Esileht Koolilaps Oma tuba, oma luba?

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Oma tuba, oma luba?

Postitas:

Läksin täna oma 13a lapse tuppa ja see tuba oli väga segi. Ma tean küll, et tavaliselt see ongi segi, aga see jubedus üllatas mind.
Meil oli varem sagedasi tülisid koristamise üle. U pool aastat tagasi mõtlesin, et me ainult tülitseme seepärast. et elagu nii nagu talle siis meeldib. otsustagu ise. Enne jõule sundisin küll veel korra, et tehku tuba korda nüüd jõulude puhul. Tegi. Peale seda ta koristanud enam pole.
Nii vist ikka ei saa, et oma tuba ja oma luba ja otsustagu ise. Ma mõtlesin, et kui ma koguaeg käsutan ja nõuan, äkki on asi minus. Mina olen ehk hull pedant, kelle nõudmisi ei suudagi laps täita. Mõtlesin et ehk muutub ise, kui ma enam ei nõua.
Mis nõu te mulle annate?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

1 kord kuus sunnin tuba korrastama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Igal õhtul enne magama minekut tuba korda. See pole palve, vaid reegel. Põranda tõmban tolmuimejaga ise vastavalt vajadusele.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 21:49; 19.02 01:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kord nädalas hõikan, et kui musti riideid on, siis toogu mustapesukasti.
Koristame kogu perega koos kord nädalas kõik toad: näiteks üks klopib vaibad, teine tegeleb tolmuimejaga, kolmas peseb põrandad, neljas viib nõud pesumasinasse, viies sätib jalanõud esikus ritta.
Lauapealsed ja riiulid kipuvad segi minema ja jääma, vahel tuletan meelde, et tehku korda.

Oma tuba, oma luba küll, aga koristamiseks see reegel ei sobi. Teismeline peab oma toa ise koristama, aga kes koristab ülejäänud toad? Kelle tuba on köök? Aga vannituba ja WC, vanemate magamistuba? Ühiskasutusega ruumid jagatakse osadeks ja igaüks koristab oma osa?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

meil käib koduabiline korra nädalas. seega, kui ei taha oma väärtuslikku kola prügikastis näha, tuleb see vähemalt korra nädalas (enne koristaja tulekut) õigetesse kappidesse ära koristaja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui riided ja asjad on laokil, siis on ehk oma luba, kuigi tuleks rääkida, et see ei ole ei mõistlik ega viisakas. Aga niipalju tuleb koristada, et tagatud oleks hügieen, vara (sh kooliõpikud) säilimine ja turvalisus.
Sellised reeglid võiksid olla, et toidujäänuseid ja musti nõusid toas olla ei tohi, must pesu peab jõudma regulaarselt mustapesukasti, vähemalt 1-2 korda kuus tuleks põrandad ja muud pinnad tolmust ja muust sellisest vabastada. Suurpuhastus ebavajalike asjade osas võiks toimuda 1-2 korda aastas 13-aastase puhul koos lapsevanemaga. Sellised nõudmised pole kindlasti pedantsus, aga tagavad elementaarse hügieeni. Ise teen tolmutõrjet märksa sagedamini, aga olen käinud koristamas oma vanavanemate ja mehe vanavanemate elamisi (nemad ise ei suuda enam) ja näen millal ja kust tuleb piir lihtsalt viisaka korra ja elementaarse hügieeni vahele.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 22:50; 19.02 19:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

1-2 korda kuus tuleks põrandad ja muud pinnad tolmust ja muust sellisest vabastada. Sellised nõudmised pole kindlasti pedantsus, aga tagavad elementaarse hügieeni.

Ma arvan et elementaarse hügieeni tagamiseks on seda ikka liiga vähe.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 21:49; 19.02 01:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

meil käib koduabiline korra nädalas. seega, kui ei taha oma väärtuslikku kola prügikastis näha, tuleb see vähemalt korra nädalas (enne koristaja tulekut) õigetesse kappidesse ära koristaja.

Meil sama lugu. Ütlengi, et kui koristaja tuleksuks tuba korras pole, siis koristaja sealt koristama ei hakka ja see juba tähendab, et ta peab lisaks asjade ärapanekule ka tolmud ja põranda üle võtma.
Mingit oma tuba – oma luba reeglit me viljelema ei hakka. Lapse tuba on maja ja meie kodu üks osa. Kui oma korteri kunagi ostab, siis on oma tuba – oma luba ja siis koristagu nii vähe kui tahab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole sellist luksust, et ei peaks koritama. Laupäeval teeme kogu perega tulbid paar tundi koristustöid ja seda on lastele õpetatud titest saadik. Oma tuba, oma luba – õigus sisustada, valida tapeeti, viia sinna sõpru ja olla omaette. See ei tähenda, et tuba peaks olema nagu sealaut.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil ka koristaja kord nädalas ja reegel, et eelneval päeval kõik asjad peavad oma kohtadel olema.
Laps 10-aastane ja niipalju suutsin õpetada, et mustad riided viiakse KOHE pesusahtlisse, süüakse köögis, hommikul tehakse voodi korda ja õhtul (siiski veel meeldetuletusega) korjatakse asju põrandalt, töölaud võib mõnevõrra sassis olla.

Ma leian, et lapsele on lause “tee oma tuba korda” liiga abstraktne – tema arvates ongi see suht ok, milleks pingutada. Oskus oma tuba ja asju korras hoida ei tule üleöö, vaid kujuneb pikema ajaga. Oluline on ka vanemate eeskuju ja suhtumine koristamisse (kas näiteks koristatakse jooksvalt või alles siis, kui juba suur segadus ja tolmurullid igal pool).

Teismelist oleks mõttekas esialgselt aidata:
1) vabaneda kolast, sest kui asju on liiga palju, on raske ka neid korras hoida (väikseks jäänud riided, paaritud sokid, vanad vihikud/raamatud, tühjad pastakat, liiga titekad mängud jne jne)
2) vaadata kriitilise pilguga kapid ja panipaigad üle – kas need on asjade hoiustamiseks mugavad? Sest kui nende asukoht või kuju ebasoodne, siis neid ei kasutata. Nt kui raamaturiiul on lauast liiga kaugel, kogunevad raamatud lauale. Riiulis olevad puhtad t-särgid lähevad kiiremini sassi kui sahtlis olevad. Võimalikul võiks hoiukohad praktilisemaks muuta: sahtlijagad, karbid pisiasjadele, paberitele jne.
3) lapsega koos teha ükskord suurpuhastust. Võib teha ka järg järgul, nt üks kapp või riiul per nädalavahetus.
4) premeerida korrastatud toa eest, nt osta uus äge voodipesu, vaip või põrandalamp, mida saab koos lapsega valida.
5) õpetada jooksvat koristamist – see on kõige lihtsam viis väikese vaevaga toa korras hoidmiseks. Üks uus harjumus kuus. Näiteks, esialgselt õpetad musta pesu sahtlisse viimist igal õhtul, siis oma töölaua koristamist ja siis veel midagi. Võibki kirjalik kokkulepe olema, mida ja kui sageli tehakse. Täitmise eest kiita ja premeerida.

See on küll pikem teekond, kui näiteks anda lapsele must prügikott kätte ja aega kolm tundi, vastaselt juhul arvutikeeld. Aga ehk pikemas perspektiivis tõhusam 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

1-2 korda kuus tuleks põrandad ja muud pinnad tolmust ja muust sellisest vabastada. Sellised nõudmised pole kindlasti pedantsus, aga tagavad elementaarse hügieeni.

Ma arvan et elementaarse hügieeni tagamiseks on seda ikka liiga vähe.

Tead, ei ole. Paljud elavad veel räpasemates tingimustes. Sellise koristamissagedusega tervistkahjustavat keskkonda ei teki, kui inimesel just tolmuallergiat pole. Ma ise muidugi koristan sagedamini (keskmiselt 2x nädalas), aga vanavanemate juures ma lihtsalt sagedamini ei jõudnud koristamas käia kui 1-2 x kuus (2-korruseline maja). Midagi ei juhtunud, kuigi vanainimesed, kel käed enam hästi ei pea ja kes hoolega nahka vahetavad (valge tolm eriti voodi ümbruses, suht rõve), kindlasti ei ela puhtust hoidvamalt kui teismeline. Neil kannatas isegi külas käia: vahel käis suvalisel ajal külalisi ja keegi, ka mitte mu tädi ega onu, ei rääkinud pärast, et oi kui hirmus rõve ja must. Kusjuures, nemad ei teadnud, et vanavanemad enam ise koristada ei jaksa ja et mina seda teen. Beebit nende põrandale roomama loomulikult ei pannud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 22:50; 19.02 19:50;
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Koolilaps Oma tuba, oma luba?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.