Esileht Ilu ja tervis mis vanuses veel ok autot juhtida?

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 76 )

Teema: mis vanuses veel ok autot juhtida?

Postitas:
Kägu

Sama on vanuriga – kui ta on teadvustanud, et tal on probleem, siis ta hoiab teeserva, sõidab 80-ga (jajaa, nüüd sa ütled, et ta on sellega ohtlik – ei, tema ei ole, närviline järelsõitja on)

80-ga teservas sõitja on täiesti kindlalt liiklusohtlik liikleja.

Miks?

Ja kas iga viimne kui traktor, kombain, mopeedauto jne on siis kah liiklusohtlikud? Minul jääb maanteel neid palju sagedamini ette kui 80ga teeservas sõitjaid, kellest on väga mugav mööda sõita, erinevalt suurest ja laiast kombainist.

+8
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks mitte, kui tal mõistus selge. Äkksurm tabab 40-50- ndates mehi ka üsna sageli. Nad tuleks roolist eemaldada?

Kas sagedamini kui 80+ vanuses inimesi?

Ma kaldun arvama, et jah. Sest äkksurm neid 40-50aastaseid just võtabki, aga vanadusse või vanadusega kaasuvatesse haigustesse surrakse reeglina mitte äkitselt, vaid peale mõningast tervise halvenemise perioodi. Mõnel on see paar päeva, mõnel paar nädalat või kuud. Neid vanureid, kes päise päeva ajal järsku ära surevad, on tegelikult väga vähe.

Mis sa nüüd tahad öelda? Et 40-50-aastased inimesed surevad autoroolis sagedamini kui 80+ aastased? Nagu päriselt mõtled nii?

+8
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks mitte, kui tal mõistus selge. Äkksurm tabab 40-50- ndates mehi ka üsna sageli. Nad tuleks roolist eemaldada?

Kas sagedamini kui 80+ vanuses inimesi?

Ma kaldun arvama, et jah. Sest äkksurm neid 40-50aastaseid just võtabki, aga vanadusse või vanadusega kaasuvatesse haigustesse surrakse reeglina mitte äkitselt, vaid peale mõningast tervise halvenemise perioodi. Mõnel on see paar päeva, mõnel paar nädalat või kuud. Neid vanureid, kes päise päeva ajal järsku ära surevad, on tegelikult väga vähe.

Mis sa nüüd tahad öelda? Et 40-50-aastased inimesed surevad autoroolis sagedamini kui 80+ aastased? Nagu päriselt mõtled nii?

Ei. Esiteks, äkksurm on üldse suhteliselt haruldane suremise viis ja autoroolis veedab inimene keskmiselt nii vähe aega, et on väga haruldane, kui äkksurm roolis olles tabab. Teiseks, auto juhtimisest ei pea loobuma seetõttu, et äkki sureb inimene roolis olles, sest olgu vanust 40 või 80 aastat, äkksurma risk ei ole kunagi nii arvestatav risk, et selle pärast peaks keegi juhtimisest loobuma.

Juhtimisest tuleb loobuda siis, kui vaimne või füüsiline tervis ei võimalda enam ohutult liigelda. Olen ka oma vanaisa veennud, et tal on aeg autojuhtimisest loobuda (edukalt). Tema oli siis 82 või 83, aga see ei tähenda, et vanusepiir kindlasti sealt maalt läheks. Mõni inimene on juba palju varem liiklusohtlik oma tervisliku seisundi tõttu, mõni on psühholoogiliselt autojuhiks kõlbmatu terve elu (või ka füüsiliselt), teine võib veel 85-aastaseltki roolis täiesti adekvaatne olla.

Mul on väga suur tutvusringkond ja tean ka paljudest vanadest inimestest (või noh, nad on vanaks saanud ja surnud). Äkksurma on ka minu tutvusringkonnas ikka väga vähe olnud, mõned juhtumid ainult ja ainult üks neist on olnud päriselt vana inimene. Kuid temalgi hakkas enne halb ja kitsamalt äkksurma määratluse alla seega ei lähekski. Teised on olnud keskeas või varases pensionieas. Umbes paarisaja surma kohta tean vaid 4-5 äkksurma juhtumit. Autoroolis ega isegi mitte autos ei olnud neist surma hetkel keegi. Vanad inimesed surevad reeglina mõnda haigusesse ja kelle puhul ei saa ühtki konkreetset haigust välja tuua, on enne surma tavaliselt päevi kuni kuid tavapärasest palju kehvema tervisega (hääbuvad).

Minul tekib seda teemat lugedes hoopis küsimus, et kas tõesti ei teata tänapäeval enam kuidas vanadus kulgeb ja kuidas suremine käib?

+4
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nojah, see et vanainimesel (ja teil) on ebamugav, et vanainimene ei saa enam autoga liigelda, ei ole siiski mingi argument loa pikendamiseks. 92 on siiski ikka selline vanus, et ka juhul, kui kõik võimed ja oskused on enda arvates alles, siis võiks enam mitte rooli istuda. Ei ütle, et 70-aastased ei peaks enam juhtima, aga 90+ vanus on igal juhul liig. Ka täiesti adekvaatse inimese puhul. See on vanus, kus surm võib hoiatamata ja minuti pealt tulla. Ja kui juhtud sel momendil autoroolis olema?

Nagu alati, ei saadud minu postituse mõttest aru. Kui nüüd konkreetselt minu vanaisa vanus välja jätta, siis vahel ei anna perearstid liiga kergekäeliselt juhiloa pikendamise tõendit. Aga palju sagedamini juhtub seda, et tõend just antakse inimestele, kes kohe kuidagi ei tohiks autoroolis olla – näiteks epilepsiaga inimesed või eluohtlike rütmihäiretega inimesed.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu isa, kes töötas 40+ aastat kutselise auto- ja bussijuhina lõpetas ise sõitmise täiesti vabatahtlikult u 70-71-aastaselt. Ütles, et regaeerimiskiirus ja ohu hindamise oskus ei ole enam see, mis nooremana ning kogu mõtlemine olevat aeglasem. Nüüd saab ta juba 85 ja minu arvates on ta küll täiesti ergas ja asjalik inimene. Reageerimiskiirus muidugi väheneb vanusega kindlasti. Uimerdajad aga tihedasse liiklusesse ei sobi.
Ka on oluline vahe, kas inimene liikleb väikese liiklusega maapiirkonnas või sõidab mööda suuri magistraale ja suuremates linnades.
Tln-Tartu maanteel reede õhtul 85-aastane…uhhhh, aga lähimasse külapoodi sõitmas täiesti normaalne.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arvan,et 75+ on siiski juba ohtlikud .Seega võiks olla,et 75+ juhid enam autorooli ei näpi see pole mänguauto,praegusel ajal suht jube liiklus ja seega nad on juba väga ohtlikud juhid.Raugad ikka enameiole nii head reageeriad,et autoga sõita.Viimasel ajal palju avariisid just hooletute raukade pärast.

+3
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis sa nüüd tahad öelda? Et 40-50-aastased inimesed surevad autoroolis sagedamini kui 80+ aastased? Nagu päriselt mõtled nii?

Absoluutarvult – jah, mina küll arvan nii, kuigi kindlasti mitte autojuhi kohta arvestades. 80+ autojuhte on ju siiski üsna vähe ning nad sõidavad harva, võrreldes 40-50-stega, kes veedavad pool elu autos. Ehk siis teistpidi öeldes – 80-aastasel on risk autoroolis surra väiksem kui 40-50-aastasel.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ka on oluline vahe, kas inimene liikleb väikese liiklusega maapiirkonnas või sõidab mööda suuri magistraale ja suuremates linnades. Tln-Tartu maanteel reede õhtul 85-aastane…uhhhh, aga lähimasse külapoodi sõitmas täiesti normaalne.

Täpselt nii – ja siin võiks natuke ikka inimest ennast usaldada, ega see 85-aastane ka surra ei soovi. Muide, Tln-Tartu maantee osas – mis osas sa arvad, et 85-aastane võiks probleeme tekitada? Kaherealine osa on juba väga pikk ning kui 25-sed kõvad kutid ei nõeluks ega kihutaks (ehk siis kui nad järgiksid liiklusseadust), poleks sel 85-sel mingit probleemi sõita.

+5
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaim võib selge olla, aga reaktsioonikiirus pole ju enam see.

Statistika järgi teevad kõige rohkem avariisid noored mehed, kellel veri vemmeldab, reaktsioonikiirus peaks olema ülihea. Aga nad on ettevaatamatud ja kogemusi napib. Vanad inimesed ei tee rohkem avariisid kui teised grupid.

Absoluutarvudes või suhtarvuna? Minu teada arvestavad kindlustusseltsid absoluutarvudes, vähemalt üks maakler väitis mulle, et vanurid põhjustavad päris palju kahjusid, kuid kuna 80+ inimesi on väga vähe liikluses, siis absoluutarvuna on see näitaja väike ja seetõttu on eakate riskikoefitsient madal.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arvan,et 75+ on siiski juba ohtlikud .Seega võiks olla,et 75+ juhid enam autorooli ei näpi see pole mänguauto,praegusel ajal suht jube liiklus ja seega nad on juba väga ohtlikud juhid.Raugad ikka enameiole nii head reageeriad,et autoga sõita.Viimasel ajal palju avariisid just hooletute raukade pärast.

Kust sellist statistikat näha saaks, et viimase aja avariid just raukade tõttu on toimunud?

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ka on oluline vahe, kas inimene liikleb väikese liiklusega maapiirkonnas või sõidab mööda suuri magistraale ja suuremates linnades. Tln-Tartu maanteel reede õhtul 85-aastane…uhhhh, aga lähimasse külapoodi sõitmas täiesti normaalne.

Täpselt nii – ja siin võiks natuke ikka inimest ennast usaldada, ega see 85-aastane ka surra ei soovi. Muide, Tln-Tartu maantee osas – mis osas sa arvad, et 85-aastane võiks probleeme tekitada? Kaherealine osa on juba väga pikk ning kui 25-sed kõvad kutid ei nõeluks ega kihutaks (ehk siis kui nad järgiksid liiklusseadust), poleks sel 85-sel mingit probleemi sõita.

Kaheraline osa on hetkel ca 70 km, Tartusse on maad veel ca 115 km. Mis erilist ohtu saab endast kaherealisel keegi väga kujutada, et ma seda osa silmas pidanud oleks? Jah, sellel Mäo teelõigul tõesti saab, sest just seal hakati vahepeal jalgujäänutest mööda sõitma, kuid ka see probleem laheneb lähiajal. Väike jupike on veel puudu 🙂
Aga kui Sulle TLN-Tartu näide ei sobinud, mõtle siis TLN-Pärnu maanteele. Sama seis ja kaherealist palju vähem ja ka norimisvõimalust vähem.

Üldiselt ma pidasin silmas liiklustihedust, mitte nõelumist. Kusjuures kõige suuremad “nõelujad” sellel maanteel on sellised 40-50 aastased mehed, mitte 25-aastased kutid. Noored mehed sõidavad palju rahulikumalt, kui keskealised! (Isegi torisen mõnikord, et noor mees ja sõidab nagu 100-aastane). Naiste puhul on asi aga vastupidine. Kihutajad on noored naised. Sõidan nädalas 2-3 korda (edasi-tagasi siis 4-6) üsna pikalt sellist teeosa, mis üle poole ei ole kaherealine ja võiksin lausa statistikat teha selle nõelumise kohta.

Ma ei saa aru, miks alati see nõelumine välja tuuakse. See maantee on reede ja pühapäeva õhtuti tavaliselt nii täis ja seda mõlemas suunas, et polegi eriti võimalik mööda sõita ega nõeluda üldse.
Mina pidasin pigem silmas seda, kui keegi tahab kuskile pöörama hakata ja pidurdab või kiirendab kõrvalteelt või hakkab tee äärde tõmbama. Inimesed ei sõida ainult otse kogu aeg ju. Ja tõesti, ka vastutulijate viimase hetke möödasõidud on ohuks või tuleb mõni reka kurvis üle telgjoone või läheb rehv pauguga katki või lükatakse enne kiirusekaamerat pidur plokki. (mis sellest, et ennem oli kiirus kenasti 90 – ikka pidurdan, äkki muidu tuleb kaamera kallale)

85-aastane muidugi surra ei soovi, kuid tema aeglase reageerimiskiiruse tõttu tihedas liikluses võib seetõttu mõni teine surra. Temal jah ei ole probleemi sõita, kuid kas tõesti peavad mitutuhat teist autojuhti arvestama sellega, et temal neid probleeme ei tuleks?
Külateel on õnnetuse tõenäosus kordades väiksem ja ei juhtu suurt midagi, kui ta seal nina vastu esiklaasi poodi piima järele läheb.

Vaidlema ma siin ei hakka, kirjutasin mida ütles mu isa, kes oli elukutseline juht, mida arvan mina ja vastasin Su küsimusele. Loodetavasti piisavalt põhjalikult.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaidlema ma siin ei hakka, kirjutasin mida ütles mu isa, kes oli elukutseline juht, mida arvan mina ja vastasin Su küsimusele. Loodetavasti piisavalt põhjalikult.

Ok.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis vanuses pole enam soovitav autot juhtida? Kustmaalt pole see enam ohutu? 75, 80, 85?

75 tundub veel üsna OK, 80 kah enam-vähem, 85+ võiks vast kodu lähedale poodi sõita või siis väiksema liiklusega kellaaegadel. Mind maanteel aeglasemalt liikujad ei häiri, tavaliselt saab neist kergesti mööda ja kui tõesti möödumisvõimalust pole, siis ootaks et nad bussitaskusse vms pööravad ja taha kogunenud rongi mööda lasevad. Ma näen et keegi seal veereb vaikselt, äkilisi liigutusi ei tee ja oskan temaga arvestada. Pigem häirivad need rullnokad, kes pimedas kurvis või minimaalse vahega möödasõite teevad.

Minu isa on 87, sel aastal ta enam arstitõendile pikendust ei saanud nägemise tõttu, ilmselt sellega ta autojuhi karjäär ka lõpeb. Alates umbes 80st sõitiski kodu lähedale poodi või arsti juurde, pikematele sõitudele või kesklinna enam ei kippunud. Eks nüüd peame meie rohkem neid poodi sõidutamisi tegema.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alates umbes 80st sõitiski kodu lähedale poodi või arsti juurde, pikematele sõitudele või kesklinna enam ei kippunud. Eks nüüd peame meie rohkem neid poodi sõidutamisi tegema.

Kus kohas need isad teil kõigil elavad, et vanur on vaja autoga poodi sõidutada? Imelik lugu, et nüüd elavad kõik inimtühjas kohas, kus bussiliiklus puudub ja ilm autota kuidagi liikuma ei pääse. Äkki peaks siis vanuigi elukohta vahetama?

+2
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nagu alati, ei saadud minu postituse mõttest aru. Kui nüüd konkreetselt minu vanaisa vanus välja jätta, siis vahel ei anna perearstid liiga kergekäeliselt juhiloa pikendamise tõendit. Aga palju sagedamini juhtub seda, et tõend just antakse inimestele, kes kohe kuidagi ei tohiks autoroolis olla – näiteks epilepsiaga inimesed või eluohtlike rütmihäiretega inimesed.

Saadi ikka su mõttest aru. Olid oma kommentaaris ilmselgelt pahane, et vanaisa juhiluba ei pikendatud, sest sellepärast on nüüd kõikidel ebamugav ja sellepärast vanaisa kukub palju rohkem. Mis seos sellel küll on? Kukkuda võib ju ükskõik kus. Teel autosse ka. Ja kui inimene kukub, siis näitab see juba iseenesest, et tal on tasakaalu ja orientatsiooniga halvasti ning kognitiivsed võimed langenud, mis otseselt mõjutab juhivõimeid.

Lisaks kirjutasid, et perearst on noor ja kogenematu veel, aga et annate siiski andeks talle, et 92-aastase juhiluba ei pikendanud.

 

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Asi on selles, et vanainimene ei pruugi olla pädev andmaks hinnangut oma võimete kohta.

Täiesti vale väide. Oma võimete ülehindajad on pigem noored, kogemuseta juhid.

+4
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alates umbes 80st sõitiski kodu lähedale poodi või arsti juurde, pikematele sõitudele või kesklinna enam ei kippunud. Eks nüüd peame meie rohkem neid poodi sõidutamisi tegema.

Kus kohas need isad teil kõigil elavad, et vanur on vaja autoga poodi sõidutada? Imelik lugu, et nüüd elavad kõik inimtühjas kohas, kus bussiliiklus puudub ja ilm autota kuidagi liikuma ei pääse. Äkki peaks siis vanuigi elukohta vahetama?

Elatakse ikka maal ja metsas. See normaalne. Aga seda autosõidu vajadust ma tänapäeval enam ei mõista. Selverist saab kogu toidukraami ju üle eesti tellida. Minu vanemad seda ka kasutavad. Ma ei pea iga jumala nädal või kord või kaks neile toitu viima. Õpetage vanainimesed arvutit kasutama. On ohutum.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alates umbes 80st sõitiski kodu lähedale poodi või arsti juurde, pikematele sõitudele või kesklinna enam ei kippunud. Eks nüüd peame meie rohkem neid poodi sõidutamisi tegema.

Kus kohas need isad teil kõigil elavad, et vanur on vaja autoga poodi sõidutada? Imelik lugu, et nüüd elavad kõik inimtühjas kohas, kus bussiliiklus puudub ja ilm autota kuidagi liikuma ei pääse. Äkki peaks siis vanuigi elukohta vahetama?

Elatakse ikka maal ja metsas. See normaalne. Aga seda autosõidu vajadust ma tänapäeval enam ei mõista. Selverist saab kogu toidukraami ju üle eesti tellida. Minu vanemad seda ka kasutavad. Ma ei pea iga jumala nädal või kord või kaks neile toitu viima. Õpetage vanainimesed arvutit kasutama. On ohutum.

Maal ja metsa elades ei pruugi (piisavat) netiühendustki majas olemas olla, ka see on tänapäeval täiesti tavaline hajupiirkondades. Kuidas seda tellimust teha siis? Ma elan ise maal ja metsas ning on pandud võimendi üles oma raha eest, et nett olemas oleks. Väga odav see ei olnud, Selveri tellimuse tegemise pärast ei hakka seda ilmselt keegi tegema. Ka ei soovi paljud pesnionärid sellepärast hakata netiühenduse eest maksma, kui ka netivõimalus korralik on.
Buss käib meil tõesti 3x nädalas ja nii, et väikelinna hommikul ja tagasi õhtul. Seliseid kohti ei ole väga. Kus see pensionär seal on päev otsa siis, kui vaja arstile või poodi minna. Siis tulebki lastel sõita.
Jah on võimalik ka nii, et lapsed teevad selle tellimuse, aga inimene tahab ju ikka ise valida.
Mul on vennanaise vanemad, kes kuuldagi ei taha, et neile toit koju tellitaks ja nende eest valitaks. Tahavad kas või harva kodust välja pääseda.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on vennanaise vanemad, kes kuuldagi ei taha, et neile toit koju tellitaks ja nende eest valitaks. Tahavad kas või harva kodust välja pääseda.

Issand, no kolige nad linna siis, kui nad juba nii hädised on, et ei saa ise sõidetud ega netist tellimust tehtud.

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on vennanaise vanemad, kes kuuldagi ei taha, et neile toit koju tellitaks ja nende eest valitaks. Tahavad kas või harva kodust välja pääseda.

Issand, no kolige nad linna siis, kui nad juba nii hädised on, et ei saa ise sõidetud ega netist tellimust tehtud.

See on huvitav jah, et vanurid elavad asukohas, kus poodi ei ole, bussiühendust ei ole ja internetti ei ole, aga selle asemel, et kuskile asustatud kohta kolida, on vaja autoga maanteel kakerdada.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on vennanaise vanemad, kes kuuldagi ei taha, et neile toit koju tellitaks ja nende eest valitaks. Tahavad kas või harva kodust välja pääseda.

Issand, no kolige nad linna siis, kui nad juba nii hädised on, et ei saa ise sõidetud ega netist tellimust tehtud.

See on huvitav jah, et vanurid elavad asukohas, kus poodi ei ole, bussiühendust ei ole ja internetti ei ole, aga selle asemel, et kuskile asustatud kohta kolida, on vaja autoga maanteel kakerdada.

Saage ise vanuriteks ja siis vaadake, kas olete valmis oma eluaegset kodu maha jätma ja kuskile mujale kolima. Targutada on muidugi lihtne ja õpetada ning imestada.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on huvitav jah, et vanurid elavad asukohas, kus poodi ei ole, bussiühendust ei ole ja internetti ei ole, aga selle asemel, et kuskile asustatud kohta kolida, on vaja autoga maanteel kakerdada.

Milline uljas rumalus siit kaugele paistab. Inimese kodu on inimese kodu ja sealt ei minda seepärast ära, et buss harvem käib või poodi keerulisem minna on, samuti ei hakka ükski 80+ inimene nautima netist toidu tellimist. Nemad tahavad ise vaadata ja valida ja ma saan neist aru. Ära sina muretse nende autoga poodi sõitjate üle – sina ei satu nende teele ja nemad sinu teele. Nemad saavad käidud oma käigud ja sina telli aga kõik koju nagu soovid.

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alates umbes 80st sõitiski kodu lähedale poodi või arsti juurde, pikematele sõitudele või kesklinna enam ei kippunud. Eks nüüd peame meie rohkem neid poodi sõidutamisi tegema.

Kus kohas need isad teil kõigil elavad, et vanur on vaja autoga poodi sõidutada? Imelik lugu, et nüüd elavad kõik inimtühjas kohas, kus bussiliiklus puudub ja ilm autota kuidagi liikuma ei pääse. Äkki peaks siis vanuigi elukohta vahetama?

Elatakse ikka maal ja metsas. See normaalne. Aga seda autosõidu vajadust ma tänapäeval enam ei mõista. Selverist saab kogu toidukraami ju üle eesti tellida. Minu vanemad seda ka kasutavad. Ma ei pea iga jumala nädal või kord või kaks neile toitu viima. Õpetage vanainimesed arvutit kasutama. On ohutum.

Maal ja metsa elades ei pruugi (piisavat) netiühendustki majas olemas olla, ka see on tänapäeval täiesti tavaline hajupiirkondades. Kuidas seda tellimust teha siis? Ma elan ise maal ja metsas ning on pandud võimendi üles oma raha eest, et nett olemas oleks. Väga odav see ei olnud, Selveri tellimuse tegemise pärast ei hakka seda ilmselt keegi tegema. Ka ei soovi paljud pesnionärid sellepärast hakata netiühenduse eest maksma, kui ka netivõimalus korralik on.

Buss käib meil tõesti 3x nädalas ja nii, et väikelinna hommikul ja tagasi õhtul. Seliseid kohti ei ole väga. Kus see pensionär seal on päev otsa siis, kui vaja arstile või poodi minna. Siis tulebki lastel sõita.

Jah on võimalik ka nii, et lapsed teevad selle tellimuse, aga inimene tahab ju ikka ise valida.

Mul on vennanaise vanemad, kes kuuldagi ei taha, et neile toit koju tellitaks ja nende eest valitaks. Tahavad kas või harva kodust välja pääseda.

Kui tahta pole net probleem. Mingi lahenduse leiab ikka. Mul oleks edasi tagasi (150 km) 1-2 korda nädalas hulga kulukam sõita, kui vanematele netiühendust võimaldada. Elavad samuti nö. metsas aga lahenduse leidsime. Arsti juures käimine, esivanemate haual käimine jms. tegevus on loomulik, et aitan. Aga teema on ju vanuri (ikka väga vana inimese) autoga sõitmises näiteks poodi. Seepeale ütlesingi, et ohutum on toit koju tellida. Loomulikult saavad ka lähedased aeg ajalt vanematele toitu tuua või neid ise poodi sõidutada aga mõeldamatu on seda pidevalt teha.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alates umbes 80st sõitiski kodu lähedale poodi või arsti juurde, pikematele sõitudele või kesklinna enam ei kippunud. Eks nüüd peame meie rohkem neid poodi sõidutamisi tegema.

Kus kohas need isad teil kõigil elavad, et vanur on vaja autoga poodi sõidutada? Imelik lugu, et nüüd elavad kõik inimtühjas kohas, kus bussiliiklus puudub ja ilm autota kuidagi liikuma ei pääse. Äkki peaks siis vanuigi elukohta vahetama?

Elatakse ikka maal ja metsas. See normaalne. Aga seda autosõidu vajadust ma tänapäeval enam ei mõista. Selverist saab kogu toidukraami ju üle eesti tellida. Minu vanemad seda ka kasutavad. Ma ei pea iga jumala nädal või kord või kaks neile toitu viima. Õpetage vanainimesed arvutit kasutama. On ohutum.

Maal ja metsa elades ei pruugi (piisavat) netiühendustki majas olemas olla, ka see on tänapäeval täiesti tavaline hajupiirkondades. Kuidas seda tellimust teha siis? Ma elan ise maal ja metsas ning on pandud võimendi üles oma raha eest, et nett olemas oleks. Väga odav see ei olnud, Selveri tellimuse tegemise pärast ei hakka seda ilmselt keegi tegema. Ka ei soovi paljud pesnionärid sellepärast hakata netiühenduse eest maksma, kui ka netivõimalus korralik on.

Buss käib meil tõesti 3x nädalas ja nii, et väikelinna hommikul ja tagasi õhtul. Seliseid kohti ei ole väga. Kus see pensionär seal on päev otsa siis, kui vaja arstile või poodi minna. Siis tulebki lastel sõita.

Jah on võimalik ka nii, et lapsed teevad selle tellimuse, aga inimene tahab ju ikka ise valida.

Mul on vennanaise vanemad, kes kuuldagi ei taha, et neile toit koju tellitaks ja nende eest valitaks. Tahavad kas või harva kodust välja pääseda.

Kui tahta pole net probleem. Mingi lahenduse leiab ikka. Mul oleks edasi tagasi (150 km) 1-2 korda nädalas hulga kulukam sõita, kui vanematele netiühendust võimaldada. Elavad samuti nö. metsas aga lahenduse leidsime. Arsti juures käimine, esivanemate haual käimine jms. tegevus on loomulik, et aitan. Aga teema on ju vanuri (ikka väga vana inimese) autoga sõitmises näiteks poodi. Seepeale ütlesingi, et ohutum on toit koju tellida. Loomulikult saavad ka lähedased aeg ajalt vanematele toitu tuua või neid ise poodi sõidutada aga mõeldamatu on seda pidevalt teha.

Külateel pole mingit erilist ohtu, kui ehk mõni kits satub teele. Igas lähimas külas on mõni pood olemas ka hajaastusega alal ja lähimasse linna suurmate ostude järgi sõita pole sugugi ülepäeva vaja, piisab ka korrast kuus, selle sõidu saavad ka lapsed tehtud.

Ei ole neil 85-aastastel ka lihtne neti kasutamist ära õppida. Muidugi kõik on võimalik, aga kui nad lihtsalt ei taha seda teha või kardavad arvutit, läheb ikka keeruliseks.
Ma ausalt ei kujutaks ette, kui vennanaine ütleks oma 85-aastasele emale ja 90-aastasele isale, et nüüd õppige netti kasutama, mina teile enam süüa ei too. Nad muidugi ei käi ka ise autoga rallimas kuskil. Suudavad kannatada, kui keegi lastest nädalavahetuseks nö koju sõidab. Osakavad ka oma vajadusi planeerida, et nädalaks-paariks vajalik korraga ära osta, mitte ei ole vaja seda teha 2x nädalas või isegi iganädalaselt. Seega neil tõesti ei ole neil vaja kusagile kolida ja nende lapsed suudavad omavahel need käigud ka ära jagada.

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui 85-aastaselt neti kasutamist õppima hakata, võib see tõesti olla ületamatu probleem. Küsimus aga jääb, miks need lapsed juba 20 aastat tagasi oma vanematele seda ei õpetanud? Ega internet ja arvutid ole ju viimase paari aasta teema!

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui 85-aastaselt neti kasutamist õppima hakata, võib see tõesti olla ületamatu probleem. Küsimus aga jääb, miks need lapsed juba 20 aastat tagasi oma vanematele seda ei õpetanud? Ega internet ja arvutid ole ju viimase paari aasta teema!

Ee … miks nad pidanuks? Sa sunnid oma vanemaid õppima asju, mille vastu nood ise huvi ei tunne? Minu vanemad kasutavad juba mitukümmend aastat arvutit – uudiseid loevad, kirju kirjutavad tuttavatele, pilte saadavad, dokumente trükivad. Pangast arve seisu vaatamas käivad ka, aga ülekande tegemist pole suutnud/soovinud suuta ära õppida. Paluvad minu abi ja teen nende eest ülekandeid, kus pole püsikorraldust võimalik teha. Ei tuleks pähegi neid sundida siiski ise seda tegema. Mu vanemad on vabad inimesed, mitte minu omand. Ja ei kujuta küll ette, et nad suudaks e-poest tellimise omandada. Ning kellegi asi pole neid selleks sundida. Seega käivad nad ise poes – kunagi käisid autoga, nüüd jala ning raskemaid asju paluvad, et lapsed tooks paar korda kuus.

Kuidas see teema nüüd juba sinna jõudis, et vanemad inimesed peaks lisaks autosõidu lõpetamisele nüüd veel ka interneti omandama, muidu on mõne käo arust nagu midagi valesti? Su oma vanemad teevad rividrilli ka kodus, üks, kaks, üks, kaks, seis üks, kaks?

+2
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milline uljas rumalus siit kaugele paistab. Inimese kodu on inimese kodu ja sealt ei minda seepärast ära, et buss harvem käib või poodi keerulisem minna on, samuti ei hakka ükski 80+ inimene nautima netist toidu tellimist. Nemad tahavad ise vaadata ja valida ja ma saan neist aru. Ära sina muretse nende autoga poodi sõitjate üle – sina ei satu nende teele ja nemad sinu teele. Nemad saavad käidud oma käigud ja sina telli aga kõik koju nagu soovid.

Minu teele pole õnneks sattunud, aga mu töökaaslase teele küll –  80+ vanamees sõitis maanteel lihtsalt kõrvalteelt ette, valgel ajal, ise ei oska juhtunut selgitada. Õnneks sai töökaaslane terveks, ainult nädala pidi haiglas olema, autost ei jäänud suurt midagi järele.

See on selline lapse jutt mu meelest, stiilis “mul pole kiivrit vaja panna, sest ma pole kunagi kukkunud ja järelikult ei kuku ka”.  Aga erinevalt lapsest, kes muutub järjest osavamaks ja võibolla tõesti ei kukugi, muutuvad vanurid järjest töntsimaks, ise sellest aga tihti aru ei saagi. Ja nii nagu lapsel pole alati mõistlik lasta teha seda, mida ta tahab,  tuleb ka vanuritega mingist hetkest alates resoluutne olla. Eriti mehed ei ole nõus endale tunnistama, et on asju, millega nad enam tegelikult hakkama ei saa.

 

 

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga erinevalt lapsest, kes muutub järjest osavamaks ja võibolla tõesti ei kukugi, muutuvad vanurid järjest töntsimaks, ise sellest aga tihti aru ei saagi. Ja nii nagu lapsel pole alati mõistlik lasta teha seda, mida ta tahab, tuleb ka vanuritega mingist hetkest alates resoluutne olla. Eriti mehed ei ole nõus endale tunnistama, et on asju, millega nad enam tegelikult hakkama ei saa.

Halloo, see on asja üks külg. Selles osas on ju kõik siin ühel nõul, et kõrvalt keegi peab ikka asja jälgima ja nõu andma – arst, lapsed, abikaasa. Aga sina tahaksid siis igaks juhuks kõigil vanuritel mingist vanusejoonest alates load ära võtta? See oleks kuidagi õigem ja parem – las igaks juhuks olla kõik ilma? Sel juhul mina ütlen, et juhiluba ei tohi mehed teha enne 30. eluaastat või perekonna loomist. See on samaväärne reegel. Ohhohhhooo, kui paljud õnnetused jääks olemata, kui poleks neid noori kihutajaid maanteedel. Ikka väga ja väga palju rohkem kui noid, mida põhjustavad need mõned 75+ autojuhid.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui 85-aastaselt neti kasutamist õppima hakata, võib see tõesti olla ületamatu probleem. Küsimus aga jääb, miks need lapsed juba 20 aastat tagasi oma vanematele seda ei õpetanud? Ega internet ja arvutid ole ju viimase paari aasta teema!

Kes teadis veel paar aastat tagasi ette, et saab hakata poest koju toitu tellima igas külanurgas või 20 aastat tagasi seda, milline liikluskoormus nüüdseks teedel on?
Ja kui need sel ajal 65-aastased ei tahtnud arvutit selgeks saada, siis nad seda ka ei õppinud.
Kas Sa tead, milline oli neti leviala 20 või isegi veel 10 aastat tagasi? Hea, kui mobiililevi olemas oli kuskil metsakülas. Osades kohtades pole normaalset netilevi tänapäevani. Kui Sa ei saa teenust kasutada, kas oleks huvi õppida?

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milline uljas rumalus siit kaugele paistab. Inimese kodu on inimese kodu ja sealt ei minda seepärast ära, et buss harvem käib või poodi keerulisem minna on, samuti ei hakka ükski 80+ inimene nautima netist toidu tellimist. Nemad tahavad ise vaadata ja valida ja ma saan neist aru. Ära sina muretse nende autoga poodi sõitjate üle – sina ei satu nende teele ja nemad sinu teele. Nemad saavad käidud oma käigud ja sina telli aga kõik koju nagu soovid.

Minu teele pole õnneks sattunud, aga mu töökaaslase teele küll – 80+ vanamees sõitis maanteel lihtsalt kõrvalteelt ette, valgel ajal, ise ei oska juhtunut selgitada. Õnneks sai töökaaslane terveks, ainult nädala pidi haiglas olema, autost ei jäänud suurt midagi järele.

See on selline lapse jutt mu meelest, stiilis “mul pole kiivrit vaja panna, sest ma pole kunagi kukkunud ja järelikult ei kuku ka”. Aga erinevalt lapsest, kes muutub järjest osavamaks ja võibolla tõesti ei kukugi, muutuvad vanurid järjest töntsimaks, ise sellest aga tihti aru ei saagi. Ja nii nagu lapsel pole alati mõistlik lasta teha seda, mida ta tahab, tuleb ka vanuritega mingist hetkest alates resoluutne olla. Eriti mehed ei ole nõus endale tunnistama, et on asju, millega nad enam tegelikult hakkama ei saa.

Minul sõitis ka aastaid tagasi Mustamäe teel libedal ajal selline 80+ autol nina puruks. Käis EKS Kaubamajas toidupoes ja parklast välja keerates oli niuhti mu nina all. Ma sõitsin üldse kesklinna poole ja tema pööras Mustaka poole. Tuli vastassuunavööndisse seega. Muidugi võib kõigil juhtuda, aga poleks ta rooli roninud selles vanuses, oleks see kõks ilmselt olemata olnud.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 76 )


Esileht Ilu ja tervis mis vanuses veel ok autot juhtida?