Esileht Väikelaps Öösel mähkmevabaks

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Öösel mähkmevabaks

Postitas:
Kägu

Tere!
Kas on põhjust muretseda, kui 3a1k vanune laps veel öösel mähkme aba ei ole? Ma ei kujuta ette, kuidas ta mähkmevabaks saab, kui mähe hommikuks pomm on. Ta ise ei ärka selle peale, et pissile minna. Enne magamist käib pissil, palju juua ka enam ca tund enne magamist ei saa.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga kas olete proovinud mähkmeta panna? Kui mähe all, siis laps ehk ei teagi, et see pole ok?

Mina jätsin 2,5a lapsel lihtsalt mähkme ära. Jah, 1,5 kuud käisin öösiti korra linu vahetamas, aga siis käis klikk. Päeval sai ta tunduvalt hiljem pihta asjale…

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mina olen see, kes öösel ei viitsi linu vahetada. Lisaks laps ärkab kisaga, kui küljealune märg. Hetkel 2a ja 8kuud, päeval mähkmevaba umbes 4 kuud, aga öisesse mähkmesse ikka soristab. Eelmisel lapsel jäi öine mähe kuivaks pisut enne 3a, st õppis ka mähkmega pissihäda peale ärkama.

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Öösel on mõtet ikka nii kaua mähe panna kui päeval laps suudab minna potile ja õnnetusi ei juhtu või juhtub harva. Kui ka öine mähe jääb hommikuti täiesti kuivaks, pole öist mähet mõtet rohkem panna. Sinu lapsel on öine mähe hommikul täis, seega veel pole valmis öösel kuiv olema. Pead jälgima, kas ta laseb mähkmesse öö jooksul või vahetult hommikul peale ärkamist. Panedki kella iga tunni-kahe tagant ja lähed vaatad. Muidu ju teada ei saa. Kui hommikul kohe peale ärkamist laseb mähkmesse, tuleks sul ise varem ärgata, et ta ise üles ajada ja kohe mähe ära ja kohe potile.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma pole kunagi aru saanud, milleks on vaja piinata ennast ja oma lapsi selliste eksperimentidega nagu “1,5 kuud vahetasin öösel linu” jmt. Uni on oluline nii lapsele kui ka lapsevanemale, milleks seda rikkuda?!

Mina jätsin oma lastel öösiti mähkme ära siis, kui nad olid 2 nädalat kuiva mähkmega ärganud. Ühel juhtus see tsipa pärast 3 a sünnipäeva, teisel tsipa pärast 4 a sünnipäeva. Ja absoluutselt mitte mingit vahet tagantjärele pole, et see varem ei juhtunud. 🙂

+7
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Öösel on mõtet ikka nii kaua mähe panna kui päeval laps suudab minna potile ja õnnetusi ei juhtu või juhtub harva. Kui ka öine mähe jääb hommikuti täiesti kuivaks, pole öist mähet mõtet rohkem panna. Sinu lapsel on öine mähe hommikul täis, seega veel pole valmis öösel kuiv olema. Pead jälgima, kas ta laseb mähkmesse öö jooksul või vahetult hommikul peale ärkamist. Panedki kella iga tunni-kahe tagant ja lähed vaatad. Muidu ju teada ei saa. Kui hommikul kohe peale ärkamist laseb mähkmesse, tuleks sul ise varem ärgata, et ta ise üles ajada ja kohe mähe ära ja kohe potile.

Üldiselt asjalik jutt, aga päeval potil käimisega ei ole öise põietühjendamisega tegelikult palju seost. Tegelikult ju laps ei peaks ärkama öösel selleks, et potile minna, vaid lapsel ei peakski tekkima vajadust pissida.
seda kontrollib organism ise ja mõnel tekib see juba üsna varakult (mu kaks vanemat last olid mõlemad juba enne aastat öösiti kuivad), teistel läheb kauem. Kuni 5 aastat peetakse normaalseks, aga pole haruldane, et kestab kauemgi, märksõnaks enurees.
Muidugi, kui mähe alles hommikul vahetult enne ärkamist toimub, siis on lugu veidi teine – sellisel juhul võib isegi mähkme ärajätmisest kasu olla (ja hommikusest potitamisest).

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma pole kunagi aru saanud, milleks on vaja piinata ennast ja oma lapsi selliste eksperimentidega nagu “1,5 kuud vahetasin öösel linu” jmt. Uni on oluline nii lapsele kui ka lapsevanemale, milleks seda rikkuda?!

Mina jätsin oma lastel öösiti mähkme ära siis, kui nad olid 2 nädalat kuiva mähkmega ärganud. Ühel juhtus see tsipa pärast 3 a sünnipäeva, teisel tsipa pärast 4 a sünnipäeva. Ja absoluutselt mitte mingit vahet tagantjärele pole, et see varem ei juhtunud. 🙂

Miks on vaja üle 3-aastast last piinata mähkmega? Veel panna mõne soovituse järgi öösel iga paari tunni tagant äratuskell, et mähet kontrollida?

Kui ma oleksin mähkmetest loobumisega oodanud, kuni laps on 100% kuiv, siis nojah, see on meil alles viimased 2 nädalat juhtunud, et laps ka päeval täitsa kuiv + isegi kakad teeb potti – ja laps saab kuu aja pärast 4!

ärge uskuge USA mähkmetootjate lobitööd, et “laps on valmis mähkmevaba olema alles kooli minnes” jne. see on ju puhas marketingi osa, et vanemad end maha rahustaks, et ah, las olla mähkmes kaua tahab. uurige tänastelt 40-50aastastelt, kas keegi kandis 4-5aastaselt veel mähkmeid?

+3
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Noh, mina isiklikult lõpetasin voodisse pissimise 7aastaselt, mingeid mähkmeid ma loomulikult siis enam ei kandnud. Mu esimene laps ei vajanud uneaegset mähet juba enne kaheaastaseks saamist, kuigi päeval juhtus siis õnnetusi veel palju. Teine laps on nüüd 3,5 ja päeval pole mingeid õnnetusi ikka väga ammu olnud, aga nii lõuna- kui ööune ajal on tal veel mähe all, sest on vaja. Ma ei ole nõus enda ja lapse und öiste potitamiste ja linavahetustega rikkuma.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Miks on vaja üle 3-aastast last piinata mähkmega? Veel panna mõne soovituse järgi öösel iga paari tunni tagant äratuskell, et mähet kontrollida?

See kui mingi 3-aastane laps öösel mähkmega magab ei ole mingi lapse piinamine.

Mul enda laps sai mähkmevabaks päevasel ajal mingi umbes 2-aastaselt ja öisel ajal umbes 4-aastaselt. Ei viitsinud mina seda mähet öösel kontrollida või vahetada. Kui mähe oli all, siis laps magas rahulikult ja mina samuti. Üsna totter oleks olnud hakata seda mähet keset ööd vahetama või lausa mitu korda kontrollima.

Suuremad lapsed, kes päeval enam mähkmeid ei kasuta, aga öösel veel pissivad, nad ei tee enam hädasid nagu imikud, et iga veidikese aja tagant peaks vahetama. Öösel magamise ajal mähkme kasutamine ei ole mingi õudne asi ka 4-aastase puhul. Kui ta päeval on mähkmevaba, siis ongi kõik jumala okei ja chill.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu laps vajas kolmeseks saades veel magades mähet ja kuidagi ei tahtnud see kuivaks jääda, kuigi päeval oli mähkmevaba juba aasta.
Ühel hetkel võtsin katsetamiseks mähkme ära ja tuli välja, et on valmis küll, isegi hakkas pissihäda peale ärkama. Linu öösel vahetada tuli väga vähe sel perioodil.
Seega mõnele lapsele selline meetod sobib.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ootasin ka ära aja kui hommikune mähe hakkas kuivaks jääma. 2-l mu lastest juhtus see alles veidi peale 4-aastaseks saamist. Peale seda on neil olnud 0-õnnetust. Nii et ei mingit linadega mässamist.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil jäi ühel öösel mähe  alla panemata ja laps magas terve öö ilma pissimata. Muidu lasi mähkmesse. Ega seal mähkme sees öö läbi haudumine hea ole.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Enurees on olemas, aga see siiski vähemusel. Ülejäänutel võib eeldada, et saavad kuivalt magatud küll. Kui paari nädalaga ei õnnestu, võib muidugi kõigi une ja vaimse tervise mõttes mähkme tagasi panna ja hiljem uuesti proovida.

Kui öine mähe ~2a ära sai võetud, panin ~nädal aega iga vähkremise peale potile + hommikul kohe. Sellega “piinamine” piirdus. Edasi hakkasid juba öö pissimata magama ja hommikul kohe ise potile minema.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Enurees on olemas, aga see siiski vähemusel. Ülejäänutel võib eeldada, et saavad kuivalt magatud küll. Kui paari nädalaga ei õnnestu, võib muidugi kõigi une ja vaimse tervise mõttes mähkme tagasi panna ja hiljem uuesti proovida.

Kui öine mähe ~2a ära sai võetud, panin ~nädal aega iga vähkremise peale potile + hommikul kohe. Sellega “piinamine” piirdus. Edasi hakkasid juba öö pissimata magama ja hommikul kohe ise potile minema.

Enureesi hakatakse diagnoosima alles 5-aastastel ja öist voodimärgamist esineb ca 15% 5-aastastest lastest.

Teemaalgataja laps on alles 3a 1k vana. Kindlasti ei peaks öise mähkmesse pissimise pärast selles vanuses veel muretsema. Enamik võivad ju kuivad olla, aga ca 40% ei ole! Kui 10-st lapsest 6 on kuivad ja 4 ei ole, siis on julm öelda, et suvalisest lapsest saab eeldada, et ta saab kuivalt magatud küll.

Muidugi kui laps hommikuni kuiv on ja pissib alles veidi enne ärkamist ja päeval ka omab kontrolli põie üle, siis võib küll aidata mähkme ära võtmine. Sellisel juhul võiks lapsel valmisolek tõesti olemas olla. Kui aga laps pissib ka öösel, siis pole küll mingit mõtet 3-aastast kuidagi “treenima” hakata, isegi kui enamus suudab hommikuni kuiv püsida.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui 10-st lapsest 6 on kuivad ja 4 ei ole, siis on julm öelda, et suvalisest lapsest saab eeldada, et ta saab kuivalt magatud küll.

Enureesijutt läks juba vastuseks 7a näitele, 3a on muidugi harjutamiseas. Tervetel lastel on öine mähkmevabadus bioloogilise valmiduse ja õppimise kombinatsioon.

See, kui mähe on hommikuks täis, ei tähenda, et laps pole valmis. Kui pole proovinud mähet ära jätta, ei teagi, kui tihti ja millal laps pissib, kas tal on ebamugav jne. Laps ise ka ei tea, mis tunne see on, mille peale ärkama ja pissile minema peaks. Kui on proovitud ja ei õnnestu, siis mõni kuu vahet ja uuesti.

Edit: ikka kõlab sõjakalt. Pole nii mõeldud.

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Milleks vaevata ennast ja solgutada last igaöise linadevahetusega ja muud jama? Laps ei õpi sellest mitte midagi, kui tuli piss, siis juba tuli, vahet pole, kas mähkmesse või voodisse. Eriti kui ta isegi üles ei ärka selle peale.

Mõnel lapsel on esimesed uned äärmiselt rasked ja laps lihtsalt ei suuda ärgata- tuleb nt 2t pärast uinumist või esimeste nihelemiste peale üles äratada ja potile viia, ka poolteadvuseta, magavana.  See kinnistab seda, et kui on pissihäda, siis tuleb ennast üles ajada. Abiks on ka öösel püksmähkmed või need misnadnüüdolidki riidemähkmepüksid- kui tuleb püksi, siis saab ära võtta ja muidu on nagu aluspüksid, potil tõmbad alla.

Mõnikord laps ei saa arugi, mis ta nüüd siis tegema peab, eluaeg on tohtinud läbi une rahulikult lahistada, mis siis nüüd lahti on ja mis peab tegema, last peab ka õpetama pissihäda peale ärkama (mida nt teevad need alarmpüksid, mis hakkavad üürgama, niipea kui piss tuleb).

Õhtul võiks anda vähem juua, aga enamasti on selle kasutegur väike, antidiureetilise hormooni töö hakkab lastel aktiveeruma erinevas vanuses ja lisaks veel harjumise asi. Mähkme äravõtmine töötab, aga ainult siis kui laps ongi selleks nagunii valmis, siis jääb ainult harjutamine, et kui pissihäda tuleb, mida siis öösel teha (üles ärgata ja väiksele potile või vetsu minna, esialgu abiga, hiljem saab ise).

+1
0
Please wait...

Postitas:
Eiyja

Minu laps ei olnud öösel kuiv, kui mähkme ära võtsin. Või noh, mis võtsin. Ta ise hakkas seda õhtuti jõuga ära kiskuma. Oli siis 1a10k, ärkvel oleku ajal oli juba pool aastat mähkmevaba. Ma siis otsustasin, et kui inimene ikka niiväga tahab ilma mähkmeta magada, magagu. Tegin talle mitmekihilise voodi. Veekindel lina, tavaline lina, veekindel lina, tavaline lina… 3 kihti. Polnud mingit erilist jama selle ühe kihi ära tõmbamisega. Äpardusi juhtus 2 nädalat, siis jäigi kuivaks. Veejoomist vähendasin, aga ei keelanud, sest ta on siiani, kohe kolmesena õhtuti ja vahel ka öösel vett tahtnud. Niiet võib ju proovida, kui ikka ei jaksa, siis peale mingit perioodi mähe tagasi panna.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina muretsesin küll kui mu kolmest lapsest üks ei suutnud ka kolmesena kuivaks jääda, teised kaks olid juba enne kahe aastaseks saamist kuivad.

Lõpuks saigi enureesi diagnoosi.

Nüüd on laps juba 13 ja enureesist  n-ö välja kasvanud .

Teiste laste puhul loobusin öisest mähkmest  kui nad mõnda aega olid hommikul kuivalt ärganud.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tähtis on jah ka vaadata, kuna see mähe täis lastakse (nii suurel lapsel piisab ka ühest suurest pissist, et “pomm” oleks), ja vastavalt sellele tegutseda- kui keset ööd ca 12-1 paiku, siis laps öösel üles ajada ja potile tõsta. Kui hommikul enne tõusmist, siis tõusta natuke varem ja kohe potile suunata.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tähtis on jah ka vaadata, kuna see mähe täis lastakse (nii suurel lapsel piisab ka ühest suurest pissist, et “pomm” oleks), ja vastavalt sellele tegutseda- kui keset ööd ca 12-1 paiku, siis laps öösel üles ajada ja potile tõsta. Kui hommikul enne tõusmist, siis tõusta natuke varem ja kohe potile suunata.

Mina isiklikult soovin ka ise öösel kella 12-1 paiku magada. Samuti hommikuti, kui just vara tööle ei pea minema.

Isegi mitmekihiliste linade koorimiseks ei taha sellepärast tõusta, rääkimata sellest, et minu lastel, kui neil õnnetusi on juhtunud, on alati märg ka tekikott ja tekk selle sees, rääkimata sellest, et laps ise vajab ümber riietamist — või oskab mõni niimoodi pissida, et voodi märg ja pidžaama kuiv???

Jätkuvalt olen arvamusel, et nii lapse kui ka minu enda võidetud uni on võrratult suurem väärtus kui mõni kuu või isegi aastake varem ärajäänud mähe öiste pissiintsidentide hinnaga. Ja ei tekkinud kummalgi mu lapsel enureesi, olgugi et ühel sai öine mähe ära jäetud 3 a ja teisel alles 4 a vanuses. Iga asi omal ajal.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jah, ma ise tahtsin ka just küsida, et kas lastel siis tõesti voodisse pissides jääb tekk kuivaks, meil tavaliselt saab tekk pissiseks isegi siis, kui mähe lekib.

+1
0
Please wait...

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Esileht Väikelaps Öösel mähkmevabaks