Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Koolilaps Probleem pereajaga

Näitan 13 postitust - vahemik 31 kuni 43 (kokku 43 )

Teema: Probleem pereajaga

Postitas:
Kägu

Mulle tundub, et kaasajal on täiskasvanud hakanud suhtuma laste vabasse aega ja suhtesse teiste lastega kuidagi kramplikult:

mina pole eriti sotsiaalne ega taha lävida teiste inimestega”

mina planeerin oma lapse vaba aega, nüüd teeb seda, nüüd teeb toda…”

Mulle tundub, et meie lapsepõlves oli laste omavaheline suhtlus loomulikum ja vabam: lapsed läksid õue, vaatasid ringi, kas naabruskonnas teisi lapsi on, kui leidsid teise lapse ja kui omavahel sobis – siis hakkasid koos mängima. Täiskasvanud kõrvalt jälgisid, et lapsed pahandust või midagi ohtlikku ei teeks, söögiajal hõikasid: “Söömaaaa!” (siis läks see laps, keda kutsuti, tuppa sööma ja sõber pidi niikaua ise oma aega täitma) ja õhtul kästi hiljemalt mingiks kellaajaks tuppa tulla, aga muidu lasti lastel sõbrustada ja tegutseda.

Niimoodi said teiste lastega mängida ka need lapsed, kelle vanemad olid ebasotsiaalsemat tüüpi ega tahtnud teiste inimestega perekonniti lävida.

Ma tahan, et meie tütred saaksid omavahel mängida ja oleksime üldse perega omavahel. Ausaltöeldes ei taha, et see naabrilaps tuleb. Seal piirkonnas ei ole teisi lapsi ka, kelle juurde teda saata. Kuidas seda naabritele öelda, et nad end halvasti ei tunneks?

“Mina tahan, et mängiks omavahel/mina ei taha, et see laps tuleb” – aga ei selgu üldse, kuidas tütred ise tahaks? Kas nemad hindavad selle naabrilapse seltskonda, rõõmustavad, kui ta tuleb, või tahavad omavahel mängida? Kui on see esimene variant, siis ma ei saa aru, miks peaks täiskasvanu hakkama ette kirjutama: “Ei – nüüd mängite kahekesi, mina tahan nii!”

Mis on üldse laste enda arusaam toreda laupäeva/pühapäeva veetmisest? Pahatihti on nii, et ega lapsi need tegevused, mis täiskasvanud suvilas teevad ( kaevamine, istutamine, akende pesemine, lõputu millegi korrastamine), ei pruugi eriti huvitadagi.  Võibolla lapsed jätaks täiskasvanud toimetama ja mängiks lasteseltskonnaga omi mänge parem?

Muidugi võib naabrilapsele tutvustada oma pere päevakava ja kehtestada õuele “vajumisele” mingid ajalised piirid, et vältida tema kohalolekut nendel aegadel, kui see on perekonnale väga segav. Näiteks: “Ära enne kella 10 tule, me magame/sööme hommikust” misiganes, “Me õhtul kella sellest- ja- sellest lähme sauna/tahaks vaikselt raamatuid lugeda” misiganes.  Kui on juba ette ära öeldud, et mingi kellaaeg on külas olemise piir, on lihtsam, ei pea hakkama iga päev eraldi pinda käima, et millal koju lähed.

Aga muidu, kui lastele endale meeldib ja on OK selle naabrilapsega mängida, siis ma ei tõrjuks ega hakkaks: “Ei, mängite kahekesi” peale suruma.

Teeks mehega omi tegemisi, mis oleme plaaninud suvilas ära teha –  ja laseks lastekambal mängida.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust see on kohutavalt tüütu ning ebaviisakas, et keegi lihtsalt saadab oma lapse lihtsalt mängima kellegi teise lapsega, seda enne läbi arutamata selle lapse vanematega, kas see üldse mõlemale perele sobib. Ausalt öeldes ei lubaks seda last mängima oma lastega enne, kui pole vanem minult küsinud, kas minule see ka sobib üldse. Enne räägivad ikka vanemad need asjad omavahel läbi, pidevalt trügitakse igale poole mängima, aga keegi ei suhtle omavahel enne.

Minu arust oled hoopis sina imelik. Ma küll elan lastega kortermajas, aga väga kummaline oleks kui naaber peaks mult küsima, et kas sobib kui tema laps minu lapsega õues nüüd mängib. Kui lapsed on juba piisavalt vanad, et ilma vanemateta hoovis mängida, siis nad ka koordineerivad seda ise. Ja kui mu last kutsutakse õue mängima ja see parashagu ei sobi, siis kas laps või ma ise seda ka ütlen. Ja pole mingit probleemi. Oma lapsega teen ma ikka ise kokkuleppeid. Nt. et läheb õue siis kui on õpitud.
Koduste külalistega on tõesti teine lugu ja seda peaks natuke ette planeerima. Aga õues mängigu palju kulub.

+8
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu arust oled hoopis sina imelik. Ma küll elan lastega kortermajas, aga väga kummaline oleks kui naaber peaks mult küsima, et kas sobib kui tema laps minu lapsega õues nüüd mängib. Kui lapsed on juba piisavalt vanad, et ilma vanemateta hoovis mängida, siis nad ka koordineerivad seda ise. Ja kui mu last kutsutakse õue mängima ja see parashagu ei sobi, siis kas laps või ma ise seda ka ütlen. Ja pole mingit probleemi. Oma lapsega teen ma ikka ise kokkuleppeid. Nt. et läheb õue siis kui on õpitud.

Koduste külalistega on tõesti teine lugu ja seda peaks natuke ette planeerima. Aga õues mängigu palju kulub.

<!– ezoic_video_placeholder-mid_content-288×162-999996-clearholder –><!– ezoic_video_placeholder-mid_content-288×162-999996-nonexxxclearxxxblock –><!– ezoic_video_placeholder-mid_content-240×135-999996-clearholder –><!– ezoic_video_placeholder-mid_content-240×135-999996-nonexxxclearxxxblock –>

Imelik oled sina, sinu kortermaja jutt ei puutu ju asjasse, kui TA jaoks võõra naabri laps tema õuele tema lastega mängima ronib. Need pole võrreldavad olukorrad. Kortermajade lapsed mängivadki õues, aga kui keegi nendest lastest sulle ukse taha roniks, et tulla tuppa mängima, tahaksid ka teada ju, kelle lapsega su laps suhtleb.

Osad vanemad on niisugused, et saad ise sõimata nende käest, kui lähed nende lapsele midagi ütlema/keelama, last korrale kutsuma. Selleks, et aru saada, kas tegu on inimestega, kellega ka ise läbi saaksid, oleks ikka tarvis enne vanematega ka ise rääkida.

+1
-8
Please wait...
Postitas:
Kägu

<!– ezoic_video_placeholder-mid_content-288×162-999996-clearholder –><!– ezoic_video_placeholder-mid_content-288×162-999996-nonexxxclearxxxblock –><!– ezoic_video_placeholder-mid_content-240×135-999996-clearholder –><!– ezoic_video_placeholder-mid_content-240×135-999996-nonexxxclearxxxblock –>

Imelik oled sina, sinu kortermaja jutt ei puutu ju asjasse, kui TA jaoks võõra naabri laps tema õuele tema lastega mängima ronib. Need pole võrreldavad olukorrad. Kortermajade lapsed mängivadki õues, aga kui keegi nendest lastest sulle ukse taha roniks, et tulla tuppa mängima, tahaksid ka teada ju, kelle lapsega su laps suhtleb.

Osad vanemad on niisugused, et saad ise sõimata nende käest, kui lähed nende lapsele midagi ütlema/keelama, last korrale kutsuma. Selleks, et aru saada, kas tegu on inimestega, kellega ka ise läbi saaksid, oleks ikka tarvis enne vanematega ka ise rääkida.

Vägagi puutub. Esiteks pole teemaalgataja öelnud, et ta naabreid ei tunne.

Teiseks pole ta öelnud, et see laps tuppa ronib.

Kolmandaks ei pea sugugi vanemaid tundma, et lubada lapsi tuppa mängima.

Neljandaks ei tunne ma oma kortermaja laste vanemaid. Tean ainult nägupidi. Kui sedagi.  Ja päris kindlasti ei lähe ma neilt mingit aruannet nõudma, et minu Mari saaks nende Jüriga mängida. Kui lapsed sobivad, siis ei pea mina nende vanematega sobima.

+3
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Neljandaks ei tunne ma oma kortermaja laste vanemaid. Tean ainult nägupidi. Kui sedagi. Ja päris kindlasti ei lähe ma neilt mingit aruannet nõudma, et minu Mari saaks nende Jüriga mängida. Kui lapsed sobivad, siis ei pea mina nende vanematega sobima.

Sa ikka teemat ka lugesid? TA kirjutab, et on probleem, et see laps tuleb mängima neile. Kuidas seda naabriga arutada või öelda naabrile, et tahaks perega olla samal ajal hoopis. Minu arust teisiti ei saagi, kui rääkida selle lapse vanematega läbi, kui tihti see laps mängimas käia võiks TA lastega.

0
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

aga kui keegi nendest lastest sulle ukse taha roniks, et tulla tuppa mängima

Sel puhul pädeks võrdlus, et “kui naabrilaps sulle ukse taha roniks, et lapsi õue kutsuda”. Kuidas muidu ta teada saab, kas naabrilapsed on parajasti mängust huvitatud või mitte? Peab whatsappis küsima või? Mille peale võib muidugi “ei” öelda.

+3
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Neljandaks ei tunne ma oma kortermaja laste vanemaid. Tean ainult nägupidi. Kui sedagi. Ja päris kindlasti ei lähe ma neilt mingit aruannet nõudma, et minu Mari saaks nende Jüriga mängida. Kui lapsed sobivad, siis ei pea mina nende vanematega sobima.

Sa ikka teemat ka lugesid? TA kirjutab, et on probleem, et see laps tuleb mängima neile. Kuidas seda naabriga arutada või öelda naabrile, et tahaks perega olla samal ajal hoopis. Minu arust teisiti ei saagi, kui rääkida selle lapse vanematega läbi, kui tihti see laps mängimas käia võiks TA lastega.

Sa saad ikka aru, et tegu on koolilapse alamfoorumi ja mitte väikelapse omaga? See laps saab ise kohale tuldud.  Saab ka teemaalgataja sellele lapsele ise  öeldud, et täna mängida ei saa, tule homme kell 12. Või et ära tule üldse, mitte kunagi enam. Aga kõige lihtsam lahendus sulle millegipärast pähe ei tule. Nimelt lepivad lapsed ise kokku kõigile sobiva aja.

+2
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ühe suvila naabri lapsega suheldes saab su laps jah ikka väga heaks suhtlejaks ja leiab endale ikka väga palju sõpru elus. Sa ikka saad aru, et tegu on perega, kes aegajalt satub suvilasse, muul ajal on nende lastel sõbrad mujal, kellega igapäevaselt suheldakse?

Kui tegemist on lastega, siis ei saa võtta täiskasvanute järgi. Täiskasvanud mõtlevad jah, et milleks suhelda suvainimesega, kui on omad sõbrad olemas. Lapsed aga elavad hetkes ja nende jaoks võib juhuslik naabrilaps olla väärt mängukaaslane – siin ja praegu. Et neil on muul ajal teised sõbrad ja et nad hilisemas elus seda inimest võibolla enam ei kohtagi, ei oma laste jaoks suurt tähtsust.

+4
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa saad ikka aru, et tegu on koolilapse alamfoorumi ja mitte väikelapse omaga? See laps saab ise kohale tuldud. Saab ka teemaalgataja sellele lapsele ise öeldud, et täna mängida ei saa, tule homme kell 12. Või et ära tule üldse, mitte kunagi enam. Aga kõige lihtsam lahendus sulle millegipärast pähe ei tule. Nimelt lepivad lapsed ise kokku kõigile sobiva aja.

Veelkord, leidub koolilaste vanemate hulgas ka närvihaigeid vanemaid, kes lähevad jube närvi, kui oma võsukeselt kuulevad, et nende võsukesega on julgenud rääkida mingi naaber ja tulemuseks võib olla see, et TA saab sõimata naabri käest või hiljem süüdistatakse teda naabri võsukese ähvardamises naabri poolt. Inimesi on igasuguseid. Samuti võib laps valetada, et teda lubati külla, aga oma vanemad ei ole näiteks lubanud. Et igasuguseid ette tulla võivaid arusaamatusi juba eos vältida, tasuks ikka esmalt selle lapse vanematega rääkida, vahetada vanematega numbreid, ja küsida selle lapse vanematelt, kas nad üldse lubavad oma lapsega nendeta rääkida ja teda vajadusel omal käel koju saata.

+2
-3
Please wait...
Postitas:
Kägu

Et igasuguseid ette tulla võivaid arusaamatusi juba eos vältida, tasuks ikka esmalt selle lapse vanematega rääkida, vahetada vanematega numbreid, ja küsida selle lapse vanematelt, kas nad üldse lubavad oma lapsega nendeta rääkida ja teda vajadusel omal käel koju saata.

“Kas te üldse lubate mul oma lapsega rääkida, ega te äkki ei karda, et ma ähvardan teie last?” ma küll naabrilt küsima ei hakkaks. Kuidagi väga napakas tunduks. Ja oma reeglid (kas laps tohib üksi naabri juurde minna või ei tohi) kehtestab ta ise, ei hakka ju teise vanema reegleid kahtluse alla panema.

Teine asi on kehtestada oma pere poolt reegleid. Näiteks anda oma number ja paluda naabrilapsel edaspidi ette helistada ja küsida, et kas ma täna külla tulla tohin ja mis kell. Sellest ma saan aru. Kui teemaalgataja soovib, ta võib nii teha.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Et igasuguseid ette tulla võivaid arusaamatusi juba eos vältida, tasuks ikka esmalt selle lapse vanematega rääkida, vahetada vanematega numbreid, ja küsida selle lapse vanematelt, kas nad üldse lubavad oma lapsega nendeta rääkida ja teda vajadusel omal käel koju saata.

“Kas te üldse lubate mul oma lapsega rääkida, ega te äkki ei karda, et ma ähvardan teie last?” ma küll naabrilt küsima ei hakkaks. Kuidagi väga napakas tunduks. Ja oma reeglid (kas laps tohib üksi naabri juurde minna või ei tohi) kehtestab ta ise, ei hakka ju teise vanema reegleid kahtluse alla panema.

Teine asi on kehtestada oma pere poolt reegleid. Näiteks anda oma number ja paluda naabrilapsel edaspidi ette helistada ja küsida, et kas ma täna külla tulla tohin ja mis kell. Sellest ma saan aru. Kui teemaalgataja soovib, ta võib nii teha.

Napakas tundub muidugi, kui ise oled peast normaalne, aga väga palju on ka napakaid vanemate hulgas ja kahjuks pole alati kindel, et tegu pole mingi napakaga, kel endal närvid läbi millestki ja otsustab teha mingi draama eimillestki, kui näiteks suhted peaks laste vahel hapuks minema või mis iganes põhjusel naabriga muutuma jahedamaks. Sel põhjusel soovitasin seda, et sa ise võid olla normaalne, aga naaber või ükskõik milline lapse sõbra vanem ei pruugi seda alati olla.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mõni vanem näiteks pärast on väga vihane, kui kuuleb, et sõbra ema on tema lapsega julgenud midagi rääkida. Mis sellest, et lapsed on sõbrad omavahel ja mängivad tihti koos, mõni vanem ei luba näiteks lapse sõbra emal-isal oma lapse telefonile üldse helistada vaid nõuab, et räägitaks tema endaga tema telefoni kaudu.

0
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma tahan, et meie tütred saaksid omavahel mängida ja oleksime üldse perega omavahel.

Kas teie tütred siis igapäevaselt ei saa koos mängida ja suvila on teie perel ainus koht omaette olemiseks?

Mina lähtuksin eelkõige oma laste soovist. Kui neile meeldib naabripoisiga koos aega veeta, siis keelama ei hakkaks. Minu meelest on kükk tore, kui lastel on mängukaaslaseid ka väljaspool pereringi.

See “oleksime perega omavahel” on sageli üsna ülehinnatud. Ei lähe kellegi suhted mehega paremaks pelgalt seetõttu, et lapsed kõrval on ja ei hakka ka lapsed  omavahel olemise aega rohkem väärtustama, teades, et mängukaaslasel tulla ei lubata.

Kui aha tõesti vastumeelsus nii suur, siis ütledki otse välja:  praegu mulle sinu siinolek ei sobi,  tule õhtul/homme/järgmisel nädalavahetusel X ajal. Ja kui naabripoiss teie söögilauda tikub, kuid sina lisasuuga arvestada ei saa, siis ütled,  et igaüks sööb omas kodus.

+2
0
Please wait...
Näitan 13 postitust - vahemik 31 kuni 43 (kokku 43 )

Esileht Koolilaps Probleem pereajaga