Esileht Ajaviite- ja muud jutud Patarei vangla näitus Tallinnas.

Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )

Teema: Patarei vangla näitus Tallinnas.

Postitas:
Kägu

Kes on käinud lastega Tallinnas Patarei Vangla näitusel.Kuidas kogemused.Mul lapsed 12 ja 14 aastat.Kas tasub minna.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Pepsikoola

Käisime näitusel ja ühel teisel ekskursioonil kümneaastase tütrega.  Huvitav on see kindlasti.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tasub küll minna. Aga soovitan ennast ennem natukenegi Patarei ajalooga kurssi viia, muidu ei saa lihtsalt paljust aru seal. Paar linki:

https://patareiprison.org/et/ajalugu/patarei-keskvanglana-1920-1940-1991-2002

https://redterrormuseum.com/wp-content/uploads/2018/02/Patarei-ajaloost.pdf

Ametlikku giidi võtta nii noorte lastega vist ei tasu, sest kord kuulsin juhuslikult seal giidi juttu pealt ja ta rääkis teismelistele väga pikalt, igavalt ja keeruliselt hoopis Tallinna tsaariaegseid kaitseplaane. Lastele ei ole see põnev!

Näituseala on hetkel väikesel osal endisest vanglast. Aga kui selle kõrvalt peaväravast sisse lähete, siis sisehoovis on praegu mõned söögikohad ja seal saab jalga puhata. Kui tekib vajadus WC-d külastada, siis näituse juures on välikemmerg, kuid mainitud sisehoovis tasuta korralik ja väga laheda sisekujundusega tualettruum.

Peaväravast sisenedes mõtle korraks ka sellele, et sealt on oma viimasele teekonnale väljunud reaalselt tuhanded surmamõistetud- nii Wabariigi kui Saksa ajal pandi nad autodele just peavärava ees ja viidi metsa mahalaskmisele. Seal on seinte peal mõned mälestustahvlid, ühe peal seisab: “Siin Patarei vangla keldrites hukati..” see on valeinfo. Need inimesed hukati küll, aga tegelikult samuti  viidi vanglast ära ja  ilmselt saadeti surmaotsus täide kusagil metsas või kalmistul. Saksa ajal vanglas sees mahalaskmisi üleüldse ei toimunud, mitte ühtegi tunnistust või mälestust selle kohta ei ole. Väga paljud asjaosalised elasid siiski sõja üle ja on oma ütlused andnud. Üks Patareiga seotud link veel:

http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=46&t=48137

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Meie käisime perega (lapsed 14 a. ja 11 a.). Meil endal oli huvitav ja lapsed ei kurtnud samuti. Vanem sai ilmselt natuke rohkem aru. Tasub minna küll.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See Patarei on siiski üsna jube koht, kui süüvida sellesse ajalukku ja muuseumiosa atmosfääri. Kõik oleneb inimesest, ka lapsed on väga erinevad. Mõned lapsed, eriti poisid, on sellistes kohtades pigem põnevil. Isegi see, kui näidatakse, et “siin ruumis poodi surma mõistetud inimesi” [sellesse konkreetsesse ruumi küll praegu vist ei viida, see on seal osas, kus on nüüd mingid sisemised lammutustööd pooleli] on neile pigem selline korraks võib-olla ehmatav, aga ikkagi rohkem uudishimu tekitav teema. Pärast saab sõpradele rääkida, kui ägedas kohas nad käisid.

Aga kui on väga tundliku lapsega tegemist, kes samas juba sellises vanuses, et saab piisavalt aru, siis ma pigem ei läheks sinna. Eks oleneb lapse senisest elukogemusest ja meediatarbimisest suuresti ka — mõni on juba varateismelisena vaadanud igasugu põnevusfilme, kus tegevus toimub vanglas, neile võib olla huvitav näha ka päris vanglat ja see ei ole liiga šokeeriv. Samas mõnele lapsele, kes selliste teemadega ei ole kokku puutunud, võib see paik ikkagi väga halvasti mõjuda. Mul ühel lähisugulasel on näiteks 11-aastane väga emotsionaalne ja empaatiline tütar, kes ei suuda vaadata isegi lastefilmides vägivaldsemaid või pingelisemaid kohti, kus peategelast ähvarab mingi oht ja kes võib  ka raamatutesse niimoodi emotsionaalselt sisse elada, et mõne koha peal lihtsalt lahinal nutab jne. Temaga ma kohe kindlasti sinna muuseumiossa ei läheks. Niisama siseõues ja lähialal jalutada ikka võib, iseenesest on see ikkagi põnev paik ja seal õues ei ole enam väga rusuv meeleolu: vangide jalutusaiad on ära koristatud jne. Paraku muuseumiosas ei suuda mõni täiskasvanugi pikalt olla, tean daami, kes seal lihtsalt minestas.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Isegi see, kui näidatakse, et “siin ruumis poodi surma mõistetud inimesi” [sellesse konkreetsesse ruumi küll praegu vist ei viida, see on seal osas, kus on nüüd mingid sisemised lammutustööd pooleli]

Seal poomisruumis hoitakse praegu söögikohtade prügikonteinereid.

 

Nõukogudeaegne mahalaskmisruum on sellel aastal millegipärast suletud. See on näituseosas muidu. Eelmisel aastal sai seda külastada ja ukseavast sisse astudes kärgatas seinal asuvast kõlarist püstolilask. Mõistatuseks on muide jäänud see, et kuhu sõjajärgsetel hukkamiste tippaegadel surnukehad viidi või pandi. Vahialustest tunnistajad meenutasid, et neid transporditi hobuveokiga (suvel vanker, talvel regi, kuni paarkümmend surnut koormas) ilmselt mitte vanglast kaugele. Oletatud on Kalamaja kalmistut või elektrijaama tuhamäge.

 

Patareiga samal päeval võib kohe külastada ka samas lähedal vanalinnas asuvat Pagari 1 KGB kongide muuseumi. Need kaks vanglat olid pealegi omavahel seotud, Pagaris hoiti 1940-1950. aastatel eeluurimisaluseid ja neid liigutati autodega pidevalt Patarei vahet. Haigestunud või ülekuulamistel liiga piinatud vangid viidi sealt Patarei haiglasse ning Patareist toodi vange Pagarisse täiendavatele ülekuulamistele. Juba Pagari keldris viibimist on meenutatud kui piina, tingimused olid väga rasked.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )


Esileht Ajaviite- ja muud jutud Patarei vangla näitus Tallinnas.