Esileht Kodunurk Peenra tegemine ja liivane pind (aka põllumajanduse võimalikkusest Nõmme mändide all :P)

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: Peenra tegemine ja liivane pind (aka põllumajanduse võimalikkusest Nõmme mändide all :P)

Postitas:

Tere.
Sooviks natuke nõu, kuidas oleks kõige parem.

Äkki siin liigub kasvõi mõni nõmmekas, kel peenrad tehtud ja kes oma kätetööga rahul on. 🙂

Soovin teha püsipeenart. (till, sibul, salat, kurk, kaks rida maasikat jms).

Kaevasin juba \”augu\” valmis, puhastasin hästi juurtest, kõigest muust.

Nüüd ma ei tea, mida edasi teha, sest asun väga liivasel alal ja mõtlen siin, millega peenraalune täita, et muld paremini püsiks.

Kas keegi on ka kilet kasutanud?

Ma ei tahaks kilet peenra alla panna, aga kas tõesti on nii, et ilma kileta on järgmiseks aastaks kogu muld läbi liiva jalga lasknud?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.06 09:40; 23.06 14:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul tädi elab ka Nõmmel ja tean, et tal sama mure. Ta pidi ka miskit mullakihi alla panema nüüd, et üldse midagi kasvatada saaks. Kile vms on mõistlik lahendus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kile ei ole väga hea lahendus, sest vihmase suve korral võib liigne niiskus probleemiks saada, eriti kui ka küljed ära vooderdada. pealegi muutub kile suht kiiresti rabedaks.

on olemas peenrakangas ja geotekstiil, need peaks paremini sobima.

üks võimalus on ka savi mulla sisse segada, see seob vett, iseasi, kust seda savi saada- väikeses kogses võib ehituspoest osta, aga suuremates kogustes läheb liiga kulukaks

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.06 11:24; 22.06 13:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen ka nõmmekas
Mina just mässasin eelmine aasta mullaga ja peenardega. Mina kaevasin ikka üsna sügava süvendi ja panin sinna põhja peenravaiba, mullaks ostsin koorma mulda osutus väga saviseks, segan turbaga, et üldse midagi saaks.
Seega eelmise käo soovitust osta savi peenrasse, kindlasti ei soovita. Veega kokkupuutel läheb täiesti kõvaks´, halliks ja koledaks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.06 11:48; 22.06 19:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

loomulikult sõltub see savi lisamine sellest, milline muld on. kui muld on väga liivane, siis aitab savi lisamine seda \”raskemaks\” muuta, aga kui muld on juba niigi liiga savine, siis tuleb lisada liiva, et seda \”kergemaks\” muuta ja loomulikult tuleks mõlemal juhul lisada ka head komposti või kõdusõnnikut. turba lisamisega on see oht, et muudetaks maa liialt happeliseks ja siis ei taha paljud taimed üldse kasvada.

nagu ikka, kehtib ka mulla puhul see, et põrsast kotis pole mõtet osta

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.06 11:24; 22.06 13:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on küll õige, et põrsast kotis ei tsu osta, aga kui kogemusi ka eriti polnud mulla ostmisel, tellimisel ütlesin, et peenarde tegemiseks. Turvast on mitut sorti, olen ostnud seda turvast kus kasvatataksegi taimi, see on vetsa kallim, nii vähemalt lillepoodides mulle räägiti. Eks aeg näitab.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.06 11:48; 22.06 19:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

turbas on vähe toitaineid

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

sellises kohas on palju parem lahendus hoopis alla nt geotekstiil ja peale suur laudadest kastpeenar maa peale, ilma süvendita – parem kasutada ja muld ka püsib. visuaalselt saab selle ka ilusaks mängida ja umbrohtu on parem ohjata, niita, mulda vahetada jne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tead, mulda võid lasta tuua küll, aga eks seda pead igal aastal tegema. Pead tooma päris palju suisa selget sõnnikut- liiv sööb selle aastaga mullaks, mis on rammus ja kobe. Ja siis juba igal aastal – pisut juurde tuua. Mingite kilede ja peenramattidega ära jända, see maksab rohkem ja kasutegur on nullilähedane. Iseasi muidugi, kust sa sõnnikut saad ja kuidas seda tood ja mis naabrid vanaleiva lõhnast arvavad. See värk peab olema värske, mitte kõdu.
Turvas sobib lisaks, see seob vett.
Ise nõmmekas pole, aga elan juba 12.aastat liivase pinna peal. Aed õitseb!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]ArjuLoogiline kirjutas:[/small]
[tsitaat]Tead, mulda võid lasta tuua küll, aga eks seda pead igal aastal tegema. Pead tooma päris palju suisa selget sõnnikut- liiv sööb selle aastaga mullaks, mis on rammus ja kobe. Ja siis juba igal aastal – pisut juurde tuua. Mingite kilede ja peenramattidega ära jända, see maksab rohkem ja kasutegur on nullilähedane. Iseasi muidugi, kust sa sõnnikut saad ja kuidas seda tood ja mis naabrid vanaleiva lõhnast arvavad. See värk peab olema värske, mitte kõdu.
Turvas sobib lisaks, see seob vett.
Ise nõmmekas pole, aga elan juba 12.aastat liivase pinna peal. Aed õitseb![/tsitaat]
me just eelmisel aastal ostsime sõnnikut, see ei haise. tänapäeval on teistmoodi allapanu.ei ela küll Nõmmel, seega teemaalgatajat aidata ei oska.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kui väga suur kapsamaa pole, siis kõrgemad peenrad on väga ägedad:
http://www.google.ee/search?q=raised+beds&hl=et&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=IZjlT-fuLciZhQfI8fzLCQ&biw=1280&bih=671&sei=JJjlT6KZF4Oh0QWV8-yLCQ

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suur tänu teile kõigile soovituste ja nõuannete eest!
Mul nüüd ongi tänu teile pilt koos, kuidas pean peenart rajama. 🙂
Head vihmast jaani teile. 😛

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.06 09:40; 23.06 14:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kasuta tuhka, sest mändide all läheb muld väga happeliseks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui juba aiaga majas elada, tasuks omale kompostihunnik ka tekitada, sealt saad varsti ise mulda võtta. Nagunii biolagunevaid jäätmeid ju majapidamises tekib.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ei mina viitsinud pinnast välja kaevata ega muud sellist vaevanõudvat.
Tegin keset platsi paekivijääkidest ristküliku, täitsin kompostikastist tuleva kompostiga. See polnud veel päris valmiski. Ehk sain seega nn kõrgpeenra. Istutasin maasikad sisse. Annab saaki nii mis mühiseb. Igal kevadel panen kompostikastist taimede vahele lisa juurde.
Hernestega sama. Kallan paar kärutäit komposti maha, silun lapikuks ja herned sisse. Kasvavad.
Samuti annavad ohtralt saaki vaarikad, sõstrad jms. Lihtsalt igal kevadel panen natsa komposti juurde.
Ja seda komposti meil jagub, kuna krunt on 2400 m2 ja neid lehti ja okkaid on meeletus koguses. Osa veame kottidega minema ka.
Ja ei ütleks, et aastaga on muld kadunud. Ega ikka ei ole küll.
Samas see olemasolev mullakiht on tõesti õhuke. Tegime majale juurdeehitust ja siis oli vundamediaugust ilusasti näha – mullakiht oli alla 10 cm ja peale seda oli puhas liiv.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Kodunurk Peenra tegemine ja liivane pind (aka põllumajanduse võimalikkusest Nõmme mändide all :P)

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.