Esileht Koolilaps nutisõltuvus

Näitan 14 postitust - vahemik 31 kuni 44 (kokku 44 )

Teema: nutisõltuvus

Postitas:

Mõistan teemaalgataja mure ja näen oma 10-aastase pealt, et nutitelefon võib neelata tunde päevast, kui vanema sekkumist ei oleks. Peaagu alati kerkib esile väike tüliõun, kui palun mängimise lõpetada. Meil on ka screen time äpp seadistatud 60 min päevas, aga laps hästi õhinaga teatas, et avastas, kuidas selle saab üle kavaldada. Ma ise ei ole veel avastanud, kuidas ta seda teeb. Olin vahepeal üpris nõutu, aga lahendus probleemile oli tegelikult väga lihtne. Laps tuli suunata offline tegevuste juurde, mida alguses tegime koos. Nt peale tööpäeva kutsusin ta endaga kaasa jalgrattaga sõitma või välijõusaali. Avastasime uusi kohti kodukandis. Mängime kabet ja kaarte peale õhtusööki. Olen Chilli pakkumisi kasutanud ja võtnud meile SPA pileteid (elame Tallinnas), mis tööpäeviti kehtivad. Paaril korral nädalas on lugemisõhtud, kus mõlemad nohistame diivanil oma raamatu taga ja siis muljetame, mida põnevat loetud sai. Ostsin lapsele joonistamiskunsti raamatu ja algsetest kritseldustest on tulnud juba väga ilusad pildid, talle pakub väga huvi. Kui hullematel aegadel näitas telefon keskmiselt 3,5 h ekraaniaega päevas, siis nüüd oleme keskmiseks saanud 1-1,5 h (peale kooli, kui olen tööl ja trenne pole).

Mis mind aga murelikuks teeb, on see kui palju kool nutitelefoni kasutamist peale surub. Ma ei tea, kas 4. klassis on vajalik tunni ajal telefonist vastuseid ja ideid otsida ning telefoni õppevahendina kasutada. See on muutunud väga sagedaseks, et nt loodusõpetuse või eesti keele tunnis peavad lapsed ise tunni ajal telefonist vastused guugeldama. Sellisel juhul ei saakski lapsel nuputelefoni olla, tunnitöö jääks kaasa tegemata.

koolil on kindlasti tahvelarvutid olemas.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.01 16:56; 21.01 07:05; 22.01 18:18; 23.01 07:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

screen time on väga lihtne üle kavaldada, iga teismeline teeb selle ära. Päris maha ta seda ei saa, seega tuleb sinule ikka teavitus, palu laps mängis või kasutas seadet.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 18.01 18:06; 19.01 10:02; 21.01 10:26; 22.01 18:49; 23.01 08:15; 24.01 12:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suurem, 15, omas nutikat esimesest klassist peale. Täielik hullumeelsus, koguaeg telefonis. Hinded all, ei suhtle, ärritub jne. Õnneks läks ekraan katki pool aastat tagasi ja nii ongi. On nupukas. Ütlesin, et ekraani parandamist vaatame, kui gümnaasiumi katsed on tehtud. Nõustus. Hinded on paremaks läinud. Mängu aeg on ndlv nagu väiksemalgi. Arvutit kasutab ndl sees koolitööks ning klassi grupi vaatab päevas üks kord üle kui mina lasen arvutisse. Kõik on paroolide all kodus.

Telekas on ka Youtube olemas, samuti parooli all.

Kui kaua sa plaanid oma last kontrollida?

Ma ei kujuta ette, milline 15-aastane see on, keda lapsevanem peab selliste meetoditega kontrolli all hoidma. Paha mõeldagi, millisesse viskesse selline noor võib sattuda, kui ta ükskord vanemate kontrolli alt end välja rabeleb. Minu hinnangul sa mängid väga ohtlikku mängu praegu, mille tagajärjed võivad olla palju halvemad ja ohtlikkumad, kui sinu soovitust suuremal arvutikasutusel.

+6
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.01 13:21; 22.01 19:26; 24.01 12:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed eliitkoolis. Mänguaeg on nädala vahetusel.

Nädalavahetus kirjutatakse kokku. Ei oleks parandanud aga kuna pidasid vajalikuks mainida eliitkooli, siis….piinlik????

Ega mina seal koolis käi, lapsed käivad. Ju siis geenid on isalt 😉

Edu närimisel. Ega asjata ole vanasõna „Eestlase lemmiktoit on teine eestlane”.

Minu jaoks on uskumatu, kuidas vanemad ise kaitsevad nutitelefonide kasutamist, soodustavad seda ja pooldavad ning siis halavad “oi mu laps on koguaeg ninapidi telefonis”.
Kägu 21.01.2020 14:07 kirjutas väga hästi. Lapsed ei oska end ise reguleerida, paljud täiskasvanudki mitte. Ilmselt oleme jõudnud sinna, kus lapsevanem on ise nutisõltlane, kes ei tunnista probleemi või ei oskagi enam ilma nutitelefonita hakkama saada. Soovitan mõneks ajaks ka endale nupukale üle minna ja siis jälgida ennast, mitu korda tunni jooksul mõte uitama läheb.

+1
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 18.01 23:48; 21.01 11:46; 22.01 23:01; 22.01 23:04; 22.01 23:09; 23.01 12:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõistan teemaalgataja mure ja näen oma 10-aastase pealt, et nutitelefon võib neelata tunde päevast, kui vanema sekkumist ei oleks. Peaagu alati kerkib esile väike tüliõun, kui palun mängimise lõpetada. Meil on ka screen time äpp seadistatud 60 min päevas, aga laps hästi õhinaga teatas, et avastas, kuidas selle saab üle kavaldada. Ma ise ei ole veel avastanud, kuidas ta seda teeb. Olin vahepeal üpris nõutu, aga lahendus probleemile oli tegelikult väga lihtne. Laps tuli suunata offline tegevuste juurde, mida alguses tegime koos. Nt peale tööpäeva kutsusin ta endaga kaasa jalgrattaga sõitma või välijõusaali. Avastasime uusi kohti kodukandis. Mängime kabet ja kaarte peale õhtusööki. Olen Chilli pakkumisi kasutanud ja võtnud meile SPA pileteid (elame Tallinnas), mis tööpäeviti kehtivad. Paaril korral nädalas on lugemisõhtud, kus mõlemad nohistame diivanil oma raamatu taga ja siis muljetame, mida põnevat loetud sai. Ostsin lapsele joonistamiskunsti raamatu ja algsetest kritseldustest on tulnud juba väga ilusad pildid, talle pakub väga huvi. Kui hullematel aegadel näitas telefon keskmiselt 3,5 h ekraaniaega päevas, siis nüüd oleme keskmiseks saanud 1-1,5 h (peale kooli, kui olen tööl ja trenne pole).

Mis mind aga murelikuks teeb, on see kui palju kool nutitelefoni kasutamist peale surub. Ma ei tea, kas 4. klassis on vajalik tunni ajal telefonist vastuseid ja ideid otsida ning telefoni õppevahendina kasutada. See on muutunud väga sagedaseks, et nt loodusõpetuse või eesti keele tunnis peavad lapsed ise tunni ajal telefonist vastused guugeldama. Sellisel juhul ei saakski lapsel nuputelefoni olla, tunnitöö jääks kaasa tegemata.

koolil on kindlasti tahvelarvutid olemas.

Kui õpetaja eeldab, et õppetöö toimub nutiseadmes, siis andku kool ka vastavad vahendid. Ei ole võimalik, et kool eeldab, et lapsel on nutitelefon. Kui lapsel on screentime peal ja see on läbi selleks päevaks, siis ta samuti ei saa õppetööd kaasa teha.

Me oleme jõudnud selle nutiteemaga täiesti absurdsete olukordadeni. See näide, et õpetaja eeldab, et igal lapsel on see olemas, on ehe näide, kui absurdsesse olukorda oleme jõudnud.

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 18.01 23:48; 21.01 11:46; 22.01 23:01; 22.01 23:04; 22.01 23:09; 23.01 12:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii legod kui ka raamatud arendavad lapse kujutlusvõimet, arvutimängud jms paraku mitte.

paljud arvutimängud samuti arendavad lapsi, nt reaktsioonikiirust, keeleoskust, suhtlemisoskust. minu pubekas liigutab klaviatuuril sõrmi märksa kiiremini kui mina, kuigi mu igapäevatöö on arvutis.

paljud strateegiamängud nõuavad väga kiiret mõtlemist ning vastase mitme sammu ettenägemist

Sellisest pidevast pingest kätele võib lapsel tekkida suht noorema ka karpakaalkanali sündroom. Laps on kehalises pinges (mäng on ju põnev) arvuti taga, mis vaieldamatult rikub rühti, tekitab lihaspingeid. Pidev arvuti vaatamine rikub silmi. Samuti kaob sotsiaalne suhtlemisoskus, keha muutub kohmakaks jne. See reaktsiooni kiirus on vaid klahvide käsitlemisel, reaalses elus on see 0, samuti ei arene peenemotoorika jne. Lapsed muutuvad närvilistemaks selliseid pingelisi mänge mängides.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.01 20:35; 22.01 23:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii legod kui ka raamatud arendavad lapse kujutlusvõimet, arvutimängud jms paraku mitte.

Mis rumal jutt see nüüd on? Arvutimängus peab ikka vähemalt sama palju kaasa mõtlema kui legodega mängides, enamikes mängudes on palju rohkem vaja aju ragistada kui legodega. Raamatulugemisega ei anna ka eriti võrrelda, raamatut loed suht passiivselt, saad läbi, paned kõrvale, tänapäeva arvutimängudes on väga palju vaja kaasa mõelda, ette planeerida, olenevalt mängust sa mõnes maailmas lood iseenda maailma, teises mängus näiteks ei saagi eriti üksi midagi teha, pead olema kellegagi grupis, see kõik arendab. Mõne mänguga on kaasas ka kuhjade viisi raamatuid, taustalood sellest, kuidas mingi tegelane arenes jne. Näiteks World of Warcraft on välja andnud ka kokaraamatu, mis on väga lahe. Saab proovida teha mingeid toite, mida mängus mängutegelased kokkama õpivad. Romaane on terve pinutäis sel teemal ilmunud (23), lisaks virtuaalsed andmebaasid, kus saab tausta uurimas käia jms. Ühe raamatu lugemisega ei anna eriti võrrelda. Sul on arvutimängudest väga algeline arusaam.

Arvutimängudega seoses välja antud kokaraamatuid on veegi, star wars, elder scrolls, fallout jne. Kui laps neid mänge mängib, siis see maailm, mis tänapäeval korraliku arvutiga mängitavat mängu ümbritseb on väga suur.

Kokaraamatuid võid piiluda siit:

Ainult et millegipärast ei avaldu need võimed mujal kui neidsamu mänge mängides. Küll aga on lugejad ja mänguasjadega mängida oskavad lapsed silmapaistvalt arukad ja edukad.

Kahjuks pole see sugugi nii. Mänguasjadega mängimine lõppeb ka nutita teatud vanuses. Raamatuid loeb keskmine koolilaps vähemalt 8-9 kooliaasta jooksul (kohustuslik kirjandus, kui muud ei loe). Raamatud ja mänguasjad ei muuda ühtegi last “edukaks”. Edukal ja arukal lapsel peavad olema ka teatud isiksuseomadused. Julgus, positiivne mõtlemine, suhtlusoskus. Seda ei saa raamatutest kahjuks. Ega ka nutist mitte.

Nutitelefonides – arvutimängudes lapsed ja suhtlusoskus? Null on see suhtlusoskus sellistel lastel. Juba täna räägivad tööandjad noortest, kes tulevad tööle ja ei suuda näost näkku suhelda meeskonnas.

+5
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 18.01 23:48; 21.01 11:46; 22.01 23:01; 22.01 23:04; 22.01 23:09; 23.01 12:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõistan teemaalgataja mure ja näen oma 10-aastase pealt, et nutitelefon võib neelata tunde päevast, kui vanema sekkumist ei oleks. Peaagu alati kerkib esile väike tüliõun, kui palun mängimise lõpetada. Meil on ka screen time äpp seadistatud 60 min päevas, aga laps hästi õhinaga teatas, et avastas, kuidas selle saab üle kavaldada. Ma ise ei ole veel avastanud, kuidas ta seda teeb. Olin vahepeal üpris nõutu, aga lahendus probleemile oli tegelikult väga lihtne. Laps tuli suunata offline tegevuste juurde, mida alguses tegime koos. Nt peale tööpäeva kutsusin ta endaga kaasa jalgrattaga sõitma või välijõusaali. Avastasime uusi kohti kodukandis. Mängime kabet ja kaarte peale õhtusööki. Olen Chilli pakkumisi kasutanud ja võtnud meile SPA pileteid (elame Tallinnas), mis tööpäeviti kehtivad. Paaril korral nädalas on lugemisõhtud, kus mõlemad nohistame diivanil oma raamatu taga ja siis muljetame, mida põnevat loetud sai. Ostsin lapsele joonistamiskunsti raamatu ja algsetest kritseldustest on tulnud juba väga ilusad pildid, talle pakub väga huvi. Kui hullematel aegadel näitas telefon keskmiselt 3,5 h ekraaniaega päevas, siis nüüd oleme keskmiseks saanud 1-1,5 h (peale kooli, kui olen tööl ja trenne pole).

Mis mind aga murelikuks teeb, on see kui palju kool nutitelefoni kasutamist peale surub. Ma ei tea, kas 4. klassis on vajalik tunni ajal telefonist vastuseid ja ideid otsida ning telefoni õppevahendina kasutada. See on muutunud väga sagedaseks, et nt loodusõpetuse või eesti keele tunnis peavad lapsed ise tunni ajal telefonist vastused guugeldama. Sellisel juhul ei saakski lapsel nuputelefoni olla, tunnitöö jääks kaasa tegemata.

koolil on kindlasti tahvelarvutid olemas.

Kui õpetaja eeldab, et õppetöö toimub nutiseadmes, siis andku kool ka vastavad vahendid. Ei ole võimalik, et kool eeldab, et lapsel on nutitelefon. Kui lapsel on screentime peal ja see on läbi selleks päevaks, siis ta samuti ei saa õppetööd kaasa teha.

Me oleme jõudnud selle nutiteemaga täiesti absurdsete olukordadeni. See näide, et õpetaja eeldab, et igal lapsel on see olemas, on ehe näide, kui absurdsesse olukorda oleme jõudnud.

Kust sa seda võtad, et kool eeldab? Laps ütles?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.01 16:56; 21.01 07:05; 22.01 18:18; 23.01 07:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suurem, 15, omas nutikat esimesest klassist peale. Täielik hullumeelsus, koguaeg telefonis. Hinded all, ei suhtle, ärritub jne. Õnneks läks ekraan katki pool aastat tagasi ja nii ongi. On nupukas. Ütlesin, et ekraani parandamist vaatame, kui gümnaasiumi katsed on tehtud. Nõustus. Hinded on paremaks läinud. Mängu aeg on ndlv nagu väiksemalgi. Arvutit kasutab ndl sees koolitööks ning klassi grupi vaatab päevas üks kord üle kui mina lasen arvutisse. Kõik on paroolide all kodus.

Telekas on ka Youtube olemas, samuti parooli all.

Kui kaua sa plaanid oma last kontrollida?

Ma ei kujuta ette, milline 15-aastane see on, keda lapsevanem peab selliste meetoditega kontrolli all hoidma. Paha mõeldagi, millisesse viskesse selline noor võib sattuda, kui ta ükskord vanemate kontrolli alt end välja rabeleb. Minu hinnangul sa mängid väga ohtlikku mängu praegu, mille tagajärjed võivad olla palju halvemad ja ohtlikkumad, kui sinu soovitust suuremal arvutikasutusel.

Lapsi ei tohi üldse keelata mängida. Osta aga igal aastal aina uuem ja võimasam seade ja las mängib. 15 aastasel juba ka huvitavamaid ajaveetmis viise kaubanduskeskustes ja parkides, no raputab kellegi tühjaks, no ja mis siis oli tal siis kahju lapsele eraldada natuke finantse. Osteti õlle pudel no kuule 15 aastane jõi õlut, täiesti normaalne, ise ei joonud või, 15 aastast pole küll mõtet kontrollida ja kui ta ükskord sinu kontrolli alt välja rabeleb siis no seda ei taha mõeldagi. Laps peabki lõõgastuma. Ajaviiteks klohmis kellegi läbi ju ei andnud suitsu või maandas lihtsalt oma pingeid. Mis sa õiendad kogu aeg reageerid üle, ta noor inimene, ega ta ei pea koguaeg kodus nutiseadmes passima ööpäevade kaupa, nagunii on ta väga rahulik isend ta on tundide kaupa oma toas vaikselt ja mängib.
Tuleb tuttav ette, nii osadele kindlasti, aga kas soovid ka tunnistada. Kindlasti mitte.
Vaataks kas tuleb rekord miinuseid. Pange julgelt.

+4
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 18.01 18:06; 19.01 10:02; 21.01 10:26; 22.01 18:49; 23.01 08:15; 24.01 12:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olin vahepeal üpris nõutu, aga lahendus probleemile oli tegelikult väga lihtne. Laps tuli suunata offline tegevuste juurde, mida alguses tegime koos. Nt peale tööpäeva kutsusin ta endaga kaasa jalgrattaga sõitma või välijõusaali. Avastasime uusi kohti kodukandis.

Absoluutselt nõus, meie peres töötab see samamoodi. Aga tõsi, ise tuleb palju panustada, Jube lihtne oleks nett välja lülitada või nuputelefon kätte anda. Lapsele tuleb pakkuda alternatiive ja ise ka eeskujuks olla, koos ajaveetmisele pole meie teismeline veel kunagi nutikat eelistanud. Siin ei saa vabandusi olla stiilis, et mul pole aega või tahaks ise hoopis FB scrollida.
Samas teeb meil ka asja (vist) lihtsamaks see, et lapsel on trenn, mis võtab nädalas 15 tundi, nii et ta peab väga hästi suutma oma aega planeerida, et koolis kõik õpitud ja joonel oleks, telefonis niisama passimiseks lihtsal aega polegi. Vaatab sealt põhiliselt e-kooli, bussiaegu, guugeldab mingit infot, kuulab muusikat.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suurem, 15, omas nutikat esimesest klassist peale. Täielik hullumeelsus, koguaeg telefonis. Hinded all, ei suhtle, ärritub jne. Õnneks läks ekraan katki pool aastat tagasi ja nii ongi. On nupukas. Ütlesin, et ekraani parandamist vaatame, kui gümnaasiumi katsed on tehtud. Nõustus. Hinded on paremaks läinud. Mängu aeg on ndlv nagu väiksemalgi. Arvutit kasutab ndl sees koolitööks ning klassi grupi vaatab päevas üks kord üle kui mina lasen arvutisse. Kõik on paroolide all kodus.

Telekas on ka Youtube olemas, samuti parooli all.

Kui kaua sa plaanid oma last kontrollida?

Ma ei kujuta ette, milline 15-aastane see on, keda lapsevanem peab selliste meetoditega kontrolli all hoidma. Paha mõeldagi, millisesse viskesse selline noor võib sattuda, kui ta ükskord vanemate kontrolli alt end välja rabeleb. Minu hinnangul sa mängid väga ohtlikku mängu praegu, mille tagajärjed võivad olla palju halvemad ja ohtlikkumad, kui sinu soovitust suuremal arvutikasutusel.

Lapsi ei tohi üldse keelata mängida. Osta aga igal aastal aina uuem ja võimasam seade ja las mängib. 15 aastasel juba ka huvitavamaid ajaveetmis viise kaubanduskeskustes ja parkides, no raputab kellegi tühjaks, no ja mis siis oli tal siis kahju lapsele eraldada natuke finantse. Osteti õlle pudel no kuule 15 aastane jõi õlut, täiesti normaalne, ise ei joonud või, 15 aastast pole küll mõtet kontrollida ja kui ta ükskord sinu kontrolli alt välja rabeleb siis no seda ei taha mõeldagi. Laps peabki lõõgastuma. Ajaviiteks klohmis kellegi läbi ju ei andnud suitsu või maandas lihtsalt oma pingeid. Mis sa õiendad kogu aeg reageerid üle, ta noor inimene, ega ta ei pea koguaeg kodus nutiseadmes passima ööpäevade kaupa, nagunii on ta väga rahulik isend ta on tundide kaupa oma toas vaikselt ja mängib.

Tuleb tuttav ette, nii osadele kindlasti, aga kas soovid ka tunnistada. Kindlasti mitte.

Vaataks kas tuleb rekord miinuseid. Pange julgelt.

Just, ma olen ka nõus. Ostke ikka uuemaid telefone ja las mängivad nõrkemiseni. Ongi ülikooli kandideerides vähem, kellega konkureerida.

Mis sellesse alko teemasse puutub, siis mul on endal ehe näide naabritega. Noormehel lubati kooli ajal mängida iga päev. Miks ma tean? Noormehe aken oli minu magamistoa akna poole, see oli koguaeg lahti ja sa ju kuuled, kui mängib. Meil on paarismaja, terrassid lähestikku. Klahvid klõbisevad pluss vastav tekst sinna juurde, kui klapid peas meeskonnas online mängitakse. Meie imestasime mehega, et on alles elu, terve suvi noormees mängib hommikust õhtuni, ka öösiti. Kooliajal ka peale kooli. Põhikooli lõpus ja gümnaasiumi ajal tekkisid peod, alkohol. Naabritelt küsisime, et te ikka teate, et see alaealine seltskond oli purjus. Jaa, no mis see õlu või lahja alko ikka teeb, teame, peaasi, et kodus on ja linnapeal ei joo. Vanemad on kõrgharidusega ja väga lugupeetud oma erialal. Mis noormehest on saanud? Midagi pole saanud. Ülikoolis ei käi, sõjaväes käis ära, nüüd käib kohvikus tööl. Edu veelkord.

+2
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 18.01 23:48; 21.01 11:46; 22.01 23:01; 22.01 23:04; 22.01 23:09; 23.01 12:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suurem, 15, omas nutikat esimesest klassist peale. Täielik hullumeelsus, koguaeg telefonis. Hinded all, ei suhtle, ärritub jne. Õnneks läks ekraan katki pool aastat tagasi ja nii ongi. On nupukas. Ütlesin, et ekraani parandamist vaatame, kui gümnaasiumi katsed on tehtud. Nõustus. Hinded on paremaks läinud. Mängu aeg on ndlv nagu väiksemalgi. Arvutit kasutab ndl sees koolitööks ning klassi grupi vaatab päevas üks kord üle kui mina lasen arvutisse. Kõik on paroolide all kodus.

Telekas on ka Youtube olemas, samuti parooli all.

Kui kaua sa plaanid oma last kontrollida?

Ma ei kujuta ette, milline 15-aastane see on, keda lapsevanem peab selliste meetoditega kontrolli all hoidma. Paha mõeldagi, millisesse viskesse selline noor võib sattuda, kui ta ükskord vanemate kontrolli alt end välja rabeleb. Minu hinnangul sa mängid väga ohtlikku mängu praegu, mille tagajärjed võivad olla palju halvemad ja ohtlikkumad, kui sinu soovitust suuremal arvutikasutusel.

Lapsi ei tohi üldse keelata mängida. Osta aga igal aastal aina uuem ja võimasam seade ja las mängib. 15 aastasel juba ka huvitavamaid ajaveetmis viise kaubanduskeskustes ja parkides, no raputab kellegi tühjaks, no ja mis siis oli tal siis kahju lapsele eraldada natuke finantse. Osteti õlle pudel no kuule 15 aastane jõi õlut, täiesti normaalne, ise ei joonud või, 15 aastast pole küll mõtet kontrollida ja kui ta ükskord sinu kontrolli alt välja rabeleb siis no seda ei taha mõeldagi. Laps peabki lõõgastuma. Ajaviiteks klohmis kellegi läbi ju ei andnud suitsu või maandas lihtsalt oma pingeid. Mis sa õiendad kogu aeg reageerid üle, ta noor inimene, ega ta ei pea koguaeg kodus nutiseadmes passima ööpäevade kaupa, nagunii on ta väga rahulik isend ta on tundide kaupa oma toas vaikselt ja mängib.

Tuleb tuttav ette, nii osadele kindlasti, aga kas soovid ka tunnistada. Kindlasti mitte.

Vaataks kas tuleb rekord miinuseid. Pange julgelt.

Sa vist ei tee vahet usalduslikel suhetel ja autoriteetsusel, vanemlikul hoolimatusel ja minnalaskmisel ning usaldamatusel ja kontrollil.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.01 13:21; 22.01 19:26; 24.01 12:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suurem, 15, omas nutikat esimesest klassist peale. Täielik hullumeelsus, koguaeg telefonis. Hinded all, ei suhtle, ärritub jne. Õnneks läks ekraan katki pool aastat tagasi ja nii ongi. On nupukas. Ütlesin, et ekraani parandamist vaatame, kui gümnaasiumi katsed on tehtud. Nõustus. Hinded on paremaks läinud. Mängu aeg on ndlv nagu väiksemalgi. Arvutit kasutab ndl sees koolitööks ning klassi grupi vaatab päevas üks kord üle kui mina lasen arvutisse. Kõik on paroolide all kodus.

Telekas on ka Youtube olemas, samuti parooli all.

Kui kaua sa plaanid oma last kontrollida?

Ma ei kujuta ette, milline 15-aastane see on, keda lapsevanem peab selliste meetoditega kontrolli all hoidma. Paha mõeldagi, millisesse viskesse selline noor võib sattuda, kui ta ükskord vanemate kontrolli alt end välja rabeleb. Minu hinnangul sa mängid väga ohtlikku mängu praegu, mille tagajärjed võivad olla palju halvemad ja ohtlikkumad, kui sinu soovitust suuremal arvutikasutusel.

Lapsi ei tohi üldse keelata mängida. Osta aga igal aastal aina uuem ja võimasam seade ja las mängib. 15 aastasel juba ka huvitavamaid ajaveetmis viise kaubanduskeskustes ja parkides, no raputab kellegi tühjaks, no ja mis siis oli tal siis kahju lapsele eraldada natuke finantse. Osteti õlle pudel no kuule 15 aastane jõi õlut, täiesti normaalne, ise ei joonud või, 15 aastast pole küll mõtet kontrollida ja kui ta ükskord sinu kontrolli alt välja rabeleb siis no seda ei taha mõeldagi. Laps peabki lõõgastuma. Ajaviiteks klohmis kellegi läbi ju ei andnud suitsu või maandas lihtsalt oma pingeid. Mis sa õiendad kogu aeg reageerid üle, ta noor inimene, ega ta ei pea koguaeg kodus nutiseadmes passima ööpäevade kaupa, nagunii on ta väga rahulik isend ta on tundide kaupa oma toas vaikselt ja mängib.

Tuleb tuttav ette, nii osadele kindlasti, aga kas soovid ka tunnistada. Kindlasti mitte.

Vaataks kas tuleb rekord miinuseid. Pange julgelt.

Sa vist ei tee vahet usalduslikel suhetel ja autoriteetsusel, vanemlikul hoolimatusel ja minnalaskmisel ning usaldamatusel ja kontrollil.

Naiivitar.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 18.01 18:06; 19.01 10:02; 21.01 10:26; 22.01 18:49; 23.01 08:15; 24.01 12:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suurem, 15, omas nutikat esimesest klassist peale. Täielik hullumeelsus, koguaeg telefonis. Hinded all, ei suhtle, ärritub jne. Õnneks läks ekraan katki pool aastat tagasi ja nii ongi. On nupukas. Ütlesin, et ekraani parandamist vaatame, kui gümnaasiumi katsed on tehtud. Nõustus. Hinded on paremaks läinud. Mängu aeg on ndlv nagu väiksemalgi. Arvutit kasutab ndl sees koolitööks ning klassi grupi vaatab päevas üks kord üle kui mina lasen arvutisse. Kõik on paroolide all kodus.

Telekas on ka Youtube olemas, samuti parooli all.

Kui kaua sa plaanid oma last kontrollida?

Ma ei kujuta ette, milline 15-aastane see on, keda lapsevanem peab selliste meetoditega kontrolli all hoidma. Paha mõeldagi, millisesse viskesse selline noor võib sattuda, kui ta ükskord vanemate kontrolli alt end välja rabeleb. Minu hinnangul sa mängid väga ohtlikku mängu praegu, mille tagajärjed võivad olla palju halvemad ja ohtlikkumad, kui sinu soovitust suuremal arvutikasutusel.

Lapsi ei tohi üldse keelata mängida. Osta aga igal aastal aina uuem ja võimasam seade ja las mängib. 15 aastasel juba ka huvitavamaid ajaveetmis viise kaubanduskeskustes ja parkides, no raputab kellegi tühjaks, no ja mis siis oli tal siis kahju lapsele eraldada natuke finantse. Osteti õlle pudel no kuule 15 aastane jõi õlut, täiesti normaalne, ise ei joonud või, 15 aastast pole küll mõtet kontrollida ja kui ta ükskord sinu kontrolli alt välja rabeleb siis no seda ei taha mõeldagi. Laps peabki lõõgastuma. Ajaviiteks klohmis kellegi läbi ju ei andnud suitsu või maandas lihtsalt oma pingeid. Mis sa õiendad kogu aeg reageerid üle, ta noor inimene, ega ta ei pea koguaeg kodus nutiseadmes passima ööpäevade kaupa, nagunii on ta väga rahulik isend ta on tundide kaupa oma toas vaikselt ja mängib.

Tuleb tuttav ette, nii osadele kindlasti, aga kas soovid ka tunnistada. Kindlasti mitte.

Vaataks kas tuleb rekord miinuseid. Pange julgelt.

Just, ma olen ka nõus. Ostke ikka uuemaid telefone ja las mängivad nõrkemiseni. Ongi ülikooli kandideerides vähem, kellega konkureerida.

Mis sellesse alko teemasse puutub, siis mul on endal ehe näide naabritega. Noormehel lubati kooli ajal mängida iga päev. Miks ma tean? Noormehe aken oli minu magamistoa akna poole, see oli koguaeg lahti ja sa ju kuuled, kui mängib. Meil on paarismaja, terrassid lähestikku. Klahvid klõbisevad pluss vastav tekst sinna juurde, kui klapid peas meeskonnas online mängitakse. Meie imestasime mehega, et on alles elu, terve suvi noormees mängib hommikust õhtuni, ka öösiti. Kooliajal ka peale kooli. Põhikooli lõpus ja gümnaasiumi ajal tekkisid peod, alkohol. Naabritelt küsisime, et te ikka teate, et see alaealine seltskond oli purjus. Jaa, no mis see õlu või lahja alko ikka teeb, teame, peaasi, et kodus on ja linnapeal ei joo. Vanemad on kõrgharidusega ja väga lugupeetud oma erialal. Mis noormehest on saanud? Midagi pole saanud. Ülikoolis ei käi, sõjaväes käis ära, nüüd käib kohvikus tööl. Edu veelkord.

Nii, ja kui see poiss oleks nüüd kasvanud üles aastaid varem, kui nutiseadmeid veel ei olnud, siis loomulikult oleks see poiss läinud ülikooli ja praeguseks oleks ehk kuskil professor lausa. Sa ise ju saad ka aru, et asi pole mängimises. Sellistest lastest nagunii ei saa midagi. Nende vanemate haridus ei mängi mingit rolli. Küll nähtud, kuidas õpetajate lastest on saanud pompsid poe taga. Ja need lapsed õppisid lausa viitele. Ma tean sellist. Tean ka sellist, kelle ema oli arsti ja pojast sai suur jota. Teisest samasugusest sai suur pättide eestvedaja. Ei olnud sel ajal mingeid nutiseadmeid. Kui see sinu kirjeldatud poiss käis sõjaväes ära, siis on see juba suur asi. Sellised tolvanid tavaliselt ei käi sõjaväes. Ja kohvikus töötamine pole mingi häbiasi. Paljud noored pärast kooli töötavadki kohvikus, siis alles lähevad ülikooli. Mu sugulane täpselt nii tegigi. Nüüd IT firmas juhtival kohal. Alustas täpselt samamoodi kohvikust, kusjuures teenis Tallinna vanalinna ühes kohvikus ikka päris korraliku palga.

Meil kodus ka üks nutisõltlane. Siin öeldi, et lapsed ise ju ootavad, millal neid nutisõltuvusest päästetakse. Ei oota nad midagi, sest nad ei näe üldse probleemi. Ma võin pojale öelda, et ta on sõltlane, aga ta vaidleb vastu ja tegelikult on tal täitsa õigus oma koha pealt. Kui tema on sõltlane, siis on ju kogu maailma noored sõltlased. Nüüd on küsimus selles, et kui enamus ongi sõltlased, kas siis see asi mitte ei muutugi normaalsuseks. Ja kas tegu on sõltuvusega, kui kõik muud asjad saavad selle kõrvalt tehtud, laps suudab ka ilma netita mängida. Sõltuvus on ikka siis, kui enam muud ei olegi, kui ninapidi arvutis. Ja eks see sõltuvusegeen kas on sees või ei ole. Ma võin juua palju tahes, aga isegi kõige parema tahtmise juures ei saa minust joodikut. Samas mõnest teisest saab väga kergelt joodik. See, kas me last hoiame arvutist võimalikult kaua eemal, ei mängi ju mingit rolli selles, kas temast saab nutisõltlane või mitte. Kui ta selleks on loodud, saab temast sõltlane lihtsalt siis, kui tal on vaba ligipääs netile.
Olen küsinud oma 12-aastaselt lapselt, miks ta arvutis istub. Vastus on, et muidu on igav. Ja ma saan temast aru. Tal tõesti ei ole midagi selliste ilmadega teha. Üks kord nädalas käib trennis. Mõnikord õhtuti lähevad poistega noortekeskusesse, aga enamus ajast pannakse see juba varakult kinni. Polegi neil kuskil olla ju. Arvutis istuda ja omavahel suhelda nii mõnus. Seal käib ikka selline mokalaat, et anna olla.
Kui ütlen, et võta raamat kätte ja loe, siis kõik raamatud on tema arvates igavad. Midagi pole teha. Raamat ei võistle mitte kunagi arvutimaailmaga paraku. Ei aita ka kodune eeskuju, sest mul endal on kogu aeg paar raamatut öökapi peal pooleli. Abikaasa loeb palju raamatuid. Aga me olemegi vanamoodsad inimesed. Me oleme teine põlvkond.
Mina pooldan ka seda, et last tuleb netimaailmast lihtsalt välja rebida aeg-ajalt. Kasvõi näiteks nädalavahetusteks. Meie poiss tuleb heal meelel meiega kaasa, aga tal peab huvitav olema. Ja kui välja minna, siis telefon jääb loomulikult koju. Sellist asja pole meil kunagi olnud, et pikematel sõitudel lapsed istuvad telefonis.
Meie lapsed said nutitelefonidesse neti sisse alles eelmisel aastal. Nutitelefonid on neil juba ammusest ajast, aga ma lasin esinduses igasuguse neti kinni keerata ja mingit paketti neil telefonides polnud. Ainult WiFi. Aga siis selgus, et koolis on ikkagi netti vaja tunni ajal ja kooli wifi on saadaval mõnes üksikus kohas, siis pidin lastele netipaketid võtma. Need kõige lahjemad, millega pikalt mängida nagunii ei saa.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 31 kuni 44 (kokku 44 )


Esileht Koolilaps nutisõltuvus