Esileht Ajaviite- ja muud jutud Prepperitele – 4 inimese toiduvaru üheks kuuks 200 euroga ?

Näitan 24 postitust - vahemik 61 kuni 84 (kokku 84 )

Teema: Prepperitele – 4 inimese toiduvaru üheks kuuks 200 euroga ?

Postitas:
Aneke

Kas generaatorid on kasutatavad tormiga? Kui sajab ja on tuul?

Mis vedela kütusega käib, pole siseruumis kasutatav.  Kas on valmidus olemas ühendamaks, mitte juhe aknast välja?

Küsin, sest olen näinud lahendusi, mis pole kasutatavad jahedal ajal, puudub võimalus võrku ühendada, oletatakse, et saab kasutada toas. Lärm pole teema, vaid heitgaasid.

Näiteks mul pole generaatorit. Kui ostaks, võrku ei saaks ühendada. Saaks juhtmega kasutada, selleks puudub lahendus kui lahtine aken välja arvata. Samuti pole mul kuskil seina lähedal mingit nö kuubikut ehitatud, kus genekas olma saaks.

Tõesti, kuna olen korduvalt näinud lahendusi, mis on normaalse mõõdukalt sooja ilmaga kasutatavad, siis teema tadub mõtlemist. Räägin elamutest.

0
0
Please wait...

Postitas:
billa

15 minutit muutus viieks tunniks. Kuna lõpuks helistades rikketelefon ütles, et kohe saab hooldus läbi, siis jätsin varude kallale minemata. Muidu oli juba plaan söök puuahju küpsema panna ning keldrist varutud joogivett tooma minna.

Viis tundi võiks tõesti ilma varude kallale minemata hakkama saada…

+18
0
Please wait...

Postitas:
Alfa

15 minutit muutus viieks tunniks. Kuna lõpuks helistades rikketelefon ütles, et kohe saab hooldus läbi, siis jätsin varude kallale minemata. Muidu oli juba plaan söök puuahju küpsema panna ning keldrist varutud joogivett tooma minna.

Ära jama, Leningradi blokaad oli selle kõrval nagu lapselalin.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Elga-Salme

Ega see toidukaup sinna poodi ka iseenesest ei teki. Võivad olla ikaldused, tuumajaama õnnetused või misiganes põhjused maailmas ja Eestis, miks mingeid toiduaineid lihtsalt poes enam saadaval ei ole. Koroona ajal see kohati juba tekkis või kasvõi ka siis kui see mingi laev Suessi kanali blokeeris.  Kaupa lihtsalt pole või on hinnad hinge hinnaga. Ei tasu praalida, et meie pere tarbib ainult ja ainult värsket, fui purgisupid. Nõukaaja tühjad letid juba meelest? Eesti ei tooda kõiki toiduaineid ise. Ja kui toodab miskit, mis laias  maailmas nõutuks muutub, siis eelistatakse magusa raha nimel kogu toodang mujale saata, mitte eestlasi varustada. Mäletate heina kriisi? Heinarulle suisa varastati talumaadelt.

Meid ei ohusta miski? Kas oskasite arvata, et midagi sellist nagu koroonaviirus tuleb ja te hakkate kandma maske?

+6
-10
Please wait...

Postitas:
piret005

Koroona ajal see kohati juba tekkis või kasvõi ka siis kui see mingi laev Suessi kanali blokeeris.

Ei tekkinud. Kui ühte toodet polnud, siis oli palju teisi. Näljahädast oli asi ikka väga kaugel.

+9
-1
Please wait...

Postitas:
Agathe

Talvel ei juhtu kohe midagi. Kui on soe aeg, siis tuleb otsast sööma hakata. Suvel läheks jamaks – eks siis saavad koerad ka pidupäeva ja tavapärasest enam toortoitu 🙂

Suvel peab siis jah otsast sööma, aga teine osa kuumtöödelda ning hoidistada. Pikk kirjeldada, aga eks ennegi ole puupliidil hoidiseid tehtud 🙂 Kui veidi nuputada, siis grill abistab ka. Osa asju saab suitsutada. Niisama, jutu jätkuks.

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Punkar

Ma isegi mõistan, mida teemaalgataja silmas peab. Tean ühte sellist perekonda, kellel on plastkastide sees sellised varud olemas, lisaks pudelivesi. Kuigi olen ise ka varuja ja vajadusel saaks poes käimata paar kuud ära elatud kodustest varudest (piimatoodetega tekib ainult probleeme), ei ole ma selline, kes eraldaks mingi osa varudest ja viiks selle plastkarbis garaaži ja käiks seda siis aeg-ajalt sorteerimas ning uuendamas. Nõustun ka eelnevalt kommenteerijatega: sellise kriisipaki puhul on olulise tähtsusega siiski kaloraaž ja toitainete koostis ning lähtumine sellest, millised on inimeste endi toitumisharjumused. Kui ikka nt. tatart ei söö, siis ei ole mõtet seda kriisipakki toppida.

Jah mina ka ei varu mingeid selliseid sööke, mida muidu hea meelega ei tarbi. Kriisipakk, mida sa kuidagi eraldi hoiad ja üldse ei tarbi, peaks sel juhul koosnema toiduainetest, mis omavad mingit toiteväärtust ka 10 aasta pärast. Aga nii suurt katastroofi tõenäosust meil ka ei ole, et selliseid pakke vaja läheb.  Meie kallame regulaarselt vett suurtesse pudelitesse, paar korda aastas vahetame. Siis on alati vesi võtta ja ei pea naabertalu salvkaevu juurde elektrikatkestuse korral minema, endal on meil elektripumbaga töötav kaev. Küte on meil oma metsa puit, puupliit on ka olemas, keldris saab toitu jahedas hoida

+1
0
Please wait...

Postitas:
nelz

Mind huvitab, mida teevad elektrita need, kellel on sügavkülmad manti täis?

Kui on pikem elektrikatkestus siis saab sügavkülmas oleva kuumtöödelda ja kauasäilivaks vormistada. Marjad moosideks, liha purki konserveerida, puuküttega pliit on olemas ja probleemi ei näe.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Klähv

Ja mis saab, kui sinu varud nt märjaks saavad või pommitabamuse? Äkki peaks pidevalt kott kuivatatud sodiga seljas olema?

+3
-4
Please wait...

Postitas:
Agathe

Kui on pikem elektrikatkestus siis saab sügavkülmas oleva kuumtöödelda ja kauasäilivaks vormistada. Marjad moosideks, liha purki konserveerida, puuküttega pliit on olemas ja probleemi ei näe.

Jah, nii on. Isegi kui puuküttega pliiti pole, saab seda hädapäraselt (aga kriisi ajal ongi häda) teha ka muude vahenditega.

+2
0
Please wait...

Postitas:
ageta

Ära jama, Leningradi blokaad oli selle kõrval nagu lapselalin.

Ega tõesti, viie tunni jooksul ei tohi tõesti inimesel janu tekkida, et juua tahaks. Ja kui tekib, siis keldrist varupudeli toomine, sest kraanist ei tule vett on tõesti lubamatu. Oleks pidanud tiigist vett lurpima parem.

+6
-12
Please wait...

Postitas:
sindrinahk

vett ei tule kraanist, süüa kuumtöödeldes teha ei saa, tanklad ei tööta, toiduainete laod sulavad üles, pangakaardid ei tööta, sularahaautomaadid ei tööta, tuba ei saa kütta, veetorud lõhkevad jne. Jumal tänatud, et sul siis kodus kilode kaupa kuivatatud tomateid on, lisaks suured kotid jahu ja makarone.

Vett saab alati tuua, näiteks jõest. Veefilter on olemas. Lisaks on mul kodus puupliit, kuigi elan Tallinnas, kortermajas. Lisaks on olemas gaasipriimus ja gaasiballoonid. Saab ka õue söegrilli alla lõkketule teha ja seal toitu valmistada! Bakterid ja muu sodi, mida veest ei eemaldanud veefilter, hävinevad keetmisel nagunii.

Kas keegi jälgib praegu 3-s jooksvat sarja perest, kes lapsega talvel metsas elab? Mõtted, emotsioonid?…

Nad on läinud lihtsama vastupanu teed, kasutades RMK kohti, seal olemas lõkkease, varjualune, tihti ka küttepuud, Wc. Minu jaoks oleks olnud selline ellujäämise saade palju huvitavam kui nad oleks läinud “metsikult” telkima. Või veel ägedam – nagu Alone saates, kus eeldatakse et ehitad ise omale varjualuse ja otsid/kütid ise süüa ka. Aga imikuga muidugi nii ei saa.

Mis konkreetselt selle saate juures mind häirib, on nende varjualune, kus pole põrandat ja ääre alt puhub tuul sisse. Kui nagunii tuled autoga ja kõik varustus kaasas, siis miks mitte võtta kaasa ka väike kvaliteetne veekindla põhjaga kaheinimese telk magamiseks, mille saaks püstitada suure telgi sisse – oleks palju soojem ja mugavam.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Punkar

Talvel matad lumekuhja alla, kui on korralik kuhi, siis selle keskmes ei sula ka mitme sulapäevaga miski üles. Suvel – soolamine, marineerimine, kuivatamine, vinnutamine.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Lozerz

Kuis teil ometi mälu nii lühike on? Alles see oli, kui koroona Hiinast Itaaliasse jõudis ja siin paanika lahti läks. Poed osteti ka suuremates linnades paari päevaga tühjaks ja kui sul endal kodus kapis midagi ei olnud, kui sa ostupaanikast osa polnud võtnud, oli mingi hetk päris vilets olukord.

Kas sa elad välismaal? Sest Eestis küll kuskil poed tühjad ei olnud ja suuremates linnades töötas Wolt ka ideaalselt.

+6
0
Please wait...

Postitas:
tooni

Preppimisest ei tea midagi ja ei hakanud otsima ka. Sooviks eesti keeles.
Nii muutuvas maailmas muidugi asju ette ei tea. Vaadates enwrgiakriisi, siis saab öelda, et elekter, gaas, kütus ehk varsti ka vesi, on isegi rahuajal, saamas tavainimestele kättesaadavusel probleemiks. See näitab ära, mis saab siis veel, kui mingi reaalne asi saab olema, kriisiolukord. Siis saavad vaid valitud, sest nüüdki saavad iseenese privileegijad koore.
Nii kui mingi katastroof tuleb, saab rahvas loetud pajuki. Näed poodi, asjad sees, aga uks on juba sinu ees kinni.
Kes on varunud, neil on, aga see tuleb ära peita või varjata. Nii inimeste, kui riigi eest.

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Kaegu007

Kas keegi jälgib praegu 3-s jooksvat sarja perest, kes lapsega talvel metsas elab? Mõtted, emotsioonid?…

Sattusin eile vaatama ja kas olid kuskil juttu sellest, kuidas nad seda imikut pesevad? Et kui vesi on 5 l plaskudes ja telgil ollakse soojalt riides, aga last ju tuleb aegajalt vannitada.

Minu meelest see paksude riietega telgis olemine piirab lapse arengut – laps peab ikka oma käsi-jalgu nägema ja puudutada saama. Mitte, et on kogu aeg kinnastes ja paksude riietega.

+12
-1
Please wait...

Postitas:
nööbikoguja

Juhul kui tõesti sellist laadi katastroof tulema peaks, kus su pere ellujäämine sõltub varutud toiduainetest, ei ole neist varudest mitte midagi kasu kui puudub võimekus neid kaitsta nende eest, kellel varusid ei ole. Ma elan Pirital eramajas, toitu ehk on mingil määral, toa saab ka ilma elektrita soojaks, kaev on õue peal. Aga kuna mul on selle kõige kaitsmiseks parimal juhul paar lumelabidat, siis mul küll illusioone ei ole, et need varud ja mugavused jäävad mulle, mitte Lasnamäelt alla voolavale väga motiveeritud jõulisele kontingendile.

+9
-2
Please wait...

Postitas:
dewey

Nii kui mingi katastroof tuleb, saab rahvas loetud pajuki. Näed poodi, asjad sees, aga uks on juba sinu ees kinni. Kes on varunud, neil on, aga see tuleb ära peita või varjata. Nii inimeste, kui riigi eest.

Aga mis vahet on pöördumatu katastroofi juhul, kas varusid on nädalaks või kuuks? Varem või hiljem oled ikka samas seisus kui teised. Ma saan muidugi aru vajadusest pidada vastu lumetormile või elektrikatkestusele, aga kui lõpeb elu nii, nagu me seda tunneme, siis ei aita purgisupid ja makaronid oluliselt.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
sindrinahk

Aga mis vahet on pöördumatu katastroofi juhul, kas varusid on nädalaks või kuuks? Varem või hiljem oled ikka samas seisus kui teised.

Oleneb katastroofist, aga öeldakse et neil kes suudavad esimesed 72 tundi vastu pidada, kasvab ka hilisem võimalus ellujäämiseks tunduvalt. Alguses on šokk, aga hiljem inimene juba adapteerub uute oludega.

Aga kuna mul on selle kõige kaitsmiseks parimal juhul paar lumelabidat, siis mul küll illusioone ei ole, et need varud ja mugavused jäävad mulle, mitte Lasnamäelt alla voolavale väga motiveeritud jõulisele kontingendile.

Tõsi, aga osta siis omale midagi enesekaitseks juurde, ei pea ju paari lumelabidaga piirduma. Kasvõi õhupüss. Kui lasnamäe motiveeritud jõuline kontingent saabub, siis istud sina püssiga teise korruse akna peal ja usu mind – see kamp otsib omale teise, lihtsamalt sissekolitava hoone.

Kes on varunud, neil on, aga see tuleb ära peita või varjata. Nii inimeste, kui riigi eest

Indeed!

+2
-2
Please wait...

Postitas:
AmandaRosaalie

Miks? Minu meelest on niikuinii vaja kogu aeg järjest varusid uuendada, vanem osa ära tarbida ja uuem asemel hankida. Nii et miks ei võiks seda teha ka viietunnise elektrikatkestuse ajal? No tarbid ära ühe potsku vett ja võibolla ehk teed lõunagi sealt varudest võetust. Kui vesi tagasi tuleb, paned uue vee asemele ning järgmisel poeskäigul ostad ka ära tarbitud toidu asemel uue.

Ma prepper ei ole. Aga elan maal üksikus kohas, kus lumetormide ajal võib ikka mõneks ajaks kinni jääda. Monika ajal olin 4 päeva oma kodus lumevangis. Nii et mul on alai olemas midagi millest süüa teha – sügavkülmas kraami, kuivaineid, isegi leiba hoian sügavkülmas. Ja ei lähe midagi halvaks. Jälgin uut riisipakki võttes, et võtan vanima kuupäevaga ja ka sügavkülma kraami tarvitan ikka järjest ära. Raskeim saab olema tõesti siis, kui peaks elekter ära minema pikemaks ajaks. Talvel panen toidu plastikastidega lumehange. Suvel tuleb kiiresti hoidisteks keeta. Puupliit olemas, suvel seda muidugi ebamugav kasutada, aga vajadusel ikka saab. Nii et väike suhkru- ja soolavaru on ka olemas, et vajadusel tõesti marjad moosiks keeta ja liha ka purkidesse.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Agathe

Nii kui mingi katastroof tuleb, saab rahvas loetud pajuki. Näed poodi, asjad sees, aga uks on juba sinu ees kinni. Kes on varunud, neil on, aga see tuleb ära peita või varjata. Nii inimeste, kui riigi eest.

Aga mis vahet on pöördumatu katastroofi juhul, kas varusid on nädalaks või kuuks? Varem või hiljem oled ikka samas seisus kui teised. Ma saan muidugi aru vajadusest pidada vastu lumetormile või elektrikatkestusele, aga kui lõpeb elu nii, nagu me seda tunneme, siis ei aita purgisupid ja makaronid oluliselt.

Eks suurem osa prepperitestki, rääkimata tavalistest varusid omavatest inimestest, kes on natuke püüdnud ka ette mõelda, ei valmistugi maailmalõpuks. Nii palju kui mina neid tean, nii kodu- kui ka välismaal, nad omavad varusid peamiselt mõeldes oluliselt väiksematele asjadele, näiteks töökaotus või lumetorm, elektrikatkestus.

Siia jätkuks on muidugi pööratud mõte korraks ka diversioonile, looduskatastroofidele, sõjaohule, vandalismile, terrorismile, pandeemiale, loodusreostusele.
Aga idee on üldiselt palju lihtsam – teatud tegevused on suunatud ka lihtsalt (puhta) väärtusliku toidu omamisele, et ei peaks mitmeid kordi nädalas poe vahet rapsima, vaid oleks endal valikus head ja paremat võtta.

Kui veidi tagasi mõelda, siis suutlikkus teatud tasemel ise ennast ära majandada pole kunagi kahjuks tulnud. Siin pole ju jutt ainult toidust.

Kui vaadata minevikku, meist enamuse, kasvõi mu enda ja abikaasa vanavanemate ja vanavanavanemate minevikku, siis seal on küüditatuid ja ka niisama sõja jalgu jäänud inimesi. Tõenäolisemalt ellu ei jäänud mitte need, kel olid kõige suuremad toiduvarud. Ellu jäid need, kes näiteks vedasid soolalihatünni asemel Siberisse kaasa õmblusmasina, puskariaparaadi ning aedviljaseemneid. Ehk siis kelle ellujäämistaktika ei seisnud toidul vaid oskustel ja vajalikul vahetuskraamil. Oli vahetatav siis intellektuaalne või materiaalne “kaup”.
Ida-Virumaal, kus rinne käis üle talude II ilmasõja ajal kordi edasi-tagasi, ei olnud suurt abi kahest lehmast ja aidatäiest soolalihast. Kui sakslased ei rekvireerinud, tegid seda venelased. Kõige paremini elasid inimesed, kes oskasid nii vene kui ka saksa keelt, kel olid mõlemale poolele ja eelkõige oma perele vajalikud oskused – näiteks kasetõrva keetmise, kingsepatöö või meditsiinilise abi oskused. Ehk siis kes said realiseerida oma oskuste kapitali. Ka need, kel oli vahetuskaupa, mis võis tähendada kõike, alates kangastest ja puskarist kuni näiteks marlikangani.

Lehma, vilja ja soolaliha juba pikalt ei peida, aga minu vanavanatädidel oli lisaks keelteoskusele terve peidikute süsteem, kus loodusesse oli kaevatud puskarit, niiti-nõelu, plekktoosides seepi, ravimeid, kangaid jms. Nemad jäid ellu, nende oskused ja ka hästi peidetud varud kõlbasid vahetada kõige söödava vastu. Kaks nende venda ja kolmas õde – kes lasti oma viimast põrsast kaitstes maha, kes nälgis venemaal surnuks.

Kõik mäletame kirjandusest traagilisi lugusid, kuidas lapsele ravimite hankimiseks vahetati ravimi vastu viimane leivatükk või löödi endal välja ja viidi vastutasuks oma kuldhambad.

Ärme hakkame sõjast ja selle võimalikkusest või võimatusest rääkima, kui valmistumisest jutt. Niikuinii me ette ei tea ning rünnaku oht on sama vana kui maailm. Räägime sellest, et mida vähem pere sõltub poest, Woltist ja ühest energiaallikast, näiteks elektrist, seda vähem on ta munad ühes korvis ja seda laiemad on tema võimalused igasuguste ootamatustega toime tulla. Liidame siia juurde veel omandatud oskused, mis on vajalikud iga riigikorra ajal (meenutagem kasvõi 12 tooli oma juuksuritöökodade ja matusebüroodega) 🙂 ja juba oleme veidikene asendamatumad ja vajalikumad 🙂 ning tavaelus ei pea iga pisikese asja pärast teistest inimestest sõltuma. Niikuinii oleme üks ökosüsteem, aga väikegi iseseisvuse alge on alati hea. Ilma igasuguse paanikata.

+8
-4
Please wait...

Postitas:
Peggy_Bundy

Ma elan Pirital eramajas, toitu ehk on mingil määral, toa saab ka ilma elektrita soojaks, kaev on õue peal. Aga kuna mul on selle kõige kaitsmiseks parimal juhul paar lumelabidat, siis mul küll illusioone ei ole, et need varud ja mugavused jäävad mulle, mitte Lasnamäelt alla voolavale väga motiveeritud jõulisele kontingendile.

Mina elan Lasnamäel ja võin lubada,  et esmajärjekorras rüüstame ära Lasnamäe turud, arvukad kaubanduskeskused ja muud poekesed.  Pirita eramajadesse jõuame ehk siis, kui lähemalt tõesti enam midagi võtta ei ole…

+12
0
Please wait...

Postitas:
nööbikoguja

Ma elan Pirital eramajas, toitu ehk on mingil määral, toa saab ka ilma elektrita soojaks, kaev on õue peal. Aga kuna mul on selle kõige kaitsmiseks parimal juhul paar lumelabidat, siis mul küll illusioone ei ole, et need varud ja mugavused jäävad mulle, mitte Lasnamäelt alla voolavale väga motiveeritud jõulisele kontingendile.

Mina elan Lasnamäel ja võin lubada, et esmajärjekorras rüüstame ära Lasnamäe turud, arvukad kaubanduskeskused ja muud poekesed. Pirita eramajadesse jõuame ehk siis, kui lähemalt tõesti enam midagi võtta ei ole…

Aitäh, hea inimene! Ma siis jätan esialgu selle õhupüssi ostmata 😀

Aga reaalsuses saab ilmselt suurtes magalapiirkondades enne toidupuudust probleemiks kütte ja vee puudumine, haisev kanalisatsioon ja see oht, et naaber võib toa kütmiseks tuppa improviseeritud küttekolde tekitada.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
kriit

Mul puudub võimalus sööki teha kui pole elektrit ning väljas on tugev tormituul. Puupliit on, kuid tormi ajal võib korsten teistpidi tööle hakata.

Vaikse ilmaga saan elektrita mõnd aega hakkama.

Mis nad teevad siis? Ega see sügavkülm paari tunni või isegi päevaga üles ei sula ju.

+2
-2
Please wait...

Näitan 24 postitust - vahemik 61 kuni 84 (kokku 84 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Prepperitele – 4 inimese toiduvaru üheks kuuks 200 euroga ?