Esileht Kodunurk Pilaff ehk plov ja kuidas see õige ja autentne saada

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Pilaff ehk plov ja kuidas see õige ja autentne saada

Postitas:

Kunagi oli mu emal töökaaslaseks üks tõmmu mägedepoeg, kes igasugustel üritustel alati köögitoimkonnas koha sisse võttis ja kõik pärast lakkusid näpud ka puhtaks. Meelde on jäänud elavalt üks kord, kus menüüs oli pilaff. Või plov, kuidas keegi nimetada soovib. Ja see oli lihtsalt vaimustav, kõik need riisiroad, mida selle nime all kunagi söönud olin, kahvatusid selle kõrval häbist ja kadusid saba jalge vahel unustusse. Sellest ajast saadik on mul tugev aukartus selle toidu vastu ning pole isegi üritanud seda valmistada.

Aga nüüd sattus näppu üks paras käntsakas lambaliha ja mõtted liikusid kohe pilaffi poole. Kas siin õige liigub kedagi, kes teaks, mis teeb õigest pilaffist pilaffi ja kuidas enda soorituse pärast piinlik ei peaks olema? Internet on juba risti ja põiki läbi loetud ja tundub, et tegemist on väga vastuolulise toiduga – kes ütleb, et mitte mingil juhul ei käi tomatit, kes teeb rahumeeli tomatipastaga, kes lisab rosinaid, kes barbarissi… Ja mis sorti riis sinna käib? Kas teha ahjus või pliidil? Eks üks loll oskab ikka rohkem küsida kui sada tarka vastata, aga loodan, et saan vähemalt mõned nõuanded siit kokku kogutud. Köögis ennast muidu eksinuna ei tunne, aga nüüd see va pilaff ajab mind ikka täiesti segadusse.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 13.03 17:43; 13.03 18:03; 15.03 19:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://www.youtube.com/watch?v=mTZE86_uuno

Ma võtaks mingi sellise aluseks, kus valmistab keegi kelle rahvuskööki see toit kuulub.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.03 17:46; 13.03 18:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pilaff on ka erinevate rahvaste rahvusroog- armeenia, usbeki jms… isegi neil on niipalju retsepte kui on tegijaid 🙂
Palju sibulat ja palju porgandit, maitseaine ilma milleta head pilaffi ei saa on sumahh ehk just need barbarissimarjad.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://www.youtube.com/watch?v=mTZE86_uuno

Ma võtaks mingi sellise aluseks, kus valmistab keegi kelle rahvuskööki see toit kuulub.

Tekkis vastupandamatu tahtmine ufogrilli alla lõke teha ja seda samamoodi õues valmistada 🙂 Aknast välja vaadates läks üle. Aga metoodika tundub olevat aus – et riisi ei torgi valmimise jooksul ja sellest jääb sõmer ja kohev.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 13.03 17:43; 13.03 18:03; 15.03 19:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks nende toitudega on olnud see ka, et samuti olnud vaesed riigid ja näljahädad ja vastavalt perekondadele ja võimalustele neid retsepte kohandati – pandi sisse, mida seekord sai (nt tomatipasta). Ja eks umbes nii siis isegi ühes riigis levivad erinevad retseptid ja harjumused, kuidas kellelegi kodus tehtud. Lisaks siis tõesti sellele, et kuulub mitmete rahvuste juurde ja igal omad eripärad.

Ma ise olen enne liha õrnalt ära marineerinud või siis maitseainetega kokku hõõrunud – minu jaoks jääb muidu natuke liiga maitsetu kui vaid riisi ja puljongiga valmib.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.03 17:46; 13.03 18:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina teen suures kaanega ahjupotis ning aeg on näidanud, et olenemata sellest, mis maitseaineid parasjagu panna, on võtmeküsimuseks ikkagi riisi mittenäppimine (segamine, poti kaane tõstmine ja piilumine) haudumisprotsessi jooksul.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Plov-pilaf on nagu eestlaste kartulisalat: igaühel oma retsept. Minge vaadake FBi kokandusgruppides, kuidas üksteisel peaaegu kõri läbi näritakse kõige õigema kartulisalati retsepti üle vaieldes.

Üldiselt tomatipastat ei panda, aga mu isa sõjaväekaaslane oli grusiin või armeenlane vmt ja tema kasutas tomatipastat.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pilaff on ka erinevate rahvaste rahvusroog- armeenia, usbeki jms… isegi neil on niipalju retsepte kui on tegijaid ????

Palju sibulat ja palju porgandit, maitseaine ilma milleta head pilaffi ei saa on sumahh ehk just need barbarissimarjad.

kunagi leidsin retsepti kuhu käis veel lisaks rosinad sisse ja väga hea on 🙂

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu meelest ka, kõigil sellistel väga populaarsetel toitudel on retseptidest kümneid variantsioone. Kartulisalat, risoto või paella, seljanka, samamoodi pilaff. Lootusetu on otsida, milline nüüd on see kõige õigem, päris algne retsept. Tee nii, nagu sina oskad ja sulle maitseb!

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üsna autentne tuleb sellisena: riis, palju porgandit, sibul, liha, barbariss, VÜRTSKÖÖMNED, õli. Rasvaga ei tohi kooonerdada ja vürtsköömned (kumin) on hädavajalik, muidu on maitse vale. Meie paneme rosinaid või kuivatatud aprikoose ka.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.03 09:29; 14.03 09:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina läheks lehitsema üht vana sovetiaegset kokaraamatut Rahvaste toite.
null
Seal võib olla erinevate rahvuste retsepte sellest roast ja võrdleks neid kõigepealt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.03 09:29; 14.03 09:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga millist osa lambast pilafi jaoks eelistatult kasutatakse?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.03 09:42; 15.03 21:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Niisiis, plovi tegemiseks on vaja võrdsetes osades lambaliha, porgandit ja riisi (nt. 1+1+1 kg jätkub kuni 10 inimesele). Mina isiklikult võtaks lambaliha topelt rohkem, st teeks rikka mehe plovi.

Meie tegime plovi lõkke kohal suures kaanega malmkatlas, mida nimetatakse kazann’iks. Kui seda ei ole käepärast, võib kasutada ka tavalist suurt malmpotti.

Alustuseks pese riis ja pane eraldi nõusse likku. Leotatud riis haudub ühtlaselt ja väiksema tõenäosusega keeb pudruks.

Sulata potis tükk lamba ploomirasva (see on see lumivalge rasv soolikate vahelt) ja prae selle sees soolaga maitsestatud lihatükid söödavalt pehmeks. Kes arvab, et ploomirasv on liiast, võib selle asendada õliga. Ploomirasva tõttu tuleb plovi süüa väga soojalt. Pooleldi jahtunud toit jääb suulakke kinni.

Kui liha on enam-vähem pehme, tuleb lisada peenteks pikkadeks ribadeks lõigatud porgandid ja kiirel tulel need pehmeks praadida. Kui porgand ka pehme, tuleb maitsestada safrani, vürtsköömnete ja barbarissi marjadega. Soola võib panna rohkem, sest riisi ei maitsestata ja see tõmbab liha soolasust kõvasti tagasi.

Valmista ette küüslauk (1 kg riisi kohta 5 pesa küüslauku). Koori ära ainult välimised kestad, jäta pesad terveks. Vähenda kuumust. Tasanda liha ja porgand potis ja kata need riisiga ühetasaselt. Vajuta küüslaugupesad riisi sisse. Kalla läbi vahukulbi riisile peale eelnevalt keemaaetud vesi. Vahukulpi on vaja selleks, et veejuga ei ajaks riisikihti ebaühtlaseks. Vett pane nii palju, et see ulatub sõrme jagu üle riisi pinna. Kata kaanega ja hauta madalal kuumusel. Kui kuumust on palju, keeb riis pudruks ja ei jää sõmer. Siis on pilaff.

Kui vesi on kadunud ja riis sõmer ja pehme, on plov valmis. Kougi küüslaugupesad välja ja serveeri eraldi. Sega plov korralikult läbi ja naudi kuni on veel kuum. Serveerimisel lisa kinzaa’d. See on koriandri sarnane ürt, mida Tallinna turgudel vene memmed veel müüvad. Kui kinzaa’d ei leia, eks koriander käib kah.

Kogu protsess võtab aega ca 3 tundi

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie tegime plovi lõkke kohal suures kaanega malmkatlas, mida nimetatakse kazann’iks.

Ise tegite või sealt blogist lugesid, et keegi tegi?
Kui ise, siis oleks võinud seda usbekki ka mainida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie tegime plovi lõkke kohal suures kaanega malmkatlas, mida nimetatakse kazann’iks.

Ise tegite või sealt blogist lugesid, et keegi tegi?

Kui ise, siis oleks võinud seda usbekki ka mainida.

Tõesti, pika teksti asemel võinuks ju lihtsalt lingi panna – kui see on su oma kirjutis selles blogis.

http://treener.blogspot.com/2007/06/usbeki-plov.html

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii nagu plov ja pilaff on hea lapse mitu nime (mitte ei nimetata pudrukskeenut pilaffiks ja sõmerat ploviks) on ka kinza ja koriander täpselt sama taim 🙂

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 13.03 17:43; 13.03 18:03; 15.03 19:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

pilaff. Või plov, kuidas keegi nimetada soovib.

Eesti keeles on pilaff, vene keeles plov.

Mulle endale maitseb selline pilaff, kus on kalkuniliha ja aprikoosid sees.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui kuumust on palju, keeb riis pudruks ja ei jää sõmer. Siis on pilaff.

Jobu

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.03 09:42; 15.03 21:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Plov-pilaf on nagu eestlaste kartulisalat: igaühel oma retsept. Minge vaadake FBi kokandusgruppides, kuidas üksteisel peaaegu kõri läbi näritakse kõige õigema kartulisalati retsepti üle vaieldes.

Üldiselt tomatipastat ei panda, aga mu isa sõjaväekaaslane oli grusiin või armeenlane vmt ja tema kasutas tomatipastat.

Tegin teema kunagi, kuidas keeta sülti. Siis kupatajate ja leotajate koolkonnad läksid omavahel nii riidu, et jube.
Hea pilaffi saladus on selles, kes seda teeb. Olen ka saanud sõbranna sugulase tehtud pilaffi ja uskumatult hea. Resepti kohta ütles nii – tükk seda, jupp toda, peotäis kolmndat.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Niisiis, plovi tegemiseks on vaja võrdsetes osades lambaliha, porgandit ja riisi (nt. 1+1+1 kg jätkub kuni 10 inimesele). Mina isiklikult võtaks lambaliha topelt rohkem, st teeks rikka mehe plovi.

Meie tegime plovi lõkke kohal suures kaanega malmkatlas, mida nimetatakse kazann’iks. Kui seda ei ole käepärast, võib kasutada ka tavalist suurt malmpotti.

Alustuseks pese riis ja pane eraldi nõusse likku. Leotatud riis haudub ühtlaselt ja väiksema tõenäosusega keeb pudruks.

Sulata potis tükk lamba ploomirasva (see on see lumivalge rasv soolikate vahelt) ja prae selle sees soolaga maitsestatud lihatükid söödavalt pehmeks. Kes arvab, et ploomirasv on liiast, võib selle asendada õliga. Ploomirasva tõttu tuleb plovi süüa väga soojalt. Pooleldi jahtunud toit jääb suulakke kinni.

Kui liha on enam-vähem pehme, tuleb lisada peenteks pikkadeks ribadeks lõigatud porgandid ja kiirel tulel need pehmeks praadida. Kui porgand ka pehme, tuleb maitsestada safrani, vürtsköömnete ja barbarissi marjadega. Soola võib panna rohkem, sest riisi ei maitsestata ja see tõmbab liha soolasust kõvasti tagasi.

Valmista ette küüslauk (1 kg riisi kohta 5 pesa küüslauku). Koori ära ainult välimised kestad, jäta pesad terveks. Vähenda kuumust. Tasanda liha ja porgand potis ja kata need riisiga ühetasaselt. Vajuta küüslaugupesad riisi sisse. Kalla läbi vahukulbi riisile peale eelnevalt keemaaetud vesi. Vahukulpi on vaja selleks, et veejuga ei ajaks riisikihti ebaühtlaseks. Vett pane nii palju, et see ulatub sõrme jagu üle riisi pinna. Kata kaanega ja hauta madalal kuumusel. Kui kuumust on palju, keeb riis pudruks ja ei jää sõmer. Siis on pilaff.

Kui vesi on kadunud ja riis sõmer ja pehme, on plov valmis. Kougi küüslaugupesad välja ja serveeri eraldi. Sega plov korralikult läbi ja naudi kuni on veel kuum. Serveerimisel lisa kinzaa’d. See on koriandri sarnane ürt, mida Tallinna turgudel vene memmed veel müüvad. Kui kinzaa’d ei leia, eks koriander käib kah.

Kogu protsess võtab aega ca 3 tundi

Ja me kõik istume lõkke kohal?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Kodunurk Pilaff ehk plov ja kuidas see õige ja autentne saada

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.