Esileht Kodunurk Peenrakasti rajamine – millest alustada?

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: Peenrakasti rajamine – millest alustada?

Postitas:

Soovin aeda rajada peenrakaste nagu need kogukonnaaiad – et kasvatada a la suvikõrvitsad, salatit, maitsetaimi… -, aga pole aimugi, millest alustada. Ja MILLAL? Kas juba praegu peaks midagi mulda panema?

Kust saada neid kaste nagu kogukonnaaedades?

Kui kast olemas, kas täidan mullaga ja… seeme mulda?

vabandage, olen täielik võhikaednik! Kui keegi viitsib mulle mingi teeotsa kätte juhatada, oleksin ülitänulik!

+3
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.03 18:42; 30.03 13:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teeots:

https://nami-nami.ee/uudis/praktilised_peenrakastid/

https://kodus.ee/artikkel/tootsi-peenar-kastides

Eks õpetusi ole netis teisigi palju.

Osta saad igalt poolt, igast materjalist ja igas mõõdus. Pane ainult guuglisse ja müügikohti tuleb murdu.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kastid saab ise kaudadest kokku kruvida, vaiad nurkadesse ja valma. Nii saad ise ka mõõdud valida. Mulle endale meeldib 50x100cm, nii rohida hea mugav. Kkaubaaluse kraed on ka täitsa kastpeenraks sobivat mõõtu. Neid võimalik vahel juba mõni €/tk osta. Või siis ostad valmis kastpeenrad, hinnaklass väga erinev.

Kui kast olemas ja paigas siis põhja pane selline materjal, et muru läbi ei tuleks. Soovitatakse nt paks kiht pappi (kuna laseb niiskusel liikuda aga takistab muru läbi tungimist). Minul endal geotekstiil põhjaks. Muld on mul ostetud, täitsa tavaline (https://www.bauhof.ee/et/aiakaubad/aiamaa-must-muld-biolan-60l-575695).

Seemned külvad/taimed istutad vastavalt sellele, millal neid taimi istutada tuleb (seemnepakil kirjas).

Minul kasvavad õues kastpeenras nii tomatid (madal õuesort), maasikad, sibul, till, porru, porgand, herned, erinevad salatid jne. Sel aastal mõte ühte kastinurka mõni kartul panna, laps lahtis kartulikasvatust näha 🙂

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas  ja millest alustada:

https://nami-nami.ee/uudis/praktilised_peenrakastid/

https://kodus.ee/artikkel/tootsi-peenar-kastides

Kust osta:

google.com

märksõnaks kirjuta peenrakastid ja linke jagub – kuidas rajada, millist mulda, mida kastile alla, vahele ja peale panna, kust kaste osta, mida kasvatada koos, mida külvata kui palju jne

Ainult kastist ja mullahunnikust siiski ei piisa…

Head lugemist ja ette planeerimist.

????

 

 

 

 

 

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Endal plaanis järgmine nädalavahetus “no dig” meetodit kasutades kast teha. Ehk siis kaks kihti märga pappi mille peale läheb uus muld(ei tohiks umbrohu seemneid olla). Kaevata pole vaja. Laudadest teen ümbrise ümber et peenar piiritletud oleks. Kasti vooderdada ei taha niiet hetkel kaalun tõrvaõliga immutamist.

Ei taha enda maasse mingit plastikut. Tean et igavesti see peenar sinna kohale ei jää ja nii saan ainult serva eemaldamisega ja mulla laiali lükkamisega kastist lahti. Pealegi olen korra rohinud õuduste peenart kus orashein peenravaibast läbi kasvas ja teist korda ma seda teha ei taha.

Kohe külvan maha redise, salati, tilli. Kui mai lõpus tomati istutamise aeg tuleb peaks papp juba suuremas mahus alt lagunenud olema ja saan sügavasse auku istutada (või lihtsalt pappi istutuskohta auk teha).

Hetkel kaalun veel kas kohe mulla sisse sõnnikut segada või lisada see tomatite istutamisel või vahest pole esimesel aastal üldse hea lisada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen potipõllumajanduse ajastu laps ja endal ka nüüd suvila koos aialapiga. Minu jaoks on see kastimajandus nii võõras. Mulle tundub, et maapinnal on just lihtsam. Aga kastid näevad kenad välja küll.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Osad kastid või teed ise meeldivast materjalist. Puit naturaalne, plastik ei mädane jne. Alla peenrakangas. Täidad mullaga.

Istutamisaeg vastavalt kultuurile. Praegu on pigem ettekasvatamise aeg (kui soovid) ja kasvuhooneaeg.

Nt tippsibul läheb maha mai esimesel poolel reeglina. Porgand varem ( tahab sügavamat kasti). Küüslauk hoopis sügisel. Oma 4 kurgitaime ostan ja istutan mai lõpp-juuni algul, vajadusel katteloor ka . Salat võib ka aprilli keskel juba – eelkõige sõltubki kultuurist ja konkreetse aasta ilmast. Tilli võib külvata suvalisel ajal, tavaliselt külvan teiste kultuuride vahele, sügiseks järan oaar vart seemne korjamiseks. Miskipärast tilli isekülv pole mul toiminud…äkki kaevan kaste kevadel liiga hoolikalt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen potipõllumajanduse ajastu laps ja endal ka nüüd suvila koos aialapiga. Minu jaoks on see kastimajandus nii võõras. Mulle tundub, et maapinnal on just lihtsam. Aga kastid näevad kenad välja küll.

minu jaoks on kast just mugavam. Jääb ära hull peenravahede rohimine ja saan paremini kontrollida kastis olevat mulda/niiskust. Vesirotid on ka probleem. Kastile panen võrgu alla.

Seni olen ka nö tavapeenras asju kasvatanud, aga see meeletu rohimine suvel on minu jaoks nii õudne 🙂 Kahjuks on ka muld väheviljakas ja pisut liivane.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on vee- ja elektritass maas kohal, kuhu tahaks kasvõi muru külvata. Aastate jooksul tundub, et kõik sureb seal välja.

  • Kas mingist kastimajandusest võiks abi olla?
0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Päris alla PAKS kiht pappi või ajalehti. Allapoole võid panna komposti või kõdumulda jms, aga ülemise kihi soovitaks nt aiapoe musta mulda kottides- nii on vähemalt 1 aasta peenar imeilus ja pääsed rohimisest. Hiljem ikka neid lendseemneid jms tuleb, aga esimene aasta on ilus- taimedel on rammu, umbrohtu pole. Kui kasutad vana aiamulda või kompostikasti mulda, siis neid võib ikka olla umbrohuseemneid, mis ainult ootavad, et pinnakihti saaks.  Peenar võiks olla pigem pikk kui lai, niiet saad mõlemast küljest ligi ja ulatud keskelt võtma-rohima.

Mina kasutasin maitsetaimepeenra jaoks neid pottides müüdavaid maitsetaimi, paarist potist sai suur peenar, ei pea ootama, millal seemned tärkavad- petersell, tüümian, basiilik, oblikad, kõik läksid kasvama mis mühiseb ja pottides on need pisitaimed ainult tänulikud, kui saavad peenrasse, võtad sealt üksikud taimed, mis ilusa juurega tulevad, ja istutad ühekaupa peenrasse.  Tilli jms võib loomulikult külvata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Osad kastid või teed ise meeldivast materjalist. Puit naturaalne, plastik ei mädane jne. Alla peenrakangas. Täidad mullaga.

Istutamisaeg vastavalt kultuurile. Praegu on pigem ettekasvatamise aeg (kui soovid) ja kasvuhooneaeg.

Nt tippsibul läheb maha mai esimesel poolel reeglina. Porgand varem ( tahab sügavamat kasti). Küüslauk hoopis sügisel. Oma 4 kurgitaime ostan ja istutan mai lõpp-juuni algul, vajadusel katteloor ka . Salat võib ka aprilli keskel juba – eelkõige sõltubki kultuurist ja konkreetse aasta ilmast. Tilli võib külvata suvalisel ajal, tavaliselt külvan teiste kultuuride vahele, sügiseks järan oaar vart seemne korjamiseks. Miskipärast tilli isekülv pole mul toiminud…äkki kaevan kaste kevadel liiga hoolikalt.

Mina ostsin tilli seemned 10 a tagasi ja edasi olen sügisel olnud lihtsalt “lohakas” ja lapsele meeldib kuivanud tilli õisikuid “istutada”. Kevadised kaevamised pole tilli häirinud, kuigi kaevan korralikult, aga labida sügavus pole probleem.

Kastidest. Mul on ise tehtid kastid terrassilauast. Alt võtsin murumätta ära ja servas on u 40 cm laiune juuretõkkekanga ja multši piire. Umbrohtu kastides pole või noh tegelikult seemned ikka lendavad ja suve jooksul saan kastidest (10) kokku u 4 peotäit umbrohtu.

Kast peaks olema maast vähemalt 20 cm kõrgem ja murupiirist vähemalt 20 cm eemal, siis on neist rõõmu. Lisaks kasti tasuks muld osta poest ( kui ei ole aega ega tahtmist mitu aastat kulutada umbrohuvaba mulla tootmisele).

Lisan veel juurde, et on mõned umbrohud, nt osi, ohakas, orashein jms, mis tulevad kõigest läbi ehk kasti alumine osa peab olema, kas umbrohuvaba või paks plastik.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on murus suuremal või vähemal määral naati, mis usinalt peenrasse tungib,  sealt püsikute vahelt on seda juba raskem kätte saada. Eelmisel aastal andsin ka alla maasikapeenra pideva rohimise asjus ja lasin mehel ning pojal ühe kasti kokku kruvida vanadest laudadest (kõrgus 2 lauda ehk umbes 20-25cm), viimistlema ei hakanud. Alla mitmes kihis ajalehed, peale koht poolkõdunenud komposti ja siis kiht korralikku kompostmulda.

Esimene aasta läks üsna umbrohuvabalt, peale esimest rohimist panin multši peale, sügisel rohisin veel need üksikud umbrohud ära, mis endale multšivaba koha olid suutnud leida.

Tahaks endale sellist maitsetaimede peenart ka, nagu üks kägu kirjeldab, aga ei kujuta ette kui kõrge selle peaks tegema, et naabrite vabapidamise kassid seda kasutusse ei võtaks, liiga kõrge jälle kuivab läbi, siis peaks pidevalt kastma. Maasikapeenar on mul aastaringselt võrgu all.

Praegu on veel liiga vara peenart teha, porgandit vist saaks juba külvata, till nii vara üles ei tõuse, külvata küll võid. Aprilli lõpp- mai algus oleks parim aeg, hernes veelgi hiljem või kurk-tomat.

Seemnepakkidel on üldiselt peal ka, kas vajab ettekasvatamist või millal peenrasse külvata võid (vt näiteks eesti või soome seemnepakke, mingi muu maa omad ei pruugi meie kliimasse sobida)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh teile hea sissejuhatuse eest peenramaailma!

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.03 18:42; 30.03 13:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas see peenar ei muutu nio kiiresti kuivaks et ei jõua kasta? Mul kogemus vaid potis taimekasvatusega. Seal jooksis vesi nii ruttu läbi et kuiva ilmaga kastsin mitu korda päevas. See poe muld muutub ka eriti kiiresti kuivaks. Milline muld vett paremini kinni peab?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas see peenar ei muutu nio kiiresti kuivaks et ei jõua kasta? Mul kogemus vaid potis taimekasvatusega. Seal jooksis vesi nii ruttu läbi et kuiva ilmaga kastsin mitu korda päevas. See poe muld muutub ka eriti kiiresti kuivaks. Milline muld vett paremini kinni peab?

Raske savikas muld hoiab niiskust paremini kui liivane või turbane. Sa mõtled poe mulla all äkki hoopis kasvuturvast? Aga poes müüakse ka mineraalsemaid mullasegusid.

Pottidesse võid mullale lisada spetsiaalseid kastmisgeeli graanuleid. Kastpeenral võiks ehk mullapinna katta mingi multšiga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Kodunurk Peenrakasti rajamine – millest alustada?