Esileht Tööelu, raha ja seadused. Osta kodu praegu või oodata?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 67 )

Teema: Osta kodu praegu või oodata?

Postitas:
Kägu

Siin on küll kinnisvarahindade teema juba olemas, aga oma dilemmast lähtuvalt küsin arvamusi natukene teise nurga alt.

Mul oleks esimest korda võimalik soetada oma elamispind, sissemaksu raha on olemas (ca 30 000 eurot) ja laenu saamiseks piisav sissetulek ka. Elamispinna ostaksin üksi, rihin väiksemas linnas 3-4 toalist korterit, olenevalt hinnast. Mitte uusarendusse, sellest ei käi jõud üle. Laenu ei taha üle 100 000 võtta ja ega ei saakski.
Aga vaadates, mis praegu kinnisvarahindadega toimub, tuleb ahastus peale, et iga uue päevaga keritakse uutele turule tulevatele pakkumistele tuhandeid hinnas juurde ja nimetatud hinnaklassis polegi justkui väga midagi valida. Kui niimoodi pikalt edasi läheb, siis varsti pole minu eelarvega üldse midagi võtta.

Nüüd mul ongi dilemma, kas proovida nui neljaks midagi ära osta, tehes kompromisse näiteks soovitud piirkonnas või siis panna kogu see kodu ostmise plaan pausile, lasta sissemaksurahal oodata ning loota, et mingi aja pärast hinnad natukenegi alla tulevad ja mingi valik tekib.
Mul otseselt ostmisega kiire pole, saame praeguses elukohas (üürikorter) edasi elada, aga mingi hirm on, et kui veel venitada ja hinnad edasi rallivad, siis ühel hetkel polegi hindu arvestades enam ei sissemaksu piisavalt ega laenuvõimekust.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui keegi sellele vastust teabki, siis vaevalt et sa teda vastusest ära tunned. Vastavad nii teadjad kui ka mitteteadjad, ja üleüldse on raske näha, kuidas keegi praeguses olukorras veel päriselt midagi teab. Arvajaid on muidugi hulgem. Öeldakse, et koduks tasub alati osta. Aga jah, mõistan su muret. Kas osta omale hambad ristis ja kiirustades ära midagi, millega päriselt rahul ei ole? Lootuses, et äkki hiljem on veel hullem? Ma sarnases olukorras. Kogun sissemakse raha ja isegi kui on võimalik päris lahedalt raha kõrvale panna, tundub, et hinnad jooksevad eest. Kuhu nad lõpuks välja jooksevad, kas kuu peale või kukuvad varsti kuristikku, ei tea.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Miks peaksid hinnad alla tulema? Mina ostaks kohe. Sel aastal on juba korterid mitukümmend % kallimad kui eelmisel. Palk ju sellises tempos ei kasva, et kasulik oodata oleks.

+6
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Üürile kulunud raha läheb ju ikka tuulde ja lootus on, et ka su ostetud kinnisvara hind tõuseb.

Seega ma ostaks, oma kodu siiski ja see tunne on siiski teine asi – ise teed nagu tahad ja maksas ehk vähem isegi kui üüri. Lisaks tõesti – kontol seisev sissemaks ei pruugi varsti enam piisav olla.

Kodu vahetada ja müüa saab alati.

+12
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ostaks, sest praegune inflatsioon sööb su seisvat raha lihtsalt ära. Ostadki praegu korteri, siis selle väärtus ka kindlasti aastate jooksul tõuseb, saad vb hiljem midagi paremat vaadata.

+9
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ostaks küll praegu ja teeks vajadusel mööndusi nõudmistes. Mõne aasta pärast saad korteri maha müüa, kui leiad sobivama ning su enda korteri hind ei lange kohe kindlasti. Raha väärtus tõesti aga  aina langeb, seega on mõistlik kinnisvarasse investeerida.

+6
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Siin on küll kinnisvarahindade teema juba olemas, aga oma dilemmast lähtuvalt küsin arvamusi natukene teise nurga alt.

Mul oleks esimest korda võimalik soetada oma elamispind, sissemaksu raha on olemas (ca 30 000 eurot) ja laenu saamiseks piisav sissetulek ka. Elamispinna ostaksin üksi, rihin väiksemas linnas 3-4 toalist korterit, olenevalt hinnast. Mitte uusarendusse, sellest ei käi jõud üle. Laenu ei taha üle 100 000 võtta ja ega ei saakski.

Aga vaadates, mis praegu kinnisvarahindadega toimub, tuleb ahastus peale, et iga uue päevaga keritakse uutele turule tulevatele pakkumistele tuhandeid hinnas juurde ja nimetatud hinnaklassis polegi justkui väga midagi valida. Kui niimoodi pikalt edasi läheb, siis varsti pole minu eelarvega üldse midagi võtta.

Nüüd mul ongi dilemma, kas proovida nui neljaks midagi ära osta, tehes kompromisse näiteks soovitud piirkonnas või siis panna kogu see kodu ostmise plaan pausile, lasta sissemaksurahal oodata ning loota, et mingi aja pärast hinnad natukenegi alla tulevad ja mingi valik tekib.

Mul otseselt ostmisega kiire pole, saame praeguses elukohas (üürikorter) edasi elada, aga mingi hirm on, et kui veel venitada ja hinnad edasi rallivad, siis ühel hetkel polegi hindu arvestades enam ei sissemaksu piisavalt ega laenuvõimekust.

See on kyll selge, et hinnad enam ei kuku. Mingi hetk tuleb ehk stabiliseerumine.

Lihtsalt kontol seisev kogutud sissemaksuraha kaotab teiselt poolt väärtust.

Ehk et saad pihta mõlemalt poolt.

Seda enam kui elad üürikas, osta oma korter ära nii ruttu, kui midagi sobivat leiad. Üuriks makstav raha on igakuiselt “aknast välja” niikuinii ja esimesel võimalusel tostab üürileandja üuri, sest ka üürihinnad on lakke sööstnud.

Seega kuna sa hetke elukorraldusega saad pihta igast suunast ja iga päevaga aina kaotad, osta ära.

+7
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ise vist ootaksin sügiseni. Inflatsioon on jah kasvul, kuid see 15% ei ole tegelikult 100% tõene. Inflatsioon paisub ju kütuse hinna, elektri ja eluaseme hinna arvelt. Tavalise inimese jaoks on see vast paar protsenti (toiduainete hind on tõusnud umbes 3% keskmiselt). Et siis ei sula see kogutud raha sul hetkega kuhugi.

Sügisel tulevad kindlasti mingid veidi suuremad muutused mängu. Esiteks algav kütteperiood, sõja kulg, potensiaalne töötuse kasv, intresside tõus, veel jõhkram hindade tõus jne. Ehk siis väga palju erinevaid faktoreid, mis võivad keskklassi elamusharjumisi muuta üsna trastiliselt. Tõenäoliselt leiad huvitavaid pakkumisi siis rohkem, sest segased ajad ajavad inimesi ärevaks.

Sellel on muidugi ka teine pool – ka pangad võivad ärevad olla ja ei taha enam odavalt laenu välja anda…

Aga kui ma leiaksin oma unistuste kodu, siis ostaksin selle siiski ära. Sest kodu on kodu.

+3
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ostsin enda korteri 2008. aastal kui oli samamoodi hinnatõus ja majanduskriis ja no olnuks mõistlikum olnud osta enne seda aega, kui oli palju odavam. Aga enne seda aega mul ei olnud selleks võimalust. Niisiisis ostsin ikkagi esimesel võimalusel korteri ära ja ka mitte uusarendusse. Tänaseks on korteri hind mitu korda suurem kui toona ostes, ka piirkond on palju atraktiivsemaks muutunud kui oli 10 aastat tagasi.

Niiet mina siiski soovitaksin osta praegu, kui vähemasti see koht, kuhu sa plaanid osta, on perspektiivikas, on eeldada, et see aja jooksul areneb.

Kinnisvarahindades on veel ruumi selleks, et kasvada ja vaevalt küll need pärast hinnatõusu kolinal kukkuma hakkavad, pigem jäävad uuele tasemele pidama. Kui sul on plaanis see korter osta elamiseks, siis on mõtet ikka osta.

+4
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Väikelinnas kinnisvarahinna tõus nii kindel ei ole (kohati pole hinnad siiani masueelsele tasemele jõudnud) ja nii likviidne see vara ka pole kui “suures linnas”, nii et mina ostaks siis, kui leiaks sellise, nagu tahaks, aga mitte, et midagi tingimata ära osta.

+3
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

mina ostaks, kui leitud korter meeldib! Olen kõhutunde-usku inimene, ja kui tunne pole 90% õige, siis otsiks-ootaks edasi. Küll õige leidub ka.

+1
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kinnisvara foorumites öeldakse, et tasub oodata. Praeguse hinnatõusu on tekitanud suurem elamispinna nõudlus ukrainlaste poolt, mingil hetkel see vaibub.

+3
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kinnisvara foorumites öeldakse, et tasub oodata. Praeguse hinnatõusu on tekitanud suurem elamispinna nõudlus ukrainlaste poolt, mingil hetkel see vaibub.

Ukrainlased ei osta ju, nemad üürivad. Praegu ikka suurem osa ukrainlastest loodab seda, et siin elamine on ajutine, ukrainlased ei osta praegu siia suure hurraaga kortereid. Nende siin olek mõjutab üürituru hindasid.

+13
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui keegi sellele vastust teabki, siis vaevalt et sa teda vastusest ära tunned. Vastavad nii teadjad kui ka mitteteadjad, ja üleüldse on raske näha, kuidas keegi praeguses olukorras veel päriselt midagi teab. Arvajaid on muidugi hulgem.

Ma seda ei arvanudki, et keegi oskab mulle siit mingi lõpliku tõe öelda, millest lähtuda. Pigem lootsin, et tekib erinevaid arvamusi ning läbi nende koorub mingi vaatenurk või mõte, mille peale ise ei ole tulnud.

Mingil hetkel tunnen, et muutun kogu selles avalikus infovoos ärevaks (inflatsioon, hinnad tõusevad, tooraineid on puudu, kõik läheb halvemaks jne) ja siis tekibki selline ei tea mida teha tunne nagu peaks kohe kiirelt igaks juhuks selle koduasjaga rapsima hakkama.

Rahulikumal hetkel usun seda, et vast mõne kuuga nii äärmuslikult ei muutu midagi, et näiteks sügisel oma kodu juba käeulatusest väljas oleks ning mõne kuu võiks veel võtta rahulikult valimiseks ja ootamiseks, et ehk tuleb midagi sobivamat turule. Kui ei tule, eks siis peab olemasoleva valiku pealt otsustama. Selle ajaga saan sissemaksuks mõni tuhat veel kõrvale panna tänu paarile ebaregulaarsele tööotsale, mis ees on.
Õnneks mu praegused üürikorteri kulud on väga madalad ning nende tõusu selle aja jooksul, kui ma siin veel elan, karta ei ole. Omanik teab ka, et mul on lähitulevikus plaanis midagi osta ning ära kolida.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ukrainlased ei osta ju, nemad üürivad. Praegu ikka suurem osa ukrainlastest loodab seda, et siin elamine on ajutine, ukrainlased ei osta praegu siia suure hurraaga kortereid. Nende siin olek mõjutab üürituru hindasid.

Ma vaatan sellele niipidi, et ukrainlaste tulekuga on ehk müügist eemale jäänud mingi ports elamispindu, mis muidu oleks müüki jõudnud. Inimesed, kellel pole tingimata vaja müüa, on need andnud kas tasuta kasutada või üürile, et aidata. Kui Ukrainas olukord stabiliseerub ning osa neist koju tagasi pöörduma hakkab, jõuavad sellised korterid ehk turule ning tekib valikut juurde.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Selgitage majanduskaugele inimesele, kuidas kinnisvarahinnad saavad mitte alla tulla kui inflatsiooni tõttu inimeste ostujõudlus järjest väheneb ja ühel hetkel pole kallil kinnisvaral enam ostjaid.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Rahulikumal hetkel usun seda, et vast mõne kuuga nii äärmuslikult ei muutu midagi, et näiteks sügisel oma kodu juba käeulatusest väljas oleks ning mõne kuu võiks veel võtta rahulikult valimiseks ja ootamiseks, et ehk tuleb midagi sobivamat turule.

Väikelinnas vast nii hull pole, tallinnas aga sai septembris uuemas majas kolme toalise 150 000, detsembris olid samasugused juba 180 000. Nüüd vast hinnatõus veidi pidurdanud, aga arvestades sõja tõttu ehitusmaterjalide hindu ja tarneprobleeme, siis ega need hinnad enam mingist otsast odavamaks ei lähe. Ehitamine on kallis ja see hoiab ka järelturu hinnad üleval.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuidas hinnad saavad mitte alla tulla- väga lihtne. Inflatsioon lihtsalt muudab raha odavamaks kogu aeg. Hinnad st summa ei tule enam kunagi allapoole (kui just revalveerimist ei tehta, aga ei ole sellist asja inimeste silma väga tihti näinud…). Ehk et numbrid ei lähe kinnisvarahindades kunagi väiksemaks. Oodata tasub vaid neil, kel mingi hüppeline sissetulekute kasv ette näha, no näiteks vanemahüvitis makstakse välja ja siis saab rohkem laenu vms.

Ja mis ostmisesse puutub, et kes ostab, siis ukrainlased ei osta, kõik vabad korterid, mida inimesed koduks ei osta, ostetakse vahendajate poolt või investeeringuks. Odavamaks ei lähe need kindlasti.

Osta, on minu soovitus.

+4
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Praeguse hinnatõusu on tekitanud suurem elamispinna nõudlus ukrainlaste poolt, mingil hetkel see vaibub.

😀 Mis lolli juttu sina nüüd ajad? Ukrainlased ostavad siin kinnisvara kokku või?

+5
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ostaks ära, aga üksikuna küll mitte nii suurt, eriti väiksemas linnas.
Ostaks 2-toalise.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ostaks ära, aga üksikuna küll mitte nii suurt, eriti väiksemas linnas. Ostaks 2-toalise.

Kui ta on noor ja plaanib tulevikus pere luua, siis on mõistlik kohe suurem osta. Mina ostsin 2-toalise korteri kesklinna, praegu mõtlen, et oleks võinud selle raha eest hoopis linnalähedale maja osta. 😀 Pensionipõlves võibolla küll rõõmustan jälle selle üle, et on korter Tallinna kesklinnas ja mitte maja kuskil Paldiskis.

+3
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei ostaks üldse enam korterit, vähemalt mitte üle 2000€ m2 hinnaga. Ehitasin just väiksema maja 1400€/m2, samaväärse korteri eest oleksin Tallinnas pidanud maksma vähemalt topelt (avarad kõrgete akendega toad, saun, terrass jne). Ilmselt muidugi ehitushinnad praeguseks momendiks on ka tõusnud, aga ehituses on oodata varsti suurt pankrotilainet, ehk lähevad siis hinnad ka alla.

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ostaks ära, aga üksikuna küll mitte nii suurt, eriti väiksemas linnas. Ostaks 2-toalise.

Kui ta on noor ja plaanib tulevikus pere luua, siis on mõistlik kohe suurem osta. Mina ostsin 2-toalise korteri kesklinna, praegu mõtlen, et oleks võinud selle raha eest hoopis linnalähedale maja osta. 😀 Pensionipõlves võibolla küll rõõmustan jälle selle üle, et on korter Tallinna kesklinnas ja mitte maja kuskil Paldiskis.

Mul ema just hädas, et peab mööda treppe liikuma, oma maja saab teha väga liikumissõbralikuks vanale inimesele.  Kokkuvōttes ikka sõidutame teda autoga arstile ja tagasi, ei anna see linn mingit eelist. Oma majas saaks vähemalt ratastooliga end terrassile lûkata ja värsket õhku hingata teiste abita. Ja jumala eest, maja ei pea ju Paldiskisse ehitama 😀.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See on jah sellise pisut ehk juba vanema üksiku naisterahva arvamus, kes peab elu paika ära panema.
Teine võimalus on kodu valida ja luua oma tulevase elukaaslasega üheskoos, mitte ette ära osta ja mees majja tuua.
Üksikuna ostaks ikka ühele (kahele) inimesele sobiva eluaseme, pere jaoks saab hiljem ühiselt selle välja vahetada. Mida see üksik naine seal 4-toalises teeb?

+2
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mida see üksik naine seal 4-toalises teeb?

No kas just neljatoaline, aga mulle üksi elades meeldiks kolmetoaline küll väga. 1 tuba oleks magamistuba/buduaar, teise tuppa teeks kontoritoa/töötoa, kolmas tuba oleks elutuba, külalisi ikka kutsuks mõnikord, mõni sõbranna on vast ikka, kui ka peret pole.

No aga kui oleks mingi pere ka olemas, siis lihtne, üks tuba jääks külalistetoaks, tulevad lapsed/lapselapsed külla, saavad selles toas magada, ei pea elutoa diivanil olema.

Vanasti, kui inimesed kodus ei töötanud nii palju, siis ehk piisas üksi 2-toalisest, aga kui on võimalus osta suurem korter, siis üksi on kolmetoalises kindlasti väga okei elada, ilma et tunneks, et see on liiga suur.

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

P.S. kui ma oleks üksi elav pensionär siis selles töötoas ma saaks kasvõi näiteks kangasteljed püsti ajada. No või teha õmblustoaks, paneks õmblusmasina sinna ja ei peaks iga päev seda kuskile kappi ära kraamima. Teeks lapitekke…

See on ainult näide, ei tasu sõnasõnalt kinni jääda. Pensionäridel on paljugi selliseid hobisid, mille jaoks eraldi tegelemistuba ära kuluks.

+2
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Üksikuna ostaks ikka ühele (kahele) inimesele sobiva eluaseme, pere jaoks saab hiljem ühiselt selle välja vahetada. Mida see üksik naine seal 4-toalises teeb?

Ma elan üksi 4-toalises 300-ruuduses majas ning on väga okei.

+4
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma elan üksi 4-toalises 300-ruuduses majas ning on väga okei.

Kuidas sa said selle maja?

+2
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ostaks praegu küll – kui on sobivad võimalused olemas – kasvõi ostmise pärast. Praegu ei ole mõtet lasta rahal niisama kontol seista. Investeerimisguru soovitaks kindlasti investeerida, et hiljem oleks suurem omaosalus võtta (aga mina eriti hea investeerija pole, seega eelistan pigem kulutada). Euribor liigub ülespoole, tulevikus läheb laenamine kallimaks (ja võibolla ka keerulisemaks).

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mitte hinnad ei tõuse vaid raha väärtus langeb.

Ise tunnen, et hektel ei taha osta – ei oska selgitada, miks. Aga ega kusagilt lahtisest foorumist päris kuld infot saada pole võimalik.

Kui näed head pakkumist, võta. Kui ei näe, ära põe.

+1
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 67 )

Esileht Tööelu, raha ja seadused. Osta kodu praegu või oodata?