Esileht Koolilaps Mis vanuses öelda, et päkapikke pole olemas

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 40 )

Teema: Mis vanuses öelda, et päkapikke pole olemas

Postitas:

Mu 8-a poeg usub veel, aga millal nad teada saavad ja enam ei usu?

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei mäleta, et oleksin oma lastega maha istunud ja pidulikult müüdi murdnud. Nad said ise aegamööda aru. Ma arvan, et umbes lasteaia viimases rühmas. Kui koolilaps ikka veel usub, siis tuleks vist asi ääri-veeri jutuks võtta, muidu võib ta koolis rumalasse olukorda jääda.

+6
-17
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.12 13:18; 21.12 11:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina mäletan, et sain teada kuskil 9-10 aastaselt.

+13
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lastele ei tohi valetada. Te ikka kujutate ette, millise trauma te tekitate ja kuidas õõnestate usaldust enda vastu?

+4
-32
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lastele ei tohi valetada. Te ikka kujutate ette, millise trauma te tekitate ja kuidas õõnestate usaldust enda vastu?

Sain ma jee trauma, kui näärivanasse uskusin… ja mihuke eluaegne usaldusekaotus, kui lapsed märkasid, et nende isa ise ongi see päkapikk. Siiamaani käivad teraapias.

+26
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Ma tean küll selliseid täiskasvanuid, kes on tõesti sellise trauma saanud ja minu mees nt ei armasta selle pärast jõule. Tal oli veel selline raskem juhus, et vanemad raiusid siis veel edasi, et ei on ikka päris näärivana ja päkapikud, kui ta ise juba piisavalt suur oli, et aru saada, et näärivana mängis ta enda isa.
Meil oli selline süsteem, et keegi otseselt ei väitnudki, et jõuluvana-päkapikud päriselt olemas – sussi sisse ema midagi pani, aga ülemäära ei vaevanud enda varjamisega, pakid pandi kuuse alla ja oli teada, et eelnevalt need ema kapis seisid, seega polnud ka midagi üles tunnistada vanematel.

+4
-15
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.12 14:12; 20.12 15:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu meelest on naljakas, et keegi sellest trauma saab. See on ju hea tahe, väike muinasjutt, mis pakub lastele elevust ja elamusi. Mingis vanuses on inimesel juba piisavalt kainet mõistust, et päkapikkude ja jõuluvana müsteerium lahendada, mida selles traumeerivat on, et ema sulle kingi ostis ja issi jõuluvana tegi? Nad ju tahtsid parimat. Elus on traumeerivaid sündmusi küll, aga natuke muinasjuttu lastele ei tohiks seda küll olla. See 8aastane ei pruugi tegelikult uskuda, võib-olla ta arvab, et kui ema teada saab, et ta enam ei usu, lõpeb päkapikutamine ära, ma nt siis enam ei viitsiks päkapikundusega tegeleda. Muidugi, eks leidub naiivsemaid inimesi, kes kauem usuvad, ma usun, et kuskil kolmandasse klassi jõudmise ajaks või pärast seda võiks selle saladuse siiski paljastada, kui selleks ajaks ka laps ise pole teemat katki hammustanud.

+14
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga miks sa pead ütlema. Küll ta ise aru saab. Võib olla mõni on kuri, et talle ei öeldud – aga mina olin lapsena kuri, kui ema mulle ütles, et neid pole. Ma olevat pahandanud, et “ma tean ise ka, et neid pole, aga peab siis selle välja ütlema”.
Küllap sa oma last ise tead. Mina pole oma lastele (17 ja 13) kordagi öelnud, et päkapikke pole. Siiani küsin alati nov lõpus kirja jõuluvanale ning aeg-ajalt toovad ka päkapikud sussi sisse midagi. Ka lapsed ei räägi kunagi sellest, mida meilt jõuluks tahavad, vaid alati sellest, mida jõuluvana toob. See on tore mäng.

+30
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Päris naljakas lugeda, tõeliselt naljakas. Minge tõesti lumehelbekesed teraapiasse kes said närvivapustuse jõuluvanast ja päkapikkudest. Nali.
Tõsisemalt ka teemaalgatajale ei peagi ütlema laps kasvab ja avastab selle ise, ei usu et 10 aastane tõsimeeli jõuluvana usub, ta mängib ilusti kaasa ja kirjutab ka päkapikkudele kirja.

+16
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.12 14:42; 31.12 15:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps teatas mõni nädal tagasi, et tema teab, et päkapikke pole. 2klass, 8 aastane. Õpetaja koolis rääkis lastele 😀 Mingit traumat ta ei saanud. Üritas nooremat õde ka uskuma panna, et neid pole, aga veel ei õnnestunud. Jõuluvana justkui usub veel..

+8
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Lapsed on erinevad. Viis, mis toimib ühe puhul, ei pruugi toimida teise puhul. Selle pärast ei saa ka kindlat vanust olla.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.12 14:12; 20.12 15:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 4-aastane küsis detsembri alguses mitu korda: “Ema, kas sina oledki päkapikk?” Ma juhtisin jutu teisele teemale — valetada ei tahtnud, tõtt rääkida ka mitte eriti (väga raske on neljasele veenvalt selgeks teha, et ei tohi minna lasteaiakaaslastele või nooremale õele rääkima, et päkapikke ja jõuluvana pole olemas, ta ju nii väga tahaks oma “tarkusega” keskida). Praegu on ta selle teema rahule jätnud ja tuleb näitab mulle hommikuti vaimustusega, mis päkapikk talle tõi. Aga vaevalt ta kahtlused päriselt hajunud on, ju ta otsustas ikka kaasa mängida.

Ausalt öeldes mina ei usu, et need koolilapsed, kes justkui “usuvad” päkapikke ja jõuluvana, neid enam siiralt ja kahtlusteta usuksid. Eks see on ikka soov mängu kaasa teha, vahel ka omakasupüüdlik (kui näitan välja, et päkapikke ei usu, äkki siis enam ei pandagi sussi sisse kommi). Isegi kui laps ise ei taipa, siis mõni vanem-“targem” sõber või õde-vend ikka “harib” nooremaid ka ja paljudes lasteraamatutes on väga selged viited, võta või Lindgren ette … Kui meie algklassides olime, oli absurd, et mõni koolilaps veel sellist lastemuinasjuttu tõsimeeli usuks. Ei ole meie lapsed nüüd ka nii palju kergeusklikumad ja meist rumalamad. 🙂

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu varsti kolmeaastaseks saav laps teab ka, et meil on selline mäng, et emme-issi on päkapikud ja toovad salaja sussi sisse üllatusi. Ja et jõuluvana on ka tavaline inimene, kes jõulude ajal lihtsalt paneb jõuluvana riided selga ja mängib jõuluvana. Samamoodi käitusime esimese lapsega. Mul endal lihtsalt raske lastele udu ajada, ükskõik, mis teemal… Kuna mu varsti kolmeseks saav laps on juba kõva rollimängude mängija ja neid mänge mängides on ta ikka kogu südamest kehastatav isik, siis ei ole probleeme ka sellega, et päkapikumäng kuidagi vähem ehtne oleks. Ikka igal hommikul vaatab suure õhinaga sussi sisse, et mida “päkapikud täna on toonud” ja rõõm ning üllatus on ehtsad, mis siis, et ta teab, et see mäng on.

+6
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Trauma saamine tundub tõesti naljakas. Jõulud on ju muinasjutt ja näitemäng, mis on iseenesest nii vahva. Aga eks muidugi sõltub vanematest, kuidas nad lastele seda esitavad. Mõned vanemad ei ole lihtsalt head näitlejad ega taipa, millal rollist välja astuda või kuidas rollimängu päriseluga seostada.

Küsimus on iseenesest täiesti valesti esitatud. Vanus ei oma siin eriti suurt rolli, kuigi eks mingi kriitiline mõtlemine ja lugude sügavam mõistmine on ikka veidi vanusega seotud. Aga seda, et päkapikke pole olemas võib öelda lapsele ükskõik mis vanuses, oleneb kuidas teil seal kodus see näitemäng käib.
See on umbes sama nagu seletada lapsele elektrit – oleneb, mis on lapse varasemad teadmised, ehk mingis vanuses tulebki seletada, et päkapikud jooksevad mööda juhet… teises vanuses saab juba rääkida lainetest, impulsidest, ioonidest jne.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No krt, mulle vahel tundub, et mu 10-aastane ikka täiesti tõsimeeli veel usub.
Mingitest väikestest mehikestest ma kunagi rääkinud pole..

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks seda ütlema peab? Millalgi taipavad isegi. Mu 19-aastane poeg paneb ka koos väikese õe-vennaga oma nr 49 sussi aknalauale…

+23
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 20.12 16:02; 22.12 18:58; 30.12 18:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nad hakkavad ise taipama või siis mõni sõber “valgustab” neid, kuigi minu üks lastest uskus ka peale seda veel mõnda aega. Hiljemalt kümnendaks eluaastaks nad ikka teavad. 8-ne võib veel vabalt uskuda.
Üks meie lastest hakkas lasteaias ca 6-aastaselt taipama, aga ainult osaliselt. Tuli koju ja rääkis, et lasteaias ei käi päris päkapikud, sest ta kuuleb, kuidas kasvataja kommidega krabistab, aga kodus käib päris päkapikk, sest meil on ju öösel uks lukus. ????

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina pole kunagi väitnud, et päkapikud/jõuluvana on olemas või neid ei ole olemas. Kuna sobivalt enne jõuluaega on mardisandid, siis olen lastele pisikesest peale rääkinud, et päkapikud ja jõuluvana on samamoodi PÄRISELT olemas nagu mardisandid, keda ta ju ka ometi oma silmaga nägi, ent ometi teadis, et need on oma küla lapsed. Ehk et paned mardisandi kostüümi selga ja käitud nagu mardisant, siis oledki PÄRIS mardisant. Paned jõuluvana kostüümi selga ja käitud nagu jõuluvana, siis oledki PÄRIS jõuluvana. Aga paned jänese kostüümi selga ja jooksed metsas ringi – ikkagi ei ole päris jänes! 🙂

See võtab pinge maha nii selles osas, et mina ei pea lapsele aastate kaupa valetama, aga traditsioonilist päkapikkude ja jõuluvanade kombestikku täidame me ikka. Samas ei pea ma muretsema, et laps teataks kuskil heauskses lastekollektiivis, et jõuluvana või päkapikke pole olemas, ning kellegi õnnelik lapsepõlv niimoodi traumeeritud saaks. 🙂

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.12 20:21; 21.12 18:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina vastasin lastele nende äsjase esimese selleteemalise küsimuse peale, et päkapikud, jõuluvana,lihavõttejänesed jms on olemas nende jaoks, kes neid usuvad. Ja neile, kes usuvad, toovadki just päkapikud ja need teised üllatusi ja kinke. Neile, kes ei usu, teevad üllatusi isad-emad. Et siis – usu imesid ja need juhtuvadki 🙂

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks seda ütlema peab? Millalgi taipavad isegi. Mu 19-aastane poeg paneb ka koos väikese õe-vennaga oma nr 49 sussi aknalauale…

Meie 19-aastasel käivad ka siiani päkapikud – kuna noorematel ju ka käivad. Ega siis müüdi murdumine ei tähenda seda, päkapikke enam ei tule.
Mõnikord suuremad lapsed ütlevad mulle, et kui “päkapikk” poodi satub, siis äkki tooks seda või teist soki sisse.
Ja kui sel aastal esimene advent kuidagi väga ootamatult kätte tuli, läks teismeline ise eelmisel õhtul poodi, et sokid tühjaks ei jääks.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.12 13:18; 21.12 11:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma imestasin, et mu 7- ja 9-aastane ka siiralt usuvad veel.
Vähemalt nii ma arvasin. Aga see 9-aastane hakkas küsima paar nädalat tagasi: emme, ma olen kuulnud, et osadele lastele toob päkapikk maiuseid ja osadele emad-isad, meile ju toob päkapikk, eksole. Ma jõudsin küsida vaid: miks sa nii arvad?, kui jutt läks mujale. Kui vanaema aga hakkas rääkima, et ta nägi, kuidas päkapikk akna taga piilus ja nägi, et poisil tuba koristamata, siis poiss ütles, et ta teab, et see tõsi pole. Samas ta eile küsis mult, et emme kas sa sel aastal ka meile midagi kingid või jääd jõuluvanale lootma? Tema usk on selline kaheldav seega, ilmselt ta tõesti ei taha välja näidata, et teab, kartes, et see lõhub maagia.
Mu 7-aastane usub siiralt, ta on mind otse teolt tabanud ja kuigi ma ei üritanudki end välja vabandada, siis tema ei taibanud midagi.

Aga üks lapsevanem rääkis lasteaias kena loo. Ehk ta ei pahanda, kui edasi räägin. Tema 4-aastasele öeldi, et päkapikke pole olemas. Laps päris emalt aru. Ema siis ütles, et võibolla tõesti pole olemas, sest keegi pole näinud ju neid. Käis välja idee, et paneme lõksu. Tegid siis püünise koos. Õhtul siis ema sokutas sinna püünisesse lõksu pisike mängupäkapiku ja kommi. Laps oli elevil, aga nägi ju, et see on vaid mängupäkapikk. Aitasid ta sealt välja ja jätsid sussi kõrvale. Järgmisel hommikul oli päkapikk sealt läinud ja komm sussi sees. Lapse usk taastus.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See ka mõni trauma… Ilus armas muinasjutt, mille ebatõeks osutumisel ei juhtu miskit halba.
Aga vat minu lapse lasteaia abiõpetaja räägib, et jumal äratab kõik inimesed surnust üles. Mu lapse isa on surnud, ma olen sellest teemast psühholoogide soovitusel rääkinud alati nii, nagu see on. Ei mingit taevast ega põrgut, aga “issi valvab meie üle ja me saame ta peale alati mõelda ja siis ta ongi nagu meiega”. Ja siis tuleb ühel õhtul poiss aiast täis suurt-suurt lootust, et ühel päeval äratab jumal issi ellu ja ta tuleb tagasi. Aitäh.

Päkapikujutt on selle kõrval köömes.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil kodus teismelistel kõik sussid aknalaual reas.
Ei ole mingeid vaibumise märke näha.:)
Noorem tuli ka rääkima sellest, et kui päkapikk poodi läheb, siis sussi seest oleks väga asjalik teatud asju leida.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sorry, et teemast natuke mööda. Tuli meelde seoses jõuluvanasse uskumisega, kuidas üks u 60aastane proua nägi poes silti “Mänguasjad -40%” ja otsustas kohe helistada oma lapselapsele:

– Ütle vanaemale, mida sa jõuluvana käest kingiks soovid?!
– EEEI, neid on teil juba nii palju. Ütle midagi muud.
– Neid on teil ka nii palju juba, soovi ometi midagi mõistlikku!
– MIS MÕTTES EI MIDAGI?
– Ma pean ju teadma! Jõuluvana EI SAA ju NIIMOODI kingitust OSTA, kui ei taha midagi! Midagi PEAB tahtma!
– Vot SEDA sa küll ei saa, SEE unusta heaga ära!
– Ütle nüüd midagi mõistlikku, muidu jõuluvana ei ostagi midagi!
– NO RAHA UNUSTA KOHE KINDLASTI ÄRA! SEDA SA EI SAA IIALGI!
jne jne

Kõrvalt kuulatagi oli traumeeriv. Kui ma oleks lapsepõlves selliseid jõulukõnesid saanud, oleks trauma eluks ajaks. 🙂

+13
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.12 20:21; 21.12 18:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole kummalegi lapsele rääkinud, et tead – sellest aastast ei ole enam päkkapikke ja hambahaldjaid. See on mäng, kus kõik osapooled teavad ammu, et see päkapikk on ema, kes kommi paneb, ka 17 a lapse soki sisse.
Arvan, et norm. intellektiga laps peaks lastaaia lõpuks ära jagama, et tegelikult jõuluvana ja päkapikke ei ole olemas.

+2
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.12 22:37; 22.12 08:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu varsti kolmeaastaseks saav laps teab ka, et meil on selline mäng, et emme-issi on päkapikud ja toovad salaja sussi sisse üllatusi. Ja et jõuluvana on ka tavaline inimene, kes jõulude ajal lihtsalt paneb jõuluvana riided selga ja mängib jõuluvana. Samamoodi käitusime esimese lapsega. Mul endal lihtsalt raske lastele udu ajada, ükskõik, mis teemal… Kuna mu varsti kolmeseks saav laps on juba kõva rollimängude mängija ja neid mänge mängides on ta ikka kogu südamest kehastatav isik, siis ei ole probleeme ka sellega, et päkapikumäng kuidagi vähem ehtne oleks. Ikka igal hommikul vaatab suure õhinaga sussi sisse, et mida “päkapikud täna on toonud” ja rõõm ning üllatus on ehtsad, mis siis, et ta teab, et see mäng on.

Mul oleks sellest küll kahju kui meie lapsed oleks 3.a kaotanud usu päkapikkudesse. Tõsiselt kohe.
Vaheaeg algas ja just sain oma 11.a kaksikud voodisse jutuga, et kui te enne südaööd ei maga, siis päkapikk täna tulla ei saa. Mõlemad on kenasti oma toas ja vaikus majas!
Siiralt! Mul on ükskõik, kas nad usuvad või mitte:) Ilmselt nad ei usu, aga see 24 päeva koos jõulusussidega aitab neil hommikuti paremini tõusta ja kooli minna. Nad ootavad hommikut! See on aasta pimedaim aeg ja minu enda jaoks ka raskeim aeg.
Ma olen valmis senikaua nende susse täitma kuni susse aknale pannakse. Olgu nende jalanumber siis kui suur tahes!
Nad kirjutavad päkadele kirju ja meil on salajane suhtlus. See on nii armas ja tore.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viimasele – ma ütlen, see on mäng, mida me lastega mängime, tegelikult teavad lapsed ammu, et päkapikke ei ole ja jõuluvana on tegelikult naabripapi. Keegi ei peagi tõsise näoga müüti murdma, paneme kommi edasi sussi sisse, eile lapsed (8 ja 17) arutasid, et hea, et kass päkapikku maha ei murra jne. Sellest ei teki lastele mingit traumat, nad kasvavad omamoodi sellest väljs. Aga jäta komm panemata – kohe ollakse hommikul päkaka peale kurjad!

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.12 22:37; 22.12 08:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu praeguseks 5a laps on aeg-ajalt küsinud: “Kas koletised on olemas?”, “Kas inglid on olemas?”,”Kas päkapikud on olemas?” Olen vastanud alati: “Muinasjuttudes ja multifilmides on”.

Mul keel ei paindu eriti ütlema, et on-on, aga öelda: “Ei ole!” tunduks ka kuidagi liiga negatiivne. Seetõttu ütlengi alati: “Muinasjuttudes ja multifilmides on”. Laps on seni selle selgitusega rahul olnud, midagi lisaks pole pärinud.

Kui laps ise tahaks, siis ma võiks ju selle sussi aknale panna, aga seni pole soovi avaldanud. Kommipakke on enne jõulu koju juba kogunenud (mõni tuttav meil käies toonud jne.), iga päev saab kommi nendest pakkidest.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 7-ne ja 5-ne ka usuvad. Olin kindel et 7-ne kooli minnes usu kaotab, aga seal ka kõik usuvad, seega sellist jutt et pole või mingit kahtlemist pole tulnud.

Ise olen üsna passiivselt kasvatanud selles osas. Pole suureks puhunud asja (päkapikkude piilumisega ähvardamist vms).

Küsivad küll et kuidas päkapikk mahub ja kuidas tassib komme vms suuremaid asju, kust päkapikk teab et me mingil päeval maal oleme jne. Tore, füüsikaseadused tekitavad küsimusi :). Siis ma ikka vastan, et ma ei tea ja ega keegi ei tea, pole näinud. Mingeid lugusid ise välja ei mõtle juurde.

Seda on algusest peale aru saanud et lasteaia, minu tööjuure laste jõulupeo või Raekoja platsi jõuluvana pole päris vaid on näitlejad. Meil on kodus ka käinud mitmel aastal jõuluvana (üks mu tuttav), see on tore. Et on isiklik kokkupuude olnud, paljudel ju piirdubki otsekontakt lasteaia jõuluvanaga ja koju tekivad kingid kuuse alla.

Mul küll head mälestused oma lapsepõlvest, päkapikkudest ja näärivanast. Ei mäleta seda tõeselgumise hetke.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole kummalegi lapsele rääkinud, et tead – sellest aastast ei ole enam päkkapikke ja hambahaldjaid. See on mäng, kus kõik osapooled teavad ammu, et see päkapikk on ema, kes kommi paneb, ka 17 a lapse soki sisse.

Arvan, et norm. intellektiga laps peaks lastaaia lõpuks ära jagama, et tegelikult jõuluvana ja päkapikke ei ole olemas.

Mul on lausa doktorikraad (ilmselt siis olen normintellektiga), aga jõuluvana uskusin 10. eluaastani…

+6
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 20.12 16:02; 22.12 18:58; 30.12 18:48;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 40 )


Esileht Koolilaps Mis vanuses öelda, et päkapikke pole olemas

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.