Esileht Väikelaps Õhtused külaskäigud ja lapse uni

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 53 )

Teema: Õhtused külaskäigud ja lapse uni

Postitas:
Kägu

Kogenud lapsevanemad, palun teie mõtteid ja nõuandeid seoses lapse unega ja õhtuste külaskäikudega. Nimelt on meid kutsutud mitmetele perekondlikele jõulupidudele (aga sama kehtib muidugi igasugu aastaringi toimuvate sünnipäevade jm puhul ka), mis algavad 17-18 paiku, aga meie 1- aastane laps läheb magama juba kell 19 või 19.30. Uni on meie jaoks eriti tundlik teema ka, sest oleme palju maadelnud, et laps üldse normaalselt öösel magaks.

Siit minu küsimus – mida teha kui õhtused üritused langevad kokku lapse unega. Kas võtate lapse ikkagi kaasa ja üritate külas (voodis või kärus) magama panna ja siis tõstate ta ümber autosse, kui aeg koju minna? Või üritate päeval rohkem unesid teha, et ta õhtul kauem vastu peaks? Või lihtsalt ei lähe õhtul kusagile?

Ma ise olen tegelikult valmis kodus ka olema, aga sugulased kõik heidavad ette, et me lapse pärast tulemata jätame. Samas on mul väga suur hirm, et ta ei jää külas magama ja kui jääbki, siis kuidas ma teda siis veel hilisõhtul autosse panen jne. Kuidas teie tegutsete?

+8
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esimesel eluaastal ei pea lapsega ringi kooserdama. Eriti koroonaajal. Jõuate neid jõule küll ja küll pidada.

(ma võin garanteerida, et ega ta külas olles magama jää, kui ta on niigi magamise osas tundlik)

+17
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Las teeb päeval lisaune. Ei juhtu selle ühe korraga midagi,kui ta õhtul kauem üleval on. Ja siis autos tuttu jääb ning hops otse voodisse.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Laps on 1 aasta 10 kuud vana. Uneaeg 19.30. Külaskäigud oleme sättinud nii, et lapse uneajaks kodus või ca 20 aeg kodus, mitte hiljem. Kui teame ette, et ei pruugi päris uneajaks koju jõuda, siis hoolitseme selle eest, et külas oleks kõht lapsel täis söödud (et koju jõudes oleks kohe tuttu). Autos siis laulame ja tantsime, et magama ei jääks. Kui on olnud soovi kauem pidutseda, siis kutsume külla. Korra kuus käivad ikka sõbrad külas, aga ise käime kuskil pigem harva, ehk korra 3-4 kuu jooksul (pean silmas siis neid kordi, kui pidu võib lapse uneajaga kokku joosta). Nendel kordadel ikka lapse uneajaks koju. Suvel jaanipäev oli küll erakordne, siis panime lapse kärru tuttu ja saime ise olla ca 2ni. Siis autosse, autost välja, voodisse ja panin teda veel 1,5 tundi magama. Enam vist ei viitsiks ja grilliks jaanipäeval niisama aias.

Aastavahetusepeod on ämma juures tavaliselt alanud kell 19. Eelmine aasta kauplesime 18 peale ja kell 20 tulime ära. Eks näis, kuidas see aasta. Eriti ei ole vaimustuses üleväsinud lapsega küla peal olemisest.

+8
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma olengi öelnud, et meile sobiks varasem algusaeg. Ma ei nõua, et mu sooviga arvestama peab, aga teised ei saa ka nõuda või eeldada, et me hilisemale üritusele tuleme. Meil on õnneks lähikonnas palju väikseid lapsi ja üldiselt arvestatakse sellega.

+14
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lähete külla ainult ööbimisvõimaluse olemasolul. Teised kutsute hoopis endale külla endale sobival ajal.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

minu tutvusringkonnas aastased magavad päeval ja ööunne jäävad ikka pigem 22. 19.30 oleks väga ebamugav ju pere jaoks.

+14
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on ka laps pigem 9 paiku õhtul magama läinud niiet kuskil küla peal käies on ta lihtsalt kauem üleval olnud ja siis autos magama jäänud ja enamasti peale seda olen ta kaissu võtnud, sest nii uinub ta lihtsamalt kui ta koju jõudes peaks ärkama. Samas olen ma pigem just lõunaune suhtes paindumatu, et see on üpris kindlal ajal ja sellel ajal ma kuhugi ei lähe.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu jaoks on mõistetamatu, et laps nii vara ööunne läheb (nt issiga koos olemise aeg siis ju minimaalne) aga see selleks.

Mina lapse pärast minemata küll ei jätaks. Pigem mängiks lõunaunedega nii, et kestaks õhtul kauem või kui on vankris magav laps, siis on eriti lihtne (eeldusel, et on võimalus õue/rõdule magama panna). Ise oma kolme lapse puhul olen külas söötnud lapsel kõhu täis, pannud tuduriided selga ning siis tõstnud vankrist autosse ja sealt voodisse.

+10
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ausalt mina ei saa aru, miks pühade üritused nii hilja algavad. Päevad ju enamusel vabad. Meil aastaid juba laste järgi päeval (14-15 algavad) ja õhtul 20 kõik kodus ja lapsed rahus voodis, kellel juba uneaeg.

Ma küll ei viitsiks üleväsinud lapsega kuskil öösel veel konnata.

Ja, kes siin heidavad, et laps nii vara magama. Lapsed ongi erinevad, mul esimene ka läka pigem 22-23 aeg, aga pesamuna samuti tahab juba enne 20 voodi. Seega lapsed erinevad ja käigud teeks ikka lapse järgi, mitte teiste.

+13
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See üks kord ei tee midagi. Kui on lapsel tore ja põnev ei tule ka jonni ja väsimust. Enne koju minekut söödad kõhu täis ja paned tuduriided kombe alla. Jääb autos magama ja kodus tõstad voodisse.
Saate kõik pidu nautida.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oleme lähtunud olukorrast. Meie lapsed olid selles mõttes üsna head magajad, et neil ei olnud probleemi võõras kohas uinuda, enamasti panimegi nad siis külas kuskile vaiksemasse tuppa (või vahel ka kärusse) magama ja tõstsime pärast autosse ümber – nii oli hea külas enda aega ka saada, mil lastega sebima ei pidanud. Veidi suuremate lastega, kes tavaliselt päeval enam ei maganud, üritasime vahel ka seda lõunaune varianti katsetada, aga minu meelest see eriti ei toiminud ja üleväsinud lapsega külas olemine ei ole kuigi mõnus.

Mina katsetaks küll seda külas magama panemise varianti, kui võimalik – autosse ümber tõstmine ei ole meil kunagi probleemiks olnud, samuti on meil käinud palju lastega külalisi, kes on kõik sama taktikat kasutanud.  Kui laps on harjunud kärus magama jääma, siis selles on ehk lihtsamgi (vastavalt võimalustele kas toas või õues). Ja kui magamapanemine tõesti ei õnnestu, saate ju alati varem ära tulla.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ega enne ei teagi, kui ei proovi.
Peale esimest korda on selge, kas teie lapsega selline eksperiment sobib või mitte.
Võib minna väga edukalt, aga võib mina nii, et terve suguvõsa saab laivis vaadata, miks teid ei sobi edaspidi liiga hilja külla kutsuda 😉

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii armsad vastused. Tujurikkuja ei ole veel kohale jõudnud plärtsuma.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Me oleme lähtunud lapse uneaegadest ja lihtsalt varem lahkunud. Sina ise tunned oma last, kuidas ta talub muutusi rutiinist. Endal vahel on tulnud tõrjuda heatahtlikke kommentaare stiilis “oh, mis te nii vara lähete, laps ju nii rõõmus praegu”, aga vanemad ise teavad, kas poole tunni pärast on väsimusest nutt lahti.

Omaenda pere sündmusi võib ju paluda varasemaks tõsta, miks mitte vanematega kell 16 lauda istuda, mitte kell 19.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aitäh paljude asjalike vastuste eest. Saan aru, et teistel ka orgunnimist ja mõtlemist samal teemal. Me nüüd veidi mõtleme veel, mis teeme, aga häid nippe mitmeid.

Kõigile, kes 19 uneaja küsimärgi alla seavad. Ausalt ma ei saa aru, kuidas selle üle pidevalt imestatakse, eriti lastega inimesed. Pange Googlesse beebi või ühe aastase uneaeg – soovitus ongi ju panna laps magama 18.30-19.30. Kõik unenõustajad räägivad ka kui ühest suust, et varasem uneaeg lastele ideaalne. Saan aru, et lapsi ei pea kasvatama raamatute ja Google järgi, aga üldiselt ei peaks ka imestama panema see varajane uneaeg, kui vähegi olete mõnd raamatut lugenud – varajane uneaeg on üldine soovitus.

Pealegi meie perele sobib see üldjuhul ideaalselt. Ainult pühad ja sünnipäevad ongi need hetked, mil saame sugulastelt pidevat hukkamõistu sel teemal ja on veidi ebamugavust. Aga igapäevaselt on see imeline. Ma pigem ei saa aru, kuidas te viitsite lastega üleval olla kuni 22ni.

Ma ei naudi päevas midagi rohkemat kui hetke, mil laps on kell 19 silma looja lasknud ja meie mehega võtame teineteist diivanil kaissu, vaatame filmi või mõnd telesaadet, loeme raamatut, teeme töö- või kooliasju. Või näiteks saame kusagile koos välja minna, sest vanema tuleb lihtsalt magavat last valvama. Null muret selle pärast, kas hoidja saab lapse magamapanekuga hakkama või mitte – kõik on juba tehtud. Samuti saame niimoodi mehega kordamööda kusagil käia – sõpradega väljas või kontserdil. Laps magab juba õndsat und ega tunne emast/isast puudust.

Me armastame oma last ja temaga aega viita, aga väga naudime ka neid õhtuseid tunde, mil ta magab ja meil on vaba aeg. Läheme ise magama 21.30 paiku ja ärkame koos lapsega kell 7 ja kõik on super. Kusjuures ka enne last läksime magama samal ajal või hiljemalt kell 22, seega meile sobib nii. Ma oleks ise juba väga väsinud kell 22 ja ei tahaks tõesti lapsega enam nii hilisel ajal tegeleda. Võib-olla see kõik muutub lapse suuremaks saades, aga praegu on mul ju sisuliselt beebi ikkagi kodus… ma ei tea, mis möllu ma tegemaga enam õhtul hilja tegema peaks.

Ja isa ja laps saavad omavahelist aega küll. Hommikul või nädalavahetustel, aga ka õhtul jõuab isa vähemalt 1,5 tundi enne uneaega koju seega igal juhul näeb ta last rohkem kui mõni välismaal töötav isa. Ja jällegi, ka mees naudib, et ta saab õhtuti ikkagi ka pärast tööd puhata. See ei tähenda, et me oma last ei armastaks, aga ausalt ka, see vaba aeg on ikka õnnistus.

Aga iga pere tehtku muidugi nii nagu ise soovib. Lihtsalt meie vaade varasele uneajale on selline 🙂

+16
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oh, ära lase neil ohkijatel end häirida. Alati on inimesi, kes arvavad, et ainult nemad teavad õige elamise retsepti.

Minuarust ei ole laps mänguasi, keda sugulaste soovil väntsutada.

Jah, olen ka mina näinud neid olukordi, kus “laps elab üle selle ühe õhtu” – üleväsinud laps ripub vanemate küljes, nutab iga asja peale ja vanem siis muudkui üritab ignoreerida ja õhtut “nautida”.

Ja aastasele lapsele lisauinak – millal, külas olles? Kus? Ema süles jälle? Sest see lisauinak olekski ju ööune ajal juba.

Mina jälle ei mõista neid, kellel beebid ka peavad südaööl õues olema jne….

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lastel pole ühelgi vahet olnud mis ajal magama lähevad, ärkavad ikka hommikul kell 6. Sama hästi võivad õhtul varem magama minna ja saan natuke õhtul rahu ja vaikust. Jätangi väikese lapsega mõnuga ära õhtused peod. Väikelapse iga on piisavalt lühike ja väsinud lapsega head nägu tegemas käia on õudne.

Pealegi, kui on lähedane inimene, võiks ta arvestada ka lähedase lastega. Kui ei ole lähedane inimene siis küll tuleb ka järgmine aasta pidu.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ega enne ei teagi, kui ei proovi.

Peale esimest korda on selge, kas teie lapsega selline eksperiment sobib või mitte.

Võib minna väga edukalt, aga võib mina nii, et terve suguvõsa saab laivis vaadata, miks teid ei sobi edaspidi liiga hilja külla kutsuda ????

Ma kirjutan ka sellele alla. Proovida tasub. Kui selgub, et lapsele ja teile ei sobi, siis nii ongi ja ei ole vaja last ja ennast piinata. Need sugulased ei pane ju last pärast kodus veelkord 2 tundi magama, ei ärka öösel iga kahe tunni tagant ning hommikul kell 5.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks ei peaks laps külmas  magama jääma? Pole kunagi õues siis maganud?

Aga sellises vanuses laps ei pruugi külas olles väsimuse märke ilmutada. Või kui leiate hoidja, siis jätke laps koju.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui laps on külas magama jäänud, siis autos magab edasi ning koju jõudes riidest lahti, kohe voodisse ning on maganud hommikuni. Üleväsinud lapsega on väga raske ning pigem ta panna võimaluse korral külas ikka tuttu. Meil on olenevalt kohast lapse jaoks pidžaama kaasas olnud, et koju jõudes ei peaks vaeva nägema riietamisega

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsimus tekib, et mulje nagu aasta jooksul (koroona ajal ikkagi) oleks neid koosviibimisi juba üüratult palju olnud, milleks ometi?
Aga jõuluõhtu osas, minu meelest pole mõtet seda varasemaks tõsta iga kord kui parasjagu seltskonnas juhtub beebi olema. Nii ongi, et kogu ülejäänud suguvõsa elu ei pea beebi järgi käuma.
Vanematel jah, arusaadav, aga selle lahendavad vanemad ise vaikselt, lähevad varem ära või näiteks üks siis lahkub lapsega varem (või jääb koju)
Beebi ilmselgelt sellest mingit elamust/mälestust ei saa nagunii.
Demonstratiivset “Miks need õhtusöögid ometi õhtul peavad olema” pole vaja.
Minu jaoks jõuluõhtu maagia üheks osaks ongi see õhtuhämaruses kogunemine ja kinkide jagamine

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ainult pühad ja sünnipäevad ongi need hetked, mil saame sugulastelt pidevat hukkamõistu sel teemal ja on veidi ebamugavust.

Ma ei saa aru mis egoistlikud enesekesksed sugulased teil küll on, kes arvavad, et väiksed beebid/lapsed peavad oma ajagraafiku nende soovide järgi joondama. Minu jaoks on minu lapse heaolu kõige tähtsam ja kui keegi täiskasvanud sugulane peaks hakkama sellepärast vinguma, siis on see küll tema isiklik probleem. Õnneks mul selliseid sugulasi pole. Aga kui oleks, siis ma konkreetset ignoreeriks neid ja väldiks üleüldse neile külla minemist. Kui ise kellegagi kellel laps on, kokku olen saanud, siis olen ka alati nende suhtes 100% paindlik olnud ja teinud seda sel ajal ja sel viisil kuidas nende lapsele kõige parem on. See on ju täiesti elementaarne viisakus ja lugupidamine.

+4
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsimus tekib, et mulje nagu aasta jooksul (koroona ajal ikkagi) oleks neid koosviibimisi juba üüratult palju olnud, milleks ometi?

Aga jõuluõhtu osas, minu meelest pole mõtet seda varasemaks tõsta iga kord kui parasjagu seltskonnas juhtub beebi olema. Nii ongi, et kogu ülejäänud suguvõsa elu ei pea beebi järgi käuma.

Vanematel jah, arusaadav, aga selle lahendavad vanemad ise vaikselt, lähevad varem ära või näiteks üks siis lahkub lapsega varem (või jääb koju)

Beebi ilmselgelt sellest mingit elamust/mälestust ei saa nagunii.

Demonstratiivset “Miks need õhtusöögid ometi õhtul peavad olema” pole vaja.

Minu jaoks jõuluõhtu maagia üheks osaks ongi see õhtuhämaruses kogunemine ja kinkide jagamine

Minu meelest jõuluõhtul kohtutaksegi oma lähima perekonnaga ja siin on küll kokkuleppe küsimus koguneda varem. Kelle jaoks see õhtu siis üldse on, kui oma lähimad sugulased ei või seltskonda “juhtuva” beebi tõttu ajakava paar tundi nihutada? Keegi ei palugi laulupeo või presidendi vastuvõtu kava oma beebi järgi muuta. Ja pimedaks läheb jõulude ajal juba varasel pärastlõunal.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsed praegu juba suuremad, aga ei jäänud nende une tõttu küll midagi tegemata. Mu lapsed olid ka pigem vähese unega ja tavaliselt enne 10 magama ei jäänud. See sobis ka hommiku osas, magati vähemalt üheksani.

Kui suguvõsas rohkem lapsi, siis ei saakski sellise suhtumise korral ühtegi koosviibimist teha – kes magab päeval 11- 15, kes 15-17. Keegi läheb ööunne kell 19, teine tõuseb samal ajal alles lõunaunest. Oma lapsi proovisin harjutada magama igal pool – ka matkal nt kandmiskotis. Ei olnud ka meie esivanematel võimalust seada oma elu mõne beebi järgi.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie peres on jõulud pere ja lastepühad. Aastavahetus ja täiskasvanute sünnipäevad on hilised peod, jõulupeo programm on õhtul 8ks läbi. Laua ääres 8 täiskasvanut ja teist sama palju lapsi. Alustame varakult, pisemad saavad magamistoas vahepeal uinakut teha ja peale 8t saab vanni ja sauna ja uneaeg. Täiskasvanud võivad peale seda edasi istuda.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie 1-aastane laps jääb tavaliselt magama 19.30 ja ausalt öeldes lisaks sellele, et tõesti soovitataksegi sel kellaajal nii väiksed magama panna, on meie jaoks samamoodi oluline lapsevaba aeg, mil saame pühenduda teineteisele. Läheme ise ka vara magama (21.30-22.30), sest äratus on meil juba kell 6 ja muidu lihtsalt ei jaksa.

Me ei käi tihti, aga loomulikult tuleb ette mõningaid külaskäike (näiteks lauamänguõhtu venna juures). Oleme pannud lapse magama õue vankriga ja siis lahkume kas kui ta ärkab üles või siis otsustame ise näiteks 23-00 lahkuda (minestajatele ja imestajatele, et kuidas küll väikelapse vanemad tohivad kuskile lõbutsema minna – selliseid üritusi on 1-2 korda kvartalis ning meile mõjub väga hästi vahepeal koos mõnusas seltskonnas viibida). Magav laps võimalikult rahulikult autosse, mõnikord õnnestub nii, et magab kohe autos edasi ja virgub alles kodus, aga ka õnneks mitte kauaks. On ka olnud nii, et ärkab üles ja siis autos nutab veidi. Aga mingit traumeerivat kogemust olnud pole.

Jõulud oleme tänavu lahendanud nii, et pidu on meie juures ja algab kell 15, siis jõuame lapse õigeks ajaks magama panna. Mehe perega jõulud on maal, sealt tuleme jah siis ikkagi ööseks koju ja paneme sõltuvalt ilmast kärusse õue magama.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olen lapse unega jamanud juba peale sünnitust, seega igasugune uneteemal kobisemine ajab mind vihale. Minul läheb laps magama kell 18 (ei jää kohe voodis magama) või hiljemalt kell 19.

Kui on olnud mingeid üritusi (olnud mõned sünnipäevad õues suvel, paar sünnipäeva toas), siis laps läheb hiljem magama kui tavaliselt või panen vankris/teises toas magama. Üldjuhul ema mõtleb seda magamist rohkem üle, kui asi tegelikult väärt on. Meie kellaaegasid ei ole eriti dikteerinud seoses lapsega, pole nagu mõtet olnud.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Imelikud arvamused siin osadel, et jõulude ajal pole vaja ringi konnata väikese lapsega. Kui kellelgi on vanad vanavanemad või isegi vanavanavanemad, siis neil ei pruugi enam järgmiseid jõule tulla ja nemad tahavad ju ka lapselapsi näha, aga ise võib-olla ei suuda enam reisida ringi. Minul isiklikult oli ühel aastal jõulude ajal 9-kuune laps, järgmisel aastal lisaks veel 1-kuune laps. Nüüd kolmandal aastal on teine laps TA lapse vanune, osad siis jätaks kolmel aastal järjest väikeste laste pärast jõulud ära?

Meie pere on asja lahendanud erinevat moodi, olenevalt olukorrast ja sündmusest. Aastast last panin tihti käruga õue või rõdule, magava lapse panime autosse ja kodus kohe voodisse. Ta magas kärus hästi ja nii oli kõige lihtsam. Vanemat last enam niimoodi magama ei saa, seega kui tema on kaasas, siis oleme nii kaua üritusel, kuni tema kannatab ja siis koju magama. Rõhutan, et lastega väisame õhtuseid üritusi pigem harva, sest nad kipuvad ikka tagasiteel autos magama jääma ja vanem laps ei pruugi enam kodus uuesti jääda väga hästi. Samas võib koju tulek isegi parem lahendus olla kui ööseks jäämine, sest ega nad võõras kohas ka hästi ei maga.

Aga ega enne teada ei saa, kui ei proovi

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu meelest jõuluõhtul kohtutaksegi oma lähima perekonnaga ja siin on küll kokkuleppe küsimus koguneda varem. Kelle jaoks see õhtu siis üldse on, kui oma lähimad sugulased ei või seltskonda “juhtuva” beebi tõttu ajakava paar tundi nihutada? Keegi ei palugi laulupeo või presidendi vastuvõtu kava oma beebi järgi muuta. Ja pimedaks läheb jõulude ajal juba varasel pärastlõunal.

Sa vaatad ainult oma beebi seisukohalt. Kui peres on 2-3 last, siis seda aega, kui kellelgi neist on beebi, on ikka 10 aastat vahel. Kui “lähimad sugulased” ka veel pundis (tädi-onu lapsed vm), siis on koguaeg kellelgi beebi. Jään eelneva seisukoha juurde (ka siis kui enda lapsed beebid olid)
Ka õhtu ettevalmistamine võtab aega, 17-18st alustamine on mõistlik.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 53 )


Esileht Väikelaps Õhtused külaskäigud ja lapse uni