Esileht Ajaviite- ja muud jutud Palun kogemusi 15a lapse juhilubadega alustamisel

Näitan 26 postitust - vahemik 1 kuni 26 (kokku 26 )

Teema: Palun kogemusi 15a lapse juhilubadega alustamisel

Postitas:
Kägu

Poiss 15,5a. Olen juba paar aastat talle ise sõiduõpet teinud. Tahaks, et tohiks ka ametlikult minuga koos sõita, ootab seda juba nii väga. Mina pean end registreerima vist kuskil ja saame märgi? Mis kulusid see kaasa toob? Ja kas laps peab samal ajal alustama ka autokoolis õpinguid? Mõni väidab, et peab, teine jälle, et mitte. Kui ma nüüd autokooli eest maksan, siis lube ta ju niikuinii nii pea ei saa? Või aitab lihtsalt sellest, et mina õpetan praktilist sõitu, teooria läbib kui vanus seal maal? Ja kui vana peab täpselt olema? Kas keegi on ehk hiljuti selle teemaga kokku puutunud?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

https://www.mnt.ee/et/liikleja/mootorsoidukijuhi-juhendaja

Juhendaja tunnistuse taotlemine:
https://eteenindus.mnt.ee/juht.jsf

Please wait...
Postitas:
Kägu

16a saab piiratud juhtimisõigusega loa ja pärast on pärislube lihtsam saada. Tunnistust on ikka vaja.

Please wait...
Postitas:
Kägu

See 15,5 aasta vanune peab olema autokooli nimekirjas, et temaga ametlikult juhendajana õppesõitu teha. Aga kuna sa oled nagunii juba mitteametlikult õppesõitu teinud temaga piisavalt, siis pole sel pisiasjas sinu jaoks vahet?

Autokooli tunnistus ei aegu vaid kehtib terve elu, s.o. kui 16-aastaselt saab autokooli tunnistuse kätte, võib 18-aastaseks saades (või ka ükskõik millal hiljem) marssida selle tunnistusega politseisse eksamile ja enam pole vaja uuesti autokooli minna. Vahepeal võib omale “tite load” (ametlikus keeles piiratud juhtimisõigusega juhiloa) teha, aga kui riigilõivu summa selleks tundub liiga suur, võite selle etapi vahele jätta ja vahepeal ringi sõita lihtsalt õppesõidu märkide ja autokooli tunnistusega. Tite lubade puhul nagu ka juhendajaga sõidu puhul peab kõrvalistuja olema kaine, lapsevanem või lapsevanema volitatud isik, kehtivate B-kat lubadega. Ainuke erinevus on vist see, et juhendaja tunnistust pole enam vaja kõrvalistujal ja õppesõidu märke ei pea autol olema.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Jah, ta peab käima samal ajal ka autokoolis, enam ei saa ilma selleta juhendajaga sõita.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Minu teada saab juhendaja ametlikult juhendada ikka alles siis, kui autokool väljastab vastava tõendi, et inimene seal õpinguid on alustanud. Juhendajaks taotlemisel oli vaja ka autokoolist paberid viia, see koolituskaart või mis ta oli. Ei saa ikka päris nii, et juhendad, kuidas ja keda tahad. Autokool peab omalt poolt vastutama, et rooli istub selleks sobiva ettevalmistuse saanud inimene, kel tervisekontroll läbitud jm. Sina ei saa kuidagi maanteeametile tõestada, et oled lapsega ebaseaduslikult juba mitu aastat sõitnud. Lisaks tundub ennekuulmatu, et rooli linna vahele lastakse juhendatav, kes ei ole teooriat õppinud.
Nii et igal juhul – autokooli kirja, saate hakata taotlema esmast juhiluba ja selle kaudu siis ka endale juhendajatunnistus teha, hoiate sõidutundide pealt kokku, teooria peab nagunii ametlikult läbima.
Juhendaja riigilõiv ei ole suur, kümmekond eurot mõned aastad tagasi, ei tea, mis hetkel on.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Juhendajaks taotlemisel oli vaja ka autokoolist paberid viia

Ei ole vaja juhendaja tunnistuse taotlemisel midagi muud kui kehtivalt luba ja riigilõivu tasumist ja 2 aastat teatud rikkumisteta staaži (juhendajal ei tohi olla viimase 2 aasta jooksul selliseid rikkumisi, mille puhul üheks võimalikuks karistuseks on loa ära võtmine, nt. purjus peaga sõit).
Autokooli paber peab sõitma minnes lihtsalt kaasas olema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei ole vaja

Ok, siis äkki enam ei ole vaja, kunagi igatahes pidime viima koopia sellest kaardist, mis pidi ka autos igal sõidul kaasas olema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei ole vaja

Ok, siis äkki enam ei ole vaja, kunagi igatahes pidime viima koopia sellest kaardist, mis pidi ka autos igal sõidul kaasas olema.

Tänapäeval käib selle tunnistuse tellimine puhtalt maanteeameti veebi kaudu, kaks minutit, viis klikki, pangaülekanne ja valmis. Dokumenti ei väljastatagi, see tunnistus on puhtalt elektrooniline. Kunagi pidi juhendaja uuendama ka eraldi arstitõendit, nüüd enam mitte. Need värgid tasub nüüd ära unustada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu teada saab juhendaja ametlikult juhendada ikka alles siis, kui autokool väljastab vastava tõendi, et inimene seal õpinguid on alustanud. Juhendajaks taotlemisel oli vaja ka autokoolist paberid viia, see koolituskaart või mis ta oli. Ei saa ikka päris nii, et juhendad, kuidas ja keda tahad. Autokool peab omalt poolt vastutama, et rooli istub selleks sobiva ettevalmistuse saanud inimene, kel tervisekontroll läbitud jm. Sina ei saa kuidagi maanteeametile tõestada, et oled lapsega ebaseaduslikult juba mitu aastat sõitnud. Lisaks tundub ennekuulmatu, et rooli linna vahele lastakse juhendatav, kes ei ole teooriat õppinud.

Nii et igal juhul – autokooli kirja, saate hakata taotlema esmast juhiluba ja selle kaudu siis ka endale juhendajatunnistus teha, hoiate sõidutundide pealt kokku, teooria peab nagunii ametlikult läbima.

Juhendaja riigilõiv ei ole suur, kümmekond eurot mõned aastad tagasi, ei tea, mis hetkel on.

Olen teemaalgataja. No see on nüüd selgelt liialdatud, et roolis ja linnas. Meie puhul tähendab sõit ja juhendamine maal praktiliselt tühjal külavaheteel harjutamist. Lasta see noor rooli linnas? No ma ei tea, aga vaevalt keegi seda teeb. Aga külavaheteel oleme me vast suuremal või vähemal määral kõik isa v muu sugulasega sõitu harjutanud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

See 15,5 aasta vanune peab olema autokooli nimekirjas, et temaga ametlikult juhendajana õppesõitu teha. Aga kuna sa oled nagunii juba mitteametlikult õppesõitu teinud temaga piisavalt, siis pole sel pisiasjas sinu jaoks vahet

Tänaval, liikluses ei tohi sõita, kui inimene ei ole autokoolis ametlikult. Tal peab olema sõidukaart ja juhendajal juhendaja tunnistus, juhendaja peab olema kaine ja vähemalt viieaastase laitmatu staažiga. Iseseisvalt ei tohi niikuinii enne päris lubade saamist sõita.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ei saa aru miks punnitada. 18-selt peab eksamid niikuinii uuesti tegema ja nende eest maksma.Mis kihk on 15-aastasel kohe kimamma hakata. Teiseks piimaload saades, ta saab sõita ainult lubadega isikuga koos. Ma ei näe sealt mingit kasu
Kusjures seadus on ka punkt, et kaasreisja(lubadega) peab kaine olema. Seega ei saa ka poissi kasutada nt alkoholi võtnud vanemate transportimiseks.

Please wait...
Postitas:
Tõutäkk

Olen teemaalgataja. No see on nüüd selgelt liialdatud, et roolis ja linnas. Meie puhul tähendab sõit ja juhendamine maal praktiliselt tühjal külavaheteel harjutamist. Lasta see noor rooli linnas? No ma ei tea, aga vaevalt keegi seda teeb. Aga külavaheteel oleme me vast suuremal või vähemal määral kõik isa v muu sugulasega sõitu harjutanud.

Kui tee peal õpetad, siis võid ikka trahvi saada, kas juhusliku politseipatrulli käest või kiusliku naabri kaebuse põhjal (fotod/videod tõendiks). Õpeta oma heinamaal kui tahad.
Aga nii nagu ennist soovitati, saada laps autokooli ja tee omale sõidujuhendaja tunnistus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

See 15,5 aasta vanune peab olema autokooli nimekirjas, et temaga ametlikult juhendajana õppesõitu teha. Aga kuna sa oled nagunii juba mitteametlikult õppesõitu teinud temaga piisavalt, siis pole sel pisiasjas sinu jaoks vahet

Tänaval, liikluses ei tohi sõita, kui inimene ei ole autokoolis ametlikult. Tal peab olema sõidukaart ja juhendajal juhendaja tunnistus, juhendaja peab olema kaine ja vähemalt viieaastase laitmatu staažiga. Iseseisvalt ei tohi niikuinii enne päris lubade saamist sõita.

Kui aUtokooli eksam tehtud ja sōisukaart täidetud vōib Juhendajaga kasvōi 10 a sōita enne, kui eksamile ARKI minna. Iga aasta tuleb juhendaja registreerimist ARK-is uuesti taotleda.
ÄRGE UNUSTAGE KA SEDA, ET ÕPPESÕITU VÕIB TEHA AUTOS, KUS VIIBIB VAID JUHENDAJA JA ÕPILANE. Kōrvalistele isikutel pole ōppesōidu ajal lubatud ōppesōidukis viibida.

Please wait...
Postitas:
Tõutäkk

Ma ei saa aru miks punnitada. 18-selt peab eksamid niikuinii uuesti tegema ja nende eest maksma.Mis kihk on 15-aastasel kohe kimamma hakata. Teiseks piimaload saades, ta saab sõita ainult lubadega isikuga koos. Ma ei näe sealt mingit kasu

Kusjures seadus on ka punkt, et kaasreisja(lubadega) peab kaine olema. Seega ei saa ka poissi kasutada nt alkoholi võtnud vanemate transportimiseks.

Läheb autokooli ja lapsevanem saab teda õpetada kuni 18a saamiseni, kord aastas juhendaja tunnistust pikendades. Vahepeal jõuab ära teha nii autokooli kui ka ark eksamid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

ÄRGE UNUSTAGE KA SEDA, ET ÕPPESÕITU VÕIB TEHA AUTOS, KUS VIIBIB VAID JUHENDAJA JA ÕPILANE. Kōrvalistele isikutel pole ōppesōidu ajal lubatud ōppesōidukis viibida.

vaat selle üle on meil ka kodus diskussioon olnud. õppesõitu tegev laps oma sõpru sellele sõidule kaasa võtta ei saa, see on meil selgeks räägitud, aga tuleb pattu tunnistada, et oma perega oleme küll autos olnud. sest otsisime mis me otsisime, sellist punkti, mis keelaks kaasreisijad, me ei leidnud. oleks tore, kui oskaksid viidata. guugeldades leidsin ainult viie aasta taguse artikli, kus oli öeldud, et ükski õigusakt ei piira kaasreisijate viibmist autos. kas tõesti on viimastel aastatel see keeld lisatud? millegipärast ma kahtlen.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vanema lapsega sõitsime niimoodi pikalt. Käis autokoolis oma tunnid ära ja siis oli kinnistamise mõttes üle aasta pere autojuht. Autos pidi olema jah hulk pabereid, sh autokooli sõidutundide graafik õpetaja allkirjaga, et annab mulle juhendada. Nüüd aasta pärast nooremaga sama plaan ja loen siit, et tohime ainult kahekesi autos olla. On see kindel? Palun ka viidet väitele.

Vanemale lapsele andis parima sõidukooli mööda Eestit seiklemine ja telkimine ja võõrastes väikelinnades orienteerumine. Pärast sellist suve tegi eksami nagu naksti. ‘Juhendasin’ ka kahte ta sõbrannat, siis sai 3 õpetatavat kaardile kirjutada. Nt viisime neid meilt koju nii, et sinna sõitis sõbranna ja tagasi minu laps.

Mina alustasin ka isaga 14-aastaselt seenemetsas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei ole vaja

Kuhu sa need paberid viid? Tänapäeval toimub kõik elektroonselt ja kui autokooli lähed, oled kohe mingites maanteeameti andmebaasides kirjas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

vaat selle üle on meil ka kodus diskussioon olnud. õppesõitu tegev laps oma sõpru sellele sõidule kaasa võtta ei saa, see on meil selgeks räägitud, aga tuleb pattu tunnistada, et oma perega oleme küll autos olnud. sest otsisime mis me otsisime, sellist punkti, mis keelaks kaasreisijad, me ei leidnud. oleks tore, kui oskaksid viidata. guugeldades leidsin ainult viie aasta taguse artikli, kus oli öeldud, et ükski õigusakt ei piira kaasreisijate viibmist autos. kas tõesti on viimastel aastatel see keeld lisatud? millegipärast ma kahtlen.

Liiklusseadust vōiks ikka iga liikleja lugeda. Õppesōidust on seal samuti kirjas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Liiklusseadust vōiks ikka iga liikleja lugeda. Õppesōidust on seal samuti kirjas.

Mina ei leia LS-st punkti, mis keelaks kas õppesõidu või sõidupraktika ajal teistel isikutel autos viibimise. See teadja siin võiks viidata paragrahvile.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ei leia LS-st punkti, mis keelaks kas õppesõidu või sõidupraktika ajal teistel isikutel autos viibimise. See teadja siin võiks viidata paragrahvile.

Kui ei otsi siis ei leia jah. Kirjutasin ju, Et ōppesōidu kohta lugeda LS-st. Miks m peaksin oma aega raiskama sellele, et see avada ja linkida siia konkreetne leht.
Nagunii seda keegi ei järgi ja harva, kui kontrollitaksegi. Talvel ei suuda enamus naisautojuhte oma parketimaasturite katuseidki lumest puhtaks lükata ning politsei ei viitsi selliste tüüpidega tegeleda rääkimata rekkajuhtidest, kelle haagiste katustelt alatihti jäämäed maha lendavad. Viimasel ajal küll harvem näinud. Ju siis on vähemalt rekkajuhtidele ōpetussōnad mōjunud aga tavaliiklejale mōjub vaid see, kui kord see lumelahmaks enda esiklaasile langeb vōi tagumisele sōitjale esiklaasile maandub ja ōnnetused pōhjustab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui ei otsi siis ei leia jah. Kirjutasin ju, Et ōppesōidu kohta lugeda LS-st. Miks m peaksin oma aega raiskama sellele, et see avada ja linkida siia konkreetne leht.

Nagunii seda keegi ei järgi ja harva, kui kontrollitaksegi. Talvel ei suuda enamus naisautojuhte oma parketimaasturite katuseidki lumest puhtaks lükata ning politsei ei viitsi selliste tüüpidega tegeleda rääkimata rekkajuhtidest, kelle haagiste katustelt alatihti jäämäed maha lendavad. Viimasel ajal küll harvem näinud. Ju siis on vähemalt rekkajuhtidele ōpetussōnad mōjunud aga tavaliiklejale mōjub vaid see, kui kord see lumelahmaks enda esiklaasile langeb vōi tagumisele sōitjale esiklaasile maandub ja ōnnetused pōhjustab.

Kopeerisin liiklusseadusest:

§ 109. Mootorsõiduki juhtimine õppesõidul ja sõidupraktikal

(1) Isik, kes õpib mootorsõidukijuhi koolituskursusel või on koolituskursuse lõpetanud või taastab juhtimisõigust, võib juhtida mootorsõidukit õppesõidu ajal mootorsõidukijuhi õpetaja juuresolekul.

(2) Isik, kes õpib mootorsõidukijuhi koolituskursusel või on koolituskursuse lõpetanud, võib juhtida mootorsõidukit sõidupraktika saamise eesmärgil teise isiku (edaspidi juhendaja) juuresolekul järgmistel tingimustel:
1) juhendajal peab olema vastava kategooria mootorsõiduki juhiluba vähemalt viis aastat. Juhiloa omamise aja hulka arvestatakse esmase juhiloa omamise aeg;
2) juhendajal ei ole kehtivaid karistusi mootorsõiduki joobeseisundis või alkoholi piirmäära ületavas seisundis juhtimise eest ega liiklusnõuete sellise rikkumise eest, mille eest käesolev seadus näeb ette mootorsõiduki juhtimisõiguse äravõtmise või mille eest juhtimisõigus on ära võetud, arvestades karistusregistri seaduse §-s 25 nimetatud karistusandmete kustutamise tähtaegu;
3) juhendaja on saanud Maanteeametilt tunnistuse selle kohta, et ta vastab punktides 1 ja 2 nimetatud tingimustele;
4) juhendaja võib läbi viia sõidupraktikat isikule, kelle nimi on märgitud juhendaja tunnistusele.

(3) Juhendajaks võib olla ka mootorsõidukijuhi õpetaja tunnistust omav isik.

(4) Juhendaja tunnistust ei anta esmase juhiloa omajale.

(5) Kui käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud sõiduõppija on noorem kui 18-aastane, võib juhendajaks olla üksnes tema seaduslik esindaja.

(6) Õppesõiduautol, -veoautol, -bussil ja -autorongil ning mootorsõidukil, mida kasutatakse sõidupraktika saamise eesmärgil, peab olema eest ja tagant nähtav õppesõiduki tunnusmärk.

(7) Mootorsõidukijuhi juhendaja tunnistuse väljaandmise korra ja tunnistuse vormi kehtestab majandus- ja kommunikatsiooniminister määrusega.

(8) Mootorsõidukijuhi juhendaja tunnistuse väljastamise eest tuleb tasuda riigilõivu.

Kus siin on kirjas, et õppesõidu ajal võib autos olla ainult juhendaja?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sellist piirangut ei ole seadusest võimalik leida, sest seda pole seal. Seepärast sa ei saa sellele ka kõige parema tahtmise juures viidata. Lumi ei puutu õppesõitu kuigivõrd.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui ei otsi siis ei leia jah. Kirjutasin ju, Et ōppesōidu kohta lugeda LS-st.

Ära seleta, et ei otsinud.
No just lugesin LS-st nii õppesõidu kui ka sõidupraktika kohta kõik punktid läbi. Lisaks kasutasin kõikvõimalikke märksõnu – no ei leia kaasreisijate kohta sõnagi. Ka määruse lugesin läbi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui ei otsi siis ei leia jah. Kirjutasin ju, Et ōppesōidu kohta lugeda LS-st.

Ära seleta, et ei otsinud.

No just lugesin LS-st nii õppesõidu kui ka sõidupraktika kohta kõik punktid läbi. Lisaks kasutasin kõikvõimalikke märksõnu – no ei leia kaasreisijate kohta sõnagi. Ka määruse lugesin läbi.

no just, mul sai see kõik tehtud juba möödunud kevadel, kui laps autokooli läks. ka ei leidnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sellist piirangut ei ole seadusest võimalik leida, sest seda pole seal. Seepärast sa ei saa sellele ka kõige parema tahtmise juures viidata. Lumi ei puutu õppesõitu kuigivõrd.

Ja täpselt samamoodi ei puutu lumest puhtaks lükkamisse autojuhi sugu. Kaua võib neid lolle legende genereerida?

Ning tõesti pole keeldu õppesõidu või sõidupraktika ajal kaasreisijaid vedada.
Kogu oopus on siin:

§ 109. Mootorsõiduki juhtimine õppesõidul ja sõidupraktikal
(1) Isik, kes õpib mootorsõidukijuhi koolituskursusel või on koolituskursuse lõpetanud või taastab juhtimisõigust, võib juhtida mootorsõidukit õppesõidu ajal mootorsõidukijuhi õpetaja juuresolekul.

(2) Isik, kes õpib mootorsõidukijuhi koolituskursusel või on koolituskursuse lõpetanud, võib juhtida mootorsõidukit sõidupraktika saamise eesmärgil teise isiku (edaspidi juhendaja) juuresolekul järgmistel tingimustel:
1) juhendajal peab olema vastava kategooria mootorsõiduki juhiluba vähemalt viis aastat. Juhiloa omamise aja hulka arvestatakse esmase juhiloa omamise aeg;
2) juhendajal ei ole kehtivat karistust mootorsõiduki joobeseisundis või alkoholi piirmäära ületavas seisundis juhtimise eest ega liiklusnõuete sellise rikkumise eest, mille eest käesolev seadus näeb ette mootorsõiduki juhtimisõiguse äravõtmise või mille eest juhtimisõigus on ära võetud, arvestades karistusregistri seaduse §-s 24 nimetatud karistusandmete kustutamise tähtaegu;
[RT I, 28.02.2015, 1 – jõust. 01.05.2015]
3) juhendaja on saanud Maanteeametilt õiguse juhendamiseks, vastab käesoleva lõike punktides 1 ja 2 nimetatud tingimustele ning juhendamise õigust tõendatakse liiklusregistri andmete alusel;
4) juhendaja võib juhendada sõidupraktikat üksnes isikul, kelle nimi on märgitud juhendaja tunnistusele või kantud liiklusregistrisse.

(21) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud mootorsõidukijuhi õpetaja ja lõikes 2 nimetatud juhendaja ei tohi õppesõidu või sõidupraktika läbiviimise ajal olla joobeseisundis või alkoholi piirmäära ületavas seisundis. Käesolevas lõikes nimetatud joobeseisund või käesoleva seaduse § 69 lõikes 3 nimetatud piirmäära ületamine tuvastatakse korrakaitseseaduses sätestatud korras.

(3) Juhendajaks võib olla ka mootorsõidukijuhi õpetaja tunnistust omav isik.

(31) Juhendajal peab olema kehtiv juhendaja tunnistus. Juhendaja tunnistuse väljastab Maanteeamet kehtivusega 12 kuud.

(4) Juhendaja tunnistust ei anta esmase juhiloa omajale.

(5) Kui käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud sõiduõppija on noorem kui 18-aastane, võib juhendajaks olla üksnes tema seaduslik esindaja.

(6) Õppesõiduautol, -veoautol, -bussil ja -autorongil ning mootorsõidukil, mida kasutatakse sõidupraktika saamise eesmärgil, peab olema eest ja tagant nähtav õppesõiduki tunnusmärk.

(7) Mootorsõidukijuhi juhendaja tunnistuse väljaandmise korra ja tunnistuse vormi kehtestab valdkonna eest vastutav minister määrusega.

(8) Mootorsõidukijuhi juhendaja tunnistuse väljastamise eest tuleb tasuda riigilõivu.

Pange tähele punkti nr 5 – alaealise juhendajaks saab olla ainult ametlik esindaja.

Please wait...
Näitan 26 postitust - vahemik 1 kuni 26 (kokku 26 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Palun kogemusi 15a lapse juhilubadega alustamisel