Mul on ca 100 ruuduses majas õhk-vesi soojuspump ja sellele liidetav boiler, mis soojendab ka lisaks tarbevee.
Torutööde hindadest ei tea midagi – majas oli juba vesipõrandaküte ja üles korrusele viidud torud radikate jaoks. Radikad lasin sinna siis paigaldada, aga see oli oma 6 aastat tagasi, seega hinda ei tea.
Pump koos paigaldusega 5 tuhat. Boiler koos paigaldusega 1700 (meil eraldi paigaldatud, kõigepealt pump ja siis boiler hiljem juurde, koos tehes võib olla odavam). On olemas ka kaks ühes komplektid, kus pumba siseosa ja boiler on üks agregaat, aga need boilerid on kuni 200 liitrit ja kui elamises on suur vann, siis 200 liitrit jääb napiks.
Mis su teised valikud on? Kahtlen, et sa mingi küttelahenduse väga palju odavamalt saaksid. Õhk-õhk on odavam, aga päris külmaga see elamist mõnusalt soojaks ei tee (enda kogemusest räägin) ja soojus jaotub väga ebaühtlaselt. Häält teevad ka ikkagi omajagu ja see elamises pidevalt ringlev tolm on üsna häiriv. Nõuab kõrvale ikkagi alternatiivset küttelahendust kas elektrikütte või mingi kolde näol. Isegi kui seda vaja kasutada vaid loetud päevadel aastas. Korralik ahi maksab üsna palju. Otseelektri küte on kallis üleval pidada.
Ma ei esitaks seda küsimust, et kas te saate endale õhk-vesi küttelahendust lubada vaid kas teil on odavamaid ja töötavaid alternatiive. Igal küttelahendusel on nii CAPEX kui OPEX, ehk siis investeering ja jooksevkulu. Need lihtsalt jagunevad erinevalt. Mõtle kui kaua sa kavatsed seal majas elada ja arvuta siis vastavad numbrid kõigi küttelahenduste puhul välja. Arvesta ka sellega, et praegune CAPEX on praegune fikseeritud kuluühik, OPEX muutub ajas vastavalt inflatsioonile, majandustingimustele, poliitilisele olukorrale jne.