Esileht Tööelu, raha ja seadused. On siin ka neid, kes dekreeti ei lähe/läinud?

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: On siin ka neid, kes dekreeti ei lähe/läinud?

Postitas:

Küsimus pealkirjas. Ja miks nii otsustasite?

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 26.01 13:28; 26.01 15:58; 27.01 10:41; 27.01 11:11; 27.01 11:13; 27.01 13:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei tea, kas olen valesti aru saanud, aga kui ise ei lähe, siis algab rsp lapse sünniga samal päeval.

Teine teema on muidugi, kui ollakse lhp-l.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui sul on kehtiv tööleping, siis ei saa lihtsalt loobuda.
Arst on kohustatud sulle väljastama sünnituslehe (st sul on rsp/dekreet).
Kui keeldud minemast vähemalt 30 p enne tähtaega, algab rsp siis hilisemast (sinu poolt määratud) kuupäevast või kui seda pole, siis lapse sünnist.
Kestab ikka 140p kuid makstakse viivitatud päevade võrra vähem.

Rsp-le ei pea minema, kui
* oled alles või lähed uuesti eelmise lapsega lhp-le (st sul on alla 3a lapsi)
*lõpetad töölepingu või tähtajaline tööleing lõpeb vähemalt 31p enne sünnituse tähtaega
*oledki töötu, õpilane vms st puudub kehtiv tööleping

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.01 14:12; 27.01 11:10; 27.01 16:29; 18.03 16:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas ei saa loobuda?
Lihtsalt esimesed 70 päeva makstakse töötasu alammäära.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 26.01 13:28; 26.01 15:58; 27.01 10:41; 27.01 11:11; 27.01 11:13; 27.01 13:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui keeldud minemast vähemalt 30 p enne tähtaega, algab rsp siis hilisemast (sinu poolt määratud) kuupäevast või kui seda pole, siis lapse sünnist.
Kestab ikka 140p kuid makstakse viivitatud päevade võrra vähem.

ei ole nii

Sünnituspuhkusele on võimalik jääda 30–70 päeva enne eeldatavat sünnitamise kuupäeva (30.–36. rasedusnädal).
Kui naine jääb rasedus- ja sünnituspuhkusele hiljemalt 30 päeva enne eeldatavat sünnitamiskuupäeva, on tal õigus saada sünnitushüvitist 140 päeva eest. Jäädes sünnituspuhkusele hiljem, peab arst või ämmaemand vähendama vastavalt ka sünnituslehe kestust, seega kahaneb hüvitis nende päevade võrra, mille võrra hiljem sünnituslehele jäädi.https://www.haigekassa.ee/inimesele/rahalised-huvitised/sunnitushuvitis

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.01 17:13; 27.01 10:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vanemahüvitisel oli minu ajal mingi maksimaalne määr, sain rohkem palka ja ei jäänud puhkusele. Tegin kodukontoris tööd.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vanemahüvitisel oli minu ajal mingi maksimaalne määr, sain rohkem palka ja ei jäänud puhkusele. Tegin kodukontoris tööd.

Minu ajal (15+ aastat tagasi) oli igatahes kohustuslike jääda sünnituspuhkusele vähemalt 30 päeva enne lapse sündi, mul sõltus lapse sünnikuupäevast üsna palju, kas saan oma keskmise töötasu järgi või miinimumi järgi, seega riskisin kaotada need 30 päeva, laps sündis ikkagi enne ja sain miinimumi järgi miinus need päevad, mis mis jäid sünnituspuhkuse ja sünnitähtaja vahele. Kui laps oleks hiljem sündinud, oleks rohkem päevi kaotanud, aga päevatasu tunduvalt suurem olnud.
Vanemahüvitist kohe sünnist saati oleks võimalik ainult siis saada olnud, kui mul poleks sel ajal töökohta olnud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seletage nüüd mulle ka, miks ma ei saa loobuda dekreedist? Varem sai ju.
Ma tahan VH alates sünnist saama hakata.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 26.01 13:28; 26.01 15:58; 27.01 10:41; 27.01 11:11; 27.01 11:13; 27.01 13:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seletage nüüd mulle ka, miks ma ei saa loobuda dekreedist? Varem sai ju.

Ma tahan VH alates sünnist saama hakata.

siis pead töölt lahkuma enne sünnitust, see on ainus võimalus alates sünnist VH saamiseks.
kui kuni sünnituseni töötad, siis algab ikka dekreet, aga kestab lihtsalt 140 päeva asemel 110 päeva ja siis hakkad VH saama

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.01 17:13; 27.01 10:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seletage nüüd mulle ka, miks ma ei saa loobuda dekreedist? Varem sai ju.
Ma tahan VH alates sünnist saama hakata.

Millal varem sai? Miks sa varem said? Olid töötu? Või eelmise lapsega lhp-l?
Kui sul on alla 3a lapsi, saad jääda uuesti lhp-le (vähemalt 30p enne sünnituse tähtaega) ja saadki valida VH sünnist
või
lõpetad töölepingu (jälle vähemalt 31p enne tähtaega) või keeldud dekreedist ja lõpetad hiljem aga igal juhul enne sünnitust.

Kõigile, kellel sünnituse hetkel on kehtiv tööleping, neile on arst kohustatud väljastama sünnituslehe (tõsi, mitte 140p vaid lühemalt viivitatud päevade võrra), sest seadus ütleb, et äsjasünnitanu pole töövõimeline,
mingil põhjusel ei ole ka varianti lhp otse sünnituslaualt…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.01 14:12; 27.01 11:10; 27.01 16:29; 18.03 16:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui emal on õigus rasedus- ja sünnituspuhkusele ning ta seda ei kasuta, makstakse vanemahüvitist esimese 70 päeva jooksul mitte rohkem kui töötasu alammäära suuruses.

See on väljavõte sm.ee lehelt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 26.01 13:28; 26.01 15:58; 27.01 10:41; 27.01 11:11; 27.01 11:13; 27.01 13:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sain aastal 2014, mil sündis esimene laps. Töötu ei olnud, oli ka soov VH alates sünnist saama hakata.

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 26.01 13:28; 26.01 15:58; 27.01 10:41; 27.01 11:11; 27.01 11:13; 27.01 13:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seletage nüüd mulle ka, miks ma ei saa loobuda dekreedist? Varem sai ju.

Ma tahan VH alates sünnist saama hakata.

siis pead töölt lahkuma enne sünnitust, see on ainus võimalus alates sünnist VH saamiseks.

kui kuni sünnituseni töötad, siis algab ikka dekreet, aga kestab lihtsalt 140 päeva asemel 110 päeva ja siis hakkad VH saama

dekreedist saab muidugi loobuda. Või noh, mis loobumin e- kui ei palu arstil RSP-d vormistada, siis see ei olegi ju loobumine. Naine võib, kui tahab, kohe peale sünnitust tööle naasta. Ei ole kohustuslik dekreedis olla ega ka VH saada. Lihtsal tollakse kinni mõtlemises, et naine jääb dekreeti ja seejärel LHP-le jne.

Muiudui, ma ise ei pea õigeks kohe peale sünnitust tööle naasta. Aga kui ema soovib, siis ta võib ka kohe peale sünnitust LHP-le jääda, mitte dekreeti – VH muidugi ei saa enne 70 p. Seega see ei ole mõistlik. Aga no teoretiseerides nt, ema soovib hoopis teise tööandja jaoks kohe peale sünnitust töötada, aga samas, et ka see töökoht jääks alles – siis miks mitte.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.01 13:24; 27.01 16:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seletage nüüd mulle ka, miks ma ei saa loobuda dekreedist? Varem sai ju.

Ma tahan VH alates sünnist saama hakata.

siis pead töölt lahkuma enne sünnitust, see on ainus võimalus alates sünnist VH saamiseks.

kui kuni sünnituseni töötad, siis algab ikka dekreet, aga kestab lihtsalt 140 päeva asemel 110 päeva ja siis hakkad VH saama

dekreedist saab muidugi loobuda. Või noh, mis loobumin e- kui ei palu arstil RSP-d vormistada, siis see ei olegi ju loobumine. Naine võib, kui tahab, kohe peale sünnitust tööle naasta. Ei ole kohustuslik dekreedis olla ega ka VH saada. Lihtsal tollakse kinni mõtlemises, et naine jääb dekreeti ja seejärel LHP-le jne.

Muiudui, ma ise ei pea õigeks kohe peale sünnitust tööle naasta. Aga kui ema soovib, siis ta võib ka kohe peale sünnitust LHP-le jääda, mitte dekreeti – VH muidugi ei saa enne 70 p. Seega see ei ole mõistlik. Aga no teoretiseerides nt, ema soovib hoopis teise tööandja jaoks kohe peale sünnitust töötada, aga samas, et ka see töökoht jääks alles – siis miks mitte.

Aga saab enne 70 päeva, lihtsalt miinimummäära.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 26.01 13:28; 26.01 15:58; 27.01 10:41; 27.01 11:11; 27.01 11:13; 27.01 13:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seletage nüüd mulle ka, miks ma ei saa loobuda dekreedist? Varem sai ju.

Ma tahan VH alates sünnist saama hakata.

siis pead töölt lahkuma enne sünnitust, see on ainus võimalus alates sünnist VH saamiseks.

kui kuni sünnituseni töötad, siis algab ikka dekreet, aga kestab lihtsalt 140 päeva asemel 110 päeva ja siis hakkad VH saama

dekreedist saab muidugi loobuda. Või noh, mis loobumin e- kui ei palu arstil RSP-d vormistada, siis see ei olegi ju loobumine. Naine võib, kui tahab, kohe peale sünnitust tööle naasta. Ei ole kohustuslik dekreedis olla ega ka VH saada. Lihtsal tollakse kinni mõtlemises, et naine jääb dekreeti ja seejärel LHP-le jne.

Muiudui, ma ise ei pea õigeks kohe peale sünnitust tööle naasta. Aga kui ema soovib, siis ta võib ka kohe peale sünnitust LHP-le jääda, mitte dekreeti – VH muidugi ei saa enne 70 p. Seega see ei ole mõistlik. Aga no teoretiseerides nt, ema soovib hoopis teise tööandja jaoks kohe peale sünnitust töötada, aga samas, et ka see töökoht jääks alles – siis miks mitte.

Aga saab enne 70 päeva, lihtsalt miinimummäära.

Perehüvitiste seadusest küll seda välja ei loe.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.01 13:24; 27.01 16:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Perehüvitiste seadusest küll seda välja ei loe.

On ikka küll:

https://www.riigiteataja.ee/akt/131102019007?leiaKehtiv
§ 40. Vanemahüvitise suuruse arvutamise erisused

(2) Kui rasedus- ja sünnituspuhkuse või sünnitushüvitise saamise õigust omav ema ei kasuta õigust rasedus- ja sünnituspuhkusele või sünnitushüvitisele, arvutatakse vanemahüvitise suurus esimese 70 päeva eest käesoleva seaduse § 37 lõigete 1–4 või käesoleva paragrahv lõigete 3 ja 4 alusel, kuid vanemahüvitist ei maksta ühes kalendrikuus rohkem kui töötasu alammääras.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.01 14:12; 27.01 11:10; 27.01 16:29; 18.03 16:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas nüüd mõistlik siis oleks? Väiksem laps kolmanda lapse sündised 2.2a. Vanemarahad läbi. Olen mõelnud dekreeti mitte minna. Kuid saan ma õigesti aru, et rahasid hakkan ikkagi saama alles 70 päeva peale sünnitust mitte kohe? Kas siis on ikkagi mõistlik dekreeti minna – millal? Töötasu on nagunii mul miinimum!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas nüüd mõistlik siis oleks? Väiksem laps kolmanda lapse sündised 2.2a. Vanemarahad läbi. Olen mõelnud dekreeti mitte minna. Kuid saan ma õigesti aru, et rahasid hakkan ikkagi saama alles 70 päeva peale sünnitust mitte kohe? Kas siis on ikkagi mõistlik dekreeti minna – millal? Töötasu on nagunii mul miinimum!

Rate this item:Submit Rating00

Mõistlik on rsp-le (dekreeti) minna, sest nii saad raha 140 + 435= 575p e 19 kuud.
Sa töötad? Sel juhul teatadki tööandjale ja arstile, et rsp-le (soovitavalt võimalikult hilja, kui tervis ok) 30 p enne sünnituse tähtaega.
Või oled lhp-l? Siis viid tööandjale lhp lõpetamise avalduse, kus nn 1. tööpäev on 30p enne uue sünnituse tähtaega, suuliselt teatad, et kohe jääd st 1.tööpäeval uuesti rsp-le. Arstilt sünnitusleht algusega 30 p enne tähtaega.

Mõlemal juhul saad algul 140 p eest dekreediraha ja edasi 435p e 14,4 k VH.

Jah, kui tõesti ei taha rsp-le ja pole oluline kaotada üle 600 euro, võid jääda 31p enne tähtaega eelmise lapsega uuesti lhp-le(avaldus tööandjale 14p varem) või kui oled praegugi lhp-l siis seda mitte lõpetada.
Saad VH lapse sünnist ja 18 k.

VH sünnist 18 k on vähem kui dekreet + VH. Vahe vähemalt 1 miinimumpalk st 584 bruto + saamata jääv lapsehooldustasu olemasolevate laste eest(alla 3a puhul 38,36/kuus)- nimelt katkeb see uue VH ajaks: kui dekreeti minna, siis alles dekreedi lõpust st saad u 110p e üle 3k kauem kui juhul kui valid VH sünnist, kaotus veel pea 100.
Kui ka I laps on alla 8a, siis veel ka tema lht 19,18 kuus st veel kaotus u 70 eurot riigilt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.01 14:12; 27.01 11:10; 27.01 16:29; 18.03 16:09;
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. On siin ka neid, kes dekreeti ei lähe/läinud?