Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Norras sünnitama, elama

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: Norras sünnitama, elama

Postitas:

Selgus, et olen lapseootel, lõpuks..küsin, et kas te teate, kui sünnitan Norras, samas puudub mul siin töö, pole siin tööl käinudki, mees töötab siin juba 3a. Siis kas pean sünnituse eest ise tasuma, kas mingeid toetusi mul pole 6igus saama hakata, kui sisse end kirjutada lasen? Ja kui pean ise maksma, siis kui palju see maksta võib, või tasub ikka eesti minna sünnitama ja arvele end võtma?

Tänud!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.05 16:08; 15.05 14:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alustame sellest, et kas sa oled oma mehega abielus? Vøi olete muudmoodi norras elukaaslastena registreeritud? Kas sul on elamisluba? Kas sa oled NAVis tøøtuna registreeritud ja tegeled aktiivselt tøøotsingutega? Kas sa tegeled hetkel øpingutega (mis on norras vørdne tøøtamisega)?

Kui sul puudub elamisluba (Euroopa liidu kodanikel on ilma elamisloata lubatud Norras viibida yhe aasta jooksul KOKKU 3 kuud), siis puuduvad sul køiksugu øigused.

Juhul kui sul puudub elamisluba, aga sa oled oma mehega abielus, siis on teil vøimalus taotlada pere yhinemist. Su mees peab tøøtama Norras tåhtajatu tøølepinguga. Sellisel juhul vøidakse kontrollida teie mehe palka, et otsustada, kas palk on piisavalt suur, et peret Norras yleval pidada. Kui otsus on positiivne, siis tuleb sul end NAVis tøøtuna registreerida (see tåhendab iga kahe nådala tagant oma staatuse uuendamist, konsultatsioone NAVi tøøtajatega ja erinevatest programmidest ja loengutest osa vøtmist). Sul on siis tervisekindlustus (kui køik eelnev on tåidetud).
Kui sa varem Norras tøøtanud pole, siis tøøtuabiraha sa ei saa. Kui sa varem Norras tøøtanud ei ole (ega øppinud) ja ei tee seda ka hetkel, siis igakuist vanematoetust sa ei saa (see on 80% sinu palgast ja 12 kuud, juhul kui sa oled enne synnituståhtaega 8 kuud tøøtanud vøi øppinud).
Saad yhekordse toetuse. Ma ei tea mis summas see oli, aga see ei kyyndi yhe kuu palganigi.
Kui olete abielus (yhe leibkonna liikmed), sul on elamisluba, sa ei øpi ega tøøta ja norra keelt ei råågi ja ei plaanigi låhiajal tøøle, siis soovitan sul end ikkagi NAVis registreerida – Norras tøøtava inimese leibkonna liikmena on sul vøimalus tasuta Norra keele kursustele (st NAV maksab need kinni) ja teistele kursustele (Norra seadused, tøøtajate ja tøøtute øigused, toetused, kuidas alustada oma firmat, jne.).

Igastahes soovitan sul uurida ja korda ajada (juhul kui pole veel korras) jårgnevad asjad:

– leibkonna registreerimine (et Norra riigi silmis olete te mehega ametlik paar)
– elamisluba (ilma selleta ei ole sa Norras keegi, pelgalt turist)
– kontrolli oma aadress isikutunnistusel. Kui on vana aadress siis muuda see åra kas maksuameti (Skatt) kontoris vøi netis. Postimajas muutmisest ei piisa. Køik ametlikud paberid tulevad su ametlikule aadressile.
– mine NAVi konsultatsioonile. råågi neile oma situatsioonist ja kysi oma øiguste kohta

Møtle ka natukene kaugemale. Hetkel muretsed sa haigla påevatasu pårast. Mis saab aga hiljem?
Norra saad sa elamisloa juhul kui sul on siin ette nåidata tååleping, vøi kui sa siin øpid. Niisama (ilma tøø ja koolita) ei saa sa end kuskil registreerida. Veel våhem koos lapsega.
Kui te kavatsete edaspidi vaid mehe palgast elada, siis on ikkagi veel elamisloa saamine kysitav. Tavaliselt YHE leibkonna liikme pærast probleemi ei teki. Kasuks tuleb, kui te olete abielus.
Kui on vaja aga hiljem registreerida nii sina kui su laps ja su mehe palk ei ole våga suur (Norra silmis), siis vøib juhtuda nii, et su mehel palutakse leida tasuvam tøø ja teil senikaua Eestis edasi elada.

Køiksugu toetused ja øigused on Norras ainult søjapøgenikel (Somaalia, Pakistan, jne). Kui sa aga ei låhe Norrasse asyyli paluma (sellisel juhul ei ole sul lubatud Eesti naasta) vaid kolid sinna Euroopa Liidu liikmena, siis pead sa Norra ametnikele tøestama, et te saate oma perega ise hakkama.

Viimaks mainin ka, et mul endal Norras last ei ole ja perekondagi pole. Seega kogu see jutt on sellest, mis mulle endale siin elades kørvataha on jåånud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 13.05 19:36; 13.05 19:44; 13.05 20:08; 14.05 09:35; 15.05 17:24; 15.05 17:25; 22.05 16:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Summad ja vøimalused lastetoetusteks Norras:

https://www.nav.no/familie/internasjonalt/194616.cms

Ehk siis igakuine lapsetoetus on NOK 970, kuni lapse 18 aastaseks saamiseni (ka siis kui sa elad Eestis ja mees elab norras – våhemalt paberi peal).
Juhul kui hakkad ka Eestist toetust saama, siis saad Norrast iga kuu selle summa vørra våhem toetust.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 13.05 19:36; 13.05 19:44; 13.05 20:08; 14.05 09:35; 15.05 17:24; 15.05 17:25; 22.05 16:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Norra kolimine (registreerimine):

kui su pereliige elab Norras:
http://www.nyinorge.no/en/Familiegjenforening/New-in-Norway/Moving-to-Norway/Family-immigration-permit/
(kontrollitakse ylalpidaja palka ja elamistingimusi – kas on piisavalt suur korter)

lisaks veel, kui su pereliige elab Norras:
http://www.udi.no/en/want-to-apply/the-registration-scheme-for-eueea-nationals/#Family-member-of-an-EUEEA-national-3

Igaks juhuks mainin veel Norra kolimise juurde seda, et kontrolli ise veel tingimusi. Olen kuulnud, et oma abikaasale jårgi kolides kontrollitakse aega, kui kaua te olete lahus elanud (vøimalik, et maksimum aeg mida tunnistatakse on 2-3 aastat).

Dokumendid mida sul låheb Norras registreerimisel kindlasti vaja:
http://www.skatteetaten.no/en/International-pages/Felles-innhold-benyttes-i-flere-malgrupper/Articles/Citizens-from-the-EUEEAEFTA-must-bring-the-following-with-them-to-their-ID-check/

Sotsiaalkindlustus Norras:
http://www.nordsoc.org/en/Norway/Insured-in-Norway/
(ehk siis sinu jutu jårgi hakkab su laps saama iga kuu pea 1000 NOK, kuid sina ei saa mingit raha. Kyll aga on sul dokumentide olemasolul arstiabi tasuta)

Emapalgast:
http://www.nav.no/805369034.cms
(Pane tåhele, et Norras synnitades, olles norras registreerunud, saab su meees lapse syndides 12 nådalat puhkust!)

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 13.05 19:36; 13.05 19:44; 13.05 20:08; 14.05 09:35; 15.05 17:24; 15.05 17:25; 22.05 16:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Igaljuhul soovitan jääda Eestisse ja saada siin vajalikku jälgimist. Ise olin sellel ajal Norras kui rasedaks jäin. Ei osanud mina norra keelt ja arstil oli raskusi inglise keelega.
Eriti kui oled veel esmarase, siis tahaks ju saada täielikku tita jälgimist. Norras on esimene UH LA oma, enne seda käid aind perearsti juures.
Ei tasu ronida sinna ja loota suurte rahade peale. Lõpuks oled kõigist ilma. Ei saa siit ega sealt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma natukene soovitan ikkagi rohkem ette møelda.
Kus on teie pere tulevik?

Eestis? Norras?

Norras saad sa ise valida, kas sa kylastad arsti vøi åmmaemandat.
Mehe saad iga kord kaasa vøtta – seega mees saab tølkida.
Enamikes kohtades råågivad aga arstid våga håsti inglise keelt. Otse loomulikult saad sa endale sobiva arsti valida.

Jah, esimene UH on LA oma. KV saad omal soovil ja selle eest pead tøepoolest ise maksma.

Aga kui teie jaoks on ainult raha tåhtis, siis jah, jåå Eestisse.
Kui on aga tåhtis vøimalikult håsti ja probleemivabalt Norra sisse eldada, siis koli Norra. Kui on ka tåhtis, et pere koos oleks, siis koli kohe Norra.

Aga keele koha pealt – suuremates kohtades råågivad pea køik inimesed våga våga håsti inglise keelt. Siiski soovitan vøimalikult ruttu keele øppimisega alustada.

Aga ei maksa end muidugi petta sellega, et låhed Norra ja elu on kohe ilus. Ei. Sisseelamine vøtab aega. Aastaid. Esimese aastaga (kui oled korralikult keelt øppinud) elab juba mugavalt sisse. Ja siis låheb veel paar aastat, et tåielikult sisse elada.
Esimesed kuud valdab sind kindlasti yksindus (pere ja søbrad Eestis ja ega Norrakad våga avatud inimesed pole), sa ei saa systeemidest aru, ei oska keelt, toit on erinev, jne. Aga løpuks on see køik su enda teha, kui aktiivne sa ise oma sotsiaalse elu parandamises oled.

Aga ratsa rikkaks ei saa kuskil! Norras on kymneid (kui mitte sadu) tuhandeid sinusarnaseid! Seega ei saa jååda Norra kolides lootma sellele, et køik sind kohapeal aitavad ja meeleldi vastu vøtavad. (NB! Eriti kui sa ei kåi tøøl! Norras kåivad naised enam-våhem vørdselt meestega tøøl ja mehed on samuti lapsepuhkusel ja haige lapsega kodus, jne. Lisaks eeldatakse køigilt inimestelt maksude maksmist ja yhiskondliku panust – låbi tøø.). Aga kui sa suudad ise kohapeal tøestada, et te saate oma perega hakkama ja ei kolinud sinna nende toetuste pårast, siis on elu hea.

Aga toon sulle nåite siinsetest sinusarnastets (oma tutvusringkonnast):

Briti mees, magistrikraad, kolis siia oma norrakast tydruksøbra jårgi. Alustas koheselt tøød baaris (mitte oam erialal). Øppis åra norra keele. Nyyd 2 aastat hiljem tøøtab oma erialal. Køik suhtuvad temasse håsti ja tal on palju søpru.

Poola perekond. Naine, mees ja 4-aastane laps. Kolisid siia 4 aastat tagasi. Mees tøøtab algusest peale ehitusel. Naisel on magistrikraad. Mees råågib norra keelt. Naine ei råågi siiani keelt. Naine ei råågi ka inglise keelt. Istub kodus. Laps kåib norra lasteaias. See pere ei ole kohalike seas våga populaarne (naine ei huvitu kohalikust kultuurist ja norrakad peavad seda perekonda suures osas yleval pidama).

Jaapani perekond. Kolisid siia kui mees sai tøø. Neil on 2 last. Naisel ja mehel on magistrikraad. Mees tøøtas koheselt oma erialal. Kogu perekond alustas koheselt norra keele øpingutega. Naine veel tøøl ei kåi, kuna tegeles alguses laste kasvatamise ja sisseleamisega (dokumendid, korter, jne.). Kuigi lapsed on 4 ja 6, siis naine veel ei tøøta. Naine vøtab viimase astme norra keele kursusi ja seejårel teeb oma erialal lyhikoolituse (norra kontekstis). Plaanib låhiajal tøød otsima hakata. Køik suhtuvad sellesse perekonda håsti – perekond on huvitatud integreerumisest ja neil on plaan kuidas ise omadega hakkama saada.

Ja siis on terve punt koduseid naisi, kel puudub haridus ja huvi yldse kunagi tøøle hakata. Enamasti (ma natukene yldistan) on nad pårit Taist, Filipiinidelt, Brasiiliast, Ida-Euroopast. Lisaks søjapøgenikud Låhis-Idast ja Aafrikast. Ja IGA norrakas peab aastaid tuhandeid maksudeks maksma, et neid yleval pidada.

Eks see on køigi enda otsustada kuhu gruppi nad kuuluda tahavad. Kui elada vålisriigis, siis tuleb kohalike kombete kohaselt elada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 13.05 19:36; 13.05 19:44; 13.05 20:08; 14.05 09:35; 15.05 17:24; 15.05 17:25; 22.05 16:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

…. soovitan sul end ikkagi NAVis registreerida – Norras tøøtava inimese leibkonna liikmena on sul vøimalus tasuta Norra keele kursustele (st NAV maksab need kinni) ja teistele kursustele (Norra seadused, tøøtajate ja tøøtute øigused, toetused, kuidas alustada oma firmat, jne.).

Tsiteeriks ja parandaks siin yhte eelnevat kirjutajat. Norras töötava inimese leibkonna liikmena EI OLE SUL VÖIMALUS tasuta keelekursustele ja muudele kursustele. Teistele kursustele avaneb sul vöimalus kui oled olnud teatud aja töötuna kirjas. Keelekursused maksad igal juhil ise.

Lugesin teemaalgataja kirja veelkord läbi. Tegemist on ju kahe Eesti kodanikuga, eeldan mina kirjast. Seega ei mingied tasuta keelekursuseid. Pead olema asyylitaotleja vöi Norra kodaniku abikaasa (ja siis ka vist kolmandatest riikidest \”sissetoodud\”), sellisel juhul kehtib tasuta keeltekooli vöimalus.

Aga mina soovitan valiku teha sisetunde järgi. Kui tahad, et pere koos elaks, siis koli Norrasse. Kui pere ei ole nii oluline ja suudad ilma meheta elada, siis jää Eestisse vöi koli Norrasse. Sellistel puhkudel ei saa esimese asjana rahakoti peale vaadata … tundub mulle.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ütleme nii, et asi ei ole nii väga rahas, aga päris ilma ka toetusest jääda ei sooviks, kuna lapsele on asju osta vaja. Vaid pigem, selles, et kas siis sel juhul, kui ma registreerin end siia Norra Kuningiriiki, siis kas sellisel juhul, pean ikka arsti visiidid kõik ise tasuma täies mahus? Kas ma ei saa kohalikku haigekassat? Ei taha hakata iga kuu Eesti minema, et end arstile näidata. Tulemas kolmas laps. Plaanis on Norra jääda. Abielus me ei ole, mees samuti eestlane, tööleping tähtajatu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.05 16:08; 15.05 14:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui on yhised lapsed, siis peaks olema suhteliselt lihtne tøestada, et te olete koos. Saate ju alati end registreerida koos elavaks paariks (ma ei tea mis see termin Norras on – samboer?).

Siis kui oled ametlikult Norra elanik, siis on sul Norras nø. haigekassa tasuta.

Siis ei pea sa midagi maksma. Osades kohtades on visiiditasu – nåiteks erakorralises on see vist 200 NOK.

Ma arvan, et keerulisem on endale pikaajalist elamisluba saada, kui haigekassat.

Aga yldiselt vaadatakse Norras igat juhtumit eraldi. kui te niikuinii juba Norras olete (vøi su mees våhemasti seal on), siis ma soovitan teil kohapealt uurida. Registreerige endale konsultatsiooniajad (registreerimisse ja ka NAVi – sest NAV tegeleb minu meelest sotsiaalkindlustusega). Sissekirjutamise konsultatsiooniaja saad sa enda nimel teha, aga NAVi ei saa sa vist enne aega, kui oled Norra elanik juba.

Aga pea meeles, et see vøtab AEGA! Våhemalt Oslos vøtab see tohutult aega. Isegi kuni 3 kuud ajani, mil saad Skatti registreerimise aja (konsultatsiooni), seejårel låheb mitmeid nådalaid aega, kuniks elamisluba sulle postkasti jøuab. Ja seejårel låheks veel aega, et jårgnevatesse kohtadesse registreerida.

Ehk siis arvesta mitu kuud enne kui saad Norras tasuta arstile. Selle koha pealt natukene hilja årkasid!

Isegi kui teed otsuse Eesti toetuste kasuks, siis tuleb sul registreerimisega juba praegult alustada! Nad aeg-ajalt kontrollivad, kui kaua ja miks sa Norras juba viibinud oled. Elamisluba taotledes aga ei ole våga hea mårk, kui oled seadust rikkunud (nåiteks see, et konsultatsiooni ajaks oled juba rohkem kui 3 kuud Norras olnud – ja kolm kuud on yhe aasta peale KOKKU!).

Kui sa oled Norras ja kåid Norras tasuta arstil, siis saad sa endiselt ka Eestis tasuta arstil kåija. Vøi registreerid end juba Norra åra, aga kåid Eestis arsti juures (sa ei pea end kohe Eestist vålja kirjutama).

Toetustega on loogika see, et kui sa saad yhest riigist toetust (nåiteks Eestist) ja Norras on toetus suurem, siis saad sa Norrast selle vahe endale.

Nåiteks, Eestist saad 200 euri, Norrast saaksid 360 euri. Siis hakkad sa saama Eestist 200 euri ja Norrast 160 euri. Aga sellisel juhul pead sa olema registreeritud Eesti rahvastikuregistrisse.

Ma ei tea kui palju kahte riiki korraga sissekirjutust kontrollitakse. Ise elan juba aastaid Norras, kuid olen endiselt Eestis ka sisse kirjutatud (st. ei ole end lihtsalt veel rahvastikuregistrist eemaldanud, laiskuse tøttu).

_____________________

Aga mulle tundub et køige arukam oleks sinu puhul teha nii:

Registreeri end ja lapsed Norra åra! See tuleb sul niikuinii åra teha. Ja siis on hea, et kui laps synnib on teil kogu perel tasuta arstiabi.

Kåi Eestis arsti juures (sa oled oma asjadega nii lootusetult hiljaks jåånud, et saaksid Norras tasuta arsti juurde varemalt alles poole raseduse pealt).

Vaata kuidas asjade kåik kulgeb – synnita seal, kus tahad, Eestis vøi Norras.

Hakka saama Eesti emapalka (kuna sa Norras ei ole tøøl kåinud, siis Norrast ei saa sa ENDALE midagi).

Hakka saama Norrast lastetoetust (raha, mis on møeldud lapsele) – ca 970 NOK (Eestis vist on våiksem).

Ja uuri oma mehe puhkuse kohta. Våhemalt Norras synnitades on su mehel koheselt peale syndi øigus 12-nådalaseks puhkuseks (100% palgaga muidugi). Vøimalik, et see øigus on tal ka siis, kui sa synnitad Eestis. Mees peaks oma tøølepingut lugema ja tøøandjaga rååkima.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 13.05 19:36; 13.05 19:44; 13.05 20:08; 14.05 09:35; 15.05 17:24; 15.05 17:25; 22.05 16:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui on yhised lapsed, siis peaks olema suhteliselt lihtne tøestada, et te olete koos. Saate ju alati end registreerida koos elavaks paariks (ma ei tea mis see termin Norras on – samboer?).

Siis kui oled ametlikult Norra elanik, siis on sul Norras nø. haigekassa tasuta.

Siis ei pea sa midagi maksma. Osades kohtades on visiiditasu – nåiteks erakorralises on see vist 200 NOK.

Ma arvan, et keerulisem on endale pikaajalist elamisluba saada, kui haigekassat.

Aga yldiselt vaadatakse Norras igat juhtumit eraldi. kui te niikuinii juba Norras olete (vøi su mees våhemasti seal on), siis ma soovitan teil kohapealt uurida. Registreerige endale konsultatsiooniajad (registreerimisse ja ka NAVi – sest NAV tegeleb minu meelest sotsiaalkindlustusega). Sissekirjutamise konsultatsiooniaja saad sa enda nimel teha, aga NAVi ei saa sa vist enne aega, kui oled Norra elanik juba.

Aga pea meeles, et see vøtab AEGA! Våhemalt Oslos vøtab see tohutult aega. Isegi kuni 3 kuud ajani, mil saad Skatti registreerimise aja (konsultatsiooni), seejårel låheb mitmeid nådalaid aega, kuniks elamisluba sulle postkasti jøuab. Ja seejårel låheks veel aega, et jårgnevatesse kohtadesse registreerida.

Ehk siis arvesta mitu kuud enne kui saad Norras tasuta arstile. Selle koha pealt natukene hilja årkasid!

Isegi kui teed otsuse Eesti toetuste kasuks, siis tuleb sul registreerimisega juba praegult alustada! Nad aeg-ajalt kontrollivad, kui kaua ja miks sa Norras juba viibinud oled. Elamisluba taotledes aga ei ole våga hea mårk, kui oled seadust rikkunud (nåiteks see, et konsultatsiooni ajaks oled juba rohkem kui 3 kuud Norras olnud – ja kolm kuud on yhe aasta peale KOKKU!).

Kui sa oled Norras ja kåid Norras tasuta arstil, siis saad sa endiselt ka Eestis tasuta arstil kåija. Vøi registreerid end juba Norra åra, aga kåid Eestis arsti juures (sa ei pea end kohe Eestist vålja kirjutama).

Toetustega on loogika see, et kui sa saad yhest riigist toetust (nåiteks Eestist) ja Norras on toetus suurem, siis saad sa Norrast selle vahe endale.

Nåiteks, Eestist saad 200 euri, Norrast saaksid 360 euri. Siis hakkad sa saama Eestist 200 euri ja Norrast 160 euri. Aga sellisel juhul pead sa olema registreeritud Eesti rahvastikuregistrisse.

Ma ei tea kui palju kahte riiki korraga sissekirjutust kontrollitakse. Ise elan juba aastaid Norras, kuid olen endiselt Eestis ka sisse kirjutatud (st. ei ole end lihtsalt veel rahvastikuregistrist eemaldanud, laiskuse tøttu).

_____________________

Aga mulle tundub et køige arukam oleks sinu puhul teha nii:

Registreeri end ja lapsed Norra åra! See tuleb sul niikuinii åra teha. Ja siis on hea, et kui laps synnib on teil kogu perel tasuta arstiabi.

Kåi Eestis arsti juures (sa oled oma asjadega nii lootusetult hiljaks jåånud, et saaksid Norras tasuta arsti juurde varemalt alles poole raseduse pealt).

Vaata kuidas asjade kåik kulgeb – synnita seal, kus tahad, Eestis vøi Norras.

Hakka saama Eesti emapalka (kuna sa Norras ei ole tøøl kåinud, siis Norrast ei saa sa ENDALE midagi).

Hakka saama Norrast lastetoetust (raha, mis on møeldud lapsele) – ca 970 NOK (Eestis vist on våiksem).

Ja uuri oma mehe puhkuse kohta. Våhemalt Norras synnitades on su mehel koheselt peale syndi øigus 12-nådalaseks puhkuseks (100% palgaga muidugi). Vøimalik, et see øigus on tal ka siis, kui sa synnitad Eestis. Mees peaks oma tøølepingut lugema ja tøøandjaga rååkima.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 13.05 19:36; 13.05 19:44; 13.05 20:08; 14.05 09:35; 15.05 17:24; 15.05 17:25; 22.05 16:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma hoiatan ette, et peale sealset vanemahüvitise lõppemist tuleb laps panna sõime, et saaksid tööle minna. see isale määratud 12 nädalat läheb sinu vanemahüvitise ajast maha, ehk sina saad kodus olla 9kuud. soovitan soojalt eestis sünnitada ja siinseid toetusi saada. seal võtab nime paneminegi kuu aega. sõbrannal oli ka valida, kas sünnitada seal või eestis. tegi vale otsuse ja sünnitas seal. lapse isaga koos pole, mis tähendab seda, et lapse 7k saades on ta sunnitud juba tööle minema. tal arvestati juba mingi haigusperiood vanemahüvitise sisse. tahab tagasi eestisse, kuid elu oli kõik seal. sealsed ametnikud ei ole kuude viisi suutnud välja selgitada, mida inimene tegema peab. seal on täielikud juhmardid koos. kui lapsel oli 2 n kaka roheline, siis perearst ütles ainult, küll läheb üle. keegi ei uuri, kirjuta rohtu, ega tunne huvi. norra riik koorib inimestelt ikka 7 nahka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina elan Norras oma norrakast elukaaslasega ja ootame ka praegu beebit, tean niipalju et see isale määratud puhkus et lähe ema puhkuse arvelt, mina saan ikka võtta 12 kuud (80% palgaga) ja isa saab ka võtta enda 12 nädalat.
Ise plaanin veel peale 12 kuud ilma palgata puhkust võtta ja veel pikemalt koju jääda.

vaata seda linki, siin on hästi palju kasuliku ja õiget informatsiooni.

http://ec.europa.eu/employment_social/empl_portal/SSRinEU/Your%20social%20security%20rights%20in%20Norway_et.pdf

Aga ma arvan et taotle elamisluba (ei ole probleemi kui su mees Norras elab) ja mul pole siiamaale keelega probleeme tulnud, ma ei suhtle Norra keeles ja saan inglise keelega ilusasti hakkama.
Kui sa oled juba norra elamisloa saanud siis on sul kõik rasedusega seotud arstivisiidid ja ämmaemand tasuta ja muidugi sünnitus ka.

Mitmes nädal sul on ? Mul on 16+ ja haiglas kuhu sünnitama lähen lõpuks on kodust 3.5 tunni kaugusel nii et saab põnev olema 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tekkis küsimus, kui üks vanem näiteks mees elab Norras kas tema saab ka Norra riigilt sünnitoetust küsida . Kas mingi asjaolu on seal määrav`? 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, kui ainult mees elab Norras, siis peaks ta saama kysida mingit toetust. Mitte vist kyll synnitoetust (see on møeldud synnitajale), aga lapsetoetust kindlasti. Aga ka siis vøetakse arvesse summa, mida saab laps ema kaudu Eestist. Nø. vahe makstakse juurde.

Isa 12 nådalat ei låhe kohe kindlasti ema puhkusest maha. Samuti ei låhe haiguspuhkusel oldud aeg emapuhkusest maha. Iga puhkus on ikka eraldi.

See on kyll øige, et asjaajamine on Norras ligadi-logadi, ja ametiasutuste tøøtajad ei tea køike (mis seletab ka seda, et yhel siinsel kommenteerijal saba lohku tømmati).

Kui arst ei meeldi, siis vaheta arsti! Saad seda ilma probleemideta netis teha.

Kui naine jåi mehest ilma (peale seda, kui naine juba Norra yhiskonna liikmeks arvatud, paberite jårgi), siis peaks see naine ka yksikvanema toetust saama.

IGA synnitanud naine saab olla kodus kuni aasta (80% palgaga) vøi (vist oli) 9 kuud 100% palgaga.

Lasteaiakohad on køigile.

Kui soovid pikemalt kodus olla, siis tuleb su mehel sind finantseerida. Aga oh issand, tøepoolest eeldatakse Norras naistelt tøølkåimist!
Tøøpåevad aga ei ole nii pikad kui Eestis. St. yletunde nii naljalt ei tehta. Kui kaheksast alustad, siis kella neljast oled vaba. Kui tøøtad riigiasutuses saad veel lyhemaid tøøpeåvi lubada (nt. iga påev kaks vaba tundi kokku tøøpeåva keskel lapse imetamiseks).

Keele koha pealt – inglise keelega saab suuremates kohtades ilma probleemideta hakkama (poes, arstil, jne). Aga kui sa just våga nøutud spetsialist pole, siis tøød sa ilma keeleta ei leia.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 13.05 19:36; 13.05 19:44; 13.05 20:08; 14.05 09:35; 15.05 17:24; 15.05 17:25; 22.05 16:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas naine ja mees peavad abielus olema toetuse saamiseks ? 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kust te seda võtate, et 3kuud 1aasta kohta, isegi 3ndad riigid saavad 6kuu jooksul 3kuud, mis elamisloast te siin räägite,UDI.NO lehel on selgelt kui rohkem kui 3kuud, siis tuleb registreerida, se pole vene aeg, kui viibid 3kuud turistina , sõidad ära ja tuled kasvõi järgmise lennuga tagasi on jälle 3kuud, turist ei tööta ei maksa makse jne, ta ju ei tööta, ta pole makse maksnud, pole ka midagi saada, kui ametlikult abielus vt mehe sissetulekut, kas maksta midagi vüi mitte, soovitan vt TEEMA ALGATAJAL SEADUSLIKKE PORTAALE, MITTE KUULATA IGAÜHE ARVAMUST http://WWW.NAV.NO

PS. tahate öelda, et ta kaasa juures 1a jooksul ainult 3kuud, 3a jooksul 9kuud

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

isegi mitte euroopa kodanik võib olla 6kuu jooksul 3kuud, kust selline informatsioon 1a -3kuud,paluks seaduse sätet sellele, austatud KÄGU

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teema algataja kägu ja ise vastab endale

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Norras sünnitama, elama

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.