Esileht Ajaviite- ja muud jutud Poolel teel disainbeebideni?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 65 )

Teema: Poolel teel disainbeebideni?

Postitas:
Kägu

https://tartu.postimees.ee/6771994/uus-dna-test-hoidis-ara-raske-puudega-lapse-sunni

Esmapilgul positiivne uudis … või siis äkki mitte? Erivajadusega inimesed võivad seda lugeda kui õudusjuttu, kuidas nendesarnased tulevikus aborteeritakse Kui on valest soost, vale silma- või juuksevärviga … kas on olemas eetilist piiri?

Mida arvad?

+6
-47
Please wait...

Postitas:
Kägu

Abosteeritakse-komposteeritakse 🙂

0
-14
Please wait...

Postitas:
Kägu

Elu oleks sellele lapsele olnud puhas kannatus. Kiviajal oleks selline laps hukkunud kiiremini, kui sul selle postituse kirjutamiseks aega kulus.
Samas ilmselt poleks kiviaja heldematel perioodidel, kui kliima oli leebem ja toitu rohkem, olnud eriline probleem nt downi sündroomiga või autistliku lapse kasvatamine.

+26
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina küll ei peaks seda maailma lõpuks kui mu vanemad oleks otsustanud üks kõik mis põhjusel katkestada raseduse. Järelikult nad tundsid et ei suuda või taha last saada. Hiinas aborteeriti emaseid looteid väga kaua ja nüüd on seal ühiskonnas kriis sest pole noori naisi meestele võtta. Lapsi selekteeriti varem ja selekteeritakse edaspidi. See et mõned rasked haigused vähem saavad on minu silmis hea.
See laps poleks kaua elanud niikuinii ja oleks väga palju kannatusi näinud elus. On seda siis tõesti vaja?

Osades lastekodudes on osakond ‘lamajad’ kus sellised lapsed lõpetavad kui vanemad tunnevad et nad hakkama ei saa. Ja need lapsed lamavad seal kinnises osakonnas ilma lähedasteta kuni neile elukest on antud. Ei ole tore tulevikuperspektiiv.

+37
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Jajah. Väga tore on kõrvalt kaagutada, kuniks midagi sellist juhtub su endaga.

+23
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul oli viimase lapsega juhus, kus öeldi, et on võimalus, et synnib downi syndroomiga laps, otsustasime mehega (juhul kui see osutub tõeks) mitte synnitada.. kui saime vastuse, et kõik on ok olime yliõnnelikud! Meie arvamus abordi tegemiseks oli see, et kui meid ykskord pole siis me ei taha lapsele hooldekodu elu või teda vennale-õdedele jätta “kohustuseks”

+28
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina küll ei peaks seda maailma lõpuks kui mu vanemad oleks otsustanud üks kõik mis põhjusel katkestada raseduse.

Muidugi ei peaks, sa ei saakski ju.

Osades lastekodudes on osakond ‘lamajad’ kus sellised lapsed lõpetavad kui vanemad tunnevad et nad hakkama ei saa. Ja need lapsed lamavad seal kinnises osakonnas ilma lähedasteta kuni neile elukest on antud. Ei ole tore tulevikuperspektiiv.

Ühiskonna kohutav suhtumine sügava puudega lastesse teeb nende laste vanemate hakkamasaamise kahjuks veel raskemaks kui see niigi on. Siit peaksime olukorda parandama hakkama, et lamajatel oleks rohkem lootust ka lähedaste armastust tunda. Praegu on see peaaegu võimatu, inimesed pole nii rikkad, et omaenda kõige väetimaid pereliikmeid hoida ja eugeenikat toetavad artiklid (nagu teemaalgatuses) vaid keeravad nuga hingehaavas.

Ja see, et midagi moraalselt väära (laste selekteerimine!) on alati tehtud, ei saa niisugust tegu õigustada.

+2
-29
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ekspert räägib Downi sündroomist

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei teagi miks, aga mul on nii paha ja ebameeldiv tunne pärast selle uudisnupu lugemist. Sõritsa muidugi promob mingit oma kliiniku tasulist teenust, aga eriti just see kirjeldus, missuguste hirmsate sümptomitega ebardi sünni me ära hoidsime…
Samas ma tean, et selle lapse ja tema vanemate elu oleks olnud vaevarikas. Aga ikkagi häirib mind selle artikli tonaalsus vist just sellepärast, et sealt kumab nii selgelt läbi suhtumine puudega liigikaaslasesse.
Ja eriti vastik on see teadmine, et mujal arenenud riikides on olukord hoopis teine kui Eestis. Praegu on siin see teema eespool laevast hommikusöögi kaasa ahnitsemises. Aga tõeline Ida-Euroopa on hoopis meie suhtumine erivajadustega ja eakatesse inimestesse. Vott see on põhjus häbenemiseks.

+11
-20
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei teagi miks, aga mul on nii paha ja ebameeldiv tunne pärast selle uudisnupu lugemist. Sõritsa muidugi promob mingit oma kliiniku tasulist teenust, aga eriti just see kirjeldus, missuguste hirmsate sümptomitega ebardi sünni me ära hoidsime…

Samas ma tean, et selle lapse ja tema vanemate elu oleks olnud vaevarikas. Aga ikkagi häirib mind selle artikli tonaalsus vist just sellepärast, et sealt kumab nii selgelt läbi suhtumine puudega liigikaaslasesse.

Ja eriti vastik on see teadmine, et mujal arenenud riikides on olukord hoopis teine kui Eestis. Praegu on siin see teema eespool laevast hommikusöögi kaasa ahnitsemises. Aga tõeline Ida-Euroopa on hoopis meie suhtumine erivajadustega ja eakatesse inimestesse. Vott see on põhjus häbenemiseks.

Kas sa tõesti ei anna endale aru, kui suuri kannatusi toob tõsise puudega lapse sünd tema perele ja talle endale kaasa? See on ju õnn, kui õnnestub selline asi ära hoida. Loomulikult nende laste vanemad, emad vähemalt, armastavad oma lapsi ja teevad kõik, et lapsed elaksid kaua ja õnnelikult. Siiski ma usun, et suurem osa selliste laste emadest, kui nad just ei ole kirglikud abordivastased, mõtlevad sügaval südamepõhjas, et kui oleks saanud õigel hetkel teada, siis oleks valinud abordi. Selles pole mingit loogilist vastuolu – armastada oma ränga puudega sündinud last ja siiski soovida, et ta oleks sündimata jäänud. Tavaliselt hävitab selline laps peres vanemata abielu ja ema tervise. Emal ei olegi enam kuni surmani oma elu. Mina arvan, et tegelikult peaks haigekassa sellised geeniproovid kinni maksma, sest see tuleks ühsikonnale odavam kui pärast selliseid lapsi üleval pidada (otsesed kulutused tema ravile ja lisaks ema teenimata tulu ja maksmata maksud, hiljem ka kulutused hooldekodule).

+45
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

https://tartu.postimees.ee/6771994/uus-dna-test-hoidis-ara-raske-puudega-lapse-sunni

Esmapilgul positiivne uudis … või siis äkki mitte? Erivajadusega inimesed võivad seda lugeda kui õudusjuttu, kuidas nendesarnased tulevikus aborteeritakse Kui on valest soost, vale silma- või juuksevärviga … kas on olemas eetilist piiri?

Mida arvad?

Väga positiivne uudis. Pole vaja toota ebakvaliteetset massi, meid on 7 miljardit.
Veider, et teaduslikud edusammud, mis on võimaldanud viimased 30-40 aastat päästa ja elu säilitada igasuguste erinevate ja väga tõsiste erivajadustega inimestel, on tulnud välja analüüsiga, mis aitab seda kõike enneteada, mida järgnevalt ravima peaks!!!

+21
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui terve lapsega ränk õnnetus juhtub ja ta selle tagajärjel halvatuks ja kõnevõimetuks jääb, on pere siiski samasuguses seisus. Ja siis iga päev ümberringi seda suhtumist tunda, et selline laps pole elu väärt, on kohutav. Meie ei saa adekvaatselt hinnata teiste inimeste piinu, kaasaarvatud puudega beebide omi, aga saame oma suhtumist parandada, et me teistele lisakannatusi ei põhjustaks (võib-olla hoopis mõtleme sellele, kuidas neid inimesi aidata?).

+6
-30
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui terve lapsega ränk õnnetus juhtub ja ta selle tagajärjel halvatuks ja kõnevõimetuks jääb, on pere siiski samasuguses seisus. Ja siis iga päev ümberringi seda suhtumist tunda, et selline laps pole elu väärt, on kohutav. Meie ei saa adekvaatselt hinnata teiste inimeste piinu, kaasaarvatud puudega beebide omi, aga saame oma suhtumist parandada, et me teistele lisakannatusi ei põhjustaks (võib-olla hoopis mõtleme sellele, kuidas neid inimesi aidata?).

Ja kui palju ja kuidas sa ise neid inimesi aitad? Teed foorumisse oma pateetilise postituse, noogutad mõistvalt pead – ja ongi kogu su abi! Mine võta hoida neid vaimupuudega lapsi iga päev mõneks tunniks ja kuulame mis juttu sa seejärel räägid.

+27
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja kui palju ja kuidas sa ise neid inimesi aitad? Teed foorumisse oma pateetilise postituse, noogutad mõistvalt pead – ja ongi kogu su abi! Mine võta hoida neid vaimupuudega lapsi iga päev mõneks tunniks ja kuulame mis juttu sa seejärel räägid.

Võtangi.

+6
-11
Please wait...

Postitas:
Kägu

Selle testiga ju välditaksegi lisakannatusi.
Aga kuigi ma toetan selliseid teste, hakkab artikli tonaalsus vastu.
Seost olemasolevate erivajadusega inimestega ma sel teemal ei näe.

+4
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lugesin seda artiklit ja mulle jäi ka mulje, et rõhuasetusega on mööda pandud. Võinuks kirjutada üldisemalt teemal, et on olemas selline test, mis annab lapsevanematele võimaluse otsustada ning valikuvabaduse- kas sünnitada puudega laps või mitte. Tõenäoliselt lähevad seda (mitte just odavat) testi tegema ju need, kes seda valikut soovivad. Kes on kindlad abordivastased- neid ei sunni ju keegi sünnieelseid uuringuid tegema.
Artiklis oli aga rõhutatud seda, millise lapse sünd suudeti ära hoida. See kõlas halvasti.

+6
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ülipositiivne uudis.
Teemaalgatus on äärmiselt veider. Kas normaalsed terved lapsed on disainlapsed? Haige jutt.
Ja võrrelda ‘vale’ silmavärvi raske vaimse ja füüsilise puudega…ohjah.

+26
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Positiivne, et sellised häired on võimalik enne sündi kindlaks teha. Selline test peaks olema ravikindlustuse olemasolul tasuta. Otsus puudega laps sünnitada või mitte, jääb vanematele. Võrrelda seda silma või juuksevärviga on täielik absurd.

+16
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

artiklis on ainus viga see, et jutust vilksatab läbi ka downi sündroom, mis tegelikult on siiski üsna kerge puue võrreldes sellega, mis tollel ärajäetud lapsel tulnud oleks, tollel oli ikka hoopis muu asi ja palju rängem, tema ei oleks kuskilt foorumist iial midagi lugenud, poleks püstigi saanud tõusta, olekski olnud pikali ja krampides terve oma vaevarikka elu.

Igal juhul ma pooldan seda, et kui on ette teada, et loode on tugeva väärarenguga, siis selline asi ära hoida. Väga rasked puuded on tõepoolest rängad kogu perele. Siiski, ega niisuguse eelneva selekteerimisega puudega inimesed ära ei kao, endiselt on palju juhtumeid, kui sünnitusel läheb midagi viltu ja sünnitrauma tõttu on laps eluaeg abi vajav.

Kindlasti on ka selliseid vanemaid, kes näiteks downi sündroomiga lapse saada otsustavad ja sellist asja mina küll hukka ei mõista. Niisugusel lapsel on küll mõningaid terviseprobleeme, aga nad siiski saavad ka elust rõõmu tunda, ringi liikuda, õnnelikud olla, neil ei ole lakkamatud vaevused. Kui aga keegi otsustab sünnitada niisuguse puudega lapse nagu artiklis kirjeldatud, siis selline asi mulle enam pähe ei mahu. Miks tuua niisugust inimest siia ilma kannatama? Teadlikult? See on palju hullem kuritegu kui niisuguse raseduse katkestamine. Artiklis kirjeldatud pere tegi õige otsuse.

+17
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Siis edaspidi, kui sünnib kellelgi downi-tõve või muu varakult tuvastatava tõvega laps, saab hakata selliste peale näpuga näitama: ise lasite sündida, nüüd tulge ka ise toime. Ühiskond ei pea tegelema teie probleemidega.
Jälle ei mõelda samm kaugemale, täpselt nagu eutanaasiateemas. Edaspidi hakkavad kõik puudeliste vanemad tundma häbi ja süüd, et nad lasid “sellisel” sündida. Diskrimineerimine on kordades hullem kui nõuka ajal, mil usuti, et puudelised sünnivad ainult joodikutele. Nüüd on samm edasi.

Kui paljusid te siis olete võimelised laskma tappa, et kõigil lõpuks ometi hea elu oleks? Vanurid, puudega lapsed – kes on järgmine inimgrupp, kelle elu pole piisavalt täisväärtuslik, et kõigil teistel (ja muidugi neil endal ka!) oleks põhjust nad jalust koristada? Ühel päeval leitakse kättesaadav viis kõrvaldada ka SINU moodi inimesed, sest täiesti kindlalt on võimalik elada ühiskonnale kasulikumalt, kui sa praegu elad, ja näiteks riiakad, õelad psühhopaadid tekitavad kahtlemata samuti oma ümbruskonnas palju kannatusi. Ega nende endigi elu ju tegelikult elamisväärne pole? Ehk tasuks sind töödelda restoranitoiduks, mis sa ikka kliimat kahjustad. Rootslased juba arutavad seda.

+6
-19
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Väga kummaline loogika teemaalgatajal. Looduse enda reguleerituna raske puudega inimesed sureksid niikuinii. Tänapäeva meditsiin küll vähendab oluliselt inimeste surevust aga halva kõrvalproduktina halvendab inimkonna keskmist elujõulisust, aidates elule ja paljunema raskete puuetega inimesi. Me kõik oleme rõõmsad kui meditsiin suudab mõne puude puhul aidata inimese võrdlemisi õnnelikule elule, mõnel puhul kahjus ka sellisele elule, mida vaenlaselegi ei sooviks. Aga ükski puudega inimene ei soovi, et temal sünniks sama raske puudega laps. Miks üldse keegi seda sooviks? Hoides ära raske puudega lapse sünni, tasaarveldab meditsiin vähesel määral seda enda loodud probleemi.

+17
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Kas te tõesti ei karda, et selleks ajaks, kui teie lastel sünnivad lapsed ja teie jääte vanaks, pöördub kogu see julm agenda väga raskelt teie enda peale tagasi?
Kas inimsuse allakäik teid ei hirmuta?

+4
-16
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga ta oleks ju surnud nagunii.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Siis edaspidi, kui sünnib kellelgi downi-tõve või muu varakult tuvastatava tõvega laps, saab hakata selliste peale näpuga näitama: ise lasite sündida, nüüd tulge ka ise toime. Ühiskond ei pea tegelema teie probleemidega.

Jälle ei mõelda samm kaugemale, täpselt nagu eutanaasiateemas. Edaspidi hakkavad kõik puudeliste vanemad tundma häbi ja süüd, et nad lasid “sellisel” sündida. Diskrimineerimine on kordades hullem kui nõuka ajal, mil usuti, et puudelised sünnivad ainult joodikutele. Nüüd on samm edasi.

Kui paljusid te siis olete võimelised laskma tappa, et kõigil lõpuks ometi hea elu oleks? Vanurid, puudega lapsed – kes on järgmine inimgrupp, kelle elu pole piisavalt täisväärtuslik, et kõigil teistel (ja muidugi neil endal ka!) oleks põhjust nad jalust koristada? Ühel päeval leitakse kättesaadav viis kõrvaldada ka SINU moodi inimesed, sest täiesti kindlalt on võimalik elada ühiskonnale kasulikumalt, kui sa praegu elad, ja näiteks riiakad, õelad psühhopaadid tekitavad kahtlemata samuti oma ümbruskonnas palju kannatusi. Ega nende endigi elu ju tegelikult elamisväärne pole? Ehk tasuks sind töödelda restoranitoiduks, mis sa ikka kliimat kahjustad. Rootslased juba arutavad seda.

Minu arvates täiesti jabur jutt. Meditsiini diagnostika ei saa mitte kunagi olema 100% tõene. Ega keegi ei hakka diskrimineerima ja näpuga mäitama neile, kel puudega laps. Aga puudega inimestel endal on palju parem, kui puuete osakaal rahvastikus pidevalt ei kasvaks. Sest lõpuks lihtsalt jääb liiga väheks neid, kes aidata ja hooldada saavad ja automaatselt tähendab see kõigi teenuste kättesaadavuse vähenemist.

Ühiskonna vanuselise ja tervisliku tasakaalu nihkudes ühte äärmusesse lihtsalt ei ole teisiti võimalik, kui et abi kvaliteet väheneb, sest abistajate osakaal rahvastikust on liig väike. See juhtub paratamatult, kui sündivus on väike aga meditsiin raskesti haigeid inimesi järjest kauem elus hoiab. Mitte keegi ei peagi kedagi tapma. Kui hooldajaid ja ühiskondliku produkti tootjaid ( millest meditsiini finantseeritakse) liiga väheks ühiskonnas jääb, siis hakkavad väetimad paratamatult ilma mingi tapmiseta surema.

+14
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Meditsiini diagnostika ei saa mitte kunagi olema 100% tõene. Ega keegi ei hakka diskrimineerima ja näpuga mäitama neile, kel puudega laps

Päris kindlasti hakkab, kui selline areng jätkub. Praegu haugutakse ju isegi paljulapseliste kallal, kel lapsed terved. Millest sa nii optimist oled meie armsate ligimeste suhtes? Kas puudeliste vanemad peavad ennast hakkama edaspidi õigustama, et diagnostika ei pidanud paika, palun vabandust. Arstid saab siis ehk ka kohtusse kaevata, et valesti diagnoosisid. Pretsedent on ju muide olemas.
See viib selleni, et puudeliste vanemad jäävad järjest enam üksi.

Ja järjest kasvab põnev kihu tappa. Tappa kõik, kes ei sobitu hedonistlikku edumudelisse. Kuhu me oleme teel?

+6
-13
Please wait...

Postitas:
Milvi Kiisu

Ma arvan, et tulevikus leidub häid inimesi, kes päästavad vigase lapse surmast ja võtavad lapse enda perre kasvama. Eelkõige on sellisteks inimesteks kristlased. Kristlane mõistab, et ka värdjana sündiv inimlaps on Jumala looming. Meie erakond hoolib.

0
-15
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma arvan, et tulevikus leidub häid inimesi, kes päästavad vigase lapse surmast ja võtavad lapse enda perre kasvama. Eelkõige on sellisteks inimesteks kristlased. Kristlane mõistab, et ka värdjana sündiv inimlaps on Jumala looming. Meie erakond hoolib.

Haigeid lapsi on lastekodud ka täna täis. Kristlased võiks nad võtta oma peresse kasvama. Kus nad täna on?

+15
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Milvi Kiisu

Haigeid lapsi on lastekodud ka täna täis. Kristlased võiks nad võtta oma peresse kasvama. Kus nad täna on?

Aga kristlased ju võtavadki haige lapse oma pere juurde ja kasvatavad nagu oma last. Osa lapsi on veel järjekorras.

0
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lugesin seda artiklit ja mulle jäi ka mulje, et rõhuasetusega on mööda pandud. Võinuks kirjutada üldisemalt teemal, et on olemas selline test, mis annab lapsevanematele võimaluse otsustada ning valikuvabaduse- kas sünnitada puudega laps või mitte. Tõenäoliselt lähevad seda (mitte just odavat) testi tegema ju need, kes seda valikut soovivad. Kes on kindlad abordivastased- neid ei sunni ju keegi sünnieelseid uuringuid tegema.

Artiklis oli aga rõhutatud seda, millise lapse sünd suudeti ära hoida. See kõlas halvasti.

Mulle jäi silma, et laps oleks kannatanud… kõhukinnisuse all. See on tõesti puue, mida eraldi välja tuua?

Teised väljatoodud probleemid olid ka sellised, et “tugeva vaimu- ja arengupuude” puhul ma oleksin ikka midagi tükk maad hullemat oodanud.

Aga ta oleks ju surnud nagunii.

See on täpselt see väide, mille põhjendamist-selgitamist ma oleksin sellisest artiklist oodanud. Mitte et “sündimata jäi laps, kes kannatanuks kõhukinnisuse all”.

+4
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Pole vaja toota ebakvaliteetset massi

Siin on meile näide kaasaegsest mõtlemisest. Sa ise kuulud muidugi kvaliteetsete isiksuste hulka?

+9
-2
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 65 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Poolel teel disainbeebideni?