Esileht Ajaviite- ja muud jutud Prepperitele – 4 inimese toiduvaru üheks kuuks 200 euroga ?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 84 )

Teema: Prepperitele – 4 inimese toiduvaru üheks kuuks 200 euroga ?

Postitas:
sindrinahk

Prepperdamine eestis veel väga populaarne pole, aga siiski soovitatakse igaks juhuks hoida kodus mõningast kauasäilivat toiduvaru.

Mõtlesin, et jagan omi ideid selleks ja ehk saan siit ka häid mõtteid vastu. Kokku lähevad kõik toiduained maksma ca 200 eur ja kaaluvad alla 40 kg kokku ja peaksid mahtuma kahte kolimiskasti ehk siis kogu kraami saab vajadusel ka autoga kiirelt kaasa võtta.

1. Kauasäilivad kuivained soolaste toitude jaoks – kokku võiks olla 15kg, ehk 500g päevas pere peale.

Siia alla kuuluvad näiteks –

Kuivatatud köögiviljad, sibul, küüslauk, paprika, tomat, maitsetaimed. – suuremates pakendites tavapoodides selliseid asju millegipärast ei müüda, 500g pakid leidsin internetipoest nimega Gemoss, neid võiks osta vähemalt 4 kg

Kartulipudrupulber, riis, pastatooted, tatar.  neid võiks osta vähemalt 6kg

Kuivatatud herned, oad, kikerherned, läätsed, bulgur, kinoa, sorgo jne võiks osta vähemalt 5kg

0,5-1kg pakendid, müügil näiteks Kaupmehes, aga ka tavapoodides.

Suhkur, sool, muud maitseained, kokku 3kg

Kõik need kuivained peaks kätte saama 100 eur eest

2. Kvaliteetsed lihakonservid – 3o tk, 240g/tk, 1 tk päevas pere peale.  – kokku 7,2kg. Tavapoodides kallid, aga ostes otse tootjalt, nt lihapood.ee – tunduvalt soodsamad hinnad, seal lisaks saab esimese tellimuse pealt 20% soodustust  – kokku 60 eur

Kui panna kokku 1 ja 2 punkti toiduained, siis saab nendest kombineerida hulga erinevaid toitvaid, tervislikke ja maitsvaid pajaroogi ja suppe, lisades vaid vett.

3. Magusad pudrud – kokku 7,5kg, 250g pere peale päevas. Ehk siis erinevad 500g pudruhelbeid 15 pakki. ca 15 eur kokku.

Lisandid pudrule – seemned, kuivatatud marjad,  rosinad, õunaviilud, banaanilaastud 4kg 20 eur

Samuti lisada vaid vett, suhkrut, soovi korral ka piimapulbrit ning maitseks muid lisandeid või kaneeli. Ning maitsev ja toitev hommikussöök ongi olemas.

Kõik kokku 200 eur

Lisaks võiks olla piimapulbrit 1-2kg (aga see on päris kallis – 20 eur kg, kes teab kust soodsamalt saada?) Ja mett, mis on sisuliselt igavene ja ei lähe kunagi halvaks.

+13
-25
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
paadund perekoolik

Mida te selle kogutud kraamiga teete, kui pole mitme aasta jooksul vaja läinud? See ei püsi ju igavesti, aeg-ajalt saavad kõlblikkuse tähtajad täis. Vahepeal kasutate ära ja ostate uued varud? Pean tunnistama, et mina sellest hädaolukorra nimekirjas paljusid asju asja eest, teist taga  ei sööks – igasugused kuivatatud köögiviljad ja konservid ei kuulu toiduainete sekka, millest aegirooga valmistan.

+29
-4
Please wait...

Postitas:
eunuhh

Vahepeal jah jooksvalt tarbida ja juurde osta. Sinna nimekirja peaks lisanduma lisaks ka vesi või veepuhastusseade/tilgad. Võib juhtuda, et puhast joogivett pole võtta.

+8
-7
Please wait...

Postitas:
kessel

no mina selle teemaalgataja paljukiidetud poe sortimendist küll kuivatatud köögivilju (paprika, sibul jne) ei leidnud. köögiviljadest oli vaid minipakkides päikesekuivatatud tomateid. paprikaga olid mingid soolapähklid vaid maitsestatud.

kui vaadata vanemate eramurajoonide ja maapiirkondade majaomanike keldritesse või sahvritesse, siis eestlane pigem keedab sügiseti moosi või konserveerib (kurke-tomateid, purgisupipõhju, letšot jne), kui et hakkab talvel 100g pakkide kaupa supitegemiseks päikesekuivatatud tomateid hingehinnaga poest ostma

+23
-3
Please wait...

Postitas:
sindrinahk

o mina selle teemaalgataja paljukiidetud poe sortimendist küll kuivatatud köögivilju (paprika, sibul jne) ei leidnud

Maitseainete all on:

https://www.gemoss.ee/shop/et/paprika-helbed-500g-54800502

https://www.gemoss.ee/shop/et/sibul-kuivatatud-hakitud-500g-57800509

https://www.gemoss.ee/shop/et/tomatihelbed-500g-56200508

https://www.gemoss.ee/shop/et/maitseainete-segu-supi-jaoks-500g-56900507

.
kui vaadata vanemate eramurajoonide ja maapiirkondade majaomanike keldritesse või sahvritesse, siis eestlane pigem keedab sügiseti moosi või konserveerib (kurke-tomateid, purgisupipõhju, letšot jne), kui et hakkab talvel 100g pakkide kaupa supitegemiseks päikesekuivatatud tomateid hingehinnaga poest ostma

Kui on olemas konservid ja ruum kus neid hoida siis loomulikult pole põhjust väga palju midagi juurde osta. Kui just ei taha osta toitu, mida saab vajadusel kaasa võtta, sest kuivatatud toit on kaalult kergem ja ruumisäästlikum, kui konserveeritud toit. Teema sai tehtud nendele kellel pole midagi olemas ja kellel pole ka suuri ruume kus toitu hoiustada.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Elbori

Hmmmm

Kiire arvutus annab, et pere peale 500g riisi, lihakonserv ja 250g kaerahelbeid annab kõigest 838kCal inimese kohta. Sa küll ei maini laste vanuseid, aga tahaks teada kuidas sa puuduoleva kalorivajaduse täidad?

Saan aru, et hädaolukorras valgule tähelepanu ei pööra, aga praegu ainus asi mis rasva annab on lihakonserv?

Kus on su plaanis pähklid, rasv, magus?

Ja nagu sa ise välja tõid siis ilma veeta pole su kuivainekogusega midagi teha.

+8
-4
Please wait...

Postitas:
sindrinahk

Hmmmm
Kiire arvutus annab, et pere peale 500g riisi, lihakonserv ja 250g kaerahelbeid annab kõigest 838kCal inimese kohta. Sa küll ei maini laste vanuseid, aga tahaks teada kuidas sa puuduoleva kalorivajaduse täidad?
Saan aru, et hädaolukorras valgule tähelepanu ei pööra, aga praegu ainus asi mis rasva annab on lihakonserv?
Kus on su plaanis pähklid, rasv, magus?
Ja nagu sa ise välja tõid siis ilma veeta pole su kuivainekogusega midagi teha.

Ei pretendeerigi siin täisväärtuslikule menüüle mis vastaks kõigile toitumisteadlaste nõuannetele 😀 lisaks võib igaüks täiendada endale sobivalt.

Tegemist on siiski hädaabi menüüga, ehk siis sellisega, mis hoiaks hinge sees ja poleks päris nii ühekülgne nagu sina välja tõid, et vaid riis, kaerahelbed ja liha (kuigi ka sellega saaks hakkama) ning jah, vett on kindlasti lisaks vaja.

Kaloreid peaks siiski rohkem tulema – suhkur, rosinad jms lisandid.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Maret Vaa

Issand, kui ma need 15 pakki pudruhelbeid koju veaks, oleks varsti jahuleedikud platsis…

+26
0
Please wait...

Postitas:
felis_catus

Ma arvan, et varuda tasub neid toiduaineid, mida nagunii süüakse, kuid mis on ühtlasi varumiseks sobivad. Konkreetsed toiduained on igal perel erinevad.

Kuna sellist olukorda, kus oleks reaalselt vaja kuu aega oma jõududega hakkama saada, tuleb ette üliharva, siis peab varusid pidevalt uuendama.

+12
0
Please wait...

Postitas:
kerstin84

Prolli prepi omale lantš kaasa🤣🤣🤣

Miks te ometi normaalselt kirjutada ega rääkida ei võiks?
Teemasse- ei soovita sellist jama küll varuda. Kõik poed ja kojuveod toimivad.

+9
-3
Please wait...

Postitas:
billa

Mis olukord see on, milleks sa teoreetiliselt valmistud? Päris siiralt ja huviga küsin?

Preppimise idee jõuab meieni meedia vahendusel piirkondadest, kus tuleb ette suuri looduskatastroofe, aga Eesti asub selles mõttes väga turvalises kohas. Meil ei ole kunagi tornaadosid, maavärinaid, tsunaamit jne olnud. Sellist katastroofi, mille tõttu tõesti ka toit terveks kuuks ära kaoks.

Mõned päevad võiks muidugi koduste varudega hakkama saada, aga nii palju on meil vist kõigil kodus varusid. Mina saaks oma tavapärase majas oleva varuga kuskil kaks nädalat kindlasti terve pere toidetud. Kuivaineid ja sügavkülmutatud kraami on ju nagunii kogu aeg rohkem kui paari päevaga ära tarbida jõuaks.

+13
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu66

Sinna poodi on mingi turundustibi tööle võetud

+16
-2
Please wait...

Postitas:
Vassikati

Mul on kodus tagavaraks purgisuppe (Salvesti borši, frikadellisuppi, seljankat), Bla Bandi pajaroa pakid (itaalia, mehhiko, havai) – tavaliselt kasutan küll liha pajaroogade tegemiseks, aga häda korral saab ka ilma lihata söönuks, Bla Bandi mustikakisselle on paar pakki, natuke makarone, riisi, jahu, tangu jms. Ma arvan, et kui mingiks hädajuhuks valmistuda, siis võiks toidu tegemine võimalikult lihtsalt käia, et lisad pakile vett ja toit on valmis. Mingitest kuivatatud köögiviljadest, kuivatatud ubadest ja konservist toitu tegema hakata on ikka paras peavalu. Kuivatatud ad, herned jms keevad juba nii kaua, et enne sured nälga, kui need valmis saavad ning neile tuleb ju midagi lisaks ka panna. Purgisupid, pakisupid, pakitoidud, puljongikuubikud on palju mõistlikum valik ja saab kiirelt valmis (eriti kui pead metsas lõkkel süüa tegema). Kindlasti peaks olema magusat, sest see hoiab jalul. Pigem juba kommid või kasvõi tükisuhkur, kui kuivatatud puuviljad, sest puuvilju pead ikka palju rohkem kaasa tassima, et neist energiat saada. Kui koduseks hädaolukorraks valmistud, siis muidugi võid varuda mida iganes, kui ruumi jätkub. Lühiajaliselt saab ju lihata ka hakkama, aga purgisuppides enamasti siiski on liha ka.

+7
-1
Please wait...

Postitas:
Loki

Eelmise jutu täienduseks ütleks, et purgitoidu eeliseks nt kuivatatud paprikale, makaronidele, kuivainetele on see, et suure häda puhul ja nt veepuudumise korral on nad ka otse purgist söödavad. Kas just maitseelamus, aga nälga ei jää. Purgis on ju nii guljashid, risotod, maksakastmed jne. Salvestil on vaakumpakendis püreesupid.

Ise proovin kuivaineid hoida nii, et kui teen paki lahti (valan õhukindlasse anumasse) siis proovin poest ka uue paki asemele osta. Rohkemate varudega viskab üle ja tavaolukorras pole kunagi poes meeles, et mis tegelikult kodus olemas on (et palju mul nüüd neid purgiube oli, kas mul tomatipasta või kookospiim oli kapis) ja kipun ostma ja lõpuks võtan kasutusele ikka selle ostetud pakendi, selle asemel, et kapist otsida, et kas vana ja kiiremini aeguv toode on olemas. Endal sai koroona alguses ka varusid natuke suurendatud (et kui peaksingi üksi kodus haige olema, et ei jaksa süüa teha, ei saa poodi, ei jaksa vedada vmt), et siis oleks neid lihtsasti valmistavaid ja kaua säilivaid toite. Purgisupid, kuivained, konservid jne. Tegelikkuses jäid enamus pigem seisma ja aegusmistähtajad jõudsid kätte, nüüd siis sorteerisin ja tõstsin aeguma hakkavad asjad ette (mis veel kõlbasid nt purgisupid, kookospiimad, praekapsas) ja tarvitasime ära. Tegelikkuses lihtsalt kippus see olema, et neid kauasäilivaid asju igapäevaseks toiduks niipalju ei tarvitagi (nt purgisuppe), et olemasolevad ära kasutada ja asemele osta.

Kui proovida pepper olla ja kuu varu toiduvarusid hoida (mitte säästmise eesmärgil) siis peaks olema ka altarnatiivne toiduvalmistamisviis elektripliidile/ahjule/mikrokale/veekeetjale vaid koju varuma ka priimuse jne. Majas elades õnneks on eelis, et kui puuküttel ahju/pliiti toas pole on vähemalt õues grillil võimalik süüa teha.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Maret Vaa

Mis olukord see on, milleks sa teoreetiliselt valmistud? Päris siiralt ja huviga küsin?

Preppimise idee jõuab meieni meedia vahendusel piirkondadest, kus tuleb ette suuri looduskatastroofe, aga Eesti asub selles mõttes väga turvalises kohas. Meil ei ole kunagi tornaadosid, maavärinaid, tsunaamit jne olnud. Sellist katastroofi, mille tõttu tõesti ka toit terveks kuuks ära kaoks.

Mõned päevad võiks muidugi koduste varudega hakkama saada, aga nii palju on meil vist kõigil kodus varusid. Mina saaks oma tavapärase majas oleva varuga kuskil kaks nädalat kindlasti terve pere toidetud. Kuivaineid ja sügavkülmutatud kraami on ju nagunii kogu aeg rohkem kui paari päevaga ära tarbida jõuaks.

Täpselt. Mul sõbranna elab USA põhjaosas mägedes ja neil tuli äsja 1,75 m lund maha. Vaat ssellies kohas saan varude omamisest aru – kõik poed-koolid jms on arusaadavalt suletud. Kohale toodi eritehnika, et teid lahti saaks lükata.

+8
-1
Please wait...

Postitas:
primaka

Milleks neid sellises koguses hoidma peaks?

+6
-4
Please wait...

Postitas:
nelz

Maailmalõpuvarusid koju tassima ei hakka aga pean üldiselt elementaarseks, et mingid toiduvarud võiks kodus ikka olemas olla.

Alati on kodus kappides olemas kuivained (nisu-ja rukkijahu, pudruhelbed, makaronid, kruubid, tatar, kinoa jne), igaks juhuks mõni purgisupp, paar purki ube, sahvris moosid ja marineeritud kurgid, tuttava jahimehe tehtud lihakorservid, sügavkülmas lihakraami ja marju.

Ja neid niikuinii kasutatavaid asju ostamegi enamasti varuga, kui ära tarbime siis ostame koju jälle juurde. Kui on hea soodukas siis võtame mitu.

Mingeid “stampvarusid” soetada ei pea eriti otstarbekaks aga oma peres söödavad asjad võiks ju olemas olla.

+5
0
Please wait...

Postitas:
poltergeist

Nagu keegi eespool kirjutas, need varud peaks olema sellised, et neist ka igapäevaselt süüa teed. Et ei tekiks aegumise või putukate vmt probleemi (kuivainetega võid poest juba igasugu satikaid kaasa saada ja on kõik rikutud), et ühest otsast ise tarbid ja jooksvalt ostad juurde, et varu oleks. Teemaalgataja nimekirjas on palju sellist, mida ma ennast tarbimas ei näe (kõik need kuivatatud asjad). Kui inimesel on maal suvekodu või püsiv elupaik, on tal keldrid talveks olemas ka köögiviljavaru, see polegi asi, mida poest mitmeks kuuks korraga ostma minna, vaid on juba endastmõistetavalt endale suvel kasvatatud. Teine asi on igasugu konserveeritud toidu kvaliteet, mida kauem säilib, seda kindlam võid olla, et sinu keha jaoks midagi head see ei tähenda. Nii et sellise arutu kuhja “halva” toidu kokkuostmise asemel tuleks kaaluda muid alternatiive. Võta või kanad, siis on jooksvalt perel ka muna- ja lihavaru 😀

+4
0
Please wait...

Postitas:
Punkar

No mina näiteks olin torm Monika ajal nädal aega beebi ja köhas väikelapsega oma metsatalus lõksus, kuni tee lahti lükati ja elekter taastati. Lähima teeni oli kilomeetri jagu vööni lund. Mees käis korra suuskadega lähima lahti lükatud teeni ja tõi lõbu pärast head paremat bussiga linnast poest. Hakkama oleksime saanud ka ilma poes käimata. Autoga liigelda saime alles kahe nädala pärast. Kuna olen ka matkaja ja mees on jahimees, siis põdralihakonserve on keldris, aegajalt kui on kiire toit vaja teha, kasutan neid ka tavapäeva söögiks. Matkale võtan ka kaasa. Kuivainetega ei juhtu kinnises pakis midagi, hoian neid kinnistes kuivades topsides, et leedikute sissetoomine mingit üleüldist katastroofi kapis ei põhjustaks. Ühe korra elasin selle üle ja pärast purgisüsteemi kasutuselevõttu pole 15 aasta jooksul ükski satikas enam kapis paljunema hakanud. Tegelikult on korralikes tingimustes hoidss üsna kaua võimalik kuivaineid säilitada. Sellist kuivainet ei osta, mida kodus ei tarbi aga kohe kui midagi ära tarbin, ostan kohe asemele. Mulle meeldib kui saan kodus spontaanselt otsustada, mida süüa soovin ja ma ei pea poodi selleks sõitma. Aga riisi, kruupi, ube, herneid, kuskusi, lasanjeplaate, makarone, putrusid, läätsesid, jahu jne. ikka tarbin. Keldris on kartulid, letšod, kurgihoidised, moosid. Sügavkülma kirst täis liha, maitserohelist, marju, seeni, kõrvitsakuubikuid, põdravorsti, põdrapasteeti. Kapis on ka piimapulbrit, sest kui kohvipiim otsa saab, või hommikul avastad, et pudrule pole piima lisada, siis metsast linna ei sõida. Matkajad üldiselt saavadki valgu ja rasvavajaduse konservide ja piimapulbriga enam-vähem kaetud. Seega häda korral toidaksime oma viieliikmelise pere kuu aega koduste varude peal ära küll. Seda juhtub meil päris sageli, et elekter ära ja pean puupliidil süüa tegema ja paneme õlilambi põlema. Kui suvise elektrikatkestuse ajal pliiti ei taha kütta, teen süüa matkapriimusel.

+9
-4
Please wait...

Postitas:
Amatöör

Mis maailmalõppu tee ootate?  Maakohas on alati olnud toiduvarud, kuna tuiduga  ei pruugita teid lahti saada, isegi Monika puhul olid teed max 3-4 päeva kinni. Muud piirkonnad oli juba järgmisel päeval liiklemiseks vabad. Enamik elektriliine on ka maasse viidud, elekter ei pruugigi enam ära minna.

Lihakonserve ja magusaid putrusid ei söö me peres keegi, seega jääksid need seisma. Küll on keldris kott kartuleid, mahla, moosi, mett, sügavkülmas marju, seeni ja liha. Kuivaineid on ka.  Iial ei ostaks mingeid kuivatatud tomateid vms,

Toiduaine ei peaks olema kauasäiliv, vaid jooksvalt uuendatakse ning ostetakse tagavaraks et kui otsa saab, siis ei  pea poodi jooksma. Ma ei tea mida teha 3 kilo soola/sukruga. Kaunud vanaema varus suhkrut, et moosi keetmise ajaks võtta oleks.

+4
-4
Please wait...

Postitas:
Alfa

Kui just ei taha osta toitu, mida saab vajadusel kaasa võtta

Mina küsiksin, et kuhu kaasa võtta?

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Punkar

isegi Monika puhul olid teed max 3-4 päeva kinni

Mina asun lähimast linnast vaid 20 km kaugusel aga minu taluni tulev tee oli 7 päeva täiesti kinni ja päris lahti saadi kahe nädala pärast, ainult kopaga saadi lahti, seni paar korda sahaga püüdsid lükata aga ei saanud. 4 päeva pärast tormi lükati lahti asfaltkattega maantee kilomeetri kaugusel, natuke kaugemal olev tähtsama järgu tee lükati lahti varem, seal toimus bussiliiklus. Aga kui mul väikelapsed kodus köhivad, ei hakka ma koos nendega kilomeetrit suusatama, et tsivilisatsiooni jõuda. Palju mõistlikum on rahulikult oma varudest toituda. Monika ajal tõstsime sügavkülma kraami lihtsalt lumehange kuni elekter naases.

+5
-2
Please wait...

Postitas:
billa

Prepperdamine eestis veel väga populaarne pole

Jah, sest Eesti geograafiline asukoht on selline, et looduskatastroofe siin ei esine. Kõige suurem torm on olnud selline, et mõnes piirkonnas tuli paar päeva olemasolevate varudega hakkama saada ja nii palju on igaühel kapis olemas.

Mille jaoks sa prepid nii hoolega? Ja kuhu sa nende varudega liikuma hakkad, et nad alla 40kg peavad kokku kaaluma?

+7
-4
Please wait...

Postitas:
Punkar

Ma ei tea mida teha 3 kilo soola/sukrug

Minu peres kulub aastas kõvasti rohkem kui kilo soola kindlasti, hoidistamisel on sool äärmiselt väärtuslik mäiteks. Pole ebamugavamat asja kui see, kui sul sool kodus otsas on. Mul on endal jooksvalt kapis alati kilo soola ja paar kilo suhkrut. Ja seda ilma mingi plaanita katastroofiks preppida. Eesmärk on see, et kui sool otsa saab, tead, et kapist leiab veel mitte ei ole toidutegemise plaanid kõik mokas. Toob naabrimees paar ämbrit seeni mida ta enam müügiks puhastada ei viitsi või naabrimemm tõstab ukse taha mõne kasti lõhki löönud tomateid ja kohe kulub see sool ja suhkur hoidistamiseks ära.

+7
-6
Please wait...

Postitas:
eunuhh

Teema oli prepperitele, aga ikka ujuvad sisse mingid kasutajad, kes räägivad, et nemad ei varu ja preppimine on mõttetu. Ärge varuge ja olgu teie meelest mõttetu. Vale teema teile järelikult.

Ise olen olnud nädalapäevad kinni lume tõttu, samuti ajal kui meil oli üks auto, sõltusime paljustki kodustest varudest ja on olnud ka suuri elektrikatkestusi. Elektrikatkestusi esineb siiani igal kuul, aga selliseid, kus kuni 24h voolu pole. Sel suvel oli ka tõsine oht, et peame kodust evakueeruma seoses metsatulekahjuga ja see oli just selline olukord, kus võiks olla valmis kastid varustuse ja toiduga. Lisaksin ka, et dokumendid ja vanad perefotod võiksid olla kastis valmis kaasa haaramiseks. Metsatulekahjud lähevad aasta-aastalt aina hullemaks, vaadake mida need mujal Euroopas juba teinud on.

+7
-9
Please wait...

Postitas:
mukk77

Kui ma elaksin maal, siis oleks selliste varude omamine mõistlik. Tuul, torm, tuisk jne. Linnas mõtet ei näe. Nimekirja lugedes jooksis juhe kokku juba kartulipudrupulbri juures. Jälk.

+5
-2
Please wait...

Postitas:
Loki

Teema oli prepperitele, aga ikka ujuvad sisse mingid kasutajad, kes räägivad, et nemad ei varu ja preppimine on mõttetu. Ärge varuge ja olgu teie meelest mõttetu. Vale teema teile järelikult.

Ise olen olnud nädalapäevad kinni lume tõttu, samuti ajal kui meil oli üks auto, sõltusime paljustki kodustest varudest ja on olnud ka suuri elektrikatkestusi. Elektrikatkestusi esineb siiani igal kuul, aga selliseid, kus kuni 24h voolu pole. Sel suvel oli ka tõsine oht, et peame kodust evakueeruma seoses metsatulekahjuga ja see oli just selline olukord, kus võiks olla valmis kastid varustuse ja toiduga. Lisaksin ka, et dokumendid ja vanad perefotod võiksid olla kastis valmis kaasa haaramiseks. Metsatulekahjud lähevad aasta-aastalt aina hullemaks, vaadake mida need mujal Euroopas juba teinud on.

Keegi ei taha preppimist maha teha, aga kõigepealt on vaja mõelda, mis otstarbel ja mida reaalselt mõistlik meie oludes varuda on. Ja kuidas neid hiljem kasutada.

Metsatulekahju korral sa ilmselt ei hakka kodust kaasa haarama kuivatatud tomatit, paprikat jmt kauasäilivaid maitseaineid?

Okei, purgitoidud on küll raskemad ja võtavad ka rohkem ruumi, aga samas, mis sündmus on Eestis selline, et sa põgened kodunt kuivatatud maitseainete ja kuivainetega? Ma olen täiesti nõus, et mingi toiduvaru peabki kodus olema – kunagi ei tea Eestis tormikahjusid, elektrikatkestusi jmt ette. Aga ilmselt sellist olukorda, kus oma kodunt peaks telgiga nt metsa põgenema (nt küüditamise hirmus) ilmselt ette ei tule. Ja sellisel juhul ilmselt on ka tunduvalt olulisemaid asju kaasa võtta ja tunduvalt targemaid toiduvalikuid kui teema algatuses nimetatud.

Selles suhtes on point, et kui juhtub olema nt lumevang+elektrikatkestus siis sügavkülma varutud asjadest pole ehk nii palju kasu kui kuivainetest. Samuti ilmselt tulekahju eest kodust põgenedes ei ole suhkur ega sool olulised asjad, et neid 3kg jagu kaasa haarata. Tulekahju korral päästan ehk dokumendid ja lemmikloomad ja on plaan olemas kelle juurde minna, toiduasjad on sellisel juhul täiesti ebaolulised.

Täiesti teine asi on see, et mis asju, kodus varuks on.

Ainult toiduasjade preppimisest (et oleks alla 40kg), et kiirelt kaasa haarata pole ka kasu. Kuidagi kodust põgenedes on vaja neid ka milleski ja kuidagi valmistada. Samuti see 40kg kiiresti kaasahaaratav pole kooskõlas ka väga sellega, et kui mul tatart vaja on, võtan sealt ja ostan uue paki ja panen asemele. Reaalsuses keegi väga ei viitsi nii. Lõpuks on see, et 2-3 aasta pärast avastad, et krt, tatar seal sees aegunud ja/või käib seal elu.

Lisaks peaks mõtlema seda ka, et neid asju, mida igaks juhuks varuda oleks ka kasutatavad. Kui ma ostaks endale 100€ eest igaks juhuks konserve valmis, mida ma kunagi muidu toiduvalmistamisel ei kasuta siis need lihtsalt lähekski mul käest ära. Isegi kassidele-koertele pigem ei kõlba anda, sest on tihti tugevalt maitsestatud/soolatud.

Kuna vett saaksin õnneks kaevust, aga kodu on elektriküttel siis tunduks mõistlikum nt hoopis diiselgeneraatorisse investeerida. Eesti oludes.

+7
-1
Please wait...

Postitas:
Kalli ema

Kiidan teemaalgatust! Igati ajastukohane ja kahju neist, kes veel aru pole saanud, kui oluline on teatav valmidus ise hakkama saada – kõikuv elektrivarustatus, sellest sõltuv joogiveevaru, sügelev Venemaa, epideemia, hinnatõus.

+6
-7
Please wait...

Postitas:
billa

Sel suvel oli ka tõsine oht, et peame kodust evakueeruma seoses metsatulekahjuga ja see oli just selline olukord, kus võiks olla valmis kastid varustuse ja toiduga.

Kui on oht, et su kodu metsatulekahju käigus hävib, on loogilisem siiski kaasa haarata isiklikke asju, mitte sahvrist kastitäite kaupa purgiube autosse tassida.

+8
-2
Please wait...

Postitas:
k2oliis

Meil ka keldris mingi hädaabi toidukarp (mitte hiiglaslilk, aga midagi siiski)-purgid, konservid, pudelivesi, müslibatoonid, lutsukommid, natuke kuivaineid… umbes kord aastas toome üles, vahetame sisu välja ja tarbime “vana” kraami ära. Elame küll linnakorteris, aga iial ei tea. Tükki küljest ju ei võta. Kord käisime Narvas ja seal jäi terveks õhtuks linn seisma, kuna elekter läks ära, ei saanud poes tehinguidki teha. Mitte et meid üheõhtune mastaapne elektrikatkestus errorisse lööks, kui poodi ei saa minna; meil on toas ka palju varuga sööki, aga see oli näide, et nii mõndagi ootamatut võib juhtuda, mida praegu ette ei kujuta.

Teemaalgataja nimekiri on minu hinnangul natuke liiga entusiastlik 😀

0
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 84 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Prepperitele – 4 inimese toiduvaru üheks kuuks 200 euroga ?