Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Koolilaps Mis teie lapsed kodus teevad?

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 78 )

Teema: Mis teie lapsed kodus teevad?

Postitas:
Kägu

Ah, ja mis veel!

Lapse jaoks ei ole nii oluline tegevuse “ägedus” – näiteks spaasse, kinno, kohvikusse, mängutuppa minek. See on tegelikult vanema jaoks ikkagi põgenemine oma lapsega PÄRISELT kontaktis olemise eest! See on asendustegevus. Mängutoas või kinos on välised asjaolud, mis last lõbustavad, aga vanem on passiivne, saatjarollis, ja seega tegelikult need tegevused ei liida. Päriselt koos olemine, päriselt suheldes veedetud kvaliteetaeg on see, mis lapse jaoks tegelikult turvatunnet ja armastatud olemist kinnitab. Koos söögitegemine. Jalutamine. Millegi meisterdamine. Koos koristamine, remontimine, millegi loomine, rajamine, müramine, lauamängude mängimine, vestlemine jne.

Sul on lastega tegelemised väga rangelt ära jaotatud, et mis on asendustegevus ja mis päris. Ma ise neid nõnda rangelt siiski ei lahterdaks. Et lapsega kinno minek on asendustegevus, aga lapsega jalutama minek on päristegevus. Ka jalutada saab nii, et tähelepanu on välisel, laps mängib kivikestega, keksib teel, vanema pilk on suunatud merele või puudele või taevale. St mingit ülisügavuti vestlust sel ajal ei pruugi toimuda. Ka koristada ja remontida saab mitte koos, vaid nii, et kummalgi on oma töölõik ja toimetavad eri tubades.

Teiseks iseloomustab normaalset pereelu mitmekesisus: st tehakse nagunii igasugu erinevaid asju – käiakse kinos, mängutubades, mängitakse lauamänge, jalutatakse, vesteldakse. Igasugu äärmused on ühtviisi halvad. Halb on see, kui lapsega mitte kunagi ei vestelda, vaid viiakse ainult kinno, ja samamoodi halb on ka see, kui last mitte kunagi elus ei viida ei kinno ega mujalegi, vaid üksnes lakkamatult peetakse temaga mingeid kangesti hingeminevaid vestlusi. Normaalne on ikka, et kõiges valitseks tasakaal: peab olema nii ühiseid väljaskäimisi, lapsega vestlemisi kui ka lapsevanema oma vaba aega.

Kuidas oli võimalik välja lugeda, et lapsega ei tohiks minna kinno või mängutuppa? Loomulikult tohib, tulebki, lastele need kohad ju enamasti väga meeldivad. Lihtsalt ise ma vanemana ei tulnud kohe selle peale, kui lapsed veel mudilased olid, et nende emmega koostegemise tassi täidavad nt kinoskäik ja batuudikeskus palju vähem kui nt koos koogiküpsetamine või tsirkuse mängimine. Siiralt olin jännis selle taipamisega, et ma olen lastega mitu tundi mängutoas ja siis koju tagasi jõudes nad manguvad, et teeme midagi koos. Seepärast vastandasingi neid ägedaid käimisi, kus välised asjaolud last lõbustavad, ja vanemaga päriselt koos tehtavaid tegevusi. Pärispereelus on need loomulikult mõlemad olemas ja mõlemad olulised.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Laps peaks arusaama keeldudest ja käskudest ehk kui vanem ütleb, et tegele oma asjadega, siis laps tegelebki.
Meil ehitati mõned aastad tagasi majade väheke mänguväljak ning väga harva näed sa lapsi seal mängimas. Tänagi oli ilus, soe ilm ning 0 last mängis seal.

+3
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil ehitati mõned aastad tagasi majade väheke mänguväljak ning väga harva näed sa lapsi seal mängimas. Tänagi oli ilus, soe ilm ning 0 last mängis seal.

Nad on kõik telefonis või arvutis. Sõbrad ka ja mängivadki seal koos mänge. Nõme, aga nii on.

+2
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina otsiks huviringi või trenni nädalavahetusele ja veel lisaks laseks lapsel sõpru külla kutsuda. “Teisi lapsi pole” – koolis ju on sõbrad, või kui koolis sõpru pole, siis saab neid huviringis tekitada. Saab julgustada sõpruste tekkimist, kui ise korraldada üritusi näiteks pidzaamapidu või filmiõhtu või misiganes lapse soo ja huvidega kokku sobib. Alguses tuleb natuke ise vaeva näha ja korraldada. Siis loodetavasti edaspidi harjub laps ise sõpra või paari külla kutsuma ja nendega ise tegelema.

Võib juhtuda et sellise lapse reaalsus ongi “teisi lapsi pole!” Seesugune klammerdumine ja nõudmine, et teised teeks just seda just ajal, mil tema soovib, ei soosi kuigivõrd sõprust. Teised lapsed on nendega, kellega koos on huvitav, kes on loovad ja mitmekesised ning teistega arvestavad.

+8
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul noorem laps ka 1. klassi läinud. Tal muidugi vanem vend ka olemas, kellega mängida. Aga vend on vara-teismeline ja tahab üksi asju ajada, läheb sõpradega välja vms. Noorem laps siis mängib omaette, joonistab, mängib mudelautodega, ehitab klotsidest teed/torne/linna vms, vahest teeme koos. Või .. läheb välja, jalgrattaga sõitma, kelgutama, sõpradega mängima. Ma alati julgustan seda, laps võiks ju värskes õhus nutiseadmetest kaugel olla. Meil on stabiilselt lubatud 3x nädalas nutitamist, 1h. Teisipäev, neljapäev ja laupäev, igaühel on 1h. Võivad ise valida, kuna nad seda ära kasutavad. Muul ajal telekast võivad multikad käia, aga see neid tüütab üsna ruttu ära ja nad hakkavad muid asju tegema. Vahest aitavad koristada, süüa teha.

Kui kuulen “mul on igav”, pole üldse probleemi, oma tuba koristada pole kunagi igav ja alati vajalik, kaks poissi ajavad tuba igapäevaselt segamini, on mida koristada. Prügi välja viia.

TA äkki võiks lapsega maha ka istuda ja rääkida, mis on sellise käitumise põhjuseks, selles vanuses nad oskavad selgitada küll, miks sellised soovid on või mida ta kardab vms.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Laps käib 1.klassis, ja peale kooli ning vabadel päevadel helistavad pidevalt talle tema klassikaaslased, kes jahuvad jutustada lapsega. Äärmiselt tüütu. Tekib tunne, et vanemaid ei huvita, mismoodi nende lapsed aega veedavad ja pidevalt peab neil olema keegi, kellele helistada ja suur suhtlusvajadus on tervel klassil. Kõik läbisegi helistavad omavahel. Muidugi piiran enda last telefonis, aga on kindlad näod klassis, kes pidevalt igapäevaselt vajavad kontakti minu lapsega. Tüütu.

+1
-7
Please wait...
Postitas:
Kägu

Laps käib 1.klassis, ja peale kooli ning vabadel päevadel helistavad pidevalt talle tema klassikaaslased, kes jahuvad jutustada lapsega. Äärmiselt tüütu. Tekib tunne, et vanemaid ei huvita, mismoodi nende lapsed aega veedavad ja pidevalt peab neil olema keegi, kellele helistada ja suur suhtlusvajadus on tervel klassil. Kõik läbisegi helistavad omavahel. Muidugi piiran enda last telefonis, aga on kindlad näod klassis, kes pidevalt igapäevaselt vajavad kontakti minu lapsega. Tüütu.

Ole õnnelik, et su laps oma eakaaslastega lobiseb. Kas oleks parem, kui laps lobiseks sõprade asemel kõik oma vabad päevad ainult sinu juures? Ja mitte tund-paar, vaid ikka 12 tundi järjest.

+8
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ole õnnelik, et su laps oma eakaaslastega lobiseb. Kas oleks parem, kui laps lobiseks sõprade asemel kõik oma vabad päevad ainult sinu juures? Ja mitte tund-paar, vaid ikka 12 tundi järjest.

Igal perel on omad tegemised ka, seda võiks arvestada.  Kui su laps on eriti lobisemishimuline, siis lobise ise temaga või leia muud tegevust talle. Kas sina ka veedad oma vabad päevad ja õhtud hea meelega oma töökaaslastega lobisedes või tahad ikka puhata ka?

+1
-5
Please wait...
Postitas:
Kägu

Igal perel on omad tegemised ka, seda võiks arvestada.  Kui su laps on eriti lobisemishimuline, siis lobise ise temaga või leia muud tegevust talle. Kas sina ka veedad oma vabad päevad ja õhtud hea meelega oma töökaaslastega lobisedes või tahad ikka puhata ka?

Põhikooli viimastes klassides võisime pinginaabriga õhtuti telefoni teel tund aega vähemalt lobiseda:) Mis siis, et ka juba koolist koju tulles olime tänavanurgal tunnikese juttu rääkinud.

Nooremana meil kodus telefoni ei olnud, siis käisime koos õues mängimas-jutustamas (tol ajal olid vaid lauatelefonid).

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kindlasti ei lepiks sellega, et laps dikteerib kogu aeg ette, et mis mängu ja mis reeglitega mängida.   See annab lapsele signaali, et ta võibki teisi inimesi enda marionettidena kasutada. Kui sa oleks mitte lapse ema, vaid teine samas vanuses laps – kas sa siis läheks sellise mänguga kaasa ja kas sul oleks tore? Vaevalt.  Laste omavahelised mängud õpetavad tegelikult meeskonnatööd tegema – ja seda läheb ju terve elu vaja. Kui teisi lapsi pole, siis peaks lapse ja vanema koostegevus olema sama eesmärgiga – laps ja vanem lepivad kokku tegevuses ja reeglites. Olgu see siis mäng või kasvõi ühine koristamine või aiatöö. Mina TA asemel mängiks lapsega mänge, mis endale ka vähemalt mingil määral lõbu pakuvad (näiteks ühega oma lastest ehitasime me koos legodest asju, teisega panime palju puslesid kokku – mõlemad olid sellised head tegevused, mille juures sai palju kõikvõimalikel teemadel juttu rääkida).  Ja teine variant on kaasata laps sellesse tegevusse, mida sa ise mängimise asemel teha tahad või tegema pead. Nt kui tahad koristada, siis koristate lapsega koos, kui tahad raamatut lugeda, siis ongi lugemise aeg ja laps lugegu ka.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Laps peaks arusaama keeldudest ja käskudest ehk kui vanem ütleb, et tegele oma asjadega, siis laps tegelebki.

Meie maja lähedase mänguväljaku näitel käivad ka algkoolilapsed seal peamiselt vaid koos ema-isaga. Ja siis käib seal pidev hõikumine stiilis “Emme vaata, ma hüppan”, “Issi vaata, mida ma nüüd teen”, jne.

+3
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie maja lähedase mänguväljaku näitel käivad ka algkoolilapsed seal peamiselt vaid koos ema-isaga. Ja siis käib seal pidev hõikumine stiilis “Emme vaata, ma hüppan”, “Issi vaata, mida ma nüüd teen”, jne.

Kus sa elad? Kuskil välismaal? Mul lihtsalt tunne, et linnalapsed on üks seltskond ja maalapsed hoopis teine seltskond. Esimese klassi laps ei käigi mänguväljakul. Tal pole seal midagi teha. Meie elame väikeses alevikus, kus kõik on jalutuskäigu kaugusel. Mitu mänguväljakut, skeit, kool, lasteaed. Mänguväljakul on kodused emmed oma väikeste lastega, kes lasteaias ei käi. Või siis õhtul minnakse mänguväljakule ka lasteaialapsega. Skeit on lastest puupüsti täis. Ime, et seal üksteisele otsa ei sõida. Meie esimese klassi poiss vist sureks häbi kätte ära, kui ma skeidi juures passiks. Tüdrukud näiteks istuvad küll kuskil pinkide peal ja ajavad juttu. Või siis on suurte laste mänguväljakul ja ajavad kuskil kõrgustes salajuttu. Kui tõuksiga sõit ära tüütab, siis mängitakse igasuguseid mänge. Pärast kooli on laps terve päev õues.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga oma fantaasia kasutamine? Millal see siis tuleb? Kui laps on saanud tunde, et kogu aeg peab olema maru äge ja huvitav elu, siis oleks ta maa peal tuua. Just et selleks, et oleks inimene rahul, ei pea teised seda aina võimaldama. Vast on see alguse saanud põnevatest asjadest meedias või ekraanimängudes. Ja pole veel selgeks saanud, et päris elu on midagi muud. Pole ju ühelgi vanemal võimalik nii palju mängida, isegi, kui see jubedalt meeldib. Selliseid mänge mängitakse omaealisetga. TA on isa ka ju laps olnud, mõtle, mida sulle meeldis teha. Nii palju see maailm muutunud ei ole, kõiki neid asju, mis oli enne, saab teha ka nüüd.
Just mitte ammu mehega meenutasime oma lapsepõlve suvesid näiteks. Meiega ei mänginud mitte keegi, oli õnne, kui tööd ei pidanud tegema ja saigi rahus olla, ja kasvõi mitte midagi teha. Läksin sugulaste juurde suvel, kohe anti mulle ülesanded kätte, mis päeva jooksul teha tuleb. Näiteks iga kahe tunni tagant loomi edasi panna.

+3
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie lapsed käisid mänguväljakutel kuni teismeea alguseni. Tõsi, vanem nendega enamasti kaasas ei käinud. V.a siis, kui näiteks läksime perega jalutama ja ette sattus mänguväljak. Siis vanemad said omavahel seal seista ja jutustada, seni kuni lapsed natuke ronisid.

Mänguväljakud ei ole mõeldud ainult väikelastele, vaid algklassilastele on need sama põhimõttega nagu seikluspargid. Ka 11-aastasele meeldib veel kiikuda ja redelit pidi ronida või rööbaspuud mööda kõndida – arendavad tegevused need kõik. Oma laste ja nende sõprade üks lemmikmänge ses vanuses oli kehka tund – üks hakkas õpetajaks ja pidi siis teistele programmi välja pakkuma, mis teised mänguväljakul tegema pidid.

+4
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul ka üksik laps, aga selles vanuses oli juba päris palju ka sõpradega koosmängimisi, oli nii laste omavahelistel algatusel või mõnikord ka minu utsitusel (helista, kutsu sõber a, b, c jne välja või mulle sobivuse korral külla). Sõpradega sai siis oma rollimängude vms  sellises vanuses laste mängude doosi kätte ning siis minuga koosolemiseks jäid rohkem laua-, meisterdamisemängud vms koostegevused. Aitasid ka “kokkulepped”, aita mind selle kodutööga, saame valmis ja siis  tegutsen temaga koos tema soovitud tegevusega või kui suudab näiteks tund aega ise tegutseda, siis tunni aja pärast olen valmis temaga tema soovitud mängu mängima jne. Kui väiksemana oli väga suur abimees, siis suuremana “kadus” tihti igavus või  koosmängimise soov ja tuli oskus ning soov ka ise mängida (või  sobis sõbraga kontakteeruda), kui mingi “kohustus” koos täiskasvanuga  tegevuseks või igavuse peletamiseks pakuti.

Hästi palju üksinda tegevustes meisterdas  logodega, paberi/papi ja liimiga, joonistas, maal meisterdas puidu ja tööriistadega. Õnneks sobis raamatulugemine, ehitas mingeid onne/pesasid.

Aga 7-8-astasena oli ikkagi veel palju kaasatud nö perega ühistesse (vabaaja)tegevustesse nädalavahetusel: koos ujumas, suusatama, uisutama, kelgutama, rattaga sõitma, kasvõi kinno teatrisse minek või minu sõprade juurde minek, kus ka temaealisi lapsi seltskonnaks ees jne. Kui temaga kõigepealt piisavalt  aeg veedetud, siis hea meelega eraldus juba ka omaette tegutsema ja mängima.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Igal perel on omad tegemised ka, seda võiks arvestada. Kui su laps on eriti lobisemishimuline, siis lobise ise temaga või leia muud tegevust talle. Kas sina ka veedad oma vabad päevad ja õhtud hea meelega oma töökaaslastega lobisedes või tahad ikka puhata ka?

Põhikooli viimastes klassides võisime pinginaabriga õhtuti telefoni teel tund aega vähemalt lobiseda:) Mis siis, et ka juba koolist koju tulles olime tänavanurgal tunnikese juttu rääkinud.

Nooremana meil kodus telefoni ei olnud, siis käisime koos õues mängimas-jutustamas (tol ajal olid vaid lauatelefonid).

Mina olen sellest küll tüdinenud, et teised lapsed pidevalt minu lapsele helistavad ja siis tundide kaupa jahutakse telefonis mänguga seotud jutte, sest samal ajal koos mängitakse telefonis ka mänge. Tahaks ka oma lapsega aega veeta, tahaks, et laps käiks õues, jalutaks, jookseks seal, mängiks, suhtleks teiste lastega seal. Hästi tüütu on see helistamine, see pole ju päris sõprus ka mitte vaid sõpruselaadne olek. Järgmisel aastal panen rohkem huviringidesse lapse käima, praegu püüan ise last telefonis istumisest eemal hoida nii palju, kui saan.

0
-3
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen sellest küll tüdinenud, et teised lapsed pidevalt minu lapsele helistavad ja siis tundide kaupa jahutakse telefonis mänguga seotud jutte, sest samal ajal koos mängitakse telefonis ka mänge. Tahaks ka oma lapsega aega veeta, tahaks, et laps käiks õues, jalutaks, jookseks seal, mängiks, suhtleks teiste lastega seal. Hästi tüütu on see helistamine, see pole ju päris sõprus ka mitte vaid sõpruselaadne olek. Järgmisel aastal panen rohkem huviringidesse lapse käima, praegu püüan ise last telefonis istumisest eemal hoida nii palju, kui saan.

Arvan, et sa hindad seda veidi mööda. Sinu elukorraldust juhid ikka sina ise, mitte teiste perede lapsed.

+6
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on neli last ja mulle pole täiskasvanuna kunagi meeldinud mängida. Ei oska öelda, kas asi on minu kindlameelsuses või ongi lapsed loomingulised, aga kõigil on lõputult ideid ja mänge. Mängivad palju ka üksi, igaüks oma huvidest lähtuvalt, mitte kõik koos.

Perega käime palju matkamas, reisimas, teeme koos süüa, istume koos igaüks oma raamatu taga, laulame ja mängime pilli koos. Aga mänginud ma tõesti pole kunagi nendega. Titest peale on poistel huvi autode ja legode vastu, tundide ja päevade viisi ehitavad. Tüdrukud titest peale kussutavad kaisukaid ja nukke, joonistavad ja meisterdavad lõputult, pole pidanud õpetama kedagi. Peaksid olema laisem ema lihtsalt, ma arvan 🙂

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu 1.klassis käiv tüdruk kodus enamasti joonistab. Ta joonistab igalpool tegelikult, ka autos sõidu ajal. Mõnikord vaatab “Operatsioon Ai” ja muidugi on ka telefonis. Õhtuti mängivad isaga lauamänge. Enne magama minekut loeb voodis raamatut või koomikseid. Mõnikord helistab peale tunde, et jääb klassiõega kooli ümbrusesse mängima ja meiega samas majas elab klassivend, kellega on mõne korra maja ümber mänginud. Hoiame kinolehel silma peal, et kui jälle mingit toredat multikat on tulemas, siis käin temaga kinos. Ses mõttes mul on tõsiselt kahju tänapäeva lastest ja noortest, meenutades enda lapsepõlve ja nooruseaega. Elasin küll maal, aga kortermajas ja õues oli lapsi palju, kellega mängida õhtul pimedani. Igav üldiselt küll ei hakanud. Kui ka hakkas ja parasjagu kellegiga mängida polnud, siis võtsin telekamängu välja, tegin pabernukke , neile riideid, barbiele riideid jne. 

+4
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Lisaks mul oli maal vanaema, kus olid loomad ka ja põnev suviti olla. Kahjuks minu lastel ei ole ühtegi vanavanemat maalt. On vaid välisriigi vanaemad ja linna vanaema.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga ta on nii pealetükkiv ja käitub igavledes nii tüütult, et mul hakkab juba vabade päevade suhtes vastumeelsus tekkima, sest muud ei ole, kui lapsega jahmimine.

Soovitan täitsa tõsiselt – suurenda lapse multika- ja arvutiaega. Palu tal arvutist mingit infot otsida või telerist mingit lastefilmi vaadata ja pärast sulle ümber jutustada.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Arvan, et sa hindad seda veidi mööda. Sinu elukorraldust juhid ikka sina ise, mitte teiste perede lapsed.

Jutt polnud hindamisest või mööda hindamisest vaid sellest, mida teevad teie lapsed kodus. Sa ei saa aru, et keegi, ka laps, ei taha olla ega pea pidevalt kättesaadav olema mingitele teistele lastele, kelle vanemad ei viitsi nendega lobiseda ja neid ära kuulata või pole aega neil oma laste jaoks, et nendega rohkem tegeleda. Lõppude lõpuks peab igaüks ise oma lapsele sobivat tegevust leidma, mitte õpetama, et kui sul on igav, siis helista kõigile ja vaata, kes sind viitsib kuulata.

0
-4
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga ta on nii pealetükkiv ja käitub igavledes nii tüütult, et mul hakkab juba vabade päevade suhtes vastumeelsus tekkima, sest muud ei ole, kui lapsega jahmimine.

Soovitan täitsa tõsiselt – suurenda lapse multika- ja arvutiaega. Palu tal arvutist mingit infot otsida või telerist mingit lastefilmi vaadata ja pärast sulle ümber jutustada.

Seda kindlasti ei soovita, see tekitab lapses sõltuvust. Pärast ei saagi enam ekraani eest minema.

+4
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minge lapsega nädalavahetusel kodust välja.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Lastele meeldib füüsiline kontakt vanemaga, müramine, kaisutamine, kallistamine. Oma lastega sai palju just müratud. Küll nad kilkasid ja oli vägab lõbus. Lastele piisab juba sellest, et teed kurja hundi häält ja ajad neid taga.

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Jutt polnud hindamisest või mööda hindamisest vaid sellest, mida teevad teie lapsed kodus. Sa ei saa aru, et keegi, ka laps, ei taha olla ega pea pidevalt kättesaadav olema mingitele teistele lastele, kelle vanemad ei viitsi nendega lobiseda ja neid ära kuulata või pole aega neil oma laste jaoks, et nendega rohkem tegeleda. Lõppude lõpuks peab igaüks ise oma lapsele sobivat tegevust leidma, mitte õpetama, et kui sul on igav, siis helista kõigile ja vaata, kes sind viitsib kuulata.

Sa näed neid asju vale nurga alt. Mitte keegi tavaliselt ei saada oma lapsi teistele lastele helistama. Pigem seda ei taheta, et lapsed teeksid. Ja see pole vanemate teha, lapsed ise tahavadki omavahel suhelda ju. Kui lapsed on kooliealised, siis hakkabki see suurem omavaheline suhtlus. Niipalju, kui aega õppimisest, koolist või mõnel ringist üle jääb.  Vanemad hoiavad pilgu peal, aga otseselt ei mängi ega müra koolieealistega enam keegi, peale nende oma sõprade. Ka õues käiakse. Vanem lihtsalt vaatab, kui palju aega laps igale tegevusele saab kulutada.

+4
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa näed neid asju vale nurga alt. Mitte keegi tavaliselt ei saada oma lapsi teistele lastele helistama. Pigem seda ei taheta, et lapsed teeksid. Ja see pole vanemate teha, lapsed ise tahavadki omavahel suhelda ju. Kui lapsed on kooliealised, siis hakkabki see suurem omavaheline suhtlus. Niipalju, kui aega õppimisest, koolist või mõnel ringist üle jääb. Vanemad hoiavad pilgu peal, aga otseselt ei mängi ega müra koolieealistega enam keegi, peale nende oma sõprade. Ka õues käiakse. Vanem lihtsalt vaatab, kui palju aega laps igale tegevusele saab kulutada.

Kahjuks ma ei pea seda viisakaks, kui 7-8 aastane laps koos õdede, vendadega helistab minu lapsele ja siis ainult soigab läbi nina rääkides ülbe häälega, et pekki, sitta ja muudkui kamandab mu last läbi telefoni. Raske samuti uskuda, et vanemad sellest midagi ei tea.

+2
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa ilmselt räägid ühe pere lastest ja nende käitumisest. Kui terve pere lapsed nii teevaf, mitte et kõik lapse tuttavaf lapsed nii teevad. No neid vanemaid, kes seda roppust heaks kiidavad ja lausa käsevad seda teha, et helistage ja tehke nüüd nii, need on ikka erandid. Kui selline pere teid nö terroriseerib, siis ei saa sina neid keelata nagunii. Sa saad keelata vaid oma last, nebdega mitte suhtlema. Ja isegi, kui sa kõiki kõnesid valvata ei suuda, siis oma koju sa neid laskma küll ei pea. Kui sinu lapsele see pere aga meeldib, siis on see keerulisem eemale hoida, aga ikkagi sinu teema.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa näed neid asju vale nurga alt. Mitte keegi tavaliselt ei saada oma lapsi teistele lastele helistama. Pigem seda ei taheta, et lapsed teeksid. Ja see pole vanemate teha, lapsed ise tahavadki omavahel suhelda ju. Kui lapsed on kooliealised, siis hakkabki see suurem omavaheline suhtlus. Niipalju, kui aega õppimisest, koolist või mõnel ringist üle jääb. Vanemad hoiavad pilgu peal, aga otseselt ei mängi ega müra koolieealistega enam keegi, peale nende oma sõprade. Ka õues käiakse. Vanem lihtsalt vaatab, kui palju aega laps igale tegevusele saab kulutada.

Kahjuks ma ei pea seda viisakaks, kui 7-8 aastane laps koos õdede, vendadega helistab minu lapsele ja siis ainult soigab läbi nina rääkides ülbe häälega, et pekki, sitta ja muudkui kamandab mu last läbi telefoni. Raske samuti uskuda, et vanemad sellest midagi ei tea.

Vanem ju vastutab lapse telefoni kasutuse eest. Kui selline soigumine toimub, saad ju oma lapse telefonist selle numbri ära blokeerida?!

+3
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Saab muidugi numbri ära blokeerida, aga mida see sellele annab, kellele nii helistati? Samamoodi vastutab oma laste eest ju see vanem, kelle lapsed helistavad teistele lastele ja soigavad siis pekk ja sitt telefonisse.

+2
-3
Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 78 )

Esileht Koolilaps Mis teie lapsed kodus teevad?