Esileht Pereelu ja suhted Pereliige, kes ei saa aru, et ütleb halvasti

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 203 )

Teema: Pereliige, kes ei saa aru, et ütleb halvasti

Postitas:
Kägu

Ilmselt lihtsalt ilma filtrita mats.

Sellist ei paranda ei püssi ega ussirohi.

Oleme mõelnud, et lihtsalt mats ei tuleks selliste asjade peale. Tema jon on vaikselt kuulata kuni inimesed end avavad ja kaitse on maas ning siis pista vahele. Vàga tihti leiab teiste nõrgimad kohad ja haavab päris korralikult. Viib seltskonna suhtluse toksiliseks nii, et ka teised hakkavad vastu ütlema. Siis teatab, et tegi vaid nalja ja milleks te ärritute. Korduv muster.

No jumal küll, miks te sellist inimest oma üritustele kutsute?! Ärge kutsuge!

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ekre toetaja kindlasti? Neile meeldib teistele “ära panna”, siis on enda enesetunne kohe parem, teistel ka kehvasti.

Ekre kõiges süüdi osadel

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie lähimasse pereringi kuulub inimene kel on komme pigem laita ja kehvalt öelda, kui hästi. Tundub, et ise ta sellest aru ei saa, et nii teeb, sest ta on ka otse öelnud, tema end halvaks inimeseks ei pea. Tema ütlused on viinud suhtlemise teiste poolt miinimumi ja tema kõnedele pigem ei vastata. Toon mõned näited, sest tahaksime lihtsalt aru saada, miks inimene nii teeb, mis teda ajendab, on see mingi kindla nimetusega häire.

Näiteks on suguvõsa koos, üks inimestest räägib, kuidas tema lahkunud vanavanemad tegid iga päev korralikku kodutoitu – praad, supp, magustoit lastele ja endile. Ning loo peategelane kähvab, et sellesse nad nii vara suridki, et nii palju praadi sõid?! Inetu hinnang inimeste kohta, kelle kohta ta midagi eriti ei tea. Tegelikkuses elas see vanapaar ca 80-aastaseks mõlemad ja surid kuna süda oli haige.

Järgmine näide, inimesed on koos, tuppa astub 16-aastane neiu ja ta jääb teda altkulmu pikalt vaatama. Neiu pole tema suguvõsaga seotud kuna tüdruku ema on abielus teist korda. Ja ta ütleb neiule, kelle nina sul on, ema nina sul pole, kas see on su isa nina… Tegemist on äärmiselt ilusa tüdrukuga muide. Õnneks ei võtnud tüdruk asja väga hinge ja ütles päris hästi vastu. Kui tüdruk on ruumist lahkunud lisab peategelane, et lauba juurest nina kui poksijal?!? Mida see kindlasti ei ole kuna tegemist on tõesti ilusa tüdrukuga. Miks inimene nii teeb? Kuidas ta aru ei saa, et see on inetu teiste ees öelda?

Kolmas näide, mis meenus, suguvõsa koos ja arutatakse korraks, et pereema on lühemat kasvu kuigi ta vanemad olid pikemad. Selle peale teatab see kõigeteadja, et ilmselt ei antud sellele pereemale lapsena süüa piisavalt.

Oleme ka tähele pannud, et oma lapsele ta tihti surub peale oma arvamust, ei arvesta lapse soovidega, sunnib last mänguplatsi asemel välijõusaalis olema vms. Arvestamine teiste inimestega üldiselt on raskendatud.

Kas see kõik on normaalne, piiripealne või on siin ikkagi midagi isiksustüübiga nihkes?

Keskmine eestlane mu meelest. Ma ei ole küll kunagi eriti viisakaid inimesi kohanud, ikka öeldi kõik otse välja ja sarkastiliselt. Ükski neist olukordadest eraldivõetuna solvav ei tundu, võib-olla ongi sellise värvika kõnepruugiga. Ainult et lõpuks muutub tüütuks. Ise nad aru ei saagi, olen küll ja küll näinud inimesi, kes arvavad, et “ausus on alati hea” ja tegelikult on see teistele sitasti ütlemine.

+1
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olen siin teemas vist ainus, kes ei näe teemaalgataja toodud näidetes midagi eriliselt inetut. Muidugi, kõik oleneb kontekstist, ütleja tonaalsusest, olukorrast ja seltskonnast. Aga, kui omavahel on pereliikmed (nagu TA ütleb), siis on ju suhtlusmaneer pisut teistsugusem kui näiteks kolleegidega või lihtsalt tuttavatega.

Mida imelikku on pereliikmetega omavahel naljatleda, et sina Tiiu oled vist sellepärast nii lühike, et oled vähe putru söönud või sina Karin oled nii isa nägu, aga emast ei ole midagi… Jällegi, kõik sõltub kontekstis, olukorrast ja sellest, kui lähedased omavahel ollakse. Aga eeldatavasti pereliikmed ju on lähedased. Ja seega võivad vast omavahel lubadaga selliseid nalju, mida teistega ehk ei sobi teha.

Oh, kui te vaid kuuleksite, mida me õdede ja vendade ning minu-nende lastega omavahel räägime. Ma saaks siin kohe maailma kõige õelama ja inetuma tiitli kaela. Lisaks sellistele näidetele, mida TA tõi, on meie peres aukohal ka must huumor. Ja tavaline omavaheline suhtlus põhimõtteliselt tögamisest koosnebki. Mu kukus karp lahti, kui keegi mulle järsku ühel päeval selle peale ütleks, et ma olen õel, kade, rumal jne mutt. Või, kui mind suguvõsast välja visatakse sest, küsisin oma kahemeetriselt väimeespoisilt, kuidas üleval ilm kah on.

+7
-38
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on vist eestlaslik. Meile polegi olnud kombeks kedagi kiita või hästi öelda. Ja teiselt me ka ütleme, et kiida lolli, siis loll rabab. On võrreldud pidevalt end naabriga ja kui tal on midagi paremat, tuleb leida midagi millega teda maha teha. Aga see on õnneks ka arengus. Kui päris koolikiusamine välja jätta, siis noored on selles osas juba  tähelepanelikumad, on kenamad üksteise suhtes.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Inimene on endaga pahuksis, aga mingil kummalisel põhjusel nagu keegi juba eelpool ka ütles, kutsutakse teda seltskonda ja suhtlus nagu jätkub? See on ju tegelikult karuteene sellele inimesele. Te lihtsalt ise ei saa sellest aru ja tema vist ka mitte. Miks ta seltskonda kutsutakse? Tehke mingi pakt, et ei kutsu enam.

Meie proovisime seda võtet. Häda aga selles, et too halvastiütleja oli mu sõbranna abikaasa. Tavaliselt kutsusime näiteks minu või mu mehe või lapse sünnipäevale terve sõbranna pere, ja nüüd tekkiski küsimus, et mismoodi ma ütlen sõbrannale, et sina ise ja sinu poeg tohivad tulla minu sünnipäevale, aga su mees ei tohi. Sõbranna siiski armastab oma meest, koos tema vigadega. Sai lõpuks öeldud, aga pärast oli ka mitu aastat tunne, nagu oleks must kass läbi jooksnud.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oh, kui te vaid kuuleksite, mida me õdede ja vendade ning minu-nende lastega omavahel räägime. Ma saaks siin kohe maailma kõige õelama ja inetuma tiitli kaela. Lisaks sellistele näidetele, mida TA tõi, on meie peres aukohal ka must huumor.

Vaata, huumor ongi täpselt nii kaua huumor, kuni kõik asjaosalised seda nii võtavad. Sõbraliku tögamise ja õela solvamise piir on tegelikult õhkõhuke ja kui mõni seltskonna liige ennast sealjuures enam hästi ei tunne, siis see ei ole enam okei.

Muide, meie ise oma koduses pereringis lõõbime ja tögame samuti üsna palju. Lisaks on minul füüsiline puue, ning käin palju väljas aega veetmas koos teiste sama puudega rahvaga – ning omavahel kokku saades tögame üksteist umbes nii, et “Noh, sandikesed jälle koos ja hoos!” Kõik naeravad, kõigil on lõbus. AGA! See ongi see omavaheline siseringi lõõpimine; kui tänaval keegi vastutulija mulle nii ütleks, siis see poleks enam õige aeg ega õige koht, vaid lihtsalt matslus.

+28
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Või, kui mind suguvõsast välja visatakse sest, küsisin oma kahemeetriselt väimeespoisilt, kuidas üleval ilm kah on.

Meie suguvõsast  selliste küsimuste pärast välja ka ei visataks, aga jube tüütu on küll, kui keegi pidevalt selliste klišeedega esineks.

+23
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elan koos inimesega kes ütleb järsult ja halva tooniga . See on ainus teema mille pärast ragistame. Ta ei solva nii nagu kirjeldatud aga ütleb järsult ja inimesed vakatavad. Ragistame selle pärast vahepeal kõvasti, vahel lahkumineku piirile. Nende hetkede vahel on meil kõik hästi ja lahkuda ei raatsi. Põhjused- tema rahulolematus endaga, ilmselt pisut pärilikkust ajukeemias.
Ta on ennast meie tülide järgselt oluliselt parandanud. Veidi vist aitab ka magneesiumi võtmine. Aga kõige olulisem on ilmselt vastu hakkamine samade vahenditega ja kohe (et ta aru saaks, mis hetkel ta haiget tegi, hiljem ei ole enam mõtet, ta ei saa aru enam mis kohas, lauses oli emotsioon vale).

Kõige paremini aitate seda peret  sellega kui vastu hakkate avalikult konkreetses situatsioonis
– sa solvasid, nii ei ole viisakas, mina ei ütleks mitte kunagi nii, mis õigus on sul kommenteerida jne

Kui teil niikuinii plaanis see inimene suhtlusest välja jätta- siis tehke seda kindlasti pauguga, kõik oma põhjused välja öeldes. Sest nii aitate väga palju tema peret. Siis ei ole ta pere enam ainuke- kes sellest teemast talle räägib ja ehk niimoodi teiste inimeste abiga tuleb ka muutus.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Inimene on endaga pahuksis, aga mingil kummalisel põhjusel nagu keegi juba eelpool ka ütles, kutsutakse teda seltskonda ja suhtlus nagu jätkub? See on ju tegelikult karuteene sellele inimesele. Te lihtsalt ise ei saa sellest aru ja tema vist ka mitte. Miks ta seltskonda kutsutakse? Tehke mingi pakt, et ei kutsu enam.

Meie proovisime seda võtet. Häda aga selles, et too halvastiütleja oli mu sõbranna abikaasa. Tavaliselt kutsusime näiteks minu või mu mehe või lapse sünnipäevale terve sõbranna pere, ja nüüd tekkiski küsimus, et mismoodi ma ütlen sõbrannale, et sina ise ja sinu poeg tohivad tulla minu sünnipäevale, aga su mees ei tohi. Sõbranna siiski armastab oma meest, koos tema vigadega. Sai lõpuks öeldud, aga pärast oli ka mitu aastat tunne, nagu oleks must kass läbi jooksnud.

Sa arvad, et üks mees tahab minna naise sõbranna lapse sünnipäevale?

+7
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa arvad, et üks mees tahab minna naise sõbranna lapse sünnipäevale?

Kui on  sõpruskond ja muidu tore seltskond, siis pole küll vahet, kelle spnnipäeva tähistatakse või mis üritus on, meil tullakse ikka perekonniti kokku. Ja pole haruldane, kui mõni mees tuleb ka lastega üksi. Viimasel ajal olen just vaadanud, et nt mängutubades peetavatel üritustel on isasid rohkem kui emasid.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa arvad, et üks mees tahab minna naise sõbranna lapse sünnipäevale?

Kui on sõpruskond ja muidu tore seltskond, siis pole küll vahet, kelle spnnipäeva tähistatakse või mis üritus on, meil tullakse ikka perekonniti kokku. Ja pole haruldane, kui mõni mees tuleb ka lastega üksi. Viimasel ajal olen just vaadanud, et nt mängutubades peetavatel üritustel on isasid rohkem kui emasid.

Jah, sest naine käsib ja naine teeb siis endale 4 tundi vaikust ja rahu.

+6
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa arvad, et üks mees tahab minna naise sõbranna lapse sünnipäevale?

Kui on sõpruskond ja muidu tore seltskond, siis pole küll vahet, kelle spnnipäeva tähistatakse või mis üritus on, meil tullakse ikka perekonniti kokku. Ja pole haruldane, kui mõni mees tuleb ka lastega üksi. Viimasel ajal olen just vaadanud, et nt mängutubades peetavatel üritustel on isasid rohkem kui emasid.

Jah, sest naine käsib ja naine teeb siis endale 4 tundi vaikust ja rahu.

Pigem koristab kodus – ilma, et keegi jalus töllaks.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui on  sõpruskond ja muidu tore seltskond, siis pole küll vahet, kelle spnnipäeva tähistatakse või mis üritus on, meil tullakse ikka perekonniti kokku. Ja pole haruldane, kui mõni mees tuleb ka lastega üksi. Viimasel ajal olen just vaadanud, et nt mängutubades peetavatel üritustel on isasid rohkem kui emasid.

Pole veel õieti aru saanud käitumisest, et tegu on erandliku olukorraga ja seetõttu ootate kambaga suuremat traagilist sündmust? Jätaks kutsumata, ei tahaks onu terava keele tõttu lapse eluaegse “toreda” mälestusega riskida.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui on  sõpruskond ja muidu tore seltskond, siis pole küll vahet, kelle spnnipäeva tähistatakse või mis üritus on, meil tullakse ikka perekonniti kokku.

Varsti saate väiksemas seltskonnas tähistada kui ülejäänud hakkavad teie pere üritusi vältima, sest te kutsute selle mürgitaja sinna.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, sest naine käsib ja naine teeb siis endale 4 tundi vaikust ja rahu.

Ega ei paista, et mees seal olemist naudib. Teeks tüki ja jätaks koju, vaataks siis, mis saab.

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, sest naine käsib ja naine teeb siis endale 4 tundi vaikust ja rahu.

Jah, sest see on ainuke aeg, mil töine isa saab-viitsib lastega kuhugi minna (ja isegi seal reaalselt neid kantseldama ei pea, sünnipäev sisutsab ise aja) ja naine saab natukenegi titekisast puhkust nädala jooksul paar tundi! Ema koristab sel ajal kodus. Palju realistlikum vastus on selline.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, sest naine käsib ja naine teeb siis endale 4 tundi vaikust ja rahu.

Jah, sest see on ainuke aeg, mil töine isa saab-viitsib lastega kuhugi minna (ja isegi seal reaalselt neid kantseldama ei pea, sünnipäev sisutsab ise aja) ja naine saab natukenegi titekisast puhkust nädala jooksul paar tundi! Ema koristab sel ajal kodus. Palju realistlikum vastus on selline.

Mike peavad pidulised kannatama seda käitumist? Nad ei taha sünnat rõõmus pidada?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täiesti arusaamatu, miks lastakse inimesel sellisel moel käituda. Seda enam, kui tegu on sugulasega. Päri võõras seltskonnas võib-olla tõesti ei hakka kedagi korrale kutsuma, aga enda suguseltsi kuuluva inimes paneks küll paika

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kutsume ilmselt seetõttu, et tegemist ikkagi lähisugulasega ja pole ju keegi veatu. Talle on öeldud korduvalt ja vähemalt on ta lähiringis tunnistanud, et ta on loll ja ütleb rumalasti ning antagu andeks. See muidugi lõppes viimasel kohtumisel nii, et istuski suu kinni. Midagi ikkagi toimub peas.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kutsume ilmselt seetõttu, et tegemist ikkagi lähisugulasega ja pole ju keegi veatu. Talle on öeldud korduvalt ja vähemalt on ta lähiringis tunnistanud, et ta on loll ja ütleb rumalasti ning antagu andeks. See muidugi lõppes viimasel kohtumisel nii, et istuski suu kinni. Midagi ikkagi toimub peas.

Bipolaarne seltskond olete. Teemaalgatus räägib, et ei saa aru ja solvab, nüüd juba istub suu kinni. Kumb valetab?

0
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kutsume ilmselt seetõttu, et tegemist ikkagi lähisugulasega ja pole ju keegi veatu. Talle on öeldud korduvalt ja vähemalt on ta lähiringis tunnistanud, et ta on loll ja ütleb rumalasti ning antagu andeks. See muidugi lõppes viimasel kohtumisel nii, et istuski suu kinni. Midagi ikkagi toimub peas.

Bipolaarne seltskond olete. Teemaalgatus räägib, et ei saa aru ja solvab, nüüd juba istub suu kinni. Kumb valetab?

Ta ju mossitab meelega vaikides, sest talle tehti märkus.

 

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Inimene on endaga pahuksis, aga mingil kummalisel põhjusel nagu keegi juba eelpool ka ütles, kutsutakse teda seltskonda ja suhtlus nagu jätkub? See on ju tegelikult karuteene sellele inimesele. Te lihtsalt ise ei saa sellest aru ja tema vist ka mitte. Miks ta seltskonda kutsutakse? Tehke mingi pakt, et ei kutsu enam.

Meie proovisime seda võtet. Häda aga selles, et too halvastiütleja oli mu sõbranna abikaasa. Tavaliselt kutsusime näiteks minu või mu mehe või lapse sünnipäevale terve sõbranna pere, ja nüüd tekkiski küsimus, et mismoodi ma ütlen sõbrannale, et sina ise ja sinu poeg tohivad tulla minu sünnipäevale, aga su mees ei tohi. Sõbranna siiski armastab oma meest, koos tema vigadega. Sai lõpuks öeldud, aga pärast oli ka mitu aastat tunne, nagu oleks must kass läbi jooksnud.

Sa arvad, et üks mees tahab minna naise sõbranna lapse sünnipäevale?

Ja vaata, juhuslikult tahab küll! Sest endal tal eriti mingeid hobisid ega sõpru pole ja oma naise sabas kaasatolknemine on põhimõtteliselt tema ainus seltsielu. Sõbranna lapse sünnipäev on üks neist olukordadest, kus meie tavaliselt kodu-töö trajektooril liikuvad tutvuskonna pereinimesed saavad üldse kellegagi kokku ja suhtlevad. Siin teemas oli see sõbranna lapse sünnipäev toodud välja ühe võimalusena, aga täpselt samamoodi kehtib kogu jutt ka näiteks sõprade peredega koos reisimistele, väljasõitudele, spordiüritustele jne. Point on selles, kui sõpruskond ütleb naisele, et sina ja su laps võite tulla, kuid su abikaasa ei ole (reisile, spordiüritusele, rabamatkale) oodatud.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul isa selline. Niipalju, kui ennast mäletan, v6ttis kogu aeg minu, ema ja 6e kallal. Juba viieselt teadsin, et olen paks, kole, aeglane, istuda/astuda ei oska piiavalt elegantselt jne. Kusjuures olen eluaeg pigem sale olnud. Küsimusele, miks nii teeb, oli vastus, et ütleb alati t6tt, see kasvatab iseloomu ja v6itlusvaimu. Tegelikkuses m6jus see täpselt vastupidi. Alles 30+ sain nendest traumadest üle ja muutusin enesekindlamaks ja julgemaks. Isegi nüüd, kus ma ammu täiskasvanu, on tal alati midagi öelda, kui külla lähen. Nt. kui mul sünnitusest oli kaks kuud möödas, nähvas, et miks ma juba vormis pole, ammu aeg. Parim, mis ma teha saan, on ignoreerida. Kui diskussiooni laskun, saab ainult hoogu juurde.

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ta ju mossitab meelega vaikides, sest talle tehti märkus.

M.O.T.T.
Tehke rohkem märkuseid.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Point on selles, kui sõpruskond ütleb naisele, et sina ja su laps võite tulla, kuid su abikaasa ei ole (reisile, spordiüritusele, rabamatkale) oodatud.

Ma ei ole kunagi kuulnud, et naiste sõprade laste sünnadel käiakse terve perega. Peresõbrad tõepoolest ja väga väikeste lastega, mees aitab valvata, hoida peol. Enamasti on peresõbrad ühised ja selles loos lugedes teema algatust, küll nii ei tundu.

0
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul isa selline. Niipalju, kui ennast mäletan, v6ttis kogu aeg minu, ema ja 6e kallal. Juba viieselt teadsin, et olen paks, kole, aeglane, istuda/astuda ei oska piiavalt elegantselt jne. Kusjuures olen eluaeg pigem sale olnud. Küsimusele, miks nii teeb, oli vastus, et ütleb alati t6tt, see kasvatab iseloomu ja v6itlusvaimu.

Ja ema lasi pidevalt solvata ennast ja lapsi? No tõesti! Mis anded sellel mehel, peale halvasti ütlemise, veel olid, et ta meheks valiti ja laste isaks? Tõesti tahaks teada.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olete kuulnud ka neid jutte, kus lapsed räägivad, et vanemad tegid nende tegemisi maha või ei uskunud neisse? Varem olid lapsed kuidagi kangemad ja tahtsid end vanematele tõestada. Aga mitte enam. Nüüd on see vaimne vägivald või lapsepõlvetrauma.

+1
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olete kuulnud ka neid jutte, kus lapsed räägivad, et vanemad tegid nende tegemisi maha või ei uskunud neisse? Varem olid lapsed kuidagi kangemad ja tahtsid end vanematele tõestada. Aga mitte enam. Nüüd on see vaimne vägivald või lapsepõlvetrauma.

Kas just trauma, aga ma pole ka mingi noor lumehelbeke, täitsa nõuakaaegne väljalase, aga ema on mu enesehinnangu maatasa teinud ning seda parandada ma ei oska. Loomulikult olen ma elus hakkama saanud, aga tean, et oleksin jõudnud palju kaugemale kui oleksin endasse uskunud.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täiesti arusaamatu, miks lastakse inimesel sellisel moel käituda. Seda enam, kui tegu on sugulasega. Päri võõras seltskonnas võib-olla tõesti ei hakka kedagi korrale kutsuma, aga enda suguseltsi kuuluva inimes paneks küll paika

Arvan samuti, et probleem ongi selles, et mitte keegi pole julgenud või osanud seda inimest korrale kutsuda. Võibolla loodeti, et asi laabub, aga ei laabu ju. Näen oma lähisugulase pealt, et ta on sellist käitumist aastakümneid segamatult viljelenud ja ta ei kavatsegi lõpetada.

 

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 203 )


Esileht Pereelu ja suhted Pereliige, kes ei saa aru, et ütleb halvasti