Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Koolilaps Probleem pereajaga

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 43 )

Teema: Probleem pereajaga

Postitas:
Kägu

Kevade tulles käime tihedamalt suvilas. Probleem on selles, et sealsete naabrite laps vajub kohe meie õuele, nii kui meie autot näeb. Ma tahan, et meie tütred saaksid omavahel mängida ja oleksime üldse perega omavahel. Ausaltöeldes ei taha, et see naabrilaps tuleb. Seal piirkonnas ei ole teisi lapsi ka, kelle juurde teda saata. Kuidas seda naabritele öelda, et nad end halvasti ei tunneks?

+3
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kevade tulles käime tihedamalt suvilas. Probleem on selles, et sealsete naabrite laps vajub kohe meie õuele, nii kui meie autot näeb. Ma tahan, et meie tütred saaksid omavahel mängida ja oleksime üldse perega omavahel. Ausaltöeldes ei taha, et see naabrilaps tuleb. Seal piirkonnas ei ole teisi lapsi ka, kelle juurde teda saata. Kuidas seda naabritele öelda, et nad end halvasti ei tunneks?

Mari on meie Liisuga mängima oodatud laupäeviti.

+16
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Esmalt sa pead välja mõtlema, mida sa täpselt tahad.

Kas sa tahad selda, et ta üldse mitte kunagi ei tuleks?
Kas sa tahad, et ta tuleks ainult kutsumise peale? Kui sageli umbes kutsuksite?
Kas sa tahad teda ainult limiteeritud ajaks või noh kuni lapsed sööma või magama kutsutakse?

Alles siis, kui sa täpselt tead, mida sa tahad (ja mida su lapsed tahavad – ma saan aru, et su tütred on polõed, muidu neil oleks juba kõriauguni kahekesi mängimisest ühises kodus), saad sa teta mingeid samme.

Kui lähed ja ütled, et teate, me ei sooviks, et teie laps meile tuleks….siis nii see ka jääb. Kui see ema on tark, ta ei näita emotsioone välja, aga kui ÜKSKORD peaksid teie tütred soovima temaga mängida, siis naabrinaine lihtsalt oma last ei luba. SÜtleb teie tütardele, ei, kahjuks ei saa, est teie ema keelas rangelt minu lapse teie õuelt ära, vat selline ema on teil.

Kui asi on kutsumises, siis on lihtsam. Aga siis sa pead ka kutsuma. Näiteks kutsud naabrilapse mängima kuni kõunasöögini ja siis lahkudes ütled, et aga neljapäeval võiksid jälle tulla. Ootame sind neljapäeval kell 15, saate kuni õhtusöögini mängida.

+10
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma tahan, et meie tütred saaksid omavahel mängida ja oleksime üldse perega omavahel.

Siis on keerulisem, kui sina tahad et su tütred mängiks omavahel, aga nemad tahaks naabrilapsega mängida. Lastega on seda oma pere aega raske teha. Nii kui keegi neile veel lisaks tuleb, siis tunnevad nad sellest rõõmu.

+14
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mingit udu pole mõtet ajada. Naabrmaine ei pea olema selgeltnägija, kas sul nüüd on tuju või ei ole. Viisakalt, konkreetselt ja lahkelt sõnasta väga selgelt oma soov ja arvesta, et see paneb piirid ka sinu laste soovidele.

+6
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas siis muidu, kui suvilad ei ole, tütred omavahel ei saa mängida?
Pere omavahelisest ajast saan aru.
Siis ütletegi naabritele, et teil on näiteks E,N,L perepäev ja külalisis siis ei võõrusta.

+6
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ilmselt see naabrilaps, kes elab teie suvila kõrval, tunneb end üksildasena. Nagu ütlesid, et piirkonnas teisi lapsi ei olegi.

Samas suhtlust täiesti ära keelata pole ka mõtet. Minu enda lapsed mängisid kohe parema meelega õues ja muidu ka, kui külalislapski juures oli. Siis võeti kasutusele meie mängumaja ja mänguasjad, mis muidu kippusid seisma. Kolmekesi oli lastel ikka lõbusam kui kahekesi.

Samas sõltub natuke ka sellest, kas su lastele see naabrilaps meeldib. Meil kunagi oli üks poiss, kes hakkas trügima külla tõepoolest pidevalt. Lõpuks oma laps küsis minult vaikselt: “Millal ta ära läheb?” Siis sain aru, et ka minu lastel polnud selle poisiga huvitav. See läbikäimine lõppes, kui lapsed erinevatesse koolidesse läksid.

Soovitan, nagu teisedki siin juba, öelda viisakalt naabritele konkreetne aeg, mil naabrilaps on teile külla oodatud. Samuti võiks natuke arvestada ka oma laste arvamusega, kas neile meeldib, kui naabrilaps siin on, kas neil on siis lõbusam. Vahel võib lastel ja täiskasvanutel olla suvilas viibimisest erinev arusaam. Päeval on tihti vaja seal tööd teha, õhtul sihuke vabam grillimise ja perega olemise aeg. Mulle isiklikult sobib, kui saan päeval rahus peenrad ära rohida, ilma et igavlevad lapsed undaks seljas, selle asemel võiks nad hoopis sõbraga mängida.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie majja kolis vene pere 9-aastase tütrega, meil oli paariaastane poeg. Tüdruk kedagi ei tundnud ja hakkas õues pojaga mängima, kutsusin külla (kogu pere rääkis päris hästi eesti keelt), natuke tüütukd muutus. Tüdruku ema küll ütles, et kui segab saatke koju. Aga kahju oli, sel ajal sõpru tal veel ei olnud. Kannatasin ära ja varsti ka hakkas vähem käima, tekkisid sõbrad jne. Ehk siis pange ennast ka lapse olukorda- ta otsib seltsi, tahab mängida.
Kas probleem ei ole selles, et üks laps eelistab naabrite lapsega mängimist ja teine tunneb tõrjutult?

+7
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mu meelest seda ei saa väga kuidagi öelda, ilma et naabrid end kehvalt tunneks.
Kui naabritega normaalsete suhete olemasolu on sulle oluline, siis leiaks kompromissi, nt et lapsed mängivad esimese õhtu koos, aga laupäev on ainult oma pere päev – ja seda ütlekski naabrilapsele otse, ilma tema vanemaid kaasamata, et homme on meil oma perega koosolemise päev ja seega palun ära homme meile külla tule.
Ennast mind ei häiriks naabrilaps õuel, kui mu oma lapsed ikka tahaksid temaga mängida, aga tuppa lubaks kutsutud külalisi ainult.

+3
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mu meelest seda ei saa väga kuidagi öelda, ilma et naabrid end kehvalt tunneks.

Kui naabritega normaalsete suhete olemasolu on sulle oluline, siis leiaks kompromissi, nt et lapsed mängivad esimese õhtu koos, aga laupäev on ainult oma pere päev – ja seda ütlekski naabrilapsele otse, ilma tema vanemaid kaasamata, et homme on meil oma perega koosolemise päev ja seega palun ära homme meile külla tule.

Ennast mind ei häiriks naabrilaps õuel, kui mu oma lapsed ikka tahaksid temaga mängida, aga tuppa lubaks kutsutud külalisi ainult.

Miks ei saa?
Tänapäeva probleem ongi see, et kardetakse endale kindlaks jääda ja teistele “liiga”teha.
Ei pea ju kohe ebaviisakalt peale lendama. Saab selliseid asju selgeks teha ka väga viisakalt ja neutraalselt.
Nutiajastu, kus ei osata näost näkku suhelda😳

+1
-7
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kui see laps siis ikkagi ilmub aia taha? Sisse ei tule, aga vahib seal.

0
-4
Please wait...
Postitas:
Kägu

Küll see koroona aeg oli ikka tore. Keegi ei trüginud külla.

+4
-4
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aja ära jah. Siis mõne aasta pärast saad teha postituse, miks mu lapsel sõpru ei ole, miks mu laps omaealistega suhelda ei oska, miks laps ei oska oma suhteid hoida jne, jne.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma tahan, et meie tütred saaksid omavahel mängida ja oleksime üldse perega omavahel. Ausaltöeldes ei taha, et see naabrilaps tuleb.

Kas ainult sina ei taha või teie tütred ka ei taha? Kui neile meeldib, siis ära otsusta nende eest. Kui neile ei sobi, ehk saavad ise ära räägitud oma asjad. Kui vanad te tütred on?

+8
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil on ka maakodu, kus soojemal ajal käime. Ja meil on just suur probleem, et läheduses ei ole teisi lapsi. Meie tüdrukud armastavad eakaaslaste seltskonda, üheskoos on hulga lõbusam mängida. Muidugi on nad valmis ka vanematega mängima, kuid see nädalavahetusel maakodus käimine kipub kujunema vähemalt päevasel ajal rohkem töiseks ajaveetmiseks – pereisa niidab muru, pereema rohib ja istutab taimi. Lastel on igav.

Jah, muidugi tuleb lapsed ka tööle panna ja kutsumegi, kuid lapse töövõimekus on ikkagi väiksem. Kui mina olen peadpidi peenardes näiteks 3 tundi, siis laps jaksab töötada ühe tunni. Siis on juba tüdinud ja tahab mängima, käib mul järel ja nurub, et temaga tegeleksin.

Seega oleksin ise väga õnnega koos, kui meil juhtuks olema maakodus mõni naabrilaps, kellega lapsed saaksid päeval aega veeta. Praegu on kujunenud nii, et lapsed ei tahagi enam maakodus käia, kuna neil on seal lihtsalt igav. Linnas on sõbrad ümber, saab kinno minna ja poest jäätist osta ja kambakesi mängida. Jäävad vanaemaga koos seepärast tihti linna.

+3
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuidas te olete lahendanud selle asja, perepäeva, nt on plaanis minna ratastega sõitma, teha koos aiatöid ja pärast grillida, minna sugulase sünnipäevale jne, aga lapsele tahab tulla külla sõber. Meil laps kohe jätaks ära selle perega käigu. Sest sõber ei pruugi muul ajal tulla saada ka. Sõbraga on lõbusam. Kumba te peate olulisemaks, kas perega käimist või lapse soovi. Või kui lapsel on tunne et tal pole oma perega koos üldse nii lõbus kui on koos teise lapsega ja seetõttu eelistab teist last oma perele?

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuidas te olete lahendanud selle asja, perepäeva, nt on plaanis minna ratastega sõitma, teha koos aiatöid ja pärast grillida, minna sugulase sünnipäevale jne, aga lapsele tahab tulla külla sõber. Meil laps kohe jätaks ära selle perega käigu. Sest sõber ei pruugi muul ajal tulla saada ka. Sõbraga on lõbusam. Kumba te peate olulisemaks, kas perega käimist või lapse soovi. Või kui lapsel on tunne et tal pole oma perega koos üldse nii lõbus kui on koos teise lapsega ja seetõttu eelistab teist last oma perele?

Saan aru, et pere ei peagi lapsele sõpra asendama (nii, nagu ka sõber ei pea lapsele peret asendama), ja kummagagi saab teha erinevaid asju. Sõbraga saab teha selliseid lollusi, mida vanematega ei tee ja see on ok. Enda jaoks oli häiriv see, kui mu lapsel tekkis kord sõber, kes ise ei jätnud vahele ühtki pereüritust, kuid sõitis meie pere ettevõtmistele sisse ja ootas mu lapselt, et too jätaks kõik oma tegemised tagaplaanile ja tuleks temaga. See teine laps käis nt esmaspäeval trennis ja minu laps siis istus kodus. Minu lapsel oli trenn teisipäeval, ja igal teisipäeval oli see sõber just enne trenni algust ukse taga ja nuias, et lähme nüüd mängima! Ning laps üritas siis mulle selgeks teha, et teda ei huvitagi trenn.

Eks siin tuleb lähtuda konkreetsest situatsioonist. Ma saan aru lapse elevusest, kui sõber, kes muidu külas ei käi, lõpuks ometi külla tuleb. Nii et mõnikord laseks lapsel tõesti sõpra vastu võtta. Kuid samas nii pole ka päris õige, et laps kogu aeg jookseb ainult sõbra sabas, oma perest üldse ei hooli. Ikka kuldne kesktee on siin parim.

+3
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Oleneb lapse vanusest. Sellises vanuses laps, keda üksi koju ei jäta, peab ikkagi kaasa tulema. Kooliealisel lapsel oleme lasknud üldjuhul endal otsustada, mida ta teha tahab. Sellisel pereajal pole ka erilist mõtet, kui lapsed eelistaksid ise hoopis midagi muud teha. Kui lapsed teelistavad muud tegevust, siis lähen abikaasaga kahekesi sugulastele külla või rattaga sõitma. Nädala sees on niigi kool, trennid ja muud kohustused, las igaüks teeb vabal ajal, mis meeldib.

+4
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ülejäänud osa aastast elate korteris? Majas? Talvel ja sügisel on ju tohutult aega oma perega kodus koos olla, maale saades on loomulik, et lapsed soovivad seda vabadust nautida ja mitte kogu aeg oma vanemaid vahtida ja nende rutiinis tiksuda. Kui veel sõber ka ees ootab, seda enam. Sunniviisil mingit pereaega veeta tundub üsna tobe.

+8
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Siit ei selgu ei laste vanust ega seda, mida nemad tahavad. Kas nemad tahavad omavahel mängida või tahad sina, et nad omavahel mängiksid?

+3
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil ilmuvad ka naabrilapsed pidevalt ukse taha. Kui väsitavaks muutub, siis ütleme, et meil hakkab nüùd pereaeg / mingi tegevus ja homme jälle. Peaasi on säilitada sõbralikkus. Ei pea mingit megaplaani välja mõtlema selleks.

+3
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aja ära jah. Siis mõne aasta pärast saad teha postituse, miks mu lapsel sõpru ei ole, miks mu laps omaealistega suhelda ei oska, miks laps ei oska oma suhteid hoida jne, jne.

Ühe suvila naabri lapsega suheldes saab su laps jah ikka väga heaks suhtlejaks ja leiab endale ikka väga palju sõpru elus. Sa ikka saad aru, et tegu on perega, kes aegajalt satub suvilasse, muul ajal on nende lastel sõbrad mujal, kellega igapäevaselt suheldakse?

0
-3
Please wait...
Postitas:
Kägu

Pereaja olulisust rõhutatakse väga, väidetavalt pidi just see olema asi, mis õpetab lastele eluks vajalikke sotsiaalseid oskusi. Seda ei maksa alahinnata ja lisaks tuleks naabriga kui ka tema lapsega algusest peale sisse seada niisugune suhtlemistava, mis oleks meeldiv teile mõlemale ka pikemas plaanis. Mitte ainult hetkel. Vähem on parem, ma arvan.

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Pereaja olulisust rõhutatakse väga, väidetavalt pidi just see olema asi, mis õpetab lastele eluks vajalikke sotsiaalseid oskusi. Seda ei maksa alahinnata ja lisaks tuleks naabriga kui ka tema lapsega algusest peale sisse seada niisugune suhtlemistava, mis oleks meeldiv teile mõlemale ka pikemas plaanis. Mitte ainult hetkel. Vähem on parem, ma arvan.

Miks küll? Meil on nii linna- kui ka maakodus lapsel hea sõber, kellega ta alati koos mängib. Kui me tahame minna lihtsale rattasõidule, piknikule või sõita kuskile kaugemale ekskursioonile, kutsume selle lapse ka kaasa. Mõlemal lapsel on tore ja meie pereaeg ei muutu sellest küll viletsemaks. Pigem just lahedam, et lapsel on ka omaealine  suhtluspartner. Ja nii kutsuvad ka naabrilapse vanemad aeg-ajalt meie oma kaasa. Mõned päevased reisid või kellegi sugulase külastus, kus oleks just lastel huvitav ja palju teha.

+11
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Probleem on selles, et sealsete naabrite laps vajub kohe meie õuele, nii kui meie autot näeb. Ma tahan, et meie tütred saaksid omavahel mängida ja oleksime üldse perega omavahel.

Imelik, et seda on miinustatud. Mind küll häiriks, kui mingi võõras inimene ilma ette teatamata mu suvekodu õuele ilmuks. Äkki ma olen poolpaljas või tahan rahus ja vaikuses lõunani magada või mida iganes. Tänapäeval on kõigil inimestel telefonid: helistagu ette ja leppigu oma tulek kokku, nii et inimesed saavad sellega arvestada. Ja kui inimestele ei sobi, siis ei tulda, ongi kõik.

+4
-6
Please wait...
Postitas:
Kägu

mul omal mänguealiseid lapsi pole, aga maakodu naabrite pealt näen küll, et algklassieas lapsed mängivad kogu aeg koos – siin ja seal. Vahel meie juures ka 🙂

Ju kui ühtegi sõpra parasjagu maal pole, siis on igav ja tahaks linna.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mulle ka meeldis. Ei olnud mingit ühiskondlikku survet olla sotsiaalne ja lävida inimestega.

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mulle ka meeldis. Ei olnud mingit ühiskondlikku survet olla sotsiaalne ja lävida inimestega.

Mulle ka meeldis. Kuid paraku minu lastele ei meeldinud, nemad vajasid siiski ka eakaaslaste seltskonda – päriselus, mitte üksnes arvutiekraanil. Tuttav psühhiaater mainis, et see koroonaaeg oli noorte vaimsele tervisele kohutav – iga päev kuude viisi üks lõputu arvuti ees vahtimine ja päris suhtluse arvutisuhtlusega asendamine mõjus noorte vaimsele tervisele hävitavalt. Nüüd on neil osakond pidevalt pungil ja ega nemad imet teha ei saa.

+4
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu arust see on kohutavalt tüütu ning ebaviisakas, et keegi lihtsalt saadab oma lapse lihtsalt mängima kellegi teise lapsega, seda enne läbi arutamata selle lapse vanematega, kas see üldse mõlemale perele sobib. Ausalt öeldes ei lubaks seda last mängima oma lastega enne, kui pole vanem minult küsinud, kas minule see ka sobib üldse. Enne räägivad ikka vanemad need asjad omavahel läbi, pidevalt trügitakse igale poole mängima, aga keegi ei suhtle omavahel enne.

+2
-6
Please wait...
Postitas:
Kägu

Probleem on selles, et sealsete naabrite laps vajub kohe meie õuele, nii kui meie autot näeb. Ma tahan, et meie tütred saaksid omavahel mängida ja oleksime üldse perega omavahel.

Imelik, et seda on miinustatud. Mind küll häiriks, kui mingi võõras inimene ilma ette teatamata mu suvekodu õuele ilmuks. Äkki ma olen poolpaljas või tahan rahus ja vaikuses lõunani magada või mida iganes. Tänapäeval on kõigil inimestel telefonid: helistagu ette ja leppigu oma tulek kokku, nii et inimesed saavad sellega arvestada. Ja kui inimestele ei sobi, siis ei tulda, ongi kõik.

Mõned vanemad on nii imelikud ise ka, ei anna oma telefoninumbritki välja selle lapse vanematele, kellega tema laps mängib. Mis ette teatamisest siin rääkida saab, kui ei julgeta omavahel suheldagi.

+2
0
Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 43 )

Esileht Koolilaps Probleem pereajaga