Ma ei tea, kas COVID on asja muutnud, aga 2014 oli Tartus nii, et keisrilõike ajal sain lapse mõneks minutiks enda rinna peale (st mitte imema, lihtsalt nahakontakt). Siis viidi tugiisik (oli minu ema, mitte lapse isa) beebiga kuhugi eraldi ruumi nahk-naha kontaktiks, kuni mina umbes tunni ärkamistoas olin. Siis viidi mind intensiivipalatisse, sinna toodi kohe varsti ka laps ning tugiisik tohtis samuti voodi kõrval istuda. 3-4 tundi hiljem, kui jalad alla sain, pääsesime perepalatisse (see küll keisriga garanteeritud ei olnud, tuli kohe haiglasse minnes soovi avaldada ja meil vedas).
2016 olin küll ITKs, aga seal oli stsenaarium sama, ainult tugiisik ei saanud minuga jääda seetõttu, et pidi mu suuremat last hoidma. Toimetasin esimese päeva õhtust üksi. Eks häda korral oleksid ämmakad aidanud, aga tegelikult ma lihtsalt sundisin end üle valu toimetama,arvestades, et üldjuhul on nii taastumine kõige kiirem.
Ma esimene vastaja, mul oli hiljuti ehk 2022 punase taseme koroona ajal. Beebi sain enda juurde opisaalis 2x – kohe kui sündis ja õmblemise ajaks kui puhastatud oli – mitte imema, aga vastu nägu nö, sain silitada ja vaadata.. Koroona ajal võimaldatakse ka korra isa ja laps emajuurde.
Perepalat pole garanteeritud, kuid olen aru saanud, et võimalusel pigem antakse keisri omadele eelisena. Kelletki nö ära ei võeta, aga kui mitu soovijat ja tube vähe.