Esileht Ajaviite- ja muud jutud mõistlik või mõttetu

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: mõistlik või mõttetu

Postitas:
Kägu

Vaatasin neid saateid. Mul tekkis mitmeid küsimusi asjade kasutamise, tarbimise ja oma raha kulutamise kohta.
see taaskasutus ja taastootmine prügist midagi tehes, on ju hea mõte. aga kuidas kujuneb see hind nii kõrgeks? nt riided. ma saan t-särgi poest 7euriga ka. aga ümberdisainitud ja kasutatud särkidest tehtud t-särgi hind on 45e.
kasutatud kapi hinnaks kujuneb peaaegu uuega sama hind, kui seda üle värvida ja osta. mõistlik või mõttetu?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mis see point nüüd oli, et kallid asjad on mõttetud?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

point on selles, et taaskasutus on väga hea. aga kui selle eest küsitakse nii kallist hinda… kas seda osta on mõistlik?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei ole mõistlik osta. Mõistlik on see disaini osa ise teha.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen sama mõelnud. Kui uuest kangast t-särgi õmblemine maksab särgi ostjale ca 10 eurot, siis kuidas kangajääkidest (mis on ju sisuliselt prügi) t-särgi õmblemine 45 eurot maksab? Minu loogika ülteb, et see peaks veel odavam olema, sest on tehtud tasuta materjalist ja maksab ainult töö.
Sellepärast ei ostagi neid disainitud taaskasutatud asju, vaid käin Humanas, KiloMaxis ja Uuskasutuskeskuses ja ostan sealt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen sama mõelnud. Kui uuest kangast t-särgi õmblemine maksab särgi ostjale ca 10 eurot, siis kuidas kangajääkidest (mis on ju sisuliselt prügi) t-särgi õmblemine 45 eurot maksab? Minu loogika ülteb, et see peaks veel odavam olema, sest on tehtud tasuta materjalist ja maksab ainult töö.

Materjal võib olla tasuta, aga töö maksab arvatavasti kõvasti rohkem kui uuest kangast õmblemisel. Kui sul endal natukegi õmblemise kogemust on, siis mõtle, kui kerge/raske on panna valitud lõige pooleteist meetri laiusele kangale just sinna, kuhu tahad, ja tükk välja lõigata; ja siis mõtle, kuidas on sedasama teha, kui sul on suvalised väikesed kangatükid ja tuleb kõvasti nuputada, et sealt midagi üldse saada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Uskumatu kui lihtne on äriinimestel lihtsakeski õnge võtta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Materjal võib olla tasuta, aga töö maksab arvatavasti kõvasti rohkem kui uuest kangast õmblemisel. Kui sul endal natukegi õmblemise kogemust on, siis mõtle, kui kerge/raske on panna valitud lõige pooleteist meetri laiusele kangale just sinna, kuhu tahad, ja tükk välja lõigata; ja siis mõtle, kuidas on sedasama teha, kui sul on suvalised väikesed kangatükid ja tuleb kõvasti nuputada, et sealt midagi üldse saada.

kindlasti on see sobitamine raske, et riie saaks ühtpidi ja riidetükid käituks pesus ka ühtmoodi. mis on aga asja mõte, kui taaskasutusest saab t särke ka osta 5 euro eest. roheline mõtteviis on mõlemal juhul. ainult et üks on kellegi vana t särk, teine aga disaineri toodang, mille juures on LUGU, tema vaev ja disaineri mõtteviis? Mis mõte on näha nii palju vaeva?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Üks määraja on see, et taaskasutusele võtmine ei toimu enam kuskil masstootmises kolmanda maailma ülimadalate palkadega, vaid iga ese vajab isekohtlemist, ei kuku liinilt hoos ja hops ning seda tehakse siin, kus tunnipalk on väikese Bangladeshi töötaja nädalapalk.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Need kes sulle 7 eurise särgi kasvatasid ja kangaks tegid ja hiljem õmblesid ei saanud inimväärset palka mitte ühegi maailma riigi mõistes.
Aga see kes hiljem teda uueks ümber töötleb saab arvatavasti äraelatavat palka.
Selles ongi vahe.
Kui tahad kanda orjatööga tehtud riideid siis lase käia. Mina sinu asemel 7eurise särgi üle uhke poleks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Need kes sulle 7 eurise särgi kasvatasid ja kangaks tegid ja hiljem õmblesid ei saanud inimväärset palka mitte ühegi maailma riigi mõistes.

Ehk selles soojas kliimas oli selline palk ok. Kas ilma sellegi palgata on neil rikkam elu?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui tahad kanda orjatööga tehtud riideid siis lase käia. Mina sinu asemel 7eurise särgi üle uhke poleks.

Häda on rohkem selles, et ma ei teeni ise ka nii palju, et 45 eurist särki osta. (Õnneks need mulle väga ei meeldi ka.)

Please wait...
Postitas:
Kägu

kus tunnipalk on väikese Bangladeshi töötaja nädalapalk.

Vaatasin, et põhikooli õpetaja palk seal on kuni 700€/kuus.

Kas meie omad saavad oluliselt rohkem?

Please wait...
Postitas:
Kägu

küsimust tekitab see, mida tähtsamaks pidada? kas seda et asi oleks toodetud ausalt ja roheliselt või seda palju asjale kulutada seda ostes. esimene pool on nagu ideaalne-kasutatakse ära olemasolev, selle saate põhiküsimusest lähtuvalt. teine pool aga tekitab küsimuse selle saate valguses. kas särgile kulutada 45e on mõistlik, kui on võimalus osta hoopis odavamalt ka. küsimus on oma raha kulutamises.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa vist pole seda dokumentaali näinud? Need ei ole kangatükid ja neist ei tule lapisärgid. Täiesti normaalsed kangarullid on.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Need kallimad särgid on ka eetiliselt toodetud (fair trade) ehk siis töötajale on makstud rohkem palka, mitte sandikopikaid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kasutatud valmistoodangu (Humanast vm) ostmine on igas mõttes ökom kui osta taaskasutatud materjalidest valmistatud uustoodangut. Olemasoleva asja korduvkasutamise mõistlikkust rõhutatakse igas ökoteemalises saates ja kirjatükis.

Aga on piisavalt suur hulk inimesi, kes tahaksid olla ökod, kuid samas ka tarbida uut ja moodsat – hinnavahe aitab muuhulgas kompenseerida südametunnistusepiina. Ja kuna need riidejääkidest toodetud asjad on ühtlasi disainerirõivad, mitte suvalised masstoodangurõivad, siis see ei saagi odav olla.

Samas kui HM teeks ise oma kangajääkidest riideid (kes neid keelab?), siis see oleks kindlasti odavam kui Reet Ausi rõivad. Aga süüdistada disainerit, et ta oma kauba pealt teenida tahab, on suht mõttetu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Häda on rohkem selles, et ma ei teeni ise ka nii palju, et 45 eurist särki osta. (Õnneks need mulle väga ei meeldi ka.)

siis sa ei teeni piisavalt et nii sageli uusi riideid osta.
kui osta kvaliteetne ese on seda võimalik aastaid kanda, veel on olemas võimalus kanda teiste vanasid.
kust on pärit arvamus et inimene peaks endale iga aasta (mitu) uut särki ostma?

kus tunnipalk on väikese Bangladeshi töötaja nädalapalk.

Vaatasin, et põhikooli õpetaja palk seal on kuni 700€/kuus.

Kas meie omad saavad oluliselt rohkem?

Ehk selles soojas kliimas oli selline palk ok. Kas ilma sellegi palgata on neil rikkam elu?

Bangladesh tõstis oma miinimumpalga eelmine aasta 95 dollari peale, enne seda oli 60.
tõesti, minge proovige seal superheas kliimas samaväärselt 80 euroga ära elada kui eestis 500ga. Palun minge proovige. Päriselt, minge. Võtke oma teismelised lapsed ka kaasa ja pange nad seal vabrikus tööle ja vaadake kui õnnelikud ja täisväärsed nende elud seal on

Please wait...
Postitas:
nyah nyah

Mõistlik on, kui ise oskad oma vanad kaltsud millexki uuex ymber vormistada. Teil kellelgi pole olnud nii uhket lipuvärvides seelikut kui mul oli — mustad & valged jupid tulid muu õmbluse ylejääkidest, aga sinine ENSV koolivormipluusidest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Need on vist need kordussaated, mis kunagi juba olid. Ma nüüd pole vaadanud, aga siis vaatasin ja mulle tundusid paljud asjad ja ideed seda lasamuti imelikud.
Kuidagi ülepingutatud ja isegi mõttetud, kuigi pidid nagu mõistlikud lõpuks ju olema. Taaskasutus sellisel moel, kus kangajäägid või teise ringi riiderasjad tehakse lausa disainerite poolt ja sellega lisatakse suur hind, pole valdava osa inimeste jaoks. See on pisikes osa jaoks inimestest.
Meeles on üks selline saatelõik, kus üks pereema või naisterahvas oli kapid täis soetanud erinevaid riideid, mida siis saade tuli hindama, et sotti saada ja leida lahendus, kuidas sobitada asju kokku, et neid kõiki koos kanda saaks, muidu iga asi oli nagu omaette ese, mis ei klappinud. Lõpuks vist oli nii, et kuidas kokku hoida ja olla mõistlik ja enamus riideid müüdi maha või viidi kuskile ära ja siis lõpuks öeldi,. et oi, nüüd on kappides jälle ruumi UUTE asjade jaoks. Jälle siis uuele ringile trabima, ostma ja tootma. Ma arvasin et lõpp on selline, mis paneks inimese olemasolevaid kokku sobitama, oskuslikumalt kandma ja just et lõpuni ära kandma, et ei peaks UUSI juurde ostma. Mõttetu, lähtuvalt pealkirjast.
Paljuski jäid head soovitused ja oskuslik tarbimine saates saavutamata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kuhu on jäänud siis oskus olemasolevaid esemeid ise kohendada, parandada, ümber teha. Veel 30 aastat tagasi olid meil sellised oskused elementaarsed. Mugavaks ja fantaasiavaeseks oleme muutunud. Las kuskil vuhavad vaesed murjanid meile odavalt uusi hilpe teha, sest me ise ei viitsi, suuda, oska. Ja siis need 7 eurosed lirud lähevad kiiresti moest ja koledaks ja jälle vaja uusi ja uusi. Kunagi muutus mood põlvkondi, nüüd nädalatega. Ootan, kui moodi tuleb aeglane mood.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Päris loll jutt.

Please wait...
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud mõistlik või mõttetu