Esileht Väikelaps Õpetaja premeerib kommiga lõunaune eest

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 100 )

Teema: Õpetaja premeerib kommiga lõunaune eest

Postitas:
Kägu

Uurin, et kas reageerin üle, kui ei pea normaalseks, et õpetaja premeerib lapsi kommidega, kui nad lõunaund magavad?

Meil on kodus nii, et laps saab magustoitu 1 x päevas pärast lõunasööki ning nädalavahetusel meil on kommi päev. Muudel aegadel me lapsele eraldi maiustusi ei paku, veelvähem ei paku me maiustusi preemiaks, lohutuseks, tähistamiseks jne. Meil on peres toidusõltlasi, emotsionaalseid sööjaid ja diabeetikuid ning näeme, milleni lapsepõlves toidu ja maiustustega premeerimine ning lohutamine viia võib. Sünnipäevad ja erilised sündmused on erandid aga siis tuleb pere kokku ning sööb eelnevalt tervisliku eine, enne kui magustoitu pakutakse.

Mis siis kui mõni laps ei suuda lõunal uinuda, mismoodi selline “premeerimine” tema enesehinnangule mõjub? Tema ei saa ju ennast magama sundida, kui und ei tule.

Olen praegu natukene jahmunud, sest meie lasteaias kuulen juba teisest juhtumist (erinevad õpetajad), kui lapsele pakuti kommi selle eest, et ta hästi lõunaund magas.  Uskumatu, et tänapäeval kasutatakse selliseid kasvatusmeetodeid Tallinna lasteaias, kus õpetajad on kõrgharidusega, mõned veel erilise väljaõppe saanud eripedagoogikas. Kas see ongi see hind, mida me oma laste psüühika ja tervisega maksame selle eest, et riik ei suvatse õpetajatele normaalset palka maksta?

Kuidas teistes riikides lasteaias maiustamine korraldatud on?

+11
-24
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei suuda, see 1 komm teeb su lapsele midagi või? Vaesed lapsed, kellel on peast soojad vanemad. Näen neid lapsi enda lastel külas, meil on kommikauss alati laual ja kui keegi soovib, siis ise võtab. Olen hakanud seda ühe lapse külla saabudes peitma, sest tean, et tema vanemad ei anna talle kommi ja paar korda on juhtunud, et see vaene laps sõi ennast meie juures kommidest oksendamiseni.

+28
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei usu, et õpetaja ekstra premeerib. Ära mine õpetajaga õiendama. Pigem on mõnel lapsel olnud hiljuti sünnipäev ja komme jäi üle, ja õpetaja jagab neid lastele, et need kiiremini otsa saaks. Ilmselt on õpetajal taktika innustada lapsi magama, mitte salakaval plaan. Magada ilmselt ka ei käseta, pigem motiveerib see komm lapsi olema puhkeajal vaikselt. Ära keela lapsele seda kommi. Ühest kommist ei teki söömishäired jne. See võib tekkida, kui ema on liiga range ja muretseb üle ja keelab lapsele liiga palju. Minu laps käis kord ühel rühmakaaslase sünnipäeval, kuhu olid kutsutud ka teised sünnipäevalapse sõbrad, vanuses 12-13. Need 12-13 vanuses lapsed sõna otseses mõttes krabasid teiste käest komme ja peitsid need peol ära. Oli täiesti selge, et nende laste ema tõenäoliselt ostab nii harva kommi lastele, et seda kommi on lapsel vaja lausa ära peita ja neile kommi pakkudes ahnitseda kõik kommid endale. Minu laps ei saanud üldse aru, miks need lapsed nii seal peol käitusid, aga mina sain ja seletasin lapsele ka, et järelikult need lapsed saavad kommi liiga harva ja tema saab kommi siis, kui tuleb isu, aga need lapsed saavad ehk ainult kellegi sünnipäevadel ja seetõttu nii nad komme nähes käituvadki.

+12
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Reageerid ikka üle küll tõesti. Kas kui päkapikuaeg tuleb, siis ei tohi sinu lapsele kommi anda? Küll on mõnel ikka häda iga asjaga.

+16
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui need kuuldused on ikka tõesti täpsed ja vastavad tõele, siis mina olen TA-ga 100% nõus. Komm on preemiana kahtlane nagunii, ja eriti kahtlane on igasugune preemia magamise eest. Ma tean küll mõnda inimest, kes väidab, et võib iga kell kui tahab magama jääda, palju õnne neile, aga ise ei ole kunagi suutnud teadlikult oma und kontrollida, ammugi ei pea seda suutma laps. Lasteaia kommireegleid ma ei tea, palju neid seal üldse jagatakse ja mis puhul, aga oleksin ka ise preemiakommiga, mis tahes tubli tegevuse eest, väga ettevaatlik. Katkised toitumisharjused paraku on kulutulena leviv probleem nii täiskasvanute kui ka laste seas ja suhtumine “teen midagi hästi – preemiaks midagi ebatervislikku / läheb midagi halvasti – lohutuseks midagi ebatervislikku / igav päev ja midagi ei juhtu – igavuse peletamiseks midagi ebatervislikku” on olemuslikult vale. Kas need kuuldused täpselt tõsi on, on iseasi. Mul ei ole lasteaialast, aga kui oleks, unistaksin küll sellest, et lastele maiustuste jagamise üldised põhimõtted on vanematega kokku lepitud.

+11
-13
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei suuda, see 1 komm teeb su lapsele midagi või? Vaesed lapsed, kellel on peast soojad vanemad. Näen neid lapsi enda lastel külas, meil on kommikauss alati laual ja kui keegi soovib, siis ise võtab. Olen hakanud seda ühe lapse külla saabudes peitma, sest tean, et tema vanemad ei anna talle kommi ja paar korda on juhtunud, et see vaene laps sõi ennast meie juures kommidest oksendamiseni.

Üks komm ei tee ühelegi lapsele midagi, kui mingi tõsine allergia pole. Probleem on siis, kui neid inimesi, kes lapsele kommi jagavad, on palju, iga päev, igasugustes olukordades, ja lapsel endal pole piiritunnetust. Mõnel on, ütleb, et rohkem ei taha. Tore, et teil on vedanud ja on sellised lapsed ja kommikauss saab alati laual olla. Mina näiteks ei saa isegi mitte ise täiskasvanuna sellega hakkama, et elaksin, kommikauss laual. Kui näen, söön. Kuni on otsas ja on paha olla. Tahaksin väga, et lapsena oleks keegi minu eest toitu ära pannud ja ma võibolla ei oleks siis oma toitumist nii lõplikult nässu keelanud nagu ta nüüd on, aga sain vabalt kugistada, mida hing ihkas. Hing ihkas – alati nii palju, et oli valus ja halb. Miks vanemad lapsele kommi ei anna, on nende asi ja nende otsustada. Oled sa sellele mõelnud, et äkki see laps seepärast ei saagi kommi, et ta ei suuda piiri pidada ja sööbki neid oksendamiseni? Ja kui talle anda ainult üks või kaks kommi, siis see teeb teda õnnetuks, sest tahaks veel ja veel. Hammas verel ja tuju rikutud. Kui lapsel sõltuvuskalduvust pole, siis ta ei sööks neid komme teil seal ka oksendamiseni.

+10
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Reageerid ikka üle küll tõesti. Kas kui päkapikuaeg tuleb, siis ei tohi sinu lapsele kommi anda? Küll on mõnel ikka häda iga asjaga.

Kommi annabki siis lapsele päkapikk, s.o oma vanemad hommikul sussi sisse, mitte iga lasteaiatöötaja, iga sugulane, iga suvaline tädi-onu.

+5
-16
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kommi annabki siis lapsele päkapikk, s.o oma vanemad hommikul sussi sisse, mitte iga lasteaiatöötaja, iga sugulane, iga suvaline tädi-onu.

Kui need lasteaiaõpetajad on sinu arust mingid suvalised tädid, siis hoia parem ise oma lapsi.

+20
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui need lasteaiaõpetajad on sinu arust mingid suvalised tädid, siis hoia parem ise oma lapsi.

Funktsionaalse lugemise abiks, tegemist on loendiga:

1) iga lasteaiatöötaja (sh lasteaiaõpetajad)

2) iga sugulane

3) iga suvaline tädi-onu

Ma ei pea ei lasteaiatöötajaid ega sugulasi suvalisteks tädideks-onudeks. See on kolmas kategooria ehk täiesti võõrad inimesed, kes vahel kipuvad võõrastele lastele magusat toppima.

Aga jah, mitte ükski neist kategooriatest ei peaks pidama iseenesestmõistetavaks, et ilma vanemaga kokku leppimata võib lastele maiustusi jagada.

+6
-10
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Mida selle kommiandmisega nagu saavutada üritatakse?

Kohe peale uinakit veresuhkur lakke, et siis poole-tunni pärast hullumaja lahti läheks?

Kas te üldse teate ka, mis mõju suhkrul on?

Või pakuks lampi äkki kokaiini ka peale?

Mulle ka selline asi ei sobiks.

+6
-16
Please wait...

Postitas:
Kägu

Üks komm ei tee muidugi midagi. Aga maiustuse seostamine preemiaga võib kogu eluks toitumiskäitumise tuksi keerata. Sealt need emotsionaalsed sööjad ju tulevadki. Andku kommi, kui vaja, aga mitte preemiaks.  Premeerimiseks tuleb leida midagi muud.

+8
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil on peres toidusõltlasi, emotsionaalseid sööjaid ja diabeetikuid ning näeme, milleni lapsepõlves toidu ja maiustustega premeerimine ning lohutamine viia võib.

See, et sinu pere on probleemne, ei tähenda ometi, et ülejäänud maailm kommi süüa ei tohi?

Kuidas teistes riikides lasteaias maiustamine korraldatud on?

Lasteaias on nii, et kui kommi antakse, siis kõigile, aga tavaliselt ei anta, sest siin on massiliselt igasugu allergikuid ja selektiivsete söömishäiretega peresid.

Küll aga käib minu laps tegevusteraapias ühe kõrgesti hinnatud spetsialisti juures. See on nii hõivatud ja kõrges hinnas praksis, et sinna muidu jutule ei võeta, kui mõni teine sama ala kolleeg peab otse suunama. Lisaks teevad nad koostööd asutusega, mis on siin riigis u samaväärne Rajaleidjaga vms.

Minu laps harjutab parasjagu pliiatsihoidu ja joonistamist-kirjutamist. Iga kord valib suurest maiustusekausist endale ühe välja, paneb kõrvale ja kui korralikult teeb, saab selle lõpuks preemiaks. Kõrval on ka joonlaud ja üks kivike. Kui tähele ei pane või lohakalt teeb või rapsib kiirustada, liigub kivile jõnksu edasi. Teoorias on nii, et kui kivike jõuab joonlaua lõppu, läheb maius kaussi tagasi. Seda pole veel kordagi juhtunud, seega ta saab iga kord pingutuse eest maiuse preemiaks.

Need on minu arusaamise järgi sihukesed jubedad kärtsude värvide ja keemilise maitsega nänn-maiused erksas pakendis või mingi jabura kujuga. Nt sel nädalal sai mingi glükoosilutsuka, mis oli pakendatud nagu huulepulk, võtad korgi pealt ja limpsid. Glükoos muidugi on täiesti ok, aga see pakend…  Ise ma talle sihukest asja poest vabatahtlikult ei ostaks, aga näe, kõrgesti koolitatud professionaal kasutab pidevalt oma töös.

Aga muidu me sööme magusat küll. Tähistamiseks igatahes! Preemiaks ja lohutamiseks pole nagu vaja olnud, lohutama pean ikka mina kallistamise ja paiga, preemiaks… ma ei teagi, saab mingi uue mängu või mänguasja. Nt arstide juurest oleme tihti otseteed mänguasjapoodi marssinud, et ta vapruse eest midagi endale valida saaks. Ma julgen sedasi teha kah, sest ta valib tavaliselt mingi väikese SIKU auto. Õnneks pole ta selle peale tulnud, et mingit sajaeurost hiigelmänguasja soovida. Aga tähistamiseks absoluutselt sööme magusat. Nt õppis ta hiljuti jalgrattaga ilma abiratasteta sõitma, jalamaid läks koogi küpsetamiseks. Lapsel on motoorse arenguga probleeme ja see oli hiigelsuur edusamm, me olime terve perega üliõnnelikud.

+8
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ahjaa, nad muidugi saavad lasteaias pärast sööki magustoitu iga päev. See ongi ka vist sinu ettekujutuses maiustamine?

+2
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ole õnnelik, et keegi sinu tegemata tööd teeb.

+5
-10
Please wait...

Postitas:
Kägu

See oli suunatud mulle või? Sul on midagi öelda selle kohta, mis tööd ja kui palju ma oma erivajadusega lapsega teinud olen? Kas ratastoolis lapse emale lähed ka ütlema, et miks sa oma last käima pole õpetanud?

Tule klähvata mulle isiklikult silmast silma ka sama asi. Las ma pakun, päriselus lööd pilgu maha ja pöörad pea ära.

+5
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

See, et sinu pere on probleemne, ei tähenda ometi, et ülejäänud maailm kommi süüa ei tohi?

Mhmm. Äkki guugeldad natuke, iga mitmes laps Eestis on ülekaalus või rasvunud, ja kus suunas trend on nii Eestis kui ka kogu läänemaailmas. Ja siis mõtled selle oma lause üle natuke. Siin pole ammugi enam tegemist mingi sellise olukorraga, kus “üks pere on probleemne”. See sinu “ülejäänud maailm” on probleemne, teadvustab ta seda endale või mitte, ja lapsele niisama heast peast pihku pistetav komm on kindlasti üks osa sellest probleemist. Loomulikult mitte ainuke.

+6
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ära sega ennast lasteaia töösse. Sinu asi on last kodus kasvatada, lasteaias on selleks teised inimesed.

+6
-9
Please wait...

Postitas:
Kägu

See kommi pakkumi e pole õige.  Aga kas sa ei tunne,  et lasteaias saab söögiga palju magusat??

Mina kommipäevi õigeks ei pea,  sest olen ise näinud,  mis moodi need kommipäeva  lapsed külas käituvad.  Meil kodus kommid seisavad ja siis saabuvad need piirangutega lapsed ja kauss ongi tühi.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Enamus lasteaedades ja ka osades koolides käib päkapikk. Hakka aga harjuma.  Mul on kolm last aga ntx meie pere ei upu kommidesse jõulude ajal.  Nii ma siis ikkagi ise ostan komme koju.  Osad kunagi lasteaias saadud raamatud seisavad puutumatult,  kuigi mu lastele meeldib lugeda.  Lihtsalt need sund valikud on magedad olnud.

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma oleks ka väga tige. Milleks lastele suhkurt ja E-aineid sisse sööta. Tänapäeval on lastel nii palju allergjaid. Seda peaksid otsustama ikkagist lapsevanemad kui palju ja millist magusat nad oma lastele lubavad.

+4
-10
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mhmm. Äkki guugeldad natuke, iga mitmes laps Eestis on ülekaalus või rasvunud, ja kus suunas trend on nii Eestis kui ka kogu läänemaailmas. Ja siis mõtled selle oma lause üle natuke. Siin pole ammugi enam tegemist mingi sellise olukorraga, kus “üks pere on probleemne”. See sinu “ülejäänud maailm” on probleemne, teadvustab ta seda endale või mitte, ja lapsele niisama heast peast pihku pistetav komm on kindlasti üks osa sellest probleemist. Loomulikult mitte ainuke.

Kõik ülejäänud maailm on probleemne ja ainult sina elad õigesti? Mis vahet seal on, kas üks pere või trend? See, et teatud osal on normist kõrvalekalle, ei tähenda, et kõik ülejäänud peavad ka oma elu nende järgi joondama. Sinu loogika kohaselt, kui nt paaril lapsel lasteaias on laktoositalumatus (ka tõusev trend ju), ei tohi terve rühm piima juua.

+5
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma oleks ka väga tige. Milleks lastele suhkurt ja E-aineid sisse sööta. Tänapäeval on lastel nii palju allergjaid. Seda peaksid otsustama ikkagist lapsevanemad kui palju ja millist magusat nad oma lastele lubavad.

TA kirjutab, et tema peres on sõltlased ja diabeetikud. Mingid teised inimesed peres, mitte laps ise. Nende teiste inimeste (mitte lapse enda) terviseprobleemide pärast on tema lapsel söögivaliku piirangud.

Aga ta ei soovi otsustada mitte ainult oma lapse kommisöömise üle, vaid on kuulnud kõlakaid teistele lastele kommi andmisest ja tahab selle terves lasteaias ära keelata. Kas üks pere, kes teeb otsuseid omaenda haiguste ja sõltuvushäirete põhjal, peaks sinu arvates otsustama ka võõraste inimeste toitumisharjumuste üle?

Kui minu laps käputama õppis, siis ma ei pannud teda kunagi nt poes, arsti ooteruumis, pangakontoris või mujal avalikes ruumides põrandale neljakäpakil ringi roomama, see oli minu isiklik otsus. Samas ei tulnud mulle kordagi pähe, et teised inimesed ei tohiks oma tittesid põrandale lahti lasta, kui soovivad.

Imelik ikka lugeda, kui paljud inimesed omavad mingit haiglast kontrollivajadust selle üle, kuidas kõik teised oma elu elada tohivad.

+11
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Allergiaid, ikkagi.

+7
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Üks komm ei tee muidugi midagi. Aga maiustuse seostamine preemiaga võib kogu eluks toitumiskäitumise tuksi keerata. Sealt need emotsionaalsed sööjad ju tulevadki. Andku kommi, kui vaja, aga mitte preemiaks. Premeerimiseks tuleb leida midagi muud.

TA järgi ei saa päris täpselt olukorda hinnata ka. Seal on vahe nt kas

“Kui olete ära maganud ja ennast riidesse saanud siis on kommi aeg. Kõigile üks komm nagu alati”

vs

“Sina magasid – sina saad kommi, sina ei maganud ja siplesid, sina ei saa kommi”.

Ma eeldan, et lasteaias ei läheks ilma pisarateta läbi see, et ühed saavad ja teised ei saa, seega pigem on see ühine kommiaeg, mitte otseselt premeerimine magamise eest.

+8
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Imelik ikka lugeda, kui paljud inimesed omavad mingit haiglast kontrollivajadust selle üle, kuidas kõik teised oma elu elada tohivad.

Kasvataja vabadus oma otsuseid teha põrkub siin ju kokku sellega, kuidas lapsevanem oma last kasvatada plaanis.

Kommi andmine jm kräkiga premeerimine küll mingi pedagoogiline kuldstandard ei ole 🙂

Vahutate siin nagu liigsed süsivesikud oleks inimõigus. Sõltlased…

+3
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oot, sul polegi siis küsimus kommis, vaid selles, kes seda annab?

+4
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kasvataja vabadus oma otsuseid teha põrkub siin ju kokku sellega, kuidas lapsevanem oma last kasvatada plaanis.

Kommi andmine jm kräkiga premeerimine küll mingi pedagoogiline kuldstandard ei ole 🙂

Vahutate siin nagu liigsed süsivesikud oleks inimõigus. Sõltlased…

Loe tähelepanelikult! TA ei maini poole sõnagagi kuskil, et TEMA lapsele kommi oleks pakutud. Tema lapsekasvatusplaanidesse pole keegi sekkunud. Ta kuulis kuskilt, et teistele lastele anti kommi ja see käib talle närvidele.

Õpetajad ei tohi sekkuda lapsekasvatusse, aga suvalised võõrad teiste laste vanemad tohivad või?

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga äkki õpetajad on nende laste vanematega eelnevalt kokku leppinud, et nende lastele tohib preemiaks pärast lõunaund kommi anda? Ja siis tuleb üks tähtis emmeke näpp püsti õiendama, et mina oma lapsele ei anna, teised oma lastele ka ei tohi anda. Kõik peavad elama nii nagu mina!

Ta ju ise tunnistab, et tema pere on sõltlased. Kõige ägedamad karsklased on ka ikka endised joodikud. Miks see teisi tavalisi inimesi kottima peaks?

+5
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

See oli suunatud mulle või? Sul on midagi öelda selle kohta, mis tööd ja kui palju ma oma erivajadusega lapsega teinud olen? Kas ratastoolis lapse emale lähed ka ütlema, et miks sa oma last käima pole õpetanud?

Tule klähvata mulle isiklikult silmast silma ka sama asi. Las ma pakun, päriselus lööd pilgu maha ja pöörad pea ära.

Ei löö pilku maha. Vastupidi, mina ei lase erivajadusega manipuleerida. Mis see ratastool siia puutub, kas see tähendab, et sellele lapsele vanem ei pea õpetama lauakombeid, viisakust või tema ei vaja lõunaund?

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eeldan, et kommiandjaks on naisterahvas. Mehe puhul oleks see lugu juba ammu suure kella külge pandud.

+3
-3
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 100 )

Esileht Väikelaps Õpetaja premeerib kommiga lõunaune eest