Esileht Koolilaps Palun õpetage lapsi viisakalt külas käima!

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Teema: Palun õpetage lapsi viisakalt külas käima!

Postitas:
Kägu

Mul on algklassilaps, kellele meeldib väga külalisi kutsuda. Minul aga hakkab vaikselt juba foobia tekkima selles osas, kuna sageli tekib külalistega probleeme.

Näiteks kui külaline on juba pool päeva meie pool olnud ja ma lähen viisakalt ütlema, et kuulge, X-il on nüüd aeg koju hakata minema (sest meil on näiteks ka mingid kodused asjad vaja ära teha), on mitu korda tulnud vastuseks: “Ma ei taha veel ära minna! Küll ma helistan oma emale/isale, kui ma tahan koju minna!”

Või teatatakse uksest sisse tulles: “Ma olen kella kaheksani teie pool!” Ja kui mina ütlen, et meile kahjuks nii kaua ei sobi, sobib maksimaalselt 19ni, öeldakse vastu: “Aga minu emme ütles, et ma võin kaheksani olla! Ja me leppisime kokku temaga!”

Lisaks igasuguste asjade nõudmine. “Mulle ei maitse see toit, kas ma saaksin midagi muud?”

Või ükskord oli lausa juhus, kus pidin õues ühe töö ära tegema ja pärast seda hakkama süüa valmistama, kui mu laps tuli mitu korda mulle ütlema: “X-il on kõht tühi! X-il on ikka kõht tühi! Ei, ta ei jõua oodata kuni sa selle töö valmis saad, ta tahab kohe süüa!” Muidugi ei jätnud ma oma tööd (värvimist) pooleli.

Mõtlen hirmuga, kuidas minu enda laps küll külas käitub? Kas tänapäeva lapsed ongi sellised?

+51
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Esiteks ei tohiks hetkel üldse külalisi lubada. Teiseks on tegu sellega, et sa ei suuda ennast kehtestada.

+36
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Telli burksi.

+10
-9
Please wait...

Postitas:
Kägu

Esiteks ei tohiks hetkel üldse külalisi lubada. Teiseks on tegu sellega, et sa ei suuda ennast kehtestada.

Suudan küll ennast kehtestada, see pole probleem. Kui külaline peab lahkuma kell 19, siis ta ka lahkub kell 19, jonnigu palju tahes. Aga miks ma üldse pean pidevalt võõraste laste kasvatamisega tegelema?

Kõiki külalisi pole me hetkel keelanud, kuna tegemist on lapse klassikaaslastega, kellega nagunii päevläbi koos ollakse.

+38
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nõus.

+4
-19
Please wait...

Postitas:
Kägu

oma kodus kehtestad end sina. kui sind nii väga häirib laste vasturääkimine, siis tuleb end kehtestada oma lapse jaoks – neid külalisi, kes kipuvad sinu kodus end kehtestama, ei saa kutsuda. sa ei saa võõraid lapsi kasvatada, kuid sa saad neile üsna edukalt selgeks teha, kelle sõna teie kodus maksab.

ps. mina olen oma lapsed juba viisakalt käituma õpetanud, samamoodi paljud teised selle foorumi kasutajad, seega on selline üldistav üleskutse üsna kohatu. kui sul on probleem konkreetsete lastega, siis pöördu nende laste vanemate poole. algklassilaste puhul peaks nagunii oma lapse sõprade vanemaid tundma ja nendega aegajalt suhtlema.

+19
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

On ka hästi käitujaid, aga minu laps ise mingil hetkel ei tahtnud külalisi või kui siis üsna harva, ta on koolist tulles nii väsinud, et istub vaikselt oma toas ja mõnikord juhtus isegi, et tuli vaikselt palus, et ma aitaks tal külalise mingi vabandusega ära saata, meil on ka olnud seda, et kokkulepitud paaritunnine külaskäik venib õhtusse ja tahetakse isegi ööseks jääda. Nüüd 5.klassis on sellist külastamist kuidagi vähem, isegi sünnipäevi vist enam kogu klassiga ei peeta, eriolukord ka, aga poisid-tüdrukud pidid suht eraldi hoidma.

+6
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma soovitaks külalised pühapäeva hommikul kell 9 kutsuda ja McDonaldsit pakkuda

+11
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tean, mida teemaalgataja tunneb. Kui minu laps külla läheb, siis helistan ja ütlen, et tund aega võid olla ja siis koju. Ei ole miskit kauplemist. Samas on eelnevalt sõbra emaga läbi räägitud. Kui aga keegi meile tuleb külla, siis pidevalt vaatan, et võidakse rahulikult õhtuni olla. Ei minda koju sööma ega midagi. Lõpuks pean siis ütlema, et aeg on koju minna. Ei tunne vanemad ka huvi.

+14
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Külastamise kultuur on jah kuidagi uued kombed võtnud. Mul on käinud külas väga toredaid ja hästi kasvatatud lapsi, kellega on lausa lust aega veeta. Ja siis need, kes vajuvad suvel kell 8 ukse taha, nõuavad süüa, kui paned maasikad lauale, krabavad elu eest õgida, ei korista enda järelt, tahavad perega randa/poodi kaasa jne. Üks marakratt lennutas mu terrassimööbli padja basseini, olevat tahtnud nalja teha. Need lapsed meid rohkem ei külasta.

+27
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma saan 100% aru. Minul pole ka raske end kehtestada, aga siis peletan need sõbrad ju eemale ja seda ka nagu oma lastele teha ei taha, kuigi kohati nii ongi juhtunud. Nt küsivad midagi, nt mängida arvutis, aga minu lastel on kas ekraaniaeg täis või leian, et kui sõbrad külas ja ilm ilus, võiks midagi muud teha, kui ekraani vaadata, siis muudkui lunitakse edasi. Meil on nii, et “ei” on “ei.” Minu lapsed teavad seda ja pealegi polegi enamasti need ekraani tahtjad. Siis muudkui jaura nende võõraste lastega.

Või teen süüa ja tulevad ja söövad otse pannilt sööki(!!) või siis panen söögi lauale, aga ise katan veel lauda või teen salatit ja me pole veel sööma hakanud (üldiselt sööme koos) ja nemad juba on näppe pidi sees ja söövad otse suurest kausist.  Jälk lihtsalt. Aitaks siis lauda katta või midagi.

Ja lisaks see äraminemine. Mu lapsed käivad ise vaikselt mulle ütlemas, et külaline võiks juba minna (kui on kauaks jäänud), aga nad ei taha öelda. Mina siis taas olen see, kes ära neid ajab. Neil lastel endal seda tunnet ei teki, et äkki pole ilus lausa elama jääda teiste elutuppa.

Rääkimata sellest, et enda järelt mänguasju ära ei koristata. Ma ei eeldagi seda nö päris külalistelt (sünnipäevadel või muudel pidudel), aga sellistelt igapäevastelt kutsumata külastajatelt küll.

PS. Praegu meil ei käi toas külalisi.

+22
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oma laste sõprade pealt olen vaadanud, et nii käituvad tavaliselt need lapsed, kes kahjuks kodus ei saa üldse tähelepanu. Sellepärast ei tahetagi koju minna või pressitakse teise perega igale poole kaasa.

Õnneks oma lastel pole sellised sõbrad püsima jäänud. Kuidagi on vedanud ja laste sõprade vanematel on meiega sarnased väärtushinnangud. Peale kooli võib külas käia aga õhtul 5-6 ajal iga üks oma koju. Võib ka kauemaks jääda aga siis tuleb enne kokku leppida jne. Kui ikka vanematel väsitav tööpäev või muud plaanid, siis ütleme rahulikult ei.

Kui lapse sõber on külas, siis kehtivad meie pere reeglid. Näiteks peavad koeraga õues käima, nõud enda järel masinasse panema jne.

+12
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

No aga oleneb ju sellest, millised reeglid olete oma lapsega külaliste osas kokku leppinud. Meil oli algklassides 1 päev nädalas, mil võis sõbraga koos tulla ja sõber pidi tööpäeva lõpuks oma koju minema. Muudel päevadel oli huvitegevus või õppimine, muidu oleks nädal aega jutti pidzhaamapidu olnud.

+2
0
Please wait...

Postitas:
k077

Telli burksi.

Et ebaviisakate külaliste peale peab veel raha ka kulutama?

+7
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oma laste sõprade pealt olen vaadanud, et nii käituvad tavaliselt need lapsed, kes kahjuks kodus ei saa üldse tähelepanu. Sellepärast ei tahetagi koju minna või pressitakse teise perega igale poole kaasa.

Õnneks oma lastel pole sellised sõbrad püsima jäänud. Kuidagi on vedanud ja laste sõprade vanematel on meiega sarnased väärtushinnangud. Peale kooli võib külas käia aga õhtul 5-6 ajal iga üks oma koju. Võib ka kauemaks jääda aga siis tuleb enne kokku leppida jne. Kui ikka vanematel väsitav tööpäev või muud plaanid, siis ütleme rahulikult ei.

Kui lapse sõber on külas, siis kehtivad meie pere reeglid. Näiteks peavad koeraga õues käima, nõud enda järel masinasse panema jne.

Diagnoos pandud. Kuidas sa tead seda kodust elu nii täpselt, et laps ei saa piisavalt tähelepanu? Kas on tähelepanu mõõtmise termomeeter?

+7
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil on laste külalised nii kaua kui soovivad. Mina silmi ei pöörita. Võib olla on lapse ema 8ni tööl ja laps ei taha koju minna? Mul ei võta küll tükki küljest teha süüa üks ports rohkem. Olen ka tellinud lastele pizza kui nad meie juures on.

Kui ei meeldi, et külalised käivad, siis nii öelgegi oma lapsele.

+12
-12
Please wait...

Postitas:
Kägu

Õnneks pole kummagi lapse külalistega midagi taolist ette tulnud. Praegusel ajal külaskäimist vähem ka, paar kindlat last.
Tööpäevadel on lapsel enamasti trenn, nii et peale kooli külas/külalisi ei käi. Naabritüdrukuga mängivad vahel õhtul kas meie või nende juures. Mängivad lapse toas, nii et ülejäänud peret see ei häiri. Minema saatma pole pidanud aga vajadusel ütleks viisakalt, et kell on juba palju, ehk jätkate mänguga järgmine kord/päev.
Külalised pole ise kunagi külmkapi kallal käinud, ikka ainult oma lapse juhendamisel või minu kutsel.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu lapsed küsivad luba, kas sõber võib külla tulla ja millal. Siis olengi lubanud meie perele sobival ajal ja ajaks. Siiani pole probleeme olnud ja sõbrad on pigem just viisakad ja vaoshoitud olnud. Sööma kutsun, kui laud on kaetud ja kõik valmis või viin lastele nende tuppa näksi. Kui asjad on pärast laiali olnud, siis enda lapses koristavad ära, kui ei osanud koos seda enne teha.

Ps.Koroonaajal pigem väldime tubaseid koosviibimisi. Lasteaialapsel on mõni sõber käinud, kuna nad nagunii pidevalt koos ja ise olen vaktsineeritud.

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Suht vastik siis jah. Keela need külalised ära üldse.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Praegu ei ole mõistlik aeg külaskäikudeks. Saab ilusasti keelduda.

Aga räägime siis nii üldiselt. Ei maksa kuulata mingi lapse sõbra juttu, vaid tuleb võtta kontakt otse sõbra vanematega. Saab kokku leppida, kes kellele millal ja mis tingimustel külla tuleb. Jäävad ära arusaamatused ja igasugused probleemid.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Suudan küll ennast kehtestada, see pole probleem. Kui külaline peab lahkuma kell 19, siis ta ka lahkub kell 19, jonnigu palju tahes. Aga miks ma üldse pean pidevalt võõraste laste kasvatamisega tegelema?

Ei peagi kasvatama. Sina lihtsalt saadad uksest välja siis kui teie perele sobib, see pole kasvatamine. Kõvasti varem kui 19 võiks juba saata.

Kõiki külalisi pole me hetkel keelanud, kuna tegemist on lapse klassikaaslastega, kellega nagunii päevläbi koos ollakse.

Lapsed on, SINA ei ole. Ei jõua ikka inimestele kohale, et mitte hädavajalikke kontakte tuleks vähendada… Nii need piirangud jälle tulevadki

+4
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Diagnoos pandud. Kuidas sa tead seda kodust elu nii täpselt, et laps ei saa piisavalt tähelepanu? Kas on tähelepanu mõõtmise termomeeter?

Kuna me elame väikses kohas, siis tahes tahtmata tead laste sõprade peresid ka. Samuti kipuvad need lapsed väga jutukad olema ja kommenteerivad meie pere normaalseid tegevusi. Näiteks ühel lapsel on kolm väiksemat õde-venda väga väikeste vanusevahedega, teisel lapse käis pidevalt lasteaias lapsehoidja järgi kuna vanemad olid peale tööpäeva nii väsinud, et viisid lapse alles uneajaks koju. Ega kooli ajal ka asi ei paranenud jne.

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei peagi kasvatama. Sina lihtsalt saadad uksest välja siis kui teie perele sobib, see pole kasvatamine. Kõvasti varem kui 19 võiks juba saata.

Lapsed on, SINA ei ole. Ei jõua ikka inimestele kohale, et mitte hädavajalikke kontakte tuleks vähendada… Nii need piirangud jälle tulevadki

Meil on asi ka ilmselt selles, et me ei ela Tallinnas, vaid väiksemas asulas, kus koroona-teema ei ole nii aktuaalne.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jah, nii ongi. Märkasin sama. Lapsed käituvadki praegu nii. Küll aga on osa nende jutust udu, kui väidavad, et nad võivadki nii ja nii kaua külas olla. Tegelikult on vanematega rääkides selgunud, et peavad hoopis mingil x ajal bussile minema, ei vasta telefonile jne. Üks üritas mulle selgeks teha, et see pole üldse tema telefon, mis kotis heliseb. Tegelikult muidugi oli see ema, kes last taga otsis.  Seega nii ja naa.

Kuigi jah, enda lapsel ei luba end külla unustada.

Lohutan, et see suurem külas käimine vaibub mingi aeg siiski maha.

Kohe alguses tuleb öelda, et oi kui tore, et tulid, meile sobib 1 v 2 tundi ja siis oleme hõivatud.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma soovitaks külalised pühapäeva hommikul kell 9 kutsuda ja McDonaldsit pakkuda

Ilmselt nad siis tulevadki, v-o natuke hilinevad aga see pole neile probleem. Mis McDonaldsisse puutub, siis see oleks täpselt nende unistuste täitumine! Meil käib siin oma lastega igapäine pidev võitlus, et saada neid sööma tavatoitu, mis on taskukohane ja tervislik. Lapsed ise tahaksid kohutavalt toituda ainult McDonaldsi hamburgeritest, friikatest ning pitsadest. Kui nüüd külalislapsed kuuleksid, et ma olen selline ema, kes külalistele hamburgereid ja pitsasid tellib, siis tormaksid kõik ümberkaudsed lapsed ilmselt mürinal meie koju sisse ja enam neid ära ei saakski. Voorib siis kuller meie kodu vahet, tassides hamburgerikotte – minu kuupalk oleks paari päevaga läbi löödud ka.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mind on elu mitme lapse ja nende sõpradega õpetanud, et laste jutte ei tasu võtta puhta kullana. Kui kellegi ema lapse väitel olla öelnud, et “minu ema ütles, et ma võin siin olla kella üheksani,” siis soovitan sellele emale helistada ja üle küsida. Sageli tuleb vastuseks jahmunud hüüatus, et tema pole küll midagi niisugust öelnud, tema oli lapsele öelnud hoopis, et too peab kell üheksa voodis olema.

Ausalt öelda on suureks probleemiks viimasel ajal muutunud laste valetamine. Valetatakse kõike ja valimatult. Saaksin veel aru, kui laps valetab karistuse hirmus, oma naha päästmiseks. Kuid tegelikkuses valetavad lapsed ka siis, kui mingit ohtu polegi, ning vahel on raske isegi vale motiivi leida. Eriti halb on, kui laps valetab näiteks oma ema-isa peale, lihtsalt selleks et tähelepanu saada või saavutada võõra tädi kaastunne (mis tähendab siis pitsade tellimist ja kommidega söötmist ja lubamist hilise õhtutunnini sinu kodus istuda ja arvutimänge mängida).

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Hetkel on lapsed juba suuremad ja see teema läbitud etapp, aga tean ka väga hästi, millest teemaalgataja räägib. Kui kõik need teemad päevakajalised olid (külalised ei läinud koju, tulid meile ebasobival ajal, aga ütlesid, et ema lubas tulla, käisid külmkapist sööki otsimas, teatasid et nad ei söö seda-ja-seda-ja seda jne jne jne), siis mina võtsin asja külma kõhuga ja lihtsalt teatasingi lastele, et nüüd tuleb ära minna, külas nii ei käituta, kui söök ei sobi, mine söö oma kodus kui kõht tühi jne. Alguses põdesin ka veidi, et kuidas ma ikka saan niimoodi, aga lõpuks sain aru, et need lapsed võtavad asjaolud lihtsalt teatavaks, ei mõtle üle ja tulevad järgmine kord jälle ning oma lapsed sõpradest ilma ei jää. Lihtsalt loodetavasti nad samu vigu enam ei tee külas olles ;). Paari last ei lasknud pärast esimest külaskäiku uuesti tulla ka, olid agressiivsed või lõhkusid midagi ära vms. Ja iga kord kasutasin juhust ja kordasin oma lastele üle, et vaadake, et te ise niimoodi külas ei käitu, et see on väga ebaviisakas….

+10
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu meelest on selline veider aeg lastel 1-3 klass, eriti esimesed kaks klassi. Nad ilmselt tunnevad end äsja lasteaiast tulnuna jube suurte ja iseseisvatena ja ongi kuidagi teistmoodi. Meil oli sama, et esimesed kaks aastat käisid lapsel pidevalt külalised ja pärisid igasugu asju, olid päris kaua jne.

Muideks vanemad on neil kõigil väga toredad ja normaalsed.

Hiljem kõik normaliseerus. Minul toiduga probleeme polnud, kuna õnneks majanduslik seis on olnud oki, seega võisid nad vabalt meil süüa ka. Kuid sõid ikka seda, mida meil laual oli 🙂

Ma pigem arvan, et temperamentsemad lapsed on julgemad rääkima ja nõudma, tagasihoidlikumad jälle mitte nii palju. Sageli ongi nii, et sõprus tekib ühe temperamentsema ja tagasihoidliku vahel, ehk täiendatakse üksteist. Tagasihoidlikuma lapse vanem peab siis seda temperamentsemat ebaviisakas, kuigi see pole päris nii 🙂

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil on asi ka ilmselt selles, et me ei ela Tallinnas, vaid väiksemas asulas, kus koroona-teema ei ole nii aktuaalne.

Vabandust, aga kõige suuremad kolded ei asu mitte Tallinnas, vaid just väiksemates asulates, “kus koroona-teema ei ole nii aktuaalne”. Kõik suuremad nakatunute numbrid olid Maardus, Setomaa vallas, Lääneranna vallas, Kihnus jmt.

+4
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu koju ei astu niisama keegi sisse. Kui laps tahab kedagi kutsuda, siis kõigepealt küsib/helistab ja siis ütlen, kas tohib tulla ja kui kauaks. Et siis juba enne külastust on lahkumisaeg kokku lepitud.

Kui olen teinud toidu, siis muidugi kutsume lauda, aga kui ei sobi, olgu ilma. Porgandid-õunad on vabalt saada laual kogu aeg.

+4
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 37 )

Esileht Koolilaps Palun õpetage lapsi viisakalt külas käima!