Esileht Imetamine Öösel äratada või mitte?

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: Öösel äratada või mitte?

Postitas:
Kägu

Kuidas siis sellega on, kui imik (no näiteks paarinädalane/paaripäevane) öösel magab pikemalt ja ei ärka söömiseks, siis kas ta tuleb üles ajada?

Ja päris alguses?
Haiglas rääkis iga ämmaemand eri juttu ja sain sellest tõsise stressi. Laps oleks maganud kenasti 4-6 tundi öösel, aga üks meditsiinitöötaja sai lausa vihaseks, kui kuulis, et laps oli maganud pikemalt (sest eelmine ämmaemand ütles, et kui magab, siis las magab, söödad siis kui küsib). Lapse kaalulangus oli normi piires (alla 8%). Sain sellest kerge trauma (peale sünnitust hormoonid, madal enesekindlus jms). Peale seda siis panin omale lausa järgmised mitu kuud äratuskella, et jumala eest laps üle kolme tunni ei magaks ja sööks kindlasti. Samas nagu lapse kaalutõus oli küll madal aga järgis nagu vajalikku kasvukõverat üldjoontes.

Mis see tõde siis on?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oluline on imikut elus hoida. Kui hakkab ilusti sööma ja võtab kaalus juurde kuu ajaga, siis enam ei pea üles äratama. Esimesel kuul mina seda riski ei võtaks, et beebi magab pikalt, seetõttu ei söö piisavalt ja jääb nõrgaks ning tekib nõiaring.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil oli ka hea unega alguses, aga ma kuni esimese arsti kuuajase kontrollini äratasin iga 3h tagant ülesse ja toitsin. Kuna kontrollis läks hästi siis arst ütles, et võin öösel lasta tal magada ja päeval hoida 2-3h vahesid. Ta hakkas siis kuskil nii 4h tagant süüa küsima ja järgmises arsti kontrollis oli ilusti juurde võtnud. Ehk siis nõustuksin eelneva kommenteerijaga ja ütleks, et esimesel kuul ärataksin 🙂

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minule pole ükski arst ega ämmaemand soovitanud lapsi öösel äratada. Ka ITK perekooli loengutes mitte.

Jälg lapse päevast toitumist. Kui ta sööb normaalselt, ei ole loid, siis ära ärata öösel. Vavealt, et ta sul 12 h jutti magab. See, et üks söögikorra vahe tuleb öösel 6-8 h, on ok.

Tänapäeval räägitakse justkui õudusi Nõukogude ajast, samas on mindud teise äärmusesse. Räägitakse halvustavalt sellest, et NL ajal õpetati lapsi toitma 4 h vahega (sagedamini ei tohtinud), samas nüüd paljud taovad vastu rinda, et PEAB toitma iga 2 h järel, vajadusel last äratades. Laske ometi lapsel magada. Uni on arenguks täpselt sama vajalik kui toit. Suurem osa lapsi oskab ise oma toidukordasid reguleerid aja ema ei pea sekkuma. Tekitate laspele ainult unehäired

Kui laps on juba paarinädalane, siis tal peaks kaal olema tõusuteel, mitte enam languses – sellest lähtudki. Kui kaal tõuseb, on kõik korras, kui kaal langeb, sisi ei ole ja sekkud. Kui on tegemist paaripäevase imikuga, siis jälgid päevast söömist ja kui öösel tahab pikemat vahet teha, siis kahtluse korral anna lihtsalt päeval sagedamini süüa ja öösel maga. Üks pikem vahe öösel on täitsa ok, kui lapsel on kaal korras ja käitumine ei ole loid.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ma arvan, et oleneb lapsest. Enda last äratasin esimesel kolmel elunädalal iga 3h tagant. Ja see oli vajalik, sest ta oli kahenädalaselt hädavaevu saavutanud sünnikaalu, kui poleks äratanud, siis oleks veel vähem kaalunud. Kolmenädalaselt hakkas ta ise ärkama ja äratama enam ei pidanud.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma igaks juhuks esimesed 3 kuud (vastsündinu iga) hoolitsesin, et ka öösel iga 2-3h tagant süüa saaks. Paar üksikut korda ta ise magas 4-5h järjest. Hiljem, vanemana, lasin magada niikaua, kui magas, nagunii ärkas öö jooksul 2-3-4 korda üles. Magasin isegi beebiga ühes voodis, sest ma ei jõudnud ise nii lühikeste pauside ajal korralikult magama jäädagi. Suurema lapsega oli lihtne – magada tissid paljalt ja kui öösel kõht tühjaks läks – iseteenindus. Mees polnud muidugi üldse rõõmus, et ma beebi kõrval magasin, mitte tema kõrval. Mul pole õnneks seda probleemi kunagi olnud, et beebile ohtlikult sipleksin. Aga tean, end mõnel inimesel uni sügavam ja sipleb magades, niiey oleneb.

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jummel, 3-kuust äratada??? Mis tal siis viga on, et nii pead toimima?

Kui laps ilusti võtab juurde, siis ei pea kindlasti teda üles ajama. Mul on 1-kuune laps, keda ma ei ärata, magabki öösel 4-5 tunnise vahega (ehk ärkab 2 korda umbes) ning päeval sööb 2-3,5 tunni tagant. Kaalu lisandus selle esimese kuuga 1200 grammi.
Kui haiglast tulime, siis esimene nädal ma jälgisin seda, et üle 3 tunni ei magaks, aga siis loobusin sellest äratamisest – beebi, kel on kõik korras, ei jäta ennast ise ikka nii nälga, et kaal lausa langema peaks..

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ei ärataks kui laps normaalselt juurde võtab.
Minu teine laps magas sünnist saati öösiti pikalt. Ja päevalgi oli ideaalne laps, tema ärkamiste ja söömiste järgi oleks võinud kella õigeks panna.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Äratasin ainult haiglas ja vist ka mõni esimene päev kodus, edasi mitte. Tahtsin ise ka magada 😀 Kuna haiglast lasti meid välja siis, kui kaal taas tõusma hakkas (3. päeval), siis ei näinud pointi.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Esimene laps magas haiglas esimene öö 8 h ja teine öö 6 h. Ämmakatele valetasin, et sööb iga 2 h tagant, sest nii öeldi, et peab 😀 juurde võttis ilusti ja magamisega pole tal probleeme olnud, sõi 1-2 korda öösel.
Teine laps tahtis öösel iga 4 h tagant rinda haiglas. Esimene hommik küsiti jälle, et palju sööb, olin aus ja sain riielda. Teine hommik valetasin, et saab iga 2 h tagant, teine hommik kaaluti ka ja see oli juba tõusma hakanud. Laps hakkas suht kiiresti ainult kell 6 hommikul sööma. Mina leian, et pole vaja harjutada last öösel sööma kui ta ise ei taha.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Olin äsja 5 päeva vastsündinugs ITKs, seal rõhutas iga arst ja ämmaemand, et peab lapse igal juhul üles ajama 2,5 h järel. Et kindlasti ei tohi harvemini, aga tohib sagedamini. Nüüd esimesed päevad kodus ja üldse ei raatsi teda öösel äratada. Seal olid nad ikka raudpolt ühel meelel, et tuleb äratada ja toita.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu kogemus mõlema lapsega on selline, et seni, kuni ma püüdsin imetada vähemalt 8 korda ööpäevas, ei saanud kuidagi kaalunumbrit tõusuteele. Aga niipea kui ma lasksin lastel süüa siis, kui nad ise küsisid (nende puhul 6-7 korda ööpäevas), tõusis nende poolt rinnast kättesaadud ööpäevane piimahulk hoolimata vähemast arvust toitmiskordadest suure hüppega (kaaluprobleemi tõttu kaalusin last enne ja pärast igat söögikorda) ning laste kaal hakkas kiiresti tõusma. Arvan, et oma roll oli nii sellel, et unist last ei suutnud kõigist pingutustest hoolimata küllalt jõuliselt imema panna, kui ka sellel, et mu oma organismile oli piimatootmiseks rohkem und ja puhkust vaja. Üldse oli minu imetamiskogemus selline, et ükskõik kui hästi teooriat teada ja ükskõik kui täpselt selle järgi talitada püüda, siis lõpuks hakkas asi toimima hetkel, kui ma enam ei jaksanud ning käega lõin ja risti vastupidi talitasin. Hiljem imetasin mõlemat ilma igasuguste probleemideta kuni teadliku võõrutamiseni 1 a vanuses.

Iseenesest mulle ütlesid selle protsessi käigus imetamisnõustajad ja lastearst, et kui sünnikaal on taastunud, ei pea enam öösiti äratama.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina jätsin ka öösel pikema vahe, milleks last üles ajada, kui ta võtab kaalus ilusti juurde. Iseenesest, kui peaksid tekkima kaaluprobleemid, siis tuleks kindlasti ajada, sest prolaktiini (piimatekitaja hormooni) tase on öösel kõige kõrgem (vahemikus kella 01:00-04:oo). See tekitab eesootavaks päevaks ka lapsele piisavalt toitu. 🙂

 

https://www.researchgate.net/figure/Prolactin-concentrations-means-SEM-expressed-relative-to-the-time-of-the-peak-in_fig3_10737779

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minuarust on tõesti ämmaemandad hulluks läinud, justkui laps peab elama ema rinna otsas.

Mul on tuttav ämmaemand ja tema lapsed ongi rinna otsas elanud. Ja siis ikka küsib nõu, kuidas ma oma lapsed olen aastaselt saanud päeval peamiselt tahket toitu sööma – ee , ma ei ole iga kord, kui laps silmad lahti teeb, kohe tissi suhu toppinud, kui laps sööb korraliku koguse tahket toitu, siis ma arvan, et lähimal 2-3 tundi võiks tal kõht täis püsida, mitte poole tunni pärast rinda saada (vett said ka siis juba). Kui laps korraks teeb häält, ei tähenda see, et ta tahab rinda jne. Mõlemal lapsel on kaal olnud korras koguaeg, terved ja energilised lapsed ja pole võõrutamiseks pidanud midagi sinepiga kokku määrima ega kinni teipima, sest pole lapsele harjutanud koguaeg rinnaotsas rippumist vaid toidukorra kaupa sain võõrutad.

Paljud tuttavad, kelle lapsed on väidetavalt tahtnud iga 1,5-2 h tagant süüa (ma ise kahtlustan, et lapsed tahtsid tegelikult magama), on hiljemalt lapse 7.-8. elukuul väsimuse tõttu hakanud tasapisi RPA-d andma, algul ainult õhtul, siis nt keset päeva jne.

Ka siit foorumitest võib lugeda, te emad on nõutud, sest panevad lapse iga 1-2 h rinnale aga laps rahutu nagu piima poleks ja teised emad siis oma kogemusest soovitavad, et pane harvem rinnale! Ma ei tea, mida need ämmakad küll mõtlevad oma soovitustega. Lihtsalt kurnavadki emad ära ja ajavad paanikasse.

See kuldne kesktee on ikka seal nõuka-aja ja tänapäevaste soovituste vahel

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Imetamine Öösel äratada või mitte?