Esileht Beebi ja mitmikud Piire katsetav laps – kuidas küll temaga käituda?

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Piire katsetav laps – kuidas küll temaga käituda?

Postitas:

Mul on tüdruk 8,5-kuune. Keelamisest hakkas aru saama juba paar kuud tagasi, alguses kuulas väga ilusti sõna. Aga viimasel ajal on hakanud nüüd juba see mäng, et ta täitsa nimme teeb seda, mida on keelatud (olen näinud varem teiste inimeste laste pealt ka, et on selline arenguetapp, aga need lapsed on olnud pisut suuremad).

Ühesõnaga, ronib kuhugi, kuhu ei tohi (ja kuhu ta tegelikult teab ka, et ei tohi, sest iga päev kuude kaupa on keelatud, vahepeal kui sõnakuulelikkuse periood oli, siis ta ei käinudki seal üldse). Mina keelan, ära ei tule. Keelan veel kord, tõstan ära. Lõkerdab naerda, läheb tagasi. Teen kurjemat häält, tõstan uuesti ära. Lõkerdab naerda, läheb tagasi. Teen veel kurjemat häält (muide, jube raske on teinekord tõsiseks jääda, kui lapsel endal on nii maru naljakas), tõstan jälle ära, võib-olla isegi pisut järsema liigutusega kui enne (kunagi ei ületa piiri, ei tee talle haiget). Lõkerdab ohjeldamatult, ronib tagasi. Jne jne jne jne jne …

Mina tunnen sisimas järjest suuremat jõuetust, et ma ei suuda oma last mitte millegagi ohjeldada ega ennast kehtestada (no ma ei saa ju talle haiget teha ega kuidagi teisiti karistada – ta ei saaks ju põhjuse ja tagajärje seosest aru, kui ma talt “kättemaksuks” mõne lemmikmänguasja ära võtaksin vmt). Tema ilmselt tajub minu nõutust ja võimetust ning enda võimu ja see teeb talle järjest suuremat nalja …

Muidugi, üks lahendus on minna temaga kuhugi teise tuppa, keelatud kohast eemale. Aga iga kord ma ei saa ju ka oma parasjagu käsilolevat tegevust (nt söögitegemist, koristamist, tema voodi ööseks ülestegemist, vanni valmispanekut, mis iganes) katkestada, pealegi ta leiab uues kohas ka kohe ruttu keelatud kohad üles.

Ma olen kohe nõutu, kuidas nii väikesega toimida, et talle mitte ülekohut teha ja et ta samas saaks hakkaks pisitasa aru saama sõnakuulamise vajadusest. Kardan, et kui tal praegu lasen endale pähe istuda, ei saa ma temast hiljem enam üldse jagu. Pealegi, keelud ei ole ju ilmaasjata – ma lihtsalt ei saa lasta tal endale pesuresti kaela tõmmata, elektrijuhtmeid rebida vmt. Erilisi võimalusi elamise turvalisemaks muutmiseks kah pole, kodu on väike, kitsas ja mööblit täis. Kõik, mis saab, olen juba lae alla tõstnud ja ära barrikadeerinud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 16.10 13:57; 16.10 16:28; 16.10 17:39; 16.10 21:19; 18.10 11:59; 18.10 12:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No ma ei tea, ma vist olen siis kasvatamisega täitsa hiljaks jäänud. Mul laps 9-kuune ja ma küll veel ei eelda, et ta nii hästi käsust-keelust aru saaks. Kui läheb kuskile nn keelatud kohta, siis ütlen tõsise tavaliselt veidi valjema häälega “ei tohi” ja tõstan ta sealt eemale. Ja kas või 20 korda, kui vaja.
Kõige parem on muidugi võimalikult palju ohtlikke ja keelatud kohti likvideerida, kuid arusaadavalt kõiki vast ei saa. Siis tulebki jälgida ja kui hakkab sinna minema, siis keelata, ära tõsta ja tähelepanu eemale juhtida. Arvan, et nii pisikeste puhul ongi parim variant tähelepanu lihtsalt mujale viia.
See siis minu arvamus, aga mul alles esimene laps ka. Ehk keegi kogenub oskab midagi tarka lisada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.10 15:30; 16.10 16:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et paar kuud tagasi polnud sõnakuulmisega midagi pistmist, lihtsalt 6-kuusel on veel “haugi mälu”- kui keelatud kohast ära tõsteti, unustas ta järgmiseks hetkeks selle juba ära. 8-kuune reeglina mäletab juba paremini- kui mänguasjale rätik peale panna, siis 6-kuuse jaoks on see kadunud ja unustatud, aga 8-kuune proovib seda räti alt üles leida, sest teab juba, et asjad on endiselt olemas ka hetk hiljem, kuigi neid näha ei ole. Keelatud kohaga sama- lihtsalt sinu laps on juba piisavalt taibukas, et proovida üha uuesti ja uuesti. Sa ei saagi midagi muud teha, kui järjekindlalt ära tõsta ja tähelepanu kõrvale juhtida. Ja likvideerida ohtlikke kohti niipalju kui võimalik. Aga “sõna kuulamist” otseses mõttes on alla aastaselt ikkagi veel palju oodata minu meelest.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Unustage nüüd vanus ära, see pole ju oluline. Kui ma kaks kuud tagasi lapsele ütlesin “Ei tohi!”, siis ta tõmbas käe tagasi ja tuli keelatud kohast ära. Ei mingit haugimälu. Ning praegu ta täiesti ilmselgelt naudib just keelust üleastumist, see on ülivahva mäng tema meelest.

Ma ütlen, ma olen ise ka varem sellist käitumist näinud varem mõnevõrra vanematel lastel. Ma ei saa ju midagi pärata, et ta mul on otsustanud just praeguses vanuses nii käituda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 16.10 13:57; 16.10 16:28; 16.10 17:39; 16.10 21:19; 18.10 11:59; 18.10 12:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paraku ma põhimures aidata ei oska, olen hädas oma 3,5a-ga. Nüüd üritan vastsündinu puhul märgata nüansse, et kiiremini ja targemini reageerida.
Aga oma esimese lapse beebieast mäletan, kuidas olin hämmastunud, et ega neil pole küll mingi haugimälu. See on kõva alahindamine. Ma ei mäleta neid olukordi, peab mehega arutama ja meenutama, kuid laps mäletas päris hästi 2 nädalat varem juhtunut näiteks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Unustage nüüd vanus ära, see pole ju oluline. Kui ma kaks kuud tagasi lapsele ütlesin “Ei tohi!”, siis ta tõmbas käe tagasi ja tuli keelatud kohast ära. Ei mingit haugimälu. Ning praegu ta täiesti ilmselgelt naudib just keelust üleastumist, see on ülivahva mäng tema meelest.

Ma ütlen, ma olen ise ka varem sellist käitumist näinud varem mõnevõrra vanematel lastel. Ma ei saa ju midagi pärata, et ta mul on otsustanud just praeguses vanuses nii käituda.[/tsitaat]

Ma arvan, et tuligi ära sellepärast, et sinu hääl ja see, et talle tähelepanu pöörasid, juhtiski tema tähelepanu keelatud asjalt eemale. Nii tark see kaheksakuune ikka ei ole, et n-ö sihilikult või kiusu pärast nimme midagi teha.
Ja kas on äkki variant, et tegeled lapsega vähe ja ainus viis, kuidas ta sinu tähelepanu saab, on teha sinu arust midagi keelatut, aga tema arust see ongi mäng? Tema ju ei saa sisuliselt aru, miks ei tohi telekajuhtmeid kiskuda või kassisöögi kausis sorida.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.10 15:30; 16.10 16:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Ma arvan, et tuligi ära sellepärast, et sinu hääl ja see, et talle tähelepanu pöörasid, juhtiski tema tähelepanu keelatud asjalt eemale. Nii tark see kaheksakuune ikka ei ole, et n-ö sihilikult või kiusu pärast nimme midagi teha.
Ja kas on äkki variant, et tegeled lapsega vähe ja ainus viis, kuidas ta sinu tähelepanu saab, on teha sinu arust midagi keelatut, aga tema arust see ongi mäng? Tema ju ei saa sisuliselt aru, miks ei tohi telekajuhtmeid kiskuda või kassisöögi kausis sorida.[/tsitaat]See kohe kindlasti ei ole tõsi. Ta on mu ainuke laps, olen temaga kodune ja pühendan talle kogu oma vaba aja (kirjutan siin vaid lapse uneaegadel), majapidamistöödele kulutan minimaalselt ning sedagi peamiselt lapse uneajal. Mängime, võimleme, vaatame beebiraamatuid, mängime jälle, tantsime, käime ujumas jne jne jne. Peale selle on ta mul meeletu aktivist – isegi kui ma tahaksin, siis mul ei õnnestuks talle tähelepanu pööramist üle 30 sekundi kuidagi vältida, vähemalt tema ärkvelolekuajal küll mitte. 😛 Np rääkimata sellest, et kui ta tähelepanu tahab, siis ta lihtsalt tuleb käputades minu juurde ja ajab end mu jala najale püsti ning jääb sinna rippuma (mõlemad on muide oskused, mis olid tal juba 1,5 kuud tagasi olemas).

Ma saan teiereaktsioonist tegelikult väga hästi aru. Ma ise loen ka harilikult suure skepsisega, kui keegi väidab, et tal 6-kuune ütleb tähendusega(!) “õue”, “issi”, “aitäh” ja mis kõik veel … Ausalt, ma ei ole oma lapsukesse nii kapitaalselt armunud emme, et ma talle ei tea mis imeoskusi külge poogiksin. Kui ta esimesi kordi teadlikult naeratas, siis mu ema ütles: “Näe, ta naeratab sulle vastu!” – mina ikka arvasin, et mine tea, vast oli juhus.

OK, laps ärkas. Jooksen. Ühesõnaga, lühike point: ma ei muretseks, kui ma poleks sada protsenti veendunud, et laps saab keelust aru.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 16.10 13:57; 16.10 16:28; 16.10 17:39; 16.10 21:19; 18.10 11:59; 18.10 12:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

IRW! Tead, teemaalgataja, kui sa arvad, et sinu 8,5-kuune praegu piire katsetab, siis sa ilmselt ei taha teada, mida ta teeb nii umbes aasta pärast. Ei teagi kohe, kas nutta või naerda selliste naiivsete peale 🙂

P.S. See, et sa kogu oma vaba aja lapsele pühendad ja tegutsed vaid tema uneajal, ei tee sind paremaks emaks. Sa ei näe veel ette, aga teed sellega endale karuteene. Laps peab oskama ka üksi tegutseda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh Efrole asjaliku postituse eest! 🙂

Halb ema olen ma Perekooli jaoks niikuinii, ükskõik kas ma lapsega üldse ei tegele, tegelen liiga palju või mida iganes. Sellega ma olen juba arvestanud. 😉 Aga alates teisest eluaastast olen ma väga palju kantseldanud oma õelapsi, nii et ligikaudne ettekujutus sellest, milline on üks väikelaps ja kuidas tema sõnakuulmatus võib avalduda, on mul siiski olemas, tänan muretsemast minu naiivsuse pärast. 🙂

Aga jah, pooleli jäin ma enne sinna, et ma üldiselt ei mõtle oma lapsele mingeid imeoskusi külge … Kui ta mul 3-kuusena keerama hakkas, pidi ta keerama samal õhtul kolm korda üle ühe ja kaks korda üle teise õla, enne kui ma uskuma jäin, et see polnud juhus. Samuti ei oska ma midagi arvata sellest, kui siin jaanuari laste teemast loen, kuidas 8- ja 9-kuustel kõigil olevat juba sõnad: “aitäh” ja “emme” nimelt. Nojah, järsku kellelgi ongi. Minu oma ütleb neid ühendeid ka ja jumalast selgelt, aga sisuliselt ei tähenda need küll tema jaoks midagi rohkemat kui “vät-vät” või “paap”, mida ta samuti ütleb. 🙂 Mõnda asja on mul laps tõesti üsna varakult tegema hakanud, aga mingi imelaps ta kindlasti ei ole.

Muidugi nõustun väitega, et kui 6-kuune reageerib “Ei tohi!” peale nii, et eemaldub keelatud esemest või kohast (seejuures enamasti üldsegi mitte emme suunas!), siis tõenäoliselt mõistab ta pigem hääletooni kui sõnu endid. Aga see, et ta keelust olemuslikult aru saab, on ilmselt siiski seejuures tõsi, kui reaktsioon on alati ja järjekindlalt nädalate kaupa iga päev korduvalt ja korduvalt kuuletumine.

Samuti see jutt, et ta mul praegu midagi aru ei saavat. No vabandust, aga kui mul on pilk mujal ning laps läheb keelatud eseme juurde, sirutab käe selle suunas ja jääb OOTAMA, millal ma märkan, et minu pilgu all sihilikult sellest haarata ja keelu peale laginal naerma pista ning see juhtub korduvalt, mitte juhusena, siis rääkida, et ta keelust aru ei saa … ei tundu just väga tõepärane. Loomulikult on see tema jaoks eeskätt mäng, aga oma mõistusekesega ta igatahes teab selle mängu reegleid. Ning nimetada võib seda muidugi kuidas tahes, aga “piiride katsetamine” tundus mulle sellise käitumise kohta enam-vähem asjalik väljend. Muidugi võib võrdluseks öelda, et oota-oota, kuni sul teismeline piire katsetama hakkab. See ongi lihtsalt teine tase, aga tegevuse põhiolemus on ju sarnane.

Olgu lõpetuseks veel kord rõhutatud, et ma üldse ei arva, et selles vanuses laps peaks keelust aru saama või et nad kõik saaksid. Kui mul laps keeldu ei mõistaks, oleks see OK. Aga KUI ta mõistab, siis on mul küll natuke hirm, et kui ma ise tema väikesele sõbralikule manipulatsioonile õigesti reageerida ei oska, võin ma tõesti teisel-kolmandal eluaastal enda soovide kehtestamisega hullusti hädas olla.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 16.10 13:57; 16.10 16:28; 16.10 17:39; 16.10 21:19; 18.10 11:59; 18.10 12:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keela väga järsu ja lühikese ehmatava häälega “EI”. See ei tohi olla manitsev hääl, vaid tõesti järsk, ootamatu, mis sunnib last reageerima. Sisi on veel variant, et lähed kükitad lapse ja keelatud koha vahele (lapse näo kõrgusele) ja keelad talle otsa vaadates, väga tõsine nägu peas.

Proovi ka õpetada sõna “ohtlik” tähendust, mõnele lapsele mõjub seehästi, kui muidugi tähendusest aru saavad – et ei keela niisama, kuna sulle ei meeldi, vaid kuna on ohtlik.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tulebki lollikindlalt oma rida ajada. Mis on keelatud, see on alati keelatud ja järsk “ei” ning vajadusel lapse eemaldamine on peamine. Vaatan oma lapse pealt, et kuigi ta on minuga sama moodi mänginud ja olen pidanud naeruga võideldes keelama, siis üldisemas plaanis keeld ikkagi toimib. Nüüd piisab ainult “ei” ütlemisest ja ehmunult kargab eemale (lapsest kohati lausa kahju). On küll veel asju, mis aeg-ajalt ikkagi nalja pakub, nt toidu mahaloopimine, aga seda juhtub ka järjest harvemini ja ebasoovitav käitumine on oluliselt vähenenud. Sinu “ei” peab olema tõsiseltvõetav ja järjepidev, tulemusteni læheb natuke aega. Umbes 3 kuuga ongi laps kuidagi sõnakuulelikumaks muutunud st saab aru keeldudest, aga no kohutava kahese periood on lähedal:).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis piire katsetav laps?
Laps on sellises vanuses, et TA EI SAA ARU KEELAMISEST! Arva, teemaalgataja, mida tahad, aga nii on. See arenguetapp tuleb lihtsalt läbi elada.
Ja las ta avastab maailma, las ronib, nii ta ju õpibki. Last ei saa vati sees kasvatada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et sa oled oma beebi lõputute keelamistega ära tüütanud!!! Rahune ja ära keela kõike! Kipud ehk olema liigselt kontrolliv? Esimestel iseseisva ringiliikumiste kuudel ei ole mõtet üldse keelamisega tegeleda. Pane siis need asjad ära, mida ta võtta ei või. Ja valva kõrval, et nt diivanile ei roniks kui ta veel ei oska ise alla tulla pepu ees vmt. Kui saab mõne vale asja kätte – ära keela ja tiri seda ära käest, vaid anna talle kõigepealt mõni muu põnev asi kätte, nö juhi tähelepanu ära ja siis vaikselt võta see keelatud asi käest.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]efro kirjutas:[/small]
[tsitaat]Ega siin muu aitagi, kui järjekindlus. Lapsed on nagu kutsikad ja kiisupojad, keda peab alguses õpetama nii, et 150 korda päevas laua pealt maha tõstma või kardina küljest alla võtma. Või keelama, et jalanõusid ei närita. Lõpuks hakkab aru ka saama, et ei tohi.

Lapse jaoks on see mäng, kui talle nalja pakub.

Meil on päeval magama minekuga tsirkus. Keerab ennast mitukümmend korda seljalt kõhuli( kõhuli pole ta mul kunagi maganud). Mina muudkui keeran teda tagasi selili. Ja kui lõpuks olen seda oma 50 korda teinud ja ütlen tõsise häälega, et aitab nüüd on tuduaeg siis naerdakse lõkerdades mulle näkku 😀 ja peale seda iga korraga rohkem naerma hakkab. Tema jaoks on see mäng. Endalgi on naljakas aga üritan tõsiseks ikka jääda ja lõpuks jätab ta ikkagi selle keerutamise ja jääb ilusti magama.[/tsitaat]
Aga miks sa mängid temaga seda mängu? Pane ta pikali, ütle, et on tuduaeg vmt ja ongi kõik! Las keerab kõhuli, kui ta näeb, et sind selline mäng ei huvita ja sa ära lähed, siis tuleb paraku magama tal jääda 🙂 Nii igav kui see ka talle ei tundu 🙂
Mina arvan vähemalt nii… ja sain just täpselt nii oma lapse ilusti magama kui temaga sellised “mängud” ja jantimise lõpetasin 🙂
PS – ma absoluutselt ei ütle, et nii peab tegema, nagu mina ütlen, lihtsalt tundsin siisn selles jutus ära enda varasema käitumise lapsega ja mulle nii ei sobinud!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Unustage nüüd vanus ära, see pole ju oluline. Kui ma kaks kuud tagasi lapsele ütlesin “Ei tohi!”, siis ta tõmbas käe tagasi ja tuli keelatud kohast ära. Ei mingit haugimälu. Ning praegu ta täiesti ilmselgelt naudib just keelust üleastumist, see on ülivahva mäng tema meelest.

Ma ütlen, ma olen ise ka varem sellist käitumist näinud varem mõnevõrra vanematel lastel. Ma ei saa ju midagi pärata, et ta mul on otsustanud just praeguses vanuses nii käituda.[/tsitaat]
Vanus on selles mõttes oluline küll, kui liiga vara alustada ainult keelamisega, siis ongi tulemus täpselt see, mis sinul praegu. 6-7 ja ma arvan, et isegi 8 kuusega tuleb jah pigem käituda nö täpselt vastupidi. Kui teeb midagi õigesti, siis kiitus. Kui teeb valesti – tähelepanu mujale, uus asi kätte, uus roomamissuund kätte vmt.
Ei tea, kas selle põhimõtte järgmisest või millest, kuid oma 9,5 kuust last pean otseselt keelama päevas vast… 1x? Äkki ma mõni päev ei keelagi. Ja ta on ikka vääga aktiivne, turnib igalepoole, seisab iseseisvalt püsti jmt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas teil neid keelatud kohti kodus nii palju on? Tuleks neid siis piirata või vähendada. Või äkki mõni koht ei ole siiski tegelikult nii ohtlik, et peaks keelatud olema.
Mul käitus ka laps umbes samas vanuses nii. Kui tugede najal ennast püsti hakkas ajama, siis lemmikuks oli suur lillepott, kust mulda kühveldada. Lõikasin papist kaane ümber taime ja teibiga veel kinni ka. Trepile sai värav ette. Sahtlitele-kappidele kinnitused, raamatud alumiselt riiulitelt ajutiselt suurtesse kastidesse, sinna panin hoopis papist raamatud. Ahju kohta sai kiirelt selgeks, et see on kuum, pliit samuti, kassi toidu jaoks ehitasime seina külge kõrgema riiuli.
Ma ei kujuta ette, mis kohad sul veel võivad olla, aga enamasti leiab lahenduse ikka, et laps ei pääseks lihtsalt ligi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vabandust, meil oli eile nii kiire päev, et ei jõudnud üldse Perekooli.

Kõigepealt tänan asjalike soovituste eest.

Suurtele skeptikutele märgiks nii palju, et ma vaatasin vahepeal korra raamatutesse. Eriti paljudes kohtades just pole mainitud, millal laps keeldu mõistma hakkab, aga ilmatu suures paksus üllitises “Mida oodata: esimene eluaasta” on väidetud, et ~25% lapsi mõistab kaheksakuusena keeldu – ning küllap mingi protsent mõistab siis pisut veelgi varem. Igatahes ei suuda ma väga tõsiselt võtta väiteid, mida esitavad surmkindla tõe pähe inimesed, kes pole mu last iialgi näinud, samas kui kõik, kes teda näevad ja tunnevad, nõustuvad, et ta kohe päris kindlasti saab keelust aru.

Muide, millegipärast just eile-täna on ta mul jälle veidi kuulekamaks muutunud. Täna ta tuli nii kenasti kõige suuremate ahvatluste juurest ainult mu sõnade peale ära ja nii mitu korda, et kohe liigutav oli vaadata. Loomulikult sai selle eest ka ohtralt kiita nagu ikka niisugusel puhul. 🙂

Ning ma olen täiesti 100% nõus nendega, kes ütlevad, et meil on kodus liiga palju keelde ning laps tüdineb neist lõpututest keelamistest lihtsalt ära. See on paraku ilma igasuguse kahtluseta tõsi. Aga olude sunnil elame me praegu kitsukesel pinnal, mis on ohtralt teravate nurkadega mööblit, puupliite-ahjusid-elektriradiaatoreid ja põrandal nurgatagustesse silma alt ära tõstetud kodutehnikat ja muud kraami täis (sest kapid ja kapipealsed ajavad kõik üle ääre ja lihtsalt mitte kuhugi ei ole panna nt tolmuimejat, triikimislauda, mitmeid kotte, riideid, raamatuid ja muud taolist, ükskõik kui väga tahaks). Peale selle, kuna tegu on ajutise elamispinnaga, mis kuulub mu vanematele (kuhu nad meid üliväga intensiivselt kutsusid, kinnitades, et nad meeletult tahavad meid koos lapsega siia, aga kuigi nad tõesti mu last väga armastavad, käib lapsega kaasneva mõjuga majapidamisele leppimine, nagu nüüd selgub, mu emale ilmselgelt üle jõu), niisiis ei saa ma päriselt ignoreerida oma ema soove ja ettekirjutusi, ning kuna õnnetuseks mu lapsel on kuus üliteravat hammast ja ta viskab endiselt suurtes kogustes toitu tagasi (jah, me oleme selle probleemiga juba lastearsti teravdatud tähelepanu all), siis ma lihtsalt ei saa talle lubada näiteks oksendada täis vanaema tuttuut diivanit või närida puruks vanaema diivanilauda. 🙁 Seda siis peale kõige muu, mis on keelatud ohtlikkuse pärast lapsele endale … Muidugi ma nägin juba ette, kui me siia umbes lapse sündimise ajal ajutiselt kolisime, et roomava lapsega, rääkimata siis käputavast ja püstiajavast lapsest, on siin väga raske, aga ühelt poolt polnud meie siin viibimine nii pikaks planeeritud (loomulikult on remont võtnud nagu ikka neli korda kauem aega, kui algul arvasime) ning teiselt poolt mu ema-isa ka muudkui julgustasid, et mis ma teen tühjast asjast numbrit, vaat kus meie nooruses sai elatud ja tehtud ning sa ise oled ju siin üles kasvanud ja polnud häda midagi … Ühesõnaga, olukord on praegu keerukas nii lapsele kui ka meile kõigile teistele. Meie uues kodus on remont peaaegu valmis ning loodetavasti umbes kuu aja pärast on ka mööbel olemas, nii et saab sisse kolida. Ausalt, ma olen teinud ja teen jätkuvalt kõik, et uus kodu oleks lapsele (ja seega ka mulle endale) maksimaalselt turvaline, mugav ja keeldudevaba! Aga ka vahepealne kuu tuleb veel mööda saata …

[tsitaat]Ma arvan, et sa oled oma beebi lõputute keelamistega ära tüütanud!!! Rahune ja ära keela kõike! Kipud ehk olema liigselt kontrolliv? Esimestel iseseisva ringiliikumiste kuudel ei ole mõtet üldse keelamisega tegeleda. Pane siis need asjad ära, mida ta võtta ei või. Ja valva kõrval, et nt diivanile ei roniks kui ta veel ei oska ise alla tulla pepu ees vmt. Kui saab mõne vale asja kätte – ära keela ja tiri seda ära käest, vaid anna talle kõigepealt mõni muu põnev asi kätte, nö juhi tähelepanu ära ja siis vaikselt võta see keelatud asi käest.

Vanus on selles mõttes oluline küll, kui liiga vara alustada ainult keelamisega, siis ongi tulemus täpselt see, mis sinul praegu. 6-7 ja ma arvan, et isegi 8 kuusega tuleb jah pigem käituda nö täpselt vastupidi. Kui teeb midagi õigesti, siis kiitus. Kui teeb valesti – tähelepanu mujale, uus asi kätte, uus roomamissuund kätte vmt.
Ei tea, kas selle põhimõtte järgmisest või millest, kuid oma 9,5 kuust last pean otseselt keelama päevas vast… 1x? Äkki ma mõni päev ei keelagi. Ja ta on ikka vääga aktiivne, turnib igalepoole, seisab iseseisvalt püsti jmt.[/tsitaat]

Ma ütleksin selle jutu peale, et muidugi on tõetera selles, et ma oma last olude sunnil liiga palju keelan, aga Sul on ilmselgelt siis ka kadestamisväärselt turvaline kodu (kui “keelatud” asjad on tegelikult nii süütud, et nendega saab kõigepealt natuke mängida ning rahulikult tähelepanu kõrvale juhtida, ilma et enne õnnetus võiks juhtuda) ning kergesti ühe tegevuse juurest teise juurde juhitav laps või endal ülihea fantaasia lapsele lubatud ahvatluste väljamõtlemiseks. Kui mul laps on parasjagu võlutud mingist läikivast, ent ohtlikust esemest, siis ühekordne tähelepanu kõrvalejuhtimine – ja see peab siis mingi teine üli-üliahvatlev asi olema, et ta üldse soostuks mujale vaatama! – ei ole kohe kindlasti piisav, et ta paarikümne sekundi pärast jälle samasse keelatud kohta ei turniks. Ning teist korda teda enam sama asjaga ära ei osta …

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 16.10 13:57; 16.10 16:28; 16.10 17:39; 16.10 21:19; 18.10 11:59; 18.10 12:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]kalavees kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]efro kirjutas:[/small]

Aga miks sa mängid temaga seda mängu? Pane ta pikali, ütle, et on tuduaeg vmt ja ongi kõik! Las keerab kõhuli, kui ta näeb, et sind selline mäng ei huvita ja sa ära lähed, siis tuleb paraku magama tal jääda 🙂 Nii igav kui see ka talle ei tundu 🙂
Mina arvan vähemalt nii… ja sain just täpselt nii oma lapse ilusti magama kui temaga sellised “mängud” ja jantimise lõpetasin 🙂
PS – ma absoluutselt ei ütle, et nii peab tegema, nagu mina ütlen, lihtsalt tundsin siisn selles jutus ära enda varasema käitumise lapsega ja mulle nii ei sobinud![/tsitaat]Eee … Ma ei ole küll see, kellele Sa vastasid. Ja õnneks mul laps eriti järjekindlalt niisugust kõhuli keeramise mängu ei mängi. Aga igatahes, kui ta end voodis kõhuli juhtub keerama, siis järgmine asi sealt edasi on kahe sekundi pärast käpuli ja püsti ja voodi ühest otsast teise ja käed võrede vahelt välja haarama kõike, mis käeulatusse jääb, jne – nii et sellest, et “tuleb paraku magama jääda”, on asi sel puhul küll kaugel. Vastupidi, nalja on nabani! 😀

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 16.10 13:57; 16.10 16:28; 16.10 17:39; 16.10 21:19; 18.10 11:59; 18.10 12:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Aitäh Efrole asjaliku postituse eest! 🙂

Halb ema olen ma Perekooli jaoks niikuinii, ükskõik kas ma lapsega üldse ei tegele, tegelen liiga palju või mida iganes. Sellega ma olen juba arvestanud. 😉 Aga alates teisest eluaastast olen ma väga palju kantseldanud oma õelapsi, nii et ligikaudne ettekujutus sellest, milline on üks väikelaps ja kuidas tema sõnakuulmatus võib avalduda, on mul siiski olemas, tänan muretsemast minu naiivsuse pärast. 🙂

Aga jah, pooleli jäin ma enne sinna, et ma üldiselt ei mõtle oma lapsele mingeid imeoskusi külge … Kui ta mul 3-kuusena keerama hakkas, pidi ta keerama samal õhtul kolm korda üle ühe ja kaks korda üle teise õla, enne kui ma uskuma jäin, et see polnud juhus. Samuti ei oska ma midagi arvata sellest, kui siin jaanuari laste teemast loen, kuidas 8- ja 9-kuustel kõigil olevat juba sõnad: “aitäh” ja “emme” nimelt. Nojah, järsku kellelgi ongi. Minu oma ütleb neid ühendeid ka ja jumalast selgelt, aga sisuliselt ei tähenda need küll tema jaoks midagi rohkemat kui “vät-vät” või “paap”, mida ta samuti ütleb. 🙂 Mõnda asja on mul laps tõesti üsna varakult tegema hakanud, aga mingi imelaps ta kindlasti ei ole.

Muidugi nõustun väitega, et kui 6-kuune reageerib “Ei tohi!” peale nii, et eemaldub keelatud esemest või kohast (seejuures enamasti üldsegi mitte emme suunas!), siis tõenäoliselt mõistab ta pigem hääletooni kui sõnu endid. Aga see, et ta keelust olemuslikult aru saab, on ilmselt siiski seejuures tõsi, kui reaktsioon on alati ja järjekindlalt nädalate kaupa iga päev korduvalt ja korduvalt kuuletumine.

Samuti see jutt, et ta mul praegu midagi aru ei saavat. No vabandust, aga kui mul on pilk mujal ning laps läheb keelatud eseme juurde, sirutab käe selle suunas ja jääb OOTAMA, millal ma märkan, et minu pilgu all sihilikult sellest haarata ja keelu peale laginal naerma pista ning see juhtub korduvalt, mitte juhusena, siis rääkida, et ta keelust aru ei saa … ei tundu just väga tõepärane. Loomulikult on see tema jaoks eeskätt mäng, aga oma mõistusekesega ta igatahes teab selle mängu reegleid. Ning nimetada võib seda muidugi kuidas tahes, aga “piiride katsetamine” tundus mulle sellise käitumise kohta enam-vähem asjalik väljend. Muidugi võib võrdluseks öelda, et oota-oota, kuni sul teismeline piire katsetama hakkab. See ongi lihtsalt teine tase, aga tegevuse põhiolemus on ju sarnane.

Olgu lõpetuseks veel kord rõhutatud, et ma üldse ei arva, et selles vanuses laps peaks keelust aru saama või et nad kõik saaksid. Kui mul laps keeldu ei mõistaks, oleks see OK. Aga KUI ta mõistab, siis on mul küll natuke hirm, et kui ma ise tema väikesele sõbralikule manipulatsioonile õigesti reageerida ei oska, võin ma tõesti teisel-kolmandal eluaastal enda soovide kehtestamisega hullusti hädas olla.[/tsitaat]

Kindlasti pole sa halb ema, aga 8,5-kuune ei katseta veel mingeid piire ja keelamisest ta ka aru ei saa. Tema jaoks ikka kõik mäng.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

“näiteks oksendada täis vanaema tuttuut diivanit või närida puruks vanaema diivanilauda” – minul on diivanil jyskist ostetud 5 eurised fliisist pleedid kaitseks; diivanilauda ise ei kasuta, kuid sõbrannal on nurkadesse pandud kummist spets kaitsmed, et laps ei kukuks ega näriks neid nurki, ostetud vist prismast kui ma ei eksi

“lihtsalt mitte kuhugi ei ole panna nt tolmuimejat” – minul vedeleb ka tolmuimeja tihti väljas, juhe on sisse kruvitud, laps istub rõõmsalt kõrval, vajutab nuppe, patsutab ja üritab selle toru närida, kõik minu meelest täiesti lubatud tegevused 🙂

äkki pabistad liiga palju? olulised asjad on minu meelest
– elekter (pistikud kinni ja juhtmed teibiga kokku ja ära peita
– veekeedukann (et ei ulataks juhtmest tõmbama, nt juhe ei tohiks üle kapi lauale minna vmt, vaid kann peab olema kohe pistiku juures)
– kuum ahi/kamin (kas kindlad barrikaadid piirdeaia näol või siin oleks kohane pidev õpetus, kuid ka siis ei saa jälgimata jätta)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]kalavees kirjutas:[/small]
Eee … Ma ei ole küll see, kellele Sa vastasid. Ja õnneks mul laps eriti järjekindlalt niisugust kõhuli keeramise mängu ei mängi. Aga igatahes, kui ta end voodis kõhuli juhtub keerama, siis järgmine asi sealt edasi on kahe sekundi pärast käpuli ja püsti ja voodi ühest otsast teise ja käed võrede vahelt välja haarama kõike, mis käeulatusse jääb, jne – nii et sellest, et “tuleb paraku magama jääda”, on asi sel puhul küll kaugel. Vastupidi, nalja on nabani! :D[/tsitaat]
Nu aga las ta siis teeb üksinda endale nalja 🙂 Võib-olla talle sobibki nii magama jääda, saab voodisse, kargab seal ringi natuke, väga kaua see ju naljakas ei ole ja siis jääb ise magama!? Minu laps teeb küll vahest nii kui erksam on õhtuti, vahest jääb aga kohe magama, sõltub õhtust.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Beebi ja mitmikud Piire katsetav laps – kuidas küll temaga käituda?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.