Esileht Kodunurk Munade säilivus

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 43 )

Teema: Munade säilivus

Postitas:
Kägu

Leidsin kapist poe kanamunad, millel on karbi peal säilivusajaks märgitud 11.06.2022. Kas julgeksite selliseid süüa keedetuna või praetuna?

+1
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei. Kui on nädal üle, siis veel julgen.

0
-22
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Leidsin kapist poe kanamunad, millel on karbi peal säilivusajaks märgitud 11.06.2022. Kas julgeksite selliseid süüa keedetuna või praetuna?

Jah, sõin ära. Kui tead, et on normaalselt jahedas hoitud, siis julgen.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mädamuna tunned kohe ära, kui lahti lööd. Kui mädamuna ei ole, siis on ka  söömine ok, midagi juhtuda ei saa. Aga lahti ära löö nii, et otse pannile ei lähe.

+15
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Söön julgelt ka kuu-kaks üle (seisavad külmkapis ja mitte ukse sees, kus temp muutub). Pole kordagi veel pahaks läinud muna otsa sattunud.

Kui põdeda siis mõistlik jah enne eraldi anumasse lüüa ja nuusutada. Selliseid toite väga enam ei söögi, kus muna ei kuumuta või läbi ei küpsetaks. Ja kui ikka peaks olema mädaks läinud siis kui haistmismeel on alles tunned seda ka lahti lüües. Samas sellega on see, et viga võib olla saanud ka tähtaja sees olev muna ja otse koogi- või toidusisse muna lüües on alati oht kogu toit ära rikkuda.

Kodukanamunadel pole mingit säilivusaega munale märgitud. Tööstuslikult on vaja panna 28 päeva munemisest, mis on minimaalne! säilivusaeg. Munadel on parim enne, mitte kõlblik kuni ehk võib julgelt usaldades oma lõhna (ja maitsemeeli ning silmanägemist) edasi tarbida.

Munade pesemine eemaldab nö kaitsekihi ja säilivad vähem.

 

+22
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas keedetud muna kõlblikkus selgeks teha? Kas seal ka lõhn või värv reedab, kui midagi on valesti?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul jäi ka pool karpi mune kappi enne puhkusele minekut, oli vist 21.06 – tegin nädala alguses omletiks.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas keedetud muna kõlblikkus selgeks teha? Kas seal ka lõhn või värv reedab, kui midagi on valesti?

Mädamuna peaks kerkima vee peale.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Halvaksläinud muna haiseb nii tugevasti lahti löömisel, et sul ei tekikahtlustki, kas tohib süüa.

+17
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Löön ükshaaval lahti ja kuupäeva ei vaata. Olen ka 3+ kuud vanu mune söönud. Just sain poest hunniku sama kuupäeva mune mis olid alla hinnatud.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma keeta ei julgeks, aga kui on mingid kaua külmikusse seisma jäänud munad, siis kooki vms sellist ma teeks, iga muna löön siis enne eraldi klaasi sisse lahti.

Me saame munasid maal elavatelt sugulastelt ja ega siis ei teagi, mis kuupäev neil munadel olla võib 😀 Kui mul need kuidagi kauaks külmikus on, siis kasutan seda ükshaaval lahtilöömise meetodit, munadest on kohe aru saada, kas kõlbab või mitte. Aga kui ühe riknenu teiste sekka lööd, siis on kõik raisus ja vaja ära visata.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

riknenud muna:

1) haiseb (alguses vähem, kauem seisnu aina rohkem)

2) munakollane on lagunev, saad silmaga vaadates aru et munakollase membraan on juba nii lödi, et ei hoia seda koos, läheb katki ilma vigastust saamata, munavalge vedelam kui peaks. see on pahaksminemise algfaasis juba, niisugune muna juba haiseb, aga mitte veel väga hullusti.

3) munavalge võtab roheka värvuse

4) kui on juba munakoore sisse är amädanenud, et nii vana, siis saad juba kätte võttes aru, et midagi on valesti. Loksuta. Kui see ka koliseb, siis ära lahti tee, vii parem kohe õue prügisse, sest kui selle lahti lööd, siis on ikka jõhker hais.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

P.S. kui lahtilöödud muna on visuaalsel vaatlusel korralik ja ei haise kuskilt otsast, siis järelikult kõlbab ka süüa. Munad üldiselt seisavad väga kaua, eriti kui on sellised “vanaemalt saadud”, mida ei ole pestud. Väga kaua=mitu kuud, oleneb ka hoiutingimustest

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma neid pool aastat vanu mune siiski ei sööks, isegi kui päris mädanema pole veel läinud. Maitseomadused halvenevad siiski juba palju varem.

+2
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vanasti hoiti mune sahvris, mis suvel oli täitsa soe ruum. Ka seisid kaua. Praegu on munad enamasti ju külmikus, seal pole mul kunagi ükski pahaks läinud,  ka kuu aega peale “parim enne” on täiesti korralikud.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on alati töötanud vanade munadega see nipp – paned kausi vett täis ning muna sinna sisse. Kui vajub põhja ning ükski ots üles ei kerki, on muna väga värske. Kui üks ots kerkib üles, ent teine ots jääb endiselt põhja, siis on samuti ok, aga tuleks lähima aja jooksul ära tarbida. Ning kui terve muna kerkib pinnale, siis targem see minema visata.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on alati töötanud vanade munadega see nipp – paned kausi vett täis ning muna sinna sisse. Kui vajub põhja ning ükski ots üles ei kerki, on muna väga värske. Kui üks ots kerkib üles, ent teine ots jääb endiselt põhja, siis on samuti ok, aga tuleks lähima aja jooksul ära tarbida. Ning kui terve muna kerkib pinnale, siis targem see minema visata.

Aitäh hea soovituse eest! Ma isegi vist teadsin seda nippi, aga ei meenunud.

Oma nina ma ei usalda. Mul on lõhnade tundmisega kehvasti.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on alati töötanud vanade munadega see nipp – paned kausi vett täis ning muna sinna sisse. Kui vajub põhja ning ükski ots üles ei kerki, on muna väga värske. Kui üks ots kerkib üles, ent teine ots jääb endiselt põhja, siis on samuti ok, aga tuleks lähima aja jooksul ära tarbida. Ning kui terve muna kerkib pinnale, siis targem see minema visata.

Nii on jah. Mida vanem muna, seda enam on tema sees gaasi ja see muna tõuseb veepinnale (test tuleb teha toore munaga muidugi).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks teemaalgatust on miinustatud? Igati hea küsimus, ju. Kasulik teadmine.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No see veega testimine peaks ikka igal ühel selge olema. Ma sain vutimune terve karbi inimeselt, kes oli need omakorda vutte kasvatavalt inimeselt saanud. Need seisid mul veel nädala külmkapis. Polnud aimugi, kui vanad need munad olid. Panin vette ja kolm muna tõusid vee peale. Viskasin minema. Ülejäänud kõlbasid kõik süüa.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei iial, aga sama moodi ma viskan ka samal päeval, kui pakil tähtaeg kukub, ära kôik muud asjad, nagu piima (olgu või kinnine pakk), hapukoore, munad jne jne. Mul tekib suisa okserefleks, kui mõtlen aegunud asjade söömisest.

+2
-26
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No see veega testimine peaks ikka igal ühel selge olema. Ma sain vutimune terve karbi inimeselt, kes oli need omakorda vutte kasvatavalt inimeselt saanud. Need seisid mul veel nädala külmkapis. Polnud aimugi, kui vanad need munad olid. Panin vette ja kolm muna tõusid vee peale. Viskasin minema. Ülejäänud kõlbasid kõik süüa.

???????????? kuidas te sellised raipesööjad suudate olla?
Ei iial, aga sama moodi ma viskan ka samal päeval, kui pakil tähtaeg kukub, ära kôik muud asjad, nagu piima (olgu või kinnine pakk), hapukoore, munad jne jne. Mul tekib suisa okserefleks, kui mõtlen aegunud asjade söömisest.

+2
-20
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei iial, aga sama moodi ma viskan ka samal päeval, kui pakil tähtaeg kukub, ära kôik muud asjad, nagu piima (olgu või kinnine pakk), hapukoore, munad jne jne. Mul tekib suisa okserefleks, kui mõtlen aegunud asjade söömisest.

Mind jälle on iga kord siin jubedalt miinustatud, kui ma julgen öelda, et munade maitseomadused halvenevad juba tunduvalt varem, kui nad päriselt mädanema lähevad. Munakollane ei seisa enam koos jne. Aga siin olen mitmeid kordi lugeda saanud, kuidas käravad küll ka siis, kui säilivustähtaeg on kolm kuud üle läinud. Paar nädalat üle tõesti pole hullu, aga mitu kuud üle tähtaja munad siiski pole enam kõlbulikud, isegi kui veel mädagaasi välja ei aja.

+3
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mind jälle on iga kord siin jubedalt miinustatud, kui ma julgen öelda, et munade maitseomadused halvenevad juba tunduvalt varem, kui nad päriselt mädanema lähevad. Munakollane ei seisa enam koos jne. Aga siin olen mitmeid kordi lugeda saanud, kuidas käravad küll ka siis, kui säilivustähtaeg on kolm kuud üle läinud. Paar nädalat üle tõesti pole hullu, aga mitu kuud üle tähtaja munad siiski pole enam kõlbulikud, isegi kui veel mädagaasi välja ei aja.

Aga anna siis mingid kriteeriumid? Mille järgi peaksid Perekooli käod juhinduma? Paar nädalat pole hullu, aga mitu kuud on juba täitsa hull? Mis on siis sinu arvates see ajakriteerium? Paluksin mingit selget ajalist määratlust, tänan.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No see veega testimine peaks ikka igal ühel selge olema. Ma sain vutimune terve karbi inimeselt, kes oli need omakorda vutte kasvatavalt inimeselt saanud. Need seisid mul veel nädala külmkapis. Polnud aimugi, kui vanad need munad olid. Panin vette ja kolm muna tõusid vee peale. Viskasin minema. Ülejäänud kõlbasid kõik süüa.

???????????? kuidas te sellised raipesööjad suudate olla?

Ei iial, aga sama moodi ma viskan ka samal päeval, kui pakil tähtaeg kukub, ära kôik muud asjad, nagu piima (olgu või kinnine pakk), hapukoore, munad jne jne. Mul tekib suisa okserefleks, kui mõtlen aegunud asjade söömisest.

Parim enne! ei ole aegumiskuupäev ja ei ole sama mis kõlblik kuni! (nt piimatooted).

Sh ka kõlbik kuni on toodetel märgitud minimaalse tähtajaga milleni toode peab õigete säilitustingimuste juures säilima. Ka järjest rohkem tootjaid jne ütlevad, et soovitavad lähtuda toote lõhna- ja maitseomadustest. Kinnise hapukoorega pole suure tõenäosusega ka nädal üle mitte kui midagi juhtunud. Majoneesiga ei juhtu ilmselt midagi ka kuu üle.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei iial, aga sama moodi ma viskan ka samal päeval, kui pakil tähtaeg kukub, ära kôik muud asjad, nagu piima (olgu või kinnine pakk), hapukoore, munad jne jne. Mul tekib suisa okserefleks, kui mõtlen aegunud asjade söömisest.

Sinusuguste pärast kliima soojenebki, toiduraiskaja.

+14
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kuidas te sellised raipesööjad suudate olla?

Ma ei söö raipeid, aga suudan toidu söödavuse üle suurepäraselt otsustada ilma kuupäeva vaatamata. Juba pakendi väljanägemine ütleb palju, edasi lõhn, väljanägemine ja konsistents. Neil, kes kuupäevi vahivad ja nagu kuupäev kukub, minema viskavad ka kinnised pakendid – kas te tõesti ei ole mitte kunagi saanud toitu, mis on kõlbmatu, aga kuupäeva järgi peaks veel sobima. Mina küll olen. Kas te sööte siis hallitanud juustu, libedaks läinud vorsti ja tilgastanud piima ikka ära, sest kuupäev ju näitab, et peab kõlbama.

+14
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuupäeva ei pane firmad pakendile ometi reaalse säilivuse järgi. Pannakse minimaalne aeg, mida on katsetatud. Tegelikult tihti ka pole üldse katsetatud. Sellest lähtumine on tänapäeva tibide teema, kes ise mõelda ei viitsi. Kahtlemata on kasulik majandusele – jäätmekäitlus ja uue asja ostmine.  Keegi viskab ära toidu, millele suvaline firma on numbri peale toksinud… no tõesti imelik. Miks usaldada kedagi võõrast, mitte oma silmi, nina ja maitsemeelt? Kas nt viskad ära ka värsked soolakurgid, kui kuupäev kukkus? Alles pärast seda kuupäeva nad heaks minema hakkavadki, parem veel, kui mõned päevad ka soojas hoiad, siis õige hapnemine algabki. Ja soolapaki pillud ka minema? Isegi seal on kuupäev peal. Ja see tähendab vaid pakendi kulumist, mitte ometi soola aegumist.

+14
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma tegin need juunikuised munad ära. Veekatse läbisid kümnest munast kuus. Teised olid täiesti korras.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kuidas te sellised raipesööjad suudate olla?

Ma ei söö raipeid, aga suudan toidu söödavuse üle suurepäraselt otsustada ilma kuupäeva vaatamata. Juba pakendi väljanägemine ütleb palju, edasi lõhn, väljanägemine ja konsistents. Neil, kes kuupäevi vahivad ja nagu kuupäev kukub, minema viskavad ka kinnised pakendid – kas te tõesti ei ole mitte kunagi saanud toitu, mis on kõlbmatu, aga kuupäeva järgi peaks veel sobima. Mina küll olen. Kas te sööte siis hallitanud juustu, libedaks läinud vorsti ja tilgastanud piima ikka ära, sest kuupäev ju näitab, et peab kõlbama.

Ei söö. Aga kuna toidumürgitus ja kõhulahtisus on rõvedad asjad, siis pigem viskan vahel toitu minema, kui et peaks ju kõlbama ja haisu ei ole alati usaldan.  Tervis on tähtsam. Tunnetus ei ole ka kõigil sama. Toidul võib mõne jaoks olla juba ebameeldiv kõrvalmaitse, aga mõni ütleb, et pole midagi viga, pärast võib-olla oksendab natuke või on kõht lahti, aga ega ta ikka omaks ei võta, et selle vale kuupäevaga toidu tõttu.

+3
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 43 )


Esileht Kodunurk Munade säilivus