Esileht Koolilaps Palun õpetage lapsi viisakalt külas käima!

Näitan 7 postitust - vahemik 31 kuni 37 (kokku 37 )

Teema: Palun õpetage lapsi viisakalt külas käima!

Postitas:

Õpeta oma lapsele reeglid selgeks! Igas kodus on oma reeglid ja sa ei saa käsutada, kuidas teised oma lapsi kasvatavad. Sinu asi on oma lastele õpetada ja nemad teevad külalisele reeglid selgeks.

Mul oli ka lapsena sõpru, kellel olid teised reeglid. Ütlesingi 12-aastaselt ise oma sõbrannale, et sa pead nüüd lahkuma, me hakkame sööma. Helistan sulle/tulen ukse taha pärast. Kui ukse taha jõudes nemad sõid, siis ütles sõbranna, et sööb ära ja siis tuleb, mina ootasin all trepikoja ees näiteks

Koolilapsed on piisavalt vanad, et oma kodu reegleid sõpradele selgitada. Aga iga vanema asi on need oma kodu reeglid oma lapsele selgeks teha ja mõista anda, et laps vastutab, et ka külalised reegleid järgiksid.

Lapsed aktsepteerivad üksteise soove paremini ,ui mingi nõmeda täiskasvanu sekkumist, kes rikub kogu lõbu ära. Ja lapsed oskavad neid reegleid palju paremini edastada teisele lapsele arusaadavalt

 

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.02 16:36; 16.02 16:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

A ja ma lisaks, et see ei ole mingi “uue aja asi”, et lapsed ei oska käituda. Ei osanud nad ka 30 aastat tagasi 😀 Aga siis kui ise olite lapsed, siis te ehk ei märganud alati seda, mida ise külas perenaise arvates valesti tegite või mida teie sõbrad valesti tegid.

ja kes rääkis valetamisest – valetamine on ALATI teemaks olnud

Ei olnud see muru rohelisem ja taevas sinisem, kui me ise lapsed olime.

minule lihtsalt oli ema õpetanud, et pean ise oma külalised korrale kutsuma – isegi kui külaline pöörita silmi, miks ta mu vanemate tuppa ei tohi minna (jah!), siis minu asi oli öelda “ei”, mitte ei käinud ema kontrollimas meid

Eelkõige on ikka oma kasvatuse vili, et ei suudeta oma lastele selgeks teha, mis reeglitel neil külalised käia tohivad.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.02 16:36; 16.02 16:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegelikult peegeldavad ju lapsed oma kodusid.

Tihti ei tervitata teineteist ei hommikul ega koju tulles. Süüakse erinevatel aegadel ning lamades laual. Nuga tarvitatakse vaid väga peenes restos jne.

Suured lapsed ei oska endale isegi mitte võileiba ega omletti teha, peab mingit burksi või pitsat tellima… Ega siis laps ise ei tule selle peale, et burksi peaks tellima…ikka on kuskil näinud või kuulnud.

Minu lapse sõbrad on enamasti olnud viiskad; teretatakse ning ise pakun neile alati võileiva tegemise võimaluse. Laovad siis sinna peale mida ise soovivad. Kõrvale joovad vett kui peaks janu olema.

Kuna kahjuks elamine on väike, siis lepime kohe alguses kokku, et mänguasjad koristatakse koos ära.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ooo jaaa, ma tean, mida tunned! Meil on ka palju seda, et kui ma külas olevatele naabripoistele teatan, et teil on nüüd aeg koju minna, siis teatakse, et “emme lubas x-kellani olla.” Oma lastele olen selgeks teinud, et kui külas öeldakse, et tuleb koju minna, tuleb seda teha. Punkt.

Lapsed ei ütle tere! Vahel on tunne, et olen ainus, kes seda oma lastele õpetanud on. Lihtsalt marsitakse sisse. Ja tihti ei vastata ka minu terele mitte midagi!

Samuti olen õpetanud, et kui kõht tühjaks läheb, tulgu koju. Aga kui lahkelt pakutakse, et võivad seal süüa, siis mina luban ka. Kuna lapsed on suure söömaga (no tõesti söövad kõike ja suured portsud (7 ja 10 on vanused), olen ka öelnud, et ärge teist portsu juurde küsige (no ei ole ju meeldiv, kui võõrad lapsed järgmise päeva lõunaks plaanitud ülejäägi sisse pugivad).

Samuti olen täheldanud, et lapsed ei tea viisakusreegleid snäkkide/kommide jagamisel. Lapsed tihti räägivad mulle, kuidas kellelgi oli koolis mingi kommipakk kaasas, või naabrilastel külas olles need pugivad komme ja isegi palumise peale annavad vaid ühe kommi. Olen õpetanud, et kui teistele anda ei soovi, siis ei võta kaasa. Ja ALATI peab pakkuma, kui siiski ise süüa soovid.

Söömise teema  – tänapäeval on lapsi, kes ei söö isegi bolognese kastet või lasanjet!! No uskumatu.  Ja jube tihti juhtub, et koogitükk või toiduports, mille kohta laps on öelnud, et jah, ta soovib, siis võtab ühe ampsu ja ongi kõik. Vot seda raiskamist ma vihkan. Ma pole kunagi ühtegi halba toitu teinud/pakkunud. On ka lapsi, kes ei söö tomatit, paprikat, rukkileiba, rosinaid, no absurd!

Ja siis eraldi teema on veel see, kuidas enamus lastel pole mingeid piiranguid nutitelefonidel. Ei ajalist piirangut, ega seda, mis äppe võib kasutada. Nii on lubatud näiteks tiktok, kus siis lapsed scrollides lihtsalt rumalamaks jäävad. Kuigi äpp on lubatud alates 13. eluaastast.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siis ära luba külalist!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 13:03; 18.02 13:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

A ja ma lisaks, et see ei ole mingi “uue aja asi”, et lapsed ei oska käituda. Ei osanud nad ka 30 aastat tagasi ???? Aga siis kui ise olite lapsed, siis te ehk ei märganud alati seda, mida ise külas perenaise arvates valesti tegite või mida teie sõbrad valesti tegid.

ja kes rääkis valetamisest – valetamine on ALATI teemaks olnud

Ei olnud see muru rohelisem ja taevas sinisem, kui me ise lapsed olime.

minule lihtsalt oli ema õpetanud, et pean ise oma külalised korrale kutsuma – isegi kui külaline pöörita silmi, miks ta mu vanemate tuppa ei tohi minna (jah!), siis minu asi oli öelda “ei”, mitte ei käinud ema kontrollimas meid

Eelkõige on ikka oma kasvatuse vili, et ei suudeta oma lastele selgeks teha, mis reeglitel neil külalised käia tohivad.

Jah,30 a tagasi , laupäeval kell 9.00 koputas mu mitte kõige parem sõbranna, tüdruk kellega ma aeg ajalt mängisin ja ütles,et MINU ema lubas teile küla.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 13:03; 18.02 13:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks üks osa on tõesti selles, mis lapsele vanemate poolt õpetatakse. Samas. Minu arust lapsed katsetavad aeg-ajalt ka piire ja tunnetavad ära, kus võimalik enda kasuks midagi keerata, kus mitte.

Mul oli lapsel väikelapse eas  ühel suvel  mõnda aega 2 lapsehoidjat nö kordamööda (kui ma ise tööl olin) ning oli näha, et konkeetsel lapsehoidjal toimisid kõik asjad ja mittekonkreetse lapsehoidjaga tegelikult hakkas otsustama paariaastane laps, millal ja mida ja kas süüa, kas minna või mitte minna magama jne.  Ometi olid ju laps ja lapsevanem samad ja õpetused ikka samad. Sama on näha kooliealiste laste puhul. On õpetajad, kes lasevad lastel dikteerida ja kurdavad, et lapsed ikka üleannetud  ja siis teised õpetajad, kes kiidavad samu lapsi, aga lisavad, et neid peab oskama suunata jne. Ei saa ju öelda, et ühe õpetaja jaoks on last kasvatatud ja teise jaoks õpetati ekstra ebaviisakaks.

Ma näiteks alustasin oma lapsest, kuidas ja mis tingimustel sõpru võõrustada sobib (kodule perele) ja mis mitte. Meil näiteks on lapse sõbrad hästi vastu võtnud selle reegli, et tööpäevasel ajal võib ilma kooskõlastamata meie väikeses kodus külas olla kuni kella 18.00. Hilisemad või puhkepäevased külastused kooskõlastatakse, sest tõesti väiksesse koju 3 erineva seltskonnaga üritust ei olegi mõistlik tekitada jne Samuti pole keegi ja oma  soovi järgi söögikordasid nõudnud. Ikka nii, et kui söögikorra ajal on külalised, siis pakutakse neile ka, kui ei ole, siis ei tee keegi söögikorda. Olen õpetanud lapsele küll midagi olemasolevast pakkuma, eriti kui tead, et sõbral kõht tühi(juua, magusat, soolasemat ampsu), aga kindlasti ei tohiks külmkappi tühjaks teha, et õhtul teistele pereliikmetele midagi ei jää. Lisaks on nad ka nii tublid, et klapitavad taskurahad ja ostavadki midagi ka ise ja kõigile.

 

 

 

 

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 7 postitust - vahemik 31 kuni 37 (kokku 37 )


Esileht Koolilaps Palun õpetage lapsi viisakalt külas käima!