Esileht Tööelu, raha ja seadused. Palun abi arvutamisel – keeruline olukord seoses SH`ga

Näitan 3 postitust - vahemik 1 kuni 3 (kokku 3 )

Teema: Palun abi arvutamisel – keeruline olukord seoses SH`ga

Postitas:

Tere!

Kas mõni tark ja hästi seadustega kursis olev inimene palun aitaks rumalat? 🙂 Nimelt olen hetkel lapsehoolduspuhkusel ning saan veel ka vanemahüvitist, kuid varsti uus beebi sündimas. Seega mõned väited / küsimused:

1) Tean, et mul on kasulik katkestada LHP ning uuesti dekreeti minna. Praeguse lapsega lõppeks VH mai 2020, uus beebi sündimas jaanuar 2020

2) Sünnituspuhkusele jääksin detsember 2019, mis tähendab, et sünnitushüvitis makstakse 2018 sotsmaksu põhjal, eks? Või arvestatakse see SÜNNITUSELE eelnenud kalendriaasta sotsmaksu põhjal, mis minu puhul tähendaks olulist erinevust SH summas, kuna 2019 pole sots maksu minu pealt makstud.

3) Kui ma esitan LHP katkestamise avalduse tööandjale, kuid tegelikult jään uuesti dekreeti, siis kas ma jään oma praegusest vanemahüvitisest ilma või saan seda edasi ning lisaks SH summa?

4) Kas vanemahüvitise suurus mõjutab kuidagi seda kas ja mil määral sünnitushüvitist makstakse? No näiteks olukord, kus vanemahüvitise summa on üsna maksimaalse lähedane?

Numbrid:

2018 sotsmaksu summa 9000 EUR, dekreeti jään 30 p ennem sünnituse kp ehk detsember 2019, sünnitan jaanuar 2020
Arvutan: 9000:0.33:365 x 140 = 10 460 EUR
Kas õige arvutuskäik? Kas mingid maksud lähevad ka veel selle pealt?

140 p ehk ca 4,5 kuud peale SP jäämist ehk ca aprilli keskel hakkan saama VH uue beebi eest, eelmise beebi eest VH maksmine lõpetatakse. Kas on õige? Niikaua saan eelmise lapse pealt veel VH? – ametlikult lõppeks tema eest VH mai 2020.

Jube pikk ja segane jutt ilmselt, loodetavasti viitsib ja suudab keegi läbi närida sellest 🙂
Suured tänud ette!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

1. Haigekassa koduleht
2. Tulumaks läheb ikka ka maha

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

1) Tean, et mul on kasulik katkestada LHP ning uuesti dekreeti minna. Praeguse lapsega lõppeks VH mai 2020, uus beebi sündimas jaanuar 2020

2) Sünnituspuhkusele jääksin detsember 2019, mis tähendab, et sünnitushüvitis makstakse 2018 sotsmaksu põhjal, eks? Või arvestatakse see SÜNNITUSELE eelnenud kalendriaasta sotsmaksu põhjal, mis minu puhul tähendaks olulist erinevust SH summas, kuna 2019 pole sots maksu minu pealt makstud.

3) Kui ma esitan LHP katkestamise avalduse tööandjale, kuid tegelikult jään uuesti dekreeti, siis kas ma jään oma praegusest vanemahüvitisest ilma või saan seda edasi ning lisaks SH summa?

4) Kas vanemahüvitise suurus mõjutab kuidagi seda kas ja mil määral sünnitushüvitist makstakse? No näiteks olukord, kus vanemahüvitise summa on üsna maksimaalse lähedane?

Numbrid:

2018 sotsmaksu summa 9000 EUR, dekreeti jään 30 p ennem sünnituse kp ehk detsember 2019, sünnitan jaanuar 2020

Arvutan: 9000:0.33:365 x 140 = 10 460 EUR

Kas õige arvutuskäik? Kas mingid maksud lähevad ka veel selle pealt?

140 p ehk ca 4,5 kuud peale SP jäämist ehk ca aprilli keskel hakkan saama VH uue beebi eest, eelmise beebi eest VH maksmine lõpetatakse. Kas on õige? Niikaua saan eelmise lapse pealt veel VH? – ametlikult lõppeks tema eest VH mai 2020.

Ongi 2 varianti st valida II VH kohe sünnist (kaotades I lapse VH selle aja eest, mil VH-d kattuks, sest 2 VH korraga ei saa.
Või minna dekreeti võimalikult hilja, et kattumine oleks minimaalne, sest VH ja sünnitushüvitist makstakse samaaegselt.
Ilmselgelt on sul kasulik dekreeti minna, viies tööandjale lhp lõpetamise avaldus, kus nn I tööpäev= uue dekreedi I päev e 30 p enne tähtaega.

1.jah
2. jah, Haigekassa vaatab 2018.a töist tulu, sünnitushüvitis või VH arvesse ei lähe. Kuigi sünnitushüvitis tuleb väike st väiksem kui VH siis sisuliselt on see võidetud raha kuna see on I lapse VH-le lisaks…kui dekreeti ei lähe, kaotad selle ja klisaks osa I lapse VH-st, sest kohe algabII lapse VH periood (sünnist tema 18k saamiseni st I lapse VH ei saa 20.jaanuar-mai st ikka pika aja eest võrredes variandiga, et II VH algab dekreedi lõpust ja I kestab sisuliselt lõpuni). 2019.a maktud või mitte makstud sotsmaks ei puutu kuidagi asjasse kui Haigekassa arvutab 2018.a alusel. NB! isegi kui vastava aasta SMVM oleks 0 (no neil, kes kogu aasta n lhp-l) saab siiski, miinimumpalga alusel.

3.kogu asja mõte ongi selles, et rsp(dekreedi) ajal makstakse probleemideta edasi I lapse VH! St ei jää VH-st ilma, miks peaks? VH ajal võib saada kõike st töötasu, preemiat, haigushüvitist, sünnitushüvitist, hooldushüvitist (viimased 3 ei vähenda isegi väljamaksmiskuu VH sest pole sotsmaksustatav TÖINE tulu, hoolimata suurusest) ei tohi saada teist VH ainult.

4. juba vastadin, et EI, VH suurus ei vähenda saadavat shh ja sh ei vähenda väljamaksmiskuu VH

Arvutama ei hakka.

Aga põhimõte:
lähed rsp-le, tööandjale lhp lõpetamise avaldus kas või kohe, I tööpäevaks 21.12.2019 st 30 p enne tähtaega, suuliselt lisad, et uuesti rsp-le ja et ülioluline on töösuhte taastamine TÖR-is (muidu Haigekassa sh ei maksa)
algab sünnitusleht, informeerid tööandjat, kes selle kinnitab
saad korraga 140 p e 4,6 k eest sünnitushüvitise
saad edasi igakuist VH (I lapse eest)
teed II lapse perehüvitste avaldused, saad sünnitoetuse, igakuise lapsetoetuse jne (mis jälle kuidagi ei mõjuta juba saadavat I lapse VH)
kui rsp läbi, agab VH II lapsega (eelmisega samas suuruses kuna laste sünnivahe jääb alla 2a6k) ja kui peaks veel saada olema I lapse VH siis nüüd see katkeb st uue VH I päevast

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 3 postitust - vahemik 1 kuni 3 (kokku 3 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Palun abi arvutamisel – keeruline olukord seoses SH`ga