Esileht Väikelaps Peagi 4-aastase poisi käitumine

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Peagi 4-aastase poisi käitumine

Postitas:
Kägu

Ei teagi kas laps on tähelepanuvajaduses, armukade või on tal lihtsalt igav, võimalik, et kõik koos.

Iga päev on ootamatud paha tuju momendid.

Peres on ka 15-kuune väikevend.

Võtab väiksem 20st hot wheels autodest 1, mängib rahulikult, suurem seda märkab läheb põrgu lahti. Pisem ei taha anda autot tagasi, nutab  siis suuremal tantrum hakkab kriiskama, karjuma, kohal trampima, peksma, vennalt seda 1 auto ära kiskuma ja ise olen 2 tule vahel  rahustades üht ja teist.

Ja nii paljude teiste asjadega.

Kõht täis, janu pole, lõunaund magab tund poolteist, väljas käime jalutamas min 2h, ööunne 22 ajal  hommikuti üles 7 ajal, lasteaias hetkel ei käi.

 

 

+1
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui 4-aastasel on oma tuba, siis võiks temaga teha kokkuleppe, et seal väikevend tema asju ei näpi. Ja sinu asi on loomulikult valvata, et see kokkulepe ka peaks ja neljasel oleks alati koht, kuhu omaette “oma asjadega” tegelema minna. Ma arvan, et väsib ka tema titemöllust vahepeal ja siis tekib ka trots ja jonn, endal ju ka paha olla ja väsimus, kui terve päeva on ümberringi mingi tramburai, 1,5a väsitab tegelikult korralikult, kõige keerukam iga minu meelest. Kui aga 4-aastane jätab oma autod nö ühiskasutatavale pinnale vedelema, siis on need mängimiseks ka väiksemale. Ja siis ei tohi jonnida ega kiskuda – saab iga kord meelde tuletada, et toa koristamata jätmisel ja oma asjade mitte ärapanemisel on tagajärg ja nüüd tuleb oodata kuni väikevend mängu lõpetab. Siis on ka sinul lihtsam nö pooli valida – kui vedeleb, mängib väike, kui vanema poja toas, siis peab tita leppima, et sinna mängima ei saa. See on täiesti arusaadav, et ükski 4-aastane ei taha kogu aeg kõike jagada vennaga. Aga kuskilt jookseb loomulikult piir. Alati võid ju ennetavalt küsida vanemalt, et kas ta tooks midagi toredat ise väiksemale mängimiseks. Kui ütleb ei, siis tuleb muidugi ka sellega leppida. Kokkuleppeid proovige teha siis, kui parasjagu kaklust (veel) pole ja saad rahulikult asja arutada vanema lapsega.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas sügisel lasteaeda ei lähe?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas sügisel lasteaeda ei lähe?

Mis see siia puutub?

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas sa suuremaga kahekesi käid välJas mängimas või jalutamas jne.? Ta tahab omaette aega ka, mitte kogu aeg koos väiksemaga. Tehke kahekesi midagi.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on umbes sama vanusevahega lapsed (tütar ja poeg). Räägin lastele, et mitte kunagi ei tohi teise lapse käest asju ära võtta. Pisem ei saa veel muidugi sellest aru, aga vanem laps näeb, et ka vennal on samad reeglid (mitte ei õigusta, et vend on veel väike vms). Kui väiksem on saanud mingi põneva õe mänguasja, siis jälgin, et ta seda suhu ei paneks (vanemale lapsele nt ei meeldi kui väiksem tema asju ilastab). Otsime asemele mõne mänguasja, mida luban suhu panna. Püüan rahulikult kõike selgitada, et x mänguasi on nii põnev ja vend ei ole sellega palju mängida saanud ja natuke uurib ning annab tagasi. Kui õde midagi ehitab, siis ei lase väiksemal nt legomaja lõhkuda jne. Üldiselt hoian neil väga palju silma peal, et kui hakkab juba väiksem tüli tekkima, siis saan kohe rahulikult sekkuda.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei annaks korraga kätte neile 20 autot. Seda on ju liiga palju ja algab üks mõttetu rebimine. Üks auto ühele ja teine auto teisele kätte. Kõik. Mängivad koos ja vahetavad. Kui algab kisa ja trall venna käes oleva auto pärast, jäävad mõlemad autodest ilma. Nii on endal ka lihtsam, lasteaias neile ka ei anta kõiki mänguasju korraga kätte vaid kui eelmine asi on ära koristamata, siis uut ei saa. Kes tüli algatab, ja ära ei lõpeta, pannakse laua taha istuma ja rahunema. Lastel üldiselt on väga lühike aeg, paarkümmend minutit korraga, mil tähelepanu ühel asjal püsib ja on vaja juba uut asja, millega mängida.

0
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Üks asi on jagamine, teine asi jagamine aastasega 🙂 Ennetada tasub, et vanem ei avastaks ootamatult, et väiksem mängib “tema asjaga”. Meil oli osa asju, mida vanem võis keelata juhul, kui pakkus midagi muud mõistlikku asemele.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma mõtlen, et lastele peaks õpetama juba maast madalast, et teiste asju ei võeta ilma luba küsimata ja kui 4-aastasel on “omad asjad” siis ei ole loomulik, et ise-enesest mõistetavana peab ta kõiki, ka oma lemmikasju jagama. Soovitan 4-aastasega teha kokkuleppe, mida väiksem võib võtta, ning need siis talle kättesaadavamaks teha ning leppida kokku, mida ta kohe üldse pole nõus jagama tõsta siis kõrgemale ning mängida nendega nii, et väiksem kätte ei saa. Igal inimesel on omad asjad, mida ta väga armastab ja ei soovi, et kõik neid kasutaksid, nii ka lastel.

 

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ühes raamatus oli näide, et suuremale lapsele on beebi lisandumine umbes sama nagu su mees võtaks teise naise juurde ja ütleks, et ma armastan teid mõlemaid ühepalju ja sina, kes sa enne olid, pead hakkama oma kleite, kingi ja meiki uuega jagama.

Meil on sama probleem suurema ja väiksemaga. Väiksem on ühene ja võtab suurema asju. Püüan nii palju piire hoida, et kui suurem on mingi maja ehitanud klotsidest vms, siis ei luba väiksemat selle lähedale, sest suurema osas poleks aus kui maja ära lõhutaks. Kui väiksem võtab suurema mänguasju ja suurem tagasi krabab, küsin, et millega väiksem võiks mängida? Siis ta toob ise midagi, millega väiksem tohib mängida ja tundub, et talle meeldib kui tal on kontroll selle üle, milliseid tema asju tohib ja milliseid ei tohi puutuda.

Suuremal on oma tuba ja muidugi on seal palju rohkem asju kui väiksemal “oma” mänguasju. Seega on ka palju selgitamist, et osaliselt siiski tuleb jagada. Kui väiksem mängib millegagi, mida suurem parajasti ei kasutanud ja mille osas tean, et sel pole mingit erilist emotsionaalset väärtust (nagu näiteks suurema lapse lemmik kaisuloomal on), siis üritan rahu sobitada ja öelda, et las ta mängib natuke, ta tüdineb nagunii kohe varsti ära. Tavaliselt suurem leebub selle peale, aga mitte alati.

Mulle tundub, et oluline on tasakaalu hoida. Ühest küljest on nad mõlemad võrdselt minu lapsed ja peaksid kõike meie perre kuuluvat üksteisega jagama. Samas on suuremal samuti õigus päris oma asjadele ja mõningasele privaatsusele, tähelepanule ka. Suuremale olen pidanud rohkem ütlema, et ära tee praegu lärmi, beebi magab; praegu ei saa õue minna, sest beebil tuleb kohe uneaeg jne. Seega püüan ka vastupidiselt öelda, kuigi väiksem öeldust veel väga aru ei saa. Näiteks, et oota, ma aitan praegu su venda ja tulen siis kui valmis saan.

Suuremale üritan ka jagamatut aega leida, sest väiksemaga olen nagunii paratamatult rohkem koos (suurem käib mõned päevad nädalas ka lasteaias). Vahel jätan väiksema mehega koju ja võtan suurema kasvõi toidupoodi kaasa, et ta saaks minuga kahekesi olla, samuti saadan tihtipeale ta mehega kuskile õue, jäädes ise väiksemaga koju (neljakesi koos käime muidugi ka).

Ma arvan, et kui suurem saab vanemaks, hakkab ta esiteks vanemate tähelepanu natuke vähem vajama ja ka noorem saab mingil hetkel suuremaks ja muutub tüütust beebist, kes mänguasju kisub, toredaks mängukaaslaseks. Need esimesed paar aastat tuleb lihtsalt ise veidi rohkem vaeva näha, et mõlemad ausalt koheldud saaks.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei annaks korraga kätte neile 20 autot. Seda on ju liiga palju ja algab üks mõttetu rebimine. Üks auto ühele ja teine auto teisele kätte. Kõik. Mängivad koos ja vahetavad. Kui algab kisa ja trall venna käes oleva auto pärast, jäävad mõlemad autodest ilma. Nii on endal ka lihtsam, lasteaias neile ka ei anta kõiki mänguasju korraga kätte vaid kui eelmine asi on ära koristamata, siis uut ei saa. Kes tüli algatab, ja ära ei lõpeta, pannakse laua taha istuma ja rahunema. Lastel üldiselt on väga lühike aeg, paarkümmend minutit korraga, mil tähelepanu ühel asjal püsib ja on vaja juba uut asja, millega mängida.

4-aastasele ei anna enam ühekaupa mänguasju. Tal on ilmsel tmingi oma koht, kus mänguasju hoiab. Ja selles vanuses võib väga oluline olla, et kõik tema 100 hotweels autot oleksid kenasti olemas.

Suuremale lapsele tuleb luua võimalus hoida oma asju nii, et väiksem ei saa kätte neid asju, millega suurem tal mängida ei luba.

Jah, ei pea kõike jagama, eriti kui need on seni olnud kogu aeg “tema omad” – et mismõttes enam ei olegi tema omad? Tuleb kokku leppida, milliseid on jagatavad ja millised tema omad ja millised noorema omad (nt kingitud asjad on kõik kingi saaja omad ja noh, eks need hot weelsid ongi ju enamuses kingitud)

lapsel peab olema õigus otsustada oma asjade jagamise üle – vanem suunab ja soovitab, aga ei sunni. Sunniga saavutad selle, et jah, noorem sai oma tahtmise, aga vanem laps on ikka õnnetu ja ei õpi midagi (hoopüsi noorem ehk õpib, et kui piisavalt röökida, siis võetakse vennalt käest ära).

Meil ka 5-aastane ei luba 1-aastasele kõiki oma mänguasju. Kui 1-aastane on ikka midagi kätte saanud, nt 5aastase toa uks on jäänud lahti, siis olen õpetanud suuremat vahetuskaupa tegema – et ära rebi toore jõuga käest ära, vadi paku talle midagi asemel ja kui ei saa hakkama, kutsugu mind. Üritan siis ise rahumeelselt lahendada. Suuremate laste toa uksed ongi kinni, et 1-aastane ei saaks neis valimatult laamendada, segadust korraldada + nüüd ta juba ronib laua taha toolile ka ja saab seega ka nt käärid, liimid kätte jne.

 

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei annaks korraga kätte neile 20 autot. Seda on ju liiga palju ja algab üks mõttetu rebimine. Üks auto ühele ja teine auto teisele kätte. Kõik. Mängivad koos ja vahetavad. Kui algab kisa ja trall venna käes oleva auto pärast, jäävad mõlemad autodest ilma. Nii on endal ka lihtsam, lasteaias neile ka ei anta kõiki mänguasju korraga kätte vaid kui eelmine asi on ära koristamata, siis uut ei saa. Kes tüli algatab, ja ära ei lõpeta, pannakse laua taha istuma ja rahunema. Lastel üldiselt on väga lühike aeg, paarkümmend minutit korraga, mil tähelepanu ühel asjal püsib ja on vaja juba uut asja, millega mängida.

Millises lasteaias on kõik mänguasjad kuskil kapis, kust siis õpetaja neid ühekaupa lastele ulatab? Ja et kui 4a ja 1a ei oska rahumeelselt läbirääkimisi pidada, karistad mõlemat? Siis ju, kui nt tööl lähevad kolleegid vaidlema ja ei jõua kokkuleppele ning paluvad ülemuse sekkumist – kas ülemuse lahendus võiks olla mõlema vallandamine, et te ju kokkuleppele ei jõua. Niimoodi on lihtsam? Karistan mõlemat, selle asemel et mõelda, kas äkki ongi ühel poolel rohkem õigus?

+5
0
Please wait...

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Väikelaps Peagi 4-aastase poisi käitumine