Esileht Pereelu ja suhted Pealkirja enam pole

Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )

Teema: Pealkirja enam pole

Postitas:

Sisu kustutasin ära.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Nii ära on visanud. Tüüp saabub koju ja juba uksel nõuab: \”Tee süüa!\” Mina aga arvan, et täismees peaks ka ise sellega hakkama saama. Loomulikult saab ta osa ühisest pudrupotist jm-st mida kogu perele teen, aga ekstra tema jaoks ma küll suppi keetma ei hakka. Väga harva olen teinud nn moonakoti kaasa, kui väga varane minek kuskile.
Niigi pesen tema pesu ja korraldan vajadusel ka muid asju. Tagasi saan vaid uusi nõudmisi. Nagu pese mu prillid puhtaks või viksi kingad, sest mul \”tuleb see ju nii hästi välja\”.
Kui ma siis tema orjamisest keeldun, saan vastuseks sõimu, a la kui egoistlik ma olen, tema ühtegi teist sellist ei tunne, mis ema ma olen jne jne.
Nii ma siis saadan teda pikalt ja tema sõimab mind. Idülliline ema ja poja suhe…

Väljakolimisest ei maksa rääkida, sest gümnaasium alles lõpetatud ning hariduse jätkamine seisab ees.

Kuidas teistel sama vanade kodus elavate lastega läheb?
[/tsitaat]

issand, vot mina räägiks küll väljakolimisest.
20a on täisealine ja kui vaja saab ka tänavale tõsta.
eks sa ole lood käest ära lasknud ja seda kindlasti pubeka east juba kui tüüp piire hakkas katsetama.
ma isegi ei oska midagi soovitada, kui sõimab siis võib ka peksa anda. mis sul mees ja ülejäänud perekond selle peale ütleb?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.07 16:20; 16.07 18:14; 16.07 18:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

issand, vot mina räägiks küll väljakolimisest.
20a on täisealine ja kui vaja saab ka tänavale tõsta.
eks sa ole lood käest ära lasknud ja seda kindlasti pubeka east juba kui tüüp piire hakkas katsetama.
ma isegi ei oska midagi soovitada, kui sõimab siis võib ka peksa anda. mis sul mees ja ülejäänud perekond selle peale ütleb?[/tsitaat]

Mehel on samuti kõrini. Lähemad sugulased on tüübi ebameeldiva iseloomuga kursis, kuid nende manitsused on talle nagu hane selga vesi.

Piire on ta katsetanud nii kaua kui mäletan. Erinevalt tavalisest inimesest teeb ta seda aga iga päev ikka ja jälle uuesti. Nii jäärapäist inimest ma kedagi teist ei tunnegi. Vahet pole, mis sa talle ütled. Viie minuti pärast hakkab otsast pihta.

Probleem võib olla ka selles, et eeskujuks on ta võtnud peremudeli, mis toimib mõlemate vanavanemate peres. Vaid naine kokkab ja koristab, ühesõnaga meestele tehakse kõik ette ja taha ära. See on üsna tihti etteheiteks, et miks ma ei ole selline nagu vanaema. Loomulikult poputavad nad lapselast mõlevad, nii kuis jaksavad.

Kuidas see tänavale tõstmine välja näeks?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii muuseas igaks juhuks ütlen, et ma ei oota hinnanguid.
Tüübil on juba lapseeas diagnoositud Aspergeri sündroom. Kes teab, mis see on, see teab, eraldi seletama ei hakka. Eriti tänulik oleksin seetõttu soovitustele vanematelt, kes on meiega samasuguses olukorras olnud, kas keegi on kasutanud nt toetatud elamise teenust vms.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Äkki saaks ta sõjaväkke sokutada iseseisvuma.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Nii muuseas igaks juhuks ütlen, et ma ei oota hinnanguid.
Tüübil on juba lapseeas diagnoositud Aspergeri sündroom. Kes teab, mis see on, see teab, eraldi seletama ei hakka. Eriti tänulik oleksin seetõttu soovitustele vanematelt, kes on meiega samasuguses olukorras olnud, kas keegi on kasutanud nt toetatud elamise teenust vms.[/tsitaat]
tean, mida tunned.mul on ka 19-aastane asperger. koolitee pooleli. suhe käib tõusude ja mõõnadega.noormees on tujukas aga vähem kui lapsena oli. nüüd annab temaga rohkem läbi rääkida.aga õnneks ta ei eelda, et kõik tema eest ära teeksin, sugulaste juures on ka heas kirjas.
ülemisele- aspergere üldjuhul sõjaväkke tervislikel põhjustel ei võeta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.07 17:01; 16.07 18:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Nii muuseas igaks juhuks ütlen, et ma ei oota hinnanguid.
Tüübil on juba lapseeas diagnoositud Aspergeri sündroom. Kes teab, mis see on, see teab, eraldi seletama ei hakka. Eriti tänulik oleksin seetõttu soovitustele vanematelt, kes on meiega samasuguses olukorras olnud, kas keegi on kasutanud nt toetatud elamise teenust vms.[/tsitaat]

Sa ikka ISE tead, mida Aspergeri sündroom tähendab? Ma ei paneks sellisele inimesele väga suuri lootusi ja ootusi. See tähendab, et ma püüaks temaga koos eksisteerida ja teda AIDATA maailmaeluga toime tulla, mitte pikalt saata. Mujal maailmas on 19-aastane ikka täitsa laps veel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Äkki saaks ta sõjaväkke sokutada iseseisvuma.[/tsitaat]

Sõjaväkke teda ei võeta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuni selleni lauseni, kus räägiti järgnevast sõimust, oli kiri täiesti ok. Pole noort inimest, kes ei tahaks elus veidi kergemalt olmeasjad korda saada. Ja seda piiri jäädakse kompama eluks ajaks. Sest nii hea on kui Ema teeb midagi enda heaks :):) Aga, kui keeldumisele järgneb sõim, on asjad ikka kraavis mis kraavis. Siin tuleb sul õppida ennast kehtestama, et saaksid öelda hetkedel, kui sulle ei sobi teda teenindada : \”Jah kallis poeg, saan aru, et ma olen väga hea ema, aga hetkel tuleb sul need asjad ise korda ajada\” . Ja kui asi läheb sõimamiseks, tõmbaks kõik privileegid maha. Rahulolematus on alati märk, et oled teinud teise jaoks üle piiri. Rahulolemine teiste tegemistega tähendab et tegemine on tasakaalus. Nii et iga ettepaneku peale, mis sulle sobimatu, võid rahulikult öelda : \” Oi kui tore, aga täna on sinu kord MULLE süüa teha\”. Täiskasvanud inimeste vahel ju kõik kohustused jagunevad võrdselt. Igaljuhul vaata, et sa peale sõimamist ei jookse seda teenindama, see on suurim viga, mis sa teha saad. Ta näeb siis, et sõim on liikumapanev jõud, rakendab seda edaspidi oma lähedaste peale.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Sa ikka ISE tead, mida Aspergeri sündroom tähendab? Ma ei paneks sellisele inimesele väga suuri lootusi ja ootusi. See tähendab, et ma püüaks temaga koos eksisteerida ja teda AIDATA maailmaeluga toime tulla, mitte pikalt saata. Mujal maailmas on 19-aastane ikka täitsa laps veel.[/tsitaat]

Jah, ma tean, aga ma enam ei suuda… Terve viimase aasta olen söönud antidepressante. Olen täiesti läbipõlenud.
EV tugisüsteemid sellistele inimestele on praktiliselt olematud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Kuni selleni lauseni, kus räägiti järgnevast sõimust, oli kiri täiesti ok. Pole noort inimest, kes ei tahaks elus veidi kergemalt olmeasjad korda saada. Ja seda piiri jäädakse kompama eluks ajaks. Sest nii hea on kui Ema teeb midagi enda heaks :):) Aga, kui keeldumisele järgneb sõim, on asjad ikka kraavis mis kraavis. Siin tuleb sul õppida ennast kehtestama, et saaksid öelda hetkedel, kui sulle ei sobi teda teenindada : \”Jah kallis poeg, saan aru, et ma olen väga hea ema, aga hetkel tuleb sul need asjad ise korda ajada\” . Ja kui asi läheb sõimamiseks, tõmbaks kõik privileegid maha. Rahulolematus on alati märk, et oled teinud teise jaoks üle piiri. Rahulolemine teiste tegemistega tähendab et tegemine on tasakaalus. Nii et iga ettepaneku peale, mis sulle sobimatu, võid rahulikult öelda : \” Oi kui tore, aga täna on sinu kord MULLE süüa teha\”. Täiskasvanud inimeste vahel ju kõik kohustused jagunevad võrdselt. Igaljuhul vaata, et sa peale sõimamist ei jookse seda teenindama, see on suurim viga, mis sa teha saad. Ta näeb siis, et sõim on liikumapanev jõud, rakendab seda edaspidi oma lähedaste peale. [/tsitaat]

See on armas vastus :-). Olen kirjeldatud mustreid kasutanud, nalja visanud jne jne. Kahjuks see ei tööta. Aga eks ma proovin ikka ja jälle. Teenindama kindlasti ei jookse, eks ma püüan ära kannatada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Sa ikka ISE tead, mida Aspergeri sündroom tähendab? Ma ei paneks sellisele inimesele väga suuri lootusi ja ootusi. See tähendab, et ma püüaks temaga koos eksisteerida ja teda AIDATA maailmaeluga toime tulla, mitte pikalt saata. Mujal maailmas on 19-aastane ikka täitsa laps veel.[/tsitaat]

Tundub mõistlik, eriti eemalt vaadates. Kuidas see aitamine tegelikult peaks välja nägema, minu mõistus enam ei võta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Novot. Nüüd ma olen küll hämmingus. Eks neid aspergereid ole ka erineva tasemega ja kui sinu oma gümnaasiumi lõpetas, siis järelikult on tal üsna leebe vorm? Tavalise hilispubeka vanemale soovitaks käitumise peegeldamist. Nõua ja kamanda. Kui keeldub, siis teata, et näit töökaaslase Sirje poeg teeb küll seda ja toda. Argumenteeri nii nagu temagi, et palvest keeldumine on egoismi tipp jne Äkki mõikab.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.07 17:25; 16.07 18:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kooli lõpetamise eest võin küll endale suure auhinna anda. Ja eks ta üks suur ime olegi. Viimasel aastal ta eriti korrapäraselt koolis ei käinudki, hoolimata tõsisest vaevanägemisest sellel suunal. Nii pärast 10-ndat kui 11-ndat klassi oli suvetööl. Varasemalt on korduvalt surutud koduõppele, aga olin sellele väga vastu, sest teatud vanuses toimus ikka väga ohtlik kapseldumine oma maailma. Psühhiaater oli minuga ühel nõul.
Reaalainetes oleme kasutanud ka koduõpetajaid. Aga kuna intelligentsiga ju probleeme ei ole, siis kuidagi sai lõputunnistus ikkagi kätte saadud. Eriti iseloomulik oli, kuidas ta suvetööl ühe päevaga kogu aasta aine ära vastas. Praktiliselt tundides käimata.

Katsetasime ka Astangu nn toimetuleku õppimise gruppi, aga seal asjad ei sujunud, kuna teised grupis osalejad olid ka intelligentsi mahajäämusega. St ta tundis ennast seal väga halvasti.

Käitumise peegeldamist olen kasutanud, aga ehk mitte nii järjekindlalt. Ja kohe viidatakse oma sõpradele, kel on mitu autot ja kes ei pea midagi tegema :-). Hea, et meelde tuletasid. Proovin.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Kooli lõpetamise eest võin küll endale suure auhinna anda. Ja eks ta üks suur ime olegi. Viimasel aastal ta eriti korrapäraselt koolis ei käinudki, hoolimata tõsisest vaevanägemisest sellel suunal. Nii pärast 10-ndat kui 11-ndat klassi oli suvetööl. Varasemalt on korduvalt surutud koduõppele, aga olin sellele väga vastu, sest teatud vanuses toimus ikka väga ohtlik kapseldumine oma maailma. Psühhiaater oli minuga ühel nõul.
Reaalainetes oleme kasutanud ka koduõpetajaid. Aga kuna intelligentsiga ju probleeme ei ole, siis kuidagi sai lõputunnistus ikkagi kätte saadud. Eriti iseloomulik oli, kuidas ta suvetööl ühe päevaga kogu aasta aine ära vastas. Praktiliselt tundides käimata.

Katsetasime ka Astangu nn toimetuleku õppimise gruppi, aga seal asjad ei sujunud, kuna teised grupis osalejad olid ka intelligentsi mahajäämusega. St ta tundis ennast seal väga halvasti.

Käitumise peegeldamist olen kasutanud, aga ehk mitte nii järjekindlalt. Ja kohe viidatakse oma sõpradele, kel on mitu autot ja kes ei pea midagi tegema :-). Hea, et meelde tuletasid. Proovin.[/tsitaat]
mul ka samavana aspergeripoiss.äkki on abi kui suhtleme. aeg-ajalt on tõesti väga raske aga olen ennast suutnud ikka \”august\” välja tõmmata.kenalill(at)hot.ee

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.07 17:01; 16.07 18:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võib olla mitte teemasse aga kui teemaalgatust lugeda siis saab aru et mingi \”tüüp\” on kodus nahhaalne ja sõimab jne.
Siis mitu kirja allpool, tuleb selgitus et tegu on põhimõtteliselt mingi sündroomiga inimesest, sellest oleks olnud vaja ikka alustada eks ole, kui asjaliku nõu tahetakse saada.
Ma ei kujta üldse ette et kirjutaks sellise kirja siia, et tema sõimab ja mina sõimab ja \”tüüp\” aga nõuab ja käitub halvasti ja mees ka vihane, kui tegu on sündroomiga inimesest.
Sõimake aga üksteist edasi, sul on pikk tee minna.
Inimeste lollitamine lihtsalt.
Kuidas üldse oma last \”tüübiks\” kutsuda ?

Ja kirja lõpus küsimus \”Kuidas teistel sama vanade kodus elavate lastega läheb?\” ???
Sama vanad ja aspergerid on ikka erinevad asjad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.07 16:20; 16.07 18:14; 16.07 18:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Võib olla mitte teemasse aga kui teemaalgatust lugeda siis saab aru et mingi \”tüüp\” on kodus nahhaalne ja sõimab jne.
Siis mitu kirja allpool, tuleb selgitus et tegu on põhimõtteliselt mingi sündroomiga inimesest, sellest oleks olnud vaja ikka alustada eks ole, kui asjaliku nõu tahetakse saada.
Ma ei kujta üldse ette et kirjutaks sellise kirja siia, et tema sõimab ja mina sõimab ja \”tüüp\” aga nõuab ja käitub halvasti ja mees ka vihane, kui tegu on sündroomiga inimesest.
Sõimake aga üksteist edasi, sul on pikk tee minna.
Inimeste lollitamine lihtsalt.
Kuidas üldse oma last \”tüübiks\” kutsuda ?

Ja kirja lõpus küsimus \”Kuidas teistel sama vanade kodus elavate lastega läheb?\” ???
Sama vanad ja aspergerid on ikka erinevad asjad.[/tsitaat]

Ma heameelega poleks seda avaldanudki. Igasugu nippe oleks võinud ka ilma selleta jagada, eks ole. Aga perekoolile tüüpiliselt hakatakse nõu andmise asemel kohe hinnanguid jagama. Oled ise ära rikkunud, pole piire seadnud jne. Mis mul muud üle jäi.
Ja sina ise? Mis kasu sinu postitusest peale minu halvustamise on? Kuna sa pole minu olukorras (ja seda aastaid) olnud, siis ilmselt tõenäoliselt ei suuda ka mind mõista. Perekool on nö auru väljalaskmise koht. Ma arvan, et pole oluline, milliseid sõnu ma kasutan. Just tol hetkel oli mul raske poeg öelda. Ja nagu pisut veider ka, sest tegu pole ju enam lapsega. Eks ma järgmine kord kasutan sõnu \”sell\”, \”noormees\”, \”lähedases sugulusastmes kodanik\” vms. Kui sinu jaoks on \”tüüp\” halvustava tähendusega, siis las ta olla.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Ma heameelega poleks seda avaldanudki. Igasugu nippe oleks võinud ka ilma selleta jagada, eks ole. Aga perekoolile tüüpiliselt hakatakse nõu andmise asemel kohe hinnanguid jagama. Oled ise ära rikkunud, pole piire seadnud jne. Mis mul muud üle jäi.
Ja sina ise? Mis kasu sinu postitusest peale minu halvustamise on? Kuna sa pole minu olukorras (ja seda aastaid) olnud, siis ilmselt tõenäoliselt ei suuda ka mind mõista. Perekool on nö auru väljalaskmise koht. Ma arvan, et pole oluline, milliseid sõnu ma kasutan. Just tol hetkel oli mul raske poeg öelda. Ja nagu pisut veider ka, sest tegu pole ju enam lapsega. Eks ma järgmine kord kasutan sõnu \”sell\”, \”noormees\”, \”lähedases sugulusastmes kodanik\” vms. Kui sinu jaoks on \”tüüp\” halvustava tähendusega, siis las ta olla.[/tsitaat]

Sa ise ka ikka aru saad et aspergeri lapsele nõu andmine on midagi muud kui nahaalse pubeka kohta nõu anda.
Lähenemisviis on teine.
ja tõesti \”tüüp\” on enamusele halvustav, eriti kui oma lapsest rääkida.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.07 16:20; 16.07 18:14; 16.07 18:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

mul ka samavana aspergeripoiss.äkki on abi kui suhtleme. aeg-ajalt on tõesti väga raske aga olen ennast suutnud ikka \”august\” välja tõmmata.kenalill(at)hot.ee[/tsitaat]

Kirjutasin sulle.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Võib olla mitte teemasse aga kui teemaalgatust lugeda siis saab aru et mingi \”tüüp\” on kodus nahhaalne ja sõimab jne.
Siis mitu kirja allpool, tuleb selgitus et tegu on põhimõtteliselt mingi sündroomiga inimesest, sellest oleks olnud vaja ikka alustada eks ole, kui asjaliku nõu tahetakse saada.
Ma ei kujta üldse ette et kirjutaks sellise kirja siia, et tema sõimab ja mina sõimab ja \”tüüp\” aga nõuab ja käitub halvasti ja mees ka vihane, kui tegu on sündroomiga inimesest.
Sõimake aga üksteist edasi, sul on pikk tee minna.
Inimeste lollitamine lihtsalt.
Kuidas üldse oma last \”tüübiks\” kutsuda ?

Ja kirja lõpus küsimus \”Kuidas teistel sama vanade kodus elavate lastega läheb?\” ???
Sama vanad ja aspergerid on ikka erinevad asjad.[/tsitaat]

Nii ja naa. Kui noormees on gümnaasiumist siiski läbi saanud, siis on lootust, et ehk õnnestub teda ka muude ühiskonnaelu reeglitega kohanduma sundida. See on kasulik just talle endale. Iseasi on see, et kui palju ema jaksab. Palju lihtsam tee oleks poisile aspergeri silt mõttes otsaette kleepida ja teda kui haiget teenindada. Aga mis saab edaspidi?

Teemaalgatajal soovitaks selle edasiõppimise asja juures eelkõige keskenduda lapse huvile mitte formaalse hariduse omandamisele. Gümnaasiumist sai läbi, super! Asperger võib mägesid liigutada, kui talle asi meeldib. No nagu Perekooli Nyah, kes ei oma küll filoloogi diplomit ent on tõlkijana paremal tasemel kui diplomiga tegelased. Vabandused Nyahi ees, aga ise ta siin ennast aspina reklaamib.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.07 17:25; 16.07 18:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huh, mul samasugune 20-aastane tüdruk kodus. Päris nõudmisi ei esita, aga see teenijaks olemise tunne on küll. Kui mina asju ära ei tee, siis nii jääbki, teda ei häiri. Kuna ma ei kannata segadust kodus, siis lõpuks korjan ikka tema riided ja jalanõud kokku, panen pessu jne. Ja ei ole siin kasvatuses asi. teine laps ei ole selline.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Sa ise ka ikka aru saad et aspergeri lapsele nõu andmine on midagi muud kui nahaalse pubeka kohta nõu anda.
Lähenemisviis on teine.
ja tõesti \”tüüp\” on enamusele halvustav, eriti kui oma lapsest rääkida.[/tsitaat]

Ma nüüd ei teagi. Olen eluaeg pidanud taluma märkusi, kuna laps \”ei oska käituda\”. Algklassides oli päevik märkustest punane. Iga päeva peal märkus, tõsijutt. Olen nii väsinud sellest, olen \”halb ema\”, samas ei taha olla märgistatud, kui \”sündroomiga lapse ema\”. Mõlematele vaadatakse viltu. Ju sa ikka ise midagi valesti tegid. Mina ise olen süüdi! Nii on mulle korduvalt nii otsesõnu kui vihjamisi öeldud.
Alatihti teen ma midagi valesti, ütlen valesti (seda oma poja arvates). Kas te kujutate ette, kui kurnav see psüühiliselt on? Näide tänaõhtusest diskussioonist. \”Miks sa valetasid mulle? Neli päeva tagasi ütlesid sa xxx, aga täna xxx.\” Ja samas vaimus edasi. Aspergerite jaoks peab elu ja selles sisalduvad \”asjad\” olema mustvalged. Aga päriselus nii ju ei ole, elu on pidevas muutumises. Või teine hästi tavaline näide. \”Mis kell sa siia jõuad?\” (Minuti pealt on vaja teada) Vastan, et UMBES kl see ja see või kl x PAIKU. Kui ma nüüd peaksin kasvõi 10 minutit hilinema, on tegemist maailmalõpu sarnase olukorraga. \”Kas seda sööki tuleb süüa lusika või kahvliga?\” Kui ma vastan, et vaata ise, kumb sulle paremini sobib, siis tekib täielik peataolek. \”Kas täna õhtul sajab vihma?\” No kuidas ma ometi seda ei tea…

Üritan teemat muuta, aga ei tea, kas see õnnestub.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]

ja tõesti \”tüüp\” on enamusele halvustav, eriti kui oma lapsest rääkida.[/tsitaat]
Ei imesta millegi üle. Mingi õrnake siin perekoolis kirjutas, et plika on halvustavalt öeldud tüdruku kohta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Probleem võib olla ka selles, et eeskujuks on ta võtnud peremudeli, mis toimib mõlemate vanavanemate peres. Vaid naine kokkab ja koristab, ühesõnaga meestele tehakse kõik ette ja taha ära. See on üsna tihti etteheiteks, et miks ma ei ole selline nagu vanaema. Loomulikult poputavad nad lapselast mõlevad, nii kuis jaksavad.

Kuidas see tänavale tõstmine välja näeks?[/tsitaat]

Tänavale tõsta polegi vaja – kui poisile vanavanemate elustiil sobib, siis las kolib nende juurde.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ärdagu nüüd jauratagu teemaalgataja kallal. Ta tüübi teenindamisest niigi väsinud. Kes pole sarnases olukorras olnud, eks neil ongi raske mõista. Mu meelest on hää, et diagnoosi ka välja ütlesid, mis sest ikka häbeneda.
Kõiksepäält, sul on raske temaga elada. Aga tal enesel on ka raske iseenesega elada. Seda näitavad need küsimused saabumise kellaegade ja ilmaprognooside kohta. On lihtsalt olemas säänseid Monkilikke tüüpe, kellele peab saabuv selge olema. Igasugused täpsed kellaajad ja päevakavad tekitavad neis kindlust ja turvatunnet. Katsutagu seda võimaldada.

Kui tüübil on kindlad menüü-eelistused, katsutagu nendega arvestada. Minu aspik tahab samuti oma lemmikrooga, millest kogu ülejäänud pere surmani tüdinud on. Ongi siis kokku lepitud, et saab seda kord nädalas (teen suurema laari, soojendab ise hiljem enesele mikros ise). Tingimuseks on, et toob poest ise komponendid ning aitab hakkimisel.
Olen temaga teadlikult seda joont ajanud, et elus tuleb ise hakkama saada. Muidugi oleks lihtne ninnukese eest kõik ära teha, aga siis aeleks käeinvaliid siiani internetis, kuni emake talle lusikaga manti suhu kühveldaks. Thanks but no thanks.

Siin eelpool on sulle häid soovitusi juba antud. Mõned juurde (küsisin oma 12-aastaselt aspikult kah, ta nimelt tahab nõustajaks saada 🙂

1. Istu maha ja räägi kodanikuga. Soovi palju õnne koolilõpu puhul ja kirjelda, et nüüd on ta täiskasvanu, sina hakkad aga vaikselt vanemaks ja väsinumaks jääma. Rõhuta, et talle enesele on kasulik, kui ta õpib täiskasvanu reeglite järgi elama. Tee konkreetsed kokkulepped, mitu korda ta nädalas toidutegemisel abis on. Kui pole veel sisse seatud, siis oma toa korrashoid, võid paluda panustada ka üldkasutatavate ruumide hoolduses. Jällegi, konkreetsed asjad checklistini välja;

2. Kui tüüp sellega nõus pole vaid üritab läbi sõimu manipuleerida, võid rääkida perekonnaseadusest. Ütledki, sa küll pakud oma tuge, aga õpib ta siiski enesele. Otsigu elamispind ja proovigu, kas tiivad kannavad. Võibolla kannavadki. Kunagi peab ta ju ise hakkama saama. Tavaliselt saavad aspergerid kas töövõimetuspensioni vms. väikest sissetulekut. Toimetulekutoetust võib ka taotleda. Ütledki, et sul puudub võimalus tema ülikooliõpinguid toetada- kõrgharidus pole meie maal teatavasti kohustuslik. Kerigu tööle ja vaadaku, kas sääl keegi sõimu eest valmis palka maksma on.

3. Kolmas soovitus mu aspikult oli tüübilt privileegid (taskuraha, meelelahutus, edevamad asjad vms. maha tõmmata ja kokkuhoitud raha eest endale spaatripp teha). Sa oled ära teinud suure töö (tüübi koolidest läbi lohistanud), vähem ohvrimentaliteeti ja rohkem preemiaid ka enesele.

Ise tunned oma last parimini ning oskad ehk puhanuna neid nõuandeid rakendada. Hää on vestelda segajateta, hommikupoolikul, täis kõhuga- no ise tead, millal tüüp rohkem koostöövalmis on.

Edu ja jaksu, seda soovime.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Sõimake aga üksteist edasi, sul on pikk tee minna.[/tsitaat]
Ei, sul endal on pikk tee minna – õppida diagnooside taga inimesi nägema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]krants kirjutas:[/small]
[tsitaat]Ärdagu nüüd jauratagu teemaalgataja kallal. Ta tüübi teenindamisest niigi väsinud. Kes pole sarnases olukorras olnud, eks neil ongi raske mõista. Mu meelest on hää, et diagnoosi ka välja ütlesid, mis sest ikka häbeneda.
Kõiksepäält, sul on raske temaga elada. Aga tal enesel on ka raske iseenesega elada. Seda näitavad need küsimused saabumise kellaegade ja ilmaprognooside kohta. On lihtsalt olemas säänseid Monkilikke tüüpe, kellele peab saabuv selge olema. Igasugused täpsed kellaajad ja päevakavad tekitavad neis kindlust ja turvatunnet. Katsutagu seda võimaldada.

Kui tüübil on kindlad menüü-eelistused, katsutagu nendega arvestada. Minu aspik tahab samuti oma lemmikrooga, millest kogu ülejäänud pere surmani tüdinud on. Ongi siis kokku lepitud, et saab seda kord nädalas (teen suurema laari, soojendab ise hiljem enesele mikros ise). Tingimuseks on, et toob poest ise komponendid ning aitab hakkimisel.
Olen temaga teadlikult seda joont ajanud, et elus tuleb ise hakkama saada. Muidugi oleks lihtne ninnukese eest kõik ära teha, aga siis aeleks käeinvaliid siiani internetis, kuni emake talle lusikaga manti suhu kühveldaks. Thanks but no thanks.

Siin eelpool on sulle häid soovitusi juba antud. Mõned juurde (küsisin oma 12-aastaselt aspikult kah, ta nimelt tahab nõustajaks saada 🙂

1. Istu maha ja räägi kodanikuga. Soovi palju õnne koolilõpu puhul ja kirjelda, et nüüd on ta täiskasvanu, sina hakkad aga vaikselt vanemaks ja väsinumaks jääma. Rõhuta, et talle enesele on kasulik, kui ta õpib täiskasvanu reeglite järgi elama. Tee konkreetsed kokkulepped, mitu korda ta nädalas toidutegemisel abis on. Kui pole veel sisse seatud, siis oma toa korrashoid, võid paluda panustada ka üldkasutatavate ruumide hoolduses. Jällegi, konkreetsed asjad checklistini välja;

2. Kui tüüp sellega nõus pole vaid üritab läbi sõimu manipuleerida, võid rääkida perekonnaseadusest. Ütledki, sa küll pakud oma tuge, aga õpib ta siiski enesele. Otsigu elamispind ja proovigu, kas tiivad kannavad. Võibolla kannavadki. Kunagi peab ta ju ise hakkama saama. Tavaliselt saavad aspergerid kas töövõimetuspensioni vms. väikest sissetulekut. Toimetulekutoetust võib ka taotleda. Ütledki, et sul puudub võimalus tema ülikooliõpinguid toetada- kõrgharidus pole meie maal teatavasti kohustuslik. Kerigu tööle ja vaadaku, kas sääl keegi sõimu eest valmis palka maksma on.

3. Kolmas soovitus mu aspikult oli tüübilt privileegid (taskuraha, meelelahutus, edevamad asjad vms. maha tõmmata ja kokkuhoitud raha eest endale spaatripp teha). Sa oled ära teinud suure töö (tüübi koolidest läbi lohistanud), vähem ohvrimentaliteeti ja rohkem preemiaid ka enesele.

Ise tunned oma last parimini ning oskad ehk puhanuna neid nõuandeid rakendada. Hää on vestelda segajateta, hommikupoolikul, täis kõhuga- no ise tead, millal tüüp rohkem koostöövalmis on.

Edu ja jaksu, seda soovime.[/tsitaat]

Õnneks on pojast aastate jooksul peaaegu kõigesööja kasvanud. Kuigi mõned tingimused on jäänud – välistatud on \”tükkidega\” jogurtid, liha peab olema ainsamagi kiu ja pekiribata jms. Praegu on isegi veider mõelda, et kunagi piisas söödavate toitude üleslugemiseks ühe käe sõrmedest.

Töövõimetuspensioni ta saab.

Mõned kokkulepped põhiliselt enesehooldamise küsimustes oleme saavutanud, aga ikkagi peab neid kogu aeg meelde tuletama. Ka privileegide kärpimist oleme aeg-ajalt rakendanud. Kuid kasu praktiliselt puudub. Käitumine muutub isegi hullemaks. Ilmselt seetõttu, et tema tavapärane elu nö kannatab.

Jutuajamise koos ühise kokkamisega võtan kindlasti päevakorda :-).

Aitäh! Ja edu sinu aspikule, nii vahva, et tal selline plaan on.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 16.07 16:17; 16.07 16:51; 16.07 16:57; 16.07 17:14; 16.07 17:18; 16.07 17:21; 16.07 17:24; 16.07 17:35; 16.07 18:41; 16.07 18:45; 16.07 18:59; 16.07 22:20;
To report this post you need to login first.
Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )


Esileht Pereelu ja suhted Pealkirja enam pole

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.