Esileht Kodunurk Pärmitaigen

Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )

Teema: Pärmitaigen

Postitas:

Olen katsetanud 2 erineva retseptiga ja teinud kõik täpselt nii nagu retseptis kirjas aga ikka ei ole välja tulnud. Selles mõttes, et taignal on nii tugev pärmimaitse alati. Olen teinud korra presspärmiga ja teine kord kuivpärmiga.
Kui pärmi vähem panna siis see taigen ei kerki vist hästi?
Ja alati on taigen jäänud ja natuke kleepuv kui seda natuke aega rullida või käevahel vormida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul ka ei õnnestu see taigen. Olen isegi lausa 4 retsepti(eelkergitamisega ka) proovinud aga ikka läheb midagi valesti.

Õnneks müüakse nüüd Tartu Milli pärmitaigna kuivsegu. See teeb oma töö ilusti ära.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selles mõttes, et taignal on nii tugev pärmimaitse alati.

Peamine nipp, mida jälgida, on see, et pärmitainast tehtud tooteid tuleks pärast ikka küpsetada ka.

Aga kui tõsiselt, siis kui palju sa paned pärmi näiteks 250 ml vedelikule? 25 grammist presspärmist peaks sellele kogusele piisama. Ja pärm tuleb korralikult ära lahustada enne, kui tainast hakkad segama. No juhuks, kui sa äkki lihtsalt sõtkud pärmi otse pakist võetuna sisse. Äärmiselt ebatõenäoline muidugi, et sa niimoodi teed, aga igasuguseid asju on kohatud.

Ja mis sa tahad sellega öelda, et on kleepuv, kui natuke aega käte vahel vormida või rullida?
Pärmitainast sõtkutakse nii kaua, et enam ei ole kleepuv. Siis ongi valmis, kui enam ei kleepu.
Vahepeal võid natuke sõrmede vahelt jahu juurde pudistada, kui üldse sõtkuda ei anna ja nagu liim ümber käte kleebib. Pärmitainast ei saa kunagi teha täpsete mõõtude järgi – ikka tunde järgi saab lõpuks selle õige jahukoguse kätte.

Kuivpärmi ei kasuta ma iialgi, ikka ainult presspärm ja ainult eelkergitusega taigen.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei saa teemaalgatajast aru, kas tal saiad ka ei tulnud üldse välja või ainult taigna maitse ja kontsistents ei meeldinud.
Kleebib muidugi, kui hirmrasvast tainast ei tee. Meie peres on tehtud pärmitaignast lihapirukaid käte vahel nii, et pihud tehakse õliga kokku.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu kõige vanema nõukaaegse retseptiraamatu järgi on pärmitaigna kogused:
– 0,5 l piima;
– ca 50 gr presspärmi;
– ca 1,5 tl soola;
– 1-2 spl suhkrut (sõltub, kas teha soolaseid või magusaid küpsetisi);
– 100 gr võid;
– ca 1 kilo jahu.

Piim soojaks (mina teen soojema, kui käesoe), sisse pärm ja suhkur ning korralikult mõlemad nö ära lahustada. Seejärel sisse sulatatud või, sool ja hakata jahu panema. Jahu kogus sõltub üsna jahusordist. Kasutan palju Kalevi nisujahu ja läheb veidi alla kilo. Sõtkuda niikaua, kuni käte (ja kausi) küljest lahti lööb ehk ei “kleepu” enam. Eks veidike ikka kleepub, aga enam ei ole “märg”. Pealt määrin veidi õliga ja rätiku alla kerkima. U 45 min vaatan ja kui on palju kerkinud, siis surun sõrmedega veidi allapoole. Kokku kergitan u 1,5 tundi.

Olen aastaid pärmitaignast küpsetisi teinud ja pole kunagi juhtunud, et ei kerki või konsistents oleks imelik. Kringli taigna kogused on küll veidi erinevad. See on tavapärane pirukate oma ja nt kaneelisaiade.

P.S. Kuna olen vahel suuremaid koguseid käed täitsa haigeks sõtkunud, siis avastasin, et miksriga saab ka tegelikult väga edukalt sõtkuda. Peab valima taignakonksu ja mikserdada seni, kuni läheb “palliks”.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.02 13:30; 03.02 13:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu kokaks õppinud tädi ei kasutanud kleepumise vältimiseks jahu, vaid õli. Laua, kus tainast sõtkus, määris õliga kokku (eelnevalt korralikult puhastatud vahariie) ning ka käed hõõrus õliga kokku. Palju parem kui jahu.

Mikserdanud olen ma ka, aga siis koguneb see pall sul seal konksude ümber kokku ega segune enam midagi. Või äkki nii peabki olema?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selleks ajaks, kui pall ümber konksu peaks ikka segunenud olema.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.02 13:30; 03.02 13:45;
To report this post you need to login first.
Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )


Esileht Kodunurk Pärmitaigen