Esileht Koolilaps Poeg ei soovi käia klaveris. Mida teha?

Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )

Teema: Poeg ei soovi käia klaveris. Mida teha?

Postitas:

Pealkirjas kõik lahti seletatud. Poeg on juba viis aastat kaverit karjutanud, vanust on 13 aastat. Ja nüüd on tal juba väga pikalt olnud soov klaver pooleli jätta. Looduse poolt on ta väga musikaalne, ta on saanud ka tunnustust ja tuge selles osas, kuid kui tal oli siin madalseis, siis üks pereliige arvas, et ta võiks klaveri mängimise ära lõpetada. Ühele teismelisele on see mõte ajajooksul väga meeldima hakanud. Mina jälle arvan, et mingis vanuses klaveri õppimine meeldib vähestele, kuid kui annet on, siis küll ta ka sellest laiskusest üle saab. Küll ja veel on tuntud muusikuid, kes on rääkinud, kuidas nad hambad ristis klaverit mängisid, kuid nüüd see sama muusika ja klaver neile leiva lauale toob.

Mida teha, kuidas toetada oma last, et ta ikkagi jätkaks klaveriõpingutega?

+7
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tead, sellesks et saada professionaalseks klaverimängijaks, peab see muusika ikka hinges väga helisema. Kuskil bändis klahve klõbistada või enda laulule saateks mängida peaks ka 5 aasta pealt juba piisavalt hästi suutma. Kontsertpianistiks saamiseks peaks pilli mängimine olema suur sisemine nauding. Kui seda pole, siis sunniga see ei teki. Kui laps on väga-väga musikaalne, siis mina pakuks võimalust pilli vahetada. Selles vanuses võiks sobida näiteks mõni võimsam puhkpill (nendega alustataksegi hiljem, pole teistest sugugi veel maha jäänud) või siis suunata kirarri mängima – see on seltskonnas mängimiseks sobiv pill, saab vähemalt teistele lõkke ääres kaasajorisemiseks tinistada või “külabändi” teha.

Vabalt võib olla, et laps peab aasta pausi ja pöördub ise klaverimängu juurde tagasi. Kui ei pöördu, siis järelikult pole ka suurt sisemist huvi pillimängu vastu.

+25
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mida laps selle asemel teha soovib? Kui arvutis/telefonis vedeleda, siis tuleks selgitada, et selleks tegevuseks klaveriõppimisest loobumise korral rohkem aega ei tule.

Minul on ka 13aastane poiss, kes õpib muusikakoolis klaverit. Tema on õpib juba 9. aastat ja sel kevadel peaks vist lõpetama. Tal on annet, aga mitte soovi professionaalseks muusikuks saada. Ja talle senimaani meeldib klaverit mängida. Vahel küll tuletan meelde, et harjuta täna ka, aga enamasti võtab ta ise endale harjutamiseks aja. Ja siis teeb omaloomingut, mis kõlab juba nagu mõne tõelise helilooja oma. Kahju ainult, et ta oma loodud muusikat kirja ei viitsi panna.
Alates õpingute algusest senimaani pole olnud hetke, kus ta ei tahaks klaverit mängida või muusikakoolis käia. Nii et pole tõsi, et kõigil on hetki, kui pilliõpe ei meeldi. Loomulikult on palasid, mis meeldivad vähem ja kõike (heliredelid vms) ei viitsi harjutada, aga et põhimõtteliselt enam mängida ei tahaks, pole olnud. Ka minul endal pole sellist aega olnud. Mina käisin muusikakoolis mõned aastad, muidu olen iseõppija olnud ja mängin tehniliselt palju kehvemini kui poeg, aga oma lõbuks mängisin ma nii lapsena, teismelisena kui nüüd.

Teine poiss on mõned aastad noorem ja selle võrra vähem õppinud. Temal ei ole sellist annet kui vennal ja huvi on ka kaugelt väiksem. Ta on mõelnud ka poolelijätmise peale, aga kui palusin tal selle asemele midagi muud arendavat huvitegevust leida, siis otsustas, et jääb klaveri juurde.

Kitarr on ka tore pill ja tõesti hea seltskonnas mängida, aga ka oma lõbuks. Stiile on samuti palju erinevaid, minu pojale meeldib klassikaline, aga võimalusi on nii palju kuidas, millist tüüpi pilliga ja mida mängida. Õppimine on minu meelest mõnevõrra lihtsam kui klaveri puhul. Nii et võib tõesti pakkuda pilli vahetada. Muidugi on peale kitarri veel hulk toredaid pille…

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.01 15:27; 05.01 18:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui on musikaalne laps, siis pingutaks küll veenmisega et ei jätaks pooleli. Olen ise muusikakoolis õpetaja ja ikka enamusel käib see poolelijätmise kiiks läbi. Kui juba 7.ndasse ehk lõpuklassi jõutakse, muutuvad kõik järsku väga innukateks jälle ja lõpuaktusel ei jõua neid õnnepisaraid kokku lugeda.

See arvamus, et 5 aastast piisab, et bändis klahve klõbistada küll ei pea paika . Võibolla on erandjuhuseid, aga bändis mängimine vajab väga head üldmuusikalist põhja ja muusika tajumist üleüldse.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.01 15:39; 05.01 23:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuula tänast https://vikerraadio.err.ee/1214005/kajalood-annely-peebo-toetan-eestisse-uue-ooperimaja-rajamist

Kajaloos räägib Peebo nii ilusti oma laste muusika koolitusest, kuidas ei tasu sundida, kui nad armastavad hoopis tennist.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks itte lasta tal vahelduse mõttes mõnd teist pilli proovida? See võib muusikaarmastuse taas luua. Kui muusika muutub rutiiniks, tapab see muusikaarmastuse.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina lubasin oma väga musikaalsel lapsel muusikahobid pooleli jätta, kui see soov oli tõesti tal juba üsna pikalt olnud ja oli näha, et muusikaga tegelemine oli tema jaoks kohustus ja stressiallikas, aga vähimatki rõõmu ei pakkunud. Laps keskendus pärast seda rohkem sprodile ja samuti hakkas uuesti osalema ühe noorsoo-organisatsiooni töös ning veel ühes huviringis. Kõik need tegevused toovad talle sära silmadesse, mida ma muusika puhul ei näinud. Samuti on näha, et lapse stressitase on selgelt väiksem, ta on märksa rõõmsam ja rahulikum.  Tunnen, et see oli väga õige otsus.  Vaikselt loodan, et saadud muusikaharidus tuleb talle tulevikus ikkagi kasuks ja ehk jõuab ka muusika mingil moel veel tema hobide hulka.

Ma ei taha aga siiski selle jutuga öelda, et meie tegime nii ja tehke teie ka. Iga laps on erinev ja need ei ole üldse lihtsad otsused. Alternatiivid on ju veel siin juba mainitud pillivahetuse variant, samuti koormuse vähendamine (muusikakooli asemel tund eraõpetajaga?).   Eks arutage ka lapsega kõik variandid läbi, kõige olulisem ongi vast usalduslik suhe lapsega ja mõistliku kokkuleppeni jõudmine.

 

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Millises BÄNDIS täna klaverit mängirakse? Heal juhul süntesaatorit, aga sellekd piisab tõesti mingist baasteadmisest.

Mu vend teeb ise muusikat. 2 korda Eesti laulu poolfinaaliski olnud (autorina, ta ei laula). Muusikakoolus pole käinud, kitarri õppis omal käel, trumme taob ka natuke iseõppijana, aga lood komponeerib kõik ARVUTIS. Isegi muusika loomiseks ei pea enam pilli oskama ???? Arvuti mängib ise küik ette ja soovitud “pillil”.

+4
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.01 19:02; 05.01 14:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me võtsime aasta eelmine aasta otsuse jätta muusikakool pooleli, väga kahju oli – aga kõiki asjaolusid kaaludes oli see õige otsus. Hinges kripeldab siiani, laps on muusikas andekas, vahest võtab pilli kätte ja mängib seda. Plaanin leida temale võimaluse minna kuskile lihtsalt pillimängu õppima.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Millises BÄNDIS täna klaverit mängirakse? Heal juhul süntesaatorit, aga sellekd piisab tõesti mingist baasteadmisest.

Mu vend teeb ise muusikat. 2 korda Eesti laulu poolfinaaliski olnud (autorina, ta ei laula). Muusikakoolus pole käinud, kitarri õppis omal käel, trumme taob ka natuke iseõppijana, aga lood komponeerib kõik ARVUTIS. Isegi muusika loomiseks ei pea enam pilli oskama ???? Arvuti mängib ise küik ette ja soovitud “pillil”.

Selge. Selline see Eesti laulu tase ongi.

+10
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Millises BÄNDIS täna klaverit mängirakse? Heal juhul süntesaatorit, aga sellekd piisab tõesti mingist baasteadmisest.

Mu vend teeb ise muusikat. 2 korda Eesti laulu poolfinaaliski olnud (autorina, ta ei laula). Muusikakoolus pole käinud, kitarri õppis omal käel, trumme taob ka natuke iseõppijana, aga lood komponeerib kõik ARVUTIS. Isegi muusika loomiseks ei pea enam pilli oskama ???? Arvuti mängib ise küik ette ja soovitud “pillil”.

Selge. Selline see Eesti laulu tase ongi.

Aga milline ta peaks siis olema? kas kuidagi käsitsi noodipaberile kirjutatud muusika on parem? 😀 Kas sa arvad, et tuntud muusikud kirjutavad kuidagi teisiti oma muusikat? Tõenäoliselt sünnivad tänapäeval ka sümfoonia ja ooper kõik arvuti abil, sest nii on lihtsam 😀 Ära ela kuskil eilses päevas, klapid peas.

+6
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.01 19:02; 05.01 14:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul jällegi sõbranna, kelle vanemad sundisid muusikakooli lõpuni läbi tegema ja pärast pole ta enam ainsatki pilli näpuotsagagi puudutanud. Ütles, et oleks võinud oma ajaga midagi paremat peale hakata aga ei lubatud.

Lapsed on erinevad, aga kui ta ikka õnnetu seal klaveritunnis, miks siis mitte last kuulata?

+6
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.01 18:24; 08.01 22:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Millises BÄNDIS täna klaverit mängirakse? Heal juhul süntesaatorit, aga sellekd piisab tõesti mingist baasteadmisest.

Mu vend teeb ise muusikat. 2 korda Eesti laulu poolfinaaliski olnud (autorina, ta ei laula). Muusikakoolus pole käinud, kitarri õppis omal käel, trumme taob ka natuke iseõppijana, aga lood komponeerib kõik ARVUTIS. Isegi muusika loomiseks ei pea enam pilli oskama ???? Arvuti mängib ise küik ette ja soovitud “pillil”.

Selge. Selline see Eesti laulu tase ongi.

Aga milline ta peaks siis olema? kas kuidagi käsitsi noodipaberile kirjutatud muusika on parem? ???? Kas sa arvad, et tuntud muusikud kirjutavad kuidagi teisiti oma muusikat? Tõenäoliselt sünnivad tänapäeval ka sümfoonia ja ooper kõik arvuti abil, sest nii on lihtsam ???? Ära ela kuskil eilses päevas, klapid peas.

Ei, ma arvan, et enamus muusikast sünnib siiski muusiku peas ja enamasti ka mõnel pillil musitseerides või lauldes. Mu tädi on koorijuht ja helilooja (koorimuusikat teeb) ja tema looming sünnib (või vähemalt formeerub kirjapandud looks) digiklaveril, millel on funktsioon mängitud lugu noodikirja panna ja arvutisse saata. Tema on professionaalne muusik, vastava kõrgharidusega ka, mängib heal tasemel mitut pilli, omal ajal sai pillimängu konkurssidel häid kohti jne.
Aga tutvusringkonnas on veel mitmeid, kes hobi korras laule kirjutavad ja nende looming tekib kas lauldes või pilli mängides ja lauldes. Mingid fraasid tekivad tihti eelnevalt lihtsalt looduses, mõtiskledes vms.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.01 15:27; 05.01 18:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Millises BÄNDIS täna klaverit mängirakse? Heal juhul süntesaatorit, aga sellekd piisab tõesti mingist baasteadmisest

Uku Suviste, Koit Toome, Jaagup Tuisk, Joonas Mathias Sarapuu, Andrei Zevakin jne. – kõik nad on muusikakoolid lõpetanud ja suurepärased klaverimängijad.

Arvutimuusika sünnib jah arvuti taga ja eesti laulule satub igasugu käkerdisi. Klaverimängu oskus sisaldab palju rohkemat kui esmapilgul tundub.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.01 15:39; 05.01 23:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed on erinevad, aga kui ta ikka õnnetu seal klaveritunnis, miks siis mitte last kuulata?

Ehk on hoopis lihtsalt laisk?

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olin lapsena suure kohusetundega ja kuigi vihkasin vahel muusikakooli, mõtlesin et pean ikka lõpuni vastu. Noh pidasin, olen rahul, aga samas väga harva istun klaveri taha veel. Muusikuks ma ei saanud ja hilisemas elus sain ka aru, et ma ei olnud andekas. Oma last muusikakooli ei pannud, sest liiga klassikaline nende jaoks, kes tegelikkuses muusikuks ei saa. Küll õpib laps pilli huvikoolis, et asi ei muutuks kohustuseks ja säiliks rõõm. Kui laps peale 5a enam ei tahaks pilli mängida, siis on selge, et muusikut sealt ei tule. Ei sunniks seda teed edasi käima, aga leiaks koos temaga mingi alternatiivse variandi asemele, võibolla hoopis mingi rühmatund/bänditund, võibolla teine pill, võibolla sport või hoopis mingi uus ala. Laseks lapsel välja pakkuda, et mis selle asemele tuleks.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed on erinevad, aga kui ta ikka õnnetu seal klaveritunnis, miks siis mitte last kuulata?

Ehk on hoopis lihtsalt laisk?

Kui nagunii pilli mängida ei viitsi, siis ehk leiab muud, mis paneb silma särama?

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.01 18:24; 08.01 22:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viie aastaga on juba nii hea põhi all, et kui klaverimäng teda huvitama peaks, saab hiljem edasi õppida-harjutada. Musikaalsus ei tähenda, et ta ennast tingimata selles vallas teostada tahaks. Tore, et mingil tasemel oskab, aga tõenäosus, et temast tulevikus professionaalne pianist saaks, kes sellega elatist teenib, on tegelikult ju siiski üsna väike.

Kas sa ise oled muusikakooli lõpetanud? Vahel on nii, et vanemad elavad oma tegemata jäänud unistusi lapse peal välja, kindlasti peaks silmas pidama, et lapse enda silm ka ikka säraks.

Mina lõpetasin muusikakooli, sest vanemad leidsid, et olen musikaalne. Tegelikult nõudis seal õppimine  suurt pingutust ja ma ise ei nautinud sellest peale paari esimest aastat (mil oli lihtne) suurt midagi. Kui paber käes, lõpetasin päevapealt kogu musikaalse tegevuse. Pilli ei mängi ja laulma ei kipu isegi mitte omaette olles. Tagantjärele mõtlen, et väga kahju, et mul varem ära tulla ei lubatud.

Mis puutub soovitusse paluda lapsel mõni muu huviala leida, siis ühest küljest on see hea mõte (võib-olla midagi spordiga seotut hoopis), aga teisest küljest tuleb arvestada, et selles vanuses on juba koolipäevad pikad ja koormus suur, õhtul veel vaja õppida ja natuke vaba aega kulub meist kõigile ära. Laps ei pea nui neljaks ülepäeviti kuskil lisategevuses käima, me ise ka ju ei jaksa enam suurt midagi teha peale tööpäeva.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen ka samas olukorras ise kunagi olnud. Käisin muusikakoolis ja tahtsin pooleli jätta, kuna põhikoolis mingi aeg läks ikka raskeks ning seda ka muusikakoolis. Loomulikult kõigi (vanemad, sugulased, õpetajad) tungival nõudmisel ma muusikakoolis käisin ikka lõpuni. Arvan, et tänu muusikakoolile ei olnud põhikooli lõputunnistus nii hea, kui oleks võinud olla. Ühesõnaga pilli ma peale seda kordagi kastist välja enam ei võtnud ja nüüd paarkümmend aastat hiljem, on mul sellest muidugi väga kahju. See teiste inimeste meeleheaks muusikakoolis edasi käimine midagi tegelikult ei andnud. Tulemus oli ikka see, et pilli kätte enam ei võtnud. Endal peab ikka huvi ja soovi olema.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )


Esileht Koolilaps Poeg ei soovi käia klaveris. Mida teha?