Esileht Tööelu, raha ja seadused. Osaline töövõime ja haigushüvitis

Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )

Teema: Osaline töövõime ja haigushüvitis

Postitas:

Tere!

Kas keegi teist oskaks öelda, kuidas käib haigusrahade arvestamine juhul, kui osa sotsiaalmaksust tasub töötukassa?
Haigushüvitise arvestab haigekassa eelmise aasta sotsiaalmaksu alusel, mille andmeid näeb maksu-ja tolliametist. Aga kui tööandja maksab vaid osa sotsiaalmaksu, kas siis saan ka haigusraha vaid selle osalise sotsiaalmaksu pealt?

Kas kellelgi teist on osaline või puuduv töövõime ja oskaks palun aidata? Kirjutasin Haigekassasse, sealt ei saanud absoluutselt mitte mingisugust infot, ainult ümmargune jutt, mida näen ka kodulehelt ja antud olukorras täiesti kasutu. Seejärel proovisin õnne töötukassast, äkki nemad teavad midagi, kuid sealt ei saanud ka mingisugust infot, mida oli ka arvata…

Palun abi, aitäh!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 17.03 11:54; 17.03 17:33; 18.03 15:07; 24.04 12:37; 24.04 19:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aluseks on sotsiaalmaksustatud töine tulu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii… aga palk ongi sotsiaalmaksustatud ju, osa lihtsalt sellest maksab töötukassa tööandja eest, kuna mul on osaline töövõime. Maksu-ja tolliameti andmete alusel nagu ma aru saan. Aga kui maksu-ja tolliametis on kirjas ainult tööandja poolne osa… selle järgi oleks mu sissetulek eelmisel aastal pidanud olema 10000 euri umbes, kuigi reaalsuses oli üle 15000. See, et osaliselt tasub sotsmaksu töötukassa, ei tähenda ju, et seda tasutud ei oleks? Minu küsimus oli, kas mulle makstakse haigushüvitist kogu maksustatud tulu alusel või ainult selle alusel, palju kajastub tööandjapoolselt makstud tulult?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 17.03 11:54; 17.03 17:33; 18.03 15:07; 24.04 12:37; 24.04 19:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aluseks on ikka sots maksuga maksustatud tulu. Sots maksuga ei maksustata ei tööandja ega haigekassa makstavat haigusraha

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ta peab silmas seda, et puudega isikute eest tasub tööandja taotluse alusel töötukassa osaliselt sotsiaalmaksu – st tööandja asemel. See arvestataksegi palga järgi ja küsimus ongi selles, et sisuliselt makstakse seda töiselt tulult – st kokku makstakse sots maksu sama palju nagu ikka palgalt, aga lihtsalt makstakse kahes erinevas osas – osa maksab tööandja ja osa töötukassa. Ja küsimus on, et kuidas selliselt makstud sotsiaalmaks mõjutab haigusrahasid.

Kuigi ma saan täpselt aru, mida sa küsid, siis vastust ma ei tea. Ilmselt see äkki sõltub, kuidas töötukassa seda deklareerib – st haigekassas ka keegi inimene ei süvene, et mis ja kes maksab, vaid seal on ka kõik automaatmenetlused ja võtavad auotmaatselt arvesse palgalt deklareeritud.

Võibolla oskab sulel töötukassa infotelefon vastata, kuidas selline sotsiaalmaks deklareeritakse, kas töise tulu alla vmt? Sest lõpuks, tundes natuke automaatmenetluste loogikat, määrab ilmselt see, kuidas asi maksusüsteemis on deklareeritud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh, et küsimusse süvenesite! Helistasin töötukassasse, haigekassasse. Ka kirjutasin mõlemasse asutusse… keegi vastata ei osanud, töötukassast soovitati pöörduda haigekassasse, haigekassast soovitati oodata ja küll siis selgub, kui raha laekub… ma mõtlesin, et äkki on siin keegi või teab keegi kedagi, kes töötab samasuguste maksusüsteemide järgi ja oskab omast kogemusest vastata… tundub, et mitte 🙁 millest on meeletult kahju, kuna hetkelises majandusolukorras (mees kaotas töö), oleks see info hädavajalik, et planeerida edasist elu…

Siiski, aitäh!

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 17.03 11:54; 17.03 17:33; 18.03 15:07; 24.04 12:37; 24.04 19:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere!

Kas keegi teist oskaks öelda, kuidas käib haigusrahade arvestamine juhul, kui osa sotsiaalmaksust tasub töötukassa?

Haigushüvitise arvestab haigekassa eelmise aasta sotsiaalmaksu alusel, mille andmeid näeb maksu-ja tolliametist. Aga kui tööandja maksab vaid osa sotsiaalmaksu, kas siis saan ka haigusraha vaid selle osalise sotsiaalmaksu pealt?

Kas kellelgi teist on osaline või puuduv töövõime ja oskaks palun aidata? Kirjutasin Haigekassasse, sealt ei saanud absoluutselt mitte mingisugust infot, ainult ümmargune jutt, mida näen ka kodulehelt ja antud olukorras täiesti kasutu. Seejärel proovisin õnne töötukassast, äkki nemad teavad midagi, kuid sealt ei saanud ka mingisugust infot, mida oli ka arvata…

Palun abi, aitäh!

Tööandja kirjutab haiguslehel sinu brutotasu. Ilmselt seal on juba riigipoolne sotsmaks maha arvestatud?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötukassa hüvitab selle sotsiaalmaksu tööandjale. Tööandja maksab selle kõigepealt ära ja siis töötukassa hüvitab. Seega deklareerib tööandja sotsiaalmaksu kogu töötasult ja haigushüvitise arvestamisel läheb arvesse kogu töötasu.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötukassa hüvitab selle sotsiaalmaksu tööandjale. Tööandja maksab selle kõigepealt ära ja siis töötukassa hüvitab. Seega deklareerib tööandja sotsiaalmaksu kogu töötasult ja haigushüvitise arvestamisel läheb arvesse kogu töötasu.

Nii küll ei ole! Keegi ei keeruta sotsmaksu edasi-tagasi riigi ja tööandja vahel.
Töötukassa maksab SM kuumääralt, seda ületava osa maksab tööandja, mõlemad deklareerivad oma osa ise ja MA-sse jooksevad andmed kokku.

https://www.tootukassa.ee/content/toovoimereform/sotsiaalmaksu-huvitamine-vahenenud-toovoimega-inimese-eest

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.03 07:48; 28.04 11:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötukassa hüvitab selle sotsiaalmaksu tööandjale. Tööandja maksab selle kõigepealt ära ja siis töötukassa hüvitab. Seega deklareerib tööandja sotsiaalmaksu kogu töötasult ja haigushüvitise arvestamisel läheb arvesse kogu töötasu.

Miks nii rumalat juttu levitatakse? Riika maksab ise ära enda osa ja tööandja deklareerib sots. maksu sellelt osalt, mis riigipoolset ületab. aastal 2020 on see 540 eurot, eelmisel aastal oli 500.

Arvestamise aluseks võetakse inimese haiguslehel märgitud töövabastuse alguspäevale eelnenud kalendriaastal arvestatud või makstud sotsiaalmaksu andmed, mis saadakse maksu- ja tolliametilt.
Selle põhjal arvutatakse välja töötaja keskmine päevatulu. Haigushüvitist makstakse päevatulust 70% ulatuses. Hüvitiselt peetakse kinni tulumaks.
https://www.haigekassa.ee/inimesele/haigekassa-huvitised/haigushuvitis

seega lihtsamalt öeldes ikka töötasu järgi saab, kuna riik tasub Sinu eest osaliselt sots. maksu ja ka see kajastub maksu- ja tolliametis sots. maksuna.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.03 07:41; 22.03 19:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötukassa hüvitab selle sotsiaalmaksu tööandjale. Tööandja maksab selle kõigepealt ära ja siis töötukassa hüvitab. Seega deklareerib tööandja sotsiaalmaksu kogu töötasult ja haigushüvitise arvestamisel läheb arvesse kogu töötasu.

Miks nii rumalat juttu levitatakse? Riika maksab ise ära enda osa ja tööandja deklareerib sots. maksu sellelt osalt, mis riigipoolset ületab. aastal 2020 on see 540 eurot, eelmisel aastal oli 500.

Arvestamise aluseks võetakse inimese haiguslehel märgitud töövabastuse alguspäevale eelnenud kalendriaastal arvestatud või makstud sotsiaalmaksu andmed, mis saadakse maksu- ja tolliametilt.

Selle põhjal arvutatakse välja töötaja keskmine päevatulu. Haigushüvitist makstakse päevatulust 70% ulatuses. Hüvitiselt peetakse kinni tulumaks.

https://www.haigekassa.ee/inimesele/haigekassa-huvitised/haigushuvitis

seega lihtsamalt öeldes ikka töötasu järgi saab, kuna riik tasub Sinu eest osaliselt sots. maksu ja ka see kajastub maksu- ja tolliametis sots. maksuna.

sellest tal küsimus tuligi, et osa sots maksust pole EMTA lehel justkui näha, aga kui haigekassa võtab aluseks EMTA andmed, siis nemad ju lähtuvadki sellest numbrist, mis EMTAs on. EMTAs ei ole avalikku ja salajast sots maksu. kui need andmed ei klapi, siis on ka variant, et tööandja on midagi susserdanud ja pole kogu palka deklareerinud EMTAs ja niimoodi töötaja kaotabki haigusrahas.
teemaalgataja, haigekassasse helistades saad end ID-kaardiga tuvastada ja isikustatult küsida. helista sinna ja küsi, mis summast lähtuvalt sinule hüvitist makstakse

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja võib olla, et tõõandja pole kogu palka deklareerinud või on deklarid üldse esitamata. Seda viimast saab kontrollida krediidiinfo.ee.
Võib ka olla, et tõõandja on deklareerides maha arvestanud riigipoolse osa, kuid avaldust selleks ei ole esitanud, siis riik ei tea ju maksta.

Olen ise ka osalise tõõvõimega ja haigusraha olen saanud ikka kogu tõõtasu järgi ehk ka riigipoolne sots maks on arvesse võetud.
Küsisin just ka ühelt, kellel sama lugu ja alles oli haiguslehel, ikka kõik läks arvesse.
Teemaalgataja anna teada, kuidas lugu lahenes.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.03 07:41; 22.03 19:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sain täna haigushüvitise ja vaatasin ka kohe eesti.ee’st arvutuskäiku. Seal oli kirjas, et minu eelmise aasta tulu oli alla 11000 euro ning tegelik oli mul ligi 14500. Seega arvestasid nad selle sotsmaksu järgi nagu ma kartsin, mida tööandja ei maksa täies mahus minu osalise töövõimetuse pärast. Üritan hetkel haigekassaga ühendust saada ja mingisugust selgitust kuulda, kas äkki on tööandja midagi valesti deklareerinud vms…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 17.03 11:54; 17.03 17:33; 18.03 15:07; 24.04 12:37; 24.04 19:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Puudega inimese tööle võtmine on tehtud tööandjale odavamaks juba aastaid, sest tema palgalt ei pea maksma sotsmaksu tavapäraselt n-ö. tervele inimesele vaid aluseks võetakse eelmise kalendriaasta sotsmaksu miinimum summa

Enamus inimesi seda ei tea aga arvavad ennest teadvat kõike.

Loogiline, et kui on makstud miinimumi järgi saad ka kahjuks haigusraha miinimumi järgi.
Kahjuks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.04 13:35; 28.04 08:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah… aga selles see kogu küsimus ju seisneski. Kahju, et keegi varem vastata ei osanud. Minu meelest on see vigane süsteem, kuna lehel olles kaotan ma tööandja hüveks ju omast taskust. Igal juhul olen nüüd targem ja kavatsen ka edaspidi kõiki hoiatada, et tööandjale mitte mingisugusel juhul ei tasu oma töövõime vähenemisest teatada! Töötan väiksemas eraettevõttes ja tahtsin tööandjale lihtsalt head, aga nagu öeldakse – ükski heategu ei jää karistamata!

Lisan veel, et haiguslehel olen kevadeti pikalt (sellest ka osaline töövõime) ning tegemist ei ole sooviga töölt viilida, vaid paratamatusega… Ka puhkusetasudega näiteks kaotan ma töövõimetoetust, kuna sissetulek on liiga suur, kuigi puhkusele järgneval kuul on sissetulek jällegi ju pea olematu. Igakuised arsti arved ning ravimid ei ole odavad, aga kui riik arvab, et sellises olukorras inimeste peale kulutamine on välistatud, siis polegi midagi muud teha, kui leppida. Tõesti on kahju…

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 17.03 11:54; 17.03 17:33; 18.03 15:07; 24.04 12:37; 24.04 19:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa ei pea töövõime kaotust tööandjale ütlema aga poalgaaarvestuse süsteem minu meelest arvestab seda ise automaatselt, st. riiklikest registritest tuleb see ikkagi välja.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.04 13:35; 28.04 08:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötukassa hüvitab selle sotsiaalmaksu tööandjale. Tööandja maksab selle kõigepealt ära ja siis töötukassa hüvitab. Seega deklareerib tööandja sotsiaalmaksu kogu töötasult ja haigushüvitise arvestamisel läheb arvesse kogu töötasu.

kindlasti mitte. tööandja lihtsalt deklareerib TSD peal makstud palgad, ja kui see on üle nn normi, siis maksab sots maksu vaid selle eest.

vale on ka eelpool toodud väide, et töötukassa maksab alati selle miinimumi. ei maksa. nt kui puudega töötaja töötab osakoormusega, palk nt 300€ kuus, siis töötukassa maksabki tema eest sots.maksu vaid selle palga pealt, ca 100€ kuus. kui see töötaja ei oleks puudega ja töötaks osakoormusega 300€ palga eest, siis peaks tööandja maksma tema eest riigile miinimumsotsmaksu ehk 150+€ kuus.

Minu meelest on see vigane süsteem, kuna lehel olles kaotan ma tööandja hüveks ju omast taskust. Igal juhul olen nüüd targem ja kavatsen ka edaspidi kõiki hoiatada, et tööandjale mitte mingisugusel juhul ei tasu oma töövõime vähenemisest teatada!

eks see ole mitmeti vaadeldav ja sõltub ka sellest, kellele see firma kuulub. kui puudega inimesele endale või tema pereliikmele, siis sel juhul tähendab töötukassa poolt makstav sots.maks, et sul jääb reaalselt 12×150=1800€ aastas perele rohkem kätte

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.04 11:29; 28.04 12:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

vale on ka eelpool toodud väide, et töötukassa maksab alati selle miinimumi. ei maksa. nt kui puudega töötaja töötab osakoormusega, palk nt 300€ kuus, siis töötukassa maksabki tema eest sots.maksu vaid selle palga pealt, ca 100€ kuus. kui see töötaja ei oleks puudega ja töötaks osakoormusega 300€ palga eest, siis peaks tööandja maksma tema eest riigile miinimumsotsmaksu ehk 150+€ kuus.

Ei ole nii. Tõõtukassa maksab sel juhul kuumääralt siiski.

https://www.emta.ee/et/tulu-kulu-kaive-kasum/sotsiaalmaks/juhendid/sotsiaalmaksusoodustus-vahenenud-toovoimega-isiku#1

Näide 4. Osalise tööajaga töötav vähenenud töövõimega isik (töötasu on 540 eurost väiksem)
Töötaja töötab osalise tööajaga ja saab töötasu 300 eurot kuus.
Tööandja esitas töötukassale ühekordse taotluse selle töötaja eest riigipoolse sotsiaalmaksu ülekandmiseks. Tööandja ise sotsiaalmaksu selle töötaja töötasult ei maksa. Vormi TSD lisas 1 näidatakse: kood 1030 = kood 1060 = 300 eurot ja kood 1070 = 300 eurot, selle tulemusena sotsiaalmaks koodil 1100 = 0.

Koodil 1070 deklareeritav summa ei tohi olla tegeliku väljamakse summast suurem (kuigi töötukassa maksab sotsiaalmaksu 540 eurolt)!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.03 07:48; 28.04 11:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Koodil 1070 deklareeritav summa ei tohi olla tegeliku väljamakse summast suurem (kuigi töötukassa maksab sotsiaalmaksu 540 eurolt)!

maksuameti lehele sisseloginult näeb osakoormusega puudega töötaja siiski täpselt palga pealt 33% makstud sots.maksu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.04 11:29; 28.04 12:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sain täna haigushüvitise ja vaatasin ka kohe eesti.ee’st arvutuskäiku. Seal oli kirjas, et minu eelmise aasta tulu oli alla 11000 euro ning tegelik oli mul ligi 14500. Seega arvestasid nad selle sotsmaksu järgi nagu ma kartsin, mida tööandja ei maksa täies mahus minu osalise töövõimetuse pärast. Üritan hetkel haigekassaga ühendust saada ja mingisugust selgitust kuulda, kas äkki on tööandja midagi valesti deklareerinud vms…

Võib-olla selle 14500 sees on mingi tulu, mis ei ole sots. maksuga maksustatud. Aasta tulu sees on, aga haigusraha arvestamisel pole. Kas oli eelmisel aastal ka haiguslehti? Need aastatulus on, aga haigusraha arvestamisel ei arvestata. Ja mitmeid muid sissetulekuid-dividendid, intressitulu jne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Osaline töövõime ja haigushüvitis