Esileht Pereelu ja suhted Oma pere asjad

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 43 )

Teema: Oma pere asjad

Postitas:

Kas õpetate lastele et oma pere asjadest teistele ei räägita?

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas laps peab teadma, mis on oma pere ja nn teiste pere. Kui laps elab peres ja ongi ainult pereasjad, kas see tähendab, et laps ei tohi midagi rääkida. MIda peaks kodune laps siis rääkima, kui tal on ainult oma kodu kogemus? Eks pead siis ise kõvasti pingutama, et lapsel oleks koguaeg selliseid muljed, mida sinu meelest võib maailmaga jagada.

+12
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen õpetanud, et oma pere kohta halbade asjade rääkimine ei ole ok. Näiteks, ei räägita lasteaias sõbrannadele, et õel, kes samas rühmas käib, juhtus õnnetus ja piss tuli voodisse. Samuti ei räägita sellest, kus emme ja issi oma rahakotte hoiavad ja mitu arvutit meil majapidamises on.

+21
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 04.05 17:13; 05.05 07:19; 05.05 11:56; 05.05 12:01; 05.05 12:05; 05.05 16:56; 12.05 08:44; 12.05 10:05; 12.05 11:04; 12.05 12:28; 12.05 15:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole, tegelikult ei  olegi mida rääkida – rahakott on käekotis või jope taskus. Ei taha lapses tekitada mingit hirmu või paanikat, et mingeid saladusi peres, mida rääkida ei tohi vms.

+14
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 04.05 17:47; 05.05 10:20; 10.05 21:44; 12.05 09:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult õpetan. Eelkõige käib see küll minu ja mehe tööasjade kohta. Samuti ka pikaajaliste plaanide tegemise kohta.

Muidugi sõltub ka lapse vanusest. Kolmese kuuldes ei räägigi selliseid asju, mis kodust välja ei tohi jõuda. Kümneselt eeldan juba küll piisavalt mõistust selles osas.

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei õpeta. Me ei korralda lapse ees selliseid asju, mida varjama peaks. Ei taha lapsele sellist lisakoormat ka tekitada, et ta ekstra millegagi salatsema peab. Küll see tunnetus välja kujuneb, kui varjatult või avatult tulevikus oma pereelu elada soovib.

+21
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina pigem jälgin, mida laste kuuldes räägin. Muidugi lapsed väiksed ka veel ja 4aastasele öelda, et ära seda õpetajale räägi ja loota, et ta ei räägi…nojah

 

+21
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.05 19:04; 05.05 13:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen õpetanud, et oma pere kohta halbade asjade rääkimine ei ole ok. Näiteks, ei räägita lasteaias sõbrannadele, et õel, kes samas rühmas käib, juhtus õnnetus ja piss tuli voodisse. Samuti ei räägita sellest, kus emme ja issi oma rahakotte hoiavad ja mitu arvutit meil majapidamises on.

Ja samasugustes peredes ei räägi lapsed, kuna on keelatud, ka seda, kui isa emale kaks korda nädalas vastu lõugu paneb või öösiti vanemat õde paitamas käib…

+16
-14
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 04.05 19:52; 05.05 09:38; 12.05 12:12; 12.05 14:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma lihtsalt väldin seda, et lapsed kuulevad asju millest ei peaks teistele rääkima. Sest ma ei soovi lapsele öelda, et kuule seda ära räägi. Seda oleks kuidagi ebameeldiv öelda, ilma lapse avatust mõjutamata. Tahame me ju ise, et lapsed meile kõike räägiks, mis nendega kodust väljas juhtub. Mingi kammitsate peale panek paneb lapse peas sellise mõtte tööle, et on asjad millest ei räägita. Minu meelest laps peab selle vanusega selgeks saama, selle tunnetuse ise ajaga ära tabama. Ei ole vaja lastes komplekse kasvatada.
Mäletan, et meil keelas ema rääkida sellest kui isa töö kaotas ja tükk aega tööl ei käinud. See õpetas mulle kui lapsele seda, et kõik täiuslikkusest erinev on häbiväärne. Nagu meie perel oleks vaja midagi häbeneda. Ma ei saanud isegi külalisi kutsuda.

+18
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei! Ma isegi väga ei kujuta ette, mis asi see peaks olema? Igatahes eeskuju õpetab, nii et ma üritan lihtsalt elada moel, et mu lapsed ei peaks meie koduse elu kohta valetama või midagi maha vaikima.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ĺ

Ja samasugustes peredes ei räägi lapsed, kuna on keelatud, ka seda, kui isa emale kaks korda nädalas vastu lõugu paneb või öösiti vanemat õde paitamas käib…

Meil konkreetselt laps käis sõbrannadele kõva häälega rääkimas, kui õel mingi õnnetus juhtus uriinipidamatusega, või kui vanem õde menstrueerima hakkas ja talle sidemeid osteti Kujutad sa ette mida teine laps seal rühmas tundma pidi, kui lapsed talle igasugu nimesid seepeale hõikasid? Vanem õde istus autos kuni lapsi lasteaiast tõin, sest tal oli ebamugav rühma sisse minna meie pere latatara pärast. Selline asi on konkreetselt kõige halvemat sorti kiusamine, kui sa ei saa kindel olla, et kodus juhtunud õnnetusi või füsioloogia peensuseid kogu ilmale ette ei räägita. Mina ka ei taha, et mees räägiks näiteks, et mul ei lähe seksi ajal enam märjaks või et ma ei oska eriti suuseksi teha (lihtsalt suvaline näide). On asju, milles inimene peab saama olla kindel, et partner või pereliige seda kogu ilmale ei vatra, muidu ei ole kodus võimalik lõõgastuda. Lapsele räägitakse ka neist asjust, mida jälle tuleb rääkida teisele täiskasvanule (näiteks see, kui keegi lööb või keegi seksuaalselt ära kasutab). Lapsi ei tasu kasvatada eeldusega, et nad on nii lollid, et neile ei saa peensuseid seletada. Lapsed suudavad väga ilusasti erinevatest reeglitest aru saada, kui erinevused neile selgeks teha. Lasteaiaiga on lastel just kõige efektiivsem õppimise iga ja kui seda aega ära ei kasuta, on hiljem last palju raskem õpetada.

+11
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 04.05 17:13; 05.05 07:19; 05.05 11:56; 05.05 12:01; 05.05 12:05; 05.05 16:56; 12.05 08:44; 12.05 10:05; 12.05 11:04; 12.05 12:28; 12.05 15:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eelmine suvi pidasime lapse sünnipäeva. Just esimesed kodumaised maasikad olid valmis saanud, kasti hind oli 40 euri. Meie pere armastab maasikaid ja meil oli tordi kaunistamiseks ka vaja. Kodus 7 aastane küsis, et kas pakume külalistele ka maasikaid. Mina ütlesin, et ei raatsi külalistele pakkuda, olid nii kallid, et sööme parem ise ära. Pärast sünnipäeval kui torti lahti lõikasime, tahtsid kõik lapsed just maasikaga tükki…ma ütlesin, et pole probleemi- ma toon maasikaid juurde ja siis saavad kõik oma tükile maasikaid lisada. Tulin siis kausi maasikatega lauda ja laps ütles kõva häälega, et noh sa ei pidanud ju raatsima külalistele neid  kalleid maasikaid anda :/   Tundsin kuidas kõik mind vaatasid..nii suured kui väikesed- häbi oli.

Aga jaa, üldiselt on ma püüan lastele õpetada, et asju mille pärast teine peab häbi tundma ja sa ei taha, et sinu kohta seda räägitakse..ei ole vaja teistele rääkida.

Meil omal käis lapse 5 aastane sõber külas ja rääkis, et tema vanemad lahutavad- rääkis kuidas isa kodus ema mõnitab ja lastele halvasti ütleb. Rääkis detailselt kuidas isa kord jõuludel ema tehtud lihaprae koerale andis, kuna tema meelest oli see liiga soolane. Selliseid kummastavid lugusid rääkis…Kusjuures terve aja vaatas ta mu abikaasale otsa, mitte minule, kellega ta palju rohkem on suhelnud. Sellises olukorras olime küll nõutud..ilmselt tahtis laps lihtsalt südamelt asjad ära rääkida ja tundis sellel hetkel, et meid saab usaldada.

+14
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil konkreetselt laps käis sõbrannadele kõva häälega rääkimas, kui õel mingi õnnetus juhtus uriinipidamatusega, või kui vanem õde menstrueerima hakkas

Siin pole ju tegemist sellega, et laps käis oma pere halbu asju rääkimas. Mis on menstruatsioonis halba? Asi on selles, et laps oli lapsesuu, st talle polnud vanemad õpetanud, et kui näed, et keegi teeb kellelegi kurja, räägi KOHE mõne täiskasvanuga. Pissi-kaka-menstruatsioonijutte aga ei räägita mitte ainult perest väljas vaid ka pere sees pole kellegi teise menstruatsioon või allapissimine lihtsalt sinu asi, laps.

+6
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 04.05 19:52; 05.05 09:38; 12.05 12:12; 12.05 14:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hm, uriinipidamatusest ma saan veel aru, aga  vanema õe menstruatsioonist ei pea väikelaps ju teadma. Jutu mõte ongi see, et kui sa ei taha, et su laps räägib sellistest asjadest, siis ei räägita lapse kuuldes.

Samas meenus enda lugu, isal oli üks napsivennast sõber, selline tore ja lahke mees, kes lastele väga meeldis. Tuli kord isa juurde ja hirmsasti tahtis napsi, aga isal oli kiire aeg ja valetas, et ei ole kodus midagi. Passisime vennaga seal juures ja vend siis teatas, issi – aga sul on kapis! pudelit.  Igas tahes tegi isa suured silmad, mis ajast, kas emmele toodi? Ma pean siis vaatama minema?  Nõukaja ajal toodi ikka komme ja pudeleid ning emale neid ikka toodi ka.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 04.05 17:47; 05.05 10:20; 10.05 21:44; 12.05 09:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma pole laste eest  midagi väga varjanud. Kui asjadest rääkida nii nagu asjad on, siis minu meelest lapsed ei kipugi neid edasi rääkima.

Ainus naljakas lugu, mis mulle teemaga meenub, on mu teise lapse ootus. Kui rasedus oli kindel, siis ütlesin 6-aastasele esimesele lapsele. Ja rõhutasin, et see on praegu veel saladus. Kui järgmisel päeval talle lasteaeda järgi läksin, siis jõllitas 2 rühmatäit lapsi mu kõhtu…

Ülejäänud asjadest pole ma saladust teinud ja lastel pole ka huvi olnud neist võõrastele rääkida.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina õpetajana olen kuulnud asju, millest ma teada ei tahaks. Kuna õpetan alates 4. klassist, siis 10-aastaste laste käest kuuled ikka igasugust, näiteks kuidas ema Tinderis istub, kuidas vanaisa kassipoegi uputab, kuidas ja milliste sõnadega isa-ema üksteist sõimavad, kuidas issi purjuspäi vetsu magama jäi ja keegi sinna minna ei saanud, kuidas väikevend oksendab, mida isa-ema vaestest arvavad jne. Püksipissimine on tõesti tihe teema.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hm, uriinipidamatusest ma saan veel aru, aga  vanema õe menstruatsioonist ei pea väikelaps ju teadma. Jutu mõte ongi see, et kui sa ei taha, et su laps räägib sellistest asjadest, siis ei räägita lapse kuuldes.

Ta elab õega samas toas, pealegi rääkisime suurema tüdrukuga vaikselt ühes toa nurgas aga teine laps juhtus ukse vahelt ikka kuulma. Lisaks pean ma veidraks oma pere siseselt jube saladuslikult vaikida sidemetest kui noorem õde selle teemaga ühel hetkel niikuinii ka tutvuma peab. Analoogseid teemasid on palju, näiteks ei pea lasteaias rääkima, mille eest õde pahandada sai, millal ta kogemata söögilauas puuksutasvõi et ema leidis õe tagumiku vahelt puugi ja seepärast kontrollis teised lapsed ka sealt üle jne. Palju mõistlikum on ikkagi selgitada, et kõigest ei pea avalikus kohas rääkima, sest sa ei suuda iga üksiku asja puhul jälgida, kas see nüüd on asi, mida kodus võib rääkida, või peab iga teise lause pärast minema vannituppa ja ukse lukku keerama. Paljud piinlikud asjad juhtuvad pere sees kogemata, ilma plaanimata ( a la vetsupaber jäi värvli vahele vms). Paljulapselises peres ikka keegi juhtub kuulma. Lihtsalt tuleb osata olla oma pereliikmetega solidaarne ja mõelda, kas ma tahan, et minust niimoodi avalikult räägitakse. Ja see on õpitav, ka väiksel lapsel.

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 04.05 17:13; 05.05 07:19; 05.05 11:56; 05.05 12:01; 05.05 12:05; 05.05 16:56; 12.05 08:44; 12.05 10:05; 12.05 11:04; 12.05 12:28; 12.05 15:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina õpetajana olen kuulnud asju, millest ma teada ei tahaks. Kuna õpetan alates 4. klassist, siis 10-aastaste laste käest kuuled ikka igasugust, näiteks kuidas ema Tinderis istub, kuidas vanaisa kassipoegi uputab, kuidas ja milliste sõnadega isa-ema üksteist sõimavad, kuidas issi purjuspäi vetsu magama jäi ja keegi sinna minna ei saanud, kuidas väikevend oksendab, mida isa-ema vaestest arvavad jne. Püksipissimine on tõesti tihe teema.

Muuseas ma olen oma teise klassi lapse videotunde läbi ukse kuulnud ja vahel tõusevad ihukarvad püsti. Kuulen vaid lapse vastuseid aga ta on sageli täiesti valesti asjadest aru saanud. Näiteks ühel hetkel teatas kõva häälega õpetajale, et ” Minu ema ütles, et koroona lastele ei nakka”, kust ta sellise teadmise võttis, mina ei tea, pole iial midagi taolist öelnud.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 04.05 17:13; 05.05 07:19; 05.05 11:56; 05.05 12:01; 05.05 12:05; 05.05 16:56; 12.05 08:44; 12.05 10:05; 12.05 11:04; 12.05 12:28; 12.05 15:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma pole laste eest  midagi väga varjanud. Kui asjadest rääkida nii nagu asjad on, siis minu meelest lapsed ei kipugi neid edasi rääkima.

See sõltub lapsest. Minu kaks last ka ei rääkinud, kolmas on aga selline, kes jõuab poemüüjale ka ostu ajal kogu pere luguloo ära rääkida kõva häälega. Mina ei ole ka selle salatsemise poolt, pigem eelistan selgitada, millest kõlbab avalikult rääkida, millest mitte.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 04.05 17:13; 05.05 07:19; 05.05 11:56; 05.05 12:01; 05.05 12:05; 05.05 16:56; 12.05 08:44; 12.05 10:05; 12.05 11:04; 12.05 12:28; 12.05 15:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ĺ

Ja samasugustes peredes ei räägi lapsed, kuna on keelatud, ka seda, kui isa emale kaks korda nädalas vastu lõugu paneb või öösiti vanemat õde paitamas käib…

Meil konkreetselt laps käis sõbrannadele kõva häälega rääkimas, kui õel mingi õnnetus juhtus uriinipidamatusega, või kui vanem õde menstrueerima hakkas ja talle sidemeid osteti Kujutad sa ette mida teine laps seal rühmas tundma pidi, kui lapsed talle igasugu nimesid seepeale hõikasid? Vanem õde istus autos kuni lapsi lasteaiast tõin, sest tal oli ebamugav rühma sisse minna meie pere latatara pärast. Selline asi on konkreetselt kõige halvemat sorti kiusamine, kui sa ei saa kindel olla, et kodus juhtunud õnnetusi või füsioloogia peensuseid kogu ilmale ette ei räägita. Mina ka ei taha, et mees räägiks näiteks, et mul ei lähe seksi ajal enam märjaks või et ma ei oska eriti suuseksi teha (lihtsalt suvaline näide). On asju, milles inimene peab saama olla kindel, et partner või pereliige seda kogu ilmale ei vatra, muidu ei ole kodus võimalik lõõgastuda. Lapsele räägitakse ka neist asjust, mida jälle tuleb rääkida teisele täiskasvanule (näiteks see, kui keegi lööb või keegi seksuaalselt ära kasutab). Lapsi ei tasu kasvatada eeldusega, et nad on nii lollid, et neile ei saa peensuseid seletada. Lapsed suudavad väga ilusasti erinevatest reeglitest aru saada, kui erinevused neile selgeks teha. Lasteaiaiga on lastel just kõige efektiivsem õppimise iga ja kui seda aega ära ei kasuta, on hiljem last palju raskem õpetada.

Siin ei ole asi perest rääkimises. Nt menstruatsiooni asi – mis te siis 4aastase kuuldes lahkate 12aastase päevasid? Ise natuke mõelda, mis on eakohane jutt kellegi kuuldes. Kuidas laps üldse teab, et see midagi halba on ja mida nt eelkooliealine tüdruk peaks mõtlema, kui ta vanema õe päevade kohta räägurakse, et see on midagi halba? Parem vaata, et privaatseid asju räägid privaatselt.

Ja teise õe pissimine – tundub, et lapsel lihtsalt käitumisprobleemid, narrib teisi? Tegelikult ongi kiusaja kaps, aga probleemi näed üksnes siis, kui oma üde kiusab?

Ise teete peres laste intiimsetest asjadest suure perekondliku sündmuse – muidugi siis väike laps latrab. Nt kui mu 5aastane sai teada, et olen rase – järgmisel päeval lasteaeda astudes ta ei öelnud õpetajale isegi tere, vaid kohe kuulutas uudist, sest see oli nii tähtis jutt eelmisel õhtul

+5
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.05 19:04; 05.05 13:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on tegelikult hea teema, kuid tegelikult on vahel raske hinnata, mille puhul last hoiatada või mitte. Võibolla ei pannud laps enne seda teemat tähelegi, aga siis kui sellest eraldi juttu teha, saab ta alles aru, et see on tähtis teema.

Mu laps oli 1. või 2. klassis, kui selline asi päevakajaline oli. Klassikaaslased kasutasid agaralt võimalust meil külas käia ja nii mõnigi otsis tähelepanu ka minult, rääkides igasugu asju välja. Mõttes sai ikka palju silmi pööritatud. Nt rääkis üks, et tema ema enam kahjuks ei saa autoga sõita. Mäletan, et ma pigem automaatselt küsisin, et miks (mõtted olid sel hetkel hoopis mujal) ja siis poiss rõõmsalt vastas, et aga sellepärast, et ema jäi purjus peaga vahele ja tal võeti load ära! Kahetsesin väga oma “miksi”…

Kõik see pani muidugi ka enda pere asjade peale mõtlema, et kas on midagi, mida ma ei tahaks, et kodu seinte vahelt välja läheks. Õnneks linnas elades pole see nii oluline, aga väikses kohas on veidi teisiti.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei õpeta. Me ei korralda lapse ees selliseid asju, mida varjama peaks. Ei taha lapsele sellist lisakoormat ka tekitada, et ta ekstra millegagi salatsema peab. Küll see tunnetus välja kujuneb, kui varjatult või avatult tulevikus oma pereelu elada soovib.

Hm, mõned aastad tagasi rääkis aktiivne, sõbralik esimese klassi tüdruk mulle, täiesti võõrale täiskasvanule (käis minu pojaga samas klassis) üksikasjalikult ära oma aadressi, kodutee, päevakava ja selle, kus nad varuvõtit hoiavad, juhuks, kui ta peaks enda oma ära kaotama. Ma ütlesin talle, et kallis laps, ära räägi neid asju võõrastele, aga kui minu asemel oleks olnud mõni… Ütleme, majanduslike probleemidega ja puuduliku südametunnistusega inimene… siis oleks see lugu võinud teisiti lõppeda. Sa suudad kujutleda, kuidas?

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.05 15:31; 05.05 15:44; 05.05 15:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina õpetajana olen kuulnud asju, millest ma teada ei tahaks. Kuna õpetan alates 4. klassist, siis 10-aastaste laste käest kuuled ikka igasugust, näiteks kuidas ema Tinderis istub, kuidas vanaisa kassipoegi uputab, kuidas ja milliste sõnadega isa-ema üksteist sõimavad, kuidas issi purjuspäi vetsu magama jäi ja keegi sinna minna ei saanud, kuidas väikevend oksendab, mida isa-ema vaestest arvavad jne. Püksipissimine on tõesti tihe teema.

Ma võtaks seda kõike komplimendina, et lapsed sind usaldavad. Hoia siis nende usaldust ja kui pole just midagi kriminaalset (ema-isa üksteist kodus peksavad jne), siis hoia see teadmine endale.

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.05 15:41; 05.05 15:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ĺ

Ja samasugustes peredes ei räägi lapsed, kuna on keelatud, ka seda, kui isa emale kaks korda nädalas vastu lõugu paneb või öösiti vanemat õde paitamas käib…

Meil konkreetselt laps käis sõbrannadele kõva häälega rääkimas, kui õel mingi õnnetus juhtus uriinipidamatusega, või kui vanem õde menstrueerima hakkas ja talle sidemeid osteti Kujutad sa ette mida teine laps seal rühmas tundma pidi, kui lapsed talle igasugu nimesid seepeale hõikasid? Vanem õde istus autos kuni lapsi lasteaiast tõin, sest tal oli ebamugav rühma sisse minna meie pere latatara pärast. Selline asi on konkreetselt kõige halvemat sorti kiusamine, kui sa ei saa kindel olla, et kodus juhtunud õnnetusi või füsioloogia peensuseid kogu ilmale ette ei räägita. Mina ka ei taha, et mees räägiks näiteks, et mul ei lähe seksi ajal enam märjaks või et ma ei oska eriti suuseksi teha (lihtsalt suvaline näide). On asju, milles inimene peab saama olla kindel, et partner või pereliige seda kogu ilmale ei vatra, muidu ei ole kodus võimalik lõõgastuda. Lapsele räägitakse ka neist asjust, mida jälle tuleb rääkida teisele täiskasvanule (näiteks see, kui keegi lööb või keegi seksuaalselt ära kasutab). Lapsi ei tasu kasvatada eeldusega, et nad on nii lollid, et neile ei saa peensuseid seletada. Lapsed suudavad väga ilusasti erinevatest reeglitest aru saada, kui erinevused neile selgeks teha. Lasteaiaiga on lastel just kõige efektiivsem õppimise iga ja kui seda aega ära ei kasuta, on hiljem last palju raskem õpetada.

No sussver, loe nüüd oma tekst uuesti üle. Lõpus väidad, et lapsed suudavad kergelt erinevateest reeglitest aru saada ja neid järgida, aga endal kodus selline latatara, kelle käitumist nimetad isegi kiusamiseks. Miks tema siis ei oska reeglitest aru saada?

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.05 15:41; 05.05 15:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nt menstruatsiooni asi – mis te siis 4aastase kuuldes lahkate 12aastase päevasid? Ise natuke mõelda, mis on eakohane jutt kellegi kuuldes. Kuidas laps üldse teab, et see midagi halba on ja mida nt eelkooliealine tüdruk peaks mõtlema, kui ta vanema õe päevade kohta räägurakse, et see on midagi halba?

Esiteks, mis on menstruatsioonis halba, seda tahaks mina ka teada. Miks seda paaniliselt varjama peaks?

Teiseks ei ole võimalik uudishimuliku nelja-aastase eest sellist korrapäraselt toimuvat asja varjata. 12-aastase endaga on niikuinii vaja sellest rääkida ja seda rääkimist pole võimalik alati edasi lükata ajale, mil 4- aastane magab.

+1
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.05 15:31; 05.05 15:44; 05.05 15:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pissi-kaka-menstruatsioonijutte aga ei räägita mitte ainult perest väljas vaid ka pere sees pole kellegi teise menstruatsioon või allapissimine lihtsalt sinu asi, laps.

Et siis lapsel juhtub õnnetus või algavad ootamatult päevad aga keegi midagi ette ei võta, sest sellest rääkida pole ometi viisakas, nii või? Mõtetelugemine pole tegelikult võimalik mujal kui ulmefilmis.

0
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.05 15:31; 05.05 15:44; 05.05 15:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma õpetan küll lastele, mis tähendab privaatsus ja viisakus. Seda eelkõige võtmes, et kehal on privaatsed piirkonnad, mida avalikult ei “liputata” ei füüsiliselt ega sõnas. Samuti arutame omavahel, millistest teemadest on viisakas rääkida ja millistest mitte.

Samas ma tahan, et mu lapsed oleksid tegelikult julged rääkima kõigest, mis neil endil südamel on. Ja mitte ainult oma vanematega vaid ka õpetajaga, sõpradega. Sotsiaalseid reegleid on muidugi oluline tunda, aga koormavaid tabu-teemasid ma neile ka ei taha peale suruda.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõpus väidad, et lapsed suudavad kergelt erinevateest reeglitest aru saada ja neid järgida, aga endal kodus selline latatara, kelle käitumist nimetad isegi kiusamiseks. Miks tema siis ei oska reeglitest aru saada?

Esialgu tuli see mulle üllatusena, sest teised lapsed sellised ei olnud. Kohe kui probleem ilmnes ja teatavaks sai, tegime reeglid selgeks ja laps hakkas valima, mida ta meie perest kogu ilmarahvale rääkis. Lobiseb ikka palju, aga pärast selgitustööd ja paari edasist möödalaskmist, oskab juba vahet teha, mida võib ja mida mitte rääkida. Vanemad ei ole ka ju selgeltnägijad, et kõiki probleeme ennetada suudavad, vahel õpidki läbi kogemuse.

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 04.05 17:13; 05.05 07:19; 05.05 11:56; 05.05 12:01; 05.05 12:05; 05.05 16:56; 12.05 08:44; 12.05 10:05; 12.05 11:04; 12.05 12:28; 12.05 15:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olin lapsena jõhket latatara, sest ma ei teadnud, et mingeid asju peab valetama või varjam. Seda enam, et mu ema käskis alati aus olla ja valetada ei tohi. Mulle meenub kaks seika. Me pidasime jõule ja sünnipäevi alati mu tädi perega ja ma mäletan, et kaks korda oli selline olukord, kus ma sinna jõudes ukse peal juba oma tädi mehele ütlesin, mis ta kingiks saab. Esimene kord ütlesin:” Tead mis me sulle kingime? Sokid!” Ja teine kord oli ta sünnipäeval:”Onu Meelis, sa saad kingiks jälle sokid!” Ma lihtsalt ei suutnud oma vaimustust varjata. Vaimustus oli lihtsalt kingi tegemisest. Ma arvan, et ma olin siis viiene.

Ja teine kord oli siis, kui mu ema mingil põhjusel ei tahtnud tööle minna ja palus mul oma ülemusele valetada kui ta helistab, et teda pole kodus. Tol ajal olin ma vist kuuene ja nii kui telefon helises, siis ma vastasin ja ütlesin ta ülemusele ausalt, et emme on kodus ja ta pikutab voodis. Mulle tundus lihtsalt nii vale valetada, sest tegelikult ema õpetas teisiti. Sain muidugi hullult pragada.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oi need lasteaia- ja algkooliõpetajad kuulevad väga mahlakaid lugusid laste käest. Mulle teadustas üks viie aastane tirts uhke näoga, et tema ema sai kunsttissid ja praegu teda sülle tõsta ei tohi. Sealt ikka tuleb igapäevaselt midagi. Vanematega kohtudes teen näo, et ma pole midagi kuulnud. Nii on kõige parem. Õnneks midagi kriminaalset pole olnud, aga neid jutte, mis issi ja harvem ka emme purjus peaga teevad, neid jutte kuulen suht tihti. Ja kes kui palju teenib ja mida poest ostab. Laste suid ei sulge.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 43 )


Esileht Pereelu ja suhted Oma pere asjad