Esileht Koolilaps Oh teismeiga …

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Oh teismeiga …

Postitas:

… oh teismeiga, teismeiga,
millal sina lähed,
mul on katkend närvid,
kokku jooksnud juhe!

Aga küsimus ka siis kaaskannatajatele. Kuidas siis ikkagi reageerida, kui teismeline hakkab demonstratiivselt protestima enam-vähem kõige vastu, mida talle seni on õpetatud ja sisuliselt nö nullib ära kasvatuse viljad. Selline tunne, et tuleks taas alustada algusest, sellest east, kus laps rääkima õppis, lausa esimesed sõnad – \”tere\”, \”head aega\”, \”tänan\”, kui midagi antakse, \”palun\” jne … Või lüüa käega ja mitte hakata enam nõudma nende piinarikaste sõnade tarvitamist teismelise sõnavaras? No see oli üks näide vaid, mille vastu protestitakse, teate küll.

Ja musterteismeliste emadel paluks mitte tulla soola haava peale puistama, kui vähegi suudate.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.09 20:30; 07.10 18:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hobusekannatust läheb vaja:)
Ja ma ei mõtle siinkohal seda, et need \”tered\” ja \”aitähid\” absoluutselt iga kord tuleb nui neljaks välja pressida, saagu või tuumasõja mõõtu tüli sellest majja. Ei kao su kasvatus kuskile, mis olemas see olemas. Tuleb lihtsalt jätkata kasvatust ja hoiakute juurutamist nii nagu enne. Kõige rumalam on teismelisega sõjajalale asuda, üks ühel teine teisel pool rinnet. Seepärast tulebki vahel teha kompromisse, et säilitada koostöö.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ütlen alati, kui ei meeldi, mine minema ja otsi omale uus ema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina, olles ühe musterteismelise ema 😉 olen aru saanud, et tegelt on see kõik üks keemia. Kellel lööb kuplialuse sassi ja kellel ei löö. Olles ise olnud kohutav pubekas, kartsin ka hullu moodi seda aega, aga meil jäi ära, olgu jumal selle eest tänatud 🙂

Enda kogemustele tuginedes olen tagantjärgi mõelnud kuidas ometi minu vanemad minuga nii saamatud olid. Ma saan aru küll, et lööb kaane pealt ära üks klähviv kutsikas, aga kamoon, sa oled ju täiskasvanud inimene!

Mõned nõuanded:
*Ei tohi laskuda pubekale samale tasandile ega ennast sõtta ahvatleda. Ühekordse tüli korral pubekaks pulbitseb rõõmust ja räägib järgmine päev sõpradele kui ägedalt ta emale üks null tegi.
Pikaajaline kodusõda on see, mis viib lapsed kodust välja pahede küüsi. Pubekas võib tunduda raudkõva ja vanemad teevad kõik, et teda murda, sisemuses on ta aga kohutavalt õrn ja haavatav. Jah, ka siis kui ta on püha viha täis ja karjub inetusi, ka siis on ta haavatav. Ja kui ühel hetkel pillikeel katkeb, siis loeb see, mis just parajast saadaval on – kas on lohutajaks halvad sõbrad, alkohol, narkots või hoopis mingi vanem armuke. Ja vanemad ohivad, ähivad, laiutavad käsi ja soiuvad, et meie tegime küll kõik, et ta halvale teele ei läheks, aga näed ikka, oleks vist pidanud karmim olema…
Vaimne jõuvahekord on alati vanemate kasuks. Pubekas on ainult väliselt tugev, sisemiselt mitte. Hoogude vahepeal tuleb lapsel pingeid maha võtta ja üritada uuesti lähedaseks saada.

*Endast välja minna ei tohi. Enne tuleb asi lõpetada, sõltuvalt sellest, mis probleemiks on. Vastastikuse kisamise asemel sirge seljaga öelda – minuga niimoodi ei räägita. Ja kõik, teema lukus.

*Uste paukumise korral aitaks ähvardusest need eest ära tõsta, pidavat väga hästi töötama, räägitakse.

*Pubekale tuleb öelda sageli sõnu – ma mõistan sind. Sest sa ju tegelikult mõistad, et ta on raske aeg.

* Pubekaga suhtlemisel peaks olema keelatud sõnad \”sa ei tohi\”, \”sa ei saa\” jne. Nagu väikese lapse puhul. See lööb neil kohe bloki ette, maailm läheb silme eest mustaks, 2-aastane viskab ennast põrandale pikali ja pistab röökima, pubekas kas vannub läbi hammaste ja sööstab uksi paugutades enda tuppa või pistab samuti kisama, küll püsti seistes. Ja edasine kommunikatsioon on välistatud. Tuleb leida viis öelda pisut teisiti.

*Targa lapse puhul aitab tema pühendamine puberteedi meditsiinilisse aspekti. Tark laps oskab ise ennast hinnata. Mitte küll plärtsumishoo kestel, aga hiljem, kui on maha rahunenud.

* Mõne puhul aitab kui talle rääkida kui raske või kerge su enda puberteet oli

Need on mis mul esimese hooga pähe tulid.

Kokkuvõttes – ükskord lööb neil kõigil kuplialuse jälle selgeks. Ja siis antakse oma vanematele hinnang – kas austus vanemate vastu tõuseb või kukub kolinaga. Jõudu! 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänan vastuste eest! Ehkki nädal möödas ja nii vähe kommentaare …

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.09 20:30; 07.10 18:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loodus on puberteedi selleks välja mõelnud, et vanemad oma lapsed ‘vabastaks’. St nagu linnupojad pesast välja lükatakse, et nad lendama õpiks, on ka puberteet selleks, et vanemate närvid nii krussi keerataks, et nad oma linnupojukesed suht kergelt on nõus üle pesa ääre välja lükkama. Kaudselt muidugi. Sotsiaalselt on pubekad 0 mis 0.

Nii et võtagi seda kui looduse seatud paratamatust ja jälgi mängu ‘kõrvalt’, kui vähegi suudad – mida teeb laps ja kuidas reageerid sina. Su laps on suur ja nüüd jääb ainult pöialt pidada, et varasem kasvatus mõne aja pärast jälle esile tuleb. Küll ta tuleb, kus ta pääseb 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mina ütlen alati, kui ei meeldi, mine minema ja otsi omale uus ema.[/tsitaat]

Minu 12-aastane pakkis sellise lause peale oma olulisemad isiklikud asjad reisikohvrisse ja läks – terveks päevaks. Helistasin kõik sugulased ja tuttavad läbi, kusagil ei olnud, kuni lõpuks öö hakul tagasi koju tuli. Olin igatahes rohkem murest murtud, kui eales varem ja enam iial ei ütle ma oma lapsele nii.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.10 23:42; 07.10 23:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Loodus on puberteedi selleks välja mõelnud, et vanemad oma lapsed ‘vabastaks’. St nagu linnupojad pesast välja lükatakse, et nad lendama õpiks, on ka puberteet selleks, et vanemate närvid nii krussi keerataks, et nad oma linnupojukesed suht kergelt on nõus üle pesa ääre välja lükkama. Kaudselt muidugi. Sotsiaalselt on pubekad 0 mis 0.

Nii et võtagi seda kui looduse seatud paratamatust ja jälgi mängu ‘kõrvalt’, kui vähegi suudad – mida teeb laps ja kuidas reageerid sina. Su laps on suur ja nüüd jääb ainult pöialt pidada, et varasem kasvatus mõne aja pärast jälle esile tuleb. Küll ta tuleb, kus ta pääseb :)[/tsitaat]

Ei vasta tõele, kogu puberteediprotsess toimub selleks liiga vara – tänapäeva selline teooria enam ei mahutu. 18-aastane on taas armas ja meeldiv laps, tore mõtlev kaaslane ja hea sõber ja ei taha kodust nii väga kuhugi minna ega vanemad temast ka nii kergesti lahti lasta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.10 23:42; 07.10 23:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mina ütlen alati, kui ei meeldi, mine minema ja otsi omale uus ema.[/tsitaat]
Mis on teismelisel emast? Tal möllavad hormoonid, pea on tühi ning võib paar nädalat sõbra pool vedeleda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loe midagi pubekatega toimetulemise kohta. See \”hea\” kägu ütles palju õigeid asju, mis mulle ka raamatutest silma jäänud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alguses mõtlesin, et ei kirjuta selles teemas. Ennast superemaks ei pea, ometigi mul oma teismelisega (14-a poiss) probleeme ei ole. Pigem ütleks, et aasta-aastalt läheb laps aina paremaks.
Isiklikult arvan, et surud last liialt raamidesse. No mis siis juhtub, kui laps ei ütle Sulle tere, palun, tänan? On ta sellest halvem või alaväärsem inimene? Oma kodus ja oma pereringis võiks laps siiski võima end tunda turvaliselt.
Olen ise üsna kange iseloomuga ja kui keegi hakkab miskit nui neljaks nõudma, siis ma põhimõtteliselt ei käitu soovitult, kuigi iseenesest võiksin. Lapsik küll, kuid mis siis.
Sama lugu teismelisega. Teismeline vajab pidevate käskude-keeldude (diktatuuri)asemel pigem mõistmist ja vanemate lähedust.
Mina olen lastega kasutanud ka seda, et kui tekib probleem, siis küsin lapse enda arvamust ja lahendust. Tavaliselt on lapse enda lahendus tegelikult veel parem, kui oskaksid oodatagi.
P.S. poisi isa sama lihtsalt, kui mina, lapse juures oma tahtmist ei saa. Kuna tema tahab kõike jõuga saavutada. Ise ka nt ei läheks mingi töö juurde appi kui lihtsalt käratatakse a la \”mis mängid selle arvutiga! Kohe õue mulle appi!\”. Selle peale poiss ei liigutagi ennast.
Mul aga nt ta täiesti vabatahtlikult küüris ära vetsupoti ja kraanikausi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Koolilaps Oh teismeiga …

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.