Esileht Ilu ja tervis Ortopeed? Traumatoloog? Ei küsi diagnoosi, vaid nõu

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Ortopeed? Traumatoloog? Ei küsi diagnoosi, vaid nõu

Postitas:
Kägu

Siin liiguvad vahel ka arstid. Ehk mõni ortopeed või traumatoloog või muu arst oskab midagi arvata. Mul on juba mõnda aega (aasta? paar?) kand valus peale toetudes hommikul, kui ärkan ja voodist tõusen. Kõnnin mõne sammu ja valu väheneb ning varsti kaob üldse. Päeval ei tee haiget, ainult mõnikord peale pikka istumist. Nüüd käisin sünnipäeval, tantsisin natuke intensiivselt – ja kand tulivalus, üldse liikuda ei saa enam – ja tantsimise ajal polnud midagi, pärast hakkas. Kand katsudes valus pole, aga toetuda on tuline valu. Kui hambad risti esimesed sammud ära teen, hakkab valu vähenema. Päkale saan toetuda, kui täitsa kikivarvule tõusen.
Muidugi ei küsi ma diagnoosi, aga küsin seda: ma ei läheks arstile, kui on tegu mingi liigeseteemaga, mis põhjustatud ülekaalust. Milleks minna arstile kuulma, et pean alla võtma. Üritan seda niigi ja lähen arstile siis, kui alla võtta suudan. Küll aga läheks arstile, kui see ei ole otseselt kaaluga seotud asi – ja tänase tantsimise järel mul tekkis tunne, et äkki võiks nii olla – liigeses pole asi, kanna luudes pole asi, pigem on asi lihases või kõõlustes.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kukekannus?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Plantaarfaststiit ehk kannakõõluse põletik. Kõige levinum kannavalu põhjus täiskasvanutel. Kestab pikalt, ravitakse valuvaigistitega, millel ka põletikuvastane toime, ikka paar nädalat s66d ibuprofeeni. Pikapeale läheb ise üle ka kunagi. Mul on ka. Hommikul esimesed sammud on kõige hullemad, komberda nagu vanainime, hiljem “soojaks käies” on parem.
Aitavad kanna silikoontoed, puhkus jalale, õhtul külm kompress, ibukas või diklofenak kuurina, harjutused jalale- jalalaba hoida täisnurga all, on isegi sellised 66lahased. Youtube on täis plantar faciitis harjutusi ja tennisepalliga tallaluse masseerimise videosid- nädal aega õhtuti teed, ehk on abiks.
http://www.sportmed.ee/wp-content/uploads/2017/02/PLANTAARFASTSIIT.pdf

Plantaarfastsiidi kõige sagedasemad sümptomid:

Valu jalalaba alumises osas, kannapiirkonnas.
Valu hommikul esimeste sammude tegemisel või pika puhkamise järel, nt pärast autosõitu. Valu taandub paariminutise kõndimise järel.
Tugev valu pärast trenni või muud labajalga koormavat tegevust.

Konservatiivne ravi
90% plantaarfastsiidiga patsientidest paraneb keskmiselt kümne kuu jooksul alates konservatiivse ravi algusest:

Puhkus
Esimene samm valu vähendamiseks on piirata või lõpetada tegevus, mis põhjustab valu süvenemist. Võimalik, et tuleb lõpetada tegelemine spordialaga, mille puhul labajalg lööb tugevasti vastu jäika pinda – asfaldil või saalis jooksmine, steppaeroobika või muu.

Jahutus
Valu võib aidata vähendada, kui rullida labajalaga külma vee pudelit 20 minutit 3–4 korda päevas.

Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid
Ravimid, nagu ibuprofeen ja naprokseen, vähendavad valu ning põletikku. Kui kasutate neid ravimeid rohkem kui ühe kuu, peaksite konsulteerima oma raviarstiga!

Harjutused
Plantaarfastsiiti võivad süvendada jäigad sääre- ja labajalalihased. Säärte ja labajalgade venitamine on kõige efektiivsem meetod valu leevendamiseks.

Kukekannus on praktiliselt sama asi, põletiku tulemus. Seda luunokka kasvatab keha põletikukoha kaitseks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oi, tänan, 8:51. Perekool on ikka müstiline koht, kõigele saab abi :).
Üsna selgelt ongi mul seesama asi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Palun, tore, kui sain abiks olla. Kardan, et perearst ütleks sama, et kui valutab, võta valuvaigistit… Kuigi, ega jargmisel vastajal on õigus, et kai ikka perearstil ara, egas doktor Google ja Perekooli tervisenurk ka ilmeksimatu pole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Soovitan siiski ka perearsti juures ära käia, paneb diagnoosi kirja ja saab kirjutada neid naprokseene ja muid spets retseptiga NSAIDe. Samuti abivahendi retsepti (tallatoed/kannapehmendused), ei tea küll, kas neile soodustus ka on või mitte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Pakun ka kukekannust, kuigi arst pole. Mul omal see oli ja lõpuks hüppasin ühel jalal, sest valusa kannaga jalga ei saanud maha pannagi. Mina sain sellega 4x elektriravi ja läks vaikselt üle.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Plantaarfastsiit võib olla ka mõne süsteemse haiguse tunnuseks. Palu perearstilt suunamist reumatoloogile. Ortopeed/traumatoloog pole siinkohal õiged erialad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Plantaarfastsiit võib olla ka mõne süsteemse haiguse tunnuseks. Palu perearstilt suunamist reumatoloogile. Ortopeed/traumatoloog pole siinkohal õiged erialad.

Mitte mingil juhul pole vaja reumatoloogile. Kui ei parane või tuleb juurde kaebusi, siis võib eriarstile suunamist mõelda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kukekannus kindlasti.
See paraneb kuid, aga paraneb.
Minu soovitus on valuvaigistitest loobuda, teha füsioteraapilisi harjutusi, venitusi ja vähendada koormust jalale miinimumini. Jalgsikäigud asendada rattaga sõitmisega jne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oeh, aitäh, Kägu 11.07.2019 08:51! Minul ka täpselt sama häda. Perearstile pole läinud, sest ma tunnen ennast hüpohondrikuna.

Please wait...
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Esileht Ilu ja tervis Ortopeed? Traumatoloog? Ei küsi diagnoosi, vaid nõu