selline aeg, et muid lõbustusi nappis ja loetavaid asju tegelikult ka. See andis neile enam haritust kui teinekord tänapäeva avaliku halduse ametnikul on. Selline asi.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mul tuleb endal kohe meelde üks seitsme klassi haridusega napsusõbrast sugulane, kes juba varajases nooruses koolist välja pudenes, kuna kõik muud asjad köitsid rohkem.

Samas oli ta tõesti palju lugenud, huvitus popkultuurist (filmidest ja muusikast), vaatas dokfilme, lahendas tohututes kogustes ristsõnu. Nii et harituks ma teda just ei nimetaks, aga silmaring oli tal üsnagi aukartustäratav. Kui kõik need põhiharidusega firmajuhid on samasugused, siis müts maha.

Please wait...
Postitas:
klaff

[tsitaat]Haritus ei ole seotud ametiga. Nii et ei ole tegelikult nii, et ehitaja või küünetehnik ei või haritud olla, sest lugemine ja teatris käimine ei ole keelatud neilegi. Küsimus on selles, kas seda tehakse. Ka ülikooli professor võib olla täiesti mitteharitud, kui ta muidu on kitsarinnaline, ei tea muust ümbritsevast suurt midagi, puudub lastetuba. On täiesti võimalik ühesõnaga. Ja tänapäeva ülikoolist pudeneb hulganisti haridusega inimesi, kes igapäevaselt raamatuid ei loe, ümbritseva elu vastu huvi ei tunne, lastetuba on puudulik – siis ei ole ka neil haritust.
No toome näite. Vanasti lugesid traktoristid ja lüpsjad raamatuid sama usinalt kui linnainimesed, lihtsalt oli selline aeg, et muid lõbustusi nappis ja loetavaid asju tegelikult ka. See andis neile enam haritust kui teinekord tänapäeva avaliku halduse ametnikul on. Selline asi. [/tsitaat]

Vot ühtki sinu kirjeldusele vastavat professorit küll veel kohanud ei ole 🙂
Ühte inimesena suhteliselt rumalat professorit olen küll.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Haritus ei ole seotud ametiga. Nii et ei ole tegelikult nii, et ehitaja või küünetehnik ei või haritud olla, sest lugemine ja teatris käimine ei ole keelatud neilegi. Küsimus on selles, kas seda tehakse. Ka ülikooli professor võib olla täiesti mitteharitud, kui ta muidu on kitsarinnaline, ei tea muust ümbritsevast suurt midagi, puudub lastetuba. On täiesti võimalik ühesõnaga. Ja tänapäeva ülikoolist pudeneb hulganisti haridusega inimesi, kes igapäevaselt raamatuid ei loe, ümbritseva elu vastu huvi ei tunne, lastetuba on puudulik – siis ei ole ka neil haritust.
No toome näite. Vanasti lugesid traktoristid ja lüpsjad raamatuid sama usinalt kui linnainimesed, lihtsalt oli selline aeg, et muid lõbustusi nappis ja loetavaid asju tegelikult ka. See andis neile enam haritust kui teinekord tänapäeva avaliku halduse ametnikul on. Selline asi. [/tsitaat]

Vot ühtegi sellisele kirjeldusele vastavat professorit pole küll veel isiklikult kohanud 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vot ühtegi sellisele kirjeldusele vastavat professorit pole küll veel isiklikult kohanud :)[/tsitaat]
No ega mina ka ei ole, aga teoreetiliselt on ikka võimalik. Pealegi ei mahu meie kogemused veel statistilisse keskmisse – arvatavasti kuskil maailmanurgas üks selline professor ikka on 😉

Please wait...
Postitas:
Marina25

Kas või perekoolis võtavad igas hariduse teemas sõna need tohutu ‘haritusega’ kirjaoskamatud. Ei viitsi praegu neid vanasid teemasid hakata üles kaevama, aga kui vaja, leiaks sealt näiteid sületäite kaupa.[/tsitaat]
ehk leiad siiski mõne teema lingi.
tahaks samuti lugeda, et mis sind siis niiviisi ärritab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vot ei saa mina aru sellest juturaamatute lugemise ülistamisest ja harituse mõõdupuuks seadmisest. Saaks aru, kui inimene on lugenud tohutus koguses erinevate valdkondade teaduskirjandust, sellest sealjuures ka aru saanud ning adekvaatsed seosed loonud, aga mingite juturaamatute lugemine? Mida see annab? See ei anna sageli isegi mitte oskust sõnu ritta seada või õigekirja vallata.

Minu jaoks haridusega võib kaasneda haritus aga ei pruugi, kuid ilma hariduseta puudub haritus päris saja protsendiliselt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]Marina25 kirjutas:[/small]

tahaks samuti lugeda, et mis sind siis niiviisi ärritab.[/tsitaat]

Absoluutselt ei ärrita, pigem lõbustab. Varsti võin mõne lingi ka otsida, kui sa tõesti sellist fenomeni ise kunagi kohanud pole ja tõestust vajad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Vot ei saa mina aru sellest juturaamatute lugemise ülistamisest ja harituse mõõdupuuks seadmisest. Saaks aru, kui inimene on lugenud tohutus koguses erinevate valdkondade teaduskirjandust, sellest sealjuures ka aru saanud ning adekvaatsed seosed loonud, aga mingite juturaamatute lugemine? Mida see annab? See ei anna sageli isegi mitte oskust sõnu ritta seada või õigekirja vallata.

Minu jaoks haridusega võib kaasneda haritus aga ei pruugi, kuid ilma hariduseta puudub haritus päris saja protsendiliselt.[/tsitaat]

Olen üldjoontes selle avaldusega nõus. Kui loed lademetes Cartlandi, siis ma ei arva, et see sind kohe eriti haritud ja laia silmaringiga inimeseks teeb.

Samas ma arvan, et eneseväljenduse ja õigekirja arengule aitab ka juturaamatute lugemine kaasa. Tõlkekirjanduse puhul on selle aluseks ka hea tõlge – mõned odavad krimkad ja sopakad on kohutavalt halvasti tõlgitud. Nende lugemine võib emakeeleoskusele pigem karuteenena mõjuda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]Marina25 kirjutas:[/small]

tahaks samuti lugeda, et mis sind siis niiviisi ärritab.[/tsitaat]

Nii, ühe teema juba leidsin, kus muuhulgas arutatakse ka hariduse/harituse küsimuse üle.

http://www.perekool.ee/index.php?id=36679&class=forum_schnell&action=view_post&post=7438252

Teine teema, postitus 26/11/2010 21:29
http://www.perekool.ee/index.php?id=36679&class=forum_schnell&action=view_post&post=7319611

Rohkem ei viitsi hetkel otsida, kas piisab?
Võid ise edasi lasta, pane perekooli otsingusse ‘haritus’ ja küllap siis neid linke ka leiad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Juturaamatute lugemine iseenesest ei tarvitse tõesti haritust edendada, Rein Lang just seda puudujääki ju tahabki ümber korraldada:P Hea ilukirjanduse lugemine annab aga kindlasti palju juurde, nii maailma mõistmise, sõnavara, maitse peenenemise, kultuuripildi avardamise ja kindlasti veel mitmelgi alal, kokkuvõttes, harib, \”kultiveerib\”, arendab inimest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Juturaamatute lugemine iseenesest ei tarvitse tõesti haritust edendada, Rein Lang just seda puudujääki ju tahabki ümber korraldada:P Hea ilukirjanduse lugemine annab aga kindlasti palju juurde, nii maailma mõistmise, sõnavara, maitse peenenemise, kultuuripildi avardamise ja kindlasti veel mitmelgi alal, kokkuvõttes, harib, \”kultiveerib\”, arendab inimest. [/tsitaat]
Lang lahmis niisama. Eesti kirjandus ei tähenda automaatselt kvaliteetkirjandust kahjuks. Ja teine asi: lugemine peab olema igapäevane harjumus, mida ei tehta eesmärgiga \”maitset peenendada\”. Nii ei tule asjast ikka midagi välja. Ja veel: haritust omav inimene ei eputa oma \”peene\” maitse ja peenete, \”sügavate\” teostega, mida ta kõik lugenud on. Ta on selleks ka liiga haritud, st ei ole vaja end eksponeerida. Ta lihtsalt teab ja on selline loomulikult.
Ja lugemine tähendab ka lugemine igasuguseid asju. See on ka, muide, silmaring. Ka naistekaid võib lugeda, ka krimkasid – segamini teiste asjadega. Ei ole nii, et ainult erialakirjandus. Siis jõuame jälle sinna tagasi, et silmaring on tegelikult kitsas, piirdudes erialaga.

Please wait...
Postitas:
Kägu

On palju inimesi, kellel on olemas kõrge((i)ma)t haridust tõendavad dokumendid ja kes on ühtlasi ka haritud inimesed. Samuti on hulganisti inimesi, kellel on olemas needsamad dokumendid, aga keda ei anna kuidagi nimetada haritud inimesteks.

Neid inimesi, kes formaalset haridust pole omandanud, aga keda ometi võib pidada haritud inimesteks, kahtlemata leidub, aga väga-väga vähe. Kindlasti kümneid kordi vähem, kui Perekooli kommentaare lugedes arvata võiks. 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat] [small]Piibuga naine kirjutas:[/small]

Kas ma peaksin sellest välja lugema, et haritus eeldab hariduse olemasolu?[/tsitaat]

Oh issand.

Please wait...
Postitas:
Marina25

[tsitaat] [small]Marina25 kirjutas:[/small]

Nii, ühe teema juba leidsin, kus muuhulgas arutatakse ka hariduse/harituse küsimuse üle.

http://www.perekool.ee/index.php?id=36679&class=forum_schnell&action=view_post&post=7438252

Teine teema, postitus 26/11/2010 21:29
http://www.perekool.ee/index.php?id=36679&class=forum_schnell&action=view_post&post=7319611

Rohkem ei viitsi hetkel otsida, kas piisab?
Võid ise edasi lasta, pane perekooli otsingusse ‘haritus’ ja küllap siis neid linke ka leiad.[/tsitaat]
ole sa tänatud. naljakas oli tõesti. eriti see higeme teema.
tead kui aus olla siis ma ei nõusu sinuga eriti. hea haridus on muidugi täiseti normaalne. kõik kes räägivad teisiti on ehk kadedad. lai silmaring ja tahe õpida on haritus. aga seda arvan muidugi ainult mina.

vaata, ma nimelt tunnen ühte inimest, kes tõesti hea haridusega aga muudes teemades rumal. ma ei saa kuidagi mõista inimest, kes jätab oma lapsed vanematele kasvatada ja ise suundub oma kadunud noorust järgi tegema. oma teema, mida ta ülikoolis omandas on ta muidugi kodus ja rohkemgi veel.
aga seda arvan ainult mina. ja muidugi kuulun minagi nende hulka, keda siin düsgraafikuks on nimetatud. aga ma ei solvu. neelan mõru pilli alla ja hingan edasi juba targemana.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ise arvan teemaalgatajana hoopis seda, et nendes teemades kasutatakse teatud sõnu lihtsalt mitmes tähenduses ja valesti.

Kui inimene on ikka omandanud kraadid, siis ta paratamatult on ‘haritud’ inimene, s.t. hariduse omandanud inimene. Siis on vastuoluline väita, et kahe doktorikraadiga professor on tegelikult harimatu inimene. Aga kui me küsime, kas haritud inimene on tingimata tark, peenetundeline, sotsiaalselt pädev jne, siis see ei pruugi kindlasti kehtida. Meenutagem ütlusi \”Haridus matsi ei riku\” ja \”Issand, milline mats, ise veel haritud inimene\”. Diplomiomanike seas on tainapäid ja matse küll ja veel.

Sõna ‘haritus’ on samuti kasutatud mitmes segadusseajavas tähenduses.
Ühelt poolt võib sõna ‘haritus’ kasutada samamoodi kui nt sõna ‘täidetus’.

Haritus = haritud olek; haritud isikut on haritud = isik on omandanud hariduse.
Täidetus = täidetud olek; täidetud pirukat on täidetud = pirukale on lisatud täidis.
Sellise sõnakasutuse korral eeldab haritus hariduse olemasolu – seda ütlen ma siis vastuseks sellele, kes Issandat appi kutsus. Kui ajukene suudab mu mõttekäiguga kaasa liikuda. Aga sa ilmselt pidasid ka harituse all seda silmas, mida minu poolt teemaalgatuses pilgatud megaharitusega inimesedki.

Hariduse olemasolu eeldavat ‘haritust’ igasugused põhiharidusega intelligendid ilmselgelt silmas ei pidanud. See teise, müstilise tähendusega ‘haritus’ küsimuse all oligi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Igal pool räägivad vähese kooliharidusega inimesed, et nemad või nende mehed pole küll eriti koolis käinud, aga ‘haritus ongi ju tähtsam kui haridus’.
Ise kirjutavad tihti jubedate kirjavigadega, argumenteerimisoskus on null, faktidega panevad ka tihti pange.

Veel paremad naljahambad kirjutavad, et kirjaoskus ei tähendagi haritust, see näitab ainult haridust. ‘Kirjutada ma ei oska, aga haritust on küll ja veel.’ Samuti väidavad osad, et ega raamatutarkus midagi ei loegi, oluline on elutarkus. Matemaatika on mõttetu piinamine jne.

Mida te selle müstilise harituse all silmas peate, kui inimene ei oska kirjutada, arvutada, raamatuid ei loe, faktiteadmisi napib, loogiline mõtlemine puudub?[/tsitaat]

Ma arvan, et sama müstiline on selle inimese haritus, kes aru ei saa, et tema teemaalgatuses kirjeldatud kommentaatorid ajavad pehmelt öeldes pada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et sama müstiline on selle inimese haritus, kes aru ei saa, et tema teemaalgatuses kirjeldatud kommentaatorid ajavad pehmelt öeldes pada.[/tsitaat]

Ma poleks seda teemat teinud, kui ma poeks selliste kommentaatorite jutu jaburusest aru saanud. Naljaviluks aetavaks padaks seda kahjuks tavaliselt pidada ei saa 🙂

Please wait...
Postitas:
Alfonss

haritus- omandatud teadmiste pagas

haridus- kinnitus kooli lõpetamise kohta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Haritus on see, kui koerad hauguvad, aga karavan läheb ikka edasi!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Haritus on see, kui koerad hauguvad, aga karavan läheb ikka edasi![/tsitaat]

Jälle üks päris huvitav määratlus 😛
Mida arvab see ‘karavan’ adekvaatse enesekriitika ja harituse võrdelisest seosest?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Üritasin olla irooniline- haritus ja karvan käivad siin kokku nagu püksid ja perse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

HariTus = silmaring, elukogemus, lugemus jne. Olen kohanud haritud inimesi nii algkoolihariduse kui Phd kraadiga. Ka harimatuid inimesi olen näinud mõlema puhul. Loomulikult kõrge IQ-ga inimesed on eelistatud seisus sellisel puhul, aga haritust annab parandada ka näiteks reisimise ja lugemisega. Kumb on haritum – kas see, kes veedab 10a oma elust ülikoolis ühte eriala õppides või see, kes veedab selle 10a mööda maailma reisides? Minu arvates see viimane.

On üks põnev definitsioon veel. Haritud inimene on see, kes oskab elada. Lahtiseletatult siis see inimene, kel õnnestub terve elu teha seda, mida ta tahab teha. Inimene, kes suudab terve elu elada õnnelikult ja stressivabalt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]HariTus = silmaring, elukogemus, lugemus jne. Olen kohanud haritud inimesi nii algkoolihariduse kui Phd kraadiga. Ka harimatuid inimesi olen näinud mõlema puhul. Loomulikult kõrge IQ-ga inimesed on eelistatud seisus sellisel puhul, aga haritust annab parandada ka näiteks reisimise ja lugemisega. Kumb on haritum – kas see, kes veedab 10a oma elust ülikoolis ühte eriala õppides või see, kes veedab selle 10a mööda maailma reisides? Minu arvates see viimane.

On üks põnev definitsioon veel. Haritud inimene on see, kes oskab elada. Lahtiseletatult siis see inimene, kel õnnestub terve elu teha seda, mida ta tahab teha. Inimene, kes suudab terve elu elada õnnelikult ja stressivabalt. [/tsitaat]

No kõiki toredaid elustiile ja iseloomujooni ka ikka selle ‘harituse’ sildi alla paigutada ei saa 🙂

Ma olen kindel, et mõni Jamaical elab terve elu samas külakeses sama palmi all, taob trummi ja tõmbab savu. Tore ja stressivaba elu, aga harituks ma sellist inimest küll siiski ei nimetaks.
Mõni inimene aga näeb oma hariduse ja muude saavutuste nimel ränka vaeva ja vatti.

Mõni seksikas tädi elab terve elu rumalate rikaste onude kulul nagu siga soojas poris, liigutamata ise lillegi. Kas seda saab nimetada harituseks? Ma nimetaksin seda kavaluseks, manipuleerimisoskuseks, isegi omamoodi tarkuseks, milleks iganes. Aga mitte harituseks.

Ja kui läheb võrdlemiseks, kas haritum on inimene, kes on omandanud teatud alal doktorikraadi, või ainult seljakotiga mööda maailma rännanu, siis ma ütleksin, et lai silmaring ja palju haridust ei välista teineteist. Pigem annab haridus just tihtipeale rohkem võimalusi ja põhjuseid ringi reisida.
P.S. PhD kraadiga inimesed ei saa olla olematu lugemusega ja ‘harimatud’, see fantaasia unustage kohe ära 🙂 (Kui tegu pole just mõne äärmiselt saasta ülikooliga.) Selline luul demonstreerib ainult seda, et teil pole doktorikraadi tegemisest mingit halli aimugi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]timberland kirjutas:[/small]
[tsitaat]mina tõlegendan seda nii, et hariduse saab omandada, aga haritus antakse sünniga kaasa. Kellel seda on, sellel on. Kellel pole, sellel pole. Harituse alla panen nii käitumise, mõtlemise, enese väljenduse oskuse jne.[/tsitaat]

See, mis sünniga kaasa tuleb, on loomulik intelligents. Haritus omandatakse siiski elu jooksul läbi teatud kogemuste.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 64 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Mis on see kuulus ‘haritus’?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.