Esileht Ilu ja tervis Ok jutt arstilt?

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: Ok jutt arstilt?

Postitas:

Käisin lapsega (13a) hambaarstil ülevaatusel, kuna saame varsti breketite aja ja selleks hetkeks ei tohi auke olla. Hambad olid korras, auke polnud, aga hambaarst rääkis tund aega täis sellist juttu, et miks te panete neid breketeid, siis peab eluaeg kandma hammaste taga traati, kas laps ikka viitsib seda. Et tema meelest oleks lihtsam hambaid viilida ja panna laminaadid lapsele??? Ma olin üsna segaduses ja ütlesin, et ei, me oleme otsustanud ikkagi breketid panna. Aga ta ei jätnud järele, aina rääkis ja rääkis, kui head ja lihtsamad laminaadid ikka on.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.12 16:22; 08.12 17:07; 08.12 22:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

siis peab eluaeg kandma hammaste taga traati, kas laps ikka viitsib seda.

breketid on elaegsed või?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laminaadid on kallimad?
Minul on olnud breketid. Pandi teismelisena ja kui tavaline aeg, millega hambarivi korda saab, olla ca 1,5 aastat, siis minul olid breketid suus üle 2 aasta. Seejärel pandi hammaste taha traat, mis oli seal veel umbes 2 või 3 aastat. Hambarivi sai mul nii korda, et mina olen rahul ja hambumusprobleemi mul enam otseselt pole, kuid mõni hambaarst on hiljem öelnud, et päris ideaalne pole. Igatahes, hambad on mul praegu, 20 aastat hiljem, täpselt samamoodi reas nagu siis, kui breketid ära võeti ja nagu siis, kui see traat ära võeti.

Tean, et täiskasvanult breketiravi alustajatele võibolla jääb see traat kauemaks või lausa alatiseks, aga õiges vanuses alustajal ikka ei jää ju.

Ehk lähed mõne teise hambaarsti juurde? Võibolla on 20-25 aastaga midagi muutunud, aga sellegipoolest tundub mulle see jutt mitte päris õige.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.12 16:30; 09.12 01:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laminaadid on kallimad?

Minul on olnud breketid. Pandi teismelisena ja kui tavaline aeg, millega hambarivi korda saab, olla ca 1,5 aastat, siis minul olid breketid suus üle 2 aasta. Seejärel pandi hammaste taha traat, mis oli seal veel umbes 2 või 3 aastat. Hambarivi sai mul nii korda, et mina olen rahul ja hambumusprobleemi mul enam otseselt pole, kuid mõni hambaarst on hiljem öelnud, et päris ideaalne pole. Igatahes, hambad on mul praegu, 20 aastat hiljem, täpselt samamoodi reas nagu siis, kui breketid ära võeti ja nagu siis, kui see traat ära võeti.

Tean, et täiskasvanult breketiravi alustajatele võibolla jääb see traat kauemaks või lausa alatiseks, aga õiges vanuses alustajal ikka ei jää ju.

Ehk lähed mõne teise hambaarsti juurde? Võibolla on 20-25 aastaga midagi muutunud, aga sellegipoolest tundub mulle see jutt mitte päris õige.

See vist oleneb sellest, kui puseriti hambad on? Ma tean, et mul sõbrannal olid ka puberteedieas breketid ja temal on see traat jah jäetud ja jääbki alatiseks hammaste taha.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

siis peab eluaeg kandma hammaste taga traati, kas laps ikka viitsib seda.

breketid on elaegsed või?

alumiste hammaste taha jääb kindlalt traat eluks ajaks. mul on. jääb eluks ajaks.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Igal juhul breketid. Kas lapseeas kantud breketite peale peab tõesti traati kandma eluaeg? Neid breketeid on ju ka mitut sorti. Ja enamasti on neid vaja just lõualuu kasvamise ajal hambarea sirgena hoidmiseks, neid kantakse paar aastat.
Küsi veel kellegi arvamust! Nii jube mõte on lapse terved jäävhambad eluskajaks ära rikkuda, et panna laminaadid, neilt lihvitakse ju päris suur osa emailist maha, et laminaadid hamba peale mahuksid. Needki ei ole ju igavesed ja siis enam muudmoodi ei saagi ju. Kui email on õhuke, võivad hambad jääda tundlikuks, mis siis saab, kui auk tuleb hambakoesse, nt hamba taha jnejne.

Kas ta rääkis ka, mismoodi need eluaeg siis sama “ilusad ja head” on? Laminaadid kestavad keskmiselt 10-15,max20a, mis siis saab, kas ta seda ka rääkis?
https://www.webmd.com/oral-health/guide/veneers#1

13 aastasel tulevad ju veel päris mitu tagumist jäävhammast veel mitu aastat koos lõualuu kasvamisega, neile olekski mõistlik breketitega ruumi teha, et need kõveriti ei lükkaks lõikudes jne. Kindlasti küsige ortodondi nõu.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu mees, 40a, käis ka mitme arsti juures. Esimene soovitas hambad maha lihvida(elus hambad, 6 esihammast) ja kroonid panna. Mees mõtles, et ok panen, aga siis kolisime ja teine arst ütles, et mis kroone, oma hambad suus ju veel, kroonid lõhuvad teisi hambaid, noor inimene jne. Tekkis küll tunne, et esimene arst tahtis lihtsalt pappi kokku lükata. Kusjuures teise arsti kliinik klambreid ei pane, seega arstil oli valida, kas ajada raha oma taskusse või ilma jääda ja mujale suunata.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu mees, 40a, käis ka mitme arsti juures. Esimene soovitas hambad maha lihvida(elus hambad, 6 esihammast) ja kroonid panna. Mees mõtles, et ok panen, aga siis kolisime ja teine arst ütles, et mis kroone, oma hambad suus ju veel, kroonid lõhuvad teisi hambaid, noor inimene jne. Tekkis küll tunne, et esimene arst tahtis lihtsalt pappi kokku lükata. Kusjuures teise arsti kliinik klambreid ei pane, seega arstil oli valida, kas ajada raha oma taskusse või ilma jääda ja mujale suunata.

Selle peale ma ei tulnudki. Meil on sama, hambaarsti kliinikus breketeid ei panda, neid pannakse teises kohas. Aga kõige enam hämmastas mind hambaarsti tõsimeelne jutt, et viilime lapse terved hambad ja paneme laminaadid peale??? Kusjuures mu lapsel ei ole üldse puseriti hambad, veidi liiga suured vahed on hammaste vahel ja need vaja kokku lükata.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.12 16:22; 08.12 17:07; 08.12 22:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kusjuures mu lapsel ei ole üldse puseriti hambad, veidi liiga suured vahed on hammaste vahel ja need vaja kokku lükata.

Millest liiga suured vahed? Kas osa hambaid on puudu või on lõualuu lai?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

alumiste hammaste taha jääb kindlalt traat eluks ajaks. mul on. jääb eluks ajaks.

Jube. Pigem lepiks oma alumiste hammastega sellistena nagu nad on. Ebatäiust neis niikuinii keegi teine peale ortodondi ei näe.

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei tundu küll ok arsti jutt olevat. Mis mõttes oleks tervete hammaste lihvimine parem kui breketid. Minu lapsel olid breketid, nüüd võeti ära. On tal tõesti traadid suus, üks üleval, teine all, aga ütles, et absoluutselt ta neid ei tunne suus. Ei ole reegel, et terve elu need suus olema peavad peale breketite eemaldamist. Minu lapsele öeldi, et 2 aastat, aga kui ta neid suus ei tunne, polegi ju mingit probleemi. Mul vererõhk tõuseks sellise jutu peale, et kui tahetakse terveid hambaid lihvima hakata, kindlasti ma ei lubaks.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kusjuures mu lapsel ei ole üldse puseriti hambad, veidi liiga suured vahed on hammaste vahel ja need vaja kokku lükata.

Millest liiga suured vahed? Kas osa hambaid on puudu või on lõualuu lai?

Ei tea, millest, sellepärast ortodondile lähemegi. Alumised on täiesti korras, aga ülemistel hammastel 2-3mm vahet kõigil, puudu pole ühtegi hammast ja muidu ilus kaar.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.12 16:22; 08.12 17:07; 08.12 22:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hambaarste on igasuguseid. Mõni ei soovita ortodondi juurde minna olgu hambad kui puseriti tahes.

Ortodonte on ka igasuguseid. Kindlasti ära mine alles õppiva residendi juurde.

Konsultatsioonis on mõistlik käia mitmes kohas. Iga ortodont ja hambaarst lahendab sama hambumust erinevalt. Raviplaanid võivadki erineda nagu öö ja päev. Mitte mingil juhul ära räägi, mis raviplaani eelmises kohas soovitati, muidu saad sellest koopia:-)

Konsultatsioonid salvesta diktofoniga, siis saab kodus neid rahulikult võrrelda ja just endale sobiva raviplaani valida.

Kas traat jääb hammaste taha eluks ajaks või kaheks aastaks, võib selguda alles ravi lõpus. Nt kui kummidega sikutamise etapis läheb väga palju aega või hambajuured nihutamise tõttu ekstreemselt palju lühenevad. Selliseid asju ei tea keegi ette ennustada.

Ortodondid ei pruugi armastada tüsistustest ja riskidest jms informeerida. Nt hambakaelad võivad breketiravil nii palju paljastuda, et pärast breketeid on sirgeks aetud hammastele veel kroone ka vaja.

Aa, ja ravikvaliteedi üle ei ole Eestis mingit kontrolli. Mitte keegi ei hinda näiteks, kas raviplaan oli mõistlik või leiti lihtsalt maksujõuline klient ja pakuti teenust nii palju kui suhu mahtus.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lugu algas juba umbes aastakümneid tagasi, kuid ehk leiad siit näpunäiteid, mida vajadusel arstilt juurde küsida, et lapsel samu probleeme ei tekiks nagu minul. Ei tea, milles probleem on, aga olen kuidagi järjest sattunud ebapädevate arstide või nõmedate olukordade otsa.

Minul oli lapsena hambakaar liiga kitsas ning susistasin S-tähte. Seetõttu suunati mind lõpuks hambaarsti juurde ei teagi kelle kaudu (logopeed lasteaias kahjuks tol ajal ei näinud probleemi hammastes, ja käisin logopeedi juures rohkem nalja tegemas). Pandi klambrid, mis siis hambakaart laiemaks lükkasid. Kuna olin siis ikka üsna väike, ei mäleta, kaua need klambrid suus olid. Aga kui õigesti mäletan, siis olid klambrid nii üleval kui all. Klambrid olid mul siis need, mis olid hammaste taga, mitte breketid, mis on hammaste ees.

Mõne aja pärast aga tekkis hammaste laiemale lükkamisest esihammastele vahe sisse ja ka teised hambavahed vist olid tavapärasest veidi laiemad. Kuna mul on pigem väiksemad ja kitsamad hambad, siis loomulikult andis hambakaare laiendamine selliselt endast tunda. Umbes 13a, pubeka eas sai siis ette võetud breketitega ravi hambarivi ilusaks saamiseks. Tegelikult olin vist vahepeal uuesti hakanud S-tähte susistama, mille pärast ema hakkas seda asja uuesti ajama. Breketid pandi nii ülesse kui alla ja hambaread sain tegelikult mõne kuuga juba päris kenasti paika. Breketid olid mul aasta, sest siis läks hambaarst dekreeti ja kiirustas breketite eemaldamisega. Hammaste taha pandi traadid, mis pidid seal olema minimaalselt 10 aastat, aga ideeliselt kogu eluks.

Reaalsuses võeti mul breketid liiga varakult ära ning hambad hakkasid elama täiesti oma elu. Üks esihammas murdis ennast pidevalt traadi küljest lahti ning seetõttu nihkus sirgest reast ette poole, mida käisin korduvalt hambaarsti juures tagasi “liimimas”. Eks see muidugi lisas hamba ja traadi vahele muidku tekstuuri juurde. Lisaks ei selgitatud mulle (ega mu emale, olles ise siiski veel laps) elementaarseid asju breketid pannud arsti poolt: näiteks kuidas traatide vahelt puhastada jms. Paraku oli ka mu toonane hambaarst selles osas ebapädev, et ei viidanud probleemile, et hammaste taga traadi ja igemete vahel on korralik hambakivi tekkinud aastatega. Kuniks siis ettepoole nihkunud esihambaga ortodondi juurde sattusin. Mina ise aga pole osanud niimoodi hambaid vaadata, et näeksin, mis ülemiste hammaste taga toimub või ei toimu. Ortodont puhastas kivist ning kuna selleks hetkeks oli ülemine traat ka mujalt lahti löönud, palusin selle täielikult eemaldada (selleks hetkeks oli breketitest möödas umbes 7-8 aastat). Aasta hiljem palusin ühel teisel hambaarstil sama teha ka alumiste traatidega, sest ka nood olid selleks hetkeks lahti löönud. Ja nii sain mina oma traatidest lahti.

Kuisjuures. Alumine hammaste rivi oli samuti hoolimata traadist lainetama hakanud, aga traadi eemaldamise järel on rivi sirgemaks tagasi muutunud. Kahjuks sama ei saa öelda ülemise rea kohta. Ortodont tellis mulle äravõetava kapeti? (või kuis iganes seda kutsutakse), mida siis esialgu pidin kandma koguaeg ning iga kuuga vähendama kandmist. Asi toimis ning sain hambarea taas sirgeks. Kuna aga alustasin varsti peale seda kooselu oma elukaaslasega, siis ei olnud soovi öösel neid asju kanda. Kuna need asjad ei tahtnud just kõige paremini püsida, siis ei soovinud, et mõni öö neid kandes need kuskile elukaaslase külje alla tee leiaksid ning ammugi mitte ei soovinud neid päevasel ajal tööd tehes enam kanda, sest rääkida oli nendega üsna võimatu.

See asi kippus nihkuma ja hammaste tagant plõksuga ära tulema, tekitades valulikkust hammastele ja see nihkumine ise tekitas kergesti oksereflekse. Seega jäi see asi kappi seisma. Olen nii mõnelgi korral proovinud uuesti kasutama hakata (kuid üsna kiirelt pole võimalik reflekside tõttu teda tagasi panna), sest ausalt öeldes on KÕIK see raha, mis on kogu sellele “iluravile” kulunud, täiesti maha visatud. Tänaseks on ülahammaste rivil jälle parajad vahed sees ning lisaks kõigele on nüüd ka üks esihammastest ette poole hoidev. Suures osas on selle põhjuseks teadmatus ja arstide ebakompetentsus ning mõnel määral siis ka nüüd täiskasvanu eas hirm hambaarstide ees – oleksin võinud ju kohe tagasi pöörduda ortodondi juurde ja lasta kohendada see asi parajaks, et ei tekiks nihkumisi ja oksereflekse jms.

Igaljuhul õige arsti puhul ei pea kartma, et eluks ajaks jäävad traadid suhu peale breketeid, küll aga peab olema valvas, et juba väiksemate muutuste korral pöörduda tagasi arstile ning kasutada vastavalt vajadusele seda eelmainitud asjandust. Muide tänasel päeval vist on tekkinud juurde veel mingeid variante, mis vähemalt pildi põhjal tunduvad mugavamad, kui see, millest mina siin rääkisin.

Pikk jutt sai kirja, aga hakkasin nüüd isegi mõtlema, et peaks selle hambarivi ikkagi nüüd korda uuesti saama ja loodetavasti seda püsivalt. Loodan, et varsti palutakse kätt ja sellise hambariviga ma abielluda küll ei kavatse…

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

siis peab eluaeg kandma hammaste taga traati, kas laps ikka viitsib seda.

breketid on elaegsed või?

alumiste hammaste taha jääb kindlalt traat eluks ajaks. mul on. jääb eluks ajaks.

Mul olid ka alumistel hammastel breketid. Olid parajalt puseriti enne, aga mitte nii palju, et Haigekassa breketeid rahastanud oleks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.12 16:30; 09.12 01:06;
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Ilu ja tervis Ok jutt arstilt?