Esileht Pereelu ja suhted Poisid ja tüdrukud

Näitan 26 postitust - vahemik 1 kuni 26 (kokku 26 )

Teema: Poisid ja tüdrukud

Postitas:
Kägu

Nüüd oleme fakti ees, kus lihane emagi ei ütle enam poeg või tütar, vaid nokuga või nokuta mudel!
https://sobranna.postimees.ee/6680275/eesti-ema-pahane-miks-peab-minu-laps-oppima-kuduma-lihtsalt-seetottu-et-tal-pole-nokut?_ga=2.160713853.1342615541.1556989082-1696613029.1536508385
Minu arvates on see rõlge. Mis teie arvate?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Nüüd oleme fakti ees, kus lihane emagi ei ütle enam poeg või tütar, vaid nokuga või nokuta mudel!

https://sobranna.postimees.ee/6680275/eesti-ema-pahane-miks-peab-minu-laps-oppima-kuduma-lihtsalt-seetottu-et-tal-pole-nokut?_ga=2.160713853.1342615541.1556989082-1696613029.1536508385

õõvastav 😀
mis seal vahet on, kuidas öeldakse? kas sulle tundub see kuidagi noku ülistamisena või mis on probleem? võib ju ka öelda pilupee, kui tegemist on tüdrukuga.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

õõvastav 😀

mis seal vahet on, kuidas öeldakse? kas sulle tundub see kuidagi noku ülistamisena või mis on probleem? võib ju ka öelda pilupee, kui tegemist on tüdrukuga.

Et üks laps on pilupeega mudel ja teine ilma? Jajah, miks mitte. Jumala pärast mitte ainult poiss või tüdruk.

Please wait...
Postitas:
Kägu

…ja tõmbas sae käima…
teemaalgataja, milles su probleem õigupoolest on?
kas su elus midagi rõõmustamisväärset üldse ei toimu?
või sa lausa vajad midagi, mille kallal iriseda?

soovitan (tootvale) tööle minna, jääb vähem aega vingumiseks.

ära hakkab tüütama see tühjast kohast inina tekitamine.

Please wait...
Postitas:
Kägu

õõvastav 😀

Et üks laps on pilupeega mudel ja teine ilma? Jajah, miks mitte. Jumala pärast mitte ainult poiss või tüdruk.

võta asja huumoriga ometi 😀 elu on kohe tükk maad kergem.

selle artikli sisu on aga tunduvalt sügavam ju, kui ainult poisid-tüdrukud. räägitakse pealesurutud soorollidest ja inimeste surumisest kindlatesse soost sõltuvatesse raamidesse. mis on aga erinevad sootunnused? üks on just seesama noku.
see ema tahtis öelda nokuga ja nokuta, mitte naissoost ja meessoost või tüdruk ja poiss. oleks võinud öelda ka pilupeega ja pilupeeta, aga siis ei oleks palju ilmselt aru saanud, kes see pilupeeta tegelane on, kuna mingi pilu on ju ikkagi igal peel olemas ning oleks olnud järjekordne põhjus hädaldamiseks.
aga jah, nüüd hakkan mina ka aru saama, kes õigupoolest on need lumehelbekesed…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja, kas sa lingitud loo ise läbi lugesid?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja, kas sa lingitud loo ise läbi lugesid?

Muidugi lugesin! Ikka seesama soig, ma tõesti ei tea, kelle jaoks see seal küll nii sügav ja mõtlemapanev on.
Heast elust lolliks läinud, muud ma ei ütle.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen sellest juba ammu aru saanud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu lapsed õpivad õnneks koolis, kus nii poisid kui tüdrukud õpivad samu asju, sh käsitööd ja puutööd. Kool saigi valitud suures osas just selle järgi, et seal soovitakse harida lapsi, mitte vaid karja poisse-tüdrukuid.
Kahju tunnistada, kuid olen sellist suhtumist kohanud vaid erakoolides. Tavakoolid ei suuda jätkuvalt tõelise hariduse ja selle arenguga sammu pidada.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ma olen sellest juba ammu aru saanud.

Tubli! Mina olen ullike, kel pikad juhtmed.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja-jah, varsti ei öelda enam ka “isa” ja “ema”.
Saavad olema kottkodanik ja tuttkodanik

P.S. “rõlge”???

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tavakoolid ei suuda jätkuvalt tõelise hariduse ja selle arenguga sammu pidada.

Oot. Kas sinuarust see “tõeline haridus” on siis sooneutraane haridus?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ja-jah, varsti ei öelda enam ka “isa” ja “ema”.

Saavad olema kottkodanik ja tuttkodanik

P.S. “rõlge”???

Väga rõlge! Miks peab kodanikel ja lapsevanematel soolist vahet tegema?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina saan niimoodi aru, et lapsevanem soovib rõhutada seda, et kõigil lastel, olenemata välistest sootunnustest, võiks olla koolis võimalik õppida erinevaid praktilisi tehnikaid.
Olen temaga nõus.
Kasutades väljendit “nokuga/nokuta mudel” viitab ta sellele, et erinevus poiste ja tüdrukute vahel seisneb peamiselt vaid noku olemasolus või puudumises ja kuna tehnoloogiaõpetuses pole nokut vaja, on põhjendamatu see, et tüdrukutele seda ette nähtud pole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tavakoolid ei suuda jätkuvalt tõelise hariduse ja selle arenguga sammu pidada.

Oot. Kas sinuarust see “tõeline haridus” on siis sooneutraane haridus?

Mitte sooneutraalne vaid lapse huvidest lähtuv.

Please wait...
Postitas:
nyah nyah

Emakeeles, matemaatikas, ajaloos, jätka ise, on kõigil yhine sooneutraalne õppekava. Mispoolest käsitöö peax siis teisiti käima? Kas poistel kukub midagi kyljest või tydrukutel kasvab juurde, kui neile kõikvõimalikke praktilisi oskusi pakkuda?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Emakeeles, matemaatikas, ajaloos, jätka ise, on kõigil yhine sooneutraalne õppekava. Mispoolest käsitöö peax siis teisiti käima? Kas poistel kukub midagi kyljest või tydrukutel kasvab juurde, kui neile kõikvõimalikke praktilisi oskusi pakkuda?

Nõus, et käsitöö võib täna samuti sooneutraalne olla. Sest mehed enam nagunii haamrit käes hoida ei oska, samuti ei oska nad autole õli peale valada.

Aga käsitöös võiks õpetada ka tõepoolest täna vajaminevaid oskusi (ja seda kõigile ühtemoodi):

– kokandus (see ju on väga vajalik käsitöö ja kõik me sööme)
– auto lihtsamad hooldustööd, rattavahetus, ilma- ja varurattaga auto rehvi remont, rehvi kruviaugu lappimine, õli pealevalamine, kojameeste vahetus, ukselukkude-hingede hooldus.
– Lihtsad koduremonttööd, auk seina, tüübel, kruvi; ukseluku vahetus (kogu aeg on naistel sellega mingi teema, eriti perekoolis), pesumasina ühendamine ja lahtiühendamine, mööbli kokkupanek jne
– Elementaarsed koristustööd, katlakivi, tolm jne.

Mingeid tikkimisi-kudumisi vast ei lähe enam kellelgi vaja, ei naistel ega meestel. Kes on fanatid, õpivad ise selgeks.
Samuti ei lähe vaja lukksepaoskusi, et mingit mutrivõtit teha, no mine osta poest, 2€ maksab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mingeid tikkimisi-kudumisi vast ei lähe enam kellelgi vaja, ei naistel ega meestel. Kes on fanatid, õpivad ise selgeks.

Olen sinuga selle loetelu koha pealt nõus. Teisalt võib vastu vaielda, et koolis tuleks anda algteadmised paljudest asjadest, et laps saaks oma huvisid avastada. Ja see võiks olla sooneutraalne küll.
Kuid mingi robustne nokuga-nokuta-mudel-lähenemine mulle ka ei istu. Sest eksisteerib reaalselt asju, mis suurema tõenäosusega huvitavad kas just tüdrukuid või just poisse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nõus, et käsitöö võib täna samuti sooneutraalne olla. Sest mehed enam nagunii haamrit käes hoida ei oska, samuti ei oska nad autole õli peale valada.

Aga käsitöös võiks õpetada ka tõepoolest täna vajaminevaid oskusi (ja seda kõigile ühtemoodi):

– kokandus (see ju on väga vajalik käsitöö ja kõik me sööme)

– auto lihtsamad hooldustööd, rattavahetus, ilma- ja varurattaga auto rehvi remont, rehvi kruviaugu lappimine, õli pealevalamine, kojameeste vahetus, ukselukkude-hingede hooldus.

– Lihtsad koduremonttööd, auk seina, tüübel, kruvi; ukseluku vahetus (kogu aeg on naistel sellega mingi teema, eriti perekoolis), pesumasina ühendamine ja lahtiühendamine, mööbli kokkupanek jne

– Elementaarsed koristustööd, katlakivi, tolm jne.

Samuti ei lähe vaja lukksepaoskusi, et mingit mutrivõtit teha, no mine osta poest, 2€ maksab.

Miks peaks koolis üldse õpetama asju, mida iga normaalne inimene õpib kodus vanemate kõrvalt?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks peaks koolis üldse õpetama asju, mida iga normaalne inimene õpib kodus vanemate kõrvalt?

Sel lihtsal põhjusel, et…(vahepeal näited)…

Kokkamine, pannikartulid: 15min kuuma + hakitud sibul sisse + 15min väiksemat kuumust. Sega kogu aeg. Sool.
Autoremont, rehvis kruvi: tõmbad tangidega kruvi/naela välja, hakkab sisisema. Lükkad spetsnaaskliga rasvanööri sinna auku asemele. Väljajäänud osa lõikad kääridega maha.
Koristus, katlakivi: Pane tükike klaasi ja vala äädikas peale. Jälgi, mis toimub. Proovi sama asja nõudepesumasinas ja seinal.
Jne.

…normaalsed vanemad ei tea neid asju.

Ka sina ju ei teadnud, veel vähem ei oskaks sa kedagi nendel teemadel õpetada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sest kõigil ei ole selliseid “normaalseid” vanemaid. Minu peres pole nt kunagi olnud autot, nii et ma ei tea kogu autondusest ööd ega mütsi, aga mööda külgi maha ei jookseks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mingeid tikkimisi-kudumisi vast ei lähe enam kellelgi vaja

See on algklassides väga oluline peenmotoorika arendamiseks! Koolis ei õpetata ka väga praktilisi lihunikuoskusi, aga see ei olegi kooli mõte. Näputöö on aju arengule sama kasulik kui luuletuste pähe õppimine. Koolides püütakse lapsi arendada igakülgselt ja soopõhiste piirangute seadmine sellele küll kaasa ei aita.

Please wait...
Postitas:
Kägu

See on algklassides väga oluline peenmotoorika arendamiseks!

Kui sa oma sugude võrdust ajad ja poisid paned kuduma, siis lähevad nad käsitöö peale ainult trotsi täis.
Ja sama hästi arendaks seda motoorikat ruubiku kuubik või robotite ehitamine. (need sobiks küll mõlemale soole ühtmoodi)

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui sa oma sugude võrdust ajad ja poisid paned kuduma, siis lähevad nad käsitöö peale ainult trotsi täis.

Esiteks ei ole siin mitte midagi pistmist sugude võrdusega. Kui isad ei halvusta poegade kuuldes peenema näputöö oskust, ei oska posid seda ka kuidagi pahaks panna. Veel vähem trotsida.

Mul on 3 erinevas vanuses poega, kes kõik on algklassides heegeldanud, kudunud, õmmelnud ja tikkinud. Mitte ükski neist ei ole seda trotsinud! Vastupidi – nad on nautinud oskust luua midagi omaenda kätega, sealhulgas väga tagasihoidlike kuludega ja kättesaadavatest materjalidest.
Samuti on tütar materjaliõpetusest vaimustunud ja valmistanud tundides väga isikupäraseid puulusikaid, mänguasju ja pannilabidaid.

Ma ei kohtle koduski oma lapsi soopõhiselt, miks ma peaksin koolil lubama seda teha?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui isad ei halvusta poegade kuuldes peenema näputöö oskust, ei oska posid seda ka kuidagi pahaks panna. Veel vähem trotsida.

Isad ei pruugi seda ju halvustadagi. Selge see, et arendab. Aga mitte üle teatud piiri, sest see töö muutub ikkagi ruttu rutiiniks. See on ju sisuliselt ristpistega joonistamine ja seda saab hulka kiiremini teha pintsliga.
Pigem siis juba iPhone esiklaasi vahetus. Samasugune näputöö ja lõpus saad ka teada, kas tegid õigesti või mitte kas töötab või mitte on indikaatoriks.

Sellest viimasest on elus praegu rohkem kasu, kui ristpistetest, oled nõus?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sellest viimasest on elus praegu rohkem kasu, kui ristpistetest, oled nõus?

Sa oled millestki väga valesti aru saanud. Asi ei ole praktilises väärtuses. Lapsed ei hinda seda, mis on täiskasvanute arvates praktiline. Lapsel võib olla puupulk või peotäis savi ja ta meisterdab sellest endale valmis kõik, mida ta mänguks vajab.

Ka õpetajal on lihtne anda üliväärtuslikke õppetunde kasutades kergesti kättesaadavaid vahendeid, samas kulutamata nendele palju raha. Tokk lõnga ja paari vardaid saab endale lubada igasuguse majandusliku taustaga perest pärit laps. Suure tenäosusega on see varustus juba aastakümneid peres olemas olnud ja seda saab ikka ja jälle uuesti kasutada.

Väga paljud asjad, mida lapsed meisterdavad ei oma võõra täiskasvanu jaoks mingit väärtust: rebitud paberist kleebitud pilt, liivaloss rannal, plastiliinist figuur. Laps usub, et see kõik on päris, ja sellel ongi seega hindamatu väärtus.

Ema teab, kui palju tema pudedate sõrmedega laps vaeva peab nägema, et valmis pusida tilluke ristpistes pilt. Või lapike heegeldust. Kui palju planeerimist, liigutuste kordust ja vigade parandust sellesse töösse pannakse. Aga ema märkab ka, kui tema lapse sõrmed on hakanud tööle koordineeritumalt, laps on kirjutades, joonistades ja meisterdades osavam, julgem, lapse sõnavara ja mälu on paranenud. Nii palju väärtust nii vähese raha eest!

Tänapäeval saavad tõelised haridusinimesed aru, et lapsele piisab tegelikult õppimiseks vähesest. Lapsed kasvavad täpselt selliseks nagu täiskasvanud neile ette näitavad. Tõesti ei ole oluline, kas lapsel on noku või ei ole seda. Nagu ei ole ka oluline, et õppevahend oleks kallis ja hästi praktiline.

Laps on laps olenemata soost. Nii tüdrukud kui poisid vajavad õppimiseks samu asju – kannat(likk)ust, eeskuju, tähelepanu. Ja armastust.

Please wait...
Näitan 26 postitust - vahemik 1 kuni 26 (kokku 26 )

Esileht Pereelu ja suhted Poisid ja tüdrukud