Esileht Ajaviite- ja muud jutud Praeguste vanaemade ja vanaisade lapsepõlvemängud

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 35 )

Teema: Praeguste vanaemade ja vanaisade lapsepõlvemängud

Postitas:
Kägu

Tere!

Töötan koolis ja korraldame oma 1. klassile väikest vanavanemate päeva pidu. Hea meelega paneksin programmi ka mõne sellise mängu, mis on oli populaarne vanavanemate lapsepõlves.
Ehk on siin praeguste koolilaste vanaemasid ja vanaisasid, kes oskavad soovitada suuremale seltskonnale sobivaid mänge oma lapsepõlvest?

Aitäh!

+6
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Rahvastepall, peitus, viis miinust, kivikuju, jne.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kummikeks, pallikool, rahvastepall, peitus (uka-uka mina prii), laptuu, pallimäng “Koer”, keks…

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga palun
https://seltskond.weebly.com/kotildeik-maumlngud.html#

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vanaisa vanad püksid, katkine telefon. Ringmänge mängiti sellistel lasteüritustel päris palju. Toolide ümber liikumine – kui muusika katkes, pidid kõi endale tooli leidma. Üks jäi ilma, tema lahkus koos ühe tooliga mängust.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

trihvaa (ma ei tea, kas see lõuna eesti miskis murrakus), aga meie mängisime

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina Kivikuningas
Õuemänguasju oli siis vähe, aga palli ja võru vist enam kuskilt nii naljalt välja ei võlu 🙂 (meie laste vanaema on nt 80)
Ukakas ja peitus ja muna jt pallimängud

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Klassiõhtutel mängisime pikka nina ja pudelimängu.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu lemmik oli lapsena: “Haned, luiged, tulge koju!” ja siis “Pätt ja miilits”, peitus muidugi ka.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma veel ei ole vanaema, aga 50-aastasena teoreetiliselt võiks juba olla ja paljud sama vanad tuttavad on ka.
Minu lapsepõlves me mängisime väga palju rahvastepalli ja koolis oli vahepeal lausa maniakaalseid mõõtmeid võttev kummikeks. Veel üks suur lemmik oli uka-uka mina prii. Ass-ass tagumine paar välja. Haned-luiged, tulge koju, seda juba mainiti. Aga see suur lemmik ei olnud, seda rohkem õpetajad käskisid klassiõhtul mängida.
Telefonimängu kõrva sosistamisega mängiti.
Teismeliste sünnipäevadel oli suur hitt pudelimäng.
kui keegi ei tea, mis mängu nime all peitub, võin ka kirjelduse lisada.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mädamuna, Värvipott, Rebaserauad, Asjapeitus ja suvel oli väga popp “maa” (ringi sisse visati nuga püsti ja siis sai endale tüki maad lõigata teise sektorist. Iga mängija seisis oma sektoris ja kui teistel õnnestus sealt suured tükid ära lõigata, siis lôpus balansseerisid varbaotstel ja püüdsid nuga nii visata, et maad juurde saaks lõigata. Mänguks oli vaja mullast platsi, kuhu ring joonistada. Elasime maal, linnas seda vist ei mängitudki või siis ehk puumajade hoovides.

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mängisime maad, mädamuna, pallikooli, trihvaad, katkist telefoni, rahvaste palli. Siis oli veel miski kapsapea, aga selle reegleid ei mäleta.
Suuremale seltskonnale võib katkine telefon ja haned-luiged, tulge koju! päris tore olla.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mängisime maad, mädamuna, pallikooli, trihvaad, katkist telefoni, rahvaste palli. Siis oli veel miski kapsapea, aga selle reegleid ei mäleta.

Suuremale seltskonnale võib katkine telefon ja haned-luiged, tulge koju! päris tore olla.

Esimest korda teab keegi veel seda “maa”-mängu😁 Kustkandist sa pärit oled?

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Esimest korda teab keegi veel seda “maa”-mängu😁 Kustkandist sa pärit oled?

Ma olen küll kolmas kägu, aga meie mängisime ka mängu “Maa”. Meil oli küll noa asemel kivi, aga muidu sama. Mina olen 30ndate esimeses pooles ja pärit Pärnu lähistelt maakohast.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma olen küll kolmas kägu, aga meie mängisime ka mängu “Maa”. Meil oli küll noa asemel kivi, aga muidu sama. Mina olen 30ndate esimeses pooles ja pärit Pärnu lähistelt maakohast.

Mina 50-ndate teises pooles ja Mulgimaalt. Tore teada, et see mäng laiemalt levinud oli!

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Heeringas-heeringas üks kaks kolm.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mädamuna, Värvipott, Rebaserauad, Asjapeitus ja suvel oli väga popp “maa” (ringi sisse visati nuga püsti ja siis sai endale tüki maad lõigata teise sektorist. Iga mängija seisis oma sektoris ja kui teistel õnnestus sealt suured tükid ära lõigata, siis lôpus balansseerisid varbaotstel ja püüdsid nuga nii visata, et maad juurde saaks lõigata. Mänguks oli vaja mullast platsi, kuhu ring joonistada. Elasime maal, linnas seda vist ei mängitudki või siis ehk puumajade hoovides.

Meil oli selle mängu nimi “Nuga”
Ja mängisime seda suures liivakastis niiskel ära tallatud liival.
Pärit olen Järvamaalt, vanus 37.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tibu-tibu ära näita! Keerukuju – ei mäleta enam, kuidas käisid aga neid õpetas meile vana õptaja. Ise mängisime letsu (kulli) ja loopisime nuga. Need on vast jah vanad mängud aga see oleks huvitav, kui vanavanemad noaga maajagamist lastega kooliõuel mängiks. Sabakull oleks ka tore, kõigil on nöörijupp püksikummi vahel ja kull püüab siis neid pepu pealt krabada.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma päris vanaemaks veel ei klassifitseeru (45 a), aga pakuks ka mõned mängud:

lendav taldrik (80ndatel oli see ülipopp),
reket, kummikeks, nuga ja juba mainitud rahvaste pall.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on üks tore tädi…selline tants-laul mulle lapsena meeldis.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Raamatuvahetusest saad tellida tasuta raamatu “1000 mängu”

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina 50-ndate teises pooles ja Mulgimaalt. Tore teada, et see mäng laiemalt levinud oli!

Mina Harjumaalt.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas keegi nendest maa mängijatest oleks nõus kirja panema mängu täpse juhise, mängisime seda ka Rakveres, 80-ndatel , kuid enam ei mäleta. Joonistasime ringi , see jagati tükkideks.Kas mängiti vaid kahekesi, või võis ka rohkem mängijaid olla – kas sel juhul jagati ring sektoriteks nagu tort? Mis moodi mäng algas? Kuidas nuga visati? Mis värk selle maa mõõtmisega oli? Mäletan, et omale sai mõõta sellise tüki, mida kaks jalalaba üksteise otsa panduna kahmata suutsid – mõlemad jalad pidid olema piirini (jälle ei mäleta, kas mõlemad jalad pidi puudutama oma piiri või võis üks knad olla oma piiri peal, teine näiteks ringi välisküljel? Mis rolli mängis mängus nuga? Väga vahva oleks lugeda ka selle mängu kiviga versiooni! Aitäh juba ette! Õpetaks oma lastele ka!

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas keegi nendest maa mängijatest oleks nõus kirja panema mängu täpse juhise, mängisime seda ka Rakveres, 80-ndatel , kuid enam ei mäleta. Joonistasime ringi , see jagati tükkideks.Kas mängiti vaid kahekesi, või võis ka rohkem mängijaid olla – kas sel juhul jagati ring sektoriteks nagu tort? Mis moodi mäng algas? Kuidas nuga visati? Mis värk selle maa mõõtmisega oli? Mäletan, et omale sai mõõta sellise tüki, mida kaks jalalaba üksteise otsa panduna kahmata suutsid – mõlemad jalad pidid olema piirini (jälle ei mäleta, kas mõlemad jalad pidi puudutama oma piiri või võis üks knad olla oma piiri peal, teine näiteks ringi välisküljel? Mis rolli mängis mängus nuga? Väga vahva oleks lugeda ka selle mängu kiviga versiooni! Aitäh juba ette! Õpetaks oma lastele ka!

Meil polnud jalgadega midagi pistmist. Kahe mängija puhul jagati ring algul pooleks. Siis viskas üks teise poolele noa ja siis sai tõmmata noaga joone, nii nagu see nuga parasjagu siis maa sees oli. Nii sai endale maad juurde. Siis visaks teine mängija, oma maad oli võimalik ka tagasi saada. Mängiti, kuni kogu maa oli ühe mängija käes.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Seda noaga maa jagamist mängisime 1960-ndatel Pelgurannas. Lisaks pallikooli, keksu (seda ümmarguse plekk-karbiga 10-kastilist), mädamuna, keerukuju, luurekat, tagumist paari, ukakat, kulli, telefoni ja loomulikult nõrkemiseni rahvastepalli.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina maa-mängija Põlvamaalt ja ligi 60-aastane. Tundub, et levinud mäng

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

irisin praegu. aga ma tahaks, et õpetajal oleks laiem silmaring.
miks sa ei anna lastele ülesandeks, suhelda oma vanavanematega ja küsida otse, mida nemad mängisid. see oleks ju vägev, kui iga laps võitaks OMA vanaema ja vanaisa mängu.
õpetajal peaks ikka loovust ja loomingulisust ja perede põlvkondade siduvuse oskust jätkuma.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mängisime “Maad” kiviga, Tallinnas, 35 olen. Meil polnud nii suurt mullaplatsi kuskilt võtta, joonistasime ja “lõikasime” maad kriidiga asfaldil.

Veel oli mäng 12 pulka, kus puupulgad pandi kivist ja laualatist moodustatud “kiigele”, löödi jalaga laiali ja kuni otsija pulki korjas, pidid teised ära peitma. Kui otsijal pulgad korjatud, sai ta teisi otsima minna, aga need peidusolijad jälle püüdsid hiilida uuesti pulki laiali lööma, kui see õnnestus, pidi midagi hüüdma ja otsija läks jälle pulki korjama. Kui otsija kellegi üles leidis, koguneti välja ja löödi uue otsijaga uuesti pulgad laiali.

Aga kas keegi saaks seletada, kuidas käis “Pätt ja miilits” (meil oli “Pätt ja võmm” mu meelest, aga täpselt üldse ei mäleta)? Samuti mis mäng on “Rebaserauad”?

0
0
Please wait...

Postitas:
annamaal

“Nuga” mängisime Tallinnas, Lillekülas.
Vahetundidel mängisime õues Ali Babad. Näis sedamoodi, et see oli vene lastelt üle võetud.
Epideemilised mõõtmed võttis kassikangas, seda sai tundide ajal mängitud, sellepärast märkusi saadud ja klassist väljagi saadetud.
Palju mängiti kaarte, potkitnoid ja turakat.
Rahvastepalli mängiti alati, kui rohkem lapsi koos ja seda mängiti ka kehalise kasvatuse tundides.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Samuti mis mäng on “Rebaserauad”?

Rate this item:Submit Rating00

Kaks mängijat hoidsid “rebaseraudu”, ehk siis nööri, kummalgi üks jalg nööril, ühe käega hoiti nööri üleval ja teise käega hoidis kumbki nööriotsa (nöör seoti kokku ühe sõlmega, ehk siis sõlme sai kokku tõmmata). Moodustus nöörist nelinurk. “Rebane” kõndis ümber “raudade” ja proovis tähelepanu igasuguste küsimustega kõrvale juhtida, et ootamatult “raudadest” läbi lipsata. Püüdjad pidid jala ja käe nöörilt lahti laskma ja otstest tõmbama, et nöör ümber rebase keha sõlmida. Kui see õnnestus, said püüdjad “kanadeks” ja “nokkisid rebase surnuks”, ehk siis näpistasid üle keha õrnalt, pmst kõditasid 🙂 Püüdmiseks käsi kasutada ei tohtinud, st nöörsilmust ainult. Päris kiire pidid olema, et silmus kokku tõmmata ja samal ajal ka jalad nöörilt ära võtta ja nööri hoidnud käed lahti lasta.

Mulle õpetas selle mängu mu Võrumaa vanaema, aasta oli siis ca 1965 ;).

+1
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 35 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Praeguste vanaemade ja vanaisade lapsepõlvemängud