Esileht Ajaviite- ja muud jutud Peenar kasvatuskastis

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Teema: Peenar kasvatuskastis

Postitas:
Kägu

Tahaksin sel aastal esimest korda terrassil kasvatuskastis aiapidamist mängida.

Küsin kogenumatelt nõu, mida olete edukalt kasvatuskastis kasvatanud. Ise mõtlesin panna maha salat, roheline sibul, till, maasikad. Kas mõni minitomatisort Eestis õues kasvab, või on need vaid kasvuhoone jaoks? Mida on mõtet osta istikutena ja mida seemnest maha panna? Olen täitsa roheline aiapidamise osas, nii et kõik nõuanded on teretulnud.

Mis ajal üldse erinevad taimed mulda panema peab?

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

On olemas eraldi rõdutomatid, mis kannavad ikka hullult ilusti, peaasi, et väetist mullast väheks ei jää. On kompaktse kasvuga ja isetolmlevad, kannavad palju, otsi rõdu/poti/amplitomatid, lihtsam on need kevadel aiandist pisitaimena osta. Kasuta korralikku musta mulda, mitte kasvuturvast vms, turvas kõlbab põhimõtteliselt ainult juuri kinni hoidma, ülejäänu on seal kunstväetis. Kasta tuleb korrapäraselt, sest potimuld kuivad alati kiiremini läbi, väetada toidutaimedele mõeldud väetistega (kui kasutada uut kotimulda (Biolani musta aiamuld vms), siis seal on esmane varu väetisi olemas ja otsekohe väetada pole vaja.
Ka kõik maitseroheline sobib sinna hästi- tüümian, piparmünt, koriander, salvei. Kui ise ei viitsi/oska seemnest kasvatada, võta ettekasvatatud maitsetaimede pottidest mõned taimed (neid, mis toidupoes müüakse, grüne fee jt) ja pista mulda. Ma sain mitu kevadet tagasi nii suveks pika õitsva tüümianipeenra ühestainsast potist.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Erinevad salatid (roheline, punakas…kähar ja sile jne), sibul, põõsastill, soovi korral ka n petersell. Kevadel vara redis näiteks. Maasikad ehk ka, kuigi need on püsikud ja korraliku saagi saad II aastal (kui nad kastis talve üle elavad), I aastal ehk mõne marja siiski.

Olemas on avamaatomatid/terrassitomatid, neid olen suurtes pottides kasvatanud küll-kui väga vihmane suve lõpp/sügis pole, saab saaki ka. Vihm paneb viljad mädanema/hallitama.
Meil olnud Vilma, Venus (oranž), Tiny-Tim, Aztek (kollane)… üldiselt aitab 1-2 taimest.

Salatid seemnest, sibul tippsibulatena, till seemnest. Peterselli võid istutada (kas või selle, mis poest ostad, neil juured ju all.
Maasikad taimedena.
Mina ostan tomatitaimed ka (kui soovid, võid ju aprillis seemned potikestesse toas jne ning alles mais õue aga taim on minul osta mugavam ja riskivabam).

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tegelikult võid kõike panna taimest (ainult sibul muidugi tippsibulast, või võib ka tavalise sibula mulda pista), kui ainult mõnda taime vaja on. Seemnepakis on tavaliselt nii palju seemneid, et muist läheb ikka raisku. (No tomatiseemneid on vahel päris vähe pakis, aga tomatitaime kasvatamiseks on vaja paremaid tingimusi kui elutoas.) Kress-salat ja rukola on küll sellised, mida võid külvata tihedalt ja mitu korda suve jooksul, nii et tasub ka seemnepakk osta.
Kui su terrass on päikesepoolses küljes, siis salatitaimed võid külvata-istutada juba aprilli algul, tänavu äkki märtsi lõpuski. Ei tea, millal taimed turul müügile tulevad ainult. Sibulaga ja maasikaga oota pisut kauem ja tomati võib istutada alles mais, kui soojad ilmad tulevad. Mai lõpus vahel on ka öökülma, siis tuleb tomat kattelooriga katta.
Ma ise ei ole proovinud, aga mõned aedoa sordid on ka spetsiaalselt konteineris kasvatamiseks. Ja isegi suvikõrvitsa sorte on selliseid – aga see hakkab kindlasti laiutama, nii et vajab ehk omaette kasti.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma kasvatan juba aastaid rõdul igasugust kraami, lasin mehel isegi spetsiaalse riiuli ehitada.
Kõige vahvamad on tomatid, sordid Vilma, Venus ja Varto sobivad rõdule suurepäraselt. Mingi Azteca(?) ka, aga mul pole see väga saagirikas olnud.
Maasikatest on mul amplimaaskad ja marju tuleb kuni sügiseni välja. Pole ehk nii magusad ja aromaatsed, aga toredad ikkagi.
Erinevat sorti salateid olen kasvatanud. Maitsetaimed mul miskipärast surevad välja.
Lisan veel, et tomatid ostan taimedena mais ja siis ka istutan maha. Katteloor on ka külmade puhuks olemas.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil olid üsna suured kastid 🙂

Jube hästi kasvas porgand, oli lastele suurimaks tõmbanumbriks 🙂 Sel aastal panen veel rohkem. Redist söödi ka hästi (muidu kirtsutatakse, aga oma peenra oma meeldis, redis kõige varasem ja kiirem ka.
Lisaks plaanin sel aastal katsetada peediga, panna lastele vaatamiseks kapsa ja lillakapsa kasvama (mõned taimed). Lisaks panna tavalist sibulat ja küüslauku ka.
Maasikatel tuli mingi pahalane ja marjad tõmbasid krimpsu ja kollaseks.
Tegelikult saab KÕIKE kasvatada.
Mul oli eelmisel aastal esmakordselt ja kasvas veel: hernes, kurk, till, eri salatid, petersell ja igasugu muud maitsetaimed (basiilik, pune, koriander, rosmariin (jäi ellu tänu pehmele talvele), kurk, väiksed terrassitoimatid, kuumaasikad, oad, murulauk, redis.
Pesamuna tellis kartulit- panen ta rõõmuks mõne mugula 🙂

Eraldi on täitsa olemas tomatisordid, mida saab õues kasvatada 🙂 Mina ostsin “terrassitomatina” keskturult, väiksed hästi magusad tomatikobarad tekkisid.

Taimest panin: maasikad, kurgid, tomat, basiilik, murulauk ja rosmariin (tavalised poe omad, salatiletist), petersell.
Seemnest: herned, oad, salatid, till, koriander, redis, porgand.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kirsstomatid kasvavad edukalt elutoas. Seemned ei lähe raisku, ega ma siis pakki ära ei viska, vaid ülejäänud jäävad järgmiseks aastaks. 3s aasta läheb samade seemnepakkidega, idanevus 100% 🙂

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kasvatasin eelmisel suvel tomatisorti Malle, tulid rusikasuurused magusad tomatid ja kandis oh kui palju. Istutasin kaks taime suurde potti ja panin kohe toed ka juurde, kuigi nad toetavad üksteist ka mingil määral.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Malle on kõrgekasvuline kasvuhoone tomat. Milleks seda algajale taimekasvatajale soovitada?

0
0
Please wait...

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Peenar kasvatuskastis