Esileht Hobinurk Nukitsamees

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 68 )

Teema: Nukitsamees

Postitas:
Kägu

Muideks, miks te seda nõukogude ajaga seostate? Te ikka teate, et see film on tehtud raamatu põhjal ja raamat on kirjutatud aastal 1920?

Kes seostas seda nõukogude ajaga?

Nt

Sa oled kas noor või kehva mäluga. Veel veneajal oli tavaks, et lapsed käisid ise õues. Hommiku välja, õhtu tuppa. Kuna enamusel vanemates oli topelt tööpäev suviti, siis lapsed vaatasid üksteise järele ise. Topelt tööpäev siis tuli sellest, et peale palgatööd tuli teha kõik selleks, perel talvel midagi süüa ka oleks. Nii, et kas oled noor või väga kehva mäluga.

või

Mina olen juba aegade algusest peale sellele mõelnud, et kuidas küll ometi vanemad ei otsinud oma kadunud lapsi. Loogiliselt võttes oleks pidanud politsei (õigemini miilits) ja ülejäänud pere ning ka küla olema metsa läbi kammimas. Lapsed ei tule ööseks koju (ei mäleta, kas oli üks öö või rohkem), aga ei mingit muret ega nutetud silmi.

Üks räägib miilitsast ja teine veneaegsest elukorraldusest. Mismoodi puutub Nukitsamehesse see, kuidas oli praeguste keskealiste lapsepõlv ja miilits? Heal juhul puutub see, kuidas oli praegust 50-aastaste vanavanemate lapsepõlv. Minu 1910 sündinud vanaema nt rääkis, kuidas ta seitsmeaastasena juba üksi väiksemaid hoidis – ja see ei tähendanud mitte natuke koos mängimist, aga päris hoidmist koos vastutuse, mähkmete vahetuse ja pesemisega jne.  St juba seitsmeaastasena pidi vastutama, mitte ei olnud seitsmeaastased tited, keda kullipilguga valvati.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina olen juba aegade algusest peale sellele mõelnud, et kuidas küll ometi vanemad ei otsinud oma kadunud lapsi. Loogiliselt võttes oleks pidanud politsei (õigemini miilits) ja ülejäänud pere ning ka küla olema metsa läbi kammimas. Lapsed ei tule ööseks koju (ei mäleta, kas oli üks öö või rohkem), aga ei mingit muret ega nutetud silmi.

Teine asi, mis mind koguaeg on imestama pannud, et kuidas ühes peres saab olla selline kari üheealisi lapsi? Palju neid seal oligi?

Mis miilits? 20ndatel aastatel?

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Teine asi, mis mind koguaeg on imestama pannud, et kuidas ühes peres saab olla selline kari üheealisi lapsi? Palju neid seal oligi?

Juba mitu korda on selle kohta siin juba märkus tehtud. Mõtlesid, et kui sina ka teed, siis saab veel parem?

Jah, 20ndatel oli politsei.

Aga, nagu teistest kommentaaridestki näha on, siis segadust on selle filmiga parasjagu. Ja loogikaga asjad pisut lonkavad. Ja siin ei pea ma silmas mitte seda, et nõidu pole ju olemas, vaid muud. Muinasjutus võiks ju ka natukene loogikat olla. Näiteks, see laste vanus – terve kari ühevanuseid lapsi ühes peres, max 2-3-aastase vanusevahega. Ka juhul, kui sekka juhtus kaksikuid või kolmikuid, oli neid ikka liiga palju.

Aga tegelikult mulle film meeldib. Eriti selle muusika. Lapsepõlve tunne tuleb peale, kui seda filmi vaatan. Lapsnäitlejad on minu eakaaslased.

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina olen seda alati võtnud algselt hirmujutuna, et lapsed kodu lähedal püsiks – ja edasiarendus on juba puhas fantaasia. Esmatrükk 1920 ei tähenda, et tegevus toimub ka 1920, see on ju muinasjutt.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Päris kindlasti ei toimu filmi tegevus eelmise sajandi kahekümnendatel. Sel ajal polnud olemas veel peldikutki. Inimesed olid riides kasimatult. Filmi tegevus toimub eelmise sajandi 60-70-ndatel. Siis juba pesti ennast, kuid kasutati veel hobust.

0
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Päris kindlasti ei toimu filmi tegevus eelmise sajandi kahekümnendatel. Sel ajal polnud olemas veel peldikutki. Inimesed olid riides kasimatult. Filmi tegevus toimub eelmise sajandi 60-70-ndatel. Siis juba pesti ennast, kuid kasutati veel hobust.

Loodetavasti sa päriselt ei mõtle, et 100 aastat tagasi inimesed ei pesnud ennast!

Küllap leidub praegugi selliseid, kes ei pese, ja 100 aastat tagasi mingeid muldpõrandaga suitsutaresid leidus veel ehk üksikuid, tolleaegset riideskäimist näitab ilmselt päris hästi “Kevade” film – kas see on siis kasimatu?

Kordan üle: “Nukitsamehe” filmis ei ole taotletud mingit ajaloolist tõepära, sestap on taluinimesed riides suuremalt jaolt filmi tegemise aegse moe järgi, see lugu on muinasjutt ja ei seostu pärismaailma ajalooetappidega. Samuti on muinasjutuline tegevuse kulg: ilmselt tahetigi öelda, et kodustel möödus kõigest mõni tund, samal ajal kui Iti ja Kusti olid mitu nädalat metsamoori juures.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu jaoks peegeldub siit selgelt, kui vähe inimesed loevad.

+8
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuidas? Et ei mäleta täpselt, mis Nukitsamehe raamatus kirjutati? Mina lugesin seda raamatut lapsena, ca 40 aastat tagasi. Ma tõesti ei mäleta, kuidas raamatus oli. Filmi aga olen korduvalt vaadanud. Ja eks põhimulje sellest teosest ongi seetõttu just filmi põhjal.

+5
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Juba mitu korda on selle kohta siin juba märkus tehtud. Mõtlesid, et kui sina ka teed, siis saab veel parem?

Aga, nagu teistest kommentaaridestki näha on, siis segadust on selle filmiga parasjagu. Ja loogikaga asjad pisut lonkavad. Ja siin ei pea ma silmas mitte seda, et nõidu pole ju olemas, vaid muud. Muinasjutus võiks ju ka natukene loogikat olla. Näiteks, see laste vanus – terve kari ühevanuseid lapsi ühes peres, max 2-3-aastase vanusevahega. Ka juhul, kui sekka juhtus kaksikuid või kolmikuid, oli neid ikka liiga palju.

Aga tegelikult mulle film meeldib. Eriti selle muusika. Lapsepõlve tunne tuleb peale, kui seda filmi vaatan. Lapsnäitlejad on minu eakaaslased.

Lapsi polnud ju üldse nii palju. Ka minu neli on sündinud 1990-1995

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mähh???

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lapsi polnud ju üldse nii palju. Ka minu neli on sündinud 1990-1995

No sul on neli last viie aastaga. Seal on seitse last viie aastaga ja näitlejate  sünniaeg jääb vahemikku 1968-1973. Nendest neli on sündinud 1971.

Ines Aru oli võimekas naine! 😀 😀 😀

+1
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Loodetavasti sa päriselt ei mõtle, et 100 aastat tagasi inimesed ei pesnud ennast!

Eks nad pesid ikka, kuid üle nädala ja ainult saunas. Samas tehti rasket füüsilist tööd ja määrduti kiirelt. Kui sa arvad, et puhtad riided pandi selga igal hommikul (nagu tänapäeval tehakse), siis sa eksid. Keegi poleks jõudnud ära pesta seda meeletut riidekuhja. Tasub meeles pidada, et pesumasinat ega isegi elektrit siis veel ei tuntud.

On täiesti ilmselge, et filmi tegevus toimub eelmise sajandi 60-ndatel või veelgi hiljem.

0
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Elektrit tunti küll, muudkui tollal taludes seda lihtsalt polnud ja maakoolideski sellest vist eriti ei räägitud.

Aga 100 aastat tähendab 1922 ja siis oli juba nii mõneski talus elekter ja vannituba ja künti traktoriga. Need kirjutajad, kes siin räägivad 100 aasta tagusest ajast, peavad kindlasti silmas ligi 150 aastat, jah, tollal taludes elektrit ei olnud.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eelmise sajandi 60-ndatel? 1960? Peast soe oled või? Siis olid Biitlid ja tuumajaamad ja külm sõda, Leonid Brežnev ja sotsialistlik stagnatsioon.

Tulge ikka 21. sajandisse – eelmine sajand oli 20. sajand, Lutsu tegevus toimub aga ÜLEeelmisel sajandil!

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eks nad pesid ikka, kuid üle nädala ja ainult saunas. Samas tehti rasket füüsilist tööd ja määrduti kiirelt. Kui sa arvad, et puhtad riided pandi selga igal hommikul (nagu tänapäeval tehakse), siis sa eksid. Keegi poleks jõudnud ära pesta seda meeletut riidekuhja. Tasub meeles pidada, et pesumasinat ega isegi elektrit siis veel ei tuntud. On täiesti ilmselge, et filmi tegevus toimub eelmise sajandi 60-ndatel või veelgi hiljem.

Ikka igal laupäeval oli saunapäev taluperedes, igasugused rahvaluule- ja olukirjelduste allikad räägivad seda. Töö juures muidugi määrdus ära, eks tänapäevalgi nendes ametites, mis määrivad, ainult et neid on praegu palju vähem. Igasugused käsitöölised ja peenem rahvas käisid puhtalt riides ka 100 a tagasi. Ja mis puutub igal hommikul puhaste riiete selgapanemisse, siis appi, minu püksid-kleidid-kampsunid küll ühe päevaga nii mustaks ei lähe, et kohe uut panna. Võibolla ainult suvel palavaga. Ja pühapäeviti pandi ka vanasti puhtad riided.

Võid ju filmitegijate käest üle küsida, kui ei usu – mingit kindlat ajajärku nõukaajast nad kindlasti kujutada ei tahtnud. 1981. aastal oli inimestel nõukaajast juba nii siiber, et seda Lutsu raamatu järgi tehtud muinasjutufilmi sisse pookida poleks nad küll tahtnud.

Ma vaatasin natuke üle, et meenutada tegelaste riietust, väga hästi ei olnud meeles. See ja kodusisustus illustreerib ikkagi 1920. aastate taluolustikku: valged linased särgid (mida kanti ka ööriietusena), tööriided sellised lapitud (kangamustrid on jah selgelt 70ndatest), piduriided nagu rahvatantsurühmal.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuidas? Et ei mäleta täpselt, mis Nukitsamehe raamatus kirjutati? Mina lugesin seda raamatut lapsena, ca 40 aastat tagasi. Ma tõesti ei mäleta, kuidas raamatus oli.

Mitte mäletamises pole asi, vaid mõistmises. Mida vähem ollakse (erinevaid) raamatuid lugenud, seda kitsam on kirjanduse mõistmisvõime.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuidas? Et ei mäleta täpselt, mis Nukitsamehe raamatus kirjutati? Mina lugesin seda raamatut lapsena, ca 40 aastat tagasi. Ma tõesti ei mäleta, kuidas raamatus oli.

Mitte mäletamises pole asi, vaid mõistmises. Mida vähem ollakse (erinevaid) raamatuid lugenud, seda kitsam on kirjanduse mõistmisvõime.

Aga aita siis meil konkreetset teost õigesti mõista! Eriti ülbe ja ennastupitav suhtumine – anda teistele hinnanguid mitte millegi põhjal! Siin teemas ei ole ju keegi mingit lollust kirjutanud, et peaks niimoodi tädilikult noomima väikese lugemuse ja kehva mõistmisvõime pärast. Pigem nähtub siit, et inimesed mõistavad filmi erinevalt. Ja saan aru, et ajastu osas ei olegi selget pilti, mis aega siis täpselt kujutati. Oli see 1920 või veel varasem või hoopis pisut hilisem aeg?

See, et keegi siin muinasjuttu ja tõsielu kokku segab ning püüab muinasjutus loogikat leida, on ju naljavõtmes kirjutatud. Ei arva siin keegi tõsimeeli, et küll on pahad vanemad, et laste pärast ei muretsenud.

Pigem on vähese lugemuse, õigemini vähese mõistmisvõimega see inimene, kes ei tunne ära, kui inimesed natukene lorijuttu ajavad.

+1
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma vaatasin  Punase ratsutamiskapuutsi  tüdruku filmi ja ei suutnud aru saada, kuidas Vanaema hundi kôhus rääkida sai.

Kas vanasti oli nii? Kellel veel on kogemusi? Tänan ette!

Taha ka, kui tahad!

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nõrk mõtlemisvõime on ikka sellel, kes ei saa aru, kui nalja tehakse ja pisut tögatakse. Mina olin näiteks see rumal, kes eespool küsis, kuidas saab ühel naisel viie aastaga seitse last sündida, imestades Ines Aru võimekuse üle. Olen kindel, et sina panid sellele kommentaarile miinuse ja mõtlesid endamisi tõsimeeli: “kui loll ikka mõni võib olla!”.

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nõrk mõtlemisvõime on ikka sellel, kes ei saa aru, kui nalja tehakse ja pisut tögatakse. Mina olin näiteks see rumal, kes eespool küsis, kuidas saab ühel naisel viie aastaga seitse last sündida, imestades Ines Aru võimekuse üle. Olen kindel, et sina panid sellele kommentaarile miinuse ja mõtlesid endamisi tõsimeeli: “kui loll ikka mõni võib olla!”.

Kui lõpust alustada, siis sinu oletus minu kohta on vale.

Oli mõistetav, et  jutt Ines Aru kohta oli tögamine.

Kahjuks on piisavalt inimesi, kes vähese lugemuse ja kitsa silmaringi tõttu kirjandust ei mõista ja arutlevad nii, nagu teemaalgatuses kirjas.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

No sul on neli last viie aastaga. Seal on seitse last viie aastaga ja näitlejate  sünniaeg jääb vahemikku 1968-1973. Nendest neli on sündinud 1971. Ines Aru oli võimekas naine! 😀 😀 😀

Ohjah.. Ja iga näitleja mängis kohe punktupealt enda vanust last, eks ole?  Jama lugu, mis sa arvad, kui vana see Õnne 13 Jaanus küll olla võiks? Muutus korraga nipsti 4 aastat nooremaks? Et algul oli 1976 sündinud ja siis äkki 1980?

Mõtle Iti  aastake nooremaks kui Anna-Liisa ja Kusti aasta-kaks vanemaks kui Ülari, need 71 sündinud lapsed jaga kah kolmele aastale ning ongi täiesti loogiline jaotus juba. Tol ajal saadigi lapsi üsna palju ja järjest. Tolle aja all mõtlen siis aega 100+ aastat tagasi, mitte filmi tegemise  aega.

Ja riided kindlasti ei olnud sellised, nagu 81 aastal kanti. Olen ka nende nelja lapsega samal aastal sündinud, 71. Ei ole ma iial selliseid riideid kandud ega eakaaslased kandud selliseid riideid. Ja ei paisa selliseid riideid ka minust 10-20 aastat vanemate sugulaste pildialbumitest.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja riided kindlasti ei olnud sellised, nagu 81 aastal kanti. Olen ka nende nelja lapsega samal aastal sündinud, 71. Ei ole ma iial selliseid riideid kandud ega eakaaslased kandud selliseid riideid. Ja ei paisa selliseid riideid ka minust 10-20 aastat vanemate sugulaste pildialbumitest.

Mina olin see, kes kirjutas, et riided olid filmi tegemise aegsed. Mul on väga vilets silmamälu ja polnud filmi ammu vaadanud: ette tuli peamiselt Iti punasekirju seelik ja rätik. Ja ju see kägu, kes nii veendunult kirjutas puhastest moodsatest riietest, suutis mind natuke mõjutada. Tõepoolest, moodsad on seal ainult need sitsikangad, millest riided tehtud. Tänapäeval kannaks selliseid riideid ilmselt teatritrupp lastemuusikalis, filmides pingutatakse palju rohkem tõepärasuse nimel. Olen kuulnud, kuidas “Novembri” rekvisiitor käis inimeste pööningutelt vanu kantud riideräbalaid otsimas.

0
0
Please wait...

Postitas:
kitah

A mida mina olen mõelnud, see on see, kuidas Metsamoor sellises vanuses veel lapse sai. Nuki oli umbes 3-4-aastane, vaevu rääkis ja oli sotsialiseerimata, järelikult umbes 3-5 aastat tagasi pidi eit veel lapsekandmiseas olema. Aga vana koll oli ju poolteist jalutuna ahju otsas, ilmselt käies all vaid asjal (kui sedagi – lapsed igatahes polnud teda veel kordagi näinud), kas tollest siis tookordki veel lapsetegijat oli. Ja kuna vanemad poisid olid ju parajas meheeas, pidi eit olema umbes 50 või nii. Kuigi kes seda kollide füsioloogiat nii täpselt teab kah … ;D

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

A mida mina olen mõelnud, see on see, kuidas Metsamoor sellises vanuses veel lapse sai. Nuki oli umbes 3-4-aastane, vaevu rääkis ja oli sotsialiseerimata, järelikult umbes 3-5 aastat tagasi pidi eit veel lapsekandmiseas olema. Aga vana koll oli ju poolteist jalutuna ahju otsas, ilmselt käies all vaid asjal (kui sedagi – lapsed igatahes polnud teda veel kordagi näinud), kas tollest siis tookordki veel lapsetegijat oli. Ja kuna vanemad poisid olid ju parajas meheeas, pidi eit olema umbes 50 või nii. Kuigi kes seda kollide füsioloogiat nii täpselt teab kah … ;D

Eks ta oli… puhas loodus… puhas toit… imeline elukeskkond! Inimene säilis keskmisest paremini 😀

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ohjah.. Ja iga näitleja mängis kohe punktupealt enda vanust last, eks ole?  Jama lugu, mis sa arvad, kui vana see Õnne 13 Jaanus küll olla võiks? Muutus korraga nipsti 4 aastat nooremaks? Et algul oli 1976 sündinud ja siis äkki 1980? Mõtle Iti  aastake nooremaks kui Anna-Liisa ja Kusti aasta-kaks vanemaks kui Ülari, need 71 sündinud lapsed jaga kah kolmele aastale ning ongi täiesti loogiline jaotus juba. Tol ajal saadigi lapsi üsna palju ja järjest. Tolle aja all mõtlen siis aega 100+ aastat tagasi, mitte filmi tegemise  aega.

Ütle, et sa tegid nalja, kui selle kommentaari kirjutasid!?

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Järelikult ka nõiad vananevad. Võimalik, et nõiad elavad mitmesja aastaseks? Vabalt võib 50-aastaselt rasedaks jääda.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tegelikult mind ei häirigi niiväga nõiad ja inimeste riided. Häirib, et emale ja isale ei läinud korda laste kadumine. Ei paista välja, et nad oleks olnud kurvad, nutetud silmadega, magamata. Kui vanasti ei hoolitud lastest, siis selline film ei kõlba tänapäeva. Tuleb kaaluda keelustamist.

Või veel puudujääke. Filmis oli 2 täiseas vallalist meesnõida. Millegipärast nõiad tundsid huvi laste ärasöömise vastu, mitte kuritarvitamise vastu. Lapsed niikuinii ei usu, et keegi tahab neid ära süüa. Põhisõnum jääb kohale toimetamata – ärge minge metsa üksi hulkuma, metsas võivad olla pedofiilid.

0
-6
Please wait...

Postitas:
kitah

No eit ju hoiatas, et ärgu nad purdest kaugemale metsa mingu, muidu tuleb hunt ja paneb nad nahka.  Ja Mõhku kästi poiss maha panna, enne kui too hambad Kustile ligi sai. Iginäljased nagu nad olid, liha vähe, oleks kõike söönud, laps hea pehme liha ju.

0
0
Please wait...

Postitas:
kitah

Järelikult ka nõiad vananevad. Võimalik, et nõiad elavad mitmesja aastaseks? Vabalt võib 50-aastaselt rasedaks jääda.

Mitte niivõrd nõiad, vaid kollid. Sarvikud, noh.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Häirib, et emale ja isale ei läinud korda laste kadumine. Ei paista välja, et nad oleks olnud kurvad, nutetud silmadega, magamata. Kui vanasti ei hoolitud lastest, siis selline film ei kõlba tänapäeva. Tuleb kaaluda keelustamist.

Ütle, et sa tegid nalja selle keelustamisega!

Kui inimeste maailmas oligi möödunud kõigest mõni tund, siis mis magamatusest siin rääkida. Seda, kas ja kuidas “vanasti” lastest hooliti, ei saa ju ometi otsustada mingi muinasjutufilmi järgi. Ka ilukirjanduses on küllalt näiteid sellest, et hooliti, ilmselt leidub ka dokumentaalseid allikaid. Inimesed on ikka inimesed, vahe on selles, et kui lapsi sünnib palju ja nende surm on suhteliselt tavaline (haigused, vilets toit, raske töö jne), siis paljud muutuvad selle suhtes tuimemaks. Aga kindlasti mitte kõik ei muutunud. Ja eks tänapäevalgi leidub neid vanemaid, kes tõesti ei hooli oma lastest. Ja ka sellel teemal tehakse filme.

0
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 68 )

Esileht Hobinurk Nukitsamees