Esileht Ajaviite- ja muud jutud Näiliselt tervislikud toidud

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 72 )

Teema: Näiliselt tervislikud toidud

Postitas:
Kägu

Kas teile on silma jäänud tooteid, mida reklaamitakse kui tervislikke valikuid kuigi tegelikult nii ei ole? Pean silmas ka kõiki toite, mis paljude inimeste meelest tunduvad tervislikud, ent kui süveneda koostisesse, siis tegelikult ikkagi ei sööks. Näiteks osad proteiinibatoonid on sellised, et rasva rohkem kui valku. Millega veel tervislikke valikuid tehes alt võib minna?

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Jogurt, viinamarjad, osad leivatooted, margariin, mahlajoogid …

+25
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Riisigaletid. Millegipärast reklaamitakse neid kui eriti tervislikke ja kaaluhoidvaid tooteid. Tegelikult, vähe sellest, et need on suhkru-, soola- ja kaloripommid, võivad need sisaldada ka mürke.

+14
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Jogurt, viinamarjad, osad leivatooted, margariin, mahlajoogid …

Mahlu ma ei ostagi just nende ülisuure suhkrusisalduse tõttu, samuti piiran jogurti tarbimist, kuigi need mulle väga maitsevad.

Viinamarjade kohta lugesin ühest artiklist, et pahatihti on nad niivõrd tugevalt kemikaalidega pritsitud, et ka nende tarbimist tuleks tegelikult piirata.

Läänemerest püütud kala soovitatakse samuti tarvitada piiratult. Ei tea, kas Eesti toiduamet ka selle kohta rahvast teavitab, aga Rootsi vastav amet on juba aastaid soovitanud selle tarbimist piirata, sest see kala võib sisaldada mürke.

+11
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Riisigaletid. Millegipärast reklaamitakse neid kui eriti tervislikke ja kaaluhoidvaid tooteid. Tegelikult, vähe sellest, et need on suhkru-, soola- ja kaloripommid, võivad need sisaldada ka mürke.

Kõige lihtsamad galetid küll suhkrupommid pole. Mu diabeetikust sõbranna sööb neid. Kui mingi šokolaadi vmt üle valatud, siis muidugi…

+12
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Esimesena tulevad meelde müsli ja mahlad. See pole küll reklaamitud tervislikuna, aga ka Nutella (reklaam on küll selline, et parim hommikusöök maailmas). Osad smuutid, kui need koosnevad muust kui puuviljadest/köögiviljadest (nt lisatakse jäätist, tavalist piima, suvalist magusat poejogurtit jne).
Nende proteiinibatoonikestega on veel lisaks see asi, et mõnel on lisaks suurele rasvasisaldusele lisatud ka glükoosisiirupit ja veel mõttetuid asju. Milleks ometi?

+15
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

*

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Enamik diabeetikutele mõeldud tooteid. Suurtes toidupoodides on enamasti terve riiulitäis diabeetikutele mõeldud küpsiseid, komme jmt. Võiks eeldada, et nendele on lisatud ainult süsivesikuvaba magusainet, sest diabeetikutel teatavasti organism seda tasakaalu ei reageeri ja suutäis süsivesikut tuleb süsti või tabletiga kompenseerida. Aga ei, need on fruktoosi ehk puuviljasuhkruga. St annavad täpselt sama metsikult süsivesikuid nagu iga teine komm ja küpsis, mis löövad diabeetiku veresuhkru lakke. Milles nende toodete mõttekus seisneb, jääb arusaamatuks.

+24
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

*

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

To Kägu 02.08.2019 12:16

Teema ongi ju toiduainetest, mida arvatakse olevat tervislikud, aga mis ei ole seda mitte.

See, et su diabeetikust sõbranna neid sööb, ei tähenda ju, et see teeks galettidest tervisliku ja kasuliku söögi. Minu hüper-super-mahedalt, ainult supertoitudest toituv ja öko-mahepoodidest biomarketitest sööki ostev tuttav, sööb ka neid galette kahe suupoolega. Ometi on ta kõige haigem ja hädisem inimene, keda mina tunnen. Vaevalt, et ta neist galettidest haige on, aga see näitab, et vaatamata oma põhimõttele, et mitte öelda kinnisiideele, toituda ülitervislikult, on tulemus äärmiselt kesine.

https://emmedeklubi.ee/Vaikelaps/rootsi-toiduamet-hoiatab-riisigaletid-on-alla-kuueaastastele-lastele-keelatud-sest-sisaldavad-arseeni-5196/

“Riisigaletid. Pruunis riisis leidub hulgaliselt olulisi toitaineid, kuid töödeldud valgest riisist, mida kasutatakse riisisnäkkide valmistamiseks, nõnda suurt kasu pole. Paaris riisigaletis sisaldub tunduvalt rohkem süsivesikuid ja suhkrut või soola kui kahes viilus täisteraleivas, mistõttu tõstavad need kiirelt ka veresuhkrutaset, kuid nälga ei kustuta. Lisaks on lihtne neid „üle tarbida“. Mitmed riisisnäkid sisaldavad ka ohtralt soolaseid maitseaineid ja -tugevdajaid, kuid mida vähem neid toidus leidub, seda parem.”

Allikas:

https://tervis.postimees.ee/3851845/viis-toitu-mille-soomise-lopetades-teed-endale-suure-teene

Lisaks, on äärmiselt naiivne arvata, et toidupoes on diabeetikute riiulis ülitervislikud tooted. Paljudes diabeetikutele mõeldud toitudes on asendatud tavaline suhkur aspartaamiga või fruktoosiga. Need ei tõsta või ei tõsta nii palju veresuhkrut. Ometigi, vaatamata sellele, et aspartaam ei tõsta veresuhkrut, on see palju kahjulikum, et mitte öelda lausa mügine, kui tavaline valge suhkur.

+12
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

*

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Veganitele mõeldud poolvalmistoidud on sama mõttetud kui kõik teised poolvalmistoidud – liha küll pole, aga hunnikus mõttetuid süsivesikuid küll, milled siis veel mõnusasti praed pannil õlis ära. Ehk siis kaloripomm. Võib olla eksitav, sest atomaatselt kiputakse taimse ja tervisliku vahele võrdusmärki tõmbama.

+24
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lisaks, on äärmiselt naiivne arvata, et toidupoes on diabeetikute riiulis ülitervislikud tooted. Paljudes diabeetikutele mõeldud toitudes on asendatud tavaline suhkur aspartaamiga või fruktoosiga. Need asendavad vaid tavalist valget suhkrut, mis ei tõsta või ei tõsta nii palju veresuhkrut.

Mina olin see, kes kirjutas, et diabeetikute riiulil on fruktoosiga tooted. Kahjuks aspartaamiga pole seal midagi, see fruktoos aga ei ole mingi asendaja, see annab täpselt sama palju süsivesikuid kui tavaline valge suhkur. Tervislikuks peaksin ma aspartaamiga tooteid selles mõttes, et – erinevalt fruktoosist või valgest suhkrust – need ei tapa diabeetikut, ei tõsta tema veresuhkrut.

+4
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina olin päris üllatunud, kui sain teada, et need va “kuivatatud” banaaniliistakud ei ole teps mitte kuivatatud, vaid need on rasvaines frititud. Õnneks pole ma neid kunagi armastanud süüa, aga ma tean, et paljudele need meeldivad ja kahtlemata peavad nad neid tervislikumaks snäkiks. Minu meelest on täitsa eksitav, et need pähklite-rosinate riiulil istuvad. Kui pakilt koostisainete loetelu lugema hakata, on seal kenasti õli kirjas.

+20
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kohupiimakreemid ja maitsetega jogurtid pole sugugi tervislikud. Mõttetud suhkrupommid on.

+9
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lisaks, on äärmiselt naiivne arvata, et toidupoes on diabeetikute riiulis ülitervislikud tooted. Paljudes diabeetikutele mõeldud toitudes on asendatud tavaline suhkur aspartaamiga või fruktoosiga. Need asendavad vaid tavalist valget suhkrut, mis ei tõsta või ei tõsta nii palju veresuhkrut.

Mina olin see, kes kirjutas, et diabeetikute riiulil on fruktoosiga tooted. Kahjuks aspartaamiga pole seal midagi, see fruktoos aga ei ole mingi asendaja, see annab täpselt sama palju süsivesikuid kui tavaline valge suhkur. Tervislikuks peaksin ma aspartaamiga tooteid selles mõttes, et – erinevalt fruktoosist või valgest suhkrust – need ei tapa diabeetikut, ei tõsta tema veresuhkrut.

Diabeetikutele on mitmeid asju, eriti šokolaade ja komme, ka maltitooliga, mis on väiksema süsivesikusisaldusega suhkruasendaja ja looduslik, nii et midagi ikka leiab. Ei tõsta eriti suhkrut, vähemalt mul mitte (1. tüübi diabeetik praktiliselt terve elu olnud). Näiteks Selveris on need maiustused aga teiste šokolaadide ja kommidega ühes riiulis, Prismas ka. Seal eraldi letis on tõesti pigem fruktoosiga tooted.
Mis puutub aga tervislikku toitu, siis tuleks esmalt defineerida, mis on tervislik. Laias laastus on ebatervislik üldse mitte süüa, sest see lõpeb tõestatult surmaga. Ja ellujäämise aspektist on tervislik igasugune toit, sest see on elus olemise alus. Kvaliteedi aspektist on tervislikkus (ilmselgelt) väga individuaalne. Siin kogemata kerkinud diabeedinäitel saab öelda, et diabeetikule on tervislik esmajoones see, mis tekitab võimalikult vähe probleeme, et arvestada insuliini hulka, mida parasjagu süstida. 1. tüübi diabeetiku jaoks on esmajoones tervislik, et veresuhkur oleks normaalsuse piires, seda seal hoida on igapäevane köielkõnd. Keelatud aga ei ole mitte midagi, ise lihtsalt otsustad. Samahästi on vajalikul hetkel igati tervislik ka ükskõik milline komm, sefiir või kasvõi siirup, kui veresuhkur on madal ja valida on, kas need magusad asja või hüpoglükeemiline kooma. Aga see selleks, diabeet ongi nii väga toiduga seotud ja diabeetikud iseenese parimad toidunõustajad, seega mitte päris tavalised inimesed 🙂
Aga samamoodi on, ütleme, näiteks neile, kelle keha ei talu laktoosi, tervislik laktoosivaba toodang, teistel jälle pole sellest laktoosivabadest asjadest mingit tervislikkust loota. Veganite jaoks on tervislik (nende meelest) igasuguse loomse lisandita toit, aga siinkohal ma küll ütleks, et see “tervislikkus” ei ole füüsiliselt vajalik, vaid nagu usuga seotud toitumistavadega, kahe kõrva vahel. Proteiinivaba on tervislik toit neile, kel süvenev neerupuudulikkus. Ja nii edasi, ja nii edasi.
Nii et jah, kõik on suhteline. Ükski toit ei ole lõpuni ebatervislik, hoopis kogused on, ja see, kui tarbitavas toidus ei ole tasakaalus kõiki toitaineid.

+21
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Igasugused hommikuhelbed

+17
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Loomulikult puuviljad, mida perekooli käod “kilode viisi” igapäevaselt sisse söövad ja teistele söödavad. Nad ei usu surmatunnini, et kodumaine plekiline õun või metsaküps maasikas on tervislikumad, sest millest muidu see suur välismaiste puuviljade-marjade kummardamine?

+5
-15
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Reklaamitakse Actimeli kui vitamiine sisaldavat ja organismi kaitsevõimet suurendavat jogurtit. Oma tutvusringkonnas on ka inimesed, kes lastele lausa seetõttu igapäevaselt seda joodavad. Reaalselt on see lihtsalt liiga suhkrune ja koostisosade loetelu ajab juba isu ära. Ma ei osta ühetgi magustatud jogurtit või kohupiima, vaid ainult maitsestamata variante.
Köögiviljakrõpsud, mis on frititud ei ole ka tavalistest soolaga maitsestanud kartulikrõpsudest tervislikumad, kuigi seda ekslikult mõnikord arvatakse.
Pähklid ja kuivatatud puuviljad pole küll ebatervislikud, aga inimesed kipuvad nendega liialdama, sest neid peetakse ju tervislikuks, samas ei arvestata, et tegelikult sisaldavad need väga palju kilokaloreid nii, et nendest lihtne end paksuks süüa.

+21
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

millest muidu see suur välismaiste puuviljade-marjade kummardamine?

Kättesaadav kohalikust supermarketist ja meeldiv maitse (kodumaisel kraamil on ka hea maitse muidugi). Ma muidugi mingit kummardamist ei tähelda, aga viinamarjad, virsikud, murelid on kõik lihtsalt maitsvad ja välismaised värsked puuviljad, marjad jms on pikemalt kättesaadavad kui kodumaised.

+19
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

ükski toit ei ole ebatervislik ega absoluutselt tervislik. küsimus on kogustes.

+8
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jätke juba see idiootne süsivesikute materdamine. Vihaseks ajab lausa, et tõmmatakse süsivesikute ja kahjulikkuse vahele võrdusmärk.

+21
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Loomulikult puuviljad, mida perekooli käod “kilode viisi” igapäevaselt sisse söövad ja teistele söödavad. Nad ei usu surmatunnini, et kodumaine plekiline õun või metsaküps maasikas on tervislikumad, sest millest muidu see suur välismaiste puuviljade-marjade kummardamine?

No ega neid ‘metsaküpseid maasikaid’ ikka igaühe (linnainimese) söögilauale eriti ei satu, isegi kui nad jah on maitsvad. Ja ‘kodumaine plekiline õun’ on, vabandust, ikka päris ebameeldiv võrreldes Royal Gala’ga, mida igast supermarketist peaaegu aastaringselt osta saab.
Nii et mina linnainimesena eelistan poeõunu (mitte poolakaid) ja sina võid oma plekiliste kodumaistega minna puu taha.

+5
-14
Please wait...

Postitas:
nyah nyah

Kui ma vahel harva toorest õuna söön, siis see tõesti on Jonagold või Jonagored või jääb söömata. Aga mahlas & moosis, salatis, kastmes & praemaitsestuses on Eesti laiguline täiesti õige õun. Niikuinii ju koorid & puurid, asi siis need paar inetumat kohta välja lõigata.

+6
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Grüne Fee kaubamärgi tooted.

+1
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Igasugused jogurtijoogid ja jogurtikokteilid
Müslibatoonid ja proteiinibatoonid (need viimased on minu jaoks üldse arusaamatu toidutoode, mis olukorras seda tarbima nagu peaks?).
Hommikusöögihelbed, eriti nimega fitness vms

+10
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Magusad “marja”jogurtid, hommikuhelbed (neud “fitnessi” nime all reklaamida on lausa naeruväärne.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

ükski toit ei ole ebatervislik ega absoluutselt tervislik. küsimus on kogustes.

No ei ole ikka päris nii. Mingis super-rafineeritud teraviljatootes ei ole absoluutselt mitte midagi tervislikku kogusest sõltumata.

+7
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jätke juba see idiootne süsivesikute materdamine. Vihaseks ajab lausa, et tõmmatakse süsivesikute ja kahjulikkuse vahele võrdusmärk.

Süsivesikutega (eriti rafineeritud süsivesikutega) liialdamise ja paksuksmineku vahel ongi paks rasvane võrdusmärk.

+4
-11
Please wait...

Postitas:
Kägu

Grüne Fee kaubamärgi tooted.

Miks, mida nendega tehtud on?

+9
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 72 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Näiliselt tervislikud toidud