Esileht Pereelu ja suhted olin vist lapsena asperger

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )

Teema: olin vist lapsena asperger

Postitas:
Silkus

RE: olin vist lapsena asperger

Mida sa nimetad karmiks kasvatuseks ja miks see diagnoos sinu meelest karmi kasvatust nõuab? Ja mis jooned need siis sellised on, et nõuavad \”karmi kätt\”?
\”Karm\” seostub minul põhjendamatult rangete reeglite, meelelahutuse ja armastuse puudumisega, ehk isegi füüsilise karistamisega. Mis on sinu definitsioon ja kuidas see \”karmus\” aitab last \”normaalseks inimeseks\” vormida?
Kodunt pärit kasvatusmustreid vältida annab ikka väga kenasti, kui vähegi mõistust ja isemõtlemist on.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

Minu jaoks \”karm\” ei seostu samade asjadega, mis sul, küll aga nägin ma, et teisi lapsi kasvatati palju suurema järeleandlikkusega, kui mind. Minuga oli nii, et kui mingi reegel kehtis, siis see kehtis ja ei mingeid kauplemisi. See tegi meelehärmi. Sest teistel lastel oli elu parem. Teistele lubati rohkem.
Või siis tegi mind õnnetuks, et ma jutustasin emale, mida ma unes nägin, tema aga pidi tingimata ütlema, et päris elus pole sellist asja olemas. Mina ei saanud aru, miks ta seda rääkis, või miks ta minust aru ei saanud. Praegu aga oma lapse puhul on mul hirm, et ta võib unenäos nähtut tõeluseks pidada ja sel pinnal mingeid ohtlikke asju üritada. See hirm pole õhust võetud, ta on teinudki nii – mul on teda pidevalt vaja tema fantaasiamullist välja kutsuda. Aga mind omal ajal tegi see õudselt õnnetuks.

Aspergeri diagnoos kohati nõuab küll karmimat kasvatust, või ma ei tea ka – ütleme siis nii, et minu lapse iseloom ei lase mul temaga järeleandlikum olla, tegu on aga samasuguse iseloomuga, mis mul endal oli lapsena. Ma olin samamoodi võimeline ajama oma rida, täiskasvanuid täiesti eirates, ja kui see puudutab eluolulisi küsimusi, siis on selge, et asja ei saa niisama jätta.
Erinevus on näiteks selles, et teatavad sundkäitumised või kohatud aga mitte ohtlikud käitumisviisid, mille suhtes mind küll kõvasti kantseldati, neid luban ma oma lapsele rohkem – samas pole ma kindel, kas seegi on õige lähenemisviis. Näiteks tänaval omaette pikkade juttude rääkimine, ümbritsevatest hoolimata. Mind käsutati sel puhul alati ja kohe vait, ja päris kurjalt, sest see paistab, olgem ausad, imelik välja. Oma lapsele ma seda siiski kuigivõrd luban, ainult tihedamas seltskonnas palun vait olla. Aga kas seegi on õige? Kui teda koolis võidakse seetõttu narrima hakata? Samas näen, et ta läheb selle keelamise peale õnnetuks. Üldse ongi nii, et mu laps on üks pisike veidrik, kelle suhtes ma kõige rohkem kardan, et teda hakatakse koolis narrima. Ta on lihtsalt nii teistmoodi kui teised. Minule meeldib ta sellisena nagu ta on, aga koolides ju teistsuguseid alati narritakse.

Mingites füüsilisest karistustest või meelelahutuse ja armastuse puudumisest pole ma rääkinud ja seda ei olnud. Ega ole ka praegu. Silkus võiks teemat ise praegu natuke rahulikumalt võtta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

kas aspergerist kasvab tõepolest välja? ma arvasin, et see on dagnoos kogu eluks.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

Su mees ütles päris hästi. On jah tõsisemaid probleeme inimestel.

Kass meil on. Kas koer ka võtta? Kassist tundub nagu veidi vähe olema, see elab ka oma elu ega ole väga sotsiaalne.
Näitering võikski hea lahendus olla, sest mõnikord esitab mu laps ise väljamõeldud monoetendusi, rollimäng ja näitlemine talle meeldivad. Samas, lasteaias tekib tal näidendites osalemisega alati mingi draama, mingi konflikt kasvatajaga (ajab jälle oma rida) ja kuna näidendi puhul tuleb teha koostööd ja kuulata ka lavastaja sõna, siis… ma ei oska isegi suhtuda praegu. Ühest küljest kuluks talle koostöö õpetamine ära, aga teisest küljest, kui teraapiline see nüüd oleks?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]kas aspergerist kasvab tõepolest välja? ma arvasin, et see on dagnoos kogu eluks.[/tsitaat]
Ma ei tea, kas saab öelda, et sellest kasvatakse välja, aga ma arvan, et saab lihtsalt õppida sellega koos elama. Ja nagu öeldud, meil ei ole päris diagnoosi-asperger, on tugevaid aspergerlikke jooni, aga mitte kogu skaalat.
Lõpuks ongi selliste häiretega nii, et tihti on \”haige\” erinevus \”tervest\” peamiselt statistiline, mitte nii, et plõks, siitmaalt algab asperger ja siitmaalt lõpeb normaalne. Piirid on üsna ähmased.
Käime veel uurimas ja testimas. Kõige tõsisem mure ongi kooli valik. Ma ei taha teda panna suurde klassikollektiivi, kus õpetaja lapsi tähele ei pane ja võimalikke kiusamisi ei märka või ei korrigeeri. Aga ma kindlasti ei taha teda panna ka kusagile piiratud õppemahuga kooli, ta on täitsa normintellektiga, isegi kohati keskmisest nutikam laps.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
Silkus

RE: olin vist lapsena asperger

Ma ei tea, mis pani sind mõtlema, et ma rahulikult ei võta, ma ikka peris rahulik 🙂
Jube raske on lihtsalt asja arutada, kui ei tea, mida sa karmi all silmas peab. Mõni peab reeglistiku olemasolu, teine vett-leiba-peksu. Ma ei kipu tühja eeldama, seepärast ka küsisin kohe üle.
Ma ei arva, et sinu reeglite järgimine karm oleks. Pigem teeb liigne järelandlikus kurja ja lapsed tagatippu õnnetuks – laps ei mõista, miks mõnikord saab ja mõnikord mitte. Reeglite kehtestamisel on lihtsalt oluline, et laps ise ka aru saaks, miks ja mismoodi. Lisaks tuleb last hellitada just osavõtlikkuse, mitte asjade lubamisega. Ja eks kõrvalt tundu ju alati kõik rohelisem ja toredam. Fantaasiatega – tulebki selgitada vahet fantaasiatel ja tõelisusel. Aga seda mitte lihtsalt selles vormis, mis fantaseerimist ei luba või pärsib. Lapsed võivad ju ikka päkapikkudesse uskuda 🙂
Teinekord peetakse karmiks kasvatuseks ka seda, kui reegleid tuleb täita ilma igasuguste selgitusteta – ja see on küll vale, laps peab ikka teadma, miks miskid piirangud on. Siis ei teki tavaliselt ka probleeme. Sõjakooli-karm ja lihtsalt oma nõudmiste juurde jäämine on siiski 2 ise asja.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

Reeglite ja selgitustega on ka keeruline lugu, ma selgitan lapsele reegleid, selgitan korduvalt, nt \”Ära keksi autoteel, kui auto tuleb, sa ei märka niimoodi autot ja võid auto alla jääda ja viga saada\”, jne. Aga lõputult ma ei jaksa ja tihti piirdungi sõjaväelises stiilis käsuga: Tule kohe autoteelt ära!, ilma selgituseta. Laps tõmbab seepeale näo mossi – ma segasin tema fantaasiamängu, mis nõudis autoteel käimist – ja on õnnetu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

Sinu suhtumine jõuab alati kohale. Võib keelata ja nõuda teatud korralduste täitmist, suur armastus hinges. Ja see sõnum jõuab kohale. Laps on õnnetu mitte reeglite pärast, vaid sellepärast, et teda mitte keegi ei armasta. Keegi ei näe teda sellisena nagu tema on. Ainult tema teod ja tegematajätmised on kõigil hambus. Aga inimene pole ju tema teod. Tegusid võib muuta, neist võib õppida, kuid loomus sees on koguaeg seesama. Nii et tasub järgimõelda, et kas su korralekutsumised on suunatud isiku peale ja kas neis pole mitte hinnangut või on nad otseselt suunatud tegude peale, et neid enam ei korrataks.
On täiesti võimalik, et laps pole leidnud veel kellega suhelda, sest ta ei taha suhelda sellel pinnal ,mida pakutakse. Teda ei huvita ilmselt need lastemängud, mida tema eakaaslased mängivad. Millised anded on su lapsel ehk leiad talle annetepõhist tegevust ?
Miks peaks lapsel üldse olema aega autoteel kekskida, kui ta võiks mõnes trennis seda täies mahus teha ?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

minu lapsepõlvele tagasi vaadates tunnen alati et see oli õnnelik ja muretu. nüüd täiskasvanuna tean et isa oli pubekast peale alkohoolik, emal krooniline depressioon, isa pettis ema alaealisega jne. 🙂 ajuvaba ikka kui vildakas on maailm ja kõik on suhtumises kinni. muretu ambur tuleb läbi tule ja vee, ise õnnelik! 😀

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

Autoteel keksib, kui me läheme jala lasteaeda või tuleme sealt. Või läheme parki, staadionile, kusagile randa, igale poole minekuks on ju vaja liikuda ühest kohast teise. Jala läheme lasteaeda, kuna mul ei ole autot, ja ka selleks, et ta õpiks liiklema. Liiklema õppimine on hädavajalik – või siis tuleb leida kool, kus on pikapäevarühm, ma ei saa hakata töölt poolest päevast ära käima, kui ta esimesse klassi läheb. Lapse käitumine liikluses ongi kõige õudsem asi praegu, see on kohati ikka täiesti eluohtlik.

Üldiselt ma ei arva, et ma lapsele hinnanguid annaksin lihtsa käsuga \”tule autoteelt ära\”.

Hinnagud võivad mängu tulla küll muudes asjades, nagu see omaette rääkimine näiteks. Tõsiselt, ta on võimeline ümbrust täielikult eirama ja muudkui jutustama ja posisema oma lõputut järjejutu-fantaasiat. Ükskõik kus. Samas, minu arust on see vahva, on naljakas, aga ma saan aru, et teistele inimestele see nii ei paista ja mul on lapse pärast hirm.
Kodus – okei. Lasteaeda minnes või sealt tulles – okei. Aga poes, bussis, seltskonnas?

Nii omavahel öeldes – lapsele trenne soovitades tasuks alati enne järgi küsida, kas lapsevanemal selleks raha on. Minul ei ole. Lasteaias käib ühes trennis ja rohkemaks mul ei jätku, lasteaiatasu tuleb ju niikuinii maksta. Usun, et selliseid vanemaid on veelgi ja trenni soovitamine olukorra lahendusena võib kahjuks kõlada väga küünilisena. Samamoodi, nagu küsimus, miks ta üldse sõiduteel keksib. Kuidagimoodi peab ju punktist A punkti B saama ja auto puudumine perekonnas ei tohiks tõesti olla ühiskondliku hukkamõistu põhjuseks.

Ja lõpuks on see minu ja lapse aeg – õhtul küll – kui tuleme koos lasteaiast koju, ma ei saa sebida köögi ja koristamise vahel, ma ei pea autot juhtima (kuna mul autot ei olegi), ma ei pea mitte midagi muud tegema, kui koos lapsega kõndima. Enamus sellest ajast on nauditav. Aegajalt lihtsalt juhtub, et ta teeb midagi hullu, see autoteel keksimine on tal üks kindel mäng, üks korduv sundtegevus, tavaliselt näitab, et ta on lasteaias mingi stressi läbi elanud. Kui neid hetki ei oleks, siis oleks jala kojutulek alati meeldiv. Kui on ilus ilm, siis me pikendame seda pargist läbi minnes. Lihtsalt – ma pean alati valvel olema, sest need keksimised tulevad ilma igasuguse eelhoiatuseta.

Ja üldse oli see keksimine vaid väike süütu näide imelikest asjadest, mida mu laps argistes olukordades teeb. Teistest asjadest ei ole teile mõtet rääkidagi, sest te olete niikuinii seisukohal, et ma ise olen kõiges süüdi – nagu ikka perekoolis.

Kas te, perekoolikad, ise ei võiks natuke rohkem vältida hinnangute jagamist?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]minu lapsepõlvele tagasi vaadates tunnen alati et see oli õnnelik ja muretu. nüüd täiskasvanuna tean et isa oli pubekast peale alkohoolik, emal krooniline depressioon, isa pettis ema alaealisega jne. 🙂 ajuvaba ikka kui vildakas on maailm ja kõik on suhtumises kinni. muretu ambur tuleb läbi tule ja vee, ise õnnelik! :D[/tsitaat]
jah, vot, ilmselt tuleks lapse sünnitamise aega ülihoolikalt valida… laps on kala, ise olen vähk.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

Kuidas lapsel suhted isaga on? Kas isal on teda veidi raskem mõista kui sul?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

jah, vot, ilmselt tuleks lapse sünnitamise aega ülihoolikalt valida… laps on kala, ise olen vähk.[/tsitaat]
Kus neid sünniaegu valida saab?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

Minu lähedase laps käib Vihasoo algkoolis ja lapse ema väga kiidab seda kooli. Laps on ka väga rõõmus seal. Soe ja kodune tunne olevat seal koolis.
Selle lapse puhul on ka tegemist aspergeriga. Eks neid aspergereid ole ju väga erinevaid. Nad on vahvad tegelased enamasti ja saavad kõigega hakkama. Lihtsalt vajavad individuaalset lähenemist ja mõistmist. Nt vihasoo kool seda pakub.

Ilmselt leiad ehk enda kodule lähemal miski taolise koolivariandi lapsele ? Või siis lihtsalt väiksem kool ja võimaluse korral nö abiõpetaja, kes pikapäevarühmas aitaks last arvestades lapse omapära.

0
0
Please wait...

Postitas:
roots

RE: olin vist lapsena asperger

Vihasoo koolis ei ole olukord kahjuks sugugi nii roosiline…

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Reeglite ja selgitustega on ka keeruline lugu, ma selgitan lapsele reegleid, selgitan korduvalt, nt \”Ära keksi autoteel, kui auto tuleb, sa ei märka niimoodi autot ja võid auto alla jääda ja viga saada\”, jne. Aga lõputult ma ei jaksa ja tihti piirdungi sõjaväelises stiilis käsuga: Tule kohe autoteelt ära!, ilma selgituseta. Laps tõmbab seepeale näo mossi – ma segasin tema fantaasiamängu, mis nõudis autoteel käimist – ja on õnnetu. [/tsitaat]
Mulle tundub, et sul on endal ka ikka pisut kummaline suhtumine. Täiskasvanuna võiksid teha vahet reeglitel, mis ei kuulu mingil juhul vaidlustamisele ja reeglitel, mis kehtivad ainult teatud juhtudel või mõnikord vms.
Resoluutne sõiduteel keksimise keeld pole mingi karmile kasvatusele viitav või lapse fantaasiat pärssiv asi, vaid täiesti elementaarne lapsevanemlik hool. Kusjuures ei kujuta küll ette, et nii suurele normintellektiga lapsele oleks hädavajalik üht ja sama keeldu iga kord uuesti põhjendada. Ta ju tegelikult teab küll.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

Oleneb muidugi kus kandis sa täpsemalt elad, kuid mina soovitaks teile Ristiku põhikooli. Ei tasu karta seda, et see oleks nagu mingi erikool vms. Seal õpitakse tavalise õppekava alusel, kuid samas pööratakse lapsele ja tema käitumis või aregnuhäiretele rohkem tähelepanu, kui teistes koolides.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Kuidas lapsel suhted isaga on? Kas isal on teda veidi raskem mõista kui sul?[/tsitaat]
Isaga oleme lahus. Minuga ta sellistest asjadest ei räägi, aga kolmandatelt inimestelt olen kuulnud, et ta kurdab, et ta ei saa oma lapsest aru.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Mulle tundub, et sul on endal ka ikka pisut kummaline suhtumine. Täiskasvanuna võiksid teha vahet reeglitel, mis ei kuulu mingil juhul vaidlustamisele ja reeglitel, mis kehtivad ainult teatud juhtudel või mõnikord vms.
Resoluutne sõiduteel keksimise keeld pole mingi karmile kasvatusele viitav või lapse fantaasiat pärssiv asi, vaid täiesti elementaarne lapsevanemlik hool. Kusjuures ei kujuta küll ette, et nii suurele normintellektiga lapsele oleks hädavajalik üht ja sama keeldu iga kord uuesti põhjendada. Ta ju tegelikult teab küll.[/tsitaat]
Normintellekt on väga laialivalguv mõiste, mida aga iga inimene tõlgendab oma kitsast vaatepunktist. Kui laps loeb, kirjutab, arvutab (sh korrutab ja jagab) enne kooliminekut, teab võõraid maid ja nende lippe, on tehniliselt loov, leidlik (legod, joonistused) ja käeliselt osav, siis minu meelest võib öelda küll, et ta on normintellektiga. Samas ei tähenda see, et ta suudaks pidevalt järgida kõiki ühiskondlikke reegleid ja paraku, liikluseeskirjad ON reeglid. Need on elutähtsad reeglid, aga siiski kõigest reeglid, mitte loodusseadused. See laps aga kipub aegajalt eirama ka loodusseadusi.
Minu jaoks on sõiduteel kõndimise keeld tõesti vaidlustamisele mittekuuluv, aga tema jaoks liigagi lihtne ära unustada. Ja nagu ma ütlesin, see on vaid väike süütu näide, üks paljudest. Perekooli ¨aakalitele pole mõtet midagi tõsisemat üldse näidata…

Sa vist ei ole ise ühegi aspergeriga kokku puutunud, et nii väike asi sind imestama paneb, aga normintellekti ja normaalse muu arenguga täiskasvanu siiski võiks olla võimeline mõistma, et inimesed on erinevad. Ka aspergere on väga erinevaid. Tean näiteks täiskasvanud aspergeri, kes tuleb edukalt toime kõige muuga, sh autojuhtimisega, aga kes on täiesti võimetu järgima isikliku hügieeni põhimõtteid, käib ringi katkistes ja räpastes riietes. Tal on muid veidrusi ka, muidugi.

Igatahes on mõttetu ja solvav sinu kahtlus selles, et üldiselt normintellektiga laps on teatud häire puhul võimetu järgima teatud reeglit, mida ta põhimõtteliselt teab. Selliseid asju esineb ja see pole üldse nii haruldane.

Mis puutub sellesse, kas mina olen suuteline vahet tegema reeglitel, mis vaidlustamisele kuuluvad ja mis ei kuulu, siis sina kannatad täiesti ilmselge funktsionaalse lugemise oskuse puude all. Ma pole mitte kusagil eespool kahelnud sellistes reeglites. Ma olen kogu aeg rääkinud sellest, et laps ei suuda neid järgida. Mina ja laps oleme erinevad isiksused, erinevad isikud, ons seda nii raske mõista?

On üks suur ja laialt levinud eksitus, eeldada, et laps on tabula rasa ja kõik, mis laps teeb, mis lapsega toimub, sõltub ainuüksi emapoolsest kasvatusest ja käitumisest. Ning et kui ema vaid muudab oma käitumist õiges suunas, siis peab see kohe andma lapse juures soovitud tulemuse. see on täiesti ogar, aga kahjuks tõesti väga laialt levinud seisukoht.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Reeglite ja selgitustega on ka keeruline lugu, ma selgitan lapsele reegleid, selgitan korduvalt, nt \”Ära keksi autoteel, kui auto tuleb, sa ei märka niimoodi autot ja võid auto alla jääda ja viga saada\”, jne. Aga lõputult ma ei jaksa ja tihti piirdungi sõjaväelises stiilis käsuga: Tule kohe autoteelt ära!, ilma selgituseta. Laps tõmbab seepeale näo mossi – ma segasin tema fantaasiamängu, mis nõudis autoteel käimist – ja on õnnetu. [/tsitaat]

Meie 8-aastane tõmbab ka näo mossi, kui peab nii tegema nagu meie vanematena soovime, mitte nii, nagu tema tahab. Olen arvamusel et see on reaktsioon lihtsalt sellele, et tema ego järjekordselt lüüa sai.
Kuigi ma juba tõsiselt kahtlustan, et tal ka mingid \”jooned\” on. Sest vanem vend on hoopis teistsugune laps.
Või on põhjus selles, et ta läbi ja lõhki üks väike skorpion on (horoskoobis on nii Päike kui ka Kuu skorpioni tähtkujus)

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Oleneb muidugi kus kandis sa täpsemalt elad, kuid mina soovitaks teile Ristiku põhikooli. Ei tasu karta seda, et see oleks nagu mingi erikool vms. Seal õpitakse tavalise õppekava alusel, kuid samas pööratakse lapsele ja tema käitumis või aregnuhäiretele rohkem tähelepanu, kui teistes koolides.[/tsitaat]
Tegelikult lastepsühholoog ütles mulle, et seal õpetatakse miinimumnõudmiste järgi lapsi. Ma ei tea, mida ta sellega mõtles, aga selline väljend teeb ettevaatlikuks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
rotsik

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Meie 8-aastane tõmbab ka näo mossi, kui peab nii tegema nagu meie vanematena soovime, mitte nii, nagu tema tahab. Olen arvamusel et see on reaktsioon lihtsalt sellele, et tema ego järjekordselt lüüa sai. [/tsitaat]
Aga küsimus on selles, kas peab lapse egot kogu aeg piitsutama? Ok, liikluseeskirjade puhul pole valikut, aga muud asjad? Tänaval omaette rääkimine ja endale jutustamine – ma ei raatsi seda talle keelata, aga see on veider, teised lapsed nii ju ei tee.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Meie 8-aastane tõmbab ka näo mossi, kui peab nii tegema nagu meie vanematena soovime, mitte nii, nagu tema tahab. Olen arvamusel et see on reaktsioon lihtsalt sellele, et tema ego järjekordselt lüüa sai. [/tsitaat]
Aga kas peab lapse egot niimoodi piitsutama kogu aeg?
Ma ei räägi siinkohal enam liikluseeskirjadest. Ma räägin muudest asjadest. Isiklikest väikestest veidrustest.
Nt mina sain lapsena sõidelda sellepärast, et ma eelistasin toas istuda ja lugeda, selle asemel, et õue minna ja teiste lastega mängida. Tore, küllap vanemad muretsesid, et mul sõpru pole, aga mind tegi nende muretsemine õnnetuks ja sõpru ma selle peale ka ei leidnud. Oleks nad mind rahule jätnud ja lasknud toas raamatut lugeda, ma oleks õnnelik olnud. Kas siis oli vaja mind niimoodi torkida? Selline sudimine rikkus ka raamatulugemise minu jaoks ära.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

Mulle hakkab ka tunduma, et lapsel pole midagi viga, aga ema vajaks abi (psühholoogilist nõustamist, mingit teraapiat vms.)

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

Minu diagnoosiga asperger käib Ristiku koolis ja meie perele see sobib.seal ei nõuta talt teiste lastega suhtlemise ja arvestatakse tema eripäraga.tavakoolis teda kiusati ja narriti ja ka õpetajad ei suutnud temast aru saada. poisi isa ei oska samuti temaga suhelda. meil on ka norm.intellektiga, vbl isegi mõnes asjas keskmiselt andekam. sellised nad ju ongi.
ma ei usu, et tal õnnetu lapsepõlv tuleb, siiani on ta väga rahul oma eluga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mulle hakkab ka tunduma, et lapsel pole midagi viga, aga ema vajaks abi (psühholoogilist nõustamist, mingit teraapiat vms.)
[/tsitaat]
arvan sama.
ema on mingil põhjusel vihane kõigi ja kõige peale. temaga on siin teemas räägitud delikaatselt ja lausa ettevaatlikult,aga ema tunnetab rünnakut.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

meil on kodus autist ja teda on täiesti võimalik dresseerida näiteks mitte sõiduteel käima. Jah, see nõuab hirmsat kannatlikkust ja järjekindlust, aga põhimõtteliselt on kõik võimalik.
Aga meie süsteemis ongi see viga, et keegi ei instrueeri lapsevanemat kuidas oma \”teistsuguse\” lapsega hakkama saada, kuidas käituda, mis töötab ja mis mitte. Teemaalgataja,ära võta südamesse teiste inimeste arvamust. Aspergeritel endil on teiste arvamusest suhteliselt savi, seega ei maksa paanitseda. Külma rahuga, kindla käega ja väga järjekindlalt. Mõnes mitte nii olulises punktis võid ju rohkem järgi anda nö vastukaaluks. Aga teatud asjades tuleb lihtsalt dresseerida.

Normintellektiga asperger Ristikus tuleb mulle üllatusena. Mulle on just on räägitud, et Ristikus on need mitte normintellektiga ja ärge sinna kindlasti pange. Saa siis aru.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

arvan sama.
ema on mingil põhjusel vihane kõigi ja kõige peale. temaga on siin teemas räägitud delikaatselt ja lausa ettevaatlikult,aga ema tunnetab rünnakut. [/tsitaat]
kui mind tullakse süüdistama selles, et ma lapse eluohtlikku käitumist soosin või tänaval liiklemise eeskirju silmas pidada ei taha, siis see ongi rünnak minu pihta. teil on endal midagi viga, kui te seda ei näe.
kui mind tullakse süüdistama selles, nagu suhtuksin ma oma lapsesse halvasti ja laps selle tõttu käitub imelikult, siis ka see on rünnak minu pihta.
nagu öeldud, perekoolis pole sellise rünnaku ohvriks langemises mitte midagi imelikku, aga see ei tähenda, et ma peaksin niisugusule jamale alandlikult kaasa noogutama.
ühtegi head nõu pole need ründajad mulle andnud, ainult süüdistanud ja näpuga näidanud. Teised, kes ei ole kohe süüdlast otsima asunud, on ka head nõu andnud ja seda ma tunnustan. teie, ründajad, olete piiratud ja väiklased inimesed, muud midagi. teil tõepoolest ei maksaks ennast mingiks psühholoogiaeksperdiks pidada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

kui mind tullakse süüdistama selles, et ma lapse eluohtlikku käitumist soosin või tänaval liiklemise eeskirju silmas pidada ei taha, siis see ongi rünnak minu pihta. teil on endal midagi viga, kui te seda ei näe.
kui mind tullakse süüdistama selles, nagu suhtuksin ma oma lapsesse halvasti ja laps selle tõttu käitub imelikult, siis ka see on rünnak minu pihta.
nagu öeldud, perekoolis pole sellise rünnaku ohvriks langemises mitte midagi imelikku, aga see ei tähenda, et ma peaksin niisugusule jamale alandlikult kaasa noogutama.
ühtegi head nõu pole need ründajad mulle andnud, ainult süüdistanud ja näpuga näidanud. Teised, kes ei ole kohe süüdlast otsima asunud, on ka head nõu andnud ja seda ma tunnustan. teie, ründajad, olete piiratud ja väiklased inimesed, muud midagi. teil tõepoolest ei maksaks ennast mingiks psühholoogiaeksperdiks pidada.[/tsitaat]
vaeseke 🙁

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: olin vist lapsena asperger

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mis mõttes egot piitsutama? Iga keelamine on ego piitsutamine? Lapsevanem peab lapsele õpetama, kuidas elus hakkama saada, kuidas selleks käituda tuleb. Kuidas sa sellest välja loed, et samal ajal peaks teda tema isiksuse eest halvustama, ma aru ei taipa. Õpetadki, et nt kodus võib omaette jutustada, aga lasteaias ei või. Reeglite õpetamine ei tähenda, et last ei saaks või ei tuleks kiita ja tunnustada. Mulle tundub, et sul on oma lapsepõlvest mingi trauma, mistõttu sa dramatiseerid lapse mossis nägu üle. Iga laps läheb mossi, kui teda keelatakse. Ega see ei tähenda, et tal tuleks lasta teha, mis pähe tuleb.[/tsitaat]
Iga keelamine ei ole ego piitsutamine. Lapsevanemad tihti aga ei tee vahet, mis on ja mis ei ole.
Kas sa tõepoolest arvad, et ma ei ole lapsele rääkinud, rääkinud ja veel kord rääkinud – kodus võid omaette jutustada, aga palun teiste juures ära seda tee? Tõsiselt mõtled, et see asi on mul tegemata?
Või mõtled sa tõsiselt, et minu meelest on ainult kaks valikut, lasta tal teha, mis pähe tuleb või keelata kõike?
Või usud sa siiralt, et ma oma last üldse ei kiida? Selline hoiak on jälle rünnak minu pihta, süüdistus. Miks sa süüdistad mind selles, et ma oma last ei tunnusta ega kiida?

Tähendab, see, et sina asjasse nii jäigalt suhtud, ei anna sulle õigust mulle samasugust suhtumist inkrimineerida.

Paraku ei ole lapsed väikesed tahtetud käsutäitmisrobotid.

Ja mina võin rääkida ja rääkida ja rääkida, aga teatud asjad on seni ikka jäänud korduma. Ja kui ma talle nt poes käies meelde tuletan – ära räägi omaette – siis ta solvub ja haavub ja ongi selgelt näha, et ta võtab seda lihtsalt keeldu kui halvustamist.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 20 korda. Täpsemalt

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )


Esileht Pereelu ja suhted olin vist lapsena asperger

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.