Esileht Ilu ja tervis Perearst ei saada uuringutele

Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )

Teema: Perearst ei saada uuringutele

Postitas:
Kägu

Minu Tallinna perearst ei taha mulle mitte mingeid uuringuid teha.Näiteks kaeban et mul on nii meeletu nõrkus terve kuu ja väike köha. Veri korras. Perearst ARVAS et on infektsioon ja kirjutas antibiootikumi.Meie pere teab et meie perearst on antibiootikumi diiler.Muid ravimeid meile ei kirjutata.Probleem võib ükskõik milline olla, ainuke ravim on antibiootikum. Teine episood.Mind tabab terviserike ja olen mitu tundi emo patsient. Emo arstid leidsid et vajaksin ultraheli uuringut. Perearst keeldus mind ultrahelisse saatmast. Et sellega tegeleb eriala arst kelle juude järjekord 3 kuud. Veensin et saaks ju kohe ultraheli uuringu ära teha et perearst saaks teha suunamise. Alles peale veerand tunnist veenmist lõpuks perearst kirjutas saatekirja ultrahelisse. Miks perearst nii vastumeelselt saatekirju uuringutele teeb? Olen haigekassa liige.

+3
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Liba, EMO ei küsi luba perearstilt, kas teha ehho või mitte. Olen ise korduvalt EMO-s viidanud, et minu raviarst on vot see ja ta on vot sellel korrusel, kohe on kõik rõõmsad, peale minu (söögitoru kaudne ehho pole just meeldiv).
“Õnneks” mul harvikhaigus, käivad noored tudengid vaatamas uurimas puurimas õppimas, mõnikord tehaksegi pisut kallim uuring, et äkki on siiski midagi veelgi hullemat. Aga noortega on vähemalt lahe: ma luban neile lahkelt õige diagnoosi avastamisel, et õppejõud arvestab eksamil teie sooritust (arvate et arvestab jah? höhöhö).

0
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu Tallinna perearst ei taha mulle mitte mingeid uuringuid teha.Näiteks kaeban et mul on nii meeletu nõrkus terve kuu ja väike köha. Veri korras. Perearst ARVAS et on infektsioon ja kirjutas antibiootikumi.Meie pere teab et meie perearst on antibiootikumi diiler.Muid ravimeid meile ei kirjutata.Probleem võib ükskõik milline olla, ainuke ravim on antibiootikum. Teine episood.Mind tabab terviserike ja olen mitu tundi emo patsient. Emo arstid leidsid et vajaksin ultraheli uuringut. Perearst keeldus mind ultrahelisse saatmast. Et sellega tegeleb eriala arst kelle juude järjekord 3 kuud. Veensin et saaks ju kohe ultraheli uuringu ära teha et perearst saaks teha suunamise. Alles peale veerand tunnist veenmist lõpuks perearst kirjutas saatekirja ultrahelisse. Miks perearst nii vastumeelselt saatekirju uuringutele teeb? Olen haigekassa liige.

Ahah

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen haigekassa liige.

No kui sa haigekassa liige oled, juhtkonnas, nõukogus, siis sul on ju sõpru, kes saaks perearsti korrale kutsuda.

+12
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on ehe näide sellest, et tuleb ikkagi koolis õppida. Kui siit loen pidevalt, et kõik pole filoloogid, ega see siin eksam pole jne, siis palun nüüd väga. Inimesel äkki tõesti on mure, aga tema väljendusoskus, kirjavead, kirjutamisstiil tekitavad eelarvamuse, et tegemist on mitte millestki aru saava hüpohondrikuga, kes käib arstide aega raiskamas. Võib olla, et ka neil on see mulje tekkinud, sellepärast sinuga nii käituvad. Võib-olla pole see üldse tõsi, aga kui niimoodi kirjutad, siis kohe tekib selline mulje. Sellepärast peabki koolis ikka usinalt õppima ja väljendusoskus on väga oluline.

+13
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ilmselt sellepärast, et üks ultraheliuuring =mitmekordne ühe inimese ports tema uuringufondist. Eriarstide uuringuid rahastatakse teisiti.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ilmselt sellepärast, et üks ultraheliuuring =mitmekordne ühe inimese ports tema uuringufondist. Eriarstide uuringuid rahastatakse teisiti.

Peamine põhjus on ikka see, et perearst ei näe vajadust. Kui perearst igaühe uuringutele saadaks, kes lihtsalt istub kabinetis 15 minutit ja nõuab, mis tema ise arvab, et tal vaja oleks, aga meditsiiniline näidustus puudub, siis poleks haigekassal üldse enam mingit raha.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ilmselt sellepärast, et üks ultraheliuuring =mitmekordne ühe inimese ports tema uuringufondist. Eriarstide uuringuid rahastatakse teisiti.

Peamine põhjus on ikka see, et perearst ei näe vajadust. Kui perearst igaühe uuringutele saadaks, kes lihtsalt istub kabinetis 15 minutit ja nõuab, mis tema ise arvab, et tal vaja oleks, aga meditsiiniline näidustus puudub, siis poleks haigekassal üldse enam mingit raha.

Lugesid üldse läbi mida teema algata kirjutas? Tundub et mitte.On ju selgelt kirjas “Emo arstid leidsid et vajaksin ultraheli uuringut”

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lugesid üldse läbi mida teema algata kirjutas? Tundub et mitte.On ju selgelt kirjas “Emo arstid leidsid et vajaksin ultraheli uuringut”

EMO arstil kama, kuhu raha läheb, seega tihti nõustuvad, et kui patsient tõesti tahab ja see teda rahustab, siis määravad ka kaheldava väärtusega uuringuid. Seda rohkem haigla saab haigekassalt raha küsida. Ebavajalikke uuringuid tehakse väga palju, vähemalt saab sellest tülikast patsiendist lahti ja tema närvid rahunevad, kui öeldakse, et midagi pole häda, näe, tegime uuringu.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See esimene näide, kus terviseprobleem võib olla “ükskõik milline”. Kuigi tegevust nimetatakse ka arstikunstiks, on haigustel ja tervisel olemas kindlad seaduspärasused. Kui inimesel on kuu aega kestnud tagasihoidlikum köha(muud sümptomid? ärritusköha? infektsioon – viiruslik?) ja nõrkus(kas kindlalt seotud köhaga või midagi muud?), on täiesti mõistlik teha vereproov(ja vaadata sealt kindlaid parameetreid).  Kui veri on korras, aga köha ja nõrkus paistavad siiski käsikäes käivat, võib antibiootikumi peale mõelda küll. See ei ole vale.

Selle mõttekäigu tõin välja sellepärast, et arstid tavaliselt ei loetle oma ideid laua taga patsiendile ette, aga see ei tähenda, et nad kaasa ei mõtleks ja ei süveneks. See ei toimu nii, et patsient tuleb, arst ei viitsi süveneda ja lajatab antibiootikumiga. Võibolla peaks need diagnoosihüpoteesid ette lugema ja sellega näitama, et arst mõtleb ja hoolib. Aga siis tekib probleem – inimene läheb koju nende haiguste kohta lugema. Siis tuleb ta varsti arsti juurde tagasi. Ja siis on arstil väga keeruline oma patsienti veenda, et tegelikult need asjad väga ei klapi või ei ole tõenäolised teie vanusegrupis… patsient ütleb, et mis mõttes! Te üldistate! Sest tema on enda jaoks eriline ja harukordne, ja seetõttu on erilised ka tal esinevad haigused.

Inimestel, kes ei ole meditsiiniga seotud, on praktiliselt võimatu hinnata arsti pädevust. Suhtlemisoskust saab hinnata. Kättesaadavust saab hinnata. Aga seda, miks arst midagi teeb või arvab ja miks ta ei arva midagi muud, ei saa hinnata.

Perearstide rahastamine on omaette teema…

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida siis ultrahelis uurima peaks kui patsient kaebab nõrkust ja väikest köha?

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Veensin et saaks ju kohe ultraheli uuringu ära teha et perearst saaks teha suunamise.

Mis terviserike see siis oli, millega sa seal EMO-s istusid ja mis ultraheli näitas?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tõsise häda puhul saadab EMO arst otse haiglasse, mitte ei soovita perearstil UH-d teha. TA on üks neist, kes asjata EMO-t koormab. Küllap seal vana tuttav ja nii nad teda sooja soovitusega perearstile saadavadki.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lugesid üldse läbi mida teema algata kirjutas? Tundub et mitte.On ju selgelt kirjas “Emo arstid leidsid et vajaksin ultraheli uuringut”

Kui nad oleks seda tõesti arvanud, oleks nad selle kohe ära teinud. Selle asemel saadavad perearsti juurde. See tähendab, et polnud mingit tõsist häda. Kui lähed EMO-sse asja pärast, saadetakse tavaliselt kohe haiglasse ja uuringutele. Mõni kohe operatsioonile saadetud vms. Kui aetakse mingit ümmargust juttu, et nojah, võiks ju teha seda ja teist, pöörduge perearstile, siis tegelikult ei olnudki mingit põhjust sinna EMO-sse pöördudagi.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis EMO see Tallinnas on, kus vajadusel kohe UH teha ei saa?
Ma kuidagi kahtlen selles TA kirjutises.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ilmselt sellepärast, et üks ultraheliuuring =mitmekordne ühe inimese ports tema uuringufondist. Eriarstide uuringuid rahastatakse teisiti.

UH on üks odavamaid uuringuid, ei tühjenda see mingeid fonde. Iseasi, kui perearst ei näe uuringuks vajadust, mõttetuid uuringuid pole tõesti vaja määrata.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei tea, kõige odavam ultraheli seal, kuhu meie perearst saadab, on 30 eurot (arst saab küll ilmselt grammike odavamalt). Inimese kohta uuringufond aastas ikka mõnevõrra väiksem. EMO suunab perearsti juurde, perearst eriarsti juurde. Põhjuseid tõenäoliselt kaks on – EMO pole kiireloomuliseks pidanud ja perearsti jaoks kas imelik lugu või rahaline põhjus. Aga ultraheli ja väike köha käiks kokku üsna piiratud juhtudel. Muidu võiks selline tavaline esimene mõte olla veri ja röntgen. Nii et raske arvata üldse midagi sellise info pealt.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui on EMO rida, siis tehakse see ultraheli seal otsekohe ära, nii nagu luumurru puhul röntgen ja pimesoolekahtluse puhul vereproov jne. Juba see soovitus näitas, et see mitu tundi EMOS istumist ei olnud vajalik. Ja selle jutukese peale sa ometi ei oota, et me, ilma hariduse, kogemuse ega mingsugustegi andmeteta  su perearsti mustama hakkaks, et on ja jobu, nõrkuse ja väikse köha peale ab kirjutab (aga vereproov, kopsukülv? äkki oligi püstijala kopsupõletik või kopsuklamüüdiani välja, mille mõlema puhul on ab tavaline ravi).

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui sa arvad, et väljaõppinud arst ei ole pädev otsustama, mis sul viga võib olla ja milliseid uuringuid või ravi vajad, siis tule palun tema nimistust ära ja tee teistele inimestele ruumi.

Üllatav, et tänapäeval on hakanud kõik korraga arvama, et nad põhimõtteliselt ongi juba ise arstid. Lennukis lähete ka piloodile ütlema, et kuule, raputab liiga palju siin, sa ei tea, mida sa teed, ma lendan nüüd ise sinu eest edasi?

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida siis ultrahelis uurima peaks kui patsient kaebab nõrkust ja väikest köha?

Need olid tal ju erinevad näited, sa ei saa loetust aru või?

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Alles peale veerand tunnist veenmist lõpuks perearst kirjutas saatekirja ultrahelisse. Miks perearst nii vastumeelselt saatekirju uuringutele teeb?

Ma saan aru, et sa ikka said selle uuringu saatekirja. Ja mis seal UH-uuringul selgus siis?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kujutage ette. Olete emos. Emos arvatakse et uh oleks vajalik. Aga las perearst saadab. Perearst ei pea aaga vajalikuks. Teeb ju nõutuks?
TA edastab teise arsti soovituse edasi, mida perearst vajalijuks ei pea. Mind jääks ka hinge närima. Seda enam et see pole kallis uuring. Ja pärast on äkki palju hullem kuo varakult ei uurinud, kuigi üks arst arvas et võiks.
Muidugi võib olla uuring ka mõne haiguse välistamiseks. Sümptomid on. Aru ei saa mis viga on. Diagnoosiks on vaja kindlaks teha et seda haigust EI ole.

+1
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kujutage ette. Olete emos. Emos arvatakse et uh oleks vajalik. Aga las perearst saadab. Perearst ei pea aga vajalikuks. Teeb ju nõutuks?

EMO-s on ultraheli kohapeal olemas ja kui on vaja, siis tehakse see ära.

Pigem oli nii, et patsient ise leidis, et tal on vaja, aga EMO arst seda vajadust ei näinud ja lükkas vaidluse enda pealt ära, vastates, et arutage perearstiga ja kui tema vajalikuks peab, siis küll saadab. Mispeale läks patsient perearsti juurde ja esitles seda kõike kui EMO arsti ideed.

Kui perearst näidustust ei leia, siis loomulikult ei pea ta uuringut tellima. Tellib see arst, kes selle järele vajadust näeb. Antud juhul nägi vajadust ainult patsient ise.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kujutage ette. Olete emos. Emos arvatakse et uh oleks vajalik. Aga las perearst saadab. Perearst ei pea aga vajalikuks. Teeb ju nõutuks?

EMO-s on ultraheli kohapeal olemas ja kui on vaja, siis tehakse see ära.

Pigem oli nii, et patsient ise leidis, et tal on vaja, aga EMO arst seda vajadust ei näinud ja lükkas vaidluse enda pealt ära, vastates, et arutage perearstiga ja kui tema vajalikuks peab, siis küll saadab. Mispeale läks patsient perearsti juurde ja esitles seda kõike kui EMO arsti ideed.

Kui perearst näidustust ei leia, siis loomulikult ei pea ta uuringut tellima. Tellib see arst, kes selle järele vajadust näeb. Antud juhul nägi vajadust ainult patsient ise.

Olen ise ka kunagi saanud nv korduva verise põiepõletikuga emos soovituse, et perearst saadaks UH põieuuringule. Seal oli oluline, et poleks tühi põis jne – seda ei hakka EMO kohapeal tegema, kuid jah, tõesti soovitasid, et paluks perearstil UH edasi saata. Uriini- ja vereproov tehti kohapeal, otseloomulikult annab ka vaielda, et kas verine ja valus põiepõletik valude tõttu endal neerupõletiku kahtlusega on EMO rida või ei.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu
Olen ise ka kunagi saanud nv korduva verise põiepõletikuga emos soovituse, et perearst saadaks UH põieuuringule. Seal oli oluline, et poleks tühi põis jne – seda ei hakka EMO kohapeal tegema, kuid jah, tõesti soovitasid, et paluks perearstil UH edasi saata. Uriini- ja vereproov tehti kohapeal, otseloomulikult annab ka vaielda, et kas verine ja valus põiepõletik valude tõttu endal neerupõletiku kahtlusega on EMO rida või ei.

Ma usun, et sellisel juhul, kui EMO soovitab perearstil mingeid uuringuid edasi teha, siis on see soovitus ka selgelt EMO epikriisis kirjas ja selle alusel saabki patsient minna perearstile rääkima ja uuringuid paluma.

 

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )


Esileht Ilu ja tervis Perearst ei saada uuringutele